l'ZC Ontslagen bij Roem van Yerseke Glimmend dak mag niet van gemeente Geen steun voor motie GroenLinks over Borssele riVERSCHOQRE Alzheimercafé in De Mythe in Goes Jaarwisseling kost Reimerswaal ruim 15.000 euro Werknemers op straat als gevolg van verbod op mechanische kokkelvisserij morgen in Vlissingen: ïlttl IÏÏJH gratis parkeren - overdekt winkelen Anti-pestweek op Thoolse scholen Aanrijding in Domburg Gemeenten moeten bouwen Inbraak kantoorpand Kruiningen Standje voor brandweer www.winkelcentrumvlissingen.nl zeeuwse almanak Bevroren «n: de n\euv/e cöttec«e ie: 0113-315649 pzc.nl redactie@pzc.nl s 314460 AA Goes entie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. I erdag 26 februari 2005 editie Bevelanden-Tholen aor Freek Janssen KUININGEN - Vernielingen ond de jaarwisseling hebben gemeente Reimerswaal ruim 3,000 euro gekost. Nog eens )0O euro is uitgegeven aan het irichten en opruimen van de ilookplaatsen voor vreugdevu- ien. De kosten zijn een stuk la- er dan die van de vorige jaar- wisseling. Het college van bur- gemeenster en wethouders laat de totale kosten die gemaakt worden rond de viering van oud op nieuw elk jaar bereke nen. Dat gebeurt op verzoek van de gemeenteraad. Per dorp wordt een overzicht gegeven van de vernielingen en de geleden scha de. Opvallend genoeg is de schade het grootst in één van de klein ste dorpen. In Oostdijk is voor 4417 euro vernield. De grootste kostenpost in het dorp is de schade aan het asfalt; 4000 eu ro. „Een vreugdevuur in de berm is overgeslagen naar het wegdek, dat daardoor is bescha digd", is de verklaring van bur gemeester A. Verbree. In Yerseke zijn vooral verkeers borden onder handen genomen. Maar liefst 21 borden zijn ver nield met een totale waarde van 1328 euro. I)e lijst van ver nielingen in Yerseke is veruit de langste, met onder meer drie lantaarnpalen, drie afvalbak ken, en een glasbak. De vernie ling van een bushokje kost de gemeente 2000 euro. De uitga ven voor het inrichten en oprui men van de stookplaatsen wor den ook bij het bedrag opge teld. De 2000 euro zijn dan wel geen schade, maar wel kosten die de jaarwisseling met zich heeft meegebracht. In totaal slaat de meter dit jaar uit op 15.513 euro. Dat is zo'n 7000 eu ro minder dan vorig jaar. I irHarmen van der Werf tSEKE - De eerste gedwon- ontslagen door het verbod de mechanische kokkelvisse- zijn gevallen. Schelpdierbe- Roem van Yerseke heeft slag aangevraagd voor 31 knemers. verwachting is dat het niet deze gedwongen ontslagen blijven. Heiploeg Shellfish 'erseke had een nog groter ang in de mechanische kok- ;erij op de Waddenzee en ie verwerking van kokkels in eke. Hoeveel mensen bij dit ijf hun baan verliezen, is niet bekend. Vakbonden en •ectie van Roem van Yerse- jn een sociaal plan overeen- omen dat overigens nog door iondsleden moet worden gekeurd. Het sociaal plan at onder meer een ouderen- ling. Omdat het niet waar- nlijk is dat werknemers 57 jaar en ouder nog snel de bak komen, krijgen zij in cipe een aanvulling op hun kloosheidsuitkering. Voor ndere ontslagen is een be- lelingsbureau ingehuurd, ability met een vestiging in singen, dat hen naar ander rk moet begeleiden. Er komt —l:een arbeidspool waarbij in eerste plaats schelpdierver- rkende bedrijven terecht kun- roor personeel. «selzaadwinning Roem van Yerseke waren ig personeelsleden voor hun afhankelijk van de verwer- van kokkels. Voor twintig [nemers is elders in het be- een plaats gevonden, onder in de mosselconserven, de lakking van garnalen en bij opzetten van een alternatief mosselzaadwinning. Roem Yerseke werkt met het in eke gevestigde onderzoeks- tuut Rivo aan een broedpro- voor mosselzaad, icor, directeur van Roem Yerseke, noemt het 'onzet- treurig' dat gedwongen ont- ;n noodzakelijk zijn geble- Hij maakt het kabinet geen rijten dat het heeft besloten nechanische kokkelvisserij januari dit jaar te verbie- in de Waddenzee. Volgens (Advertentie) hem zijn 'niet-democratisch ge kozen groeperingen' - Wadden vereniging, actiegroep Wilde Kokkels - erin