Premature baby's aan de sonde Uiterlijk is ziektebron PZC De laatste reis van meneer Raji Kreeft helpt tegen knokkelkoorts Oudere arts is niet regelvast Zuivel tegen aderverkalking Kanker in Europa neemt toe Ontbijt overslaan is slecht Voeden hele dagtaak, maar beter dan steeds naar het ziekenhuis te moeten 28 februari 1955 maandag 28 februari 2005 BRISBANE - Het uitzetten van waterkreeftjes in waten servoirs blijkt een probaat middel te vormen in de stri tegen knokkelkoorts (dengue). De kreeftjes eten masss de larven van de mug die deze dodelijke ziekte ove brengt. Uitzetten van de kreeftjes heeft in Vietnam i knokkelkoorts in de proefgebieden nagenoeg uitgeroei meldt B. Kay van het Royal Brisbane Hospital in het a disch tijdschrift The Lancet. GPD BOSTON - Oudere artsen mogen dan meer ervaring hel ben, ze houden zich gemiddeld minder aan de richtlijm en kwaliteitsstandaai'den voor behandeling en preven van aandoeningen en hebben gemiddeld ook minder vq kennis dan hun jongere collega's. Dit leidt er bijvoorbeeld toe dat patiënten met een ha aanval een 10 procent groter risico lopen te overlijden a zij worden behandeld door een arts die twintig jaar gel den is afgestudeerd dan wanneer zij worden geholp door iemand die zijn studie net heeft afgerond. Dit constateert N. Choudhry van de Harvard Medit School uit Boston in het vakblad Annals of Internal M« cine op grond van een analyse van alle wetenschappelij studies op dit gebied. GPD ROTTERDAM - Eten van kaas en yoghurt, rijk aan viti mine K2, remt aderverkalking (atherosclerose). Dit constateert J. Geleijnse van het Erasmus MC in Ra terdam in het vakblad Journal of Nutrition op grond va een onderzoek onder bijna 5000 mensen. Vitamine K2 (menaquinon) activeert de eiwitten in i bloedvatwand die het proces van aderverkalking teget gaan. GPD LYON - In 2004 kregen bijna drie miljoen mensen in Eun pa kanker, terwijl 1,7 miljoen Europeanen overleden aa kanker. Long-, dikkedarm- en borstkanker zijn de belanj rijkste vormen van (dodelijke) kanker. Als gevolg van de vergrijzing zal het aantal gevallen va kanker de komende jaren verder toenemen. Dit concludeert P. Boyle van het Internationale Ondej zoekscentrum naar Kanker in Lyon in het vakblad Ad nals of Oncology op basis van de meest recente dj ters.GPD NOTTINGHAM - Regelmatig overslaan van het ontbij leidt tot een toename van het gewicht en een hogere kaï op diabetes en hart- en vaatziekten. Dit constateert H. Farshchi van de Universiteit van h« Britse Nottingham in het vakblad American Journal d Clinical Nutrition op basis van onderzoek onder gezond personen. In de periode dat het ontbijt werd overgeslagen, stouwj den de proefpersonen per dag meer calorieën naar binna en nam hun cholesterolgehalte toe. Bovendien werd hu lichaam in die periode minder gevoelig voor insuline, ea voorbode van diabetes ofwel suikerziekte. GPD Te vroeg geboren baby's die thuis in hun eigen ledikantje kunstmatig gevoed worden met de sonde... Kinderartsen die de ze baby's thuis bezoeken... Streekziekenhuis Midden Tiven- te in Hengelo biedt ouders van vroeg geboren baby's de moge lijkheid, om hun couveusebaby veel eerder mee naar huis te ne men dan normaal. Dat is uniek in Nederland. door Anne Velthausz Hoe eerder een baby naar huis kan, hoe beter vindt kinderarts Nico Kors. Hij is de initiatiefnemer van het experi ment om prematuren met sonde voeding en al naar huis te laten gaan. „Het is goed voor de hech ting van ouders en kind. En bo vendien is het rustiger voor de ouders. Ze hoeven niet meer en kele keren per dag naar het zie kenhuis te komen." Jaarlijks worden ongeveer 1300 kinderen geboren in het zieken huis in Hengelo, van wie onge veer tien procent te vroeg. Deze prematuren komen op de cou veuseafdeling, en blijven