Jazz zoekt klassiek op Strijden tegen leven en dood 25 hostakovich is cht vette pret woensdag 23 februari 2005 uit Vlissingen afkomstige so- anAnnegeer Stumphius. lopraan Annegeer Stump- )hius staat zondagochtend ;r even op haar geboorte- ond. Samen met de Zeeuwse nist Leen de Broekert ver gt zij een Cineconcert in het itercafé van Cinecity in Vlis- igen. in Vlissingen geboren Stump- ontdekte op het gymna- mdat ze kon zingen. Een con- tötoriumstudie in Rotterdam Igde, waarna de sopraan hal- rwege de jaren tachtig naar inchen verhuisde. Ze werd aangenomen bij de nchener Opernstudio, een in- tuut dat volgens Stumphius vergelijken is met een i-hbo opleiding, anneer je afgestudeerd bent ïjedaar een tijd toneelerva- l opdoen en werken onder schillende goede dirigenten." Iwas geen vetpot, deze start .haar carrière. „Je verdiende genoeg om niet te creperen, nneer je een keer de trein no- lad, had je de rest van de id geen eten meer." ama kwam ze in dienst van Bayerische Staatsoper, een sn die door Stumphius met knipoog wordt omschreven lijfeigenschap'. „De Bayeri- le Staatsoper is een repertoi- ïuis. Dat werkt heel anders mn Nederland, waar ze een £g inhuren om zes weken te Kleren en daarna voorstellin- sie spelen. Wij hebben 84 ope- Ehet repertoire staan, die al een paar keer per jaar uitgevoerd. Er zit zelfs T^roductie bij die al loopt iïa/1964. Zo nu en dan wordt nieuw bloemetje op het to- ï/gras geplakt, maar daar ijlt het dan ook bij. Van de ïgers wordt verwacht dat ze ïrollen kennen, van de zeven dwerg van links tot de hoofd- Een. Het komt erop neer dat soms met heel weinig repeti- shele enge dingen moet doen. istond ik een keer bij Wagner idden op het toneel, vurig ho ld dat er iemand met een vlag je zou zwaaien om aan te ge- idat ik moest beginnen." radag zal de zangeres hoogst- irschijnlijk beter voorbereid Stumphius en De Broekert èben gekozen voor een speels gamma. Naast liederen van dims, komen volksmuziekach- liederen van Antonin rorak en Manuel de Falla aan Het concert eindigt met de jfSatiren uit 1960 van Dmitri lostakovich, een werk waarin componist de intelligentsia i de Russische revolutie op de k neemt. umphius: „Dat is echt vette it, die muziek is fantastisch, t heeft dat typische van Shos- lovich, dat hameren op de imheid van de mens." Douwe Eisenga wgeer Stumphius en Leen de oekert verzorgen zondag een con- in Cinecity in Vlissingen. Aan- $11.30 uur. oorgaans is duide- ff lijk te horen wan neer geschreven mu ziek overgaat in improvisa ties. De compositie is dan een kapstok voor de solist om mu zikaal op verder te borduren. De groep Special Delivery streeft echter naar een mix zonder duidelijk onder scheid. „Gecomponeerde en geïmproviseerde muziek moe ten naadloos in elkaar overlo pen", zegt Henk de Ligt, bas sist van de formatie die tien jaar in ongewijzigde bezet ting bestaat. Dit lustrum is aanleiding voor een speciaal project met cd en concerttour, te begin nen in Middelburg. Basis daar voor zijn enkele gedichten uit de cyclus Song of myself van de Amerikaanse dichter Walt Whit man (1819-1892). Henk de Ligt liep al langer rond met het plan een klassieke zan ger te betrekken bij een werk stuk voor zijn jazzformatie. Toen hij ongeveer anderhalf jaar geleden subsidie kreeg om een cd te maken, zag hij zijn kans schoon. „Onze muziek was al ontwikkeld van jazz naar he dendaagse muziek. De nieuwe muziek is geleidelijk steeds meer op het scheidsvlak van de geïmproviseerde jazz belandt", verklaart De Ligt. Poëzie van Walt Whitman werd het uitgangspunt voor een com positie van zo'n anderhalf uur. Deze Amerikaanse dichter, zoon van een keuterboertje en een Ne derlandse moeder, maakte voor al furore met de bundel Leaves of grass (1855), die oorspronke lijk bestond uit twaalf gedich- Special Delivery met in hun midden gasttenor Alan Belk. Verder vlnr Wim Kegel, Ed Baatsen, Henk de Ligt en Nils van Haften. foto Julia Kaiser ten. Henk de Ligt koos voor drie verzen uit deze cyclus, waaraan Whitman zijn hele verdere leven bleef werken en die later de titel Song of myself kreeg. „Het zijn lange, niet rijmende verzen, waarin hij zijn visie verwoordt op een symbolische ik, die mo del staat voor de gehele mens heid." De Ligt nam de letterlijke tek sten over en probeerde de mu ziek aan de sfeer aan te passen door dezelfde stijlkenmerken te hanteren; beeldend, kleurrijk en met het gebruik van motieven. Moderne