Israël verhoogt druk op Syrië Bijna vijftig Britse militairen verdacht van misdaden in Irak Efficiënt werken wordt beloond! PZC Acties dreigen over CAO in metaalindustrie Dick Jaspers viert nieuwe triomf in Sluiskil S fr<ife haron beschuldigt Damascus van steun aan zelfmoordactie in Tel Aviv erneuzenaar i disco ernstig erwond aan oog iopstuk maffia apels opgepakt ERA OPEN HUIZEN ROUTE Politie beëindigt gijzeling gezin in Wijchen Charles haalt uit naar Britten Zorgen om asbestclaims Winst voor Ajax 15 en 17 Nationale dressuurtitel Van Lieren 15 lezen we zeeuws nonze redactie buitenland !L AVIV - Israël zal de Pa- stijnse terreuraanslag van ijdagavond niet vergelden et een grote militaire actie bezet gebied. In plaats arvan verhoogt het de uk op het Palestijnse Be- lur en op Syrië, dat vol- ns premier Sharon het ter- risme in het Midden-Oos- d steunt. fet bevel voor het uitvoeren d de aanslag in Tel Aviv is ge- ;n door de Islamitische Ji ll in Syrië. Dat weten we ze- zei Sharon gisteren. Bij de nslag op discotheek Stage vie- tvijf doden, inclusief de 21-ja- je dader. Bijna vijftig mensen akten gewond. „Er zal geen kele diplomatieke vooruit- ng zijn, zolang de Palestijnen sn krachtige actie ondeme- n om de teiToristische groepe- igen uit te schakelen", zei de aëlische premier. [oord aël zal deze week de regerin- d in Washington, Londen en rijs vragen de druk op Syrië rder op te voeren. Damascus al doelwit van internationale itiek in verband met mogelij - betrokkenheid bij de de jord op de Libanese oud-pre- er Hariri. vertegenwoordiger van de ganisatie Islamitische Jihad Syrië vertelde zaterdag het nerikaanse persbureau AP KNEUZEN - Een 24-jarige meuzenaar is zaterdagoch- id rond vijf uur in een disco- tck in Westkapelle ernstig ge- indgeraakt aan zijn oog. het verlaten van de horecage- [enheid is de man met een is in het gezicht gegooid of ge- iken. De opgelopen verwon- ïg is dermate ernstig dat de zijn oog mogelijk moet mis- De Temeuzenaar is per am- lance naar het ziekenhuis in issingen vervoerd. Later is hij ar het oogziekenhuis in Rot- idam overgebracht, politie zoekt getuigen van t incident. OME - Met de arrestatie in lanje van een maffiabaas ho- nde Italiaanse autoriteiten de derwereld van Napels een ge- relige klap te hebben toege- acht. MAKELAAR HM.HJH.il dat zijn organisatie de aanslag in Tel Aviv had georganiseerd. Later kreeg AP echter een tele foontje, waarin de organisatie dat ontkende. Syrië zegt niets met de aanslag te maken te hebben. „Deze ope ratie schaadt de vredespogingen van de Palestijnen en verschaft Israël een voorwendsel om het vredesproces de grond in te bo ren", zei een officiële woordvoer der. Bestand In de Palestijnse gebieden heb ben alle organisaties laten we ten dat zij met de aanslag van vrijdag niets te maken hebben en dat zij zich zullen houden aan het staakt-het-vuren. De zelfmoordactie is uitgevoerd door Abdallah Badran, een 21-jarige student uit een dorp op de Westelijke Jordaanoever. Het Arabische tv-station Al Ja- zeera zond zaterdag een video band uit waarin Badran zijn daad toelicht, maar zonder een organisatie te noemen. Hij ver klaarde dat hij een aanval wilde uitvoeren op het Palestijnse Be stuur, omdat het banden onder houdt met Israël en de Verenig de Staten. In zijn veroordeling van de aan slag gebruikte de Palestijnse pre sident Abbas het woord 'terroris me'. Zaterdag riep hij de hoof den van de veiligheidsdiensten bijeen. Hij dreigde commandan ten die niet snel resultaat kun nen tonen te ontslaan. Kort daarna pakte de Palestijnse poli tie in Tulkarem en omgeving vijf verdachten op. GPD/ANP pagina 5 Syrië had hand in arrestatie halfbroer Saddam SLUISKIL - Dick Jaspers kon gisteren zijn geluk niet op. De 39-jarige biljarter voegde een nieuwe titel toe aan zijn indrukwekkende erelijst. Nadat hij in oktober van het vorig jaar in Rotterdam nog wereldkampioen driebanden was geworden, werd hij nu winnaar van het wereldbekertoernooi in Sluis kil. Hij versloeg voor ruim 400 toeschouwers in een prachtige finale Torbjörn Blomdahl. Jean-Paul