Nederland heeft het laten afweten Stevige muziek in Kalashnikov Buijs eist laai over klare mossels s Zorg om afhandeling schadeclaims van asbestslachtoffers Choral Evensong in Dreischor 13 Zeeuwse arts behandelde tsunamipatiënten op Sumatra kunst eugd komt met deeën voor tuidzande nfWW.AUTOSTURM.NL Oosterschelde verandert snel Van Gelder kan De Kok vervangen Mini-onderneming HZ innovatief Veel gebreken bij controle Bescherming weidevogels maandag 28 februari 2005 door Selma Osman MIDDELBURG - Dat het op Sumatra primair om de gods dienst draait, daarna om de po litiek en pas dan om de men sen, wist plastisch chirurg J.M. Vaandrager (62) uit Middel burg al lang. Ook na de tsuna mi is dat zo, luidt zijn conclusie na een verblijf van drie weken op het zwaar getroffen Indone sische eiland. De Zeeuwse arts zat in het tweede medisch team uit Neder land dat tsunamislachtoffers opereerde in Medan. Afgelopen maandag kwam hij terug. De politieke en religieuze gevoelig heden maakten het de arts moeilijk om de patiënten op de meest ideale plek, een revalida- tiekliniek in Siantar. te behan delen. „Moslims mochten niet naar een christelijk ziekenhuis. Toen ze er eenmaal toch lagen werden ze door de islamitische volksraad teruggehaald." Laster Ook was er sprake van pure las ter, vertelt hij. „In de krant stond dat moslims die door christelijke artsen werden be handeld tijdens de narcose wer den gedoopt. Dat maakte men sen bang. Die emoties en religie zijn zo belangrijk dat ze bij wij ze van spreken liever dood zijn dan door een christelijke arts behandeld te worden." In de kliniek van de Stichting Harapan Jaya in Siantar ope reert Vaandrager al vijftien jaar. De Zeeuwse arts is inmid dels gepensioneerd. De laatste zeven jaar werkte hij in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, daarvoor in de drie Zeeuwse ziekenhuizen. Hij vliegt elk jaar naar Sumatra om er jonge mensen met ver waarloosde brandwonden en lipspleten te opereren. De reva- lidatiekliniek van zuster Jean- nette van Paassen verricht goed werk, vindt hij. Mensen worden er niet alleen geope reerd, ze krijgen ook een pro Chirurg J. Vaandrager heeft drie weken lang op Sumatra slachtoffers van de tsunami behandeld: „Ze hebben allemaal wel iemand ver loren." foto Ruben Oreel these, fysiotherapie en huisves ting en scholing. „Gehandicap te kinderen opereren en meteen terugsturen naar de kampong heeft geen zin. Dat overleven ze niet." Doodgevaarlijk De afgelopen weken pendelde hij noodgedwongen tussen Siantar en het 120 kilometer verderop gelegen Medan. „Een rit van een paar uur over een doodgevaarlijke weg." Het rampgebied ligt nog zo'n vijf honderd kilometer verder. Pa tiënten werden per helikopter overgevlogen. Vaandrager heeft in drie weken tijd 21 mensen op de operatieta fel gehad. Het Nederlandse team behandelde in totaal 48 tsunamislachtoffers. De mees ten hadden arm- en beenbreu ken in combinatie met kneuzin gen waardoor de huid kapot Was gegaan. Ook zaten er pa tiënten met brandwonden tus sen. Zij waren in de chaos het slachtoffer geworden van explo sies. Hij laat een foto zien van 'zijn bekendste patiënt', de ze ventienjarige Sofian. De Indo nesiër had een week op een vlot van palmbomen en takken rondgedreven. Hij hield zich zelf in leven met kokosnoten. „Een ongelofelijk verhaal", vindt Vaandrager. „Ik krijg thuis niet eens zo'n kokosnoot open." Sofian komt er wel weer bovenop. „Maar hij was bijna dood geweest en erg in de war. Nog steeds kan hij niet praten over wat hem is overkomen." Dramatisch noemt de chirurg de achtergronden van de patiën ten in het ziekenhuis. „Ze heb ben allemaal wel iemand verlo ren. Een man die zijn vrouw en kinderen kwijt is, een vrouw zonder man, kinderen zonder ouders." Vaandrager zoekt naar een foto van Samosir. „Deze