Medicijngebruik moet omlaag PZC Westerkerk in de verkoop Bewoners mogen niet meer in verzakt huis Provincie maakt bouwen op mooie plekjes makkelijker 0 Zeeuws-Vlamingen slikken meer pillen dan rest van Nederland lig Bijbelclubs in vakantieweek Dorpsfeest Sint-Annaland Vanaf 1 maart gevestigd in Goes 5 ZIMO-CONSULT H. J. G. Boer zaterdag 26 februari 2005 bl door Sheila van Doorsselaer HULST - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen eisen stap pen om het medicijngebruik on der de inwoners drastisch te ver lagen. Zeeuws-Vlamingen blij ken substantieel meer medicij nen te slikken dan de rest van Nederland. Uit een analyse van GGD Zee land blijkt dat het medicijnge bruik in Zeeland hoger is dan het Nederlands gemiddelde. In Zeeuws-Vlaanderen blijkt het medicijngebruik nog hoger te liggen dan het gemiddelde in Zeeland. Volgens directeur V. Slenter van GGD Zeeland betreft het een brede waaier van medicamen ten die op doktersvoorschrift worden verkregen. „Het gaat van anti-depressiva tot bloed- drukverlagende medicijnen en alles er tussenin." Waarom Zeeuws-Vlamingen zo veel meer medicijnen slikken, is niet bekend. De GGD gaat slechts uit van algemene aanna mes. Slenter: „Wellicht zien Zeeuws-Vlamingen hun ziekte beeld graag bevestigd door een pil en vragen ze er zelf naar bij de dokter. Het kan ook zo zijn dat Zeeuws-Vlaamse huisartsen vaker medicijnen uitschrijven. Beide veronderstellingen zijn het waard om onderzocht te wor den, want het is toch ietwat vreemd." Als andere mogelijke reden voor een hoger medicijngebruik noemt Slenter het feit dat Zeeuws-Vlamingen vaak een Vlaamse huisarts hebben; die staan erom bekend veelvuldig re cepten uit te schrijven. „Wel licht doen Zeeuws-Vlaamse art sen daarom hetzelfde uit concur- rentieo ver wegingen", zegt Slen ter. „Maar misschien is een hoger medicijngebruik wel te verkla ren doordat Zeeuws-Vlamingen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners van twee huizen aan de Korte Noordstraat in Middelburg mo gen hun woning niet meer in. De woningen zijn zodanig verzakt dat de gemeente het niet verant woord vindt om mensen toe te la ten. De bewoners van één van de twee panden verlieten in de nacht van dinsdag op woensdag hun huis toen er scheuren in de muren ontstonden. Het gezin verblijft sinds die tijd, op advies van de gemeente, bij familie el ders in de stad. De buurvrouw weigerde haar huis te verlaten. Gisteren is ze na overleg met de gemeente alsnog naar een hotel vertrokken. De huizen staan vlak naast de bouwput van het nieuwe thea ter. De verzakking ontstond na dat er zand door een lek in de vaker ziek zijn dan gemiddeld, al lijkt me dat onwaarschijn lijk." Verband Zeker is dat het gebruik van ge neesmiddelen duur is en invloed heeft op het functioneren van mensen. De gemeenten Hulst, Sluis en Terneuzen leggen een voorzichtige koppeling tussen de invloed van medicijnen en de volgens de gemeenten 'schrikba rend veel' suïcidale gedachten onder jongeren. Of er daadwer kelijk een verband is, blijft gis sen, maar de gemeenten willen dat er iets aan het medicijnge bruik wordt gedaan. Dit is ech ter pas mogelijk als de oorzaak bekend is. De gemeenten willen, in nauwe samenspraak met de zorgverzekeraars, hierover meer duidelijkheid krijgen. GGD Zeeland zal daarom de op dracht krijgen een onderzoek uit te voeren. De gemeenten zou den graag zien dat de zorgverze keraars het onderzoek gedeelte lijk bekostigen. Zorgverzeke raars zijn immers ook gebaat bij verlaging van het medicijnge bruik, want dat verlaagt de kos ten. Er zit veel tijd zit tussen de constatering van de uitzonde ringspositie van Zeeuws-Vlaan deren en een uiteindelijke aan pak, doordat zorgverzekeraars niet op de hoogte blijken van het GGD-onderzoek. OZ Zorg verzekeringen is onlangs zelf een onderzoek begonnen naar het medicijngebruik onder haar klanten. Het gaat dan specifiek over het gebruik van anti-de- pressiva en