zc chuldenaren onder curatele Opknappen Weelkens Clinge uitgesteld SPRINT PHOT Zorgen bij PvdA over afvalcentrale Doel Voedselbank verstrekt levensmiddelen in Terneuzen Uitspraken KNVB verbazen schutters Sint Sebastiaan rneuzen gaat geld beheren van inwoners met gat in de hand orwaardelijk «rlijm in slot «rwaarder shandeling »r onbekende Op zoek naar steun Jantje Beton Verkeerstellingen Hontenissestraat Herbestraten in Vogelwaarde Concert met klankschalen zeeuwse almanak Laat nsdag 23 februari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Harold^ de Puysseleijr - De fractie van de Pv- de gemeenteraad van aakt zich zorgen over de an de afvalverwerkings die twee bedrijven op Scheldeoever bij Doel ouwen. ilster sociaal-democraten 1 over de installatie, jtste afvalverwerkingsin- stallatie in Vlaanderen. „Onze gemeente komt na het in bedrijf nemen onder de rook te liggen van die verbrandingsinstalla tie", aldus PvdA-gemeenteraads- lid Ron de Kort in schriftelijke vragen aan het college van bur gemeester en wethouders. De Kort wil van het college we ten of dat door de Belgische au toriteiten vooraf op de hoogte is gesteld van de ontwikkeling net over de grens. Los daarvan pleit hij er namens zijn fractie voor, zo snel moge lijk contact op te nemen met de bedrijvencombinatie die de af valcentrale laat bouwen en met de overheidsinstantie die de ver gunning voor de bouw heeft af gegeven. De Kort vindt het na melijk van belang dat die aan het college, de leden van de ge meenteraad en de bevolking van Hulst informatie geven over de geplande activiteiten. De nieuwe installatie krijgt drie ovenlijnen met een totale capaci teit van 460.000 ton. De bouw is inmiddels in volle gang. Begin 2006 is de eerste fase van de ver werkingsinstallatie operatio neel en twee jaar later wordt de topcapaciteit bereikt. De ver werking van hoogcalorisch af val en slib vindt plaats door toe passing van de zogenoemde wer velbedtechniek in een milieu vriendelijke verbrandingsoven. Daarbij wordt energie terugge wonnen. In het licht van die ont wikkelingen wil de PvdA dat het college contact zoekt met de provincie Zeeland. „Wellicht zou het goed zijn om extra meet punten te gaan plaatsen in onze gemeente om de mogelijke uit stoot van deze installatie te con troleren". aldus het raadslid. rank van Cooten [EUZEN - De gemeente azen wil drie- tot vierhon- imvoners met proble- che schulden onder cura- lellen. Ze krijgen een pin- ran de gemeente waarmee laximaal vijftig euro per kunnen opnemen. De delijkse huur en de reke- roorhet gas, water en licht ra door de gemeente be- jpder Co van Schaik van neente Terneuzen wil hier- teginnen omdat de meeste m met grote schulden, on intensieve begeleiding liet Bureau Schuldhulpver- Ij, terugvallen in hun oude De gemeente Terneu- Sluis en Hulst werken sa- et het Bureau Schuldhulp- ngin Terneuzen om men- Mgrote schulden af te hei- gaf vorig jaar IJ euro aan bemiddelings- lai uit. De bemiddeling s Van Schaik nauwe- itot resultaten geleid. „Lan- raers tonen aan dat ne- icent terugvalt in het JELBURG - De problemen ie deurwaarder zaten de rige Axelaar die gisteren ie Middelburgse recht stond, nog steeds hoog. Heek wel uit zijn uitlatin- jisteren in Middelburg bij handeling van zijn straf fe andere kant betuigde de shte wel spijt over zijn laetie, waarbij hij het slot fedeur van het deurwaar- atoor in Terneuzen had gelijmd. Politierechter A. ïns-van Kampen