De Bruijn is een tevreden mens PZC Van Benthem geniet van race op 'zijn' meer Zweepslag, doorschiet en trekstoot De Japanse ellebogen moeten eerder uit Complimenten voor organisatie in Sluiskil Tijdklok wordt als een tijdbom ervaren Hulster biljarter behoort in Sluiskil tot de beste acht van de wereld Vijf wereldbekertoernooien zekei Jaspers krijgt 80 rankingpunten Gevestigde orde domineert weer Serie van vijftien 52 keer gespeeld De Bruijn valt op met serie van 12 Slecht dak Wilhelmus RUGNUMMER Chip in bal maandag 28 februari 2005 door Jan Daqevos SLUISKIL - Het grootste com pliment kwam van de grootmees ter. „Er komt een dag dat Jean Paul de Bruijn mij zal ver slaan", stelde Dick Jaspers. „Hij ontwikkelt zich nog steeds. Jean Paul is iemand om rekening mee te houden, een geduchte tegen stander. Hij wordt steeds be ter." Jaspers zei het zaterdagavond in Sluiskil na zijn kwartfinale partij tegen Jean Paul de Bruijn in de wereldbeker driebanden. Het werd een ongelijke strijd, omdat de man uit Sint Wille- brord in een supervorm stak. Hij versloeg De Bruijn in drie sets: 15-10 (4 beurten), 15-5 (3) en 15-6 (6). Het leverde hem het fraaie gemiddelde van 3.461 op. De Bruijn bleef op 1.750 steken. „Ik speel 1.75 en ik doe niet mee", zei de Zeeuws-Vlaming naderhand. „De eerste twee sets kwam ik aan gemiddelde van 2.5 en ik had geen kans. Hoe dat komt? Omdat Dick weergaloos was. Hij is gewoon van een ande re wereld. Ik kan mezelf niets verwijten. Ik heb gedaan wat ik kon. Het was alleen niet ge noeg." Voldoening Jean Paul de Bruijn keek een paar uur later met voldoening te rug op het wereldbekertoernooi. Nog nooit reikte hij op een der gelijk podium zo ver. Vrijdag won hij in de eerste ronde van de Griek Kostas Papakonstanti- nou. Zaterdag in de middaguren tij dens de achtste finales moest ook Luis Aveiga uit Ecuador er aan geloven. De Hulstenaar ver sloeg de kampioen van Zuid- Amerika, tot zaterdag de num mer veertien van de wereldrang lijst, in vier sets: 15-11, 1-15, 15-8,15-14. Het partij gemiddel de bedroeg 1.21. „Ik speelde in die partij niet altijd even goed, maar de ballen die ik moest ma ken, maakte ik." Daarna was het avontuur over omdat Jas pers een maat te groot was. „Als je de laatste acht van zo'n toernooi bereikt, mag je tevre den zijn", vond De Bruijn. Met zijn prestaties in Sluiskil ver diende de Zeeuws-Vlaming 26 punten voor de wereldranglijst. De Bruijn rekende zaterdag voor dat hij op de geschoonde lijst 51 punten achter zijn naam zal hebben. „Als ik dan nog naar het EK en WK mag, kan ik mijn puntentotaal nog verder op hogen." De Bruijn heeft de smaak te pak ken. Zozeer dat de biljarter van Delta/Ockenburgh zijn gezicht met enige regelmaat wil laten zien op het mondiale toneel. „Het moet in combinatie met mijn baan (De Bruijn is bij Del ta werkzaam op de afdeling com municatie) kunnen, maar ik zou graag aan zoveel mogelijk world- cups mee willen doen", aldus De Bruijn, die voor het evene ment in Sluiskil een wildcard had gekregen. „Als ik beter wil worden, moet ik veel wedstrij den op dit niveau spelen. Daar krijg je wedstrijdhardheid van en daar ontbreekt het nu nog wel eens aan." De Zeeuws-Vlaming vindt dat er ook op het mentale vlak nog wel iets te verbeteren valt. „Ik moet meer in mezelf geloven", merkte hij op. „Raymond Ceulemans, mijn gro te voorbeeld, zei zaterdag nog dat ik technisch gezien bij de al- lerbesten van de wereld hoor. Ik moet aan mijn vertrouwen gaan werken. Veel trainen en veel wedstrijden op niveau spelen, dat is wat me te doen staat. Als ik aan alle worldcups mee kan doen, moet het mogelijk zijn bij de eerste 20 of 30 van de wereld te komen." Wellicht dat dan ook de dag komt dat hij zijn eeuwige rivaal en vriend Dick Jaspers weer eens kan aftroeven. „Hij heeft een geweldige mentaliteit", zei Jaspers. „Jean Paul is ambiti eus, serieus