man", zegt hij, „zat met zijn zoon in een bootje dat omsloeg. Hij kwam bij in een christelijke kerk die door Nederlanders was ge bouwd. Zijn inmiddels overle den vader had er nog aan mee geholpen. In het ziekenhuis werd hij door Nederlandse art sen geopereerd. Samosir, die van christen tot moslim was be keerd, zag het als een teken dat zijn vader als christen op hem lette." In de aantallen slachtoffers heeft de hele wereld zich ver gist, stelt de Middelburger. „De meeste mensen waren dood. Er kwamen minder ongevalspa tiënten. Je kunt het vergelijken met de watersnoodramp hier, toen er ook vooral mensen ver dronken zijn. Het ziekenhuis lag toen ook niet in een klap vol slachtoffers." Lovende woorden heeft hij voor de Singaporezen en de De nen, die op het eiland goed werk hebben verricht. Neder land liet zich volgens Vaandra ger en zijn collega's niet zien. „Wij vinden dat Nederland het heeft laten afweten. Mijn colle ga's zijn in Atjeh en Meulaboh geweest, maar hebben ook daar geen andere Nederlanders ge zien. Van giro 555 kregen we geen geld. We voldeden volgens de plaatselijke vertegenwoordi ger van Cordaid, die het geld verdeelt, niet aan de eisen. We moesten het met eigen midde len doen. Horizon Holland heeft ons financieel onder steund en we kregen giften via Harapan Jaya." Lering trekken Nederland kan volgens de spe cialist lering trekken uit de ramp in Azië. „We zouden een organisatie moeten hebben die snel kan inspelen op dit soort rampen. Zodat ook wij, net als de Denen nu op Sumatra, in de toekomst snel een compleet veldhospitaal kunnen opzetten. Er zijn genoeg gepensioneerde specialisten zoals ik, die erva ring hebben in derde-wereld- landen, hun vak verstaan en ook nog tijd hebben." af-foor r Ernst Jan Rozendaal ti OEN HAAG - Tweede-Kamer- irJdS. Buijs (CDA) wil dat minis ter Veerman (Landbouw, Na- |uur en Voedselkwaliteit) zich opstelt achter de mos- Offelsector. Hij h ;eft dit weekein schriftelijke vragen inge diend naar aanleiding van een rtikel in het weekblad Else- ier. Daarin wordt gesteld dat et ministerie meewerkt aan de adergang van de Zeeuwse mos- elbranche. let artikel 'Vaarwel Yerseke!' geschreven naar aanleiding an de uitspraak die de Raad an State deze maand deed over e mosselvisserij op de Wadden- UIDZANDE - De jeugd van uidzande gaat de komende tijd leeën aandragen voor de inrich- ing van hun woonplaats. ianmiddag geeft wethouder L. rille bij de Europaschool in uidzande het startschot voor it project Wenswijk. Het is een mdelijk project. In West- eeuws-Vlaanderen wordt het nitiatief door de gemeente •luis en Natuur Zo uitge- oerd, samen met de Europa- chool, de dorpsraad Zuidzande n de Stichting Welzijn West- eeuws-Vlaanderen. Het doel is inderen bij hun dorp of wijk te «trekken en hen de kans te ge en met ideeën te komen. Boven- Üen krijgen ze daardoor een glo bal inzicht hoe de besluitvor- üng verloopt. In Zeeland gaat »k Middelburg dit jaar met i'enswijk aan de slag. 'e kinderen brengen mooie en linder mooie plekjes in beeld, nterviewen bewoners en komen ervolgens met oplossingen oor knelpunten. Tijdens een af- luitende feestavond op 22 april 'ordt bekendgemaakt welke deeën worden uitgevoerd. I (Advertentie) zee. Op basis van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn werd geoordeeld dat de mosselvissers voor het verkrijgen van een vis vergunning voortaan elk jaar aannemelijk moeten maken dat ze geen schade aanbrengen aan de natuur. Volgens Elsevier wordt 'de mos selvisserij met behulp van de Eu ropese Habitatwetgeving uit Ne derland weggepest terwijl Ier land met subsidies van datzelf de Europa de Nederlandse mos selvissers probeert binnen te ha len'. Dat de milieubeweging tegen de mosselvisserij is en dat de Ne derlandse rechterlijke macht de Europese milieuwetgeving scher per interpreteert dan in andere landen, is iets waarmee de sec tor nog wel kan leven, aldus het artikel. 