ampings rijgen het loeilijk Skaters hebben Computerdansen is sport weer onderdak aterkwaliteit revelingen kan ippepper krijgen Belgische paarden domineren straofeest Opstootje in Goes zeeuwse almanak Boodschappen i! \oekomst is niet rooskleurig 13 Rijbewijs kwijt na dolle rit Hennepkwekerijen ontmanteld Buschauffeur bedreigd Brand in twee keukens editie Walcheren door Piet Kleemans NOORD WELLE - Een waterig zonnetje, dampende paardenlij ven en kleumende maar vooral genietende ruiters. Dat waren zaterdag de hoofdingrediënten van de straoviering in Noord- welle. Het traditionele feest trok dit jaar een recordaantal deelnemers. Liefst 101 ruiters deden er aan mee. Belgische trekpaarden domineerden de stoet. „Het lijkt wel een Belgische in vasie", grapte burgemeester J. Asselbergs in zijn toespraak ter ere van de editie 2005 van het Noordwelse straofeest. Niet overdreven want van de 101 paarden behoorden zaterdag 90 tot het ras der Belgische trek paarden. Hetgeen de toch al in drukwekkende stoet nog impo santer maakte. Asselbergs toon de zich onder de indruk. „Zo zie je maar waar een klein dorp groot in kan zijn." Het straofeest in Noordwelle mag zich al jaren verheugen in een groeiende belangstelling, weet woordvoerder van het loka le Strao-comité L. Vermeer. „Voor een heleboel straorijders in het feest hier een soort van reünie. Er zitten echt behoorlijk wat vaste gasten onder de deel nemers en ze komen echt overal vandaan. Heel veel van Walche ren, maar er zitten er ook bij uit Noordwijk, Oud-Gastel en zelfs Duitsland." Wat Vermeer betreft is met de meer dan 100 deelnemers het plafond wel zo'n beetje bereikt. „Daarom heb ik dit jaar ook niet al te veel reclame gemaakt. En je ziet ook dat het niet nodig Eigenlijk horen ruiters die aan het straofeest meedoen zich te hullen in witte broek en zwarte jas. Onder de 101 ruiters in de Noordwelse straostoet waren er maar een handjevol die de alou de kledingvoorschriften naleef den. Een groep deelnemers uit Lage Zwaluwe - die zelfs een ei gen vlag hadden meegebracht - had zich uitgedost in boerenkle- dij met onder meer een roodge ruite kiel. Vermeer: „We hebben hier een wat ander idee van tra ditionele boerenkledij zoals die tijdens het strao gedragen hoort, maar goed. In ieder geval doen ze hun best voor het strao en dat is te waarderen." Het ringsteken werd gewonnen door M. Moermond. Tweede werd A. Snoeij en op de derde plaats eindigde I. Boers. T. Heye werd eerste bij de wed strijd versierde paarden, op de voet gevolgd door M. Moer mond. R. Heye legde beslag op de derde plaats. Winnaars van het ringsteken op de fiets wer den Soraya Hennep (boven bouw) en Sabine Verweel (onder bouw). Bij de versierde fietsen gingen Sanne Hoevens (boven bouw) en Noortje Hoevens (on derbouw) met de hoogste eer strijken. GOES - Bij een opstootje op de Oude Vismarkt in Goes is giste ren rond 2.45 uur een 17-jarige Arnemuidenaar aangehouden. Tussen hem en een 30-jarige Goesenaar was ruzie ontstaan in een café waarbij over en weer klappen vielen. De Arnemuide naar werd aangehouden en kreeg een proces-verbaal. Of ze volgende keer een wat gestructureerder boodschap penlijstje kon meekrijgen, ver zocht de vijftienjarige Sophie uit Kruiningen met klem. Dat betekent dus, legde ze haar moeder uit, een briefje voor de slager en dan een apart briefje voor de supermarkt. Zodat ze niet nogmaals voor paal hoefde te staan. Want kijk, ze ivas juist de sla gerij binnengestapt. En