en is sportief. Ik moet altijd heel scherp zijn te gen hem. Toch komt ooit een keer de dag, alleen zal ik probe ren die zo lang mogelijk uit te stellen." door Barry van der Hooft SLUISKIL - Of er misschien even een vrouw naar voren wil komen om een bij drage te leveren aan zijn demonstratie. De animo vanuit het publiek is niet al te groot maar Amanda, de vriendin van een Axelse restauranthouder, helpt Semih Sayginer uiteindelijk uit de brand. „Leuk om jou te ontmoeten", zegt de Turk met een aandoenlijk accent. „Ga hier maar liggen en begin alvast te bid den. Want dit is een heel gevaarlijke stoot." Enkele seconden later volgt een prachti ge stoot vol van effect, die precies om het hoofd van Amanda heen draait. Het is het zoveelste kunstje dat deze zaterdaga vond met verbazing én luid applaus wordt begroet. Sayginer verzorgt in Sluisldl een prachtige show, die van de eerste tot de laatste minuut boeit en een opwindende afsluiting van een dag top driebanden is. De Spanjaard Ruben Legazpi, een dag eerder nog kansloos uitgeschakeld door Dick Jaspers, kijkt van dichtbij toe en zijn vriend Daniel Sanchez, de nummer één van de wereldranglijst, heeft even verderop een plekje gezocht. De zaal in Sluiskil is tot de nok toe afgeladen met sponsors, biljartliefhebbers, en sponsors die de afgelopen week biljartliefhebbers zijn geworden. Ze lachen om de grappen en opmerkingen van Sayginer, die zich zelf ook af en toe een compliment geeft. „Zo, tjonge, jonge, jonge", klinkt het uit de mond van de Turk, nadat hij zelf een Semih Sayginer hangt tijdens zijn demonstratie als een schansspringer boven het biljart. schitterende carambole over vele banden heeft gemaakt. Een bal vanaf het biljart in het kleine zakje van zijn gilet laten be landen? Geen probleem. Een carambole maken terwijl de twee andere ballen al voor de afstoot over het biljart rollen? Ook geen probleem. „Niet zo slecht hè", zegt Sayginer met ge voel voor show. Het publiek lacht uitbun dig en krijgt de 'zweepslag, doorschiet, trekstoot' te zien. De Turk imiteert tussendoor enkele colle ga's en wed vervolgens met Sanchez over een te maken carambole. Een kop koffie is de inzet en Sayginer maakt het punt zo als vernacht. „Ik drink mijn koffie op zulke avonden altijd voor niks", zegt hij met een knip oog. Vervolgens stelt Sayginer de vraag of iemand een muntstuk van twee euro voor hem heeft. „Kop of munt?", vraagt hij aan de gulle gever. Het wordt munt, Sayginer zet zijn glas met water op de rand van het biljart en legt de munt voor het glas. Bij de vierde poging springt het geldstuk zo in het water en vervolgens laat Sayginer de onderkant van het glas aan de geldgever zien: munt! Het is een foto Camile Schelstraete truc waarbij hij dus altijd het gewenste doel bereikt en een nieuw lachsalvo volgt. Datzelfde geldt voor een truc waarbij twee keu's als Chinese stokjes worden ge bruikt en ook bij een stoot waarbij de wit te bal een man en de gele bal een vrouw voorstellen. Na een kleine veertig minu ten nadert het einde van de show en is het tijd voor de 'tot-de-volgende-keer- stoot'. Een staande ovatie volgt, de zaal stroomt leeg en de toeschouwers gaan met een meer dan voldaan gevoel naar huis. SLUISKIL - Het wereldbekercircuit driebanden k steeds meer vorm. Na Sluiskil volgen er dit seizoen ir geval nog toernooien in Barendrecht, Turkije, Portug; Egypte. De wereldbond (UMB) is op dit moment nog in onder! deling met de federaties van Ecuador en Grieken! Dat zou het totaal aantal wereldbekertoernooien vooi seizoen op zeven brengen. „Dat is het maximum", voorzitter Jean-Claude Dupont van de UMB. „We heb ook nog te maken met de nationale kalenders." Van veel wereldbekertoernooien zijn de data nog niet kend. Daar moet nog naar worden gekeken. De Tui bond heeft een voorkeur voor juni/juli uitgesproken, evenement zou in Istanbul moeten