Betere beveiliging Schiphol geëist -databank vol haken en ogen DNA Negen arrestaties wegens handel in vervuilde cocaïne 3 Gewonden door brand in bovenwoning Schiedam Wijkbewoners sluiten samenlevingscontract af ïuit diamantroof bedraagt mogelijk 75 miljoen euro 'vdA en SP nllen debat Afghanistan Rotterdamse Museumnacht uitverkocht Stenengooiers bij snelweg betrapt Schietpartij bij nachtclub Tilburg Mannen opgepakt na bedreiging Brisantgranaat gevonden Geldgebrek bij ziekenhuizen Solliciteren n vergt andere a je vijftigste aanpak maandag 28 februari 2005 SCHIEDAM - Door brand in een bovenwoning in Schiedam zijn gisteren de be woonster en een brandweerman gewondgeraakt. De vrouw is met ademhalings moeilijkheden naar het ziekenhuis gebracht. De brandweerman raakte lichtge wond. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er nog meer mensen in het huis waren, werden een traumahelikopter en meerdere ambulances ingezet om eerste hulp te verlenen. Het ging om een uitslaande brand. Het vuur brak rond 9.50 uur uit. De woning is volledig uitgebrand, de bewoners van de omliggende appartemen ten werden geëvacueerd en opgevangen in een buurthuis, foto Remco Suiker/ANP inonze redactie binnenland EN HAAG - Bewoners uit het aagse stadsdeel Laak willen ch binnenkort met elkaar ver inden in een 'samenlevingscon- act'. In deze overeenkomsten ggen bewoners in spelregels ist hoe zij met elkaar willen ngaan. De gemeente omarmt (initiatief. Bovendien wil de gemeente on derzoeken hoe bewoners in de hele stad dit soort contracten kunnen afsluiten. De inwoners stellen zelf de tekst op. Burge meester Deetman benadrukte dat zij de leiding in dit proces hebben. In Laak nemen meer dan vijftig bewoners deel aan het overleg. Het gaat onder anderen om jon geren, leden van Marokkaanse, Turkse en Hindoestaanse organi saties, en kerken. De initiatiefne mers hopen met de contracten meer begrip voor elkaar te krij gen. „Wij moeten samen de maatschappij maken", zei L. (Dif fers van Wijkberaad Laak-Cen- traal. De deelnemers willen sa men aan de slag om problemen in de wijk aan te pakken. De samenlevingscontracten zijn niet het eerste initiatief in het stadsdeel om de buurt leefbaar der te maken. Zo proberen 73 straatvertegenwoordigers de so ciale controle terug te brengen. „Zij zijn de ogen en de oren van de wijk en signaleren zaken die dreigen mis te gaan", aldus (Dif fers. Deetman hoopt dat bij het op stellen van overeenkomsten groepen worden betrokken die normaal gesproken niet 'op de eerste rij staan'. „De inhoud van de contracten zal van wijk tot wijk verschil len; over gedrag dat in de ene wijk niet kan, zullen de bewo ners in een andere wijk de schou ders ophalen." ANP nonze redactie binnenland ;HIPHOL - Bij de gewapende erval vrijdag op een waarde- insport in een beveiligd deel n Schiphol zou voor 75 mil- en euro aan diamanten zijn litgemaakt. Dat meldt de Brit- omroep BBC. Andere bron- in spreken zelfs van 100 mil- en euro. i beide gevallen zou het de ootste diamantroof aller tij- in zijn, maar van officiële zij- worden dergelijke bedragen iet bevestigd. „Het bedrag gaat ïmet vijf miljoen per uur om- og", zei KLM-woordvoerder Houben. „De waarheid is: we eten gewoon niet voor hoeveel weg is. En als ik het wél zou eten, dan zou ik het niet zeg- n." Overigens is een deel van buit teruggevonden in het or de overvallers gekaapte insportbusje van KLM Cargo it vrijdag bij Hoofddorp is te- ggevonden. it CDA in de Tweede Kamer eft inmiddels het kabinet ge- aagd zo snel mogelijk verbete igen aan te laten brengen in beveiliging op Schiphol. Het rein waar de rovers toesloe- n, het zogeheten platform bij gates, behoort tot de strengst waakte plekken op de luchtha- n. De marechaussee, die het iderzoekt leidt, gaat er dan ik van uit dat de overvallers tip van binnenuit hebben ge- egen om aan toegangspasjes i uniformen van KLM Cargo komen. De overvallers kon- in namelijk zonder problemen i het zwaarbeveiligde plat- rm komen en er met de ge lapte transportwagen moeite loos via een slagboom wegrij den. Een van de vermoedens is dat zij wellicht gebruik hebben ge maakt van pasjes van lucht- vaartpersoneel