had de vleesboodschappenhard op voorgelezen van het al- les-door-elkaarlijstje: drie runderschnitzels, een half pond vleestomaten... (actie: 0113-315649 w.pzc.nl iail:redactie@pzc.nl tbus 314460 AA Goes lertentie-exploitatie: ird- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. aandag 28 februari 2005 lor Rob Paardekam PLPHAARTSDIJK - De toe- mst voor familiecampings en Jdere kleinschalige verblijfsre- latiebedrijven ziet er volgens jompot-directeur H. van Koe- pinge niet al te rooskleurig Alleen grote bedrijven hou- n het volgens hem op de lange nijn vol. Van Koeveringe (orziet dan ook een clustering. deed die uitspraken zater- g in de kantine van camping [Veerse Meer in Wolphaarts- tijdens een PvdA-bijeen- ast over de recreatie in Zee- Igens Van Koeveringe bepa- de grote partijen de busi- omdat zij veel kapitaal be ten en goed opgeleide mensen inen aantrekken. „Ik wil niet jen dat kleine zelfstandige elllmpings tien keer zo groot moe- worden", zei hij. „Maar ik rwacht wel dat we in de toe- mst meer filiaal-achtige be- ijven zullen krijgen." Roompot-directeur bena- ukte dat de prijzen de komen- jaren omlaag zullen moeten an, omdat Zeeland anders de igmet Turkije en andere verre nbestemmingen waar je tegen- Dordig voor een paar tientjes ar toe vliegt, verliest. „Ik ben g dat veel familiebedrijven slag gaan verliezen", stelde hij. „De hele goeie campings, die een specifiek product bie den, zullen het misschien red den, maar een heleboel cam pings bieden een gemiddeld pro duct. Daar zal de concurren tieslag het hardst toeslaan als ze niet opgaan in een groter ge heel." Op een reactie uit de zaal dat het straks één pot nat wordt en zeeland vol komt te staan met Center Parcsen, antwoordde Van Koeveringe dat er bij cluste ring in principe niet veel hoeft te veranderen. De kleinschalige camping blijft in zijn visie ge woon kleinschalig. Hij is alleen niet meer zelfstandig. „Ook on der één hoofddirectie kun je de nodige diversiteit bieden." Voorzitter K. Coppoolse van de Recron, de belangenorganisatie voor recreatieondernemers, ziet het allemaal niet zo somber in voor de familiebedrijven. „Juist op die campings is de omgang met de gasten veel persoonlij ker. Bovendien kan snel gerea geerd worden op de wensen van de klant." Burgemeester J. Sala van Sluis pleitte ook voor het behoud van kleinschalige verblijfsrecreatie. Hij stelde verder dat Zeeland wat hem betreft veel meer de na druk op veiligheid moet leggen. „Zeeland is een veilige vakantie bestemming en dat mag gezegd worden." Religie komt ook na de tsunami op de eerste plaats ,5! ir Rinus Antonisse IDDELBURG - De waterkwa- eit en de dynamiek in het Gre- lingenmeer kunnen een fikse ipepper krijgen door inzet van thevel in de Grevelingendam. ie gaat dan, net als de Katsc eule in de Zandkreekdam, cnst doen als doorspoelmid- leputeerde M. Kramer (Pv- natuur en water) ziet het als van de mogelijkheden om it hij noemt 'de schaduwkant de Deltawerken' om te bui- Als voorzitter van de on- ingestelde Deltaraad laat het plan verder uitwerken, hevel - Flakkeese Spuisluis laamd - is vrijwel nooit ge- :t. Met de inzet als doorlaat- iddel zijn wel kosten gemoeid, ;t name voor bodembescher- ig rond de doorlaatopenin- Die worden geraamd op on- reer vier miljoen euro. ier wijst erop dat de vorig in gebruikgenomen ververs- iker in de Zandkreekdam 'bui- ïgewoon succesvol' is. In kor- tijd is de waterkwaliteit in it brakke Veerse Meer aanzien- )k verbeterd door doorspoeling iet zout water uit de Ooster- lelde. „Het laat zien dat je re- iltaten kunt boeken." jit een verkenning van het Rijk- istituut voor Kust en Zee IIKZ) blijkt dat inzet van de lakkeese Spuisluis vooral op e kwaliteit van het water in et oostelijk deel van de getij lo- i, zoute Grevelingen een gunsti- i uitwerking kan hebben. Het ater zal minder last hebben an zuurstofgebrek en er ont laat meer uitwisseling van plan- in en dieren met de Ooster- ihelde. 