Winkelier doet zelden aangifte Megaspektakel op Goese Lyceum Lintje voor penningmeester Reimerswaal steekt geld in ambtenaren PZC Jesus Christ Superstar op school IA ft fv -jj Iitie roept Goese middenstand op winkeldiefstallen te melden Mohawk II terug naar Noorwegen Manege verhuist te paard Jongen mishandeld met schooltas Voorwaardelijke straf Hulstenaar agenda Een scène uit Jesus Christ Superstar. door Luc Oggel GOES - New York heeft Broadway, Scheveningen het Circustheater en Goes het Goese Lyceum. Overdreven? Nee hoor. Die laatste brengt over een dikke maand namelijk maar liefst vier avonden achter elkaar de wereldbe roemde rock-opera Jesus Christ Super star op de planken, uitgevoerd door leer lingen, ouders en docenten. Een mega klus, maar er is geen weg meer terug: al le voorstellingen zijn al uitverkocht. Docent Nederlands en Culturele en Kunstzinnige Vorming leider Peter van de Korput krijgt het al warm als hij er aan denkt. Hij is artistiek leider van het geheel, dat wil zeggen dat hij zowel re gisseert als organiseert. „Dit is echt een baan, ik kan er niet meer van losko men." Al anderhalf jaar geleden is be gonnen met de repetities voor het het muzikale spektakelstuk van Andrew Lloyd Webber uit 1971. „Het idee hier voor is geboren tijdens een feestje. We wilden een keer écht iets bijzonders doen", zegt Van de Korput. Bijzonder is het zeker, al is het maar vanwege het feit dat er ruim honderd man meewer ken aan de productie, verdeeld over cast, koor, orkest, licht en geluid. De school heeft officieel rechten moeten ko pen voor de uitvoering. Deze weken worden de puntjes op de 'i' gezet en bestaan de repetities vooral uit het eindeloos herhalen van overgange- tjes en hameren op details, zoals ook gis teravond. „We eisen heel veel van ons zelf, maar als je het doet moet je het goed doen." De regisseur springt om de haverklap het podium op om aanwijzin gen te geven: „Iets verder van je af hou den die microfoon." Ook bij de orkest en koorleden parelt het zweet op de voorhoofden, de complexe muziek vergt het uiterste van hen. Omdat er vier avonden achter elkaar woi'dt opgeti'eden, is ervoor gekozen om met twee 'Jezussen' en twee 'Maria Mag- dalenas' te spelen. Die rollen worden ï-espectievelijk vertolkt door Nikos Kyr- vos en Jasper Verkaart (beiden 5 havo) en Saskia Baars (4 vwo) en Anne-Maj van Ree (5 vwo). Pittige zangpartijen Manoj Kamps uit 5 vwo die Judas speelt, moet daarentegen wel alle avon den aan de bak. „Als hij ziek wordt heb ben we een probleem." Ook Roel Felius, de meest bekende leerling van de school, doet mee. Hij speelt apostel Si mon Zelotes. „De zangpartijen zijn be hoorlijk pittig", weet Van de Korput. „Het heeft best wat moeite gekost om mensen te vinden voor die rollen." De opzet van een opera is dat alle tek- foto Willem Mieras sten worden gezongen. Net als het origi neel wordt ook de Goese Jesus Christ Superstar in het Engels gebracht. Om dat de leerlingen tweetalig onderwijs volgen, is de uitspraak tegen het perfec te aan. Van de Korput: „Voor het pu bliek is er een boekje in de maak met al le teksten erin. Als je geen Engels spreekt is het wat lastiger te volgen, maar het spel zegt ook heel veel." Dat wordt geïllustreerd door Nikos alias Jezus, die wild om zich heen slaat in een scène waarin hij mensen moet verjagen. Om het andei-half uur durende spekta kel straks zo gladjes en professioneel mogelijk te laten verlopen, zijn de nodi ge foefjes bedacht. Zo is er een gat in het podium gezaagd om het kruis in te laten verzinken en worden er achter de nooduitgangen bij het podium grote ten ten neergezet. „Er staan vaak heel veel mensen tegelijk op het podium, die kan je op die manier snel kwijt." Jesus Christ Superstar wordt uitge- voerd op 22, 23,24 en 25 maart. (Advertentie) "Aan Zeezoekt twlle woningen, mooie villa's authentieke huizen Wieren voor verhuur in Zeeland I Iffiunne Priester (06-40734102) d Tnjbljvcndc afspraak of meldt u aan op jj (Advertentie) IjNEN ZONWERING WW.AAZET. die - Tel. 0113- ET.N§g|j -33S*» gklachten: 10231231 [aandag t/m vrijdag 'ende de openingstij- erdags tot 12.00 uur ACTIE tlANDEN/THOLEN 28 0113-315670 '0113-315669 redgoes@pzc.nl k Balkenende (chef) dHuibers van der Jagt pussen fWdekam Vries (sport) van der Werf fRALE REDACTIE pnspark 28 Rs 31 'AA GOES 10113)315500 10113)315669 redactie@pzc.nl web@pzc.nl termate frustrerend vond ze dat. F. Stuij van Pico Nederland (partners integrale criminaliteitsoplossingen) advi seerde winkeliers dan ook een stevig ontmoedigingsbeleid te voeren. „Groet de klant, maak oogcontact, vraag of hij of zij het kan vinden. Een winkeldief vindt die aandacht niet prettig. Ik beweer dat je zo negentig pro cent van de winkeldieven buiten de deur kunt houden. Want als ze weten 'daar lukt het niet', ko men ze niet meer terug." Mocht een personeelslid getuige zijn van diefstal, dan werkt vol gens hem een vip-behandeling het beste. „Ik zie dat u al een keuze heeft gemaakt, geeft u het maar aan mij, dan leg ik het bij de kassa. De dief lijdt zo geen ge zichtsverlies, u heeft geen con flict, maar wel uw spullen te rug." Mocht de winkeldief amok ma ken, dan moet de winkelier dui delijk teruggaaf van het artikel eisen, eventueel met het dreige ment de politie te bellen. Conflict Hoewel een middenstander een betrapte dief mag aanhouden en overdragen aan de politie, ont raadde Stuij dat. De kans op een gewelddadig conflict is groot. Achtervolgingen zijn volgens hem taboe en kunnen tot exces sen leiden, zoals de dood van de Amsterdamse Anja Joos die door winkelpersoneel werd doodgeschopt omdat ze werd verdacht van het stelen van een blikje bier. Later bleek dat ze dat keurig had betaald, maar toen was het kwaad al geschied. Winkeliers kunnen elkaar wel waarschuwen als een groep win keldieven weer op pad is. Er bestaat in een deel van de Goese binnenstad een telefoon cirkel. De Ondernemers Org anisatie Goes (OOG) wil die telefooncirkel uitbreiden, maar heeft daar volgens voorzitter R. Berks zelf geen capaciteit voor. Stuij kwam met een betere op lossing. De Maassluisse midden stand kent een sms-waarschu- wingssysteem, dat prima werkt. Hij zal de opzet daarvan aan de OOG doorspelen. door Freek Janssen KRUININGEN- Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal is op zijn laatste raadsvergadering flink onder vuur komen te lig gen. De fracties waren verbijs terd door zijn besluit, in deze tij den van bezuinigingen het dienstverband van twee (dure) ambtenaren uit te breiden. Fractievoorzitter M. Weststra te van Leefbaar Reimerswaal noemde het voorstel een af scheidscadeautje. Eerder deze week had hij er al vragen over gesteld, maar de burgemeester had laten weten pas op de raads vergadering te willen antwoor den. Slechte moment De gemeente Reimerswaal zit momenteel krap bij kas en moet 320.000 euro bezuiningen op het ambtenarenapparaat. Weststra- te: „Dit is heel slecht getimed en slecht naar buiten gebracht." Verbree verdedigde zijn besluit - het college heeft het voorstel al goedgekeurd - door te zeggen dat de betreffende ambtenaren, die samen de directie vormen van het ambtelijk apparaat, veel tijd hebben gestoken in de sa menwerking met de gemeente Kapelle en het waterschap, het project Reik. Bovendien wil de gemeente Reimerswaal vaker sa menwerken met andere par tijen, wat meer werk oplevert voor deze leidinggevende ambte naren. Weststrate kreeg met zijn kri tiek alle partijen aan zijn kant. De enige partij die het van de kant van burgemeester Verbree wilde beijken, was het CDA. CDA'er P. Koeman zei: „De ge meente Kapelle heeft voor het project Reik externe hulp inge kocht. Wij hebben met z'n allen een hekel aan externe adviseurs. We hebben het door onze eigen ambtenaren laten opknappen en die hebben niet op een uurtje ge keken. Dan moeten we nu niet zeggen dat daar niets tegenover mag staan. Wij staan achter het besluit." Burgemeester Verbree neemt eind deze week afscheid, na zes tien jaar in deze functie. rank Balkenende door Luc Oggel Goese winkeliers moe- vaker aangifte doen van 1,ook al is de dader gevlo- inder aangifte kan de po- melijk niets uitrichten. aar deden winkeliers in lechts 98 keer aangifte finkeldiefstallen, terwijl rschijnlijk het topje van erg is. J. van Tol, team van de politie in ;uid, rekende gisteren tij gen themabijeenkomst linkelcriminaliteit voor rezamenlijke Goese mid- nd er jaarlijks voor naar ing 400.000 euro bij in door winkeldiefstal. Die- >epen dus flink wat van et af. liddenstanders verzuimen angifte te doen, omdat ze tegen de administratieve lomp. Volgens Van Tol het dit jaar een stuk mak er want de politie Zee- erkt aan de mogelijkheid ia internet aangifte te Hij riep winkeliers dan p vooral die moeite te zodat de politie verdach- entueel kan vervolgen en iter beeld krijgt van win- jmaliteit in Goes, [ens bestaat winkeldief- ir