de Bruijn uit Hulst, die een wildcard had gekregen, reik te tot de kwartfinales. De organisatie van het wereldbekertoernooi in Sluis kil speelt met de gedachte om ook volgend jaar weer een dergelijk evenement te organiseren. foto Camile Schelstraete zie ook pagina 15 en 24 Raffaele Amato (rd zaterdagavond in Barcelo- met vijf handlangers opge- ikt. Zijn groep afvallige maffi- is met de gevestigde Di Lau- •clan verwikkeld in een bloe- ge strijd over de drugshandel Napels. De rivaliteit eiste in jaar 134 mensenlevens, ilgens de Italiaanse minister ianu van Binnenlandse Zaken p met de arrestatie van Ama- beide facties in Napels 'ont- ofd'. In december was al een pstuk van Di Lauro aangehou- ANP/AFP/RTR (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie maken zich op voor ac ties nu er in het weekeinde op nieuw geen nieuwe CAO tot stand is gekomen. De bonden en werkgeversorganisatie FME-CWM geven elkaar geen duimbreed toe. FNV Bondgenoten en CNV Me taal en elektro noemen het on derhandelingsgedrag van de werkgevers 'kleinerend'. WIJCHEN - Drie mannen uit Rotterdam (van respectievelijk 24, 24 en 28 jaar) zijn zaterdag ochtend gearresteerd, nadat zij urenlang een gezin in het Gel derse Wijchen hadden gegijzeld. De gijzeling begon de nacht er voor, nadat een zoon van de fa milie in Rotterdam was ont voerd. Zijn kidnappers dwongen hem mee te gaan naar het huis van zijn ouders in Wijchen. Daar werd vervolgens het hele gezin vastgehouden en met een vuur wapen bedreigd. Na een telefonische tip wist de politie het gezin te bevrijden en de daders te arresteren. De re den voor de gijzeling zou een fi nancieel conflict zijn geweest. De zaak staat volgens de politie los van de ontvoering van een Wijchenaar in oktober, ook al in Rotterdam. Verder wil de politie geen mededelingen doen. GPD FME-CWM stelt dat de bonden hun kop in het zand steken en de rekening doorschuiven naar toekomstige generaties. „We hebben besloten niet ver der te praten, want het levert niets op. Wij gaan nu onze ach terban raadplegen. De verwach ting is dat dit tot acties gaat lei den", aldus een woordvoerster van FNV Bondgenoten. Werknemers en werkgevers bot sen op vier punten: het aantal werkdagen, loonsverhoging, pen sioenregeling en doorbetaling bij ziekte. De werkgevers willen dat er per jaar vier dagen extra wordt ge werkt, maar zij willen hier niet voor betalen. Dit is voor de bon den onbespreekbaar. Zij stellen drie extra werkdagen voor, maar zij willen daar wel loon voor krijgen. Wat de lonen betreft willen de bonden een structurele verho ging van 0,5 procent per 1 mei dit jaar en 2 procent per 1 janua ri 2006. Daarnaast eisen ze een eenmalige uitkering van een pro cent op 1 mei dit jaar. FME-CWM biedt 0,5 procent per 1 oktober dit jaar en 0,75 procent per april 2006. Ook het pensioen geeft preoble- men. Volgens de bonden kunnen werknemers, die geboren zijn vóór 1953 op 61-jarige leeftijd met pensioen en jongere werkne mers als ze 62 zijn. De werkge vers willen dat beide groepen een half jaar langer werken. Ook over betaling bij ziekte staan werkgevers en werkne mers tegenover elkaar. De bon den willen dat een werknemer in de eerste twee jaar van ziekte samen 185 procent van het loon door Esther Gotink LONDEN - Bijna vijftig Britse militairen worden mogelijk ver volgd voor moord, doodslag, mis handeling en andere criminele vergrijpen in Irak. Dat blijkt uit een geheim militair rapport dat is uitgelekt naar een Britse zon dagskrant. De Sunday Telegraph onthulde gisteren dat de handel en wan del van drie keer zoveel militai ren onder de loep wordt geno men als het ministerie van De fensie in Londen tot nog toe heeft gemeld. Het nieuws volgt na het vonnis dat vrijdag werd uitgesproken tegen drie Britse militairen, die terechtstonden voor een legertribunaal in het Duitse Osnabrück. De nieuw aan het licht gekomen verdenkingen omvatten onder meer twee incidenten waarbij Iraakse burgers door toedoen van Britse troepen zijn verdron ken. Een derde incident leidt er mogelijk toe dat voor het eerst een