Horeca wenst geen concurrentie sport Computerdansen is een Lammetjes laten zich aaien Kredietbank kraakt idee bankpas voor mensen met schulden Ondernemers Axel willen nieuwe cafés en hotels van krappe markt weren Boodschappen Man verdacht van brandstichting Brand in drie woningen Behoefte aan verkeerslicht 13 Groene Parel verliest vertrouwen Drankrijder r moet auto i inleveren Fractie wil meebeslissen over plan Euregiotuinen ledactie: 0113-315649 ivvw.pzc.nl ■mail:redactie@pzc.nl tostbus 31, 4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ;eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. naandag 28 februari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen zeeuwse almanak Of ze volgende keer een wat gestructureerder boodschap penlijstje kon meekrijgen, ver zocht de vijftienjarige Sophie uit Kruiningen met klem. Dat betekent dus, legde ze haar moeder uit, een briefje voor de slager en dan een apart briefje voor de supermarkt. Zodat ze niet nogmaals voor paal hoefde te staan. Want kijk, ze was juist de sla gerij binnengestapt. En had de 'vleesboodschappen' hard op voorgelezen van het al- les-door-elkaarlijstje: drie runderschnitzels, een half pond vleestomaten... door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het idee van de Terneuzense wethouder C. van Schaik om mensen met een spe ciale bankpas van hun schulden af te helpen, is niet realistisch. Dat stelt directeur C. van Beve- ren van de Kredietbank Walche ren. Die instantie werkt samen met het Bureau Schuldhulpverle ning en de gemeenten Terneu- zen. Hulst en Sluis. Volgens Van Schaik heeft de hui dige hulpverlening aan mensen met veel schulden niet genoeg ef fect. De wethouder stelt voor om de betrokkenen een pinpas te geven waarmee ze wekelijks maximaal vijftig euro kunnen opnemen. Hij wil het geld dat de gemeente nu kwijt is aan het Bu reau Schuldhulp anders beste den. „De bankpas kan worden inge zet als middel voor budgetbe- heer, dat voor cliënten wordt verzorgd. Dat is louter een admi- nistratief-technische activiteit" reageert Van Beveren. Betrokke nen kunnen met zo'n pas allerlei geldhandelingen verrichten bin nen een vastgesteld budget. Van Beveren wijst er op dat de cliën ten in dat geval dus niet hun ei gen inkomensbeheer voeren, maar dat dit voor hen gedaan wordt. „Maar dat lost de schuldproble men van de cliënten nog niet op. Ook het invoeren van een bank pas verandert daar niets aan", betoogt Van Beveren. „Daar is begeleiding en hulpverlening, gericht op gedragsverandering voor nodig." Voor het gebied Zeeuws-Vlaanderen zetten het Algemeen Maatschappelijk Werk en het Bureau Schuldhulp verlening zich in samenwerking met de Kredietbank Walcheren in voor het oplossen van proble matische schulden. Van Beveren nodigt de wethou der in een brief uit 'serieus ken nis te nemen' van de werkzaam heden die door het Bureau Schuldhulpverlening in Zeeuws -Vlaanderen, in samenwerking met de Kredietbank Walcheren, worden uitgevoerd. „U zult dan zelf vaststellen, dat uw idee om middels het inzetten van het instrument bankpas mensen uit hun problematische schuldsituatie te halen, geen al ternatief, laat staan een oplos sing voor de schuldhulpverle ning is." TERNEUZEN - Een 33-jarige inwoner van de gemeente Ter- neuzen is gisterochtend rond kwart voor acht aangehouden in zijn woonplaats. De opgepakte man wordt ervan verdacht kort voor zijn aanhou ding een schuurtje bij een wo ning aan de W. Barenszstraat in Terneuzen in brand te hebben gestoken. Oorzaak van de brandstichting ligt in de relationele sfeer. De verdachte is door de politie ingesloten voor verder onder zoek. WESTDORPE - Actiecomité De Groene Parel, dat strijdt tegen de komst van glastuinbouw, heeft er geen vertrou wen in dat de politiek genoeg oog heeft voor de belangen van inwoners van Westdorpe. De Groene Parel zegt sterk de indruk te hebben dat de meeste raadsleden en wethou ders van de gemeente Terneuzen de gevolgen van glastuin bouw voor de omgeving niet willen begrijpen. De West- dorpenaren hebben op uitnodiging van Zeeland Seaports een