Romme haalt bakzeil Speeltuin vol verwende kinderen PZC Jol en Ten Cate niet naar Ajax ADO en Ajax sleutelen aan de sfeer Ziekenboeg met Daviscupteam mee Niet op WK 5000 meter Holmes niet naar EK indoor Toparts sleutelt aan Robben Sportbonden springen in tv-gat Forse straf dreigt voor Majstorovic Henk Timmer hervat training Theunisse (42) fietst verder SBS koopt duels Oranje 4 door Martijn van Beeten ^AMSTERDAM - Gianni Romme heeft bij de geschillencommissie j,van de schaatsbond (KNSB) ,geen ticket kunnen opeisen voor r de vijf kilometer van het WK-af- estanden in Inzeil. De onafhankelijke commissie stelde in Amsterdam dat de KNSB terecht Bob de Jong, Carl Verheijen en Jochem Uytde- heeft aangewezen. vond dat na de wereld- het derde startbe- wijs ten onrechte is gegeven aan |Üytdehaage. Daarom liet hij de '•beslissing van de commissie top sport toetsen bij de geschillen commissie. :Het probleem ontstond omdat Romme en Bob de Jong in een fictief wereldklassement op de kilometer hetzelfde punten- aantal hadden. En de winnaar dat klassement was verze kerd van een ticket naar Inzeil. '■De commissie topsport baseerde zich op reglementen van de in schaatsunie (ISU). Daarin staat dat bij een gelijk puntenaantal de laatste wed strijd, de wereldbekerfinale dus, beslissend is. Die werd ge- ijwonnen door De Jong. Langzamer 'Romme was bij de worldcupfina- ook langzamer dan Verheijen 'en Uytdehaage en viel dus af. Al zijn raadsman mr. Joost van Mierlo gisteren dat er twee ..klassementswinnaars waren en dat op basis daarvan De Jong én 'Romme hadden moeten worden .aangewezen. .'De geschillencommissie stelde 'dat de KNSB terecht de regels van de ISU heeft gevolgd en dat Romme dus geen recht heeft op deelname aan de vijf kilometer, komende donderdag in Inzeil. De stayer, die zaterdag wel mag starten op de tien kilometer, legt zich bij deze beslissing neer. Kunstrijdster Karen Venhuizen mag toch meedoen aan het we reldkampioenschap, van 14 tot en met 20 maart in Moskou. De geschillencommissie van de KNSB gaf Venhuizen in tegen stelling tot Romme wel gelijk in haar protest. De commissie kun strijden heeft haar ten onrechte gepasseerd ten faveure van het talent Martine Zuiderwijk. De KNSB moet Venhuizen nu voor 5 maart inschrijven voor het wereldkampioenschap in de Russische hoofdstad. De kunstrijdster vertrok meteen na de uitspraak in Amsterdam naar de training. „Er komt een groot toernooi aan." Venhuizen werd in januari Ne derlands kampioene, door onder anderen Zuiderwijk te kloppen. Daarom mocht ze meedoen aan het Europees kampioenschap in Turijn. Drie dagen voor het toer nooi kwam de commissie kun strijden opeens met de eis dat de rijdster uit Midlaren bij de bes te achttien moest eindigen, om naar het WK te mogen. Venhuizen, die kampte met uit drogingsverschijnselen als ge volg van een voedselvergiftiging werd twintigste in Turijn. Op ba sis van die klassering besloot de KNSB Zuiderwijk aan te wijzen voor het WK. Wierdy de Haan, voorzitter van de commissie kunstrijden, kon niet anders dan zich neerleggen bij de beslissing van de geschil lencommissie. „Wij vinden Mar tine Zuiderwijk beter dan Ka ren Venhuizen, maar het is niet anders." GPD Gianni Romme legt zich neer bij het feit dat hij niet op de 5000 meter van het WK afstanden mag starten. door André Hooqeboom AMSTERDAM - Is het nog wel een eer om trainer van Ajax te worden? Dat valt zo langzamer hand te betwijfelen. De ene na de