hield re- -imet de omstandigheden ttordeelde de man tot twin- ir voorwaardelijke werk- Daamaast moet hij 128 eu- chadevergoeding betalen, ttlaar meende dat de deur- '•er op oneigenlijke manier iem was omgegaan. „Hij voor eigen rechter", zei ^atie was voor hem aanlei- 'min de nacht van 19 sep- vorig jaar lijm in het üot van het deurwaarders- te spuiten. Daardoor ft personeel de andere dag ^ar binnen. Officier van A. Flikweert eiste twin- 'JT taakstraf voor deze factie. Raadsman W. Suij- ijkwees op de kwetsbaar- zijn cliënt en vroeg de Sïchter de werkstraf voor blijk op te leggen. Aan tooek werd gehoor gege- tëUZEN - Een vijftienjari gen is gisteren rond 16.15 •tshandeld door een onbe- pleven jongen. slachtoffer liep over de ■Vaart in Terneuzen toen "Sen hem aansprak en hem sbeschuldigde iets te heb ban bij zijn oma. De vijf- j% ontkende dat. Daarop de onbekende jongen «ts naar de vijftienjarige. "eP door, waarop de ande ren zijn rugzak pakte en l'lienjarige daarmee begon 'to. Ook gooide hij de boe man de vijftienjarige jon- 11 het water. Hierdoor lie den ep elektronica scha- Ook had de vijftienjarige "een zwelling op zijn ge- a's gevolg van vuistslagen. oude patroon. Dat is voor Ter neuzen niet anders. De intensie ve begeleiding door het Bureau Schuldhulpverlening blijkt dus niet de oplossing te zijn. Daar om wil ik het anders gaan aan pakken." Van Schaik benadrukt dat het onder curatele stellen puur op vrijwillige basis gebeurd. „Maar als mensen weigeren, kunnen ze bij ons geen beroep meer doen op aanvullende bijstand." Verkeerde keuzes Van Schaik kiest voor deze me thode om mensen bewuster te le ren omgaan met geld. „De mees te mensen maken grote schul den omdat ze verkeerde keuzes hebben gemaakt. Ze gaan ver keerd om met hun inkomen. Daarom willen wij voor hen de maandelijkse huur en de reke ning van Delta betalen. Ze krij gen van ons een pinpas waar mee ze wekelijks maximaal vijf tig euro kunnen opnemen." Het dagelijks gemeentebestuur staat achter het schuldsanerings plan van Van Schaik. De wet houder gaat zijn plan verder uit werken. De wethouder reageert hiermee ook op particulier initiatief voor een voedselbank voor mensen op bijstandsniveau in Terneu zen. Van Schaik vindt het initia tief prima maar het zal volgens hem een lapmiddel blijken te zijn. „De oorzaak van grote schulden los je met een voedsel bank niet op. De bijstand is na tuurlijk geen vetpot, maar het moet voldoende zijn om van te eten. Als dat niet meer lukt, is er meer aan de hand. Het uitde len van een voedselpakket biedt voor deze mensen geen oplos sing." foto Peter Nicolai Rond de Weelkens zijn zo'n honderd bomen gekapt, omdat zich door de afvallende bladeren op de onderwaterbodem een dikke laag slib vormde. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - De opknapbeurt van De Weelkens, twee zoetwa terpiassen in het buitengebied van Clinge, is zeker vijf maan den uitgesteld. Het broedsei- zoen staat voor de deur en het vergunningentraject duurt lan ger dan verwacht. De Weelkens, ontstaan na een dijkdoorbraak ergens rond 1500 na, worden omzoomd door bomen. Het is een idyl lisch plaatje, maar de situatie onder water is minder fraai. Door de afvallende bladeren is er op de bodem van De Weel kens een dikke laag slib ont staan. Voor vissen werd deze situatie onleefbaar. Eerder was er al een grote vissterfte. Staatsbos beheer, verantwoordelijk voor het gebied, wil De Weelkens