PZC Banengroei Zeeland blijft achter m Bibberende Molukkers in Vlissingen Leefkuil Nieuwland Gewelddadig viertal moet gevangenis in dicht door blunder van gemeenteraad Oude tijden herleven in Spieghelkwartier W»i presenteren- O de cottecoe LU v O zeeuwse almanak Reiger Buren van bouwput in onzekerheid Schapenhouder spreekt AID tegen Reeks botsingen in Vlissingen Relatief veel Zeeuwse werkzoekenden zonder omscholing inzetbaar editie Walcheren nieuwe s 'SsV* - Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 Het Scheldeterrein is volgens het adviesbureau Lantschap van grote cultuurhistorische waarde. Het bureau adviseert onder meer de oude railstructuur mee te nemen in het netwerk van fiets- en wandelverbindingen. De oostelijke kraan van twintig ton zou door kunnen als stadssilhouet van Vlissingen. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De machinefa briek als sportcentrum, de tim merfabriek als cultuurfabriek, de oude vliegtuigloods als win kelcentrum. Het Scheldeterrein vooral handhaven, luidt het ad vies aan gemeente Vlissingen. In opdracht van Provincie Zee land en gemeente Vlissingen on derzocht Lantschap, adviesbu reau voor landschap en cultuur historie, het Scheldeterrein. Lantschap stelde een rapport op. Daaruit valt te lezen dat het Scheldeterrein van grote cultuur historische waarde is. Lant schap adviseert bijvoorbeeld de oude railstructuur mee te nemen in het netwerk van fiets- en wan delverbindingen. De oostelijke kraan van twintig ton zou door kunnen als stadssilhouet van Vlissingen. Bovendien selecteer de het bureau gebouwen die de moeite van het behouden waard zijn, of die binnen het nieuw in te richten Spieghelkwartier een tweede leven verdienen. De zware plaatwerkerij vormt een imposante scheiding tussen de oude binnenstad en het Schel deterrein. Met het doortrekken van oude straten en het creëren van aantrekkelijke doorgangen houdt die scheiding stand. Bin nenruimten zijn zo volgens Lant schap geschikt voor openbare ruimtes als een bibliotheek of denksportcentrum. Het hoofdkantoor, de machine fabriek en de timmerfabriek her inneren aan de vroegere bedrij vigheid. Samen vormen ze vol gens Lantschap een waardevol ensemble. In de machinefabriek uit de periode 1913-1919 zien de adviseurs wel een sportcentrum verrijzen. Over de timmerfabriek zijn de schrijvers van het rapport lo vend. Door het grote glasdek en de verdiepingenstructuur wordt het gebouw een galeriekarakter toegeschreven. Het gebouw lijkt daarmee geschikt als expositie ruimte, theater of 'turn key' kan torencomplex. Muziekstudio Aan de Lampsinsstraat ligt de oude vliegtuigloods/Help U Zelf- werkplaats uit 1919. Dit ge bouw zou een winkelcentrum kunnen worden. De nabijgele gen lichte plaatwerkerij zou door kunnen als muziekstudio. Het Dok van Perry lijkt Lant schap een mooie plek als intie me stedelijke ruimte tussen de Dokhaven, de Stenen Beer en de voormalige Pottekaai. Met wo ningbouw aan weerskanten van het dok je en de aansluitende de len van de Peperdijk en de Hout kade ziet het bureau het karak ter van de vroegere chique woon buurt terugkomen. Het bureau stelt tevens voor het oudste droogdok in ere te herstellen. In het water zou dan een museum boot plaats kunnen krijgen. Inspiratie haalde Lantschap uit eerdere projecten als Palais du Tokyo in Parijs, Michigan Thea tre in Detroit en Hotel New York in Rotterdam. De studie is gepresenteerd aan de gemeente Vlissingen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren vier Middelburgers wegens vrij heidsberoving, afpersing en be dreiging veroordeeld tot celstraf fen van twee jaar. Een 22-jarige man moet twee jaar de cel in. Een twintigjarige kompaan werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waar van acht maanden voorwaarde lijk. Twee 21-jarige mannen kre gen dezelfde straffen opgelegd: anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het viertal dwong 6 november vorig jaar een leeftijdsgenoot in een auto te stappen. Vervolgens reden ze naar