andere kandidaat valt af of haast zich te ontkennen dat hij naar Amsterdam komt. In de Arena zijn tenslotte al heel wat reputaties gebroken. Martin Jol liet gisteren van zich horen. De Hagenaar is sinds za terdag al een belangrijk kandi daat, omdat hij is voorgedragen door Johan CruijffZaakwaarne mer Mino Raiola bevestigde de interesse van Ajax voor Jol, maar de coach van Tottenham Hotspur ontkende gisteren in al le toonaarden dat hij naar Am sterdam vertrekt. - - „Mijn toekomst ligt hier, bij de Spurs", zo zei hij. „Ik ben ook heel tevreden. Als ik binnen twee weken word ontslagen, zal ik van gedachte moeten verande ren, maar vragen rond mijn over gang naar Ajax zijn nu slechts hypothetisch." Tottenham Hot spur is aan een opmars bezig sinds voormalig assistent Mar tin Jol de leiding overnam van de Fransman Jacques Santini. Ook Henk ten Cate, de assistent van Frank Rijkaard bij Barcelo na en door velen beschouwd als de architect van het huidige suc ces van de Catalaanse club, liet gisteren uit Spanje iets van zich horen. Ten Cate werd al tijdens het tanende bewind van Koe man in verband gebracht met de Amsterdamse club. Hij zei net zo stellig als alle anderen dat hij voorlopig niet van zins is naar Amsterdam te komen. „Ik blijft in Barcelona." Ten Cate is er wel trots op dat zijn naam in ver band wordt gebracht met de re gerend Nederlands kampioen, maar ontkent dat er al een aan bieding binnen is. „Ik heb geen aanbieding gehad. Dat is verkeerd in de pers geko men. Ik heb in een interview- met een Spaanse krant gezegd dat waar rook, ook meestal wel vuur is." Danny Blind Danny Blind behoort ook tot de kanshebbers. Maar het huidige hoofd opleidingen heeft geen zin om er nu in te stappen en is er ook niet zeker van of hij vol gend seizoen de klus wil aanpak ken. Hij wil - in tegenstelling tot de anderen - niet reageren op wagen over zijn toekomst bij Ajax. Natuurlijk is daar altijd weer Co Adriaanse. De Alkmaarse succescoach werd al snel in ver band gebracht met Ajax, maar had al eerder kenbaar gemaakt dat hij geen trek heeft in een te rugkeer naar de Arena. Boven dien had Adriaanse met grote stelligheid verkondigd dat hij naar het buitenland wil. Èn zondag zei hij cynisch, in ant woord op vragen na afloop van het duel tegen Willem II: „Ajax is toch geen buitenland, of wel soms?" Vooralsnog lijken Ruud Krol en Tonny Bruins Slot de klus dit seizoen te gaan afmaken. De spe lersgroep reageerde positief op die suggestie en algemeen direc teur Arie van Eijden sloot het niet uit. Dat zegt overigens niet veel, want Van Eijden sluit over het algemeen niets uit. GPD dinsdag 1 maart 2005 LONDEN - De Britse atlete Kelly Holmes heeft zich we gens een blessure moeten terugtrekken voor de Europese kampioenschappen indoor in Madrid. De olympisch kam pioene op 800 en 1500 meter heeft zaterdag tijdens de trai ning een hamstring gescheurd. Holmes gaat nu naar Zuid-Afrika om zich aan de blessu re te laten behandelen. „Ik ben erg teleurgesteld dat ik me moet afmelden, want de training ging erg goed de laat ste vier, vijf dagen. Ik keek uit naar de wedstrijden." In totaal hebben zich voor de Europese titelstrijd 583 atle ten uit 43 landen aangemeld. Uit Rusland komt de groot ste afvaardiging met 67 deelnemers. ANP/RTR DEN HAAG/LONDEN - Arjen Robben wordt door Chel sea klaargestoomd voor de return van de Champions-Lea- guewedstrijd tegen Barcelona, volgende week in Londen. Dat zegt zijn