AZ klaar voor duel met Ajax PZC Puntenverlies Barca zonder gevolgen Van Eijden blijft lekker zitten Duel met Sporting galmt lang na Korbach: ik heb effect trainerswissel paar keer bewezen League Cup is eerste prijs voor Chelsea Van Galen maakt verschil Van Persie benadeelt Arsenal met rode kaart Edson opnieuw matchwinnaar ADO Den Haag Nipte zege voor de Rangers maandag 28 februari 2005 J Feyenoorder Alexander Östlund (links) probeert de bal te veroveren in een duel met RBC-middenvelder Paul de Lange. foto Ed Oudenaarden/EPA door Norbert Kleinherenbrink ROTTERDAM - 'Door 1 leeghoofd van onze trots beroofd'. Die tekst op een spandoek in de Kuip gaf gistermiddag de stemming in de Rotterdamse voetballtempel goed weer. De levensgrote kater bij Feyenoord na de ernsti ge incidenten in het Uefa Cupduel met Spor ting Lissabon (1-2), met vuurwerk en tal van andere projectielen op het veld, was drie dagen later duidelijk nog niet ver werkt. De ploeg van coach Ruud Gullit won geflat teerd van degradatiekandidaat RBC Roosen daal (3-0). De Rotterdammers schakelden de dappere Brabanders pas in de slotfase uit via treffers van de invallers Kalou en Ono. Voor Feyenoord was het wel de vierde competitiezege op rij. De ietwat gelaten en berustende stemming op de tribunes kenmerkte eveneens het tam me spel van de thuisploeg. Met een iets bete re tegenstander dan RBC, dat door blessu res ook nog een half basisteam miste, was Feyenoord het povere duel zeker minder goed doorgekomen. Niet alleen de lauwe sfeer in de Kuip viel op, maar ook de entou rage. Achter beide doelen waren over de vol le breedte van het veld de vroegere veilig heidsnetten teruggezet. Daarmee zag het sta dion er een beetje ouderwets uit. Het be stuur van Feyenoord wil de vangnetten la ten staan totdat alle daders van de ongere geldheden tijdens het duel met Sporting zijn opgespoord en gestraft. Opmerkelijk was eveneens het grote aantal stewards, gekleed in gifgroene jassen, langs de hele omtrek van het veld. Ongeveer zes tig mannen en vrouwen zaten met serieuze gezichten met de rug naar het gras het pu bliek in de gaten te houden. Ze zagen geen minuut van de wedstrijd, maar misten wei nig bezienswaardige momenten. Feyenoord trad aan met Lazovic naast Kuijt in de aanval. De hoekige spits moest tegen Sporting zijn zwaarbevochten basis plaats afstaan aan Kalou. Na afloop van dat duel was Gullit niet tevreden over het spel van de jonge en grillige Afrikaan. „Hij speel de meer tegen zichzelf dan tegen Sporting. Lazovic is zich meer bewust van het team en blijft knokken", legde Gullit uit. Lazo vic, de duurste speler ooit door Feyenoord aangetrokken, kon zijn hoge transferwaar- de tegen RBC opnieuw niet waarmaken. Hij kwam amper in scoringspositie. Makker Kuijt was iets gevaarlijker, maar toonde zich in de achtste minuut wel veel te onzelf zuchtig door in kansrijke positie de bal on nodig breed te leggen op de struikelende La zovic. In de 25e minuut maakte de topscorer van de eredivisie zijn foutje goed. Hij profi teerde van mistasten bij de onzekere doel man Friebel, de vervanger van de geblesseer de Aerts, die volgend seizoen bij Feyenoord speelt. Voor Kuijt was het zijn 21e competi tietreffer, een persoonlijk record voor hem in de eredivisie. RBC Roosendaal bleef goed overeind, kreeg via Hammond en De Groot ook kansen op een doelpunt, maar gaf zich in de laatste tien minuten alsnog gewonnen. „We waren een beetje vermoeid, zowel mentaal als fy siek", oordeelde