daar vaak vele weken lang. Totdat de baby zichzelf goed op tempera tuur kan houden, goed groeit en zelf zes voedingen aankan. De baby wordt kunstmatig bijge- voed via de sonde. De ouders ko men enkele keren per dag naar de couveuseafdeling om hun ba by te zien. De moeders lex-en hun baby om aan de borst te drinken. Deze gang van zaken is gebruikelijk in de ziekenhuizen in ons land. Het Hengelose zie kenhuis biedt oudex-s de kans om him baby ongeveer twee of drie weken eerder mee te nemen naar huis. „Jaarlijks maken naar schatting zo'n dertig ouder paren gebruik van deze moge lijkheid", vertelt Kors. Verpleeg kundigen installeren thuis de sondevoeding en leren ouders ex- mee om te gaan. De verpleegkun digen zijn dag en nacht bereik baar voor advies. Ook komt een verpleegkundige thuis langs, die assisteert bij het geven van borstvoeding. Dat gaat namelijk Quihten, de te vroeg geboren zoon van de familie Posthuma krijgt thuis sondevoeding, in plaats van in vaak moeizaam want zo'n klei ne baby heeft nog weinig kracht om te drinken en is heel snel moe. „Het is belangrijk om de baby op de goede manier vast te houden en aan te leggen. Daar help ik de moeders bij. En ik steun de moeders en motiveer ze als de borstvoeding moeilijk gaat, zodat ze niet ontmoedigd x-aken en te gauw op de fles over stappen," zegt verpleegster Tine ke Stegehuis. Ook de kinderart sen bezoeken de baby thuis. „Dat is vanzelfsprekend", zegt kindex-ai-ts Kors. „Als een baby op de couveuse-afdeling zou lig gen, zou ik ook regelmatig gaan kijken. De ouders stellen het zeer op prijs, merken we. Het geeft ze vex-trouwen." In de ei gen omgeving blijken de ouders veel rustiger en gaat de borstvoe ding veel beter. Dat is belang rijk, want prematuren hebben het meest profijt van de extra's in moedei-melk. Kors: „Als deze baby's op de couveuseafdeling verblijven, liggen ze daar de laatste weken voordat ze naar huis mogen in feite puur om te groeien. Dat is voor het zieken huis niet zo interessant en voor de ouders bijzonder belastend. Borstvoeding geven gaat vaak moeizaam in het ziekenhuis, want de ouders kunnen niet con tinue aanwezig zijn. Het komt maar al te vaak voor dat de ba by al een tijdje wakker is wan neer de ouders arriveren. Dan lukt het voeden niet omdat de baby te moe is. Dat is heel frus trerend." Geen bezoek De vroeg geboren baby's liggen thuis de eerste weken in hun ei gen babykamer. Bezoek is niet gewenst, kraamschudden even min. „Dat is het beste voor het kind. Een vroeggeboren baby is kwetsbaar en bevatteüjk voor in fecties." Ook kusjes van broer- het ziekenhuis. foto Frans Nikkels/GPD tjes of zusjes zijn daarom uit den boze. „Vooral deze periode van het jaar is risicovol vanwe ge het rs-virus. Het is heel triest voor ouders als hun kind deze in fectie oploopt en weer in het zie kenhuis aan de beademing moet". De kinderartsen in Hen gelo zijn van plan om door te gaan met het initiatief dat nu twee jaar draait. „Tot nu toe hebben we alleen nog maar posi tieve reacties gekregen van de ouders die meedoen. Er is maar een keer een baby teruggeko men op de couveuseafdeling." Voor de ouders is meedoen overi gens een mogelijkheid, geen ver plichting. Het belangrijkste is dat ouders enthousiast zijn, zegt Kors. „En dat zijn ze. Ze hebben het gevoel dat er eindelijk iets goed gaat. Je moet niet vergeten dat deze ouders al een hele zwa re en zorgelijke tijd achter de rug hebben. De vroeggeboorte was uiteraard niet gepland. Ze zijn bang geweest dat hun kind het misschien niet zou redden. Hun kind heeft aan de beade ming gelegen, of heeft infecties gehad. Als dan eindelijk alles goed gaat, en ze mogen hun ba by nog eei'der bij zich hebben, dan ze gedacht hadden, dan is dat toch geweldig". Norbert Posthuma en Kristel Knoef