.andgoed kan overal komen ?zc zc Eigentijdse presentatie geschiedenis Middelburg knapt begraafplaats op PZC 1 1 Kijk uit je doppen, bij rood licht stoppen meente ziet af van vooraf vastgestelde locaties «jen da AZET www.autosturm.nl Studie terrein gasfabriek onnodig Slagbomen gemeentehuis Zierikzee Aanbesteding via prijsvraag Jongen mishandeld in Terneuzen lezers schrijven Woningen Bijeenkomst ondernemers woensdag 23 februari 2005 fFrsek Janssen UININGEN - Met een tocht ,de straten van Kruiningen j het luidruchtig gevierd: gisteren mag basisschool Welle het verkeersveilig- hlabel voeren van het Regio- I Orgaan Verkeersveiligheid land. Daar hoefde de school leens zo veel voor te doen. De twee verkeersouders van De Welle, Miriam Steendijk en Ma rianne van Gils, kwamen met het initiatief. „Op een bijeen komst van verkeersouders werd verteld over het label. Onze school voldeed toch al aan bijna alle eisen, dus zijn we op een leerkracht afgestapt, Die vond het ook een goed idee." Eén van de lessen die de ver keersouders de kinderen al ja ren meegeven, is veilig fietsen van Kruiningen naar Goes. „Elk schooljaar fietsen we met groep acht de route naar Goes. We wij zen ze onderweg op de gevaarlij ke punten. Als de leerlingen straks naar de middelbare school gaan, moeten ze die route van vijftien kilometer elke dag fietsen." Het enige wat de school extra moest doen om het verkeersvei- ligheidslabel in de wacht te sle pen, is het houden van een prak tij kexamen. De school was gisteren versierd met verkeersposters waar ver- keersorganisatie 3VO nog een puntje aan kan zuigen. De slo gans „Stop bij een zebrapad, an ders rij je iemand plat!" en „Kijk uit je doppen, bij rood licht stoppen!waren door leer lingen van groep acht verzon nen. Het was bovendien de hele dag feest, 's Morgens werd het label uitgereikt, 's middags een la- waaioptocht door het dorp en daarna waren er nog een mode show en een disco. e Soesman RIKZEK - Nieuwe landgoe- n mogen niet langer alleen jooraf vastgestelde locaties -jen gebouwd. Ook is het lal landgoederen dat op jiiwen-Duiveland kan ko- Uiiet meer bij voorbaat aan maximum gebonden. gemeente Schouwen-Duive- j wil met het nieuwe land- derenbeleid maatwerk bie- tDat wordt bereikt door on- mek te doen naar de ge- ktheid van de locatie en met setje criteria aan de hand rvan aanvragen zullen wor- jetoetst. pieester en wethouders ko- daarmee tegemoet aan de een meerderheid van smeenteraad om meer flexi- ■fit. Het college wilde aan- jelijk drie landgoederen toe- op een paar daarvoor ge- tgeachte plaatsen. Dat vin- de meeste politieke partijen i beperkend. Geef de ont- jling van landgoederen ruimte, maar leg wel duide- voorwaarden neer, luidde lap. Het plan is nu, el- isnvraag afzonderlijk te be- Onderzoek door een itdaliseerd bureau moet per raag uitwijzen of én hoe aièuw landgoed in het land- ijlkan worden ingepast. [.onderzoek moet door Han 's.zelf bekostigd worden, gemeente Schouwen-Duive- dhoeft dus niet meer op het tóland zelf op zoek naar ge ilelocaties voorlandgoede- tDatscheelt kosten. WEKACTIVITEITEN I- Nieuwe Kerk, 19.30 uur: le- ipelgrimstocht Santiago de Com- (Advertentie) (Advertentie) Mie -Tel. 0113-3 «orgklachten: 00-0231231 'maandag t/m vrijdag ge ilende de openingstijden; Herdags tot 12.00 uur iDACTIE chouwen-duiveland ischtweg 23a estbus 80 «OAB zierikzee 0111-454647 ïC 0111-454657 mail; redzzee@pzc.nl 'arcel Modde (chef) Kleemans Pankow >me Soesman 'lita Lanting WyBoogert (sport) Ntrale redactie iationspark 