maagmedicatie. „Op deze manier zullen ook de ver schillen in medicijngebruik tus sen de verschillende regio's blij ken", zegt W. Vernes van OZ. „Natuurlijk juichen wij als zorg verzekeraar alle initiatieven toe die een betere gezondheid van onze cliënten bewerkstelligen en daarnaast de kosten druk ken, maar het is jammer dat we blijkbaar langs elkaar heen wer ken Of we het onderzoek van de GGD meefinancieren, kan ik daarom nog niet zeggen. Wij wachten af tot de gemeenten ons benaderen." De resultaten van het OZ-onderzoek worden medio dit jaar verwacht. wand van de put was gelopen. De aannemer heeft beton ge stort om de situatie te stabilise ren. De verzakking was voor de belangenvereniging van omwo- nehden aanleiding om een bouw- stop te eisen. Die eis heeft de ge meente afgewezen. Gisterochtend hebben medewer kers van de gemeente de wonin gen geïnspecteerd, vertelt wet houder Van 't Westeinde. „Die zijn niet met een heel erg opti mistisch verhaal teruggekomen. Ik heb de bewoners geadviseerd om in elk geval dit weekeinde weg te blijven. We hebben onvol doende garanties dat het niet verder zakt. De situatie is niet echt stabiel. Maandag kijken we hoe de gebouwen zich gedra gen." Met de bewoonster van het hoek pand is volgens Van 't Westein de 'zeer indringend' gesproken. „Het gaat om veiligheid van GOES - De Westerkerk in Goes staat te koop. Op die manier moet er een antwoord komen op wat ermee gaat gebeuren. De bouw van appartementen in het gebouw is uitgesloten. De gemeente Goes wil niet mee werken aan een woonbestemming voor het jonge monument. De huidige huurder, de ge reformeerde kerk vrijgemaakt, wil de kerk niet kopen omdat dat, met een noodzakelij ke verbouwing, duurder zou worden dan nieuwbouw. De verkoper van de voormalige gereformeer de kerk, de Protestantse Kerken in Neder land, heeft besloten het godshuis, de pasto rie en de kosterswoning af te stoten om drie andere kerkgebouwen, de Hoogte, de Oost- kerk en de Grote Kerk, in stand te houden. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bouwen op bijzondere Zeeuwse plekjes wordt een stuk makkelijker. Het gaat dan vooral om hotels en re creatieve voorzieningen. Een meerderheid van de Statencom missie Ruimte stemde gisteren in met het versoepelen van de re- gels. Dat gebeurt stante pede. De Sta ten willen niet wachten op het in 2006 vast te stellen Omge vingsplan Zeeland. De commis sieleden namen alvast een voor schotje door te pleiten voor snel le uitvoering van een horeca- voorziening in het open polder gebied aan de voet van de Zee- landbrug bij Colijnsplaat. Het 'minder-moeilijk-doen' was J. van Ginkel (ChristenUnie) en G. van der Giessen (D66) een brug te ver. Zij waarschuwden met klem voor gelegenheidspla nologie en willekeur. „Zij we op de goede weg? Een ondernemer legt een stuk groen erbij en dan gaat het plan wel door. Een fat- GOES - Kinderen kunnen in de krokusvakantie weer terecht bij vakantiebijbelclubs in Biezelin- ge en Goes. De Christelijk Gereformeerde Kerk en de Vrijgemaakte Kerk in Goes houden hun activiteit voor kinderen van vier tot twaalf jaar dinsdag 1 en woens dag 2 maart, van 9.00 tot 12.15 uur in het Buys Ballot College. De kinderen komen op een speel se manier in aanraking met de bijbel, onder meer door het in studeren van een musical. De vakantiebijbelclub van Ka- pelle en Biezelinge is bedoeld voor kinderen tussen vier en tien jaar en vindt plaats op woensdag 2 en donderdag 3 maart in basisschool De Linge in Biezelinge. De club wordt donderdag afgesloten met een optreden van kindertheater Kom en Zie. soenlijke afweging is niet nijg' mogelijk", stelde Van Ginkel, Hij vond dat de provincie ad met de versoepeling in een sch? i mergebied begeeft, 'waarvj j het eind nog niet in zicht is Van der Giessen noemde denies i we spelregels voor bouwen o bijzondere plekken onhelder g| vrijblijvend. „We gaan er net; over praten als over kunst: j vindt iets wel of niet