kassenproject elders in Nederland bezocht, maar dat heeft het standpunt niet kunnen veranderen. „Onze visie is zelfs sterker geworden", aldus de Groene Parel. Het ac tiecomité is het niet eens met wethouder A. van Waes die meent dat de meeste bezwaren tegen de kassen zijn opge lost als het probleem van de lichthinder wegvalt. „Dat is slechts één van 98 bezwaren", reageert de Groene Parel. CADZAND - Een woning aan de Zuidzandseweg in Cad- zand heeft zaterdagmiddag flink wat rook- en roetschade opgelopen door een brandje. De bewoonster was tussen de middag van huis gegaan. Toen ze rond kwart voor drie thuiskwam, stond het huis vol rook. De gealarmeerde brandweer ontdekte dat er brand was ontstaan bij een transformator boven het keukenplafond. Diezelfde avond ontstond er brand in de afzuigkap van een galerijwoning aan de Jacob van Lennepstraat in Terneuzen. De brand weer heeft het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan door kortsluiting, geblust. In Sas van Gent ontdekte een bewo ner van een bovenwoning aan de Westkade later die nacht dat er een brandje woedde. De bewoner en een fami lielid gooiden het bed met toebehoren door het raam op straat. Daarbij ademden ze rook in. Beide mannen zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. TERNEUZEN - Ouderen in Terneuzen hebben grote be hoefte aan een plek met verkeerslichten om de drukke Axelsestraat te kunnen oversteken. Dat concludeert raadslid C. Freeke (LCF). Hij vraagt burgemeester en wet houders een dergelijke verkeersinstallatie te plaatsen, liefst ter hoogte van de Leeuwenlaan. Met name voor ouderen die wonen aan de kant van of in het Ravelijn in de Van Steenbergenlaan is een oversteekplaats noodzake lijk. „Deze ouderen doen meerdere malen per dag een be roep op personeel van de stomerij en 't winkeltje om hen te helpen met oversteken", weet Freeke. De meesten dur ven de binnenstad niet meer in. „De oversteek op de Rosengracht en de Herengracht is hen te veel", meldt Freeke. Een zebrapad is geen oplossing. „De angst blijft. Niet meer de stad in. Daarin wordt berust. Maar de gang naar de groenteman, de drogist en de Aldi aan de over kant is noodzakelijk voor de dagelijkse boodschappen." Religie komt ook na de tsunami op de eerste plaats TERNEUZEN - Een 41-ja rige Terneuzenaar moest in de nacht van vrijdag op za terdag zijn auto afstaan aan de politie. Surveillerende agenten za gen hem over de Tractaat- weg in de richting van Ter neuzen rijden en volgden hem. De automobilist druk- jjj te het gaspedaal dieper in en reed op zeker moment 't I harder dan 180 kilometer per uur. Nadat hij eerst een o stopteken negeerde, is hij i' in de Peter van Anrooylaan J in Terneuzen toch aange- 3 houden. De man bleek zon- 5 der rijbewijs te rijden en 0 onder invloed van alcohol te verkeren. Zijn auto is door de politie in beslagge nomen. Yannick, Floris en Iris (op schoot bij haar vader) komen lammetjes kijken in Oostburg. foto Peter Nicolai door Wilma Valk OOSTBURG - De teller stond za terdagmiddag op 387 lamme tjes. Nog maar vier ooien van de schaapskudde West-Zeeuws- Vlaanderen hoefden te lamme ren. De geboortegolf begon op 15 januari en sindsdien gaat het volgens herder Lia Helmers aan de lopende band. Bij de lammetjesdagen afgelo pen weekend was het druk in de schuur in Oostburg. Ouders en grootouders liepen met kun kroost tussen de hokken door. „Die zijn al groot, zeker al een paar jaartjes", roept Max van vier. Maar ook de grote lamme ren zijn pas enkele weken oud. Gelukkig groeien ze vlugger dan kleine jongetjes, want nog even en dan moeten ze met hun moe der naar buiten om langs de dij ken van West-Zeeuws-Vlaande- ren te trekken. „Alleen de een lingen gaan mee", vertelt herder Lia. „Die zijn sterk genoeg. We hebben ook zo'n tachtig twee- en drielingen, die gaan in de wei. In Oostburg staan de grotere lammeren met hun moeders in grote hokken, de kleintjes met twee of dne ooien apart en de pasgeborenen verblijven in een soort kraamkamer: „De lamme tjes en de moeders moeten eerst aan elkaar wennen. De geur en het