Gullit. „We hebben niet goed gespeeld, maar gelukkig wel gewon nen. We moeten doorgaan met z'n allen." ANP AC Milan wijst Internazionale in stadsderby met 1-0 terug door Harry Arts TILBURG - De landstitel komt ongetwijfeld in Eindhoven te recht, maar AZ heeft nog altijd de beste papieren als het gaat om het tweede Champions Lea gue-ticket. Een week voor de cruciale kraker tegen Ajax be hield de ploeg van Co Adriaanse zijn voordelige marge ten op zichte van de Amsterdammers door de uitwedstrijd bij Willem II redelijk overtuigend naar zijn hand te zetten: 1-3. Adriaanse was er vooraf niet he lemaal gerust op geweest. De AZ-coach wist dat hij op zijn oude werkplek een tot op het bot gemotiveerde tegenstander zou treffen. Willem II is bezig met een dramatische tweede sei zoenshelft en trainer Robert Maaskant liet na het debacle van vorige week tegen RBC we ten dat hij de knoet er bij zijn spelers overheen zou halen. Daar kwam bij dat AZ de lood zware Uefa Cupwedstrijd van donderdag tegen Alemannia Aachen nog in de benen had. Na ruim twee uur - scheidsrechter Sterk laste in de tweede helft een extra pauze in nadat de Til- burgse toeschouwers hem mas saal als 'hoerenjong' bestempel den - moest Adriaanse conclude ren dat zijn ploeg de belasting goed aan kan. „Het team is erg fit, het posi tiespel was erg goed en we kre gen veel kansen. Met name Van Galen speelde geweldig. Barry is een geniale speler, vandaag speelde hij ook nog eens gedisci plineerd. Hij was bij alle tref fers betrokken en ook donder dag scoorde hij al een belang rijk doelpunt." Ondanks de lof tuitingen van hun coach hadden DEN HAAG - FC Utrecht ver slikte zich gisteren in ADO Den Haag (1-0). Nieuwkomer Edson, die als invaller al eerder succes had, maakte het doelpunt op het Zuiderpark. FC Twente en De Graafschap kwamen in Enschede niet tot scoren (0-0). Mede dankzij de krappe zege bij hekkensluiter FC Den Bosch (1-2) klom Vites se naar de vijfde plaats. Jansen en Knopper waren trefzeker voor de Arnhemmers. Tussen door tekende Schulp voor de ge lijkmaker. NAC, dat eind november de laat ste competitiewedstrijd won, ging op eigen veld pijnlijk onder uit tegen FC Groningen (1-4). Nevland, Van Gessel, Seedorf en Krstev maakten de Groning se doelpunten. Petö opende nog wel de score voor het sukkelen de NAC, waarvan boze suppor ters na afloop enige rellen ver oorzaakten. ANP GLASGOW - Zonder de gebles seerde doelman Ronald Water reus heeft Glasgow Rangers za terdag met 2-1 gewonnen van Kilmarnock. Prso en Novo scoor den voor de ploeg uit Glasgow. Celtic speelde gisteren voor de Schotse beker uit tegen Clyde en won met 5-0. Alan Hutton, verdediger bij de Rangers, liep een zware blessure op. Hij brak zijn been bij een botsing met een tegenstander in de eerste helft. Hutton is een half jaar uit geschakeld. ANP de bezoekers het een half uur lang moeilijk. De problemen be gonnen al in de zevende minuut toen doelman Timmer hard in aanraking kwam met de knie van Willem Il-spits Redan. Tim mer werd ijlings naar het zieken huis vervoerd. Daar werd gecon stateerd dat er niets gebroken is, waarschijnlijk is er sprake van een hersenschudding. Theo Zwarthoed, Timmers oner varen vervanger, ging na een kwartiertje vreselijk in de fout. Hij kreeg een lastige terugspeel bal van Mathijsen te verwerken. Met zijn zwakke linker produ ceerde de Volendammer een vuurpijl die door de wind gevan gen het doel in dreigde te waaien. Zwarthoed twijfelde of hij de bal mocht