pzc Z-Vlaanderen proeftuin economie Zeeuwse whizzkids ver te zoeken in Gent Lekker weer achter glas Rijk moet guller zijn voor nationale landschappen Vonken zetten carnavalswagen in brand Terneuzen maakt afspraken met binnenvaartschippers 17 Terneuzen, Sluis en Hulst willen werk maken van ontwikkelingsmaatschappij Debatavond SP in Hulst Fruitbedrijven werken samen HZ op schema met aanmeldingen Geen beroep in kinderpornozaak Werkstraf gewelddadige Tholenaar Concert voor joods ziekenhuis dinsdag 1 maart 2005 Inor René Schrier SENT - Het project Computers ip School Thuis (CST) moet iu feeland beter onder de aan lacht van de scholen gebracht lorden. Dat is de mening van Jeert Van Hyfte van het Provin ciaal Onderwijs Vlaanderen. Hij •ei dat in een reactie op de gerin- re deelname van Zeeuwse Scho en aan de Whizzkids en Screen- jéens wedstrijd. Dat is een wedstrijd voor Vlaam- se en Zeeuwse scholieren die wordt gehouden ter gelegenheid van de Vlaamse ondervvijsdagen en de CST studiedagen. Deze da gen zijn nog tot en met woens dag in Flanders Expo te Gent. De Zeeuwse scholen hebben ech ter voor de wedstrijd massaal verstek laten gaan zodat er al leen Vlaamse scholieren mee doen. Misschien dat we voor volgend jaar cle schoolleidingen directer moeten benaderen, suggereerde Van Hyfte. Ook CST-voorzitter Sonja de Nollin betreurde het dat de Zeeuwse inbreng op dit punt ver achterbleef. Maar ze prees zich gelukkig met de Zeeuwse onderdelen van het le zingenprogramma op de onder wij sdagen. Zo legden maandag leerlingen van het ROC Westerschelde hun ervaringen uit met het Interna tionale uitwisselingsprogramma 'Europe, our heritage and fut ure'. Verder was er een lezing over ICT toepassingen op de Ter- neuzense stedelijke scholenge meenschap de Rede. Het ROC Zeeland was maandag aanwezig om iets te vertellen over digitale portfolio ontwikkelingen en het gebruik daarvan bij het ROC Zeeland. Ook voor de komende twee da gen is er nog heel wat Zeeuwse inbreng. Zo wordt er iets ver teld over het succes van het ont- dekkasteel, een Zeeuws initia tief dat in Vlaanderen navolging krijgt. De Vlaamse onderwij sdagen en CST studiedagen zijn bedoeld voor leerkrachten (in spé) en an deren die iets met het onderwijs in Zeeland en Vlaanderen te ma ken hebben. Tevens is er een onderwijsbeurs met stands waarin informatie ge geven wordt over allerhande on derwijsartikelen. Een belangrijk deel van de beurs wordt ingenomen door uit geverijen. De provincie Zeeland heeft de entreekaarten voor Zeeuwse bezoekers aan de beurs gesponsord. loor Wout Bareman 5RNEUZEN - De drie „oeuws-Vlaamse gemeenten vin- len dat hun regio prima kan die- ten als proeftuin voor een Seeuwse ontwikkelingsmaat- chappij. Die zou de falende stichting Economische Promo te en Acquisitie Zeeland (Se- »az) al snel kunnen vervangen. 'ethouder A. van Waes (econo me) van Terneuzen heeft het $ee namens Terneuzen, Sluis >n Hulst op tafel gelegd bij Ge- leputeerde Staten. Het initia- ief is niet alleen genomen in het cader van de discussie rond het provinciaal sociaal-economisch jeleidsplan 'Ruimte maken voor Sansen' en het Integraal Omge vingsplan, maar vooral ingege ven door recente ontwikkelin- $en in Zeeuws-Vlaanderen. ?an Waes: „We zijn de afgelo pen jaren geconfronteerd met de Centralisatie van tal van over heidsdiensten. Dat hou je niet te- *en; dat is een landelijk ver schijnsel. Maar als daarnaast pok particuliere ondernemers leigen naar bundeling van vesti gingen elders, wordt het een an