itichting hekelt thema inderboekenweek Donner krijgt de volle laag van Hirsi Ali en Wilders Eerste Kamer slankt Provinciale Staten af Boekingen vakanties Thailand stijgen fors pgie zou deur openzetten naar demonenwereld Jongens bekennen moord op Leeuwardense cafébaas Maxima begint werkbezoeken aan Oeganda en Kenia k vermiste an ongeluk iff gevonden I www.autosturm.nl Kamer verandert in schouwburg Regels invriezen eierstokken Zestien strooiwagens vernield Café voor hiv-patiënten Verbod militaire vluchten Eelde Verdachte saus uit schappen Wiegel wil terug naar Den Haag woensdag 23 februari 2005 1F00RT - De behouden- ichting Bijbel en Onderwijs galgen over het thema Ma un de Kinderboekenweek [die van 5 tot en met 15 ok- ivordt gehouden. In een brief roept de stichting [S op hun kinderen van m te halen die meedoen tekserij, tovenarij en ande- culte praktijken'. j het motto 'De Toveraca- j.Boeken vol magie' wil organiserende stichting Sscholen tijdens de Kinder- enweek omvormen toveracademies. Volgens Bijbel en Onderwijs is dat in strijd met de bijbel. „Tovenarij zet de deur open naar de wereld van de duivel en demonen. Scholen moeten kinde ren niet onderwijzen in praktij ken die God zijn volk verboden heeft", aldus de stichting in de brief. Volgens een woordvoerder van CPNB staat het thema vast en verandert er niets aan het pro gramma van de Kinderboeken week. „Magie is dankzij boeken van Tonke Dragt en J.K. Row ling uitgegroeid tot een razend populair thema. Omdat 90 pro cent van de basisscholen mee doet, kiezen we hiervoor. De dis cussie over magie is al zo oud als het boek zelf. Sommige reli gieuze groeperingen zullen daar altijd kritiek op hebben." Stichting Bijbel en Onderwijs protesteerde eerder tegen boe ken over tovenaarsleerling Har ry Potter, het Pokémon-spel en het uit de Verenigde Staten over gewaaide Halloween-feest. In 2001 werd gepleit voor een jaarlijkse bid- en dankdag voor het onderwijs. Zij wilden die dag bidden voor bescherming van leerlingen en studenten te gen occulte invloeden en voor steun aan leraren die daar op school mee te maken krijgen. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Twee jon ge mannen hebben de moord bekend op de eigenaar-kaste lein van café Nijlan in Leeuwarden, Johan de Jong. De daders behoren tot de groep van drie, in de leeftijd van zeventien tot negentien jaar, die vorige week kwamen vast te zitten. Eén van hen heeft bekend, dat hij de 54-ja- rige cafébaas tijdens de roof op 18 januari de dodelijke messteken heeft toegebracht. Een ander heeft toegegeven dat hij De Jong met een slag wapen heeft toegetakeld. Jus titie wil in verband met de af handeling van het onderzoek niet zeggen welke verdachte wat heeft bekend. Het motief voor de moord lijkt wel klip en klaar: beroving. Met de andere verdachte is het Openbaar Ministerie 'nog aan het stoeien', zegt persoffi cier O. Brouwer. Over de iden titeit van de verdachten wil Brouwer niets anders kwijt dan dat ze 'geen enkele rela tie hebben met het slachtof fer'. Ook de betrokkenheid van de drie bij een serie straatroven in Leeuwarden wordt onder zocht. Volgens een familielid van het slachtoffer gaat het om een groep Marokkaanse jongeren. GPD pSWEERT - Passanten gisterochtend bij een iplas in Stevensweert het ijk overschot gevonden K 47-jarige man uit Bun- aanwerd sinds 9 januari ét. toen de boot waarop hij ter. van de stuw in Borgha- slaag stortte en zonk. :chaam lag ongeveer vier taan de waterlijn af. Het is aangespoeld tijdens hoog- r aldus een politiewoord- e Het water van de Maas ;het lichaam de afgelopen kilometer stroomaf- ts meegesleurd, andere opvarende, een age man uit Bunde, ver- ij het bootongeval even- bet leven. Zijn lichaam ienkele dagen na het onge- pnden in de Maas bij Itte- Hnderen en twee vrouwen, an boord, overleefden het EiWP ie gescheiden iers