Goes wil gratis openbaar vervoer PZC Makers naaktfoto's bejaarden vervolgd CPB adviseert afschaffen AOW 125 doden bij aanslag Irak lezen we zeeuws Kans op schaatswedstrijden natuurijs lijkt verkeken Gemeente denkt aan experiment van twee jaar Hoge werkdruk jaagt docenten uit onderwijs Japan wil man op maan hebben Lui op het werk, fit in je vrije tijd Zeeuwse banenmachine hapert Romme krijgt geen gelijk 2° ZW 5 Waterkoud Bewolkt en af en toe wat regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur rond 2 gra den. Vrij krachtige zuidwestenwind. Na vijfjaar 2 km/uur langzamer 247e jaargang no. 50 dinsdag 1 maart 2005 los nummer 1,25 Advertentie (póMlbankrekeningnunimei: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor auiomaüsche incasso van du Bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste ses maanden geen proelabonnement - rV?"ld kJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: jj EU per maand met automatische incasso (C 19,95). I per kwartaal met automatische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). Kijk op MVWpiC.nl/abonnereii. bel grabs 0800 0231 231 ot stuur ife>s bon naar PZC. afdeling lezersservice 'Antwoordnummer 713.1460 W8 Gons het alfabet van Zeeland RIJPERKERK - Schaatsen in het winterzonnetje. Dat kon gisterochtend bij Rijper- kerk in Friesland. Lokaal vroor het in de nacht van zondag op maandag zodanig dat het ijs in het Noorden dik genoeg is voor een tochtje. Maar de kans dat er deze winter nog schaatsmarathons op natuurijs kunnen worden gehouden, is klein. Wed- strijdorganisatoren in Friesland, Groningen en Drenthe geloven er niet meer in. „De zon heeft al te veel kracht", zegt Jan-Geert Veldman, voorzitter van ijsvereni- ging De Hondsrug in Groningen. Enthousiaste Friese 'amateurs' lieten zich niet weerhouden en verzamelden zich gisteren traditiegetrouw op de Ryptsjerksterpol der. De polder bij Rijperkerk staat in Friesland bekend als de plek waar al na één nacht met flinke vorst geschaatst kan worden. Maar ook daar bleek dat het niet be paald een strenge winter is: enkele mensen zakten door het ijs. foto Jacob van Essen/ANP door Evelyn de Waal BRUNSSUM - Justitie stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar twee personeelsleden van verzorgingshuis Catharina Dae- men in Brunssum, die onlangs foto's hebben gemaakt van half naakte bejaarde dementerende bewoners. Het verzorgingshuis heeft het tweetal in januari al ontslagen, maar na rijp beraad pas giste ren bij justitie aangifte tegen hen gedaan. Officier van Justitie A. Rogier sluit aanhoudingen niet uit: „Het stiekem vervaardigen van afbeeldingen in een woning is strafbaar." Staatssecretaris Ross van Volksgezondheid rea geerde gisteren woedend: „Dit is een schandelijke zaak." In januari maakten twee verzor gende medewerkers van het Brunssumse tehuis, een man en een vrouw van begin twintig, met hun mobiele telefoons foto's van een man op een po-stoel en een vrouw onder de douche. Zij toonden deze plaatjes aan hun collega's, die vervolgens aan de bel trokken bij de direc tie. Op staande voet werd hen vervolgens ontslag aangezegd wegens 'onrespectvol gedrag ten opzichte van cliënten'. Voor de familie van een van cle slachtoffers is de zaak met het ontslag van de medewerkers af gedaan. Zij wilde daarom geen aangifte doen. Het slachtoffer, dat licht dementerend is, zou zelf niets hebben meegekregen van 'die macabere manier van lol maken op het werk'. Bovendien zijn er geen aanwij zingen dat de foto's op internet zijn verschenen. Grappig Een van de ontslagen verzorgers erkent dat hij fout was, maar vindt de straf veel te zwaar. „Die wouw zag er gewoon grap pig uit", verweert hij zich. De overkoepelende Stichting Christelijke Zorgorganisaties (SCZ), waaronder Catharina Daemen valt, heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg over van onze redactie binnenland DEN HAAG - Leerkrachten in het basis- en voortgezet onder wijs vinden de werkdruk in het onderwijs onacceptabel hoog en de waardering veel te laag. De zware werklast is voor hen de belangrijkste reden om het onderwijs te verlaten, zo blijkt uit een peiling" onder circa 800 leerkrachten door Onderwijs- de incidenten ingelicht. Enkele personeelsleden, die niet