28 Stbus 31 *00 AA goes (0113)315500 (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl r* TERNET !R '«w.pzc.nl limail: web@pzc.nl De gemeente heeft ook tal van ei sen opgesteld voor de bouw van nieuwe landgoederen. Het gaat om zaken als de plek waar het komt, de grootte, de inrichting, het gebruik en het beheer. De ge meente werkt op dit moment aan de uitwerking van deze ei sen. De verwachting is dat het landgoederenbeleid in maart aan de gemeenteraad kan wor den gepresenteerd. Daarmee geeft wethouder R. van der Wekken gehoor aan de oproep die in januari in de com missie openbare ruimte is ge daan om in maart met een nieuw voorstel over de brug te komen. Behalve inhoudelijke on enigheid was er ook strijd over de manier waarop het nieuwe beleid op poten moest worden gezet. De fracties gaven aan niets te voelen voor het inscha kelen van een kostbaar extern bureau. Van der Wekken daaren tegen liet weten voor deze klus niet zomaar even voldoende menskracht en deskundigheid uit zijn mouw te kunnen schud den. Met het in dienst treden be gin dit jaar van een landschaps architect bij de gemeente is het alsnog binnen eigen huis ge beurd. "Aan Zeezoekt ij «nolle woningen, mooie villa's authentieke huizen .'dieren voor verhuur in Zeeland i I'M Marianne Priester (06-40734102) j T»Vrijblijvende afspraak of meldt u aan op H IJNEN - ZONWERING vww.aazet.nl 33Q333 Leden van de Stichting Historische Spelen tijdens een presentatie op de trappen van de Nieuwe Kerk. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens boekhandelaar Theo Spinnewijn van boekhandel De Vries zijn Zierikzee, boeken en historie onlosmakelijk met elkaar verbonden. De vestiging van speciaalzaken als 'De Boekenbeurs' en 'Boven het Dal' be schouwt hij als een logische ontwikke ling in dit monumentenstadje. Hij be schouwt dat niet als specifieke concur rentie voor zijn eigen branche, maar eer der als versterking van het aanbod dat mensen hier bij de eerste aanblik van Zierikzee verwachten. Spinnewijn is dan ook bijzonder blij met het thema van de boekenweek dit jaar: 'Spiegel van de Lage Landen - Boe ken over onze geschiedenis'. Voor hem is dat aanleiding speciaal voor Schou- wen-Duiveland dit keer een extra breed programma aan te bieden. Hij doet dat in samenwerking met de Commissie Nieuwe Kerk, de Stichting Historische Spelen Zierikzee en enkele musici uit stad en regio. Geschiedenis is in de optiek van. Spinne wijn niet stoffig, maar kan juist op een eigentijdse wijze gepresenteerd worden. „Een mooie manier om een brug te slaan tussen verleden en heden", vindt de boekhandelaar. In zijn winkel stelt hij gedurende de boekenweek van 9 tot en met 19 maart elke dag een ander the ma centraal, zoals: historische romans, biografieën, de Oranjes en de Gouden Eeuw. Daarnaast staan er tijdens de boeken week zelf twee grote manifestaties ge pland in de Nieuwe Kerk met Koos Pos- tema op woensdag 9 maart en Sandra Roelofs op dinsdag 15 maart. Later in het seizoen, op dinsdag 3 mei maakt de schrijfster Margriet de Moor hier op uit nodiging van Spinnewijn haar opwach ting. Vertellingen Oud-onderwijzer en televisiepersoon lijkheid Koos Postema schreef een aan tal jaren geleden een leerzaam en mee slepend (voor)leesboek: 'Terug in de Tijd'. „Tijdens zijn presentatie in Zierik zee zullen de Middeleeuwen, de acht tiende en negentiende eeuw aan bod ko men. Postema neemt het publiek met vertellingen over markante feiten en il lustratieve figuren mee naar deze tijds perioden", zegt