dat onlangs op straat kwam te staan na het fail lissement van de vliegmaat schappijen Air Holland en Dutch Bird. Vanwege de vele sporen en getuigen denkt de ma rechaussee een goede kans te hebben de daders te kunnen ach terhalen. „Er hebben zich spon taan heel wat mensen gemeld. Daarnaast hebben we opnamen van diverse beveiligingscame ra's", zei marechaussee-woord voerster F. Hermie. Ook zij wil de niets zeggen over de waarde van de gestolen diamanten. „Bij dit soort zaken gaat het altijd om heel veel geld. Daar houden we het op." Onduidelijk is hoeveel overval lers in KLM-uniform het plat form op zijn gekomen. Getuigen spreken elkaar daarover tegen. De roof vond plaats toen de dia manten zouden worden overge laden in een toestel van Tulip Air met bestemming Antwer pen. Over de exacte toedracht van de overval willen de autoriteiten nog niets loslaten. „Het was voor de KLM-medewerkers op dat platform in ieder geval een zeer bedreigende situatie", al dus Hermie. Onder bedreiging met vuurwapens moesten drie KLM-medewerkers op de grond gaan liggen, waarna de rovers er met het busje vandoor gin gen. GPD EN HAAG - De oppositiepar en PvdA en SP willen zo snel «gelijk een debat met het kabi- t over de uitzending van 250 ilitairen en vier transportheli- ipters voor de jacht op terroris- n in Afghanistan, emissie heeft strikt genomen et de toestemming van de reede Kamer nodig, maar mi- ster Kamp van Defensie maak- gisteren duidelijk te hechten in draagvlak in het parlement lopen te staan voor een debat, ver specifieke gegevens van de issie wil het kabinet de Kamer rtrouwelijk inlichten, e PvdA vindt dat de Kamer n standpunt moet kunnen in- men .ANP Advertentie In het Liberaal Manifest pleit een VVD-commissie voor een DNA-databank: ie dere Nederlander zou erfe lijk materiaal moeten afge ven, zodat dat centraal kan worden opgeslagen. door Rudi Buis DEN HAAG - In de Tweede Ka mer tekent zich een meerder heid af voor dat plan. Handig toch, voor het opsporen van cri minelen? De mogelijkheden van DNA zijn enorm toegenomen. 4/^53E^HÉFT AiLEMA/tt- /4F77^EKpoST£Af In Engeland wordt veel gebruik gemaakt van DNA, stelt Ton Broeders, hoogleraar criminalis tiek in Leiden. Er zijn veel data banken met sporen, bijvoor beeld van schoenafdrukken en vingerafdrukken, maar de data bank met erfelijk materiaal is het succesvolst. Uit Brits onder zoek blijkt dat schoensporen in drie procent van de gevallen tot identificatie leiden en dat een kwart van de vingerafdrukken leidt tot een 'match'. DN A-pro fielen leveren echter in 44 pro cent van de gevallen een identifi catie op. Toch breekt Broeders geen lans voor invoering van een nationale databank met pro fielen van alle burgers. „Er zit ten haken en ogen aan. Wat als jij een haar verliest op een plaats waar even later een mis drijf wordt gepleegd? Dan ben je ook verdachte." Over deze 'ruis-DNA' maken deskundigen zich zorgen. In het dagelijks leven draag je gemid deld van 37 personen DNA bij je. Bijvoorbeeld via muntjes of het schudden van handen. Soms gaan criminelen een stap verder: zij scheppen dwaalspo ren. In Amerika smokkelde een veroordeelde verkrachter via een vriendin sperma buiten de gevangenismuren. Het sperma werd ingebracht bij een andere vrouw, een handlanger, die naar de politie stapte. Zij vertelde dat zij was verkracht. De politie deed onderzoek naar het sperma en kon vervolgens niets anders dan concluderen dat er nóg een verkrachter rondliep, met het zelfde type DNA als de ver krachter die vastzat. Bijna werd de man vrijgesproken, totdat de zaak aan het licht kwam. De kans op valse sporen is groot, zegt de Nijmeegse hoogle raar strafrecht Ybo Buruma. „Ik weet van criminelen die zakjes haar hebben meegenomen uit sportscholen. Die haalden het haar uit de doucheputjes om val se sporen aan te leggen." Hij ziet nog een probleem: het Ne derlandse Forensisch Instituut, dat een databank met 6726 pro fielen en 20.000 sporen beheert, komt nu al om in het werk. Waar deskundigen zich écht zor gen over maken is de eventuele inhoud van een DNA-databank. analyse Het veiligste is om alleen een profiel op te slaan. Dat is een soort