'Werkelijk pijnlijk is dat het eigen ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij (moet zijn: Voedselkwaliteit - red) zijn nek niet uitsteekt voor de branche'. Volgens Elsevier zou de huidige minister van Econo mische Zaken Brinkhorst ooit de zoons van een mosselvisser hebben aangeraden maar een an der beroep te zoeken nu ze nog jong zijn. De directeur visserij van het ministerie van LNV zou in een vergadering in Brussel hebben gezegd meer affiniteit te hebben met Greenpeace dan met de Nederlandse visserijsec tor. Beroering Volgens Buijs heeft het artikel voor veel beroering gezorgd in Zeeland. „Ik heb al zes telefoon tjes gehad", aldus Buijs zater dag. „Dit leeft heel sterk in de mosselsector. 'De kokkelaars zijn weg, nu volgen wij zeker', redeneert men." Buijs heeft Veerman om opheldering ge vraagd over de inconsequente toepassing van Europese regels en over de uitspraken van Brink horst en de directeur visserij. Hij wil ook weten in hoeverre de minister zich inzet voor een be ter toekomstperspectief voor de mosselsector. Buijs: „Tegenover Kamerleden heeft Veerman ge zegd dat hij de mosselsector wil versterken. Laat hij dat publie kelijk nog maar eens zeggen om de angst weg te nemen. Ik zie dat Elsevier het vuurtje op stookt. Ik beschouw het als mijn taak te vragen wat waar is en wat niet." Folkpunkbank Circle J bracht in het Terneuzense jongerencentrum Kalashnikov onder meer een geheel eigen versie van de hit 'Het is een nacht' ten gehore. foto Camile Schelstraete door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Lekker genie ten van twee stevige muzikale optredens van de Utrechtse bands Loot en Circle J. onder het genot van een drankje. Dat was zaterdag het recept van het avondje 'Utrecht meets Terneu- zen' in jongerencentrum Kalash nikov. „We hadden al een afspraak staan met de band Loot, nadat we een demo van hen hadden goedgekeurd. Zij kenden de band Circle J. en zeiden dat het wel een goed voorprogramma zou zijn en zodoende hebben we er de naa'm Utrecht meets Ter- neuzen van gemaakt, meer als geintje eigenlijk", legt Ronald de Schepper het thema uit. Het was een goed voorprogram ma. Het aanwezige publiek, een kleine honderd man, genoot met volle teugen van de stevige folk- punkklanken die het trio het jon gerencentrum inslingerde. Opvallend was de punkvertol king van de Guus Meeuwis-hit 'Het is een nacht'. De ten gehore gebrachte versie werd door het publiek met gelach en applaus ontvangen. Jammer was wel, dat bij Circle J. het bandlid dat bouzouki zou spelen door ziekte verstek moest laten gaan. Dit instrument, een soort banjo, geeft de band een eigen geluid maar daarvan heeft het publiek dus niet kunnen genieten. Na Circle J was het de beurt aan de hoofdact Loot (spreek uit als Loet). Deze 'alternatieve' rockband uit de Domstad, geïnspireerd door onder anderen Led Zeppelin, Kyuss, Bad Brains en Sonic Youth, was volgens de aanwezi gen 'iets liever' dan zijn voorgan ger, maar ook hier gingen de ha ren 'headbangend' door de lucht en werd er regelmatig lekker even door Ali Pankow DREISCHOR - De Sint Adri- aanskerk in Dreischor krijgt voor even de sfeer van een Engel se kathedraal. Dat gebeurt in het weekend van zaterdag 12 en zondag 13 maart met het instu deren en de presentatie van een zogeheten Choral Evensong on der leiding van de Engelse diri gent Robert Hollingworth. Ineke Versnel uit Dreischor legt uit wat een Evensong is: „Een nieuwe Engelstalige dienst waarin oude katholieke vespers en completen zijn samenge voegd. Op een enkele gesproken bijdrage na wordt een Evensong in zijn geheel gezongen." Het soort dienst ontstond in 1543 is ontstaan na de stichting van de Anglicaanse