Riet houdt veel verborgen ,73ïT Hie bin zeker ziek gewist ee? In de Werelt leeft niemandt sonder hater en vyandt Nieuwe raadkaart J dinsdag 1 maart 2005 Ooit was het mijn taak om de Blanke slikken, langs de zuidkant van het eiland Tiengemeten, te in ventariseren. Het was in de jaren zeventig en het gebied bestond destijds groten deels uit hoogopgaand zeer vitaal riet. De lengte van de riethalmen bedroeg naar schatting tussen de drie en drie en een halve meter. Zo dra je vijfentwintig meter het riet ingelopen was, zag je niks anders meer dan riet, riet en nog eens riet. Een beetje beangstigend was een tocht door de Blanke slikken wel. Stel dat je een paar kilometer van de oever een been zou breken dan zou je nauwe lijks op te sporen zijn. Zo'n uit gestrekt rietveld is een enorm oerwoud waar je nooit verder dan vijf meter voor je uit kijken kunt. Vitale rietvelden zijn ondertus sen zeldzaam geworden. Flink uitgegroeid riet met dikke sten gels en lange halmen is onder meer als gevolg van de zure re gen steeds minder te vinden en daardoor zijn typerende bewo ners als de grote karekiet en het woudaapje vrijwel verdwenen. Andere vogels zijn minder kri tisch voor wat betreft de kwali teit van het riet en die weten zich prima te handhaven of gaan zelfs vooruit. Het riet groeit het langste uit als het in ondiep zoet water groeit. Dergelijk waterriet heeft in het algemeen ook dikkere stengels dan riet wat op het land of op de oever groeit. Erg lang riet is ook te vinden in zoetwatergetijden- gebied, zoals vroeger in de Bies- bosch. De stengels konden hier uitgroeien tot meer dan vier me ter lang. Met het verdwijnen van het getij, is ook deze langge rekte vorm van riet uit de Bies- bosch verdwenen, maar we vin den nog wel 'zoetwatergetijden- riet' langs het Belgische deel van de Schelde. In rietvelden leeft een aantal kleurige en opvallende vogels, zoals het baardmannetje en de blauwborst. Hoewel ze zich vaak erg goed verborgen tussen het riet ophouden, kost het niet al te veel moeite om ze op te spo ren, mits je weet waar en wan neer te zoeken. Zo kiest de blauwborst aan het begin van de broedtijd een opvallend gele gen zangpost, ergens op een uit stekende rietstengel. Daar is hij, net als een andere rietbewoner, de rietgors, vanaf eind maart volop te zien en te horen. Baardmannen laten hun opval lende geluid dat op een rinke lend belletje lijkt, regelmatig ho ren en dat biedt houvast om ze tussen het riet op te'sporen. Vaak vang je maar een glimp De roerdomp laat zich zelden zien. De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. van de beestjes op, maar dank zij hun opvallend kleurige uiter lijk is dat voor de herkenning voldoende. Er is echter een aantal rietbewo ners dat zo verborgen leeft dat een gemiddelde wandelaar ze nooit te zien krijgt. Ze scharre len hun kostje op in het oer woud van riet en er is geen nood zaak om de dekking te verlaten. Eén van die sneaky rietveldbe woners is de roerdomp, een nachtelijk opererende reiger met een onvoorstelbaar goede schutkleur. De vogel sluipt door Rietgors het riet op zoek naar prooien, zo als kikkers, vissen en ook wel jonge vogels. Als er iemand na dert, neemt de vogel de zoge naamde paalhouding aan. Met gestrekte nek en de snavel recht naar boven gericht gaat de vo gel volledig op in zijn omgeving. Het kan gebeuren dat de vogel als het ware oplost in zijn omge ving, terwijl je staat te kijken. Roerdompen laten zich eigenlijk alleen geregeld zien als ze hon