streepjescode met heel veel eentjes en nulletjes, waar mee je wel een 'match' kunt ma ken, maar niet iemands identi teit kan achterhalen. Als een dief een haar verliest, dan kun je met een DNA-profiel vaststel len wie de dief is geweest. Maar met alleen het profiel kun je niet zien of iemand man of vrouw is, zwart of blank of extra risico loopt op ziekten. Als er druppeltjes bloed in de da tabank worden opgeslagen, mak kelijk af te nemen bij baby's die vrijwel allemaal toch al een hielprik krijgen, ligt de situatie anders. Buruma: „Dan kun je zien of iemand suikerziekte heeft of een grote kans heeft op een erfelijke ziekte. Dan komt het gevaar van genetische discri minatie om de hoek kijken." Dat is precies waar burgerrech tenorganisatie Bits of Freedom (BOF) voor waarschuwt: de glij dende schaal. De technische mo gelijkheden breiden zich steeds uit. Wat als verzekeringsmaat schappijen gebruik mogen ma ken van de databank? Voor som migen wordt het dan erg lastig of duur om een verzekering af te sluiten. „Daarom is het een ex treem voorstel", vindt Maurice Wessling van BOF. Nu al kan de overheid gegevens uit telefoon gesprekken en e-mails opslaan. Ook wordt er nagedacht over het centraal opslaan van biome- trische gegevens, zoals vingeraf drukken, iris-kenmerken of ge laatsscans als het biometrische paspoort in 2006 verplicht wordt. „En dan ook nog een da tabank met DNA-profielen? De overheid krijgt wel érg veel over ons te weten." GPD ROTTERDAM - Een bezoekster van de Rotter damse Museumnacht krijgt instructies in het Ma riniers Museum. De vierde Rotterdamse Museum nacht trok tienduizend bezoekers en was daarmee uitverkocht. De bezoekers trokken in de nacht van zaterdag op zondag gemiddeld per persoon naar zeven van de 36 deelnemende culturele instel lingen. De deelnemende musea en galeries waren te her kennen aan een groen licht op de gevel. Naast de tentoonstellingen konden de bezoekers van alles beleven. Hoogtepunten waren vertellingen uit het dagboek van Salvador Dali in Boijmans Van Beuningen, een workshop Marokkaanse dans in het Wereld museum en een modeshow van de Nieuwe Ontwer pers waarbij het publiek letterlijk geboeid werd door mode. foto Ed Oudenaarden/ANP AMERSFOORT - Een agent in burger heeft gisteren twee jongens aangehouden die stenen gooiden vanaf een via duct over de Al bij Amersfoort. Voor zover bekend zijn er geen voertuigen geraakt. De politieman zag de jongens staan, stopte en zette de ach tervolging in. Over de leeftijd van de verdachten kon de politie gisteren nog niets zeggen. ANP TILBURG - Zeker drie mensen zijn gisterochtend om half vijf lichtgewond geraakt bij een schietpartij buiten een nachtclub in het centrum van Tilburg. De politie gaat er van uit dat de schutter betrokken was bij een opstootje tussen wachtenden in de rij voor de club. De verdachte zou bij de vechtpartij gewond zijn geraakt, waarna hij een pistool trok en meerdere schoten loste. Het schietincident veroorzaakte grote paniek onder de wachtenden die volgens de politie alle kanten uit vlucht ten. Een 29-jarige Bosschenaar liep een schampschot op aan zijn duim, een andere kogel ketste af op de riem van een 42-jarige Tilburger en een derde schot schampte een 53-jarige taxichauffeur. ANP HATTEM - De politie heeft zaterdagavond twee mannen aangehouden die op de snelweg A28 bij knooppunt Hatte- merbroek de bestuurder van een passerende auto bedreig den met een vuurwapen. De politie kon het duo op de snel weg bij Den Dolder aanhouden. Het wapen bleek een neppistool, een 'balletjespistool', té zijn. De verdachten van 18 en 19 jaar komen uit Weststel lingwerf. De twee zitten vast op het bureau in Apeldoorn. Rond zeven uur zaterdagavond kwam bij de politie een melding binnen van een automobilist die door inzitten den van een passerende auto zou zijn bedreigd. De man kon het merk en kenteken van de wagen doorgeven. ANP SCHIEDAM - Twee mensen hebben zaterdagavond in de Louis Raemaekersstraat in Schiedam een brisantgranaat gevonden. Onderzoek wees uit dat de ontsteking van het explosief niet meer werkte. Het projectiel dateert vermoe delijk uit de Tweede Wereldoorlog. De politie