een plek aan de rand van Middelburg, waar ze hem bij bij een bruggetje dwon gen om geld en sieraden af te ge ven. De aanleiding tot het inci dent was een ruzie om een meis je. Het slachtoffer kreeg van de 22-jarige een pistool in zijn mond geduwd. Het slachtoffer liet zich achterover van de brug in het water vallen toen er ge dreigd werd om bij hem een gou den tand te trekken. De jongste van het viertal loste daarna nog enkele schoten, maar het slacht offer wist te ontkomen. De officier van justitie had twee weken geleden zwaardere straf fen geëist. door Wendy van den Hurk yloorNadia Berkelder :NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De afsluiting van de leefkuil in -Nieuw- en Sint Joosland is te ^wijten aan onoplettendheid van pet gemeentebestuur. De ge meenteraad besloot op basis van perkeerde argumentatie dat de jfeefkuil open moest blijven. CDA-fractievoorzitter J. Kodde wil uitleg van het college. jVorige week vernietigde de pro- lyincie het besluit van de gemeen- Iteraad om de leefkuil open te houden. Drie omwonenden had den een verzoek bij de gemeente ingediend om de leefkuil af te mogen sluiten. Zij willen het stukje grond tussen de Oude Rijksweg en de Van Akenstraat kopen. Door de koop en de afl- sluiting van de kuil willen ze ::een einde maken aan overlast van jongeren die er rondhangen. IHet college van B en W stemde begin vorig jaar in met de koop. In het contract werd opgenomen '|dat de verkoop niet door zou [gaan als de raad geen toestem ming zou geven om de kuil af te Ijsluiten. De raad ging daar inder daad niet mee akkoord. Nu blijkt dat de gemeenteraad volgens de wegenwet, die op het Sesluit van toepassing is, alleen jïad mogen discussiëren over de ^volgen van de afsluiting voor [iet verkeer. Als er geen negatie- te gevolgen zijn voor het ver deer mag een verzoek om een stuk weg af te sluiten niet wor den geweigerd, aldus een ambte naar van de gemeente Middel burg. De discussie in de gemeen teraad ging over alternatieve manieren om overlast te bestrij den en over de waarde van de leefkuil voor het dorp. „De raad heeft een politieke afweging ge maakt. Overlast is niet terug te vinden in de wegenwet", zegt de ambtenaar. Volgens hem had de gemeenteraad op de hoogte kun nen zijn van de procedures rond een dergelijk besluit. „Ik dacht dat we een serieus be sluit hadden genomen", zegt Kodde. Hij is verbijsterd. „Het gaat natuurlijk niet om een pad, maar om die mooie plek. De be woners snappen er helemaal niets van." De raad kan nog te gen het besluit van de provincie in beroep. Binnenkort worden de fracties geïnformeerd over de juridische mogelijkheden. „Dan wordt duidelijk of we aan een dood paard trekken", zegt Kod de. „Als het zo is dat we alleen over verkeerstechnische aspec ten hadden mogen praten, dan had het college dat de raad dui delijk moeten maken. Ik krijg de indruk dat het college te ver is gegaan met die drie bewoners en nu wegen zoekt om niet meer terug te kunnen. Volgens burgemeester K. Schou- wenaar was het college zelf ook niet op de hoogte van de regels. „Ik denk dat we nog eens moe ten kijken hoe het verder moet. Ik neem aan dat er nog andere juridische mogelijkheden zijn." VLISSINGEN - Ze zijn er weer. Twintig Molukse verpleegkundi gen hebben Ambon voor vijftien maanden verlaten om vooral in Zeeland kennis op te doen over hun vakgebied. Eerst maar eens leren hoe je een das omknoopt. Het was gisteren bibberen gebla zen op het Stadshuisplein. Voor dat wethouder L. Poppe-De Looff de Molukse verpleegkun digen binnen in het stadhuis ont ving, moesten ze nog even bui ten staan. Dat betekende driftig handen wrijven, flink blazen en trappelen met de voeten. Bob Latuheru, voorzitter van de Stichting Samenwerking Vlissin gen Ambon, trekt Annemiek Ver- hage aan haar mouw. „Die ach terste heeft nog geen winterjas", fluistert hij de teamleider ver pleegkunde van het ROC toe. „Het is nog een hele klus om al les te regelen", vertelt hij later. „Eerst de huisvesting en dan nog