geslaagd het ver bod er doorheen te drukken, waarbij het verbod op kokkelvis serij is uitgeruild tegen het toe staan van gaswinning in de Wad denzee. Onderdeel van die deal is dat er enkele honderden miljoenen eu ro's in de ontwikkeling van het Waddengebied worden gestopt, terwijl, stelt Lacor, 'de klappen' voor de werkgelegenheid in Zee land vallen „En dat in een re gio", wijst hij op de gemeente Reimerswaal, „waar het econo misch al niet zo goed gaat. Kijk maar naar de uienverwerkende ondernemingen." Een landelijke commissie van wijzen onder lei ding van oud Unilevertopman F. Maljers is in opdracht van het ministerie van Landbouw nog bezig met een schaderegeling voor de kokkelbedrijven. De Tweede Kamer heeft erop aange- De familie Van de Pas moet de glimmende dakpannen op hun dak verwijderen van de gemeente Borsele. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Nieuwdorper J. van de Pas krijgt tot eind april de tijd om zijn gloednieuwe, glimmende blauwe dakpannen te vervangen door doffe pannen. De gemeente Borsele heeft hem in een brief bestuursdwang aan gezegd. Van de Pas is zeer ont daan. „Ik had geen idee dat dat niet mocht." De bewoner van Coudorp 31 wil de een poos geleden een dakka pel op zijn huis zetten en vroeg daarvoor netjes een vergunning aan. „Die heb ik ook gekregen maar toen ze bezig waren op het dak bleken de pannen, zoge naamde blauwe gesmoorde pan nen, voor een groot deel slecht. Omdat het moeilijk is dezelfde pannen erbij te kopen, besloot ik het hele zaakje te vernieu wen." Van de Pas kocht bij een bouw- materialenhandel de pannen die hij mooi vond. „Ook blauwe want ik snap wel dat je zo'n kleur niet moet veranderen. Bij die winkel heb ik niets gehoord over voorschriften voor glim mend of dof. Ik vond deze mooi en ze waren veel duurder dan die andere." Toen de pannen er twee weken op lagen, kwamen de buren vragen of Van der Pas ging verhuizen. „Want er ston den een stel mannen allemaal fo to's te maken van ons huis. Het bleken lui van de gemeente die die geglazuurde pannen hadden ontdekt. Van de gemeente kreeg ik te horen dat zulke pannen uit welstandsoogpunt niet zijn toe gestaan." Omdat de Nieuwdorper duide lijk maakte dat hij niet van plan is om zijn dure pannen te ver vangen, ontstond een conflict. Een woordvoerder van de ge meente Borsele meldt dat Van de Pas inderdaad geen verbouw vergunning nodig heeft om zijn pannen te vervangen. „Hij moet zich echter wel houden aan de welstandsvoorschriften die voor Coudorp gelden. In die voor schriften staat dat als iemand het uiterlijk op een dergelijke, ri goureuze manier verandert, het college van burgemeester en wet houders handhavend op kan tre den." Dat is nu dus in gang ge zet. Van de Pas krijgt tot 25 april de tijd om gesmoorde pan nen te leggen. B en W dreigen met bestuursdwang als dat niet gebeurt. Van de Pas vindt het van de gek ke. „Als ik ook maar het vermoe den had gehad dat er toestem ming voor nodig was, had ik het meteen met die bouwvergun ning wel aangevraagd. Ik heb ook verzocht mijn huis wit te mogen verven. Daar heb ik niks over gehoord, dus ik ga ervan uit dat dat goed is." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De kans is nihil dat de Algemene Rekenkamer gaat onderzoeken of opeenvol gende regeringen sinds 1994 al het mogelijke hebben gedaan de kerncentrale van Borssele tegen de laagst mogelijke kosten te sluiten. De motie waarin Twee de Kamerlid W. Duyvendak (GroenLinks) daarop aandringt, krijgt onvoldoende steun. PvdA, GroenLinks en SP verwe ten staatssecretaris P. van Geel (Milieubeheer) donderdagavond tijdens een spoeddebat dat hij de kerncentrale niet wil sluiten, hoewel dat is afgesproken in het regeerakkoord. Als argument voerde Duyvendak onder meer aan dat Van Geel als staatssecre taris in het kabinet Balkenende I geweigerd heeft in hoger be roep te gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch dat sluiting van de kerncentrale in Borssele in 2004 niet kon wor den opgelegd. Van Geel betoog de juist dat eerdere