plaatsvinden. Bai drecht staat voor de derde week van oktober op het gramma. SLUISKIL - Dick Jaspers verdiende gisteren met winst in het eerste wereldbekertoernooi driebanden dit seizoen 80 punten voor de wereldranglijst. Torbj Blomdahl, die tweede werd, kreeg 54 punten toebede Semih Sayginer en Daniel Sanchez mochten 38 pun bijschrijven. Jean Paul de Bruijn kreeg vanwege het be ken van de kwartfinale 26 punten. Komende woens wordt de nieuwe wereldranglijst bekend. De verwacht is dat Dick Jaspers de nieuwe nummer één van de wet zal zijn. SLUISKIL - Hoezeer de talenten ook him best deden, was tijdens de eerste wereldbeker driebanden van het: zoen toch weer de gevestigde orde die domineerde, drongen de eerste vier biljarters van de wereldrangl door tot de laatste vier. Daniel Sanchez, Dick Jaspers,! rnih Sayginer en Torbjöm Blomdahl bereikten de halve nales. Opvallend was verder dat bij de laatste acht alleen s| Iers uit Europa zaten. Het gingen om twee spelers uit Gt kenland (Polychronopoulos en Kasidokostas), twee Ned landers (Jaspers en De Bruijn), een Zweed (Blomdal1 een Belg (Caudron), een Spanjaard (Sanchez) en een Ti (Sayginer). SLUISKIL - Dick Jaspers schitterde vrijdag in zijn o[: ningspartij tegen de Spanjaard Ruben Legazpi. Hij v' met 3-0 van de jonge Spanjaard en maakte de tweede van vijftien punten in één beurt uit. Een dergelijke pres tie komt de laatste jaren steeds vaker voor. De serie v Jaspers in Sluiskil bracht het totaal op 52. SLUISKIL - De hoogste serie van het wereldbekertof nooi driebanden kwam op naam van Dick Jaspers. 1 maakte een set van vijftien punten in één beurt uit. Vo1 Jean-Paul de Bruijn was er op dat gebied een eervol' tweede plaats weggelegd. Hij kwam tot een serie twaalf. Blomdahl realiseerde tijdens het toernooi ee1 maal een serie van elf. door Eric Korver Het hoofd van Evert van Benthem gloeide na afloop van de Sylvan Lake Ice Marathon niet alleen van zonneschijn, ook van trots. De twee voudig winnaar van de Elfsteden tocht had niet alleen voor het eerst De voetbalwedstrijd tussen Lierse en Charleroi, in de kwartfinales van de Belgische bekerstrijd, is zater dag afgelast. De oorzaak? De autori teiten vonden na inspectie dat het dak van de hoofdtribune niet veilig ge noeg was. Charleroi won het eerste duel met 3-1. Glennis Grace, de winnares van het nationaal songfestival, zingt voorafgaand aan het WK-kwalifica- tieduel van Nederland tegen Armenië het Wilhelmus. Het duel wordt op 30 maart in Eindhoven gespeeld. De KN VB heeft besloten in elk geval tot het WK 2006 bij alle kwalificatieduels het volkslied door een Nederlandse ar tiest te laten zingen. Angelos Charisteas werd gis teren de negentiende Aja- cied die dit seizoen een compe- titiedoelpunt maakte. Nog nooit in de afgelopen dertig jaar op het hoogste niveau scoorden zóveel spelers voor één club in één seizoen. Ajax en PSV hadden ooit achttien doelpuntenmakers in één sei zoen. De enige spelers met speelminuten die dit seizoen nog niet hebben gescoord zijn: Hatem Trabelsi, Hedwiges Ma- duro, Anthony Obodai, Stan ley Aborah, Rasmus Lindgren en de keepers Hans Vonk, Maarten Stekelenburg en Bog- dan Lobont. het A-peloton op 'zijn' meer, maar had ook nog eens een prachtige wed strijd gezien. „Als organisator ben je bang voor van alles. Er kan immers rond de wed strijd zóveel mis gaan. Maar uiteinde lijk is het allemaal perfect verlopen en hebben we ook nog een fantas tische koers gezien", zei Van Bent hem, die genoot van de strijd. „Wed strijden als deze zie ik graag. Ik houd ervan als ze stuk voor stuk afvallen en alleen de sterksten overblijven." De kritieken waren zaterdag lovend. De organisatie was uitstekend, de set ting prachtig en de entourage uitzon- Bij een internationaal jeugdtoer- nooi in september (WK onder ze ventien) in Peru, gaat de Fifa voor de eerste keer experimenteren