verstoren merdebat (HAAG - Ondanks de ver- ipte beveiliging is de verga- 'J van de Tweede Kamer verstoord door drie die vanaf de publieke cenaar de Kamerleden be ate schreeuwen. Voorzit- tisglas legde de vergade ren ontruimde de zaal. pg om gescheiden vaders an wettelijk recht op ferschap eisten. Zij riepen als: 'Kinderen hebben op moeders en vaders'. >=n hen hing half over de ïrade en liet zich maar met s door de beveiliging ver ren De vaders zijn na en- nrnuten geboeid afgevoerd vrijgelaten. [anisatie Fathers4Justice set de actie niets te maken Aben. Een woordvoerder «ten er wel begrip voor te Bi. maar hij noemt 'een der- actie in het huidige poli- hirnaat niet verantwoord'. ïs4Justice heeft de afgelo pen wel actie gevoerd bij gerechtsgebouwen. KAMPALA - Prinses Maxima bekijkt in de Oegandese hoofdstad Kampala een kle dingwinkel die wordt gefinancieerd door de Centenary Rural Development Bank. De prinses begon gisteren aan een vierdaags bezoek aan Oeganda en Kenia ter gelegen heid van het Internationaal Jaar van het Microkrediet. Hierbij gaat het om kleine le ningen aan kleine ondernemers. De prinses is speciaal adviseur van de VN-commissie voor Microkrediet. „We hebben besloten om Oeganda als eerste land te bezoeken, om dat dit land op dit moment het effectiefste systeem voor Micro Financiering heeft", zei Maxima gisteren. foto Robin Utrecht/ANP door Paul Koopman DEN HAAG - „Heel boos ben ik. De ruzie met minister Don ner was net maandagavond bij gelegd en nu komt hij met dit!" VVD-Kamerlid Hirsi Ali heeft geen goed woord over voor het optreden van de CDA-minister over haar beveiliging. Een brief van Donner gisteren aan de Tweede Kamer over deze zaak is niet alleen Hirsi Ali, maar ook Kamerlid Wilders in het verkeerde keelgat gescho- DAAR M6E/VT->E /ihÊM^L-MIKS VAtJ ten. Donner bestrijdt dat de overheid te weinig deed om de twee bedreigde Kamerleden in een acceptabele woning te bevei ligen. Volgens de minister wees Hirsi Ali in januari een extra be veiligde woning af, waardoor zij in een marinekamp te Amster dam moest worden onderge bracht. Wilders zou zelf de voor keur hebben gegeven aan Kamp Zeist. Daar verblijft hij niet in een cel, maar in een ruimte die 'zowel naar oppervlakte als naar kwaliteit voldoet'r. Hirsi Ali en Wilders vielen van hun stoel toen zij de brief giste ren lazen. Wilders nodigt Don ner uit eens te komen kijken in zijn verblijf. „Ik slaap in een cel met een dikke deur met tralies. Er staat een bed en een tv, dat wel. Donner moet eens ophou den met de indruk te wekken dat wij zelf voor deze situatie hebben gekozen." Hirsi Ali beschuldigt Donner er van de werkelijkheid te verteke nen. „Hij schrijft dat ik op eigen verzoek na de dood van Theo van Gogh naar het buitenland ben vertrokken. Dat is gewoon niet waar. Ik móest. Hij zegt dat ik een woning heb geweigerd. Die heb ik meteen geaccepteerd, maar het werd me ontraden! Al le woningen die ik zelf had ge vonden werden intussen afgewe zen, omdat ze niet te beveiligen zouden zijn. Het probleem is: in voornemens en vage toezeggin gen kan ik niet wonen." Debat Op verzoek van PvdA'ster Kals- beek wijdt de Kamer binnen kort een debat aan de kwestie. Hirsi Ali zocht vrijdag de publi citeit met klachten over de ma nier waarop zij en Wilders ge huisvest zijn. Hirsi Ali zei niet te begrijpen waarom bedreigde Kamerleden als gevangenen moeten leven, terwijl in het buitenland be dreigde politici wel in een nor maal maar extra beveiligd huis kunnen wonen. Donner beloofde maandaga vond dat snel naar een oplos sing zal worden gezocht. In zijn brief aan de Kamer zegt hij ech ter het te betreuren dat Hirsi Ali de verblijfplaatsen van haarzelf en Wilders publiek heeft ge maakt. Daarmee is de veiligheid van henzelf en van hun beveili gers in de knel gekomen, aldus Donner. Bij de gesprekken over de