Persoonsbeveiliging on-Hollands lippens Versoepeling milieunormen erg ongelukkig Consument moet financiële armslag beter onderkennen PZC PZC Euregiotuinen J Veilig eigen huis voor Wilders en Hirsi Ali: duur en lastig te gast 23 februari 1955 woensdag 23 februari 2005 door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten Na drie maanden van ex treem zware beveiliging en onderduiken snakken Ayaan Hirsi Ali en Geert Wilders naar een 'normaal' leven in een eigen woning. Een dure wens, waar de persoonsbeveiliging in Ne derland amper op is berekend. „Met een paar mannetjes voor de deur ben je er nog lang niet. Dit kost miljoenen euro's en tientallen mensen. Per per soon." Met het voorjaar op komst zou Hirsi Ali dolgraag weer eens in de tuin van een eigen huis wil len zitten. In haar eentje of met vrienden, maar in elk geval zon der steeds weer die bodyguards van de Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging (DKDB) om zich heen. Vooralsnog blijft het echter bij een wensdroom, want de politica zit nog steeds i 'weggestopt', zoals ze het zelf noemt. Ook in een land als Israël, toch wel gewend aan extreem poli tiek geweld, kijken beveiligings experts daar van op. „Politici onderbrengen in een 'safe hou se' is bij ons, als het al gebeurt, geen kwestie van maanden of weken, hooguit van uren", zegt Tazi Zafrir van de beveiligings dienst van het Israëlische parle ment, de Knesset. Daar krijgt el ke parlementariër en bewinds persoon persoonsbeveiliging. Onmogelijk Dat is een keuze, aldus Zafrir, al dertig jaar actief in de per soonsbeveiliging. Uitgangspunt iir Israël is dat politici hun werk moeten kunnen doen en hun ei gen leven leiden, ook als dat le ven gevaar loopt. Zonder een oordeel te willen vellen betitelt Zafrir het onderduikbestaan van Hirsi Ali en Wilders als 'bijna onmogelijk'. Het kabinet heeft welwillend ge reageerd op Hirsi Ali's verzoek om een eigen huis. Hoewel er ri sico's aan verbonden zijn, ge zien de doodsbedreigingen door extremistische moslims, wordt er inmiddels naarstig naar een goed te beveiligen woning voor zowel Hirsi Ali als Geert Wil ders gezocht. Een verhuizing zal niet lang op zich laten wachten, zei vice-pre mier Zalm deze week. De voor bije weken zat Hirsi Ali tegen haar zin op een marineterrein in Amsterdam en bivakkeerde haar collega Wilders op het mili taire Kamp Zeist, dat dienst doet als gevangeniscomplex. Gebrek aan ervaring met het soort dreigingen dat de beide Kamerleden boven het hoofd hangt zou een reden kunnen zijn om Wilders en Hirsi Ali maximaal te beveiligen, zelfs al zou het best wat minder kun nen, meent de Israëlische veilig heidsexpert Zafrir. „Voor jullie is dit allemaal redelijk nieuw. Dan kan ik me voorstellen dat je als verantwoordelijken liever extra safe zit." De onderduiklocaties van Wil ders en Hirsi Ali op defensieter reinen zijn relatief makkelijk te beveiligen. „Zelfs een villa in Wassenaar met hekken er om heen, honden en high-techbewa- king is nooit zo goed dicht te timmeren als een kazerne. Je hoeft je niet eens zorgen over te maken of eten en drinken veilig zijn; dat komt zo uit de kanti ne", aldus een politieman met er varing in de persoonsbeveili ging- Als Hirsi Ali en Wilders dan toch hun eigen, beveiligde staatswoning krijgen, dan is een vrijstaande woning, liefst bui ten de stad, een minimumvereis te. „Het moet een geïsoleerd ge legen huis zijn dat van alle zij den te controleren is", zegt Jeroen Meijer van Control Risks Group, dat wereldwijd advi seert bij beveiligingsopdrach ten. Een eigen veilig onderkomen voor Hirsi Ali en Wilders is bij voorbaat een enorme aanslag op het personeelsbestand van diver se diensten. De DKDB, die over een paar jaar tussen de 400 en 450 persoonsbeveiligers moet tellen, kan met de huidige 200 bodyguards het werk nu al niet aan. Lm esse: 3 Het Marinecomplex aan Kattenburg werd niet alleen extra beveiligd voor de verkiezingen in Irak, het bleek ook het geheime woonadres van Hirsi Ali te zijn. Het Kamerlid wil nu, net als haar collega Geert Wilders, zo snel mogelijk ondergebracht worden in een gewone, maar beveiligde woning. foto Evert Elzinga/ WFA Meijer van Control Risks rekent voor dat 24-uursbeveiliging van iemand met een vrij hoog risico profiel twintig a dertig man vergt. Miljoenen Die zijn nodig om de residentie te beveiligen, de wegen er heen en de persoon zelf. Ook moeten het bezoek en de buurt ge screend worden. Een andere in