behandelend arts, de Belgische chiropractor Jean-Pierre Meersseman, in de Engelse kwaliteitskrant The Independent van gisteren. Robben is herstellende van een gebroken middenvoetsbeentje. Zijn revalidatie zou aanvankelijk tot half maart in beslag nemen, maar Meers seman - hoofd van de medische staf van AC Milan en de lijfarts van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi - ver wacht Robben volgende week op Stamford Bridge alweer terug binnen de lijnen. „Ik hoop dat hij op tijd terug is om te spelen tegen Barce lona," zei Meersseman in The Independent. GPD UTRECHT - De Nederlandse bonden van vijf teamspor ten willen in het gat springen dat vanaf volgend seizoen bij de NOS ontstaat als de tv-beelden van de eredivisie voetbal naar Talpa overgaan. Bondsafvaardigingen van hockey, handbal, ijshockey, honkbal en volleybal hadden daarover gisteravond in Utrecht het eerste overleg. Het initiatief komt van de hockeybond KNHB. „Natuurlijk moet de NOS zelf bepa len hoe ze de vrijgekomen zendtijd indeelt", aldus direc teur Johan Wakkie van de hockeybond. „Maar wij kun nen natuurlijk wel bekijken of we de mogelijkheid kun nen krijgen om een deel van die tijd in te vullen. Zie het als een oriënterend gesprek." ANP ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft Daniël Ma jstorovic een schikkingsvoorstel gedaan van zeven wed strijden. De speler van FC Twente krijgt de forse straf voorgelegd omdat hij vorige week in het competitieduel met FC Groningen tot twee keer toe een elleboogstoot zou hebben uitgedeeld aan Martin Drent. Scheidsrechter Bossen liet de voorvallen onbestraft. De aanklager stelde daarop een vooronderzoek in. Op grond hiervan kwam hij tot dit voorstel. FC Twente liet gisteren bij monde van algemeen directeur Johan Plageman weten niet akkoord te gaan. De zaak zal nu worden behandeld door de tuchtcommissie. „Dit is echt onvoorstelbaar", reageerde Johan Plageman. „Hij zegt zelf niets gedaan te hebben en scheidsrechter Bossen heeft er vijf meter vanaf gestaan en heeft nog geen gele kaart gegeven. Deze schorsing is echt veel te hoog." ANP ALKMAAR - Henk Timmer kan waarschijnlijk morgen de trai- Ining bij AZ hervatten. De doelman viel zondag in het 'duel met Willem II uit na een •botsing met Iwan Redan en 'heeft daarbij een lichte hersen schudding opgelopen. Timmer moet enkele dagen rust ■houden. Verwacht wordt dat hij morgen weer kan trainen. AZ I treft komend weekeinde in de icompetitie Ajax. ANP BADHOEVEDORP - Gert-Jan 'Theunisse gaat nog een jaar door als mountainbiker. De 'voormalige wegrenner verleng de zijn contract met sponsor Po wer Plate en richt zich op het on derdeel marathon. Theunisse, 42 inmiddels en ooit 'vierde in het eindklassement de Ronde van Frankrijk, mikt op deelname aan het EK WK. Vorig jaar reed hij bij de '^Europese titelstrijd lange tijd in [kansrijke positie, maar werd hij (door materiaalpech teruggewor pen. Theunisse woont sinds enige lijd op het Spaanse vakantie-ei- 'land Mallorca. ANP AMSTERDAM - SBS zendt tot Jiet WK in 2010 alle thuiswed strijden van het Nederlands elf tal uit. De omroep heeft hier over een akkoord bereikt met de Met de overeenkomst heeft SBS het exclusieve recht voor alle [kwalificatiewedstrijden voor het EK in 2008 en WK in 2010 jin eigen land verworven. ANP jVan onze sportredactie DEN HAAG - AI)0 Den Haag en Ajax hebben de handen in leen geslagen om de kwartfinale wedstrijd om de Amstel Cup Biorgen soepeitjes