geluid kennen, dan pas kun nen ze in een grotere groep. Ze moeten weten bij wie ze kunnen drinken. Komen ze bij een ver keerde moeder krijgen ze vlieg les. Zie je ze zo door de lucht vliegen. Maar, het zijn dan net toverballen, ze staan zo weer op hun poten." In de kraamkamer was beschuit met muisjes, bezoe kers konden een lam adopteren en voor de kinderen waren er kleurplaten en een puzzel. „Zijn het allemaal moeders?", vragen de broertjes Max (4) en Floris (6). Zij willen ook graag de va ders zien. „De vaders zijn bui ten", vertelt Lia Helmers. „Die komen hier niet." Volgend weekend, vijf en zes maart, zijn er weer lammetjesda gen. Misschien zijn er dan meer dan vierhonderd lammeren om te bekijken, te aaien en, heel af en toe. even vast te houden. door Eugène Verstraeten SLUIS - De Sluise fractie Nieuw West is laaiend over de manier waarop burgemeester en wethouders het nieuwe plan voor de Euregiotuinen hebben gepresenteerd. Ze spreken van 'een minachting van het demo cratische proces'. ,De oppositie wordt de mond ge snoerd" typeert fractievoorzit ter A. Rosendaal de gang van za ken in een boze brief aan het ge meentebestuur. Nieuw West had verwacht dat het plan voor de bouw van wo ningen rond de Euregiotuinen eerst in de gemeenteraad zou worden besproken. Het bleek echter dat het college al had be sloten om met projectontwikke laar Blauwhoed een inten tie-overeenkomst af te sluiten. De gemeenteraad kwam er qua beleidsvisie en kaderstelling niet meer aan de pas", verzucht Rosendal. Daarmee wordt vol gens hem één van de belangrijk ste bevoegdheden van de ge meenteraad 'op een onaanvaard bare manier' genegeerd. „De raad wordt buitenspel gezet." Volgens Nieuw West werpt het plan van de projectontwikke laar nog heel wat vragen op waarover in de raad gepraat zou moeten worden. „Zo'n belangrij ke zaak voor de gemeente, zo'n groot project kan toch niet ont wikkeld worden zonder de visie van de raad daarin te betrek ken", betoogt Rosendaal. Hij trekt een vergelijking met de kwestie rond de centrale huis vesting. „Toen tuimelden de col legeleden over elkaar heen om beterschap te beloven, dat ze het in het vervolg anders gingen doen. Transparanter, de raad tij dig kaders laten stellen en in de besluitvorming betrekken. Men heeft er blijkbaar niets van ge leerd." Nieuw West wil dat er alsnog op korte termijn een besluitvormen de raadsvergadering over de ont wikkeling van de Euregiotuinen komt. „De raad kan dan haar be voegdheden en verantwoorde lijkheden gebruiken om het col lege de noodzakelijke steun te geven voor de verdere ontwikke ling en uitvoering van de Eure giotuinen", schrijft de fractie aan B en W. „Bent u hiertoe niet bereid, dan zullen wij onze uitgebreide en goed onderbouwde standpunten via open brieven aan u doen toe komen, omdat wij van mening zijn dat de beraadslaging over dit belangrijke project in alle openheid moet kunnen plaats vinden." nemers komen uit Zeeland. Een wedstrijd bestaat uit twee dans jes van ongeveer anderhalve mi nuut. Het eerste nummer wordt willekeurig gekozen door de computer. Twee deelnemers voe ren tegelijk de zelfde pasjes uit en strijden zo rechtstreeks tegen elkaar. Daarna mogen ze allebei een eigen nummer uitkiezen dat ze solo doen. Degene met de meeste punten uit de twee lied jes, wint die ronde. Hoewel dansen meestal met meisjes wordt geassocieerd, zijn er slechts vijf vrouwelijke deel nemers. Een daarvan is de zeven tienjarige Anna Kroese uit Am sterdam. Ze speelt het spel nog maar drie weken, maar weet tot haar eigen verbazing, gelijk de eerste plaats te behalen in de ca tegorie 'light'. „Ik had gedacht hier veel meer meisjes te zien", zegt ze. „Ik denk toch dat er evenveel meisjes zijn die het spe len als jongens. Maar misschien komen jongens eerder op zo'n competitie af." De winnaar in de categorie 'hea vy' is, net als vorig jaar, Erik-Jo- han Boonsma uit Amersfoort Hij vertegenwoordigt Neder land opnieuw op 26 maart in Noorwegen tijdens het EK Dan ce Dance Revolution. Vorig jaar eindigde hij bi] het EK op de ze vende plaats. por