met na me genoemd willen worden om dat ze dan vrezen voor hun baan, bekritiseren de werkwijze van de SCZ. Volgens hen kregen zij een spreekverbod opgelegd om de zaak 'in de doofpot te stoppen'. J. Hassink van de Raad van Be stuur van SCZ ontkent dat ten stelligste. De bewoners en hun families zijn uiteindelijk pas af gelopen vrijdag ingelicht. „Zij reageerden geschokt en ver baasd", zegt Hassink. „Met name voor de vrouwelijke medewerkster hadden bewoners veel waardering en velen had den vertrouwen in haar. Ze vin den het onbegrijpelijk." GPD bond CNV. Voorzitter Marleen Barth sprak gisteravond in Net werk over een ramp. „Het zal niet mogelijk zijn om scholen straks nog draaiende te hou den." De werklast wordt onder meer veroorzaakt door gebrek aan invallers bij ziekte, door de aanwezigheid van leerlingen die extra zorg behoeven, maar ook door het vele papierwerk dat naast het lesgeven moet worden verricht. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB) wil dat de AOW, allerlei subsidies en belas tingkortingen op de helling gaan. De overheid moet alleen die mensen steunen, die het echt nodig hebben, schrijft het CPB in een studie over de toekomst van de verzorgingsstaat. Mensen die kunnen werken, moeten volgens het CPB des noods worden gedwongen weer aan het werk te gaan. Dat werkt veel effectiever dan mensen via subsidies of sollicitatietrainin gen proberen aan het werk te krijgen. De huidige verzorgingsstaat is gericht op inkomenszekerheid voor mensen en herverdeling van welvaart, aldus het CPB. Als het om de herverdeling gaat, zouden fiscale regelingen als de hypotheekrente-aftrek en het spaarloon moeten vervallen, con cludeert het CPB. Van die rege lingen profiteren alleen mensen met hogere inkomens. De hogere inkomens profiteren ook van algemene uitkeringen als de AOW. „Je kunt je afvra gen of dat terecht is. Veel oude ren hebben tegenwoordig een goed pensioen en een eigen huis. Een algemene regeling als de AOW is duur en niet effectief als het gaat om ondersteuning van lage inkomens en herverde ling van welvaart", aldus CPB-onderzoeker Peter Kooi man. In de politiek woedt een discussie over de toekomst van de sociale zekerheid en het ar beidsmarktbeleid. Nu is het vaak niet aantrekkelijk om te gaan werken, omdat bij aanvaar ding van een baan allerlei subsi dies en (gemeentelijke-) belas tingvoordelen verloren gaan, een fenomeen dat te boek staat als 'armoedeval'. GPD door Frank Balkenende GOES - Goes wil experi menteren met gratis open baar vervoer in de stad. De gemeente heeft het idee neergelegd bij Gedeputeer de Staten. De provincie, te genwoordig verantwoorde lijk voor de financiering van het openbaar vervoer, beslist deze maand hoeveel geld er beschikbaar is voor het openbaar vervoer in Zee land. Goes denkt aan een voorzichti ge, stapsgewijze aanpak. Eerste doel is om de stadsbussen en de eigen transferiumbus, die auto mobilisten van de Zeelandhal len naar het centrum brengt en vice versa, samen te ballen. In die opzet moet al het busvervoer van en naar de binnenstad en op ringwegen gratis zijn. Volgens wethouder M. 't Hart heeft het tweejarig experiment kans van slagen, temeer omdat er in het begin niet al te veel kos ten mee gemoeid zullen zijn. De transferiumbus telde vorig jaar 67.000 reizigers en "kan een mooie springplank voor het pro ject zijn. „De transferiumbus en de stads dienst rijden toch al, dus qua kosten maakt dat niet zoveel uit. We hopen dat de provincie Goes tot voorbeeldstad maakt en er ook een bijdrage voor over heeft. Eventueel steken we als gemeente er ook wat geld in." 't Hart denkt namelijk dat zo'n TOKIO - Het Japanse ruimte vaartagentschap wil in 2025 een bemand station op de maan heb ben voor wetenschappelijk on derzoek. Dat berichtte het dagblad Mai- nichi Shimbun gisteren. Ook wil Tokio uiterlijk in 2015 een satellietsysteem hebben dat bezitters van mobiele telefoons waarschuwt bij natuurrampen. Volgens een anonieme bron bij de Japanse ruimtevaartorganisa tie komen de ambitieuze plan nen in de toekomstvisie van de ruimtevaartorganisatie te staan. Deze visie wordt eind maart aan de Japanse regering gepresen teerd. ANP/AFP investering op de lange duur loont. Door gegroeide bedrijvig heid en de bouw