u V (K? Velen zonder pasje op stap Commando's voor geheime ïissies naar Afghanistan Koeman stapt op PZC Turkije, 8 dagen all-in al v.a 199,- SMS REIS! www.kras.nl 5 ldcassette in iliobus 'ploft' or drempels winde houdt isidie AZZ irlopig vast Meeste Nederlanders vergeten soms nieuwe legitimatieplicht Vietnamezen eisen schadevergoeding voor Agent Orange Re ize Daar moetje naar toe. riH L 40 if» 4-3° NO 3 Leeuwbuien kelende bewolking en enkele sneeuw en. Vanmiddag een graad of 4, van- kt lichte tot matige vorst. Ie jaargang no. 48 ■rdag 26 februari 2005 nummer 1,75 PZC y Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl internet: www.pzc.nl www.gobest.nl Een betere vakantie voor minder geld Kijk in het katern reizen voor al onze aanbiedingen. niet vertrekken voor in de Ka mer over de missie gesproken is. Dat overleg is wat de regering betreft vertrouwelijk. Zij vindt ook dat de Kamer geen toestemming voor deze operatie hoeft te geven, maar daar den ken de fracties anders over. D66, PvdA en VVD vinden dat zij de operatie moeten goedkeu ren. CDA en VVD voelen in principe wel voor de missie. PvdA en D66 vrezen dat meedoen aan de jacht op terroristen de andere Nederlandse militairen in het land in gevaar kan brengen. Ook de militaire vakbonden Advertentie Kijk snel op pagina 3 van het reizenkatern naar onze SAUERLAND AANBIEDING v.a. slechts 45! KRA5§ fensie gisteren. De missie duurt in principe een jaar. De eenheden komen onder Ame rikaanse bevel te staan. Neder land is het echter volstrekt niet eens met de manier waarop de VS Afghaanse gevangenen be handelen. Maar over de behan deling van gevangenen zijn goe de afspraken gemaakt met de VS, verzekerde minister Bot van Buitenlandse Zaken. Bij de missie is geheimhouding van het grootste belang. De mi nisters wilden dan ook niet zeg gen in welk gebied de militairen worden ingezet. Kamp verklaar de alleen dat de commando's Advertentie Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 22 katern 3 j het alfabet van Zeeland «JEUZEN - Geldcassettes Je pinautomaat in de biblio- inde gemeente Sluis 'explo- j' spontaan door de vele ver- I idrempels. s :assett.e is een zogenoemde toffer'. Zo'n koffer 'explo- erd zodra eraan wordt gemor- om het geld bij een overval r- uikbaar te maken. Over de tien wordt een vloeistof ge- lid. abobank exploiteert de pin- maat in de bibliobus in I„Wij werken aan een op us meldt een voorlichter iabobank Nederland. „Ver- -drempels zijn echt een pro- o En die drempels liggen oten getale in de gemeente Maar het probleem speelt aj. a andere delen van Neder- j. We testen nu nieuwe cas- i. Want het is natuurlijk de bedoeling dat het geld deloos wordt na het passe- mdie drempels." üe groot de schade voor de is, wil de Rabobank niet d. Berichten dat het jaar- si om 100.000 euro gaat, wil jorlichter bevestigen noch :men. ie is niets bekend van dat be- 3- Het is vervelend voor ons. kan ik er niet van zeggen, noet op zeer korte termijn ast zijn." iluise wethouder L. Wille I eer) weet niets van het pro- i„De Rabobank heeft mij et op aangesproken. Blijk- is het dan niet ernstig ge- j roordebank." pende bibliotheek in de ge- «leSluis doet wekelijks tien l-Zeeuws-Vlaamse dorpen IELBURG - Van de 2,4 mil- inro die Provinciale Staten flnber aan stichting Agogi- Zorgcentra Zeeland (AZZ) n toegezegd, wordt voorlo- ;en cent uitgekeerd. outeerde G. van Heukelom Ie dat gistermiddag duide- i een commissievergade- ran Provinciale Staten, hij sloot niet uit dat hij de rechter komt te staan SZZ daadwerkelijk aan maakt op het geld. üeukelom moest in de ver ing verantwoording afleg- :orhet feit dat hij informa- itr de AZZ-problematiek achtergeh oudenH ij vol dat hij niet volledig hoogte was. a 15 ■sie is bijna rond door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Een