Eugène Verstraeten j 1XEL - Horeca-ondernemers in Ixel vinden dat er in de Axelse pf innenstad geen uitbreiding H nag komen van het aantal hore- tabedrijvn. Koninklijk Horeca ederland (KHN) afdeling Mid- len-Zeeuws-Vlaanderen, waar- 0 i de horeca-ondernemers zijn 3 erenigd, stelt dat in een be- 9-, waarschrift tegen het ontwerp- L lestennningpslan Axel. 0 2 iet bezwaar betreft het leggen 3 an een horecabestemming op 3„ landen waar nu geen horeca-ac- 5 iviteiten zijn, en het mogelijk 3\ naken van nieuw te bouwen ho- ecabedrijven. Volgens de hore- a-afdeling is Axel 'nummer één F n Nederland wat betreft het antal voorzieningen in relatie i net het aantal inwoners'. Een "4 ntbreiding van het aantal hore- :a-activiteiten is volgens Hore- nof :a Nederland desastreus voor de e0 midige bedrijven. J(jj ,Uitbreiding van het aantal a voorzieningen zal er toe leiden lat bestaande ondernemingen «dwongen worden hun onder- ming te sluiten of wel aange- ,j rezen zijn op financiële bij- tand van de overheid", voor- •i pelt secretaris Johan Hessing ran KHN Midden-Zeeuws- flaanderen. i'olgen hem is in de huidige si- uatie negentig procent van de Lxelse horeca-ondernemingen lleen geopend in het weekend if in de avonduren. Dit omdat ie horeca-uitbaters gedwongen ajn om naast hun onderneming delers te gaan werken om in het iagelijks onderhoud te voor- non ;i ,Deze situatie heeft ook gevol- fen voor de overige onderne mers omdat de sfeer in de kern Axel er niet op vooruit zal gaan en er minder passanten zullen komen", aldus het bezwaar schrift. „Indien het aanbod in evenwicht blijft ofwel het aan tal horecavoorzieningen wordt teruggebracht, betekent dit con tinuïteit voor de bestaande on dernemers. Dat zal de bedrijvig heid en de sfeer in Axel ten goe de komen." De horeca-ondernemers volgen ook met argusogen de ontwikke lingen van het pand Markt 2. Ze vinden dat het pand geen hore cabestemming mag krijgen. Volgens de horeca-afdeling moet de doorgaande route vanaf de Nassaustraat naar de Markt en vanaf het parkeerterrein bij het gemeentehuis naar de Nas saustraat gehandhaafd blijven. Vanaf de Zeestraat richting Weststraat willen de horeca-on dernemers aan de linkerzijde een parkeerverbod. Daardoor ontstaat er in hun ogen een bete re doorstroming van het door gaande verkeer naar de Markt. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Alsof ze naar de fitness gaan. Gewapend met een handdoek, sportschoenen en een flesje mineraalwater komen de deelnemers aan het Neder lands kampioenschap Computer- dansen zaterdag automatenhal Carrousel in Vlissingen binnen. De attributen blijken niet over bodig. Dance Dance Revolution heet het computerspel uit 1998 waar aan inmiddels een nationale en Europese competitie is verbon den. Het spel kan thuis gespeeld worden op de PlayStation, de PS2 of de Xbox. Bij het spel hoort een elektronische mat waarop vier pijlen staan. Ze wij zen naar boven, beneden, links en rechts. Op het beeldscherm verschijnen op de maat van de muziek, dezelfde pijlen. De spe ler moet met zijn voeten op het juiste moment, de juiste pijl op de mat aanraken. Hoe hoger de moeilijkheidsgraad, hoe hoger het tempo en ingewikkelder de danspasjes. Intensief dus. „Er zijn veel mensen die dit spel gebruiken om af te vallen", ver telt Wai-Lam Wong, organisa tor van het tweede Nederlandse kampioenschap. „Ik ken men sen die er twintig kilo door zijn Anna Kroese uit Amsterdam won zaterdag het Nederlands kam pioenschap Computerdansen in Vlissingen in de categorie 'light'. foto Ruben Oreel kwijtgeraakt. Je krijgt er een enorme conditie van. Bovendien is het verslavend omdat je er punten mee kunt winnen. Daar door zie je elke keer dat je er be ter in wordt." Het spel is ook te vinden in speelhallen. De mat is in dat ge val vervangen door een plateau van metaal en voorzien van beu gels. De deelnemer kan zich daaraan vasthouden tijdens de meest extreme 'moves'. Aan het kampioenschap doen za terdag dertig mensen mee uit al le hoeken van het land. Vijf deel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37