'Êtij verschil r kan een vederlicht getij ver- ïhil (van ongeveer tien centime- ir) ontstaan. Gebruik van de he el in combinatie met een volle open Brouwerssluis in de Irouwersdam verkort de ver- lijfüjd van het water in het kevelingenmeer met 20 tot 60 ïocent en in het oostelijk deel elfs met meer dan 80 procent. >ok is het mogelijk om door van ost naar west door te spoelen, let optreden van algenbloei in het voorjaar buiten de deur te houden. Het wegvallen van een vastwaterpeil biedt ook voorde len. Zo is bijvoorbeeld een lager peil (ongeveer 0,3 meter min NAP) tijdens het vogelbroeddsei- zoen gunstig voor kustbroedvo- gels, die grote moeite hebben ge schikte leef- en broedgebieden te vinden. Kramer geeft aan dat het verbe teren van de waterkwaliteit in de Grevelingen niet als enige op het verlanglijstje van de Delta- raad prijkt. Hij noemt ook aan pak van de blauwalgenplaag in de randmeren Krammer-Vol kerak en Zoommeer, verbete ring van de bodemkwaliteit in Haringvliet en Hollands Diep en tegengaan van de zandhonger in de Oosterschelde (het dichtslib ben van de geulen door afkalven van platen, slikken en schor ren). Uitdaging De voorzitter van de Deltaraad ziet het als 'een grote uitdaging' om plannen voor gezondmaking van de zieke Deltawateren ook daadwerkelijk tot uitvoering te brengen. Hij verheelt niet dat het om dure maatregelen gaat, die niet alleen door Den Haag betaald zullen worden. Kramer ziet wel mogelijkheden om 'kos- tendragers' voor plannen te vin den. Als voorbeeld noemt hij de sane ring van het Krammer-Vol- kerak en Zoommeer. Belangrij ke vraagpunten daar zijn: moe ten de randmeren zoet blijven of zout worden (met een doorlaat- middel in de Philipsdam) en hoe wordt de zoetwatervoorziening voor de landbouw dan geregeld? De gedeputeerde acht het moge lijk om voor de financiering van de saneringsoperatie een lijntje te leggen naar de bouwplannen aan de waterkant van de ge meente Bergen op Zoom. Kramer beklemtoont dat het (deels) terugbrengen van de ge tij dendynamiek in de Deltawate ren en herstel van waardevolle zout-zoet overgangen niet al leen maar geld kost. „Aan het weer met elkaar in verbinding brengen van de Deltawateren zitten ook grote maatschappelij ke baten, onder meer in de sfeer van visserij, recreatie en wonen aan het water." zaterdag het Nederlands kampioenschap Computerdansen in Vlissingen in de categorie 'light'. foto Ruben Oreel Anna Kroese uit Amsterdam won door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Alsof ze naar de fitness gaan. Gewapend met een handdoek, sportschoenen en een flesje mineraalwater ko men de deelnemers aan het Ne derlands kampioenschap Com puterdansen zaterdag automa tenhal Carrousel in Vlissingen binnen. De attributen blijken niet overbodig. Dance Dance Revolution heet het computerspel uit 1998 waaraan inmiddels een natio nale en Europese competitie is verbonden. Het spel kan thuis gespeeld worden op de PlaySta tion, de PS2 of de