uit Hengelo kozen enthou siast voor de mogelijkheid om hun te vroeg geboren baby Quin- ten eerder mee te nemen naar huis. Met sonde en al. Quinten werd ruim zes weken te vroeg ge boren. Nadat hij bijna twee we ken op de couveuse-afdeling had gelegen mocht hij naar huis, waar hij nu in zijn eigen bedje wordt bijgevoed met de sonde. Het leren omgaan met de sondevoeding was geen pro bleem voor Kristel en Norbert. De kinderarts is inmiddels ook al bij de familie langs geweest, vex'telt Kristel. „Quinten kwam op donderdag thuis. De volgen de avond stond dokter Kors al voor de deur. Dat vonden we echt geweldig. Verder komt lac- tatiekundige Tineke Stegehuis regelmatig op bezoek. Zij kijkt of het goed gaat met de borstvoe ding." „Het voeden is bijna een dagtaak", beaamt ze. „Ik voed Quinten als hij wakker is. Dat komt neer op zes keer per dag. Eerst weeg ik hem en daarna leg ik hem aan. Na het voeden weeg ik hem opnieuw, zodat ik kan zien hoeveel hij gedronken heeft. Daarna ga ik kolven. Ver volgens verschoon ik hem, leg hem in zijn bedje en sluit dan de sonde aan. De sondevoeding duurt ongeveer een kwartier. Daarna spoel ik de spuit en het slangetje schoon en ga ik zelf even slapen. Toch doe ik dit lie ver dan elke dag een paar keer op en neer naar het ziekenhuis klepperen." GPD door Marieke van Schie Meneer Raji haalt een klein pakje uit de zak van zijn jas. „Van mijn vrouw", zegt hij en legt het op mijn bureau. Hij kijkt me verwachtingsvol aan. Meneer Raji is net terug van een va kantie in Marokko. Hij kan in verband met zijn leeftijd nu 3 maanden achtereen blij ven, hij is de zestig gepas seerd, en heeft nog twee jaar te gaan voor hij naar Marok ko terug kan keren. Thuis, in Marokko, woont zijn vrouw met de kinderen. Zij heeft suikerziekte, de kin deren studeren aan de univer siteit. Trots vertelt hij over hun vorderingen. Hij werkte hier jaren als schoonmaker, is afgekeurd vanwege schou der- en rugklachten, en leeft van zijn WAO-uitkering. Hij is gekomen in de kracht van zijn leven, en heeft zijn gezin hier nooit naar toe gehaald. Hij woont hier omdat hij op die manier geld verdient voor het thuisfront. Zijn vrouw heeft nu iets mee gegeven. Ik pak het uit: een mooi klein doosje met een hangertje, een Marokkaans muiltje. Ik mag geen geschen ken aannemen, maar dit kan ik niet weiggren. Ik bedank hem, hij straalt. „Nog even, dan kan ik weer naar huis, voorgoed." Ik geef zijn medi catie, en zie hem weer na dxïe maanden. Hij ziet er dan moe uit. Hij geeft aan, dat hij pijn heeft bij het borstbeen. Ik laat een cardiogram bij hem maken, waai-op hij een duide lijke afwijking blijkt te heb ben, die duidt op een vermin derde doorbloeding van zijn vaten. Spannende dagen vol gen. Een snelle vex-wijzing naar de cardioloog resulteert in een operatieve ingreep. De vaten bij zijn hart zijn ver stopt, worden gedotterd en er worden stents geplaatst. Dan volgt een revalidatiepi-ogram- ma via de cardioloog. Nog is hij optimistisch gestemd, zo nu en dan komt hij langs, op weg naar de revalidatie. Een persoonlijk gespi'ek doet hem goed, en ik blijf zo op de hoog te. Winst voor ons beiden. Ook hier komt hij doox'heen. Hij gaat voor een korte vakan tie naar huis. Even bijkomen. Als hij weer langs komt, schrik ik. Hij is vermagerd. „Hoe gaat het?", vraag ik weer. „Bent u afgevallen?" Hij knikt, vex'telt dat het eten moeilijk is. Het zakt slecht naar beneden. Een slecht te ken. Kan duiden op een ver nauwing van de slokdarm of maagproblemen. Ik bel naar de internist, en regel een spoedverwijzing. Dan volgt een snelle analyse, en krijg ik een telefoontje. „Ik moet je helaas vei-lellen. dat hij kan ker aan de slokdarm heeft, met een slechte prognose. We nemen hem op, en bespreken wat we voor hem kunnen doen. „Hoe staat