zc ezondheidszorg onder één dak \r~" Gratis busjes in Vlissingen Pleidooi voor studie extra ontsluiting wijk Poortambacht iiisartsen, apotheek en tandarts bijeen in groene schil Zierikzee Rekenen is een probleem Denmarkt cadeau mee or werkgever Nieuw Borrendamme komt later Farvel Mohawk, ha en god reise! Manege verhuist te paard Werkstraf voor stalker Politie flitst hardrijders Seniorenorkest speelt voor Anbo zeeuwse almanak Laat die: 0113-315649 pzc.nl iHedactie@pzc.nl 'us 31,4460 AA Goes rtentie-exploitatie: j,en Midden-Zeeland: 0113-315520; «.Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. ,nsdag 23 februari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ■Marcel Modde (ZEE - In de groene schil erikzee wordt een gezond- entrum gebouwd. Het |ex gaat onderdak bieden gezamenlijke huisart- aklijk, apotheek en tand- Daarnaast zijn nog ver- üende andere zorgaanbie- ibeeld. iiüatief komt van di'ie Zie- huisartsen, die hun •jen willen bundelen. De ieuwe praktijk van Speel zet niet mee. Voormalig s-directeur A. Schouw is lokken als projectcoördi- aangeven van de ge- Schouwen-Duiveland middels zes potentiële lo- onderzocht. Het terrein s de parkeerplaats aan de ptraat op de hoek met de svaii Saint Hilaire is vol- !:Schouw het geschiktst een gezondheidscentrum, plek is niet alleen vanuit 'te bereiken, het ligt rog eens redelijk centraal yzichte van de nieuwbouw- Poortambacht én pal naast jadamme." jrekingen loonzorg Nederland, eige- fan Borrendamme, zijn be ogen aan de gang voor sa- erking. Ook het instituut 'eestelijke gezondheids- pergis heeft aangegeven opzet te willen participe- |ei' is al de verhuizing jptheek Zierikzee uit de aldus Schouw. Vast olgens hem eveneens de lg van een logopediste, werk, de Soesman KZEE - Mensen met een ng die morgen tijdens de inarkt in Zierikzee een «machtigen krijgen - on- ipaalde voorwaarden - een tje van 1000 euro mee i werkgever. De Bancn- [staat dit keer deels in het i seizoensarbeid. inadrukkelijk voor geko het oog op het naderen- Zowel in de re- als in de groei- en setoren is het over een laanden weer keihard wer- eblazen. Al langer wordt efd naar een oplossing bet tekort aan arbeids- het zomerseizoen op wen-Duiveland. Wellicht er kansen door een duide- oppeling met werkzoeken- leggen, is de gedachte. De inarkt is sowieso als bedoeld waar vraag en Ivan arbeid elkaar moe werd de laatste banen- 'gehouden. Die werd door isgenhonclerd mensen be- Naar verwachting wordt ntal dit keer overschre- is een initiatief Centrum voor Werk en (CWI) en de gemeente Deelne- de markt zijn onder a Zuidhoek, verschillen- sndorganisaties, een wer- selectiebureau, de Ko- Landmacht, de Ko- Horeca Nederland, de WerkSaam en Project van zowel werk- pls werknemers geeft de ite Schouwen-Duiveland s weg bij wijze van loon Werkzoekenden |een brief mee waarmee aanwezige werkgevers op kunnen gaan. Gaat voor 1 juni 2005 peidsovereenkomst aan n uitkeringsgerechtigde, g de werknemer de nieu- s 1000 euro geven. Het om een arbeidsover- van tenminste 32 uur gedurende tenminste Nnmarkt voor Schou- 'iveland wordt voor het bet gemeentehuis gehou- ïuurt van 14.00 tot 20.00 Smedt, een psychologische prak tijk en het huisartsenlaborato rium (bloedprikken) in het ge zondheidscentrum. Daarbij gaat het in alle gevallen om verschui ving en bundeling van bestaan de functies, die nu nog ver spreid zijn over Zierikzee. Schouw: „De bedoeling is dat er zo een duidelijke meerwaarde ontstaat. Wanneer de huisarts een medicijn voorschrijft kan dat straks in het zelfde pand worden afgehaald. Maar ook on derling, die zelfde huisarts kan overleggen met de apotheker over het juiste medicijngebruik. Er komt meer inzicht en lijn in eikaars aanpak." In Nederland bestaan inmiddels meer dan 150 soortgelijke cen tra. Daarmee wordt volgens de projectcoördinator beantwoord aan de eisen van de nieuwe lich ting huisartsen, die een voor keur hebben voor een groeps- praktijk en een dienstverband in deeltijd. Ontbreken die voor waarden, dan zal het in de toe komst steeds moeilijker worden vervangers te vinden voor een arts die stopt met zijn praktijk, schetst Schouw de