kabinetten niets hebben gedaan om hem in strumenten te verschaffen de kerncentrale in 2013 te sluiten, zoals het huidige kabinet heeft afgesproken. PvdA en SP steunen de motie van GroenLinks waarover de Tweede Kamer waarschijnlijk volgende week gaat stemmen. „Het is goed om van gemaakte fouten te leren", zegt D. Samsom (PvdA). Hij erkent dat de Paarse kabinetten lang heb ben gedaan over het voeren van procedures, maar volgens hem (Advertentie) is 'de crux' dat Balkenende I het hoger beroep blokkeerde. SP-Kamerlid K. van Velzen wil uitgezocht hebben wie verant woordelijk is voor het 'geblun- der' van de regering waardoor nu minimaal enkele honderden miljoenen euro als schadeclaim aan EPZ, eigenaar van de kern centrale, moeten worden be taald. Sympathiek Hoewel hij de motie sympathiek noemt, twijfelt B. van der Ham (D66) aan de zin ervan. „Voor het debat over de kerncentrale heeft zo'n onderzoek niet zoveel zin. We weten dat er veel mis is gegaan." WD, CDA, ChristenUnie en LPF geven aan dat zij de motie zeker niet gaan steunen. Daar mee is een meerderheid tegen. Volgens J. Spies (CDA) en P. de Krom (VVD) levert een onder zoek niets nieuws op, A. Slob (ChristenUnie) heeft geen reden te veronderstellen dat de staats secretaris 'dingen heeft gedaan die niet kunnen' en W. van den Brink (LPF) geeft aan dat de kerncentrale wat zijn partij be treft open mag blijven. „Waar om zouden we dan gaan onder zoeken of al het mogelijke is ge daan om hem te sluiten?" Inmiddels heeft staatssecretaris Van Geel de vragen beantwoord die Duyvendak onlangs stelde over de veiligheid van de kern centrale in Borssele. Of voor Borssele een verhoogde terroris tische dreiging geldt en welke maatregelen daartegen zijn ge nomen, onthult de staatssecreta ris niet uit veiligheidsoverwegin gen, behalve dat het mogelijk is in geval van dreiging snel het Nederlandse luchtruim te slui ten. Duyvendak wilde ook we ten of rondom Borssele nucleair materiaal kwijt kan raken, zoals onlangs gebeurde bij de Engelse opwerkingsfabriek Sellafield. Volgens Van Geel gaat het daar om schommelingen in admini stratieve metingen en kan dus niet worden geconcludeerd dat materiaal is kwijtgeraakt of ge stolen. Dus is de vraag irrele vant voor Borssele. (Advertentie) drongen speciale aandacht te ge ven aan de sociale gevolgen van het afgekondigde visserijver bod. Verwacht wordt dat de commissie-Maljers in de tweede helft van april met een advies komt. THOLEN - Om kinderen te laten nadenken over de gevol gen van pesten, bezoekt de jongerenraad van Tholen bin nenkort een week lang groepen 7 en 8 van de basisscholen in de gemeente. Met een spel, theater en een ballonnen wedstrijd wordt pesten onder de aandacht gebracht. In een discussiespel moeten de leerlingen antwoord geven op vragen als: 'Ik heb er spijt van dat ik wel eens iemand gepest heb' en 'Volwassenen pesten elkaar nooit'. De kin deren kunnen hun keuze maken door in een vlak te gaan staan met 'ja' of 'nee'. Ook volwassenen doen mee aan het spel. Ook worden bekende personen uitgenodigd. DOMBURG - Een 69-jarige automobiliste uit de gemeen te Veere heeft gistermiddag in Domburg een aanrijding veroorzaakt. De vrouw reed vanuit de Brouwerijweg via de Traverse naar de Roosjesweg. Ze verleende op de krui sing met de Roosjesweg geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit Loosdrecht. Beide voertuigen raakten be schadigd. MIDDELBURG - „De woningbouwplannen tuimelen over elkaar. Het lijkt of de gemeenten tegen elkaar opbie den wie de meeste huizen kan bouwen. Er moet echter wél gebouwd worden." Dit zei gedeputeerde H. van Wave- ren (CDA, ruimtelijke ordening) gisteren in de Statencom missie Ruimte. Hij wees erop dat er in gemeenten te wei nig gebouwd wordt. „Als Goes tachtig huizen bouwt, is dat veel te weinig. De gemeenteraad moet daar het colle ge van burgemeester en wethouders op aanspreken." De gedeputeerde gaf aan dat als in een van de vier stede lijke gemeenten nieuwbouw achterblijft, dat geen gevol gen heeft voor het bouwen in de