compositietechnieken, zoals de 12-toontechniek, of in vloeden uit de minimal music combineerde hij met het jazzidi- oom. Het resultaat werd de cd Song. „Ons eerste album met een zanger. Daarom vonden wij die titel ook toepasselijk." Het titelnummer bestaat uit vijf gedeeltes, waarvan het eerste in strumentaal is. Daarnaast staat het stuk 'Triptiek' op de cd, dat, zoals de naam aangeeft, uit drie gedeeltes bestaat. Ook zijn er en kele kortere werkstukken opge nomen zoals 'All I ask', dat meer past in de traditionele jazzstijl. „Dat spelen wij ook in Middel burg", belooft De Ligt. Vervolgens begon het zoeken naar een klassieke zanger, die bereid zou zijn te investeren in repeteren met de groep. De Ligt vernam dat de Britse tenor Alan Belk, die ook deel uit maakt van het Groot Omroep Koor, zich wel eens aan dergelijke experi menten waagde. „Hij was de eer ste die wij belden en het klikte meteen." Deze vierde cd van Special Deli very is geheel in eigen beheer uitgebracht. „Onze eerste cd ver scheen bij een kleine maatschap pij. De tweede maakten wij on der een contract. Dat label ging daarna failliet, terwijl wij al op names voor het derde album hadden gemaakt. Daarom heb ben wij daarvoor een eigen maatschappij opgericht. Nu heb ben wij ook de distributie in ei gen handen genomen", aldus De Ligt. Special Delivery bestaat verder uit Ed Baatsen (piano), Nils van Haften (basclarinet en saxofoons) en Wim Kegel (drums). HansTabbers Special Delivery verzorgt vandaag een presentatieconcert in Desafinado in Middelburg (aanvang 21.00 uur) ter gelegenheid van de nieuwe cd Song die deze week is verschenen en morgen in Rotterdam (Theater De Evenaar, 20.00 uur). Joop Admiraal kan met zijn fragiele verschijning en on navolgbare stemgeluid zelfs de achterste rij van een voetbalsta dion wakker fluisteren. In 'de voorstelling Dood is hij twee keer te zien in dezelfde rol, maar bezien vanuit een ander perspectief. De voorstelling Dood van het ge zelschap met de merkwaardige naam Ze doen wat ze kunnen be staat uit een film die in oktober 2002 in Marokko is opgenomen en een gespeeld toneelstuk, met naast Admiraal, ook de acteurs Dik Boutkan en Martin van Pop- pel. In de film vertolkt Admi raal een man die nog een leven voor zich heeft, maar verlangt naar de dood. Aan het eind van de film sterft hij. Op het podium speelt hij daar entegen een ongeneeslijk zieke man die zich wanhopig vast klampt aan het leven. Hij is een wispelturige, jaloerse en achter dochtige homo op leeftijd, ge vangen tussen zijn verzameling antieke spulletjes en uitheemse kunst. Hij heeft een veel jonge re partner van weinig woorden en met onverwachte daden, die niet altijd even aangenaam uit pakken voor zijn vriend. Dan is er nog een thuishulp, een intrigant met het uiterlijk van een dandy maar een verrassend gebrek aan innerlijke bescha ving. Hij heeft een doodsmasker op en draagt Lonsdale-kleren. Joop Admiraal in Dood. De oudste is zijn strijd tegen de dood aan het verliezen en ver denkt zijn partner ervan dat proces te versnellen of in ieder geval waar mogelijk ondraag lijk te maken. Dat wantrouwen geldt ook voor de thuishulp, van wie hij geen hulp verwacht, maar wel seks wil. Ze draaien alle drie om elkaar heen, op zoek naar een spoortje van op rechtheid. De oude kunstenaar blijkt uiteindelijk in de klau wen van onvervalste potenram mers te zijn gevallen. Die heb ben zo hun eigen opvattingen over euthanasie. Aan het eind wordt het publiek verzocht de zaal te verlaten, zodat de heren met hun knuppels aan de slag kunnen. De voorstelling wordt begeleid door Gei-ard Jan Rijn- ders. Hans Tabbers Ze doen wat ze kunnen speelt Dood, donderdag in 't Beest in Goes. De aanvang is om 20.30 uur. Patrick van de Zande exposeert fo to's uit zijn serie Zwaar Weer in Mu- zeeumbrasserie De Gecroonde Liefde in Vlissingen. Het zijn eerste verken ningen van het licht dat hij in de win termaanden aantrof op en rond het wad bij Terschelling. Daarnaast zijn er twee verstilde zeegezichten te zien die hij afgelopen zomer in West-Ier- land maakte. Te bezichtigen t/m 2 april, dagelijks 10-18 uur. Addie de Bree uit Terneuzen expo seert t/m 28 maart schilderijen met acryl in verzorgingshuis Ter Schorre in Terneuzen. Het is de laatste exposi tie alvorens het verzorgingshuis ver huist. Te bezichtigen tijdens de be zoekuren. Abstractie in de natuur is de titel van een expositie Franse