beveiliging zou nadrukkelijk aandacht besteed zijn aan de kwaliteit van de woonlocatie. Toch werd een verblijf in Kamp Zeist volgens Donner gezien de omstandigheden 'uitdrukkelijk door Wilders geprefereerd'. Hirsi Ali liet gisteren weten aan het eind van haar Latijn te zijn. „Donner schendt zelf de af spraak dat wij hier radiostilte over zouden bewaren. Intussen doet hij net alsof wij dit zelf in vrijheid zo gewild hebben. Dat soort redeneringen vindt je door gaans alleen terug bij dictatu ren." GPD pagina 4 persoonsbeveiliging is on-Nederlands DEN HAAG - Staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) zal gynaecologen vragen regels op te stellen voor het in vriezen van eierstokken en zaadbalweefsel. Voor mensen die door ziekte of behandeling van kanker onvruchtbaar dreigen te worden, kan dit invriezen een uitkomst zijn. Ross verwacht dat deze vruchtbaarheidstechniek de ko mende jaren in Nederland wordt toegepast, schreef ze gis teren aan de Tweede Kamer. Invriezen komt al wel voor, terugplaatsen van bijvoorbeeld eierstokken is nog niet ge beurd. ANP AMSTERDAM - Vandalen hebben in de nacht van maan dag op dinsdag zestien strooiwagens en veegwagentjes van stadsdeel Amsterdam-Osdorp zwaar beschadigd. De daders klommen over een hek van een bedrijventerrein, liet een woordvoerder van het stadsdeel gisteren weten. Bijna de helft van de pekelwagens en veegwagens is vol gens het stadsdeel niet meer inzetbaar. Het terrein werd tot enkele maanden geleden bewaakt door twee rottweilers. Eind augustus schoot de politie de waakhonden dood, nadat ze ontsnapten en enkele mensen aanvielen. ANP ROTTERDAM - Hiv-positieve hetero's kunnen voortaan elke laatste vrijdag van de maand met elkaar borrelen in Rotterdam. Het Ron Wichmanhuis aan de Westersingel opent 25 februari voor het eerst de deuren van Café Plus. Het is de bedoeling dat hetero's met hiv elkaar in een in formele sfeer kunnen ontmoeten. Een woordvoerder van het Ron Wichmanhuis hoopt dat ze in Café Plus beter aan sluiting vinden bij hun lotgenoten dan tot nu toe het ge val was. „Homo's kwamen hier al langer over de vloer, maar voor hetero's is de drempel blijkbaar te hoog." ANP EELDE - Groningen Airport Eelde (GAE) mag als enige luchthaven in Nederland voorlopig geen militaire vluch ten ontvangen. Het militaire vliegverkeer op Eelde was geregeld op basis van een ontheffing van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, maar die is vernietigd door de bestuursrechter. Het ministerie moet de procedure overdoen. Dat heeft di recteur J. Meulendijks van GAE gisteren gezegd. Omwonenden van het vliegveld hadden zich bij de rech ter beklaagd over de militaire vluchten. GAE verwerkt ge middeld driehonderd van deze vluchten per jaar. ANP DEN HAAG - Worcestersaus met de verboden kleurstof soedan rood is maandag in Nederland uit de handel ge haald. Dat heeft een woordvoerster van de Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA) gisteren gezegd. Soedan rood kan kanker veroorzaken. Het betreft Worcestershire Sauce van het merk Crosse Blackwell van de Britse levensmiddelenproducent Pre mier Foods. Vorige week vrijdag kwam de Britse instan tie FSA met een lijst van ruim 350 producten waarin soe dan rood is terechtgekomen. ANP HILVERSUM - Hans Wiegel denkt aan een terugkeer in de landelijke politiek. De vroegere VVD-Ieider zegt dat in het tv-programma van Felderhof, dat morgen wordt uitgezonden. Terugkeer naar politiek Den Haag ziet Wiegel na de dood van zijn vrouw als een van de mogelijkheden. Hij ambieert dan de baan van premier, een functie die de liberale veteraan nog niet heeft bekleed. Het is het eerste interview van Wiegel na de dood van zijn vrouw op 6 januari. ANP (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Provinciale Sta ten van Zeeland moeten het na de verkiezingen in 2007 met acht