te laten verlo pen. Een positieve benadering van de beide supportersgroepen is daarbij een van de aandachts punten, zei een woordvoerder jvan ADO gisteren. jHet uitvak wordt rood/wit aan gekleed, het thuisvak draagt het jgroen/geel van de Haagse club. Er is gratis koffie om de kelen te smeren voor de 'positieve koor tjes' die het voor de gelegenheid geformeerde komisch duo Van Dijk en Gelauff al een tijdje in onvervalst Haags aanprijzen. Mochten tijdens de risicowed- strijd toch onvertogen woorden vallen, dan hebben de suppor ters klappers (een soort ratels) in hun clubkleuren, waarmee ze herrie kunnen maken en de ne gatieve spreekkoren kunnen overstemmen. Over de inzet van veiligheidsmaatregelen binnen het stadion deed ADO geen me dedelingen. Op 12 september vorig jaar ging het mis met spreekkoren tijdens de wedstrijd ADO-Ajax. De leu zen van de ADO-aanhang wa ren gericht tegen Ajax in het al gemeen en in het bijzonder te gen de vriendin van Rafael van der Vaart, Sylvie Meis, die werd uitgemaakt voor 'hoer van Am sterdam'. Boete De commissie van beroep van de KNVB legde de Haagse club hiervoor een boete van op 25.000 euro en in januari mocht Den Haag geen aanhang meene men naar de uitwedstrijd tegen de Amsterdammers. Wedstrijden tussen ADO en Ajax gelden als risicowedstrij den van de zwaarste categorie. Burgemeester Deetman van Den Haag was in eerste instantie dan ook niet van zins de wed strijd van morgen in de avondu ren te laten doorgaan. Nadat ADO een pakket aan maatregelen had samengesteld om een en ander ordelijk te la ten verlopen, gaf Deetman toch zijn fiat. Had de burgemeester de wedstrijd verboden, dan had ADO automatisch verloren. De supporters van ADO dragen ook uit zichzelf al bij aan een orde lijk verloop van de ontmoeting. Zij boden aan na de wedstrijd tien minuten langer op de tribu ne te blijven zitten, zodat de Am sterdamse aanhang rustig het stadion kan verlaten. ADO heeft dat idee overgeno men, meldde de woordvoerder, en zorgt op zijn beurt voor ver maak tijdens die extra minuten. ANP door Leo van de Ruit ROTTERDAM - Ze kunnen van groot nut zijn als mentale steun. Het Nederlandse tennisteam neemt daarom Martin Verkerk en John van Lottum mee naar Fribourg voor de uitwedstrijd te gen Zwitserland voor de Davis- cup, komend weekeinde. Sjeng Schalken, Raemon Slui ter, Dennis van Scheppingen en Peter Wessels kunnen extra sup port goed gebruiken, ook al spe len de Helveten zonder hun num mer één van de wereld Roger Fe- derer. Verkerk en Van Lottum waren in het vorige Daviscupduel van Oranje (tegen Spanje) nog ac tief. Ze vormden toen samen het dubbel. Verkerk onderging een zware schouderoperatie, Van Lottum een nog zwaardere in greep aan zijn rug. Zij kunnen vooralsnog niets meer dan hun collega's aanmoedigen. De wel actieve spelers bevonden zich allen recentelijk eveneens in de ziekenboeg. Sjeng Schal ken met Pfeiffer, Sluiter door een voetblessure, Van Scheppin gen raakte uit ritme door infec tie aan de luchtwegen, Wessels verslapte door een voedselvergif tiging. Het is nogal wat met de topten- nissers. Zijn het allemaal zwak kelingen? Babette Pluim is de bondsarts van de KNLTB. Zij is sinds jaren medische begeleider van het Daviscupteam. Als ie mand inzicht heeft, is zij het. „Tennis is een sport op de gren zen van de belastbaarheid. Ener zijds de atletische, anderzijds door steeds hoger gestelde ei sen", is haar eerste uitleg. „Het is heel nuttig