van nieuwe scholen (zoals het ROC) loopt het verkeer dagelijks in de spits uren vast rond het centrum en op in- en uitgaande wegen. Het probleem wordt steeds nijpen der. Bovendien blijft de roep om meer parkeerterreinen klinken, hoeveel vakken de gemeente per jaar ook aanlegt. De wethouder ziet dan ook heil in meer transferia aan de ran den van de stad, bijvoorbeeld bij het emplacement van de stoomtram in Zuid en sportpark 't Schenge in noord. Van daaruit worden automobi listen met gratis openbaar ver voer naar de plek van bestem ming gebracht. „Het is simpel: alles wat in de bus zit, rijdt niet in de auto. Mis schien kunnen we op deze ma nier het aantal dagelijkse files beperkt houden en kunnen we op de lange termijn besparen op investeringen in het wegennet. Voorwaarde is wel dat er om de vijf minuten een bus vertrekt, anders werkt zo'n systeem niet." Het eerste stapje in het experi ment gaat zo ver nog niet. Om te beginnen denkt de gemeente aan gratis vervoer voor transfe riumgebruikers en ouderen van zestigplus die in de daluren rei zen. Fasegewijs wordt de leef tijdsgrens afgebouwd tot de dienst gratis is voor iedereen. Sinds een aantal jaren rijden er gratis bussen in het Belgische Hasselt. Vanuit de gemeentelij ke en provinciale politiek klinkt geregeld de roep om dat voor beeld te volgen. Toch zijn er veel organisaties in het Overleg orgaan Openbaar Vervoer (Opov) die gratis openbaar ver voer ontraden: ANWB, het Kla verblad, reizigersorganisatie Rover en de Zeeuwse Verenigin gen van kleine kernen. In Has selt is het autogebruik nauwe lijks gedaald. Het zijn vooral fietsers die vaker de bus nemen. Per saldo wordt er dus alleen minder gefietst. Voor dat gevaar vreest 't Hart niet. Net als in andere Zeeuwse steden wordt er bovengemid deld veel gefietst in Goes. van onze redactie buitenland HILLA - Een zelfmoordaanslag in Hilla, honderd kilometer ten zuiden van de haakse hoofdstad Bagdad, heeft gisteren aan zeker 125 mensen het leven gekost, 148 raakten gewond. Opnieuw waren politiemensen het doelwit. Het is de zwaarste aanslag in Irak sinds de val van het regime van Saddam Hoessein in april 2003. Nog niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Een man reed gisteren in een met explosieven vol gepakte auto in op een rij mensen die stonden te wachten bij een gezondheidscentrum. Daar moes ten ze een oogtest ondergaan om een baan bij de politie in Hilla te kunnen krijgen. Ook aan de overkant van de straat vielen veel slachtoffers on der winkelende passanten. Volgens een ooggetui ge kwam een grijze Mitsubishi met twee man erin uit een steeg. De auto stopte. De twee mannen na men afscheid van elkaar waarna een van hen uit stapte. Even later explodeerde de auto. De politie liet later weten verscheidene mensen gearresteerd te hebben na de aanslag. Opponenten van de huidige interimregering voe ren vrijwel dagelijks aanslagen uit op mensen die zij ervan beschuldigen te heulen met de vijand, waaronder zowel de regering als de Verenigde Sta ten worden verstaan. Vooral politie en leger zijn doelwit van de merendeels soennitische militan ten. GPD/RTR Roofvogels in Zeeland Waarom hard werken en je best doen, als het bedrijfsle ven je als een object behandelt dat wordt afgedankt als het de werkgever belieft? Doe zo min mogelijk. Liever lui op het werk en fit in je vrije tijd om echt leuke dingen te gaan doen, betoogt de Franse econome en psy choanalytica Corinne Maier. Ze geeft tips om zo effectief mogelijk niets te doen op kantoor. Terwijl in West-Brabant en het Rijnmondgebied de werkloosheid afneemt dankzij de aantrekkende eco nomie, is het aantal werkzoekenden in Zeeland cle laatste maanden toegenomen. Volgens het Centrum voor Werk en Inkomen waren er eind december 11.750 Zeeuwen op «4 zoek naar een baan. Schaatser Gianni Romme mag niet starten op de vijf kilometer tijdens de WK af standen in Inzeil. De ge schillencommissie van de schaatsbond heeft dat giste ren bepaald. Romme schaatst op het WK afstanden- wel de tien kilo- <*9 meter. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Buitengebied: 23, 24, 25 en 26. foto Ali Abu Shish/RTR Iraakse mannen bekijken de restanten van de bomauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1