mooie het past wel of niet op een plek." Geheel andere geluiden kwa l men van de woordvoerders va CDA, PvdA en vooral WD. Zi i vonden versoepeling van derf gels noodzakelijk om de lewd i kelende economie te ondersten i nen. M. Faasse (CDA), J. Hag man (Partij voor Zeeland) eng Kerckhaert (PvdA) betuigde i nadrukkelijk steun aan het zog naamde plan-Gé, de horecavooi i ziening bij de Zeelandbrug Maris (WD) drong sterk aam een snelle behandeling van d plan. Het afschrijven vond hi j 'lullig'. Gedeputeerde PI. van Wavereji (CDA, ruimtelijke ordening) I» i klemtoonde dat de provincio meer dan in het verleden aan dj gang moet met initiatievg 'waarvan het in Zeeland bog relt'. De suggestie dat willekeu I de orde van de dag wordt, Wiaj j hij ver van zich. Van Wavertji voegde eraan toe dat het afvu i gen van plannen zeker kwestie van plusjes en minui tjes zetten wordt. SINT-ANNALAND - Setallai Anders! heet het feest dat voet-S balvereniging WHS en de Ko- ninklijke Fanfare Acceleranè, j beide uit Sint-Annaland, vrij dag 4 maart geven. Op het feest treden acts uit het I dorp op, waaronder het Schone koor, Lennard Hage en Janiini Pleune. De feestavond begin j om 20.00 uur in café Haven zicht. Kaarten zijn verkrijgbaa bij de boekhandel Heijboer. Vervolg van familieberichten pagina 12 In plaats van kaarten "Liefde is onbetaalbaar Geluk soms onbereikbaar Vriendschap soms zo kwetsbaar" Echter 1 ding hebben ze gemeen, in moeilijke tijden houden ze je op de been. Voor de vele belangstelling tijdens de ziekte en na het overlijden van Ineke Bek-Steijn willen we iedereen bedanken. Het is en was voor ons een grote steun. We gaan het gezin en bedrijf voortzetten zoals mama dat graag gewild zou hebben. Wal ter en Femke Marlies Dennis Marco Hoedekenskerke, februari 2005 Voor de hartverwarmende blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve moe der, groot- en overgrootmoeder, Maria Suzanna Dominicus-de Graaff willen wij iedereen hartelijk danken. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Veere, februari 2005 Ontroerd en getroffen waren wij door de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man, onze vader, schoonvader, stiefvader en opa J. den Exter Namens ons allen, A.C. van Hoorn Breskens, februari 2005 Dankbetuiging Zoveel lieve woorden, mooie kaarten, zoveel telefoontjes en bezoekjes. Bedankt voor jullie aanwezigheid bij het afscheid na het toch zo plotselinge overlijden van Marcel Antonius van der Giessen Mensen hebben veel voor Marcel betekend en hij blijkbaar ook veel voor hen, daar zij we dankbaar voor en het troost ons. Dat Marcel ook in jullie herinnering mag voortleven. Lina, kinderen en kleinkinderen Hoek, februari 2005 Voor uw belangstelling en deelneming ons betoond na het overlijden van mijn man, onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Abraham Cornelis Hollestelle betuigen wij hiermee onze oprechte dank. P. Hollestelle-van Gilst en kinderen Onze bijzondere dank gaat uit naar Oosterschelde Thuiszorg. Colijnsplaat, februari 2005 Langs deze weg wil ik iedereen bedanken voor de steun en medeleven na het overlijden van Karei Het was overweldigend, alle kaarten, persoonlijke brie ven en bloemen. Ik heb er bijna geen woorden voor. Dit alles is als een warme deken over mij heengekomen. Alleen verder, maar niet eenzaam met zoveel lieve men sen om mij heen. Anneke van de Gruiter-Pihl Graag willen wij iedereen hartelijk Sedanken voor de vele blijken van medeleven, in welke vorm dan ook, die wij mochten ontvan gen na het o\>erlijdenvan onze lieve, zorgzame vader en opa Andries Jacobus Francke Kinderen en kleinkinderen Sint Laurens, februari 2005 Voor uw belangstelling en deelneming ons betoond na het overlijden van mijn man, onze vader, grootvader en over grootvader Jan Pieter Kousemaker betuigen wij u onze oprechte dank. E.A. Kousemaker-Openeer Kinderen Kleinkinderen Achterkleinkinderen Goes, februari 2005 In ons