Valerio speelt Keltisch PZC 26 Gek van dans is vooral toneel woensdag 23 februari 2005 Vaslav Nijinsky is mét Ru- dolf Noerejev de beroemd ste danser uit de geschiedenis van het klassieke ballet. Hoewel beiden een roemrucht leven leid den, spreekt dat van Nijinsky door de tragische afloop het meest aan. De Rus danste in fei te maar vijf jaar op topniveau. Daarna werd hij overvallen door psychoses en schizofrenie en hij sleet de laatste dertig jaar van zijn leven tot aan zijn dood in 1950 in instellingen. Vaslav Nijinsky's carrière ont wikkelde zich aan het begin van de twintigste eeuw, toen Les Bal lets Russes van kunstweldoener Serge Diaghilev opgang maak ten. Nijinsky en Diaghilev zijn niet los van elkaar te zien. Rond 1918, toen Nijinsky zijn dromen en wanen ging opschrijven, was hij gebrouilleerd met Diaghilev, met wie hij enkele jaren eerder een liefdesrelatie had gehad. Toen de danser plots trouwde met de Hongaarse danseres Ro- mola de Pulski werd Diaghilev zo kwaad, dat hij alle banden met Nijinsky verbrak. Dat is de situatie die in Gek van Dans theatraal wordt uitgewerkt. Het stuk begint met zwart-wit- beelden op een smal, podium- hoog doek, waarin Nijinsky on der meer verklaart: „Ik ga voor jullie de oorlog dansen" en „Ik hou niet van vrolijkheid, dat is de dood van de rede." Daarmee wordt de gekheid van de danser subtiel aangeduid en verderop uitgewerkt, als hij meermalen verklaart God te zijn. De makers hebben er voor geko zen de acteur die Vaslav Nijins ky speelt (Vincent Croiset) niet te laten dansen. Hij duikt tel kens op in een kostuum met ro de stropdas, om zijn waanidee ën te spuien of ruzie te maken met zijn vrouw. Aan het einde is die ruzie uitgebreid naar Diaghi lev, die niet aan het verzoek van Romola wil voldoen om haar echtgenoot weer in Les Ballets Russes op te nemen. Gek van Dans is een toneelstuk, waarin dansfragmenten het beeld moeten versterken. Wie naar de productie gaat vanuit belangstelling voor dans, wordt teleurgesteld. Dans is franje, al wordt zij fraai én authentiek uit gevoerd. Choreograaf Toer van Schayk tekende voor de instude ring. Gek van Dans is eerder een theatraal tijdsbeeld, dat door Vaslav Nijinsky, echtgenote Ro mola, Diaghilev. compononist Igor Stravinsky, Nijinsky's dan sende zus Bronislava en Nijins- ky's opvolgers Leonid Massine en Serge Lifar op het podium ge stalte wordt geven. Rinus van der Heijden Nijinsky en Diaghilev, Gek van Dans. Woensdag te zien in de Schouwburg van Middelburg. Aan vang 20.00 uur. he great Valerio is een compositie van Ri chard Thompson. Het slotlied uit diens album I want to see the bright lights tonight uit 1974 is een van de mooiste nummers die de Brit se folkrockmuzikant schreef. Dat vinden ook Kieran Fahy, Serge Desauney, Julien Biget en Julien Favreuille. Het vier tal maakte een zeer geslaag de bewerking en vernoemde zelfs hun groep naar dit lied. Thompson beschrijft de uitda ging, de drang, maar ook de angst van een koorddanser, die hoog boven de menigte op een dunne draad letterlijk balan ceert tussen hemel en aarde, tus sen geprezen worden en diep val len. Die koorddanser is, in fi guurlijke zin, wellicht de Ierse topviolist Kieran Fahy. Hij is op richter van de groep Shantalla, een alom gewaardeerde folk groep die op indrukwekkende wijze Ierse en Keltische muziek speelt. Naast zijn activiteiten met Shan talla richt Fahy zich nu tevens op het spelen van Keltisch-Brit- se folk in een groep met drie Fransen. De kritieken die Fahy met zijn Valerio tot nu toe door vakpers en publiek kreeg toebe deeld wijzen er op dat een vrije val niet aan de orde is. Eerder is sprake van een sterke waarde ring. Tuam Kieran Fahy en Serge Desauney ontmoetten elkaar voor de eer ste keer in 1983 in het Ierse stad je Tuam. Serge Desaunay, een van de grootste Franse accordeo nisten, speelde onder meer in de legendarische Franse folkgroep La Chiffonie, maar begeleidde ook grootheden als Charles Aznavour en Serge Gainsbourg, de