een balans te vin den tussen belasting en belast baarheid. Dit is uitermate moei lijk, zeker ook omdat het tennis geen 'off-season' kent. Spelers zijn gretig of dom. Soms beide." Martin Verkerk heeft niet, wat mensen wel denken, willens en wetens zijn arm aan gort gesla gen. „Wat hij heeft opgelopen, kan ineens gebeuren", zegt Pluim. „Risico's kunnen wel worden verkleind. Er bestaan oe feningen om blessures tegen te gaan. Ivan Ljubicic werkt een heel programma af voor en na zijn wedstrijden." De Kroaat, die in het Rotterdam se indoortoernooi de finale haal de en slechts nipt verloor van Fe- derer, is een modelprof. Behalve dat hij dagelijks een uitgebreid fitnessprogramma afwerkt, laat hij elke maand een mri-scan ma ken en laat hij periodiek zijn bloed onderzoeken. Bovendien volgt hij blind de instructies van zijn Italiaanse arts en neemt hij de voedingssupple menten die door spelersvak bond ATP worden aanbevolen. Ljubicic speelde dit kalender jaar de meeste wedstrijden van iedereen en verliet Rotterdam topfit, want twee dagen later won hij alweer in Dubai. Niet alleen de Nederlandse ten- nistop wordt geplaagd door fy sieke ongemakken. Het komt in ternationaal in alle geledingen voor. Pluim: „Bij de vrouwen heeft de WTA maatregelen geno men. Meisjes van veertien moch ten vroeger direct meedoen, nu niet meer. De ATP van de man nen is nu ook erg bezig met pre ventieve maatregelen. Spelers worden verplicht tot een jaar lijkse keuring. Alle gegevens worden opgeslagen in een dos sier. Ook zijn er vaste fysiothera peuten in dienst genomen" Grenzen stellen aan de belast baarheid. De grenzen zijn voor iedereen verschillend. „Hoe ex plosiever je bent, hoe meer risi co's er bestaan. Spelers kunnen zelf grenzen stellen met moge lijk een rol voor de coach. Ri chard Krajicek trainde bij voor keur één uur voluit. Paul Haar huis wilde liever vier uur aan de gang." Diagnose Heeft het Nederlands Daviscup team kans tegen de Zwitsers aan de hand van hun fysieke staat van dienst? Dr. Babette Pluim meent zeker te weten van wel. Haar diagnose van het vier tal dat captain Tjerk Bogtstra se lecteerde voor de strijd tegen Zwitserland luidt over Schal ken: „Na de ziekte van Pfeiffer is Sjeng fit. Hij staat er goed voor." Over Sluiter: „De voet van Raemon is genezen. Hij moet ritme krijgen. Hij is een goede loper. Goed dat hij de Challenger in Lübeck won." Over Van Scheppingen: „Dennis kampte met ziekte bij zijn kinde ren. Daardoor was hij in Rotter dam nog niet honderd procent." Over Wessels: „Hij is vrij snel hersteld van het virus, waar door hij diarree kreeg. Peter heeft nu een goede uitstraling. Hij is een stuk volwassener ge worden." ANP door Edward Swier DEN HAAG - Het wordt alsmaar onaan genamer op de voetbalvelden. Er is een ernstig gebrek aan ontzag voor het ge zag. Spelers en trainers vinden dat ze al tijd gelijk hebben en gedragen zich als verwende kinderen. Een fluitsignaal wordt standaard betwist. Frustraties worden afgereageerd, publiek - onbe doeld - opgehitst. Het lijkt de Romeinse tijd wel. Bij gladiatoren wedstrijden en wagenren nen was er, in de eerste eeuwen na Chris tus, dooi'gaans ook heel wat heibel in en naast de arena. De oorzaak? Frustraties. In onze moderne tijd is het niet veel an ders. Omdat een voetballer, hoezeer ook bemind door het publiek, diep in zijn hart beseft dat hij eigenlijk niks anders kan dan tegen een bal schoppen. „Wat ben ik, als geniale