ger lijden tijdens vorstperioden. Ook als een rietveld net ge maaid is, lopen de vogels vaak een paar dagen verdwaasd rond omdat ze ineens hun dekking kwijt zijn. Net zo verborgen als de roer domp leven verschillende ral len. De waterral lijkt op een mi ni-uitgave van het waterhoen tje, maar onderscheidt zich - af gezien van het formaat - onder meer door een lange, kromgebo gen snavel. Echt zeldzaam is de vogel niet, want als je, vooral in de avonduren, wat uitgestrekt ere rietvelden passeert, is vrij wel altijd het doordringende ge luid te horen. De roep wordt om- foto's Het Zeeuwse Landschap schreven als een scherp tuuk- tuuk-tuuk, maar tijdens het baltsseizoen maakt de waterral een reeks bizarre geluiden, die nog het meest doen denken aan het gegil van varkens die ge voerd worden. Het heeft de wa terral de streeknaam kreekver ken bezorgd. Veel zeldzamer dan de waterral is het nauw ver wante porseleinhoen, die overi gens eerder een voorkeur voor zeggevelden dan voor rietvelden heeft. Karekiet Het zijn voorbeelden van vogels die je zelden of nooit te zien krijgt. Maar ook rietvogels die minder verborgen leven, zorgen soms voor verrassingen. Wie op een late mei-avond langs een rietveld loopt, staat versteld van het enorme aantal kleine kare- kieten dat daar leeft. Het komt voor dat op iedere hectare riet meerdere paartjes broeden. Daarnaast is er altijd kans op wat minder gewone rietbewo ners als sprinkhaanzangers, snorren of zelfs een graszanger, die - zijn naam ten spijt - ook graag in rietvelden verblijft. Rietmoerassen blijven je altijd weer verrassen. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen van Het Zeeuw se Landschap. Met z'n vijven staan ze vra gend naar hem te kijken als hij binnenstapt. Waor of tie de vorige kêêr geweest was? Het is dinsdagmiddag, het wekelijks middagje biljarten. En vorige week was er een mannetje te weinig. Ze hadden nog even op hem gewacht, maar na een kwar tiertje waren ze toch begonnen. Maar het spel was niet compleet geweest. Steeds moest Wannes even aan de kant zitten. Z'n maot was t'r nii en eigenlijk was 't 'n verloren middag gewist, 't Spil kon mao nii op gank kom- Wannes had kort na vieren z'n keu in 't rek gezet, 'k Gaon d'r mao mee stoppen, had ie tegen de anderen gezegd. Tc Kan m'n draoi nii vinden vandaoge. De anderen hadden nog gezegd, dat het wel meeviel en dat ze nog even zouden doorgaan, maar toen Wannes z'n jekker 'aod an- geschoten, waren ze d'r ook vlug mee gestopt. De keus in het rek, 't zeil over de biljart en de leste man 'ao 't licht uutgedaon. En met een alli ee, tot de volgen de weeke dan mao, waren ze ge scheiden bij de voordeur. De één op de fiets, de andere te voet en de rest in de auto. Hie bin zeker ziek gewist eel, vroegen ze zaterdag aan me toen 'k in de supermarkt liep. Nu is het zo, dat ik meestal op dezelfde tijd in de winkel ben en dan zie ik ook meestal dezelfde mensen. De week daarvoor was ik inderdaad ziek geweest. Wie niet? Ook m'n overbuurman, 'k Wil d'r niks kwaads van zeggen. Messchiens eit tie miin wel ange- stoken, dacht ik, toen ik griepe rig in bed lag. Mao kan ook om gekeerd ee. Of 'k 'èn op de bóót opgelóöpen. Wan dao zat een dag of tiene een vintje te oesten en te proesten. Mao joengers. 'k dochten nog: E ze bie judder op dat oenderdurp géén veearts't Zou kunnen dan 'k 't toen te pakken gekregen Maar je weet het nooit, 't Kan daarom ook best toen in de winkel ge weest zijn. Toen ik moest wach ten bij de kassa. Of op het 't gemeente'uus. Toen ik om m'n identiteitskaart moest. Ik was toen veel te vroeg. De deuren wa ren nog gesloten. En tochten dao. 