Spinnenwijn. Het leek hem aardig daarnaast te tonen hoe sommige inwoners hier daadwerke lijk met de geschiedenis bezig zijn. Zo kwam hij op het idee de Stichting Histo rische Spelen uit te nodigen voor een presentatie van hoogtepunten uit hun producties Het Oproer, De Ridderslag, Dijkval en De Wonderdokter. Aan de hand van een kostuumpresentatie geeft Baukje Bijlsma een overzicht van de di verse kostuums die in de voorstellingen zijn gebruikt. Een kleine week later, dinsdag 15 maart, maakt de Zeeuwse presidents vrouw uit Georgië, Sandra Roelofs, haar opwachting in de Nieuwe Kerk. In verband met het uitkomen van haar bio grafie 'De first lady van Georgië - herin neringen van een idealiste' maakt zij een Zeeuwse toernee. Ook deze avond foto Dirk-Jan Gjeltema wordt omkleed met een bijzonder pro gramma. Zo zingt Liesbeth Franken en kele typisch Georgische volksliederen. Dat betreffen hoofdzakelijk liefdesliede ren die gebaseerd zijn op de zogeheten pentatonische toonladder net als negro spirituals. De zangeres wordt begeleid door Mar van der Veer op piano. De samenwerking tussen Spinnewijn en de Commissie Nieuwe Kerk beperkt zich niet tot de boekenweek, maar krijgt in mei tijdens het bevrijdingsfesti val een vervolg met het optreden van Margriet de Moor. Zij vertelt dinsdag 3 mei over het ontstaan van haar nieuwe roman De Verdronkene. Dat betreft een verhaal met als thema de Watersnood ramp, dat zich voor een deel in Zierik zee en gedeeltelijk in Amsterdam af speelt. Na de pauze wordt De Moor geïn terviewd door Kees Slager, de Zeeuwse journalist en schrijver van het boek De Ramp. Het Prins Mauritskoor uit Mid- delhamis verzorgt op deze avond een muzikaal intermezzo. Kaarten voor alle manifestaties in de Nieuwe Kerk zijn afzonderlijk en in pas se-partout verkrijgbaar bij boekhandel De Vries in Zierikzee. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De condolean ceruimte op de begraafplaats in Middelburg wordt opgeknapt. Het gebouw krijgt airconditio ning en de tuin eromheen wordt opnieuw ingericht. Bovendien moet de doorstroming in het ge bouw verbeteren. Voor het opknappen van het ge bouw wil het college van burge meester en wethouders in Mid delburg 1,5 miljoen euro uittrek ken. „We gaan de sfeer verbete ren", zegt wethouder A. van 't Westeinde. „Er wordt geschil derd, er komt een natuurstenen vloer, een nieuw plafond en nieuwe gordijnen." De condo- (Advertentie) leanceruimte wordt vergroot en het gebouw wordt zo aangepast dat verschillende groepen el kaar minder vaak tegenkomen. Voor grotere groepen is het ge bouw nu veel te klein. Daar naast is de inrichting wat geda teerd. Bovendien is de klimaat beheersing slecht. Tarieven Om de investering te kunnen be talen, moeten de tarieven voor begraven en cremeren volgend jaar omhoog met honderd euro. Met 668 euro wordt een begrafe nis in Middelburg dan iets duur der dan in Vlissingen (642 euro) en veel duurder dan in Goes (475 euro). Cremeren wordt in Middelburg ruim duurder dan in Terneuzen, maar ongeveer net zo duur als in Bergen op Zoom. Het crematorium in Mid delburg krijgt over een paar jaar waarschijnlijk concurrentie van een crematorium in Goes. Dat betekent dat er per jaar ruim driehonderd crematies minder in Middelburg zullen plaatsvinden. Dat levert jaar lijks een tekort van rond de 175.000 euro op. Op termijn moeten de tarieven daarom opnieuw worden ver hoogd. Ondanks de mogelijke concurrentie blijft het nodig om de ontvangstruimten op de be graafplaats op te knappen, vindt