Sardijnse zangeres Elena Le- dda en de Bulgaarse klarinettist Ivo Papasov. Het geeft de veelzij digheid van deze muzikant aan en het is daarom niet verwonder lijk dat hij ook uitblinkt in de jigs, reels en airs. Dat de beide muzikanten besloten een groep te formeren was niet direct ge pland. „Op de terugweg van een optre den besloot ik bij Serge in Lille langs te gaan", vertelt Kieran Fahy. „Daar repeteerde hij met een aantal mensen voor een big band. Het kwam tot een sponta ne sessie en er hing magie in de lucht. Uiteindelijk speelden we met Julien Favreuille en Julien Biget tot in de kleine uurtjes. We zeiden tegen elkaar: 'als we Valerio, met vooraan links violist Kieran Fahy en rechts accordeonist Serge Desaunay, achter hen links Julien Biget en rechts Julien Fabreuill. nu nog een goede zanger vinden, dan hebben we een groep'. Toen begon Julien Biget liederen te zingen en Valerio was een feit." Julien Biget is een multigetalen- teerde gitaar-, mandoline-, bou- zouki en bodhranspeler. Hij be speelt die gitaar in een zeer per soonlijke stijl en in een bijzonde re, afwijkende stemming. Dat levert het rijke, complexe en te vens krachtige basisgeluid van Valerio op. Zijn warme, lage stem rendeert het beste in de slow sad songs en vormt de perfecte aanvulling op het instrumentale geweld van de vier virtuozen. Favreuil le speelt sopraansax. Het reper toire is samengesteld uit instru mentalen en liedjes uit de rijke Schotse en Ierse traditie, aange vuld met hedendaagse composi ties. Een groot deel daarvan wordt door Fahy en Desauney zelf gecomponeerd. Wie meent dat alleen echte Ieren Keltische muziek kunnen maken, moet naar de pennenvruchten van de Fransman luisteren. Zijn composities zijn niet te on derscheiden van de 'echte' tradi tionals. Een van die tunes is Amsterdam rainy bridge kiss, een vette hu moristische knipoog naar onze hoofdstad. Dat nummer, met op merkelijke bewerkingen van tu nes van Micheal Gorman, Donal Lunny, Tony Cuffe en The great Valerio, verschijnt binnenkort op de debuutcd The humours of Altan. Dat werk van Valerio's debuut cd zal het leeuwendeel uitma ken van het concert dat Valerio zondag verzorgt in het Arsenaal- theater in Vlissingen. Marius Roeting Valerio speelt zondag in het Arse- naallheater in Vlissingen. Aanvang: 15.00 uur. ANTWERPEN Jachtkamp. Toneelstuk over drie jon ge twintigers die 'jachtklaar' zijn, naar en door het Auteurscollectief, wo. t/m za. en di. Studio Tokio 20.00 Het liefdesverhaal van de eeuw. To neelstuk gebaseerd op de autobiogra fische trilogie van Henrik Tikkanen naar een liefdesverhaal en noodkreet van schrijfster en echtgenote Marta, door Barre Weldaad met Marilou Mer- mans. do. vr. en za. het Appeltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Stormvogel. Persoonlijk en univer seel liefdesverhaal verweven met hu moristische intermezzo's met live pia nomuziek en zang door Bob Selder- slaghs. do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur. De droom van zotte Rik. Volkse kome die over de droom van het onbereik bare, die in elk van ons leeft. do. vr. en za. Noordtheater 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Rijstpap, Tulpen en Jihad, kijk op een samenleving waarin het westerse leven nauw verbonden was met dat van het Midden-Oosten, van Ingrid Van der Veeken naar Lucas Catheri ne, door Huis Woestijn '93, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; No Nonsen se, muziekproject met pop, rock en r&b door Vlaamse vrouwenformatie, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De libertijn, komedie over Diderot, de Franse filosoof van de verlichting, naar Eric-Emmanuel Schmitt, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Leporello's wip (Work in Pro gress), muzikale theater eenakters, die draaien om politiek, seks en pas sie, religie en filosofie door Ensemble Leporello, wo. do. en vr. 