vangen, besloot dat toch maar te doen, maar greep na een duwtje van Ceesay compleet mis. De Gambiaan hoefde de bal nog maar een tikje te geven: 1-0. „Een ongelukkkig begin", vond Zwarthoed na af loop. Als gevolg van de blessure van Timmer verlengde Sterk de eer ste helft met vijf minuten. De extra tijd was bijna voorbij toen Willem Il-middenvelder Smit de bal inleverde aan Van Galen, die geen bedenktijd nodig had: 1-1. Na de hervatting had de thuisclub niets meer in de melk te brokkelen. AZ begon steeds gemakkelijker te voetballen en gooide de wedstrijd eenvoudig in het slot. In de 55e minuut schoot Lindenbergh - hij houdt 'Mister AZ' Buskermolen mo menteel op de bank - op aange ven van Van Galen droog maar akelig zuiver raak. En in de 69e minuut bepaalde Van Galen na een aarzeling van doelman Moens met het hoofd de eind stand op 1-3. GPD van onze sportredactie NUMANCIA - Barcelona heeft zaterdag in de Spaanse competi tie twee punten laten liggen. De ploeg van trainer Rijkaard bleef bij hekkensluiter Numancia te leurstellend steken op 1-1. Het puntenverlies leverde de koplo per echter geen schade op. Real Madrid verloor met 2-0 bij Dep- ortivo la Coruna en zag de ach terstand op Barcelona oplopen tot acht punten. Zonder bankzitter Van Bronck- horst, die rust kreeg van Rij kaard, speelde Barcelona een matige wedstrijd. Juanlu bracht vlak voor de rust de nummer twintig van de ranglijst verras send op voorsprong. De nummer één van Spanje maakte via Rafael Marquez na de pauze snel gelijk. De winnende treffer kon Barcelona daarna niet af dwingen. Ook het inbrengen van de Argentijn Maxi Lopez, die woensdag als invaller tegen Chelsea nog het verschil maak te, had geen positief effect op de eindstand: 1-1. Real Madrid kon het positieve resultaat in de Champions Lea gue (1-0 tegen Juventus) bij Dep- ortivo geen goed vervolg geven. Na negen minuten keek de ploeg al tegen een achterstand aan na een treffer van Luque. Vier minuten later verdubbelde de thuisploeg met behulp van Real de marge. Pavon werkte de bal in eigen doel. Duitsland Sebastian Deisier heeft zater dag Der Kaiser bij Bayem Mün- chen op zijn nummer gezet. De 25-jarige middenvelder kreeg een paar dagen eerder van zijn almachtige voorzitter Franz Beckenbauer te horen dat hij be ter naar een andere club kon ver trekken. Met het enige doelpunt in de uitwedstrijd tegen degra datiekandidaat SC Freiburg (0-1) sloeg Deisier hard terug. Bayern verdiende de zege nau welijks. De ploeg maakte na het topduel met Arsenal een uitge bluste indruk. Ook Makaay stond niet op scherp. De interna tional. deze competitie 'pas' goed voor twaalf treffers, miste een aantal goede kansen. Werder Bremen herstelde zich van de afgang in de Champions League tegen Olympique Lyon (0-3). De titelhouder versloeg VfL Bochum met 4-0. Ismael, Baumann, Valdez en Micoud maakten de doelpunten voor de thuisploeg, die de vijfde compe titiezege op rij behaalde. De ach terstand van nummer drie Wer der op koploper Bayern bleef vierpunten. Nummer twee Schalke 04 kwam zondag weer op gelijke hoogte met Bayern. De volksclub uit Gelsenkirchen versloeg Han nover 96 met 1-0. Trainer Bert van Marwijk won met Borussia Dortmund van FSV Mainz (3-0). Smolarek, ge huurd van Feyenoord, opende de score. Coach Dick Advocaat kwam met Borussia Mönchen- gladbach niet verder dan 0-0 te gen Hansa Rostock. Italië AC Milan maakte gisteren een einde aan de ongeslagen reeks van stadgenoot Internazionale. De Braziliaan Kaka