meerder heid van de Nederlanders heeft niet altijd een legiti matiebewijs bij zich, hoe wel dat sinds 1 januari ver plicht is. De meeste mensen zijn er ook niet van overtuigd dat de identi ficatieplicht de politie helpt bij het opsporen van criminelen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Tilburg (instituut CentERdata) onder ruim 2300 Nederlanders van 14 jaar en ouder, in opdracht van de GPD, waarbij ook de PZC is aangeslo ten. Wie geen legitimatiebewijs kan laten zien als de politie daar om vraagt, krijgt een boete van 50 euro. Jongeren tussen de 14 en 16 betalen de helft. Desondanks heeft slechts 43 procent van alle Nederlanders altijd zo'n pasje op zak. Vijf procent heeft nooit een paspoort, identiteitskaart of rijbewijs bij zich; de resterende 52 procent soms of meestal. Meer mannen dan vrouwen heb ben altijd een legitimatiebewijs op zak. De identificatieplicht was lang omstreden. Begin jaren negentig durfde toenmalig minister van Justitie Hirsch Ballin het nog niet aan. Dat kwam vooral door de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog, toen iedereen op bevel van de Duitse bezetters zijn 'Ausweis' bij zich moest hebben. Tegenwoordig legt nog maar 11 procent van de bevol king dit verband. Bij jongeren ligt dat een fractie lager. Een meer gehoord bezwaar is dat de nieuwe regels discrimina tie in de hand werken. Nederlan ders met een gekleurde huid zou den eerder naar hun papieren worden gevraagd dan blanken. Eenenzestig procent van de on dervraagden blijkt deze vrees te delen. De politie mag mensen niet zo maar naar hun legitimatiebe wijs vragen. Er moet een aanlei ding zijn, zoals overlast of over tredingen. Ook mag de politie getuigen van een misdrijf naar hun papieren vragen. De politie is daarbij onverbidde lijk: wie geen legitimatiebewijs kan tonen, krijgt altijd een boe te. In de maand januari over kwam dat 3300 mensen. Ouderen De Vereniging voor Burgerza ken en enkele ouderenbonden lieten gisteren weten dat zij veel telefoontjes en brieven krijgen van mensen die zich er zorgen over maken dat hun soms de mente ouders wegens het niet dragen van een legitimatiebe wijs de kans lopen beboet te worden. GPD (Advertentie) Ronald Koeman maakte daags na de uitschakeling in de Uefa Cup zijn vertrek bij Ajax bekend. foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Trainer Ronald Koeman is gisteren opgestapt bij Ajax. Zijn vertrek komt na de uitschakeling van de club in de Uefa Cup door het Franse Auxerre, donderdagavond. Assistent-trainers Ruud Krol en Tonny Bruins Slot zullen de ko mende wedstrijden de taken van Koeman overnemen. Ajax be raadt zich op een aantal scena rio's voor de definitieve opvol ging van Koeman. Koeman (41) trad op 3 decem ber 2001 aan in Amsterdam als hoofdcoach. Hij kwam van Vites- se, waar hij debuteerde als hoofdtrainer. Koeman volgde destijds bij Ajax de ontslagen Co Adriaanse op. Onder de oud-international won Ajax twee keer de landstitel en één keer de beker. Momenteel staat de club derde in de eredivisie, op ruime afstand van koploper PSV. Koeman had een contract tot de zomer van 2006 bij Ajax. Afgelopen week werd in de Spaanse media al gespeculeerd over een overgang van Koeman naar Valencia. Daar werd giste ren trainer Claudio Ranieri ont slagen. ANP pagina 26 trainer gooit handdoek Vietnamese slachtoffertjes van het ontbladeringsmiddcl Agent Orange spelen in hun box in een ziekenhuis in Ho Chi Minh Stad. foto Adrees Latif/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - Een groep van honderd Vietnamese slachtof fers van verdelgingsmiddelen die de Amerikaanse strijdkrach ten over Vietnam uitwierpen, eist een schadevergoeding. De zaak begint maandag bij een rechtbank in New York. Het is voor het eerst sinds de sle pende Vietnam-oorlog