twintig mutsen, twintig das sen, twintig paar handschoenen. Nu nog twintig fietsen..." In 2002 trok de gemeente Vlis singen haar stedenband met Am- bon voor het eerst op educatief - medisch gebied aan. Ze haalde vijf Molukse verpleegkundigen naar de Scheldestad, om hen twee jaar lang kennis te laten op doen. Met succes. Dus is de groep ditmaal vervier voudigd. Na de theorie duiken ze in de praktijk in Axel, Temeu- zen, Goes, Koudekerke, Middel burg, Domburg, Vlissingen en Bij de Molukse verpleegkundigen draait voorlopig alles om acclimatiseren. Vught. Alleen duurt dat door de nieuwe regelgeving een stuk kor ter. „Dat is jammer", vindt wethou der L. Poppe-De Looff. „Maar vijftien maanden hebben ook ze ker nut. Hier ligt echt een kans om onze zusterstad te helpen." De pioniers gaan zitten in de raadzaal, waar normaal gespro ken de gemeenteraad zetelt. „Zo zit Jacob op de plek van de bur gemeester", horen ze van de wet houder. Iedereen lacht. Het lijkt alsof ze alles goed verstaan. Tus sen Latuheru's vertaling in het Maleis sluipen Nederlandse be grippen: burgemeester, gemeen tebestuur en werkgroep. „Dat komt omdat ze al een aar dig woordje Nederlands herken nen", zegt Latuheru. „Ze heb ben bij de Nederlandse ambassa de in Jakarta Nederlands ge leerd." De twintig zijn op Am- bon afgestudeerd, maar leren foto Ruben Oreel hier bij. Ze leren werken met nieuwe medische apparatuur, die Indonesische ziekenhuizen nog moeten krijgen. Eerst even wennen. Aan Neder land, het klimaat en het zelfstan dig wonen. De meesten woon den nog thuis. Nu wonen ze met zessen in een huis in Oost-Sou burg en met z'n veertienen in een voormalig verpleegstershuis van De Vliedberg. Voorlopig draait alles om acclimatiseren. In dat vijvertje in Groede zwemmen enkele goudvissen rond. Dat wil zeggen, tot vo rig jaar een reiger deze water- partij ontdekte. Na diens kor te oponthoud ivas er geen goudvis meer te bekennen in de vijver. De eigenaar van de vijver con stateerde dat er niets anders op zat dan bij een dierenwin kel vervangende vissen te ko pen. Een geste die de reiger bij diens volgende bezoek zeer op prijs stelde. Met steeds min der milde gevoelens jegens vo gels in het algemeen en rei gers in het bijzonder haalde de eigenaar opnieuw verse vis sen. Een en ander herhaalde zich enkele keren. Tot hij laatst weer enkele nieuwe vissen in de vijver liet glijden. Vanon der een overhangend stuk lei steen kwamen twintig goud vissen te voorschijn om hun nieuwe medebewoners te be groeten. Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 maart 2005 MIDDELBURG - De bewoners van de twee verzakte wo ningen aan de Korte Noordstraat in Middelburg krijgen donderdag te horen of en wanneer ze weer naar huis kun nen. Dat heeft wethouder A. van 't Westeinde gisteren ge zegd. De bewoners mogen sinds afgelopen vrijdag hun huizen niet meer in omdat de situatie niet veilig is. De verzakkin gen ontstonden vorige week, doordat er zand van onder de woningen door een lek in de bouwput van het nieuwe theater stroomde. Woensdag verlieten de bewoners van één van de twee huizen al hun woning, de bewoner van het andere huis weigerde toen nog te vertrekken. Donderdag vindt een gesprek plaats met de bewoners en met de eigenaar van de panden. „Dan bespreken we toe komstscenario's", aldus de wethouder. „We moeten reke ning houden met diverse trajecten." Dan worden even tueel ook afspraken gemaakt over vervangende woon ruimte. WISSENKERKE - „De AID (Algemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voed selkwaliteit, redactie) heeft er geen donder verstand van", zegt schapenhouder P. Flipse (75) uit Wissenkerke. Vorige week donderdag werden zijn schapen afgevoerd naar een geheime locatie omdat hij zijn vee volgens de AID had verwaarloosd. Flipse bestrijdt dat: „Ik geef mijn schapen twee keer per dag extra voer. Als die inspecteurs van de AID komen kijken, is dat alweer op. Eenden en fa zanten eten daar ook van mee." De bewering van de AID dat de schapen geen beschutting