voor het nageslacht bewaren. Daarom viste in augustus vorig jaar binnenvisser E. Janssens beide plassen leeg, ter voorbe reiding op een grootscheepse baggeroperatie. Ook zo'n hon derd bomen langs de oevers werden gekapt om enigszins te voorkomen dat de sliblaag van bladeren weer zou kunnen aan dikken. Vlakbij De Weelkens zijn twee tijdelijke depots aangelegd om de baggerspecie uit de plassen te bergen. Broedseizoen In eerste instantie zou in no vember vorig jaar worden be gonnen met baggeren. In ieder geval zou het karwei vóór 15 maart dit jaar klaar moeten zijn, in verband met het begin van het broedseizoen. Het bag geren is nu uitgesteld tot juli. Het verkrijgen van de nodige vergunningen, zoals een milieu vergunning, heeft de nodige tijd in beslag genomen. „Dat is ons wel tegengevallen, maar er is helaas niks aan te doen", zegt L. Bliek, projectlei der van Staatsbosbeheer. „We zijn dan wel Staatsbedrijf, maar wij moeten ook netjes wachten tot alles rond is." Daarnaast waren de weersom standigheden lang niet best. Omdat er nu zoveel uitstel met het opknappen van de plassen gemoeid is, zal er weer op nieuw gevist moeten worden. Uitgezet De vissen die vorig jaar uit het water zijn gehaald, zijn weer uitgezet in De Witte Bergen, het grote viswater vlakbij De Weelkens. Dat zal nu ook weer gebeuren. Als de pijpen voor het baggerslib in juli zijn aan gelegd, kan het uiteindelijke werk, het baggeren, echt begin nen. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Miriam Hemel- soet uit Terneuzen begint een voedselbank voor de minstbe deelden in de Terneuzen. Deze is bedoeld voor mensen met een heel laag inkomen, die geen geld hebben voor de eerste levensbe hoeften. „Met drie kinderen leef ik nu al veertien jaar van de bij stand en ik weet wat het is om heel weinig te hebben." Ze krijgt steun van Daniël van der Meer, voorzitter van de Stichting Voedselbank Walche ren. Deze stichting is half no vember opgericht en deelde in december de eerste voedselpak ketten uit. De mensen die bij de ze stichting aankloppen, hebben volgens Van der Meer nauwe lijks geld om een fatsoenlijke maaltijd op tafel te zetten. „We hanteren een maximaal besteed baar inkomen voor voedsel en kleding van 150 euro per maand voor een alleenstaande tot 250 euro voor een gezin met twee kinderen. We gaan daar echter flexibel mee om." Mensen komen bij de stichting terecht via het algemeen maat schappelijk werk, de sociale dienst, het Leger des Heils of kredietbanken. Ook zijn er die zelf bij de stichting aankloppen. In een gesprek wordt onder meer naar het uitgavepatroon gekeken. „Als de nood hoog zit, vertellen ze het hele verhaal", zegt Van der Meer. „We hebben vrij snel in de gaten of ze echt zelf geen eten meer kunnen beta len." De Stichting komt op verschil lende manieren aan voedsel. Zo wordt eind deze week in Vlissin- gen een supermarktactie gehou den. Aan klanten wordt ge vraagd een product extra te ko pen en dat te schenken aan de stichting. Daarnaast worden regelmatig vanuit het centraal depot in Rot terdam houdbare producten naar Zeeland gestuurd. Zo zijn onlangs in het centraal depot door de fabrikant 78 pallets met dozen Cup-a-soup afgeleverd. „Alleen omdat de verpakking verandert. De soep is nog tot 2006 houdbaar. Kunnen we dus nog prima gebruiken. Op deze manier krijgen we ook rijst, kof fie en potten met tomaten." Vernietigd „Nog steeds worden in ons land jaarlijks tonnen