en Zeeuwse land schappen, t/m 20 maart te zien in ga lerie Peter van Berkel in 's Heer Arendskerke. De opening is zaterdag om 13.00 uui\ Te bezichtigen: za en zo 13-17 uur. Drie leden van Fotogroep Goes expo- seren kinderportretten die zijn ge maakt naar aanleiding van het thema Wei-eldfoto-verkleed op de foto. Uni cef Nederland stelde kleding uit de derde wereld beschikbaar, waarmee kinderen zich konden vex-kleden. Uit de 200 portretten zijn er 23 geselec teerd die worden tentoongesteld op de fotowand bij Binnenuit in Heins- kenszand. Te bezichtigen van maan dag t/m 2 april. Openingstijden: di, wo en do 9.30-17.30 uur, vrij 9.30-20.30 uur en za 9.30-16.30 uur. Kaï'in Boers exposeei't schilderijen in galerie/atelier Jan Eikenaar in Burg-Haamstede. Het rivierenland schap in de omgeving van Wijk bij Duurstede was haar inspiratiebron in dit werk. De opening is zaterdag om 13.00 uur. Te bezichtigen t/m 2 april, wo t/m za 13-17 uur. ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam: zater dag 20 uur, offiële opening vierde Rot terdamse Museumnacht, met evene menten op vele locaties in de stad; t/m 27 februari, Nederlandse Vereni ging voor Zeeschilders exposeei't. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 27 fe bruari, Mensen in hun wereld, de nieuwste fototentoonstelling van Na tional Geographic, vanaf 26 februari Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 13 maart, Enrique Metinides - schitterend onge luk. t/m 6 maart, Tim Brown - Master of Mississippi; t/m 17 april, Lente- lust; erotische fantasieën in Edo Ja pan. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen, met originele te keningen van Eric Heuvel uit 'De ont dekking' en foto's, documenten, cita ten van oogegetuigen en vooi'werpen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameliing oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950, in een vernieuwde opstelling. En een opstelling met moderne kunst en de surrealisten. ANTWERPEN MUHKA: tot 27 febniari - Dear ICC Aspecten van de actuele kunst in Bel gië 1970-1985 en ABC2004 Stad van letteren I-Mai-t: Interventie met Joost zwagerman en Hans Op De Beeck; tot 24 april - Collectie winter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Fotomuseum: Ouwe vleugel: tot 6 maart - Galerie Henry Bond, tot 3 apx-il - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meestei-werken uit de schatkamer van Nederland. GENT Design Museum Gent: tot 27 februari - Retrospectieve - Maaxten Van Seeve- re. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart - Het Haxt. Geschiedenis - Verhaal - Verbeelding. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het cix-cusleven. S.M.A.K.: tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Pox'ovoost en Simona Nicolai; tot 10 apxil, Michaël Borremans; tot 17 apxil - Bernd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo- togi'afie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. BRUGGE Groeningemuseum: tot 28 februari 2005 - Fake - not fake, restaura- ties-x'econstructies-falsificaties. Het conserveren van de Vlaamse Primitie ven in België (ca. 1930 - 1950). Bruggenxuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. KNOKKE Scharpoordgalerij: tot 25 februari - Carine Vermeersch - Schilderijen Scharpoord SEAS: tot 6 maart - Tho mas Alberico. Zwart Huis - tot 27 februari - Trees De Mits - keramiek; tot 6 maart - Re flecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vliegher. 23 februari t/m 1 maart WOENSDAG Toneelstuk Toneelvereniging De Plattelanders brengt De Wijze Kater. Ploofdpersoon is een arme jongeling, die door zijn slimme ka ter wordt geholpen. Het oude toneelstuk van Herman Heijer- mans is in een modem jasje gestoken. •Ledeltheater Oostburg, 14.00 uur Jeugdtheater Flip en Sok is een jeugdvoorstelling over een jongetje en een oude sok. Samen ondernemen zij een avontuurlijke reis naar het land van duizend nachtzoenen en ontmoeten De Zwarte Ridder. •Den Dullaert, Hulst, 14.30 uur Jeugdmusical De Zevensprong is een musical naar het boek van Tonke Dragt. Een leraar met veel fantasie reist via een open plek in het bos naar een kasteel waar een jongen gevangen wordt gehou den door zijn oom. De acteurs zijn: Wilbert Giekse (GTST), Menno Bentveld, Nanette Drazic, Anneke van Meurs en an- dex-en. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur Cabaret Van Muiswinkel en Van Vleuten brengen hun programnma Antiquariaat Oblomow. De voorstelling is uitverkocht •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Toneel/Dans Nijinsky en Diaghilev - Gek van dans is een toneelvoorstel ling waarin wordt gedanst op muziek van Igor Stravinsky. De hoofdpersonen zijn de legendariehe danser Vaslav Nijins ky (Daniël Boissevain) en de impresario van het Ballet Russe Serge Diaghilev (Tom Jansen). •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jazzconcert Special Delivery geeft een jazzconcert. De bezetting is tien jaar ongewijzigd: Ed Baatsen (piano), Henk de Ligt (bas), Nils van Haften (blaasinstrumenten) en Wim Kegel (drums). Speciale gast is de Engelse tenor Alan Belk. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Opera Lucia di Lammermoor is een opera van Gaetano Donizetti. Een vrouw wordt gebruikt als ruilmiddel om de slechte fi nanciële positie van haar bx'oer te verbeteren, maar zij neemt wraak voor het haar aangedane onrecht. Deze uitvoe ring door de Staatsopera van Tatarstan staat onder muzika le leiding van de Italiaanse dirigent Marco Boemi. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Hello Dolly Willeke Alberti viert haar veertigjarig artiestenjubileum en zestigste verjaardig met de musical Hello Dolly. Zij vertolkt de rol van koppelaarster die zelf haar oog laat vallen op een xijke alleenstaande man. Verder met Jos Brink en Jamai. Regie: John Yost. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Dood Dood is een voorstelling van Ze Doen Wat ze Kunnen. Het px'ogramma bestaat uit een film, waarin Joop Admiraal een man speelt die nog een leven voor zich heeft, maar dood wil en uiteindelijk ook sterft. Daarop volgt een door drie ac teurs gespeelde voorstelling, waarin Joop Admiraal ditmaal een man speelt die zich vastklampt aan het leven, zonder noemenswaardige vooruitzichten. Verder met Dik Boutkan en Martin van Poppel. •'t Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Blijspel Toneelvereniging De Vaete speelt De Dubbele Boeking. Het blijspel van drie bedrijven is geschreven door Peter Da- men. Een vrouw gaat een paar dagen met haar man roman tisch naar een hotelom haar huwelijk te redden. •Drenthehuis, Geersdijk, 19.30 uur Cabaret Arie en Silvester brengen hun programma 200%. Voor dit duo geen diepgang of verhaallijn, maar wel visueel spektakel. Animaties van henzelf beleven op een filmscherm roekeloze autoritjes, beschietingen in de lucht en ze worden onder handen genomen door een mutatie-machine. Het pu bliek wordt actief betrokken, onder meer door de verkiezing van de lelijkste bezoeker van de avond. Wie voortijdig de zaal verlaat, wordt het mikpunt van hun spot. De voorstel ling is uitverkocht •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneelstuk Toneelvereniging De Plattelanders brengt De Wijze Kater. Zie woensdag. •Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur Harmonie Muziek Vereniging Arnemuiden presenteert zich. Fanfare Arne's Genoegen is omgebouwd tot een harmonie, onder leiding van dirigent Maurice Ditmer uit Bergen op Zoom. •Dorpshuis De Arne, Arnemuiden 20.00 uur. Dwaasheid Theatergroep Zierik staat op de planken met Dwaasheid heeft haar eigen recht van John Patrick. Een excentrieke weduwe wordt door haar familie in een in lichting geplaatst omdat ze zelf wil bepalen wat ze met haar geld wil doen. Samen met de andere bewoners leert ze hen een lesje. De regie is in handen van Cees Möhlmarm. •Multifunctioneel centrum, Zierikzee, 20.00 uur Moskou Trudy de Jong, Els Ingeborg en Elsje de Wijn spelen Naar Moskou, Moskou. Elmer Schönbex-ger schreef dit stuk speciaal voor de drie ac trices die samen op de toneelschool hebben gezeten. Het gaat over drie vriendinnen die elkaar dertig jaar kennen. Sa men speelden ze De drie zusters van Tsjechov. Sindsdien de len zij lief en leed. Regie: Matthijs Rümke. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Hello Dolly Willeke Alberti viert haar veertig jarig artiestenjubileum en zestigste verjaardig met de musical Hello Dolly. Zie dondex-dag. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Concert Het Staats Symfonie-orkest van Oekraïne geeft een concert. De Argentijnse pianiste Ingrid Fliter is de soliste in het der de Pianoconcei't van Prokofiev. Verder staat De Moldau van componist Smetana op het programma en Symfonie nr 2 van Sibelius. •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51