Kerk. Er werd een nieuwe liturgie ontwik keld in de landstaal in plaats van het Latijn. „De Choral Even song is een kerkdienst en een kerkconcert tegelijk", zegt Ver snel. „Soms wordt er a capella gezongen, soms met orgelbege leiding. Ook de kerkbezoekers kunnen een hymne meezingen." Initiatiefnemer van deze week enden in Nederland is Andrew van der Beek. Toen Versnel hem de Adriaanskerk in Dreischor liet zien, was hij meteen enthou- MIDDELBURG - De nadelige gevolgen van de Deltawer ken worden in de Oosterschelde veel sneller zichtbaar dan verwacht. Dat staat in het rapport 'Verlopend tij Oos terschelde, een veranderend natuurmonument' van het Rijksinstituut voor Kust en Zee. Het tekort aan voedsel voor met name steltlopers zal al binnen enkele tientallen jaren - en niet pas binnen enkele honderden jaren zoals werd verwacht - tot drastische veranderingen in de vogel stand leiden. Slikken en schorren, waar de steltlopers voedsel zoeken, vallen na de aanleg van de stoimvloedke ring minder lang droog dan daarvoor. Dat is de belang rijkste oorzaak van het voedseltekort. Tevens signaleert het rapport een sterke afname van fytoplankton, omdat het water in de Oosterschelde belangiijk minder helder en lichtdoorlatend is geworden. Ook die ontwikkeling zou op relatief korte termijn ingrijpende veranderingen in het ecosysteem tot gevolg kunnen hebben. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is de beste vervanger van de vertrekkende gedepu teerde G. de Kok. Dat schrijft de Partij voor Zeeland (PvZ) in een brief aan het college van Gedeputeerde Sta ten. Zoals gemeld staat dagelijks bestuurder De Kok eer ste op de nominatie voor het burgemeesterschap van de gemeente Drimmelen. Volgens de PvZ heeft Van Gelder de ervaring en capaciteiten om de De Kok's portefeuille economie (waar het voorzitterschap van Zeeland Seaports deel van uitmaakt) waar te nemen. Een andere mogelijkheid is volgens de PvZ het inhuren van een exter ne deskundige; het bij de vorige verkiezingen ingevoerde duale stelsel zou die mogelijkheid bieden. VLISSINGEN - Studenten van de Hogeschool Zeeland zijn vrijdag in Utrecht tijdens de Nationale Marktdag van de Stichting Jong Ondernemen in de prijzen gevallen met hun mini-onderneming. Het product 'FloatDevils' van de mini-onderneming The Solution S.C. werd uitgeroepen tot het innovatiefste product. De prijs bestond uit een che que van 250 euro. Aan de marktdag deden 180 mini-on dernemingen mee. FloatDevils zijn duivelachtige hoorn tjes van schuimrubber die bevestigd worden aan brillen- pootjes. Ze bieden voldoende drijfkracht om de bril te la ten drijven als die in het water valt. GOES - Bij een grote verkeerscontrole op verschillende plaatsen in Goes, in de nacht van vrijdag op zaterdag, heeft de politie een groot aantal bekeuringen en waar schuwingen uitgedeeld. De actie vond plaats in het kader van 'In Goes uit'. Dat project moet het veiligheidsgevoel onder het uitgaans publiek vergroten. Zeventien automobilisten en bijrijders konden geen legitimatiebewijs tonen, zeven bestuurders hadden te veel alcohol gedronken en vijf mensen reden on nodig met hun mistlampen aan. Andere bekeuringen werd uitgedeeld voor onder meer een verlopen APK, het niet dragen van de gordel en onverzekerd rijden. Eén per soon moest zijn auto achterlaten, omdat hij nog boetes open had staan. De controle duurde van 22.00 tot 04.30 uur. siast, in de eerste plaats vanwe ge de prachtige akoestiek. Circa zeventig ervaren koorzan gers uit verschillende landen ar riveren vrijdagavond 11 maart in Dreischor om de volgende ochtend vanaf half tien onder leiding van Robert Holling worth te proberen in twee da gen tijd een Engelse Evensong in te studeren. Ineke Versnel is druk bezig adressen te vinden om de deelnemers aan de Even song