voedsel vernie tigd ter-wijl het nog goed te ge bruiken is. Gelukkig vinden steeds meer fabrikanten de weg naar de voedselbanken." Brood Ook ondernemers in de streek werken mee. „Van mijn bakker krijg ik brood dat over is. Hij zou het anders weggooien. En van tuinders krijgen we groente en fruit." De samenstelling van het wekelijkse voedselpakket va rieert, maar bestaat altijd uit brood, fruit, aardappelen en groenten. Hemelsoet hoorde van de activi teiten van de Stichting Voedsel bank Walcheren. „Echt een fan tastisch initiatief. Ook in Ter neuzen is een voedselbank hard nodig. Naast het opvoeden van mijn drie kinderen heb ik me nog nooit zo nuttig gevoeld." De voedselbank in Terneuzen staat nog in de kinderschoenen. Zo moet de logistiek nog wor den geregeld en worden vrijwilli gers gezocht die de voedselpak ketten uitdelen. Ook kunnen mensen geld en producten done ren. De mensen moeten een voedselpakket volgens Daniël van der Meer wel gewoon opha len. „Alleen bij hoge uitzonde ring wordt een pakket thuisbe zorgd." Miriam Hemelsoet deelt wij dag de eerste twee voedselpakketten uit. De voedselbank in Terneu zen wordt een steunpunt van de voedselbank op Walcheren. Be langstellenden kunnen een mail sturen naar info@voedselbank- ivalcheren.nl of contact opne men met Miriam Hemelsoet op 06-24959412. Ook is informatie te vinden op www.voedselbank- walcheren.nl. TERNEUZEN - Leiding en ouders van jeugdverenigingen en peuterspeelzalen in de gemeente Terneuzen gaan weer op pad met de collectebus voor Jantje Beton. De collecte van vorig jaar leverde 4267,71 euro op. De deelnemende verenigingen hebben elk van hun eigen op brengst spelmateriaal en nieuwe tenten gekocht. De vere nigingen hopen dit jaar op een nog hogere opbrengst, om dat ze het geld hard nodig hebben. De collecte voor Jantje Beton is dit jaar van 7 tot en met 12 maart. In Terneuzen en Hoek gebeurt dat door de scou ting groep EOS/Sint Hubertus. In de gemeente Terneuzen wordt gecollecteerd door de peuterspeelzalen Pim Pam Poentje, de Binnenstappertjes, de Dappertjes, Dikkie Dik Biervliet en Jeugd Cabaret groep Het Talent Sluiskil. In Zaamslag collecteert peuterspeelzaal De Sprong voor Jan tje Beton. HULST - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen houdt momen teel verkeerstellingen in de Hontenissestraat in Hulst. Uit komst van die tellingen zou kunnen zijn, dat de politie wordt gevraagd daar snelheidscontroles te gaan houden. Waterschapswoordvoerster Monique van de Pas legt uit dat de twee waterschappen in Zeeland samen met alle an dere wegbeheerders, zoals de gemeenten, tellingen doen op wegen waarvan ze vermoeden dat er problemen met de verkeersveiligheid zijn. Doel van dit project Integrale Verkeershandhaving Zee land is de verkeersveiligheid waar nodig te vergroten. Voor het waterschap komt de Hontenissestraat om diver se redenen in aanmerking, zo zegt Van de Pas. „Er zijn in de periode van 1996 tot en met 2002 in totaal achttien on gevallen gebeurd, waarvan drie met letsel. Dat vinden wij aan de hoge kant. Bovendien rijdt er het nodige sluipver- keer door de Hontenissestraat en wordt er ook behoorlijk hard gereden. Er ligt weliswaar een vrijliggend fietspad, maar desalniettemin vinden we een meting in die straat gerechtvaardigd. VOGELWAARDE - De gemeente laat de komende weken de Mgr. L. Dobbelaarstraat en de Amberboomstraat in Vo gelwaarde herbestraten. De werkzaamheden beginnen