met de toe passing van moderne technologie. Een microchip in de bal geeft een signaal naar de scheidsrechter als de bal de doellijn is gepasseerd. Eventuele vide obeelden voor de vierde official zijn hierdoor overbodig. Een wetgevende instantie in de internationale voetbal wereld gaf de Fifa toestemming tot de test over te gaan. Fif a-voorzitter Sepp Blatter, fel tegenstander van gebruik van videobeelden, staat achter het be sluit. „We hebben de plicht te onder zoeken of dit straks officieel kan wor den gebruikt. Wij als hoofdbestuur stonden hier al langer achter, mits ge garandeerd is dat het gehanteerde technische systeem daadwerkelijk bruikbaar is." Het bestuur van de Fi fa kondigt verder aan de buitenspelre gel nog strikter te gaan definiëren, waar het gaat om 'actief betrokken zijn bij het spel.' Verder wordt er in de toekomst nog harder opgetreden bij gevaarlijk ingezette tackles. derlijk. Dik duizend toeschouwers stonden langs de kant. Of er een her haling van zijn wedstrijd komt, moet Van Benthem echter maar afwach ten. Het sectiebestuur voerde vrijdag met de organisatie een eerste gesprek over de toekomst. Daarin werd in ie der geval overeenstemming bereikt over de plek op de kalender. De wed strijd in Canada schuift een week op, naar het eerste weekeinde van maart. Belangrijker, stelde sectievoorzitter Heinze Bakker, zijn echter de financi ën. „Als wij deze wedstrijd op de ka lender plaatsen onder auspiciën van de KNSB, moeten we ook zorgen dat iedereen kan meedoen. Dat is nog niet zo eenvoudig. "Alvorens de zoek tocht naar een sponsor voor een na- tuurijseircuit met races in Oosten rijk, Zweden, Finland én Canada voort te zetten, wil Bakker eerst de rijders polsen. In samenwerking met de organisatie van Sylvan Lake komt er een enquête waarin de rijders wordt gevraagd of zij willen terugke ren naar Canada of niet. Bakker: „En als de uitkomst is dat de rijders hier verder willen, gaan wij kijken of de zaak financieel rond kunnen ma ken." Rob van Meggelen (40) zal vast en zeker graag terugkeren. De Am sterdammer versloeg na 200 kilome ter zijn vluchtgenoot Casper Helling in de sprint. René Ruitenberg werd derde op 2 minuten en 40 seconden. RIYAD - Dat kamelen meer zijn dan louter lastdieren werd dit weekeinde in Riyad bewezen. In de hoofdstad van Saoedi-Arabië werden als onderdeel van het Janadriya Festival kamelenraces gehouden. Meer dan 150.000 mensen waren er getuige van dat kamelen een behoorlijke topsnelheid hebben. foto Sultan Al Fahed/RTR door Alexander van Eenennaam Met zes renners wilde de Shima- no-ploeg zaterdag in de Omloop Het Volk beginnen aan het officiële wielerseizoen. Tot ploegleider Piet Hoekstra een telefoontje kreeg van één van zijn renners, Rudie Kemna. Of Abe mee mocht rijden. Abe is Yos- hiyuki Abe, één van de drie Japanse renners die Shimano dit jaar in Euro pa laat fietsen. Abe is een Japanner en Japanners zijn bescheiden. Hij was toevallig in Europa om tests te doen voor de spon sor. Abe vertrouwde Kemna toe dat hij zaterdag wel graag wilde fietsen, van Gent naar Lokeren. Bel Piet dan, had Kemna geadviseerd. Maar dat weigerde Abe. „De ploegleider direct aanspreken? Dat doen Japanners niet", weet Hoekstra inmiddels. Via Kemna kwam het toch in orde en zo kon Abe een dag voor terugkeer naar Japan samen met land- en ploeg genoot Tomoya Kano aantreden voor de Omloop. Hoekstra probeert de Aziaten te leren hoe het koersen er hier aan toe gaat. Kano (31) en Abe (35), hebben vooral ervaring in Azië. „Alles mag hier, zolang de koersdirec- teur het niet ziet", luidt Hoekstra's les. „Ze zijn trots dat ze in de eindsprint hun ellebogen al weten te gebruiken, maar hier moet dat vanaf de eerste kilometers." De Omloop Het Volk uitrijden, bleek voor het duo te veel. Na ruim 120 kilo meter stapten ze af. Hoekstra: „Ze hebben het niet slecht