het met zijn familie?", Ik zoek hem op, en we zitten in zijn kamer bij het raam. Hij is bedroefd, maar berust. „Als Allah het wil, kom ik nog terug naar huis. Ik maak me wel zorgen om mijn vrouw, ze is ook ziek. Ze heeft erop gerekend dat ik naar huis zou komen, over een niet al te lange tijd. We kunnen het geld niet missen, daarom ben ik hier. Ik woon met vrienden uit het dorp, waar ik vandaan kom. We kwamen met een groep, heb ben in een huis gewoond, wil len samen terug. Ik hoop dat ik nog naar huis kan." Meneer Raji is ouder dan de leeftijd op zijn paspoort. Hij heeft zijn tol meer dan be taald. Nu zetten we alles op alles om hem nog even naar huis te laten gaan om af scheid te nemen. Maar waar om kon hij niet eerder terug, met behoud van WAO? Dan had hij met zijn gezin nog wat goede jaren gehad. GPD Marieke van Schie is huisarts door Patricia van der Zalm Een getatoëerd hartje op een schouder is een kwestie van smaak. Zorgelijk wordt het pas wanneer iemand een haken kruis op zijn voorhoofd laat zet ten, opeens zijn haren afscheert of een totale metamorfose on dergaat. „Als iemand zijn uiter lijk plotseling en drastisch ver andert, kan dat wijzen op een acute identiteitsverwarring. Hulpverleners moeten daar meer oog voor hebben', bepleit psychiater Joost a Campo. Af en toe vergeetachtig zijn, duidt niet per se op de ziekte van Alzheimer. Gepast wantrou wen hoeft geen paranoïde waan te zijn. Een heel nieuw kapsel la ten aanmeten is niet per defini tie verdacht. „Er bestaat geen enkelvoudig symptoom dat automatisch ver wijst naar een psychiatrische stoornis. Maar in de veelheid van symptomen kun je er als psy chiater veel plezier van hebben als je óók naar het uiterlijk van een patiënt kijkt. Dat kan je ver der brengen bij het stellen van een diagnose", vindt psychiater Joost a Campo. Hij promoveer de onlangs op onderzoek naar de relatie tussen drastische ver anderingen in het uiterlijk en psychosen. Een onontgonnen terrein, zo bleek. In de psychiatrische hand boeken wordt aan het ondei*- werp nauweüjks aandacht be steed. Taboe „Kijken naar het uiterlijk om aanknopingspunten voor een stoornis te vinden, is taboe. Er is ook geen een-op-een-x-elatie aan te geven, maar drastische en plotselinge ingrepen kunnen er, samen met andere sympto men, wel op wijzen dat er met die persoon iets aan de hand is.' Als arts moet je van dit element gebruik maken, zo is a Campo van mening. „Het is immers bekend dat de diagnose 'psychose' in Neder land gemiddeld pas na ander half jaar wordt gesteld. Door opvallende veranderingen in het uitexiijk mee te wegen, kun je op een simpele, kosteloze en pijnloze manier misschien wat eerder de juiste diagnose stellen. Dat leidt tot een betere behandeling." Als voorbeeld noemt A Campo, werkzaam bij de Mondriaan Zorggroep in het Limburgse Heerlen, onder andere de lotge vallen van een jonge patiënt bij wie de diagnose persoonlijk heidsstoornis op basis van agres sief gedrag was gesteld. „Op een dag vex-scheen hij met grote tatoeages aan weerszijden van zijn nek. Hij vertelde dat hij een pact met de duivel had geslo ten. Hij had waanideeën, die ja renlang weggemoffeld waren. Dat bleek pas na de gespx-ekken over zijn tatoeages." Na verandering van de medica tie en aanpassing van de behan deling zag hij volgens A Campo uiteindelijk in dat hij ziek was geweest. „Hij heeft daarna nooit meer een vlieg kwaad gedaan". Aanwijzing In zijn onderzoek beschrijft A Campo meer 'opvallende uiterlij ke veranderingen' in kapsel, kle ding en zelfs geslacht. „Hoe meer iemand neigt naar een psychose, hoe groter de be hoefte aan uiterlijke vei*ande- ring is. Het kan dus een aanwij zing zijn voor een serieus pro bleem. Uit Zweeds onderzoek blijkt dat er drie keer zoveel zelf dodingen als normaal