'k Voelende 't zömao nejen tussen vlêês en vel. Als ik daar aan terug denk, dan bibber ik nog. Toen ei je 't te pakken ge kregen, hoor ik telkens een stem in m'n hoofd zeggen. Toen, en nii toen a je mee de buurman in d'n 'ofstoeng tepraoten over dien rooien katte. Trouwens bii 't stad'uus is t'r altiid een kou- we wind, ee? Wannes is ook in de winkel. Hij stapt op me af. Olik op de bil jartclub wil komen? Op dies en- dagmiddag. Eigenlijk moet ik dan direct nêê zeggen. Ik weet van mezelf, dat ik onhandig ben. De achterdeur, die al een paar weken niet goed sluit, is nog steeds niet gemaakt en het nieuwe gootje voor het schuur tje ligt al wekenlang te wachten om vastgemaakt te worden. Ik hou even de boot af en Wannes zegt, dat ik er nog maar 's over moet nadenken. Da's ommerst vee gezonder dan 'êêle daogen da geschriif en da gewriif en da geneus in die boeken. Je kom nog 's in beweegienk. Ik kijk 'm aan. Intussen is de rij aan de kassa wat kleiner gewor den. In beweegienk?, vraag ik. Wannes, 'k moen m'n 'of nog sputten, joengen. Het meisje aan de kassa slaat de boodschappen van Wannes aan. En of tie nog spaart voo de bad' anddoekenMet een vragend ge zicht kijkt hij haar aan, terwijl ze op de stapels badhanddoeken wijst, die achter d'r kassa uitge stald liggen. Hij schudt van nee. De cassière prijst haar waren vakkundig aan en zegt dat er bij haar thuis nogal een badhand- doekje per dag doorgaat. Wud- der binn'n mee ons vuuven, zegt de vrouw. Wa dienkje? Da's iel- ke dag vuuf baddoeken. Wannes pakt zijn boodschappen in en ik hoor 'm net nog zo iets mompe len van: A dan gao je toch sao- men onder de douche. Rinus Willemsen Agenda: In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) wordt zondag een meezingmiddag in dialect gehou den. Medewerking wordt ver leend door het Westkappels Kwartet en duo EEG. Aanvang 14.30 uur. Op 12 maart vindt in centrum De Reehorst te Ede de achtste Nederlandse dialectendag plaats. Het thema is Proeven van dialect: regionale ingrediën ten in de taalkeuken van het Ne derlands. Tijdens de bijeen komst wordt ook het jaarlijkse Dialectenboek gepresenteerd, waarin een bijdrage van de Zeeuwse consulent streektalen V. de Tier over de Zeeuwse keu ken, ofwel jikkemienen, poste- kop en vosse soppen. 4* y Het gebouw dat zo opval lend op dé raadkaart van vorige week aanwezig is, be staat allang niet meer. Er is al leen een gevelsteen van be waard gebleven, die nu in een ander huis is gemetseld. Toch ge niet het ruim zestig jaar na de sloop nog altijd bekendheid. Misschien wel door de bestem ming die het destijds had en ze ker door de opmerkelijke naam. De Wereld bij Nieuwerkerk in Duiveland. Halte Stoomtram RTM. Dat staat op de voorzijde van de prentbriefkaart, uitgege ven circa 1900. Herberg De Wereld stond op de hoek van de provinciale weg (Straatpad), nu Ooststraat, en de Bloksweg, nu Rijksweg, meldt P. Flikweert uit Nieuwer kerk. „Komende vanuit de rich ting Bruinisse passeert men na de villa Zonnehoek de huidige Ooststraat. Op dat moment kruist men de plek waar deze fo to is genomen. De herberg is in 1942 afgebroken voor de aanleg van de rijksweg, door aanvanke lijk aannemer Van Dijck Petiet uit Bergen op Zoom." Flikweert geeft de vierregelige tekst van de gevelsteen: 'In de Werelt leeft niemandt/ sonder hater en vyandt/ Is Godt voor ons/wie can