Xbox. Bij het spel hoort een elektroni sche mat waarop vier pijlen staan. Ze wijzen naar boven, beneden,-links en rechts. Op het beeldscherm verschijnen I op de maat van de muziek, de zelfde pijlen. De speler moet met zijn voeten op het juiste moment, de juiste pijl op de mat aanraken. Hoe hoger de moeilijkheidsgraad, hoe hoger het tempo en ingewikkelder de danspasjes. Intensief dus. „Er zijn veel mensen die dit spel gebruiken om af te val len", vertelt Wai-Lam Wong, organisator van het tweede Ne derlandse kampioenschap. „Ik ken mensen die er twintig kilo door zijn kwijtgeraakt. Je krijgt er een enorme conditie van. Bovendien is het versla vend omdat je er punten mee kunt winnen. Daardoor zie je elke keer dat je er beter in wordt." Het spel is ook te vinden in speelhallen. De mat is in dat ge val vervangen door een pla teau van metaal en voorzien van beugels. De deelnemer kan zich daaraan vasthouden tij dens de meest extreme 'moves'. Aan het kampioenschap doen zaterdag dertig mensen mee uit alle hoeken van het land. Vijf deelnemers komen uit Zee land. Een wedstrijd bestaat uit twee dansjes van ongeveer anderhal ve minuut. Het eerste nummer wordt willekeurig gekozen door de computer. Twee deelne mers voeren tegelijk de zelfde pasjes uit en strijden zo recht streeks tegen elkaar. Daarna mogen ze allebei een eigen nummer uitkiezen dat ze solo doen. Degene met de meeste punten uit de twee liedjes, wint die ronde. Hoewel dansen meestal met meisjes wordt geassocieerd, zijn er slechts vijf vrouwelijke deelnemers aan het NK. Een daarvan is de zeventienjarige Anna Kroese uit Amsterdam. Ze speelt het spel nog maar drie weken, maar weet tot haar eigen verbazing, gelijk de eer ste plaats te behalen in de cate gorie 'light'. „Ik had ook ge dacht hier veel meer meisjes te zien", zegt ze. „Ik denk toch dat er evenveel meisjes zijn die het spelen, als jongens. Maar misschien komen jongens eer der op zo'n competitie af." Noorwegen De winnaar in de categorie 'heavy' is, net als vorig jaar, Erik-Johan Boonsma uit Amersfoort. Hij vertegenwoor digt Nederland opnieuw op 26 maart in Noorwegen tijdens het Europees Kampioenschap Dance Dance Revolution. Vo rig jaar eindigde hij bij het EK op de zevende plaats. THOLEN - Een 41-jarige automobilist uit Tholen moest zaterdagavond zijn rijbewijs inleveren, omdat hij veel te veel gedronken had. De politie merkte de man op toen hij over de Grindweg en de Schelde Rijnweg reed en bijna de hele rijbaan nodig had. Bij het inrijden van de Oude Werf reed hij bijna tegen een geparkeerde auto aan om vervol gens, na het inparkeren, zijn wagen half op de weg te la ten staan. De man zal zich voor de rechter moeten verant woorden. Zaterdagmiddag moest een 20-jarige man uit de gemeente Tholen ook al zijn rijbewijs afstaan, omdat hij met een snelheid van 139 kilometer per uur over de Postweg bij Poortvliet reed, terwijl tachtig het maximum is. Hij kon pas in Sint-Annaland tot stoppen worden ge bracht. GOES - De politie heeft zatei'dagmorgen twee hennep- kwekerijen ontdekt in Goes. Dat was het gevolg van een verkeerscontrole waarbij een 34-jarige Goesenaar werd aangehouden. Hij bleek een paar hennepplantjes bij zich te hebben. In een schuurtje achter zijn woning bleken nog eens 31 plantjes te staan en in een loods elders in de ge meente Goes zelfs 994. De man en een 24-jarige medever dachte uit Goes zijn beide ingesloten. BURGH-HAAMSTEDE - Een 43-jarige man uit Burgh-Haamstede