besliste de derby gisteravond een kwartier voor tijd. AC Milan kwam daarmee weer op gelijke hoogte met Juventus, dat een eenvoudige overwinning op het nietige Siena boekte (3-0). Siena stuitte in Turijn op een aanvallend Juventus. Coach Fabio Capello had in het basis team voor drie aanvallers een plek ingeruimd (Ibrahimovic, Zalayeta en Del Piero) en die tactiek betaalde zich uit. De veel bekritiseerde Del Piero werkte in de 35e minuut de bal middels een fraai hakje achter de Siena-sluitpost: 1-0. Juve verdubbelde de voor sprong vijf minuten na rust toen de Braziliaanse middenvelder Emerson de 2-0 binnenkopte. Del Piero bepaalde vanaf de elf- meterstip de eindstand op 3-0. Sampdoria boekte zaterdag een krappe 1-0-zege op Brescia dankzij een doelpunt van Max Tonetto, een kwartier voor tijd. Daardoor steeg de ploeg naar de derde plek, op dertien punten van koploper Juventus. ANP door Barry van der Hooft GOES - Wat hebben Wanderley Luxemburgo, Cees Lok en Ruud Krol met elkaar gemeen? Ze los ten dit seizoen alledrie een ver trokken trainer af en boekten in hun eerste duel met respectieve lijk Real Madrid, NEC en Ajax een overwinning. Met de eerste twee clubs is het daarna echter niet veel beter gegaan, dus inte rim-trainer Ruud Krol is ge waarschuwd. Het effect na een trainerswissel is op lange termijn te vaak niet zoals gewenst. In de eerste wed strijden zijn de ogen van de nieu we oefenmeester vaak dwin gend en is zijn aanpak verfris send. Maar na verloop van tijd blijkt vaak dat ook 'de opvolger van' het tij niet kan keren. Chemie Een onderzoek in Duitsland le verde anderhalf jaar geleden bij voorbeeld een opmerkelijke uit komst op. Twee sportweten- schappers hadden 206 trainers wissels onderzocht, die sinds de start van de Bundesliga in 1963 hadden plaatsgevonden. Vol gens het duo was het goed om uit elkaar te gaan als de chemie tussen trainer en spelers was verdwenen. Maar een trainer ontslaan, om op die manier bete re resultaten te verkrijgen bleek zelden effect te hebben. Als er in Nederland één trainer is die kan meepraten over de ge volgen van een trainerswissel, dan is het Fritz Korbach wel. Het woord effect is onlosmake lijk verbonden aan zijn naam, omdat Korbach in zijn lange trainerscarrière verscheidene malen als verlosser werd binnen gehaald. Hoogste tijd Wat vindt Korbach eigenlijk van het opstappen van Ronald Koeman? „Met alle respect voor Ronald, maar het was de hoog ste tijd om te vertrekken", zegt de voormalig trainer van onder meer FC Twente, SC Heeren veen en De Graafschap. „Zijn van onze sportredactie LONDEN - Robin van Persie be leefde zaterdag weinig plezier aan zijn basisplaats bij Arsenal. De voormalige aanvaller van Feyenoord moest in de uitwed strijd tegen Southampton (1-1) in de vijftigste minuut van het veld na zijn tweede gele kaart. Vlak voor rust werd ook Prut- ton van de thuisploeg al van het veld gestuurd na zijn tweede boeking. Bij Manchester United, dat moeizaam met 2-1 van Portsmouth, maakte Ruud van Nistelrooij zijn rentree in het ba sisteam. De aanvaller was drie maanden uit de roulatie door een achillespeesblessure. In het duel met AC Milan fungeerde hij woensdag al als invaller. Ook zaterdag speelde Van Nis telrooij nog niet op zijn ver trouwde niveau. Toch kon hij te vreden terugblikken. Met een sterke actie stond hij in de 81e minuut aan de basis van de win nende treffer van Rooney, die ook het eerste doelpunt van Manchester United op zijn door Leon ten Voorde LONDEN - Voor het seizoen werd de League Cup nauwelijks serieus genomen door Chelsea. Maar de eerste prijs van het sei zoen werd gisteravond als een hoofdprijs bejubeld. Het leek wel alsof ze de Champions Lea gue hadden gewonnen. De spe lers van Chelsea gingen na de ge lukkige 3-2-zege op Liverpool helemaal uit hun dak. Zelfs manager José Mourinho liet zien dat hij kan lachen. De Portugees gaf op het veld - waar ook Ai jen Robben in pak aanwe zig was - al zijn spelers stuk voor stuk een knuffel. De coach liet overigens wel weer op een negatieve manier van zich ho ren. Hij werd door de scheids rechter naar de tribune ge stuurd, nadat hij demonstratief met de vinger op de lippen het Liverpool-legioen het zwijgen wilde opleggen. Maar daar repte na afloop niemand meer over in het winnende kamp. De eerste positie was onhoudbaar gev den en ik vind dat hij in ovci met de mensen bij Ajax de ju beslissing heeft genomen." er vervolgens cryptisch aan te voegen: „Er is een Volendi gezegde: wanneer de blade komen of de bladeren val mensen in de war raken. 1 de bladeren gaan nu weer men, dus was het voor Koei een goed moment om te vertt ken." Het verbaast Korbach dat li ners tegenwoordig zo lang hun plek mogen blijven ziti „Als je een aantal jaren te vier keer op rij verloren had, je er bij de vijfde keer uit. 0, nou Happel, Michels, CruijD Menotti heette; het was gewi gebeurd met je. Ik heb het i ook meegemaakt bij Heen veen. Op een gegeven mora kwam Riemer van der Ve naar me toe voor een wedsti tegen Zwolle. Fritz, als we ra gen niet winnen, wordt heti moeilijk, zei Riemer. Doe niei raar, zei ik, we winnen motj gewoon. Maar we verloren i 2-1 en ik kon mijn spullen p ken." Capaciteiten Fritz Korbach leerde ook "de dere kant van de medaille k nen, zoals bij Volendam. werd gevraagd André Staf op te volgen, maar ik stapte natuurüjk niet zomaar in had die groep vooraf goed gea: lyseerd en door spelers als Zoe bier, Steur, Molenaar, Past: en De Freitas dacht ik: daar! ik iets mee. Als trainer moe! er vervolgens je capaciteiten kwaliteiten op loslaten en i heb ik gedaan. Het werl maar toen ik voor de twee keer bij Cambuur kwam w dat niet het geval." „Ach, volgens mij heb ik hetij tijd wel aardig gedaan, want is toch niet voor niets zoiets i, een Korbach-effect ontsta! En met die onderzoeken dat e trainerswissel op de lange t( mijn niet werkt, ben ik het ni j eens. Ik heb het bewijs toch a i een paar keer geleverd?" naam bracht. Het verzwakte.: senal maakten na de midweek nederlaag in de Champions L gue tegen Bayem München (1 opnieuw een povere indru t Dankzij een treffer van Ljuui;, berg, na goed voorbereide werk van Henry, kwam Arse: nog wel op voorsprong. Crou; j maakte na de rode kaart vq Van Persie gelijk na een foul van de Duitse doelman Lei' mann. Manager Wenger zichtbaar niet blij met het gu drag van de Nederlander. Int! slotfase misten Henry, LjuujS berg en Cole nog forse kansi op de winnende treffer voori J Londenaren. Tottenham Hotspur won ra|i 2-0 van Fulham. Voor de formi$ tie van coach Martin Jol maalu ten de invallers Kanouté en Ke: ne in de slotfase de doelpunte p Het doel van Fulham werd ve n dedigd door Edwin van der Sa n Met Reiziger, Zenden en Hasse baink in de basis ontsnapte Mi: 2 dlesbrough aan een nederlaag!: o gen Charlon Athletic. Pas vil v minuten voor tijd zorgde Grid ham voor de gelijkmaker: 2- r ANP trofee van het seizoen was bin nen en hoewel de League Cui slechts het kleine broertje va de FA Cup