gedaan." Een kwartier later, toen het parkoers alweer half was opgebroken, kwam één bibberende Japanner bij hem aan, per fiets. Nummer 194, Abe. Die paar honderd meter van permanence naar de finishlijn, wilde hij een dag voor de vliegreis naar Tokio per se fietsend afleggen. door Jan Daqevos SLUISKIL - De organiserende stichting Biljart Evenementen Sluiskil Temeuzen (BEST) kreeg gisteren tijdens de afslui ting van de Outokumpu world- cup driebanden alle lof toege zwaaid. Voorzitter Jean-Claude Dupont van de wereldbond UMB sprak van een geweldig toernooi. „Het is één van de beter georga niseerde toernooien", zei de Belg. „Het is vanaf de eerste dag een succes geweest. Er waren heel veel deelnemers en er kwam heel veel volk op af. Mis schien zijn er mensen die zeggen dat de speelzaal wat te klein was, maar ik vond het knus. Ik hoop dat de organisatie ook vol gend seizoen weer een toernooi wil houden. Het leeft hier enorm." Marco Zanetti liet zich als verte genwoordiger van de spelers in dezelfde bewoordingen uit. „Het is een professionele organi satie, waar we als spelers go| mee uit de voeten kunnen, schien zou de zaal iets groter m gen zijn. Aan de andere kant z ik dat dit wel gezellig is. Als een grote zaal hebt, die ma voor de helft is gevuld, is li ook niet leuk voor de spelers." f Dick Jaspers: „Het is ons prin1 bevallen. Er heerste een intien1 sfeer. Voor de spelers was het g1 weldig dat er elke dag zove mensen zaten. Dat was extra stimulans." Toernooi-voorzitter Meert!1 Dallinga hoorde alle loftuitii' gen met genoegen aan. „Ik woi; er een beetje verlegen van", z1 hij gistermiddag in zijn danl' woord. „Als bestuur hebben ue de smaak te pakken. We willf best verder, maar dan heb voor en achter de scherm!E weer heel veel mensen nodi Natuurlijk zijn we ook afhankf1 lijk van de sponsors. Als r straks voldoende support blij! te zijn, dan is in elk geval de ba1 sis gelegd voor een volgend bi1 jartseizoen in Sluiskil." partij wel eens viereneenhal uur duren. Door het instellei1 van een tijdklok wil men voorkqc men dat een speler heel lang gaat denken over een stoot, kan het wel begrijpen, maajj maar vind het niet altijd leuk^ Het maakt me onrustig." 1 Verliezend finalist Torbjöit Blomdahl omschreef de tijdklO gisteren tijdens de persconferen tie als super onterecht. „Het ii een extra hindernis voor de bil jarter", vond de Zweed. „Som liggen de ballen op tafel en zijn er tientallen stoten te bedenken,e maar dan krijg je niet de tijd cr'c goed over na te denken. En een foutje kan je zo de set kosten." Blomdahl: „In het tennis heb-' ben ze ook een tijdklok, maare daar merk je niets van. Dfe scheidsrechter kijkt er volgens.' mij nooit op. Pas als het echt te1 gortig wordt, zal de arbiter ef 'j iets van zeggen. Waarom laten ze ons bij een moeilijke bal niet1 even wat langer nadenken? Vooi het publiek is het misschien leuk, geeft het extra spanning, maar ik vind het niks." door Jan Daqevos SLUISKIL - De gemiddeldes waren hoog tijdens het eerste wereldbekertoernooi drieban den in Sluiskil. Moyennes van rond de 1.500 waren eerder re gel dan uitzondering. Volgens Dick Jaspers zullen de moyennes in de toekomst echter niet al te zeer meer stijgen. Dat heeft volgens de winnaar in Sluiskil alles te maken met de tijdklok, die wordt gehanteerd. Elke speler krijgt 50 seconden bedenktijd voor een stoot. Een keer per set mag hij een time out vragen. In dat geval wordt de klok stilgezet en mag de spe ler de tijd nemen voordat hij stoot. „Die klok maakt je ge spannen", aldus Jaspers. „Het is een soort tijdbom, terwijl je als speler soms naar rust verlangt. Dan wil je eens rustig nadenken over een moeilijke stoot. En die klokken gaan ook altijd kapot. Daar erger ik me kapot aan." „Het is niet zo dat ik tegen een tijdklok ben. Vroeger kon een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24