zette de omgeving af en uit voorzorg werd het metroverkeer korte tijd stilgelegd. De granaat is afge voerd. Een brisantgranaat is vooral gevaarlijk door de wegspattende scherven bij een ontploffing. ANP HILVERSUM - Het geldgebrek bij ziekenhuizen leidt er vaker dan gedacht toe dat patiënten niet de juiste zorg krijgen. Dat stelden specialistenverenigingen zaterdag. Uit een rondgang langs 25 verenigingen, lieten er achttien weten problemen te ondervinden door geldgebrek. Specialistenverenigingen uit onder meer de cardiologie en reumatologie lieten hun onvrede blijken. Ook CDA en PvdA vinden dat er geen willekeur mag zijn. „Het kan niet zo zijn dat financieel-directeuren van ziekenhuizen bepalen wie wel medicijnen krijgt, en wie niet", zei CD A-Kamerlid Buijs. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Het is voor werk lozen boven de 50 jaar wel dege lijk mogelijk om een nieuwe baan te vinden. Dat blijkt uit on derzoek van Lee Hecht Har rison, één van de grotere outpla cementbureaus in Nederland. Wel moeten ouderen op een an dere manier zoeken naar een baan dan jongeren. Solliciteren op vacatures van het CWI, uit kranten en op internet helpt hen nauwelijks. Meer dan 80 procent van de 50-plussers die binnen een jaar weer een baan vindt, komt daar aan doordat zij gebruik maken van hun netwerk. Zij kennen veel mensen die actief zijn op de arbeidsmarkt en die geven hen tips over banen die vrijkomen. Ook blijkt het nuttig om bijeen komsten van de vakbond te be zoeken en daar contacten te leg gen. Lee Hecht Harrison helpt bedrij ven die van personeel af willen met het vinden van werk voor de getroffen werknemers. Mana ger Paul Donkers signaleert dat bij reorganisaties steeds meer ouderen weg worden gestuurd. Door ingrepen in de sociale ze kerheid, onder meer in de WW, moeten ook zij weer snel op zoek naar een baan. Volgens vakbonden is het voor deze groep haast onmogelijk werk te vinden, omdat werkgevers niet op hen zitten te wachten. Volgens Donkers klopt dat niet helemaal. „De reden dat zij vaak geen baan vinden, is dat zij verkeerde kanalen aanboren als CWI, vacaturebanken en kranten. Het zijn vooral jonge ren die via deze wegen aan werk komen. Ook vinden vijftigplus sers vaak geen werk, omdat zij alleen zoeken naar vacatures met een bepaalde functienaam als 'financieel directeur'. „Veel functies heten tegenwoor dig anders. Zij moeten dus meer letten op functieomschrij vingen dan op titels. Als ouderen op de juiste manier zoeken lukt het vrijwel altijd weer werk te vin den." GPD van onze redactie binnenland MONSTER - De politie heeft za terdagavond in Monster negen mensen aangehouden voor han del in vervuilde cocaïne. Tiental len mensen uit het Westland werden begin van deze maand ziek, nadat zij cocaïne hadden gebruikt dat was vermengd met atropine. De zaak kwam aan het licht toen in de nacht van 8 op 9 fe bruari drie mannen van 20, 26 en 34 jaar moesten worden opge nomen in een ziekenhuis, nadat zij onwel waren geworden na het gebruik van de drug. De drie waren ernstig ziek, zei een poli tiewoordvoerder gisteren. Een van de mannen kwam zelfs op de afdeling intensieve zorg te recht. Op drie verschillende loca ties in Maassluis en 's-Graven- zande hadden zij de verdovende middelen verkregen. Naderhand bleek dat meer men sen dezelfde soort verschijnse len hadden. De woordvoerder schat dat ongeveer dertig ande re gebruikers ook ziek zijn ge worden. Zeker weten doet hij het niet. Veel mensen die cocaï ne hebben gebruikt, melden zich niet bij de politie. Bij de inval zaterdagavond in twee woningen in Monster, trof de politie een hoeveelheid hard en softdrugs aan. De woordvoer der kon gisteren nog niet zeggen of de politie ook vervuilde cocaï ne in beslag heeft genomen. Ook moet onderzoek nog uitwijzen of de verdachten iets te maken hebben met de atropine. Vier mensen die werden aange houden, drie mannen een vrouw uit het Westland, zaten gisteren nog vast. De andere verdachten mochten naar verhoor weer naar huis. Atropine kan hallucinaties en hartkloppingen veroorzaken. Ook kan iemand er aan overlij den. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3