jer verhaal." Pilot-project Sepaz heeft z'n langste tijd ge- aad. De stichting bleek niet die resultaten te boeken, die waren /erwacht. Van Waes: „Er loopt ju een provinciaal onderzoek laar zo'n ontwikkelingsmaat schappij, maar voor die er is, sijn we een paar jaar verder. Dat duurt ons te lang en daarom pleiten we nu voor een soort pi lot-project in Zeeuws-Vlaande- ren." De drie gemeenten zijn het in grote lijnen eens over de aan pak. De acquisitie en promotie voor de regio zouden op korte termijn al in handen kunnen worden gegeven van een regio naal orgaan, dat zelfstandig kan opereren. Van Waes: „De drie zijn zeker bereid daarvoor een stukje van hun eigen autonomie prijs te geven." Volgens de wethouder moet de regio, door het (dreigende) ver trek van een aantal overheidsin stanties, niet vervallen tot doem denken. „We hebben op het ge bied van de werkgelegenheid een stel belangrijke ijzers in het vuur. Denk aan de glastuin bouw, denk aan Nedalco en de mogelijkheden op het gebied van de productie van bio-etha- nol en denk zeker ook aan het fun-park aan de rand van Ter neuzen." Daarnaast kan het zeker geen kwaad een orgaan in het leven te roepen dat zich permanent be zighoudt met de promotie en ac quisitie, maar ook met het stimu leren van nieuwe productieme thoden, met projectcoördinatie en kennisontwikkeling ten be hoeve van de streek. Leegloop De plannen spelen voorzitter W. Broekhuysen van de WD-frac- tie in de Temeuzense raad in de kaart. Die diende twee weken geleden een initiatiefvoorstel in om de 'leegloop' van diensten en bedrijven uit de regio na de inge bruikname van de Westerschel- detunnel te inventariseren en te gelijkertijd te werken aan een voortvarend promotie- en acqui sitiebeleid. Broekhuysen: „Ik wacht even de verdere toelich ting van de wethouder af, maar dit gaat de goede kant op." HULST - De Socialistische Par- ij (SP) houdt donderdag een de- >atavond in De Halve Maan in luist. Tiny Kox, de fractievoorzitter ^an de SP in de Eerste Kamer, jaat in discussie met een aantal Seeuwse politici, onder wie Da- rid Luteijn en Huib Eversdijk. Se debatteren over thema's als le leefbaarheid van het platte- and, de liberalisering van de jnergiemarkt en de Europese Iböndwet. Commissaris van de roningin W. van Gelder treedt >p als discussieleider. De bijeen komst begint om 20.00 uur in De Halve Maan. De zaal is open ranaf 19.45 uur. Kox bezoekt jyerdag grote Zeeuwse bedrij nen zoals Dow Benelux en 'preekt met dorpsraden in Seeuws-Vlaanderen VLISSINGEN - De laatste dag van de meteorologische winter was ook een van de koudste, 's Nachts vroor het vier tot zeven graden in Zeeland en overdag kwam het kwik gisteren nauwelijks boven het vriespunt. Toch was het op de Vlissingse Boule vard aangenaam toeven in de zon achter de beschutting van een glazen terrasafzet ting. Overigens was Vlissingen volgens het KNMI de afgelopen drie wintermaanden de zonnigste plek van Nederland. foto Ruben Oreel iloor Ben Jansen HEINKENSZAND - Voor de na- ionale landschappen in Zee and (Zak van Zuid-Beveland, Walcheren en West-Zeeuws- Maanderen) is veel te weinig ;eld beschikbaar, aldus gedepu- eerde A. Poppelaars (land- >ouw) gisteravond voor de afde- ing Borsele van de boerenorga- lisatie ZLTO in Hcinkenszand. Cot en met 2007 trekt het Rijk ïr 1,9 miljoen euro voor uit. Het jaiinisterie van Landbouw gaat :rvan uit dat de rijksbijdrage /oor de inrichting van de gebie den voor 20 procent dekt. De 'est zal uit Europese en provin- ïiale subsidies en