achterliggen de gedachte. Het initiatief staat los van de centrale huisartsenpost in het voormalige Zweeds Rode Kruis- ziekenhuis in Zierkzee. „Dat is een voorziening voor heel het ei land en specifiek gericht op de avonden, nachten en weekein den." Schouw geeft aan dat wel is be keken of het gezondheidscen trum in het zelfde gebouw kon worden ondergebracht. Die op tie ketste al snel af op ruimtege brek en een ongeschikte inde ling en ligging van het oude zie kenhuis voor het beoogde doel. Beheer Maandag 21 maart wordt het concept gepresenteerd aan de di verse deelnemers. Dan is ook duidelijk hoe het complex er uit komt te zien en hoeveel de bouw van het gezondheidscentrum gaat kosten. Het pand wordt neergezet en beheerd door een belegger in onroerend goed, die de ruimten vervolgens verhuurt, Het gezondheidscentrum wordt maximaal drie bouwlagen hoog en zal optisch worden ingepast in het Borrendamme nieuwe stijl. Planologisch moet het ini tiatief nog door de molen. Ver loopt dat zonder bezwaren en al te veel tegenslagen, aldus Schouw, dan kan volgend jaar met de bouw worden begonnen. In dat gunstigste geval gaat het gezondheidscentrum in 2007 open. Borrendamme-nieuwe-stijl verrijst later dan gepland; het plan moet worden aangepast omdat de kijk op wonen en zorg is veranderd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bouw van het nieuwe woon- en zorgcomplex voor ouderen op de locatie van het huidige Borrendamme in Zierikzee begint pas in 2007. Dat is twee jaar later dan ge pland. Volgens projectleider P. Wilmink van Woonzorg Ne derland en directielid T. van Campen van zorgaanbieder Al- lévo heeft dat alles te maken met een gewijzigde visie op het aanbod van wonen en zorg. Het plan tot ontwikkeling van een breed opgezet gezondheids centrum in Zierikzee op een ter rein in de directe nabijheid van Borrendamme is daarop van gro te invloed. „Als daar straks allerlei dien sten worden aangeboden, behoe ven wij daar bij de bouw van het nieuwe Borrendamme geen ruimten meer voor te realiseren. Het lijkt dan ook niet nodig de totale oppervlakte van tweedui zend vierkante meter in te vul len", zegt Wilmink. Volgens hem verandert er verder aan de in september 2003 gepresenteer de massastudie voor de nieuw bouw niet zoveel. Woonzorg Ne derland gaat nog steeds uit van een aantal rechthoekige, vier kante en ronde units waarin zorgappartementen, huurwonin gen en luxe koopwoningen wor den gevestigd. Wel verwacht Wilmink dat er meer huurwonin gen gebouwd zullen worden dan de oorspronkelijke veertig en dat er wat minder koopwonin gen komen. De fusie tussen zorgkoepel Ar- cus en de Thuiszorg tot de nieu we organisatie Allévo is er vol gens directielid Van Campen me de debet aan dat het Borrendam- me-plan ook hier in tijd vooruit is geschoven. „Wij hebben onze visie op wo nen en zorg moeten scherpstel- len op de te verwachten ontwik keling in de toekomst", zegt Van Campen. Wooneenheden Volgens Wilmink houdt die ont wikkeling in dat het traditione le bejaardentehuis wordt ver vangen door woonheden met ver pleeghuiszorg. Licht demente rende ouderen wonen daar met circa zes mensen bijeen. In Bor- rendamme-nieuwe-stijl staan dertig verpleeghuisplaatsen ge pland. Op verzoek van Allévo be ziet Woonzorg of dit aantal nog wqt kan worden vergroot. Naast de zorg die verpleeghuis Corne lia biedt, voorziet Allévo een toe nemende behoefte aan woon zorg-vestigingen voor licht de menterende en psycho-somati- sche patiënten. „Wij hebben te maken met de toekomstige behoefte én met de manier hoe de voorziening daar in gefinancierd kan worden. De plannen moeten worden afge stemd op de nieuwe Wet Toegan kelijkheid Zorg Instellingen, de WTZI", zegt Wilmink. Projectarchitect T. Tuinhof werkt op dit moment aan de ge detailleerde invulling van het nieuwe Borrendamme. De na druk komt nu te liggen op de bouw van woonunits en veel foto Marijke Folkertsma minder op de ruimten voor zorg voorzieningen. Voor alles wordt gestreefd naar een flexibeler bouwwijze met wooncasco's en overdekte binnenplaatsen. Vol gens Wilmink kan op die manier in de toekomst vlot worden inge speeld op veranderingen