commando van de elite-een heid SAS voor moord wordt ver volgd; hij zou op 1 januari 2004 tijdens een operatie in Basra hebben geschoten op een bur ger. Een vierde onderzoek be treft leden van het Parachutis ten Regiment die een Irakees zouden hebben doodgeslagen met hun geweer. Tiener In mei 2003 zou de 16-jarige Ira kees Ahmed Jabbar Kareem zijn verdronken, nadat hij was gear resteerd door drie militairen van het Black Watch regiment. Volgens het vertrouwelijke rap port moesten de tiener en drie andere Irakezen onder bedrei ging met een vuurwapen naar een haven bij Shatt al Arab lo pen. Het viertal kreeg daar de kans zwemmend te ontkomen. Drie van hen lukte dat, Kareem kon niet zwemmen en verdronk. „Het geweten van één van de verdachten kreeg enkele maan den na het incident de over hand, als gevolg waarvan alle verdachten werden geïdentifi ceerd", aldus het rapport. Het andere verdrinkingsgeval betrof een schaapherder. Het uitgelekte document bevat nog geen conclusies over hoe veel zaken uiteindelijk voor de rechter komen. Onlangs erken de het Britse ministerie van De fensie dat ten minste elf militai ren moeten voorkomen op ver denking van mishandeling en De Britse kroonprins Char les heeft uitgehaald naar zijn landgenoten. Hij meent dat het Britse pu bliek niet met hem mee leeft. Of zoals hij het zelf zegt 'geen compassie' voor hem heeft door zijn relatie met Camilla. „Mijn leven lang vertellen mensen me wat ik moet doen, ik ben het zat", aldus de verbitterde prins. mm Belangenbehartiger Coen Hendriks van Zeeuwse asbest slachtoffers maakt zich zorgen over de afwikkeling van schadeclaims van lijders aan asbestkanker. Tegen de af spraken in weigert een verzekeringsmaatschap pij een voorschot te betalen op de schadevergoe- «fl ding van een oud-werknemer van de Schelde. Ajax heeft de eerste wed strijd zonder hoofdcoach Ronald Koeman gewonnen. Twee dagen na zijn vertrek versloeg de Amsterdamse ploeg Roda JC in Kerkrade met 2-1. Onder leiding van het interim-duo Krol (fo- to)/Bruins Slot speelde Ajax in Limburg geen slechte wedstrijd. PSV, AZ en Feyenoord kwamen gis teren eveneens tot winst. Laurens van Lieren is gisteren Nederlands dressuurkam- pioen in de zware tour geworden. De uit Schore afkomsti ge ruiter maakte in Roosendaal het verschil met de con currentie in de kür op muziek. Van Lieren be haalde de titel met zijn lievelingspaard Hexa gon's Ollright. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 (Advertentie) krijgt. De werkgevers gaan niet verder dan 170 procent, 100 pro cent in het eerste en 70 procent in het tweede jaar. Uit een onderzoek van TNS Nipo, in opdracht van FNV Bondgenoten, bleek vorige week dat een grote meerderheid (81 procent) van de werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie geen zin heeft om meer te gaan werken. Uit hetzelfde onderzoek blijkt verder dat 46 procent van de werknemers bereid is het werk neer te leggen. GPD (Advertentie) moord. Gisteren gaven rege ringsambtenaren toe dat nog eens negen andere incidenten worden onderzocht waarbij ten minste dertig Britse militairen zijn betrokken. Abu Ghraib Vrijdag veroordeelde een tribu naal in Osnabrück drie Britten tot gevangenisstraffen en oneer vol ontslag, omdat zij Irakezen hadden mishandeld en dat vast legden op foto's. Generaal M. Jackson, de Britse opperbevel hebber, sprak vervolgens uit naam van de gehele krijgsmacht zijn excuses uit aan zowel de Ira kezen die zijn mishandeld als aan het hele Iraakse volk. De zaak wordt vergeleken met het Abu Ghraib-schandaal waarbij Amerikaanse militairen betrok ken waren. GPD vwt letters strwf Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daartri éenmahg roestemming voor automatische mcasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische incasso 19,95) O pet kwartaal met automatische incasso 58.001 Q per jaar met automatische mcasso 772 501 Kijk op wwwpzc.nl/gbonneren, bel gratis 0800 0/31731 ot stuur deze bon naar. P/C, afdaling lezersservice Antwoordnummer 713. •UËO WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1