voorko men bij vrouwen die een borst- vergroting hebben ond ex-gaan. De oorzaak ligt niet in de silico nen, maar in psychiatrische pro blemen als depressie, persoon lijkheidsstoornis of psychose. Een recente Deense studie heeft dat beeld nadrukkelijk beves tigd." Zelfmoord A Campo hekelt daarom het ge mak waarmee sommige artsen soms ingaan op wensen van pa tiënten, die diep ingrijpen in het uiterlijk. Bekende voorbeelden zijn na tuurlijk Michael Jackson en de Italiaanse Lolo Ferrari, de vrouw met de megagrote bor sten, die enkele jaren geleden zelfmoord heeft gepleegd. Dichter bij huis zijn er de treuri ge gevallen in de extreme ma- ke-over programma's op tv. 'Kijk uit met je indicatiestellin gen, zou ik zeggen. Want als ex- met een patiënt iets mis is, hoor je dat wél te willen weten. Ook als plastisch chirurg. Er worden al geslachtsverandex-ende ingre pen bij minderjarigen toege past. Ik vind hel eigenlijk een overheidstaak om daar grenzen VEETRANSPORT - Dieren arts G. Grootenhuis uit 's-Heer Arendskerke is terug gekeerd uit Colombia. De Zeeuwse arts begeleidde een veevex-voer per schip vanuit Nederland naar het Zuid-Ame rikaanse land. Hij kreeg de zorg over 218 Nederlandse stamboekvaarzen en pinken, die de Colombiaanse veestapel op een hoger peil moeten bren gen. Grootenhuis is drie maan den weggeweest. BUSONGELUK - Bij een bus ongeluk in Noordwest-Spanje zijn zaterdag 31 mensen om het leven gekomen. Acht perso nen raakten zwaargewond. D* bus was op weg van Villa Cas- tin naar Vigo toen het voertui] in brand vloog. De chauffeu- verloor vermoedelijk de contro le over het stuur en ramde met grote snelheid een stenen paal langs de weg. Vervolgens ont plofte de benzinetank. SCHAATSEN - Gerard I se heeft zaterdagavond in Hee renveen het Nederlands kam pioenschap allround schaatsen gewonnen. Maax-se greep de ti tel door drie van de vier afstan den te winnen. Hij eindigdeals eerste op de 500, 1500 en 5000 meter. Lolo Ferrari, de vrouw met de megagrote borsten, die na veel ingrepen aan haar uiterlijk, zelfmoord heeft gepleegd. foto GPD/RTR aan te stellen, beter te laten screenen en te zorgen voor een zorgvuldiger indicatiestelling, samen met een psychiater." Over de gevolgen van extreme make-over hype maakt A Cam po zich grote zox-gen. „Ai-tsen zijn op experimentele basis aan het goochelen met de mogelijkheden. De cliënten zijn vaak erg kwetsbaar. Ze worden zes weken gebrainwashed, geïso leerd van hun gezin en volge stopt met mentale en fysieke il lusies. Ze zijn verworden tot een circusact in een groot radar- werk, worden gemanipuleerd en vervolgens gelanceerd, het echte leven in. Kinderen herkennen na afloop hun moeder niet meer, de 'nieuwe' vrouw moet op nieuw kennis maken met man en kinderen. Een ontwikkeling die inmiddels thema van de re clamejongens geworden is. Ex- ontstaat een nieuwe interactie tussen alles en iedereen. Hoe gaat de vi-ouw met alle aan dacht van andei'e mannen om? Misschien loopt het huwelijk juist op de klippen. Artsen ken nen, als het goed is, ook nog iets als good clinical practice: hier werk ik niet aan mee." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel'(01111454651 Fax (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag ilm vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tol 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: €1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Adverteniiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren De door u Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-conc aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebi (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dl ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot -Ü* WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4