maandag en nemen naar verwachting acht weken in beslag. Het karwei begint van af het kruispunt van de Dobbelaarstraat en de Mgr. F. Janssenstraat. Na de herbestrating van de Dobbelaar straat wordt de Amberboomstraat aangepakt tussen de huisnummers 3 tot en met 15. Plet kruispunt van de Dob belaarstraat en de Amberboomstraat is dan tijdelijk afge sloten voor het doorgaande verkeer. De wijk wordt voor die periode toegankelijk gemaakt via het voetpad dat naast de Dobbelaarstraat 11 ligt. door Euqène Verstraeten KOEWACHT - De schuttersver eniging Sint Sebastiaan in Koe wacht heeft zich nogal verbaasd over de uitspraken die KNVB-af- gevaardigde Loed Haverman deed tijdens de receptie van de jubilerende voetbalvereniging Koewacht. Als oplossing voor het probleem van de trainingsaccommodatie adviseerde Haverman de ge meente om een stuk van het schuttersterrein af te pakken en ter beschikking aan de voetbal club te stellen. „Wij hebben helemaal geen ter rein te veel", reageert voorzitter Willy Verschraegen van Sint Se bastiaan. „Bovendien is dit hele maal geen oplossing voor de voetbalclub." Verschraegen wijst erop dat het schuttersterrein ongeveer een halve meter lager ligt dan de voetbalvelden. Na een paar re genbuien komt het terrein gro tendeels blank te staan: „Ik kan mij niet voorstellen dat RKW Koewacht voortaan gaat trai nen met lieslaarzen aan en ik heb ook niet gehoord dat de club wordt omgevormd tot wa- terpolovereniging", zegt Ver schraegen. „Wij hebben geen be hoefte aan dit soort onnadenken de figuren die met domme op merkingen verenigingen in onze gemeenschap tegen elkaar in het harnas willen jagen. Met de voorzitter van de voetbalclub heb ik afgesproken dat onze ver enigingen, waar mogelijk, el kaar zullen blijven helpen en geen onderlinge strijd gaan voe- „Dat klopt", beaamt voetbal voorzitter Kees Jansen. „We heb ben onderling geen ruzie en pro blemen en dat willen we vooral ook zo houden. Ook wij waren nogal verbaasd dat de KNVB- vertegenwoordiger er over be gon. En we waren er zelf ook niet zo blij mee." Volgens Jansen is er een jaartje of tien geleden wel eens gespro ken over het bijtrekken van een stukje schuttersterrein. „Maar zelfs als de schutters daarmee akkoord zouden gaan, dan zijn we er nog lang niet. Gezien de bodemstructuur zou er nog heel wat moeten gebeuren om het stukje grond geschikt te ma ken." Wat de trainingsmogelijkheden betreft, richt de voetbalclub de pijlen meer op een stukje land bouwgrond naast de voetbalac commodatie. „Dat zou wel een oplossing zijn." Tijdens de feest- receptie, waar ook drie wethou ders aanwezig waren, liet voor zitter Jansen zich de kans niet ontgaan om de gemeentebestuur ders daarop te wijzen. OOSTBURG - De spirituele kring Guirlande haalt de Bel gische Ann Cornilly vrijdag 4 maart naar Oostburg voor een klankschaalconcert. Geïnte resseerden moeten een matje en dekentje meenemen en zich hullen in gemakkelijke kle ding. Het concert in het Her vormd Kerkcentrum begint om 20.00 uur. Soms vraag je je echt af of ambtenaren bewust proberen het beeld dat van hen bestaat te bevestigen. Zo zat deze week tussen de provinciepapieren een brief die op 11 februari vanuit de Middelburgse abdij is ver stuurd naar een inwoner van Ovezande. De brief begint zo: Geachte heer/mevrouw Allereerst excuses voor de late beantwoording van uw brief van 29 juli 2004,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41