't klein raam theater 20.00 uur. Voorstellingen in de Arenberg: In het kader Middagen der poëzie, Andre Sollie met eigen werk, do 12.30 uur; Gasparone, operette door Muziektheater Brasschaat, zo. 14.30 uur; De Spuiter, theaterprogramma over een poëtische, lichtontvlambare brandweerman door Luc Gaals, ma. en di. 20.30 uur; Love is our song, con cert met chansons door Jay Lana, di. 20.15 uur. Voorstellingen in de Bourla: Café Cultuur - Spitspot: 5de editie, li teratuur, muziek en stand-up come dy, do. 20.00 uur; Offertorium, iro nisch drama over de jacht op het gro te genot door ZT Hollandia in regie van Gerard Rijnders, di. 20.00 uur. Voorstellingen in Rataplan: Een duik in de hemel, theaterstuk (10+), gebaseerd op het leven van de Amerikaanse vliegenier Byrd door Kollektief D A, vr. 19.30 uur; Chris Mentens Jazz Van, za. 20.30 uur. Concerten en theatervoorstelling in De Singel: Juliane Banse, sopraan, Artemis Quartett, recital met werk van Men delssohn tot Widman, wo. blauwe zaal 20.00 uur; Konstantin Sjerba- kov, pianoconcert met werk van Shos takovich, do. blauwe zaal 20.00 uur; Ensemble Intégrales, Minimal Music - Now and Then, concert met minima listische muziek van Reich, Andries- sen, Gordon en Kyriakides, vr. blau we zaal 20.00 uur; De Filharmonie Ed Spanjaard, concert met 20ste eeuwse Amerikaanse muziek van Co pland en Adams m.m.v. Otto Delorez, viool, za. blauwe zaal 20.00 uur; Clau de Régy - Les Ateliers Contempo rains met Comme un Chant de David, sobere tekstmonoloog over de Bijbel se koning David, spreektaal Frans, tekstboek Nederlands, do. vr. za. en zo. rode zaal 20.00 uur. Voor Pianotrio II. Lunchconcert met werk van Schumann en Breways door Pianotrio Narziss und Gold- mund. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur. Lenteconcert. Concert met Will Fer- dy. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. The Who's Tommy. Musical van Pete Townsend. do. vr. en za. Stadschouw- burg 20.00 uur, zo. 14.00 uur. Concerten in het Sportpaleis: Swingpaleis live on stage, 6de editie, swingend concert met tal van promi nente Vlaamse artiesten, vr. en za. 20.30 uur; 12-12- The Concert, con cert t.b.v. Zuid-Oost-Azië met het neusje van de zalm uit de Belgische rockscene, zo. 18.00 uur. Giselle. Romantische balletvoorstel ling naar Marius Petipa, Jean Coralli en Jules Perrot in herziene versie van Robert Denvers en Menia Martinez door het Kon. Ballet van Vlaanderen, do. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur. GENT Voortstellingen in de Tinnenpot: Ca baret-fier, cabaretprogramma door Versyp, Demeyere en Bruggeman, za. 20.00 uur; De maand van Marie, thea terstuk met vier vrouwenportretten naar de auteur Luk Gruwez door Ti ne Ruysschaert en Niki De Sitter, ma. 20.00 uur. Aalst. Familietragedie zich afspelend in het Hotel de la Gare, waarin twee ouders hun kinderen vermoorden, door Victoria, wo. t/m za. Minard 20.00 uur. Cellofaan. Theaterstuk over de ver schillende rollen van de vrouw door Sara Van Hoezen, vr. en za. Backsta ge 20.00 uur. Theatervoorstellingen in Publieks- theater Area: Dragelijk, toneelstuk naar de auteur Michel Houellebecq door ZT Hollan dia en Schauspielhaus Zürich, wo. t/m vr. 20.30 uur; Galaxia, theater stuk naar de Onverschilligen van de Italiaanse schrijver Alberto Moravia, za. en zo. 20.30 uur. Voorstellingen in de Vooruit: Groeten uit Kamagurkistan, theater voorstelling door Kamagurka en Jo- han De Smet, wo. do. en vr. 20.00 uur; Le Peuple de L'Herbe, concert met mix van jungle, hiphop, funk, ragga, house and beat, wo. 20.00 uur; Tim Bume - Acoustic Hard Cell and Trio Grande, jazz, do. 20.00 uur; Elek tron. line-up concert met elektroni sche muziek, za. 20.00 uur: Les por- teuses de mauvaises nouvelles, heden daagse dansvoorstelling en choreogra fie van Wim Vandekeybus op muziek van Thierry De Mey door Ultima Vez, wo. en do. 20.00 uur. Concerten in de Handelsbeurs: Fighin Collins, klassiek concert met werk van Schumann, Martin en Schu bert, do. 20.15 uur; Night of the gyp sies met Kocani Orkester, Bea Palya en Kal, vr. 20.15 uur; The