fiscale vrijstel- ingen moeten komen. Pop- Jelaars voorspelde dat er in elk qeval stevig over zal worden ge- iscussieerd met het ministerie, foorzitter R. van 't Westeinde an de ZLTO-afdeling legde jeteen al een claim op de be- cheiden bijdrage voor Zeeland. De status van waardevol cul- Uurlandschap leverde de Zak an Zuid-Beveland jaarlijks on- eveer 500,000 euro op. Dus die .9 miljoen euro kan recht reeks naar ons", vond hij. tfaar de mening van Van 't West inde zou dat in alle opzichten verdedigbaar zijn: „Je moet het geld ook aan het mooiste gebied geven." Poppelaars kwam in Heinkenszand het sociaal-econo misch beleidsplan en het omge vingsplan van de provincie toe lichten. Hij wilde weten hoe de landbouwers denken over het idee van de provincie om samen met de ZLTO een ontwikkelings maatschappij annex kennisinsti tuut voor de landbouw op te richten. Hij achtte zo'n samen werkingsverband wenselijk om dat dat de landbouw er naar zijn oordeel zelf onvoldoende kracht voor heeft. Bundelen De provincie stimuleert ook ini tiatieven om teelt, opslag, ver werking en transport van land bouwproducten te bundelen. Door de vorming van zo'n kun nen de ondernemers die er on derdeel van zijn, rechtstreeks de markt op en zijn ze minder af hankelijk van handelaren en grossiers die met hun tussen komst een dempend effect heb ben op de prijzen die boeren voor hun producten ontvangen. Die bundeling kan ook een rol spelen bij de pogingen de teelt van zilte gewassen, zoals zee kraal en lamsoor) van de grond te krijgen. door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - De carnavalswa gen van de Ossenisser wagen bouwers De Dwjèze Mieters is maandagochtend helemaal uit gebrand. De praalwagen stond op een boerenerf aan de West straat in Ossenisse en vatte vlam door slijpwerkzaamheden vlakbij de praalwagen. De praalwagen, met een boerde rijen-thema, brandde helemaal uit. Slechts een paar ornamen ten bleven over. De wagen stond vlakbij een boerenschuur die ook brandschade opliep. Karei de Waal (25) werd dubbel gedupeerd. Niet alleen is hij lid van De Dwjèze Mieters en hielp hij mee met de bouw van de praalwagen, het was ook nog een keer zijn schuur die bescha digd raakte. De wagen stond na melijk geparkeerd op zijn erf. „Een eindje verderop waren ze aan het slijpen en door overvlie gende vonken ging de wagen in de hens. Die is gemaakt van po lyester en schuim en ja, dat wil wel branden." Een bluswagen van de brandweer uit Klooster- zande en een ladderwagen van het Hulster korps rukten uit, maar bij aankomst was het al te laat. De wagen was letterlijk in dikke zwarte rook opgegaan. Ook De Dwjèze Mieters zelf heb ben nu dubbel pech. Zoals in wa genbouwerskringen gebruike lijk worden de complete wa gens, of onderdelen daarvan (zo als poppen) doorverkocht. Met Een brandweerman bekijkt de schamele resten van de carnavalswagen. die opbrengst kan dan voor het volgende carnaval een andere wagen worden gebouwd of ge kocht. Prijzengeld Voor de wagen van De Dwjèze Mieters was al belangstelling ge toond door andere wagenbou wers uit de streek, maar er is nu bijna niets meer over om te ver kopen. Hierdoor lopen De Dwjèze Mieters zo'n 3500 euro mis. Het is daarom maar de vraag of de Snissenaren tijdens carnaval 2006 vertegenwoor digd zullen zijn tijdens de diver se stoeten in Zeeuws-Vlaande ren. De wagen stond in Ossenis se gestald om nog mee te doen aan carnavalsstoeten in België. De Waal: „We hoopten daar ook nog wat prijzengeld in de wacht te slepen, maar