voetballer, eigenlijk waard?" Historicus dr. Anton van Hooff, kenner van het Rome in de tijd van de grote kei zers, ziet grote parallellen tussen heden en verleden. „Sport is altijd een middel geweest om omhoog te komen. In het Ro me van toen, een standenmaatschappij, wist iedereen waar hij thuis hoorde. Een sporter doorbrak dat. Althans, dat dacht hij. Hij verdiende veel geld." Daar hield het feitelijk mee op. „Geld bracht geen aanzien in hogere kringen", aldus Van Hooff. „De moed en bekwaam heid werd bewonderd, maar de aristocra ten beschouwden de sportheld toch als ietwat dom en zeker niet als een gelijke. Er was minachting voor de virtuozen, voor sporters en muzikanten. Vanwege hun eenzijdige opleiding." Van Hooff: „En, zeg nu eerlijk, ook een voetballer kan toch onmogelijk trots zijn dat hij voetballer is geworden. De voet baller van nu moet, net als de gladiator of wagenmenner van toen, het besef van zijn beperkingen hebben. Hij heeft een enorme eenzijdige bekwaamheid. Hij krijgt wel alle aandacht als idool, maai er wordt achter zijn rug gegniffeld om zijn domme uitspraken." Een voetballer denkt dat de wereld van hem is. Immers, de vrouwen aanbidden Willem Il-trainer Robert Maaskant volgde zondag de wedstrijd van zijn ploeg tegen PSV van afstand, nadat hij door de scheids rechter uit de dug-out was weggestuurd. foto Toine Damen/ANP hem. Hij kan kopen wat hij wil. Staat op de voorpagina van de sportbladen, wordt herkend op straat. Maar feitelijk stellen ze niks voor. „Ze hebben geen incasse ringsvermogen, de minste of geringste te genslag slaat ze uit het lood." Voetbal lers zijn niets anders dan substituten. Van Hooff: „Bij gebrek aan echte helden, aan grote staatshoofden en generaals, kiest de massa ervoor sporters te adore ren." Dat was toen zo, dat is nu zo. En het sta dion is nog altijd de plek om primitieve gedachten te botvieren. Op het veld en op de tribune. „Rome telde in de oudheid al een miljoen inwoners. Bij de grote wagenrennen za ten dan wel 250.000 mensen op de tribu ne. Orde was daar vanzelfsprekend niet te handhaven. Iedere gelegenheid werd aangegrepen voor een relletje. Mensen wilden, en willen nu nog, uit de band springen." Uitwassen Het verklaart veel, zo niet alles. Volgens Van Hooff. Het verklaart de uitwassen op de tribune bij Feyenoord. Het geeft aan waarom André Ooijer protesteert te gen de penalty van Huntelaar, en later nog weer eens fulmineert als hij geel krijgt. Het doet je begrijpen waarom Ma jstorovic zonder scrupules Martin Drent een elleboog op de schedel drukt. Geeft een verklaring waarom Lazovic, na een mislukte fopduik, zoveel misbaar maakt dat hij - onderwijl zoiets als 'bastard' roe pend - naar geel solliciteerde. En het maakt ook duidelijk waarom Ro bert Maaskant, na eerder dit seizoen Edward Sturing, niet kan accepteren dat scheidsrechter Sterk de wedstrijd Wil lem H-AZ vanwege kwetsende spreekko ren stillegt. Frustraties dat zijn het. Frustraties van verwende kinderen. Frustraties van voet ballers die eigenlijk veel liever stratenma ker, timmerman, conciërge, leraar of zelfs historicus wilden worden. Van Hooff is overigens, laat dat duidelijk zijn, geen voetballiefhebber. Hij heeft, zegt hij, geen minachting voor mensen die er wel lol in hebben. „Maar als ik er een halfuurtje naar kijk, denk ik: geef allebei die ploegen een bal, dan lopen ze elkaar tenminste niet in de weg." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21