omliggende gemeenten. Van Waveren tekende nog aan dat de plannen van Borse le (700 woningen in vier jaar) in verhouding tot de bouw in Goes te hoog gegrepen zijn. G. van der Giessen (D66) en M. Minnaert (GroenLinks) toonden zich zeer bezorgd over de te geringe omvang van sociale woningbouw. Ze betreurden het dat de provincie in deze niet dwingend kan optreden naar de gemeenten. M. Faasse (CDA) en J. Hageman (Partij voor Zeeland) vonden dat de gemeenten hun best doen meer sociale woningen te laten bouwen. Van der Giessen: „De praktijk wijst telkens anders uit." KRUININGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in een kantoorpand in Kruiningen. De inbre kers zijn er vandoor gegaan met computerapparatuur met een waarde van meer dan duizend euro. door Mieke van der Jagt GOES - Elke maand een toepas selijk thema, een deskundige in leider en veel tijd om met elkaar te kletsen. Het Alzheimercafé in De Mythe in Goes, moet een la ge drempel krijgen voor ieder een die er komen wil. Maandaga vond 14 maart gaat het officieel open. Ada Steketee wordt de kroeg baas. Als vrijwilliger van de Al- zheimerstichting gaat zij ervoor zorgen dat de avonden glad ver lopen en dat iedereen aan zijn trekken komt. Een Alzheimercafé is niet alleen bedoeld voor Alzheimerpatiën- ten en hun verzorgers, maar voor iedereen die met dementie te maken krijgt. Ook ouderen die wat vergeetachtig worden, kunnen in het Alzheimercafé te recht. In principe is de bovenruimte van De Mythe elke tweede maan dag van de maand vanaf 19.00 uur open voor belangstellenden. Een paar keer per jaar zal het ca fé op donderdag geopend zijn. Ada Steketee is blij met een ruimte als de Mythe. „Veel Al- zheimercafés worden gehouden in verpleeghuizen. De drempel voor belangstellenden die met zo'n tehuis niets te maken heb ben, wordt dan toch weer wat hoger. Wij willen de nadruk leg gen op het informele en het posi tieve. Dan is een locatie als De Mythe, een plek waar iedereen wel wil komen, ideaal. Alle instellingen die ook maar iets met Alzheimer te maken hebben, zijn bij de oprichting van het café betrokken. Vrijwil ligers van de Stichting Zorg Vrij willigers, gaan ervoor zorgen dat de klanten niets tekortko men. De officiële opening wordt gedaan door Jannie de Looffna mens de Alzheimerstichting Ne derland. De Looff is voorzitter van de Zeeuwse afdeling. ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland kwam deze week bijna woorden teOkort om de collectieve veront waardiging te laten blijken over de financiële handel en wandel van de Regionale Brandweer Zeeland. De jaarrekeningen over 2002 en 2003 zijn nu pas beschikbaar en de begroting voor 2005 is ook véél te laat aangeleverd. Dat kan absoluut niet was het eens gezinde oordeel van de politieke fracties. Op de vraag hoe het allemaal zo ver heeft kunnen komen kon burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland geen af doend antwoord geven kijk ook eens op; De bijna dertigjarige Hulster- se is iveliswaar blond, maar zeker niet van de domste. Ten minste, dat houdt ze bij hoog en bij laag vol. Desondanks wijzen de feiten regelmatig anders uit. Neem het verhaal dat ze haar collega's gisteren met een beschaamd lachje ver telde. Toen ze de dag tevoren het kantoor verliet om snel nog even boodschappen te doen, werd ze geconfronteerd met een onwillig autoportier. Hoe ze ook wrikte, de deur wist van geen wijken. De rub bers waren vastgevroren. Op tv had ze wel eens gezien, hoe je dat kon oplossen: met wat warme adem ontdooide je ze in een wip. Het werkte en op gelucht reed ze naar de super markt. Terwijl ze haar bood schappen bijeen gnste, spook te er maar één ding door haar hoofd: zou dat portier weer vastvriezenEn jawel, het was hetzelfde liedje. Na enig vergeefs geruk, bood een stevi ge man zijn hulp aan. Maar ook hij faalde. Na enig speur werk echter verscheen er een grote grijns op z'n gezicht. „Misschien helpt het als je die deur eerst van het slot doet!" presente 1 0 0 Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55