verdriet om het heengaan van onze dierbare moe der, schoonmoeder en oma Rachel Kramer mochten wij uw hartelijk medeleven ondervinden. Wij betuigen u hiervoor onze oprechte dank. Kinderen en kleinkinderen Goes, februari 2005 Voor uw blijk van medeleven betoond na het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder Wilhelmina Blazina Krijger-Mol betuigen wij u onze oprechte dank. S. Romp-Krijger J.H. Romp Willy Romp Mirjam, Mark, Eva Middelburg, februari 2005 Wij willen een ieder hartelijk danken voor de warme be langstelling en medeleven, na het onverwachts overlijden van onze lieve zoon en broer David Marien Kwekkeboom De vele kaarten, bloemen, telefoontjes en woorden van troost waren voor ons een grote steun. Francois, Ankie, Florian en Simon Kwekkeboom-Knook Oostkapelle, februari 2005 Voor de vele warme readies na het overlijden van Cornell's Maas danken wij u hartelijk. Het doet ons goed om te weten dat hij bij zo velen ge liefd was. Fam. Crucq-Jongepier Vlissingen, februari 2005 Voor de vele blijken van medeleven na het overlijden van onze lieve vader, groot- en overgrootvader Cornelis Meerman zeggen wij u hartelijk dank. Familie J. van Belzen Familie L. Meerman Arnemuiden, februari 2005 Daar het niet mogelijk is u allen persoonlijk te bedanken, omdat er zoveel blijken van medeleven waren, het zij per post, of door uw aanwezigheid in de uitvaartdienst, van mijn lieve vrouw G.J. Mos-Versprille betuig ik u, ook namens de familie, mijn oprechte dank. H. Mos Goes, februari 2005 Ik mis je zoals nooit tevoren. Hoewel: ik miste je altijd als ik je niet kon zien o f horen. Ik miste je aanwezigheid. Hartverwarmend tijdens het ziek zijn door alle mooie tekeningen, kaarten, bloemen, lieve en bemoedigen de woorden. Ontroerd door het medeleven, de grote belangstelling bij het afscheid nemen van onze lieve dochter en zus Hanna Johanna Theodora Wij zijn een ieder daar dankbaar voor Rob, Thea en Emma de Ridder Arnemuiden februari 2005 Wij willen iedereen bedanken voor de belangstelling en het medeleven na het overlijden van onze lieve moeder, oma en oma-oma Gelina van Staveren-Louwerse De wanne steun en de vele kaarten die wij hebben ont vangen, heeft ons allen goed gedaan. Dat zij bij zo velen een goede herinnering heeft achter gelaten, heeft ons troost gegeven. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind Kapelle, februari 2005 De grote belangstelling die wij hebben ondervonden na het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoe der, oma en overgrootmoeder Sonja Kasander-Verduijn was hartverwarmend. Wij danken u hartelijk voor uw medeleven. Kinderen Kleinkinderen Achterkleinkind Vlissingen, februari 2005 Praktijk voor Chinese Geneeswijzen fAevr, M 3- Bardolf Acupuncturist - Herbalist Kruidengeneeskunde Acupunctuur Electro-acupunctuur Oor-acupunctuur Schedel-acupunctuur Hypno-acupunctuur Hypno-therapie Willem Alexanderstraat 2 4484 AS Kortgene 0113-301476 www.chinese-geneeskunde.com tegen littekens! Brandwonden veroorzaken vaak ontsierende littekens, met alle lichamelijke en psychische gevolgen van dien. Om de slachtoffers te helpen in hun strijd tegen die littekens, blijft er veel geld nodig voor o.a. nazorg en onderzoek. Steun die strijd! Giro 20 21 22 Bank 70 70 6430 Postbus 1015 1940 EA Beverwijk tel. (0251) 27 55 55 v/ww brandwonden nl Groot was zijn liefde groot het verdriet mooi de herinneringen die hij achterliet Voor Uw blijken van medeleven. Uw belangstelling en aanwezigheid, de vele bloemen bij het afscheid van onze kei van een zoon en broertje Igor van Thienen betuigen wij onze oprechte dank. Wegens grote belangstelling is het voor ons niet mogelijk een ieder persoonlijk te bedanken. Iwan Winnie Serge Mirthe ■O 00GMEETKUNDE TEN BEHOEVE VAN DE MOTO! I Noordhoeklaan 30 4464 BA Goes Tel. 0113-253441 behandeling volgens afspraak J Jf 1 doe de test op www.hebikcopd.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 58