gewijde: „Met een paar manne tjes voor de deur ben je er nog lang niet. Dit kost miljoenen eu ro's en tientallen mensen. Per persoon." In Israël speelt geld in ieder ge val een ondergeschikte rol, al dus kolonel buiten dienst Za frir. Zonder aantallen te noe men zegt Zafrir dat elke parle mentariër daar 'altijd niet min der dan enkele persoonsbeveili gers' heeft. Of de politicus het nu wil of niet. „Onbeveiligde politici zijn een makkelijk doelwit. Dat kunnen we ons niet veroorloven. Een maximum aan beveiliging? Dat kennen we niet." Vuurwapenverbod Om daarvan verzekerd te zijn kan de beveiligingsdienst van de Knesset naast de eigen hon derden mensen ook de politie en gewapende particuliere beveili gers inschakelen. Bij de beveili ging van Wilders en Hirsi Ali zouden ook particuliere body guards betrokken zijn, aldus kenners van de branche. Voor particuliere beveiligers geldt hier nog steeds een vuurwapen verbod. Maar dat moet volgens ingewijden wellicht op de hel ling. GPD De Euregiotuinen in Oostburg zijn gen Nou ja, gered. De Rotterdamse projectol wikkelaar Blauwhoed Eurowoninjj neemt de schulden van de stichting die het coi plex wilde aanleggen over en mag in ruil daarv] uiteindelijk 400 woningen in de polder bi] Oq burg uit de grond stampen. Een deel vandewj van dat bouwproject zal in de afbouw van hettt nencomplex gestoken worden. Het huidige bejj kerscentrum krijgt een nieuwe bestemming] wellnesscentrum. Het stichtingsbestuur en dat v de gemeente Sluis reageerden gisteren enthousii op het reddingsplan van Blauwhoed. Of dat enthousiasme op zijn plaats is, valt on gens nog af te wachten. Kort voor de zomer m de definitieve overeenkomst tussen partijen ondj tekend worden en gelet op de voorgeschiedg van de Euregiotuinen - die zo goed als zekers naamsverandering wacht - is het niet onaanneij lijk dat er voor die tijd alsnog kinken in de kal komen. Het euregiotuinenproject is een prat staaltje van projectontwikkeling op zijn Zeem Overheden - zowel de provincie als diverse j meenten - hebben er de laatste jaren een ham van om grootschalige, dure projecten te lancer die de Zeeuwse maat verre te boven gaan. WCT, Sluis aan Zee, Kloosterzande aan Zee, glazen stad in de Kanaalzone en het Middelbuq theaterplan zijn daar voorbeelden van. Na dek cering gaat er vervolgens van alles mis. Doore slechte onderbouwing van de plannen, door] brek aan deskundigheid, door een slechte comn nicatie met andere betrokkenen of burgers, di interventie van andere overheden of de Raadj State, altijd is er wel een zondebok te vinden, de laatste dagen van Paars scheepte minister! Binnenlandse Zaken Klaas de Vries de Zeeuwse| meenten op met een schaalvergrotingsopenl Het doel van deze ingreep was de gemeente uil rusten met een slagvaardiger apparaat en krachtdadiger bestuur. De Vries wilde robuustej meenten. Vrijwel nergens heeft de opschalingj gemeenten geleid tot een kwalitatieve verbeteii van de gemeentelijke diensten. Gevolg van dit! les is dat de gemeenten onvoldoende toegerust] om grootschalige projecten zelfstandig te drag En voor het inhuren van die kennis en kunde-ï vaak veel geld kost - zijn de lokale politici vee niet te porren. Dat projecten vervolgens floppen niet van de grond komen, valt goed te begrijpi Het is alleen jammer dat er op deze manierm gemeenschapsgeld wordt verspeeld. door Lex de Jonge en Jeroen de Vreede De strenge regelgeving voor het verbeteren van de lucht kwaliteit wordt versoepeld. Zo hoopt het Rijk de kritische toets van de Raad van State te omzei len. Welkom nieuws voor ge meenten met bouwplannen, maar de volksgezondheid is min der goed af. Het aanpakken van vuile lucht dreigt in het nauw te komen. De Raad van State heeft door het plotseling afkeuren van bouwplannen vanwege roet- en fijnstofregels, in de woorden van de Haagse wethouder Stolte 'de spelregels tijdens de wed strijd veranderd'. Volgens de Raad van State heeft ook een ge meente de taak om bij bouw plannen er voor te zorgen dat lucht niet te vuil wordt. Dat zou bijvoorbeeld kunnen als een be drijventerrein veel extra ver keer aantrekt, of bij het neerzet ten van een school pal naast een snelweg. Het hoogste bestuursrechtcol lege hanteert daarbij de voorschriften uit het Besluit Luchtkwaliteit. En doet dat sinds enkele maanden strenger dan daarvoor. Het heeft als ge volg dat al enkele vergunningen voor bouwplannen door de Raad van State zijn afgekeurd: het nieuwe Stationsplein in Am