het college. Als het crema torium moet concurreren is het juist belangrijk dat er een goede accommodatie is. Het bedrijf dat nu een crematorium in Goes Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland ZIERIKZEE - Ondanks het feit dat vorige week bij graaf werkzaamheden op het terrein waar in vroeger tijden de Zierikzeese gasfabriek stond drie skeletten werden gevon den, is archeologisch onderzoek niet nodig. Dat maakte wethouder R. van der Wekken van de gemeente Schou- wen-Duiveland gisteren bekend. De menselijke beende ren die werden gevonden zijn vermoedelijk die van bewo ners van het leprozenhuis dat vroeger in de buurt van het terrein waar later de gasfabriek werd gebouwd stond. De skeletten worden momenteel onderzocht. Van der Wek ken sluit niet uit dat er nog meer vondsten worden ge daan, maar er is geen sprake van gericht zoeken. ZIERIKZEE - Bezoekers die hun auto willen parkeren op het parkeerterrein van het gemeentehuis, maar hier ver volgens geen bezoek aan brengen, stuiten binnenkort op een slagboom. Via een intercom kan de bestuurder toegang krijgen tot het terrein, maar om er vanaf te komen, is een kaartje no dig. Dit kan gehaald worden bij de receptie. Er moet be taald worden als blijkt dat er alleen geparkeerd is om de stad te bezoeken. Het bedrag staat gelijk aan het parkeer tarief dat voor het centrum geldt. Voor het deel van het terrein waar de medewerkers van het gemeentehuis hun auto zetten, komt ook een slag boom. Deze kan bediend worden met de badge, die het personeel nu al gebruikt om deuren in het gemeentehuis te openen. De kantonrechters mogen hun auto voortaan op het bordes vlak voor de ingang parkeren. ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland wil de herbouw van het voormalige thea ter Mondragon tot een multifunctionele podiumvoorzie ning met een zogeheten aanbesteding via prijsvraag in de markt zetten. Bij deze vorm van aanbesteding ligt het risico geheel bij de inschrijver. Na de gunning heeft de gemeente dan geen bemoeienis meer met het project, afgezien van zaken in de sfeer van vergunningen en subsidies. De gemeente heeft bij een aanbesteding via prijsvraag echter minder in vloed op de handhaving van de podiumfunctie. Volgens wethouder W. Renden hebben inmiddels meerdere markt partijen belangstelling getoond voor de herbouw van Mondragon. TERNEUZEN - Een vijftienjarige jongen is gistermiddag rond kwart over vier mishandeld door een onbekend ge bleven jongen. Het slachtoffer liep over de Oude Vaart in Terneuzen toen de jongen hem aansprak en hem ervan be schuldigde iets te hebben gedaan bij zijn oma. De vijftien jarige ontkende dat. Daarop gooide de onbekende jongen zijn fiets naar de vijf tienjarige. Deze liep door, waarop de andere jongen zijn rugzak pakte en de vijftienjarige daarmee begon te slaan. Ook gooide hij de boekentas van de vijftienjarige jongen in het water. Hierdoor hepen boeken en elektronica in de tas schade op. Ook had de vijftienjarige jongen een zwelling op zijn gezicht als gevolg van vuistslag. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In goede samenspraak met op eenvolgende wethouders heeft Stad Lande (S&L) een inven tarisatie gemaakt van alle hou ten woningen, die in 1953 door verschillende landen werden ge schonken. In de afgelopen paar jaar stonden de wethouders posi tief tegenover de aanwijzing van een beperkt aantal wonin gen als gemeentelijk monument. Als het mooiste ensemble kwam naar voren het rijtje Noorse wo ningen aan het Duinwegje te Burgh. De monumentencommis sie van de gemeente (adviescolle ge) wilde zelfs hieraan de zwaar ste bescherming geven: rijksmo nument. Bescherming op korte termijn wordt door S&L van be lang geacht omdat Zeeuwland voornemens is de woningen te slopen, om er nieuwe huizen neer te zetten. De woningbouw vereniging maakte wel het gene reuze gebaar om het sloophout te schenken voor wederopbouw bij het watersnoodmuseum! Nu het college besloten heeft de mooiste geschenkwoningen op Schouwen-Duiveland niet te be schermen, omdat de belangen van Zeeuwland zwaarder gewo gen worden dan die van S&L, breekt ieders klomp (PZC 16-2). Veelal verkoopt Zeeuwland on rendabele woningen en bouwt dan nieuwe woningen op andere locaties. Waarom kan in samen werking met de gemeente dit niet in Burgh gebeuren? Ik ver moed dat Zeeuwland bij ver koop nog een mooie boekwinst kan realiseren. Of zoekt het col lege wisselgeld om de Noorse woningen aan de Grachtweg te 'mogen' slopen? Wederom blijkt het onvermogen van het college van B en W nog enig vertrouwen te winnen bij vele burgers. Hugo Doeleman Ring 5 Dreischor VLISSINGEN - De WD Vlissin gen houdt vanavond een bijeen komst voor ondernemers. De partij wil weten hoe onderne mers de ontwikkelingen in de stad ervaren. De WD is vooral benieuwd naar de ervaringen met de werk zaamheden. De bijeenkomst begint om half acht 's avonds in café De Con current aan het Vlissingse Bel- lamypark. wil beginnen, heeft ook de ge meente Middelburg benaderd. Het bedrijf was geïnteresseerd in overname van het gemeente lijk crematorium. Het college is daar niet op inge gaan. „We willen dat bever in ei gen hand houden", aldus Van 't Westeinde. Garantie Volgens hem is dat de beste ga rantie dat de dienstverlening goed blijft. Bovendien zou een particulier niet alleen het crema torium, maar het hele complex aan de Westelijke Oude Haven- dijk moeten overnemen omdat het moeilijk is die twee onderde len organisatorisch te scheiden. Op dit moment wordt al ge werkt aan de begraafplaats zelf. Het terrein wordt uitgebreid richting de Kruitmolenlaan. Daardoor is er straks ruimte voor bijna 2500 extra graven, ge noeg voor de komende twintig jaar. (Advertentie) BELANGRIJKE VEILIGHEIDS WA ARSCHU WING Wij hebben geconstateerd dat een knuffelbeest in de vorm van een kikker, welke werd verkocht rond mei 2004, onderdelen bevat die kinderen kunnen inslikken. Het knuffelbeest is herkenbaar aan de volgende kenmerken: vorm van een kikker, 18 cm groot, lichtgroen met een donkergroene rand om de buik, de achterkant is donkergroen, twee witte ogen op het hoofd Aan iedere hand en voet zitten drie donkergroene bolletjes. Deze bolletjes kunnen er worden afgebeten. De knuffel is voorzien van een Prénatal label In de actieperiode, van 5 t/m 18 mei 2004, kostte de knuffel 3,99. De oorspronkelijke prijs bedroeg 5,99. Prénatal neemt dit besluit vanuit haar voortdurende zorg voor welzijn van kind en ouders. Dat houdt voor Prénatal in dat er geen enkele twijfel mag bestaan over de veiligheid en kwaliteit van door haar geleverde producten. In dat kader biedt Prénatal klanten die in het bezit zijn van bovengenoemd product de mogelijkheid deze in te leveren bij haar winkels en het aankoopbedrag terug te krijgen. Een afbeelding van het desbetreffende product, alsook de verkooppunten, zijn te vinden op website www.prenatal.nl. Prénatal verontschuldigt zich voor het ongemak Almere, 22 februari 2005 - Prénatal Moeder en Kind BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35