tegen ons.' Erboven een bol met kruis; het is een rijksappel, het wereldlijk gezag verbeeldend. Na de sloop van de herberg werd de steen enige tijd opgeslagen in de werkplaats van timmerman J. Lemson, om daarna een plaats te krijgen in de gevel van het pand Oost straat 51. Volgens W. Stoutjes- dijk uit Nieuwerkerk staat deze villa ongeveer twintig meter van de plaats waar De Wereld stond. Tramhalte Inzender Flikweert herinnert zich de herberg nog. „Ik was al tijd gefascineerd door de in mijn ogen grote reclameborden. Het café was tevens tramhalte, zoals het bordje tussen de ramen aan geeft. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij Bestelkantoor. Daarboven staat 'Onderscheide ne dranken' en 'Rijtuigen te huur'. Voor de herberg zien we een perron dat ook voor het la den van vee werd gebruikt. Ach ter het café staan een paar tram wagons die voor het transport van bieten werden gebruikt. Er lag daarvoor een groot opslagter rein. Daar stonden ook enkele houten loodsen voor het sorte ren van uien en een weegburg. Verderop was het eigenlijke wit te stationsgebouw, waar Nortier de scepter zwaaide." Stoutjesdijk noemt als laatste bewoners de familie C. Suther land, die van de herberg een ver- voers- en taxibedrijf maakte. „Hun chauffeur was Piet Olree. Die reed met de vrachtwagen en wij als schooljongens mochten 's zaterdags meerijden de polder in. Dan moest hij melk ophalen bij de boeren en afleveren op de melkfabriek De Duif, die hier in de buurt stond." J.K. Schiettekatte uit Nieuwer kerk schrijft dat de familie Sutherland in 1934 de garage vestigde. Deze inzender merkt op dat in de buurt van De We reld vroeger vermoedelijk een brouwerij stond. Klopt, weet J.W. Stolk uit Nieuwerkerk. De brouwerij was daar vanwege een zoetwaterbron. „Sporen van deze bron zijn nog te zien in een sloot, waar zuiver water naar bo ven komt." Station C.F. Stevense uit Middelburg schrijft dat Johannes Lemson en J. Broodman de exploitanten wa ren. „De personen voor de her berg zijn waarschijnlijk kaste lein Lemson en zijn vrouw Cor nelia Lievense met kinderen." De tramlijn werd in 1900 dooi de RTM in gebruik genomen. Tot 1915 reed die dwars door het dorp, over de gedempte kerk- gracht. Naast de halte bij De We reld was er ook een aan de Zuid- ring; beide werden in 1915 opge heven na bouw van een nieuw station aan de Rollek]ootsche- dijk. Aan de Bloksweg stond be halve de zuivelfabriek ook her berg Het Wapen van Duiveland. Uitbater K. Deurloo waarschuw de boeren met paard en wagen wanneer de tram in aantocht was. C. van Driel uit Nieuwer kerk stelt dat de aanleg van de rijksweg wel een verbetering was, maar betreurt het dat De Wereld als historisch gebouw is verdwenen. Het was heel oud, meldt C.P. Fase uit Sint-Anna- land. In de tweede helft van de 16de eeuw speelt het een rol in een rederijkersstuk. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: J. Stouten, Oosterland, J. W. Stolk, Nieuwerkerk en C. van Driel, Nieuwerkerk. Opnieuw een ongeveer honderd jaar oude prent briefkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Het is een typerend dorpsbeeld en de vraag is na tuurlijk: om welk dorp gaat het. Een toelichting op de situatie toen en nu is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 maart worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen wor den drie waardebonnen verdeeld. ,De Wereld" bij Nieuwerkerk in Duiveland HaKe Stoomtram R. T. M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24