sterdam, een bedrijventerrein in Hendrik-Ido-Ambacht en het ADO-stadion in Den Haag. Strenger Waarom ineens de regels streng hanteren, waar dat vroeger niet gebeurde? De strengere opstel ling van de Raad van State heeft de problemen met de luchtver vuiling in Nederland op de poli tieke agenda gezet. Roet en NO, s verantwoordelijk voor hart en vaatziekten en zorgt zo voor het eerder overlijden van hon- jderden mensen per jaar. ;ópnoeg reden voor serieuze aan dacht, bedacht ook de staatsse cretaris van Milieu. Van Geel presenteerde daarom afgelopen vrijdag zijn nieuw Luchtkwali teitsplan. Daarin kondigde hij maatregelen aan om industrie en landbouw te laten overstap pen van olie naar gas en wil hij voor nieuwe dieselauto's de aan schaf van roetfilters financieel aantrekkelijk maken. Het venijn zit hem echter in de laatste alinea van de brief die Van Geel vrijdag aan de Kamer stuurde. Hij kondigt aan de hui dige regelgeving 'aan te passen' en duidelijker te maken wat de taak van gemeenten en provin cies is bij het bestrijden van luchtvervuiling. Uit het nu uitgelekte concept van de nieuwe regelgeving blijkt dat bouwlustige provin cies en gemeenten het een stuk makkelijker krijgen. Als zij aan tonen dat het echt te kostbaar is om maatregelen te nemen, hoe ven ze geen rekening meer te houden met roet en fijn stof en kunnen ze bouwen. Voor de volksgezondheid kan dat op gemeentelijk niveau ver strekkende gevolgen hebben. Waar het nu te vuil zou zijn voor een woonflat, zou met de nieuwe soepeler regels de bouw ineens wel mogelijk zijn. Ook al blijft op die plek de lucht even vuil. Dat bedoelde de Haagse wethou der Stolte met zijn kritiek dat 'tijdens de wedstrijd de spelre gels worden veranderd'. Maar het is niet de Raad van State, maar het Rijk, die dat doet. Dat mag ook, onder goedkeuring van de Tweede Kamer. Maar de vraag is wel of de volksgezond heid en het milieu met aanpas sing van de regels zijn gediend. In de nieuwe Regeling Lucht kwaliteit blijven strenge nor men van kracht om de luchtkwa liteit te verbeteren, zo is afge sproken binnen de Europese Unie. Daar komt Nederland niet onderuit. Wel maakt Van Geel de toepassing van de regels min der streng. Gemeenten moeten in de toekomst kiezen voor de minst vervuilende variant, ten zij ze aantonen dat dit onevenre dig veel geld gaat kosten. Oftewel: als een gemeente aan toont dat het te veel geld kost om een bouwplan te stoppen, te verkleinen of anderszins aan te passen, hoeft het zich geen zor gen meer te maken over de nor men voor fijn stof. GPD Steeds meer huishoudens zitten financieel krap om dat ze meer geld hebben ge leend dan ze kunnen terug betalen. Minister Zalm van Financiën wil reclames die mogelijk misleidend zijn, aan banden leggen. Krediet verstrekkers moeten duide lijker zijn over de werkelij ke kosten. De consument moet zich meer bewust zijn van zijn financiële arm- U nil door Gabriëlla Bettonville Een fonkelnieuwe badkamer, een supersnelle auto en ook nog een reisje naar Rome. Als we de leenreclames mogen gelo ven, zijn al onze dromen te ver wezenlijken, ook al hebben we geen geld. Zelfs als we denken geen lening nodig te hebben om dat we er al één hebben, kun nen we toch nog die bestaande lening oversluiten. Dit soort reclameboodschappen vliegt ons iedere dag om de oren, de één nog agressiever dan de andere. De kredietverstrek kers geven miljoenen uit om ons aan het lenen te krijgen. Blijk baar is het een hele lucratieve business. Gelukkig wil minister Zalm nu eindelijk iets doen aan die vaak agressieve spotjes met tijdelijke actietarieven. Onlangs kwam hij met plannen om het stunten met superlage leentarieven aan banden te leggen. Zalm wil dat de consument inzicht krijgt in die zonnige leenreclames. Als de Kamer akkoord gaat moet de kredietverstrekker in een spotje of advertentie precies vertellen wat de kosten van de lening zijn, hoe hoog de werkelijke maandlast is en als het om een actie gaat, hoe lang die actie duurt en hoe hoog de rente daar na is. De vraag is of de consu ment wel oog heeft voor al die aanvullende informatie. Staart de hebberige consument zich niet blind op die vakantie of au to? Proeflenen Goed natuurlijk, zo'n wet, maar de consument kan niet achter over leunen. Die moet naast uit leg over de lening ook inzicht krijgt in zijn eigen financiële si tuatie. Voordat hij de lening aan gaat zou de consument zichzelf antwoord moeten geven op paar simpele vragen: Waarom