in de vraag naar wonen en zorg voor ouderen. Hij verwacht de aan vraag voor de financiering van het nieuwe Borrendamme vol gende maand bij het College Bouw te kunnen indienen. Vol gens hem staat er minstens een half jaar voordat daar een beslis sing op komt. De bouwaanvraag bij de gemeente zou dan eind dit jaar kunnen volgen. Na een wij ziging van het bestemmingsplan zou dan begin 2007 met de echte bouw begonnen kunnen wor den. door Maurits Sep VLISSINGEN - Een pendelbus gaat vanaf morgen bezoekers van de Vlissingse binnenstad gratis vervoeren. Zolang de Spuistraat is afgesloten voor ver keer, rijden twee busjes op en neer tussen de Aagje Deken straat en het Bellamypark. De bus moet ook het imago van Vlis singen als onbereikbare stad be strijden. Het gemeentebestuur heeft dit gisteren besloten, na overleg met ondernemers uit de binnen stad. Het is een extra impuls voor de bereikbaarheid van de binnen stad, verklaarde verkeerswet houder P. van der Maden. Het is tevens een tegemoetkoming aan de ondernemers op en rond het Bellamypark, inclusief de biblio theek 't Spui. Bovendien, zegt Van der Maden, wil de gemeente met de pendel bus het geschonden blazoen op poetsen. Vlissingen wordt vol gens hem afgeschilderd als een onbereikbare stad. In werkelijkheid is het zo erg echter niet, vindt hij. Om uit te dragen dat het centrum wel de gelijk goed bereikbaar is, wordt de pendelbus ingezet. De busjes kunnen acht mensen per keer vervoeren. Ze vertrek ken als ze vol zijn. De pendel dienst is voor passagiers gratis, maar kost de gemeente 25.000 euro. Voor dat geld kan ook een reclamecampagne worden ge voerd en kunnen borden worden geplaatst om bezoekers van de stad naar de vertrekhalte aan de Aagje Dekenstraat te leiden. Au tomobilisten kunnen hun auto kwijt in de parkeergarage aan de Scheldestraat voor een euro per uur. Op het plein bij de gara ge kost parkeren vier euro per dag. Damwanden De verkeershinder in de binnen stad duurt zes weken. Die tijd is nodig voor het slaan van dam wanden voor de parkeergarage die onder het winkel- en appar tementencomplex De Fonteyne komt, en voor het aanleggen van een tijdelijke brug die het Bel lamypark weer bereikbaar moet maken. Als de Spuistraat weer opengaat, wordt de pendel dienst opgeheven. VLISSINGEN - De Mohawk II heeft de Schel- depoort verlaten. Het antieke zeilschip uit Noorwegen werd gisterochtend in het ruim van een ander Noors schip geladen. Deze kruiplijn- kotter, Friski genaamd, was in de buurt en moest toch terug naar Noorwegen. Dus mocht de Mohawk II meeliften. Morgen komen de kot ters aan in Frederikstad, waar een drijvende kraan klaarligt om de Mohawk naar een werf te brengen voor verdere reparatie. De Mohawk II zonk in de nacht van 18 op 19 juli vorig jaar nabij het badstrand van Vlissingen na een aan varing met de Arnemuidse kotter ARM-20. De bemanningsleden en passagiers, scouts uit Noorwegen, werden gered. Twee dagen latei- werd het schip gelicht. foto Ruben Oreel Veel jongeren hebben moeite met rekenen. Vooral hoofcl- rekenen zorgt voor problemen. De jeugd redt zichzelf met rekenmachines, die overal voor het grijpen liggen. Het Se minarium voor Orthopedagogiek in Middelburg is een kenniscentrum dat ondersteuning en begeleiding biedt voor leraren. Het centrum houdt in april een conferentie over rekenen en wiskunde, pagina 15 jeugd kan niet rekenen BRUINISSE- De Bruse Manege Aquadelta verhuist zater dag 5 maart te paard naar het nieuwe onderkomen in Dreischor. Om twee uur vertrekt de colonne van dertig paarden en pony's. Anderhalf uur later worden ze ver wacht in de verbouwde stoeterij aan de Zuid Langeweg. Bij die gelegenheid maakt eigenaar J. Groenendijk ook de naam van zijn nieuwe stallen bekend. De officiële ope ning van de rijschool is zaterdag 16 april. De Bruse mane ge moet wijken voor uitbreiding van het bungalowpark Aquastaete. Aanvankelijk was de bedoeling aan de over kant van het bestaande terrein een nieuw complex te bou wen, maar dat duurde te lang. Tussentijds kwam de over name van de oude stoeterij in Dreischor in beeld. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Arn hem is gisteren in Middelburg voor stalking van een vijf tienjarig meisje op Walcheren conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De twee hadden vorig jaar zomer con tact gekregen via de computer. Ze wisselden foto's, sms-berichten en e-mails uit, todat het meisje het contact verbrak. De man bleef haar bestoken met sms-berichten, telefoontjes en e-mails en kwam zelfs drie keer naar Zee land om haar te vinden. Zo hing hij in Middelbrug en Vlis singen posters met haar afbeelding op en verspreidde hij folders op scholen. Zelfs nadat de politie was ingescha keld, bleef hij zoeken. Uiteindelijk traceerde hij haar op 22 september op een school in Middelbrug. Daar werd de stalker ingerekend. GOES - De politie heeft gisteren tijdens aangekondigde snelheidscontroles in Sint-Maartensdijk en Goes 190 hardrijders betrapt. Op de Provincialeweg in Sint-Maar tensdijk liepen tussen acht uur en half twaalf 20 van de 210 bestuurders tegen de lamp. 's Middags tussen kwart voor één en kwart voor vier werden op de Ringbaan West in Goes 170 van de 710 passanten geflitst. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een ambtelijke werkgroep bekijkt de mogelijk heden voor een extra ontsluiting van de Zierikzeese nieuwbouw wijk Poortambacht. De gemeen te wil graag een extra afslag van de N59. Wegbeheerder Rijkswa terstaat zegt daar in principe nee tegen, maar is wel bereid er over te praten. Het verkeer vanuit nieuwbouw wijk Poortambacht zorgt voor steeds toenenemende druk op de Laan van Saint Hilaire. De druk te op die weg is volgens de ge meente dermate fors toegeno men dat een extra ontsluiting van de wijk noodzaak is. Een mogelijkheid is een extra afslag van de N59, de weg die Zierik zee met de Schouwse Westhoek verbindt. Wegbeheerder Rijkswaterstaat is daar echter zeer terughou dend in. Elke afslag van een - in de zomer drukbereden - twee- baansweg levert, redeneert Rijkswaterstaat, een bepaald ri sico op. Extra afslagen zijn daar om absoluut niet gewenst. De gemeente is zich daar zeer wel van bewust, zegt T. van de Ketterij van de afdeling ver keerszakenvan de gemeente. Zij zal, weet Van de Ketterij, met héél goede argumenten moeten komen om Rijkswaterstaat als nog over de streep te trekken. „Voor alle duidelijkheid: Rijks waterstaat zegt in feite nee, ten zij. Wij willen graag onderzocht zien hoe druk het buiten de piek in de zomer nou eigenlijk is op de N59 en of een extra afslag echt wel zoveel risico met zich meebrengt." Van de Ketterij voegt daar aan toe dat de ver keersdrukte op de Laan van Saint Hilaire niet het enige argu ment is om te zoeken naar moge lijkheden voor een extra ontslui ting van de nieuwbouwwijk. In geval van een calamiteit - bij voorbeeld een naderende gif wolk - moet de wijk snel ont ruimd kunnen worden. Dat kan in de huidige situatie waarbij heel veel verkeer via Haring- vlietstraat en Scheldestraat op 'de Laan van Saint Hilaire te recht komt een probleem geven. Een tweede uitbaning zou dan uitkomst bieden. Wethouder A. Croné - die de uit breiding van Poortambacht on der zijn hoede heeft - spreekt van een doorbraak. „Tot nu toe was het gewoon volstrekt onbe spreekbaar. Nu is er bij Rijkswa terstaat in elk geval de bereid heid er over te praten." ZIERIKZEE - Het Seniorenor kest Zeeland treedt vandaag op voor de Anbo voor vijftigplus sers afdeling Zierikzee. Het concert wordt gegeven in ge bouw De Harmonie op de hoek Kaersemakerstraat met de Ca- landweg in Zierikzee. Het Senio renorkest Zeeland bestaat dit jaar 25 jaar en speelt een geva rieerd programma. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar of tele fonisch te bestellen via 0111-420458. Het concert be gint om' 14.30 uur. Soms vraag je je echt af of ambtenaren bewust proberen het beeld dat van hen bestaat I te bevestigen. Zo zat deze week tussen de I provinciepapieren een brief j die op 11 februan vanuit de Middelburgse abdij is ver stuurd naar een inwoner van Ovezande. De brief begint zo: Geachte heer/mevrouw Allereerst excuses voor de late beantwoording van uw brief van 29jidi 2004, mceMtuii> Borrendamme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33