Statenleden minder doen. De Eerste Kamer ging gisteren akkoord met het voorstel Provin ciale Staten in te krimpen. De Zeeuwse Staten gaan van zeve nenveertig naar negenendertig leden. Het voorstel werd met één stem verschil aangenomen: vijfender tig voor en vierendertig tegen. Zoals verwacht gaf de stem van Eerste-Kamerlid Hessing (LPF) de doorslag. „Provinciehuizen zullen bij aan name van dit voorstel niet wor den bestormd door boeren, bur gers en buitenlui", zei hij in zijn stemverklaring. „Dit gaat voor al over bestuurdersleed. Het ver liezen van Statenzetels doet pijn. Mij gaat het om het belang van de burgers. Er is simpelweg niet aangetoond dat de Staten bij verkleining hun werk niet goed zouden kunnen verrich ten." Hessing zei de laatste weken door veel kleine partijen - inclu sief H. Smits van Zeeuws Be lang! - te zijn benaderd met de vraag tegen het wetsvoorstel te stemmen, maar hij liet de be stuurlijke vernieuwing het zwaarst wegen. „Het zou een slechte zaak zijn geweest als ik tegen had gestemd." Met de LPF stemden PvdA, WD en D66 voor verkleining van de Staten. CDA, Groen- Links. SP, ChristenUnie, SGP en de Onafhankelijke Senaats fractie waren tegen. De beslissing van de Eerste Ka mer maakt een einde aan een lang traject. De Tweede Kamer ging vier jaar geleden al ak koord met de afslanking. Behan deling in de Senaat werd een jaar later echter op de lange baan geschoven. Het zijn vooral kleine Staten fracties die vrezen dat hun in breng na de volgende provincia le verkiezingen afneemt. De kies deler neemt immers toe als het aantal Statenleden afneemt. Of tewel: er zijn meer stemmen no dig voor een Statenzetel. Overi gens spraken de Partij voor Zee land (twee zetels) en D66 (één ze tel) zich deze week uit voor ver kleining van de Zeeuwse Staten. DEN HAAG - Actrice Adelheid Roosen onderhoudt zich met Kamervoorzitter Frans Weisglas voor aan vang van De Gesluierde Monologen. Dit toneelstuk is gisteren opgevoerd in de Tweede Kamer. De mo nologen zijn bedoeld om een beter inzicht te krijgen in de innerlijke belevingswereld van de moslim vrouw. Het theatergezelschap dat de monologen uitvoert staat onder leiding van Roosen en is op initia tief van vrouwelijke Tweede-Kamerleden naar het parlement gehaald. foto Koen Suyk/ANP door Marijn van der Pas en Jan Kooy DE MEERN - Het aantal boekin gen voor een vakantie naar Thai land neemt de laatste weken sterk toe. Dat blijkt uit cijfers die het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemin gen (ANVR) gisteren publiceer de. In de drie weken vanaf 15 janua ri boekten Nederlanders 46 pro cent meer georganiseerde win- tervakanties naar Thailand dan in dezelfde periode vorig jaar. Het land loopt daarmee een deel van de achterstand in die ont stond door de zeebeving op twee de kerstdag. Het totaal aantal winterboekingen naar Thailand is dit seizoen wel nog steeds 13 procent lager dan in dezelfde pe riode vorig jaar. „Wellicht gaan Nederlanders nu juist naar Thai land toe als steun voor de econo mie", aldus een woordvoerster van de ANVR. Ook de zomervakanties naar Thailand zitten duidelijk in de lift. In de afgelopen weken koch ten Nederlandei's 43 procent meer reizen naar Thailand dan in dezelfde periode vorig jaar. Het totale aantal boekingen komt daarmee zelfs 16 procent hoger uit dan vorig jaar. Het toerisme naar Thailand krijgt eind maart een extra im puls als Phuket Air begint met vluchten tussen Amsterdam, Bangkok en Denpasar (Bali). Op 27 maart landt het eerste vlieg tuig vanuit Bangkok op Schip hol. Phuket Air biedt onder meer via haar eigen website re tourtickets aan vanaf 495 euro en duikt daarmee onder de tarie ven van de concurrentie. Verder liet touroperator Travelhome gisteren weten dat het nieuwe Toyota truckcampers gaat ver huren in Thailand. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3