wil ik lenen? Hoe komt het dat ik geld te kort kom? Kan ik over vijf jaar die 100 euro per maand ook nog afbetalen? Daarnaast zou de aspirant-lener eerst eens een tijdje moeten proeflenen. Vaak denkt hij wel dat hij die 100 eu ro iedere maand kan missen, maar als hij dat daadwerkelijk doet valt het vaak nogal tegen Uit recent Nibud-onderzoek blijkt dat van de huishoudens met een lening dertig procent lie ver minder had geleend Zijn zij zich wel voldoende be wust geweest van hun financiële situatie voor ze die lening aan gingen? Bij het Nibud komen re gelmatig telefoontjes binnen van mensen die willen weten hoe ze uit de schulden kunnen komen. Maar consumenten vra gen zelden of het wel verstandig is om in hun situatie een lening aan te gaan. Leennorm De kredietverstrekkers zijn na tuurlijk slim genoeg om on danks strengere regels de consu ment nog steeds te verleiden tot lenen of kopen op afbetaling. Misleidende reclame wordt dan wel aan banden gelegd, maar het blijft nog steeds mogelijk om te lenen. Wat natuurlijk met erg is, maar daarom is het wel belangrijk dat de consument niet alleen wordt beschermd, maar ook weerbaar wordt ge maakt. Een hulpmiddel daarbij kan het vaststellen van één landelijke leennorm zijn. Een inkomens- en vaste lasteneis, waaraan de aspirant-lener moet voldoen voor hij mag lenen. Het zou wenselijk zijn als de kredietverstrekker inzichtelijk maakt waarom hij wel of geen le- WOORDENBOEK - Het Zeeuwse woordenboek zal 1200 pagina's bevatten. De vol ledige Zeeuwse taalschat zal in het boekwerk worden opge nomen. Ook Goeree-Overflak- kee en het Land van Hulst krij gen aandacht. ATOOMPROEF - Op de Yuc- ca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada heeft gisteroch tend de tweede atoomontplof fing van dit jaar plaatsgevon den. Tweehonderd militaire waarnemers waren vanuit loopgraven op vier kilometer afstand getuige van de ontplof fing. Premier Churchill van En geland zefih het Lagérhüfsl gen het voorstel van India zijn om proeven met atoona pens voortaan te verbied» BOTSING - Bij een treica sing in Hoek van Holland] gistermiddag drie mensen j wond geraakt. Bij het bina rijden van het station i Hoek van Holland kwam( trein op het verkeerde spoop recht en ramde een range deel, dat bestond uit een lol motor, bagagewagen en i gon. In het laatste treinsteli ren schoonmaaksters aan I werk. Twee van hen en de« ducteur raakten de gewondJ Veel mensen kopen meer dan ze eigenlijk kunnen. Niet iedereen bezoekt veilingen van failliete boedels, zoals die van bijvoorbeeld Megapool de afgelopen week. Duizenden mensen lenen zich letterlijk in de problemen. Het Nibud wil dat daartegen actie ondernomen wordt. foto Tom van Dijke/GPD ning verstrekt. Hoe beoordeelt de kredietverstrekker het inko men en de vaste lasten van de aanvrager? Wordt er gekeken naar andere leningen bij de In formatie Beheer Groep, het ge bruik van de creditcard en rood staan op de lopende rekening? Nog veel overzichtelijker wordt het als alle kredietverstrekkers dezelfde leennorm hanteren. Als bank A de maximale lening wei gert heeft het geen zin meer bij kredietverstrekker B aan te kloppen. Resoluut Dit zou een hoop reclame sche len én de consument zou precies weten waar hij aan toe is. Het beperken van de reclames voor leningen klinkt resoluut, maar wees dan ook strenger voor de kredietverstrekkers én de aspi rant-leners. Gabriëlla Bettonville is woord- voerder bij het Nibud Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax. (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8 30 tot 17 00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vnjdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptg*® per maand 19.95 n v.t per kwartaal: 58,00 t 60,3 per jaar €222 50 i 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoy* einde van de betaalperiode PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitjf" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenv# de Regeler Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax, (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroeren49" Tel (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: www.pzc nl'adverteren >r het Advertentiewer» Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concsnt j* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebrustr* (abonnementenadministratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gr*-- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4