konden vinden in het weiland, weerspreekt Flipse even eens: „Ze kunnen best naar binnen, maar dat willen ze niet. Schapen staan liever met hun kop op de wind." De ALD meldde dat ze drie dode schapen in de wei aantrof die aan hun eind waren gekomen door te weinig verzor ging. „Eén lammetje is dood gegaan bij de geboorte. Eén ram had een ziekte, die heb ik op tijd afgevoerd." De andere schapen die volgens de AID verwaarloosd wa ren, verkeerden volgen Flipse in pRrima conditie. VLISSINGEN - De Paul Krugerstraat in Vlissingen is gis terochtend afgesloten geweest in verband met een aanrij ding. Bij de botsing waren drie auto's betrokken. De eer ste automobilist, een 53-jarige Vlissinger reed tegen zijn voorganger (24) toen die plotseling remde. Een derde bestuurder reed weer tegen de auto van de 53-jarige bestuurder aan. Geen van de bestuurders raakte gewond. Achter deze botsing reden nog een aantal auto's tegen elkaar. Om hoeveel auto's het ging, kon de politie niet zeggen. Roy Hendriksen stopt ermee door Jeffrey Kutterink GOES - Een licht herstel van de economie vertaalt zich in Zee land nog niet in meer banen. Het aantal Zeeuwen dat werk zoekt is in het laatste kwartaal van vorig jaar gestegen. Die lijn zet zich in januari door. Terwijl in Rijnmond en West-Brabant wel meer mensen een baan vin den. Dat blijkt uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) over het vierde kwartaal van 2004, die eind deze week worden gepubliceerd. Herstel van de economie was halverwe ge vorig jaar ook in Zeeland te rug te zien in een daling vap de werkloosheid. Steeds meer Zeeuwen vonden toen een baan. In september, aan het eind van het- derde kwartaal, zochten 11.080 Zeeuwen naar werk. Ruim een procent minder dan in april, mei en juni. Maar die da ling is een halt toegeroepen, zo laten de jongste cijfers zien. Eind december stonden 11.750 mensen ingeschreven bij het voormalig arbeidsbureau. Een toename van zes procent ten op zichte van het derde kwartaal. Alle euforie ten spijt is daarmee de inhaalslag halverwege vorig jaar teniet gedaan. Want aan het eind van 2004 was het aantal werkzoekende Zeeuw en ruim twee procent hoger dan een jaar ervoor (toen stonden 11.500 mensen ingeschreven). Een directe verklaring voor de cijfers geeft het CWI niet, maar de laatste maanden is bij een Advertentie flink aantal Zeeuwse bedrijven gereorganiseerd. Van de 11.750 Zeeuwen die aan het eind van december werk zochten, is bijna de helft vrouw, ruim de helft ouder dan 39 jaar en bijna de helft meer dan een jaar inge schreven. Bijna de helft heeft een oplei ding gevolgd op of onder het vm- bo-niveau. Zo'n 13 procent be schikt over een hbo- of universi tair diploma. Zeeuwse werkzoe kenden vallen wat betreft oplei dingsniveau overigens niet uit de toon bij Rijnmond of West-Brabant. Opvallend is wel dat van de Zeeuwse banenzoekers 23 pro cent direct - zonder extra scho ling - inzetbaar is op de arbeids markt. Dat ligt in Rijnmond (14,3 procent) en West-Brabant (18,9 procent) lager. Verder zijn in Zeeland relatief meer jongeren onder de 23 jaar op zoek naar werk dan in Rijn mond en West-Brabant (8,8 pro cent ten opzichte van 7,3 en 6,7 procent). De verschillen tussen Zeeland, Rijnmond en West-Bra bant zijn groot. In Rijnmond daalde het aantal werkzoeken den met elf procent. In West-Brabant met twee pro cent. In het hele district zochten eind vorig jaar 131.300 mensen naar een baan; acht procent min der dan in juni, juli en augustus (142.510). Voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ziet het er vooralsnog niet goed uit. De groei van de werkloos heid zette zich in januari door. Uit het maandoverzicht van het CWI blijkt dat eind januari 12.100 Zeeuwen werk zochten. Hoe die ontwikkeling zich heeft doorgezet in februari, wordt bin nen anderhalve week bekend. (Advertentie) JOSEPHINE CO. RIVERWOODS - GANT WOMAN POLOIAND-MART VISSER TAIFUN - GERRY WEBER - BASLER DELMOD - MARCONA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13