Soundtrack of our Lives, za. 20.15 uur; The hand some family, ma. 20.15 uur. Concerten in de Bijloke: Spinrag: Kindermuziekfestival, za. 13.30 uur; Symfonisch II, concert met werk van Breways, Beethoven, Ravel en Mozart door Dejan Lazic en het Symfonie Orkest Vlaanderen, za. 20.00 uur; Romayo-Slovakia meets Flanders, Vlaams/ Slowaaks vriend schapsconcert, zo. 19.00 uur. Concerten in de Rode Pomp: Meesters van de Bayan, concert op de bayan, een Russische knopaccordeon zonder klaviertoetsen, door Alxander en Vitali Dmitnev, wo. 20.30 uur; Crossover in de Pomp, concert met werk van Gershwin, Bernstein, Pre- vin, Matthijs en Fauré door pianist Mare Matthijs, sopraan Helena Maes en cellist Jan Pas, do. 20.30 uur; Inte grale Beethovensonates door Andre De Groote, vr. 20.30 uur. Voorstellingen in de Vlaamse Opera: Richard HI, opera van Giorgio Battis- telli naar Shakespeare, wo. 20.00 uur; In het kader Grote Stemmen: Larissa Diadkova, concert door Russische mezzosopraan met werk van Rachma- ninov, Moessorgski en Shostakovich, do. 20.00 uur; Voor Pianotrio II Lunchconcert met werk van Schu mann en Breways door Pianotrio Nar ziss und Goldmund. en vr. 12.30 uur; Studentenrecital III door Operastu dio Vlaanderen, vr. Operastudio Vlaanderen 'G2' 20.00 uur. Stimmung. Legendarisch vocaal stuk van Stockhausen door het Goeyvae- rts Consort, vr. Parnassus 20.00 uur. Missa Festival Concertmis. Missa Pas- calis van Budai door Kamerkoor Koordinaat. zo. Begijnhofkerk Sint-Elisabeth 11.00 uur. Beuysband. Dansvoorstelling vol vreemde dialecten, in een wereld waar alles wordt verkocht. Josef Beuys meets Take That, vanaf 14 jaar. vr. en za. Kopergietery 20.00 uur. Biueskrakers Bluesbox speelt blueskrakers uit de jaren zestig en zeventig Het programma bestaat uit repertoire van grootheden zoals Eric Clapton, Jimi Hendrix, BB King, Budy Guy en John Ma. yall en wordt afgesloten met een stevige portie rock 'n' roll uit vervlogen tijden. De bezetting van deze Middelburgse band: Jacco Telussa (zang), Vince 'the Prince' Vinkoert (solo- gitaar), Marina van den Boogaart (basgitaar), Ivo Manz (drums), Dennis Vinkoert (gitaar). •Scandalous, Vlissingen, 21.30 uur Rock Liefhebbers van rock 'n' roll kunnen een selectie maken uit twaalf groepen tijdens de rock 'n' roll route. Er zijn optredens van Clark the Aces (Heartbreakcafé) The Taildraggers (De Pompe), Spanners (La Strada), 2 To nes (Gaudi), Jan Blok Band (De Snor), Rhumba Kings (De Vrijbuiter), Betty's Doghouse (Proeflokaal), King Cardinal (De Post), Corner Cats (Murphy's Corner), Alley Cats (Pub bles), Martin Lewis his Jiveman (New Inn) en Fishnet Stockings (Pake Sake). •Goes, 21.30 uur ZATERDAG De Beamholes De Beamholes treden voor het laatst op in de oude bezetting. Zanger-gitarist Sam Berhitu verlaat de groep, die verder gaat met Robbert Jan Swiers (gitaar en zang), Henk van Boei jen (drums en zang), Jan Kuipers (bas) en Peter Urba- nus (gitaar). •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Blijspel De toneelgroep van de afdeling Tholen/Zuid van de platte lands jongeren zuid spelen het stuk Sambal bij. Piet Kuijper schreef het blijspel over een Chinees Restau rant en een illegaal bouwproject. •Haestinge, Sint Maartensdijk, 19.30 uur Harmonie De koninklijke Harmonie Eendracht maakt Macht uit Krui- ningen geeft de jaarlijkse winteruitvoering. De harmonie olv Maurice Verhoeven, de slagwerkgroep olv i René Caljouw en het jeugdorkest olv Judit van Boven heb ben het popkoor Seaside Rendez-vous o.l.v. Annalisa van der Weerd uitgenodigd, waarmee de avond tevens gezamen-i lijk wordt afgesloten. Na afloop is het dansen met de band Blue Whale. •Ons Dorpshuis, Kruiningen 19.30 uur Toneelstuk Toneelvereniging De Plattelanders brengt De Wijze Kater. Zie woensdag. •Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur Dwaasheid Theatergroep Zierik staat op de planken met Dwaasheid heeft haar eigen recht van John Patrick. Zie vrijdag. •Multifunctioneel centrum, Zierikzee, 20.00 uur Gospel Gospel Boulevard geeft een concert Het koor van 23 leden en de begeleidingsband staan onder leiding van André Bijleveld. Het repertoire bestaat uit klas sieke en moderne gospels, met invloeden van hip hop, soul en R&B. Met het publiek wordt een nieuw lied ingestudeeid. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Jubileumtour Eeuwige Jeugd is de jubileumtour van Boudewijn de Groot. Al vorig jaar vierde hij met dit programma dat hij zestig werd en veertig jaar in het vak zit. Besloten werd tot een ver lenging van deze tournee. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Disney on Ice: Jungle Adventures. Us- show. do. en vr. Flanders Expo 19.30 uur, za. 11.00, 14.30 en 19.30 uur, zo. 11.00,14.30 en 18.00 uur. BRUGGE Triphonia. Theaterstuk over verlan gen naar trouw, rust en liefde door Toneelgroep Nunc. za. De Werf 20.30 uur. 7. Eigen interpretatie van het sprook je Sneeuwwitje door An De Donder i.s.m. Het Paleis, zo. De Werf 15.00 De verrassing. Jeugdtheatereenakter gebaseerd op Het Feest van de Poolse schrijver Mrozek van Eva Bal (Koper gietery) door 12 kinderen tussen 8-14 jaar. zo. De Dijk 15.00 uur. Concerten in het Concertgebouw: Anima Etema Mozart, concert met werken van Mozart, do. 20.00 uur; Praagse, concert met werk van Bre ways, Bethoven, Mozart en ravel door Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. di rigent Etienne Siebens m.m.v. Dejan Lazic, piano, vr. 20.00 uur; Hélène Grimaud, pianoconcert met werk van Chopin en Rachmaninov, za. 20.00 uur. Frank Kimbrough Trio. Jazzconcert, do. De Werf 20.30 uur Quando L'Uomo Principale e una Donna. Hedendaagse danssolo en cho reografie van Jan Fabre/ Troubleyn, gedanst door Lisbeth Gruwez. wo. en do. Magdalenazaal 20.30 uur. KNOKKE TV Tunes K.N.T. Ironische maar ge voelige muzikale roadmovie door heen tv-tune-land met Wim Op- broeck en Maandacht. vr. Schar- poord 20.30 uur. Siyabonga. Concert met oude en nieu we muziek en verschillende muziek stijlen als jazz en folk door Olla Voga- la. za. Scharpoord 20.30 uur. Woody. Muzikale familievoorstelling met liedjes van de Amerikaanse folk- zanger Woody Guthrie, door Jan De Smet en Arne Van Dongen, zo. Schar poord 16.00 uur. Johan Hoogeboom brengt zijn solo-programma Hoogeboom maakt 't bont. In zijn vierde avondvullende programma zingt hij cabaretes ke liedjes, lief en vrouwvriendelijk. •Kaj Munk, Hansweert, 20.00 uur Wereldband De Wereldband geeft een concert. Het programma Lekker Warm is een potpourri van culturen en stijlen, muziek en theater, humor en ontroering. De zes musici hebben elk een eigen specialiteit; van jazz tot z' nermuziek en van tango tot Indiase muziek. Karei de Rooij (Mini van het voormalige duo Mini en Maxi) is artistiek lei der en regisseur. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Delfts Blok Tegen alle verwachtingen in is de titel van het tweede pro gramma van Delfts Blok. Het onderwerp De Dood leent zich dankbaar voor de zwart gallige humor van de elf cabaretiers. Muziek vormt een es sentieel onderdeel van de show. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Benefietconcert De stichting Wederopbouw dorpen Sri Lanka houdt eenbt- nefietconcert. Ill Productionz, een hiphop band uit Middelburg opent de avond. Daarna zijn er optredens van rockband Yes you did, danceformatie 110 Volt Lovers en de Holly Rollers. De op brengst gaat naar de stichting van Remi Lobbezoo in Sri Lanka. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur. Dijkrock Dijkrock organiseert een benefietconcert. Medewerking verlenen Shit Happens Happens uit Kruist met covers uit de jaren zeventig en tachtig. The Dockers uit Vlissingen met blues/rock en als finale Stung Out uit Ril land met blues/rock. De opbrengst is bestemd voor een hc$ taal in het dorpje Mto Wa Mbu in Tanzania, ter onderstelt ning van een actie van Ingrid van de Griek uit Krabbendi) ke. •Dorpshuis, Rilland-Bath, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 52