is zaterdagavond door de politie aange houden wegens bedreiging van een buschauffeur. De man stapte rond 20.15 in de bus. Hij gedroeg zich agressief en uitte tijdens de rit naar Middelburg bedreigingen aan het adres van de chauffeur. Die belde de politie die de agres sieve passagier bij de halte aan de Noordweg in Seroos- kerke opwachtte, aanhield en vervolgens overbracht naar het bureau. Tegen de man uit Haamstede wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. CADZAND - Een woning aan de Zuidzandseweg in Cad- zand heeft zaterdagmiddag flink wat rook- en roetschade opgelopen door een brandje. De bewoonster was tussen de middag van huis gegaan. Toen ze twee uur later thuis kwam, rond kwart voor drie, stond het huis vol rook. Ze waarschuwde de brandweer, die ontdekte dat er brand was ontstaan in de keuken bij een transformator boven het plafond. Het schadebedrag is onbekend. Diezelfde avond ontstond er brand in de afzuigkap van een galerij woning aan de Jacob van Lennepstraat in Terneuzen. De brandweer heeft het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan door kortsluiting, geblust. Er raakte niemand gewond. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Skaters uit Middelburg en omstreken hoe ven zich niet langer verloren te voelen. Een jaar geleden werd de skatehal Meker aan de Na- dorstweg gesloten. Zaterdag gin gen voor het eerst de deuren open van het nieuwe skatepark aan de Sportlaan. „Het heeft lang geduurd", zegt de negentienjarige Frank van Klinken die de nieuwe hal be heert. „Op 4 februari 2004 ging het skatepark aan de Nadorst- weg dicht. De hal moest plaats maken voor de Veerse Poort. We mochten er nog wel naar binnen om de oude baan af te breken en om het voorbereidende werk te doen voor de baan hier aan de Sportlaan. Al die tijd hebben we buiten moeten skaten of gin gen we naar de overdekte skate- hallen in Eindhoven en Rotter dam. Dat waren voor ons de di chtstbi j zij nde. Hoewel de jongeren vorig jaar april al konden beginnen aan de inrichting van de voormalige gymzaal aan de Sportlaan, duur de het tot zaterdag voordat de eerste skaters de baan konden testen. „We hadden de ene tegenslag na de andere", legt Van Klinken uit. „We moesten eerst de oude gymzaalvloer eruit halen. Dat viel tegen. De vloer op zich, ging wel, maar de lijmresten kregen we er niet af. Die resten konden de nieuwe betonnen vloer onbe trouwbaar maken. Het duurde lang voordat we een bedrijf von den die het aandurfde het beton te storten. Daarna moesten er nog wat muren worden wegge haald en er ging veel tijd over heen voordat we de nodige ver gunningen hadden." Graffiti Inmiddels is de skatebaan af, maar het werk zit er nog niet op. Overal liggen bouwmateria len en er wordt nog volop ge sjouwd met latten. Ook moet de hal nog worden versierd met graffiti. „Het parcours is in ieder geval prima", zegt Van Klinken. „Dat is het belangrijkste. We hadden hem zelf de afgelopen tijd al een keer getest, maar de reacties die we vandaag krijgen, zijn posi tief. Kijk, er is nu al dertig man aan het skaten." Als de hal hele maal af is, wordt die officieel ge opend door de wethouder. Meker is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 22.00 uur. Op donderdag is de hal open van 18.00 tot 22.00 uur. De nieuwe skatehal in Middelburg werd zaterdag eindelijk ge opend. De skaters moesten lang op hun nieuwe onderkomen wach ten. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9