dit gaat dus niet door." De Dwjèze Mieters had den dit jaar al niet zoveel geluk VLISSINGEN - Fruitop- en overslagbedrijf Kloosterboer Vlissingen gaat samenwerken met Seabrex Rotterdam. De twee ondernemingen hebben een joint venture opge richt waarin ze de logistiek van groenten en fruit bunde len. FresGo is de naam van deze onderneming, die haar ac tiviteiten in de eerste plaats richt op de afhandeling van fruit dat vanuit Chili wordt geïmporteerd. De omzet wordt geschat op om te beginnen 9 miljoen euro. Seabrex behandelt in de haven van Rotterdam ruim 1 mil joen pallets fruit, zowel uit koelschepen als uit contai ners. Kloosterboer verwerkt in Vlissingen ongeveer een kwart van deze hoeveelheid. Beide ondernemingen heb ben samen ongeveer 1000 werknemers in dienst en een omzet van ruim 300 miljoen euro. Het is de bedoeling dat het samenwerkingsverband de voordelen van beide havens combineert en zich richt op het opzetten van nieuwe systemen voor de logistiek van bederfelijke waren naar de uiteindelijke bestemming. Fresco wordt voorlopig gehuisvest in het kantoor van Sea brex in Rotterdam. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland ligt op schema met het aantal aanmeldingen van leerlingen. Bij de Infor matie Beheer Groep hebben zich tot nu toe 280 Neder landse studenten aangemeld voor de HZ. In de voorgaan de jaren lag dat aantal tussen de 260 en 300 aanmeldin gen. Het meest in de belangstelling staan de opleidingen Bedrijfseconomie, Verpleegkunde en International Busi ness and Languages. SINT JANSTEEN - De twee veroordeelden in de kinder pornozaak in Sint Jansteen gaan niet in hoger beroep. De twee mannen uit Velp (20 en 21 jaar) werden 11 februari door de politierechter in Middelburg veroordeeld wegens het bezit en het verspreiden van naaktfoto's van een toen minderjarig meisje uit Sint Jansteen. De hoofdverdachte werd veroordeeld tot de maximale werkstraf van 240 uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De politierech ter veroordeelde de medeverdachte tot een werkstraf van vijftig uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Tholen voor openlijke geweldpleging vijftig uur werkstraf opge- legd. Aan het slachtoffer moet hij 550 euro schadevergoeding betalen. De politierechter typeerde zijn gedrag als macho. „U wilde indruk maken op twee veertienjarige meisjes. U komt stoer met uw auto tot vlak voor de meisjes aanrij den. Waar haalt u het lef vandaan?" Omdat verdachte zich bleef opdringen kwam een man voor de meisjes op. „Ik wilde alleen maar een praatje maken", zei hij. Het in cident op 20 juni vorig jaar escaleerde op De Kaai in Tho len in een vechtpartij, waarbij verdachte zich niet onbe tuigd liet. Hij gaf toe het slachtoffer te hebben geduwd en getrokken, maar ook tegen zijn hoofd te hebben geschopt, terwijl het slachtoffer op de grond lag. Aan het geweld na men nog twee vechtersbazen deel. Zij zijn eerder al tot een werkstraf veroordeeld.. foto Camile Schelstraete tijdens carnaval. De stoet in Os senisse, die altijd een week na carnaval wordt gehouden, werd afgelast door het slechte weer. De bouwers hebben dus geen kans gehad hun wagen voor ei gen publiek te showen. Hun wa gen behaalde dit jaar wel drie keer de derde plaats en een keer de zevende plaats in de stoeten van Vogelwaarde, Lamswaarde, Nieuw Namen en Kloosterzan- de. door Wout Bareman TERNEUZEN - De lucht tussen de binnenvaartschippers en het college van B en W van Terneu zen is opgeklaard. De schippers met Terneuzen als