te kunnen onderbrengen tij dens dit weekend. Belangstellenden zijn zondag middag 13 maart vanaf vier uur welkom in de Sint Adriaans kerk. door Ben Jansen OOST-SOUBURG - Coen Hen driks, belangerbehartiger van Zeeuwse asbestslachtoffers, maakt zich zorgen om de ma nier waarop de afgelopen maan den met de toekenning van scha devergoeding voor lijders aan as- bestkanker en/of hun nabestaan den wordt omgesprongen. Hij heeft de indruk dat verzeke raars van bedrijven waar in het verleden met kankerverwek kend asbest is gewerkt, tegen de afspraken in, claims van de hand wijzen. Die afspraken tussen belange norganisaties van asbestslacht offers, werkgevers en verzeke raars hebben geleid tot de op richting vijf jaar geleden van het Instituut Asbestslachtoffers (IAS). Hendriks: „Het doel van dat instituut is te komen tot een soepele behandeling van aan spraken op schadevergoeding voor mensen die tijdens hun werk aan asbest blootgesteld zijn geweest." Na een aantal rechterlijke uit spraken - onder meer in de zaak die nabestaanden van de in 1989 overleden Oost-Souburger Bram Cijsouw tegen diens voor malige werkgever Koninklijke Schelde Groep hebben aange spannen - was duidelijk hoe die claims moeten worden beoor deeld. Hendriks: „Dat betekent dat er geen dure juristen meer aan te pas hoeven te komen en dat slachtoffers of hun nabe staanden snel een vergoeding kunnen krijgen." Voorschot Aanleiding voor Hendriks' onge rustheid is de gang van zaken rond een schadeclaim van de na bestaanden van een oud-werkne mer van scheepswerf De Schel de in Vlissingen, waarom hij zich sinds augustus vorig jaar heeft bekommerd. Hendriks kaartte de zaak op de gebruike lijke manier aan bij het IAS en de nabestaanden kregen, geheel volgens de procedure, een voor schot op een schadevergoeding. De verzekeraar van De Schelde weigerde evenwel tot uitbeta ling van die vergoeding over te gaan. Hendriks: „De betrokken werknemer had van 1950 tot 1954 met asbest gewerkt. Vol gens de verzekeraar kon De Schelde toen niet weten dat as best gevaarlijk was. Dat maakt me zo donders, want daarover heeft de zaak-Cijsouw nu juist duidelijkheid opgeleverd." De opstelling van de verzeke raar staat haaks op het uitgangs punt van het IAS om slachtof fers en/of hun nabestaanden een lange juridische lijdensweg te besparen. De 83-jarige oud-Schelde-werk- nemer Hendriks („nee, ik heb zelf nooit met asbest gewerkt") laat zich er niet door ontmoedi gen. „Ik heb meteen contact ge zocht met de juriste die destijds in de zaak-Cijsouw de gang langs de verschillende rechterlij ke instanties heeft begeleid. Haar advies was De Schelde op nieuw aansprakelijk te stellen. Dat hebben we meteen gedaan. Een vertragende factor is nu dat ze bij De Schelde in Vlissingen de zaak eerst moeten voorleggen aan Damen Shipyards." Hendriks is de tel kwijtgeraakt van de asbestkankerzaken die hij heeft aangekaart. „Het zul len er tussen de twintig en der tig zijn geweest." Het is de twee de keer in korte tijd dat hij te maken heeft gekregen met een verzekeraar die onder het uitbe talen van een tegemoetkoming uit wil komen. „Ik heb er goed de pest in als een zaak op zo'n manier wordt verziekt." Het Instituut Asbestslachtoffers was bij navraag niet in staat op Hendriks' klacht te reageren. GOES - Voor de weidevogels breekt binnenkort een nieuw broedseizoen aan. Met het oog daarop organiseert de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) komende week enkele bij eenkomsten over de vrijwillige weidevogelbescherming. Deze zogenaamde startavonden, die duren van 19.30 tot 22.00 uur, worden gehouden voor Wal cheren op 1 maart, voor Zeeuws-Vlaanderen op 2 maart en voor de Bevelanden op 3 maart. Meer informatie via www.landschapsbeheer.nl/ zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41