is, voelde het eve! als een hoofdprijs voor de Lon dense miljoenenploeg. Het \v« na alle investeringen van voor zitter Abramovitsj de eerste tas' bare prijs voor Chelsea. De winst in Cardiff kwam over! gens niet zonder slag of stoot to stand, want Chelsea stond lang j tijd achter en had het geluk d; Steven Gerrard diep in de twee de helft de bal ongelukkig act i ter zijn eigen doelman werkte In de verlenging was er ook eio i delijk weer eens succes voor Ma teja Kezman, die met de 2-1 zij I belangrijkste treffer in diens van Chelsea maakte. Drogba e Nunez (Liverpool) bepaalden d! I eindstand op 3-2. GPD (Advertentie) Dejan Stankovic (rechts) zit Gennaro Gattuso van AC Milan op de huid. foto Daniel Dal Zennaro/EPA Dat Ronald Koeman en Ajax na de uitschakeling in Auxerre uit el kaar gingen, was geen verrassing. Dat hij zelf opstapte verraste me in eerste instantie wel een beetje, omdat ik dacht dat Koeman de motivatie om er iets van te maken nog wel op zou kun nen brengen. Dat bleek niet het geval en dan is het verstandig om je spullen te pakken. Er viel ook niet zoveel meer te halen bij Ajax. Hooguit de tweede plaats in de competitie en misschien een succesje in de Amstel Cup. Ik vind het daarom wel verstandig van Ajax dat ze Ruud Krol en Tonnie Bruins Slot hebben doorgeschoven. Want moet je nou een nieuwe trainer aanstellen voor die paar maanden waar in bijna niets meer te winnen valt? En Krol en Bruins Slot zullen waarschijn lijk best nog wel voor een impuls kun nen zorgen. Soms pakt een trainerswis sel best goed uit, maar vaak ook niet. Kijk maar naar NEC, dat pakte vrijdag pas de tweede overwinning sinds Cees Lok het overnam van Johan Neeskens. Het verschil met Ajax is echter dat in Amsterdam heel wat meer kwaliteit voorhanden is. Bij Ajax worden nu verschillende na men genoemd óm Koeman op te vol gen. Ik zou het wel mooi vinden als Martin Jol het zou doen. Eerst afgewe zen worden door Feyenoord en vervol gens gevraagd worden door Ajax. Henk ten Cate is ook een perfecte kandidaat. Hij heeft met Sparta, Vitesse en NAC altijd aanvallend voetbal gespeeld in een driespitsensysteem. Die ploegen scoorden altijd veel en gaven weinig doelpunten weg. Dat kunnen ze bij Ajax wel gebruiken. En Ten Cate heeft in zijn tijd bij Barcelona natuurlijk ook al veel geleerd. Hij weet nu hoe het is om bij een topclub te werken. Een andere naam die je nu steeds hoort is die van Danny Blind. Hij kent de Ajax-cultuur en is ook even technisch directeur geweest, al was dat geen suc ces. Blind heeft wel trainerservaring bij de jeugd, maar het trainen van Ajax 1 is toch even wat anders. Jan Wouters was daar een paar jaar geleden een goed voorbeeld van. Je moet een beetje gelouterd zijn, maar als ze Blind vra gen zal hij misschien wel toehappen. Het blijft toch een aardige uitdaging. Van Co Adriaanse zou ik het niet ver standig vinden als hij terug gaat naar Ajax. In ieder geval niet als trainer. Ik denk dat hij wacht tot ze hem vragen en dat Co dan lachend nee zegt. Als hij teruggaat zullen er eerst mensen moe ten vertrekken, met Arie van Eijden voorop. Dat is een echte Ajacied, maar hij heeft volgens mij ook aardig wat fouten gemaakt. Alleen beseft hij dat kennelijk zelf niet. Van Eijden schroomt niet om iemand te ontslaan, maar hij zou misschien beter eens naar zijn eigen functioneren kunnen kijken. Al denk ik dat hij dan nog steeds ge woon op zijn plek blijft zitten. Dennis de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16