thuishaven klaagden al geruime tijd over de stiefmoederlijke behandeling door de gemeente. Vooral het verlies van ligplaatsen in de Oos telijke Kanaalarm aan de rand van het stadscentrum zat hen dwars. Tijdens de jaarvergadering van de schippersvereniging Konink lijke Schuttevaer, eind decem ber, verweet voorzitter W. Bon- de wel de gemeente meer aan dacht te hebben voor recreatie en welzijn, dan voor één van de bedrijfstakken die Terneuzen heeft groot gemaakt. Hij waarschuwde dat veel schip pers hun thuishaven wel eens el ders zouden kunnen gaan zoe ken, met alle economische gevol gen van dien. Burgemeester J. Lonink stelde direct overleg voor en dat heeft nu plaatsge vonden. Vice-voorzitter J. van IJk van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer: „Er was al jaren geen contact meer tussen ons en de gemeente, terwijl toch enkele honderden schippers Terneuzen als thuishaven hebben. Vooral recente ontwikkelingen zetten kwaad bloed. Zonder voorover leg werd besloten steigers voor recreatievaartuigen neer te leg gen in de Oostelijke Kanaalarm, van oudsher de belangrijkste lig plaatsen voor de schippers. Maar verder hadden we eigen lijk ook geen enkel aanspreek punt bij de gemeente. Daarin komt nu, zo is beloofd, verande ring." De schippersdelegatie klaagde tijdens het gesprek zijn nood over tal van actuele zaken, zoals bijvoorbeeld de gevolgen van de extra beveiligingsmaatregelen in de havens in Nederland en de rest van West-Europa. Van IJk: „We begrijpen best dat daaraan niet valt te ontkomen, maar het is natuurlijk te gek voor woorden dat voor iedere ha ven andere regels gelden en dat je als schipper, als je bijvoor beeld in het weekeinde van boord wilt, eerst een bewakings dienst moet inschakelen, waar na je bovendien nog eens 40 eu ro moet betalen voor de gemaak te kosten. Dat moet uniform worden." Burgemeester Lonink beloofde die kwestie aan te kaarten tij dens het eerstvolgende overleg tussen de Zeeuwse 'havenburge meesters'. En verder pleitten de schippers nog eens voor een handhaving van de huidige ha ventarieven. Die zijn in Terneu zen al jaren het voordeligst van heel Nederland. En dat willen de schippers zo houden. Ligdagen Het havenschap Zeeland Sea ports inventariseert de zaak en heeft beloofd binnenkort een oordeel te vellen over het voor stel van de schippers in ieder ge val drie vrije ligdagen toe te staan, zodat de schippers de tijd krijgen inkopen te doen in Ter neuzen en daar alle mogelijke andere zaken af te handelen. Bo vendien zouden ze tijdens vakan tieperiodes vrijgesteld moeten worden van havengeld. Lonink speelt die informatie door naar het havenschap. Hij en Van IJk toonden zich na af loop van het overleg tevreden over de gemaakte afspraken. Lo nink: „Ik besef ten volle hoe be langrijk de binnenvaartsector is voor een haven als Terneuzen en daar moeten we ook naar hande len. De afgelopen jaren ontbrak het aan goede communicatie. In de toekomst dienen we de schip perij in een vroeg stadium te be trekken bij alle zaken, die hen aangaan." TERNEUZEN - De stichting Shaare Zedek houdt op zater dag 12 maart een concert ten ba te van het orthodox-joodse zie kenhuis Shaare Zedek in Jerusa lem. Daniëlle van Laar uit Gouda en Peter Wildeman uit Tholen ver zorgen een optreden op dwars fluit en kerkorgel. Ook staan im provisatiemomenten en samen zang op het programma. Het concert begint om 20.00 uur in de Goede Herderkerk aan de Ko- ninginnelaan in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17