in april 1975 eindigde, dat Vietnamezen schadevergoeding voor hun gru welijke verminkingen claimen in een Amerikaanse rechtszaal. De gedaagden zijn meer dan der tig ondernemingen waaronder Dow Chemical Company, de grootste producent van het ver delgingsmiddel Agent Orange. Vooral deze stof is berucht ge worden door de heftige uitwer king op het menselijk lichaam. Het veroorzaakt onder meer af schuwelijke afwijkingen bij ba by's die in het getroffen gebied in Vietnam worden geboren. De Amerikanen sproeiden naar schatting 80 miljoen liter chemi caliën, vooral ontbladeringsmid- delen, over Vietnam uit in de oorlog tegen Hanoi, die begon in 1962. De sproei-acties moesten voorkomen dat communistische rebellen in de jungle konden opereren. Maar de stoffen ver vuilden water en grond voor lan ge tijd. Zeker drie miljoen Viet namezen zijn het slachtoffer van deze vorm van oorlogsvoe ring. Het land telt twaalf speciale dor pen en vijfhonderd gespeciali seerde klinieken voor de zwaar gehandicapten. De eisers hopen het lijden van de slachtoffers te kunnen ver lichten als de rechter schade claims toewijst. De Vietname zen worden gesteund door een aantal Amerikaanse Vietnam-ve- teranen die zelf ziek zijn gewor den door de chemicaliën. De Amerikaanse regering heeft nooit over schadevergoedingen willen praten. Maar de onderne mingen Dow en Monsanto heb ben eerder in rechtszaken geld uitgekeerd aan Amerikaanse Vietnam-veteranen. Het ging in die zaak in 1984 om 180 miljoen dollar aan schade vergoedingen. ANP/RTR Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20,21,23, 25 en 26; Re portage: W1, W2, W3, W4 en W5; Reizen: W7, W8 en W9; Wonen: W15, W16, W17 en W19; Trends: W21 en W23; Jong: W24 en W25 Elke week in de zaterdagkrant Op vakantie in het centrum van glitter glamour Oosterse geuren in de keuken Daantje Traanje neemt de tijd om te huilen VBM/NOV en AFMP zijn niet onverdeeld gelukkig. Nederland heeft in het kader van de stabili satiemacht Isaf een Provinciaal Reconstructieteam van 150 mili tairen in de noordelijke stad Pol-i-Khomri. Dat helpt daar bij de wederopbouw in de regio. Zelfs de WD, die het positiefst is, wil goed weten wat de com mando's zullen doen. De missie is gevaarlijker dan wat de Ne derlandse militairen tot nu toe in Afghanistan hebben gedaan. Maar CDA en WD vinden wel dat de krijgsmacht ook aan der gelijke operaties mee moeten doen. Goedmakertje D66 en PvdA hebben meer moei te met de missie en de SP is ronduit tegen. „Het heeft veel weg van een goedmakertje aan de Amerikanen, omdat wij onze troepen terugtrekken uit Irak", zeiden D66'er Bakker en PvdA' er Koenders. Minister Bot ont kende dat evenwel. GPD pagina 3 commando's brengen opleiding in praktijk pagina 4 commentaar PZC bv gaat mgvuldig om met persoonsgege\ens. In de colofon leést u êr meet over. Kijk op wjwpx.nl/sbannBren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar. PZC. aldeting lezersservice anmoordnummer 7i3. am wb goes het alfabet van Zeeland Wielerbijlage Vooruitblik op het wegseizoen Tien jaar Torentijd Middelburg üze redactie binnenland (Advertentie) Maldergem wordt een paradijs voor de vijftigplusser HAAG - De regering 1165 commando's en mari- plus vier Chinook-trans- (likopters met nog eens 85 uren naar Afghanistan. Zij fear in het kader van de lie'Enduring Freedom' ter- in van Al Qaeda en de Tali- sporen in het grensgebied akistan. iaak van de militairen is boeren van verkenningen, zij kunnen ook bij ge- fendelingen betrokken ra id minister Kamp van De- (posilbantrèkerijngnumnier. Handtekening: (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. yJ Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische Incasso 58.00). D per jaar met automatische incasso 222.50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1