veertig procent uit in- aude: personeel dat spul- lonkeremaant of waren per of gratis meegeeft nilie en vrienden. Daar- idde Van Tol de midden- rs, die massaal op de bij- ast waren afgekomen, ijd referenties na te gaan Icitanten. rerend uische poortjes en came- rken op zich preventief, t groeiende groep prof es- winkeldieven schrikt iwelijks af. Zij werken beeld met geprepareerde waarop de detectiepoort- jeageren. Een midden- verzuchtte in de pauze nooit iemand heeft betrappen, terwijl ze wordt gestolen. Ui- gAdvertentie) GOES - Penningmeester P. van Boven (78) van de afdeling Zee land van de Vereniging van Oud-Militairen en Indiëgangers (VOMI) is gisteren benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst van de VOMI in Hotel Goes. Even vroeg de decorandus zich af of er nog een plekje over was op z'n jasje, maar dat bleek mee te vallen. Zonder al te veel pi'oblemen kon burgemeester D. van der Zaag hem gisteren de versierselen opspelden. Van Boven, in zijn werkzaam le ven technisch hoofdambtenaar bij de directie Zeeland van Rijkswaterstaat, kreeg de ko ninklijke onderscheiding vanwe ge zijn grote betrokkenheid bij de Zeeuwse afdeling van de VO MI, waarvan hij sinds 1987 lid en tevens penningmeester is. Hij heeft zich volgens de leden in die functie onderscheiden door zijn accui'ate instelling. Buiten het penningmeesterschap neemt Van Boven onder meer deel aan erewachten bij begrafeixissen van leden en treedt hij op als P. van Boven (links) en burgemeester D. van der Zaag. foto Dirk-Jan Gjeltema vèrtegenwooi'diger van de VOMI Zeeland. Ook organiseert hij diverse busreizen naar kransleggingen. Naslagwerk Namens minister Kamp van De fensie kreeg Van Boven een na slagwerk voor alle onderschei dingen in Nederland. Uniek, want andere departementen doen dat niet. Voor Van Boven kwam de onderscheiding als een verrassing. Hij bedankte de VO- MI-leden voor het vertrouwen dat zij in hem stellen. Naast zijn werkzaamheden voor de VOMI was Van Boven vanaf 1940 verder onder meer secreta ris van de muziekvereniging Nieuwdorp, voorzitter van de korfbalvereniging Nieuwdoip, penningmeester van de Bond van Technische Ambtenaren en voorzitter van de personeelsvere niging van Rijkswatei'staat. woensdag 23 februari 2005 bil VLISSINGEN - De Mohawk II heeft de Scheldepoort ver laten. Het antieke zeilschip uit Noorwegen werd gister morgen geladen in het ruim van een ander Noors schip. Deze kruiplijnkotter, FriSki genaamd, was in de buurt en moest toch terug naar Noorwegen. Dus mocht de Mo hawk II meeliften. In zijn mitella werd het zeilschip in het ruim van collega-kotter gehesen, die net wat groter was. Niet zonder voorzorgsmaatregelen: het stalen frame van de Mohawk is vastgelast aan de bodem van de FriSki. Morgen komen de kotters aan in Frederikstad, waar een drijvende kraan klaarligt om de Mohawk naar een werf te brengen voor verdere reparatie. De Mohawk II zonk in de nacht van 18 op 19 juli vorig jaar nabij het badstrand van Vlissingen na een aanvaring met de Arnemuidse kotter ARM-20. De bemanningsleden en passagiers, scouts uit Noorwegen, werden gered. Twee dagen later werd het schip gelicht. In augustus 2007 keert de Mohawk nog een keer terug naar Vlissingen, tijdens de grote Sail. BRUINISSE- De Bruse Manege Aquadelta verhuist zater dag 5 maart te paard naar het nieuwe onderkomen in Dreischor. Om twee uur vertrekt de colonne van dertig paarden en pony's. Anderhalf uur later worden ze ver wacht in de verbouwde stoeterij aan de Zuid Langeweg. Bij die gelegenheid maakt eigenaar J. Groenendijk ook de naam van zijn nieuwe stallen bekend. De officiële ope ning van de rijschool is op zaterdag 16 april. De Bruse ma nege moet wijken voor uitbreiding van het bungalowpai'k Aquastaete. Aanvankelijk was de bedoeling aan de over kant van het bestaande terrein een nieuw complex te bou wen, maar dat duurde te lang. Tussentijds kwam de over name van de oude stoeterij in Dreischor in beeld. TERNEUZEN - Een jongen van vijftien jaar, afkomstig uit Terneuzen, is maandagmiddag rond 16 uur door een andere jongen mishandeld. Het slachtoffer liep over de Oude Vaart in Temeuzen en werd door een hem onbekende jongen aangesproken. De onbekende jongen zei dat de vijftienjarige iets had ge daan bij zijn oma. De jongen ontkende dit, en kreeg toen een fiets naar zich toe gegooid. Hij liep gewoon door, maar de onbekende jongen pakte zijn rugzak en begon de vijftienjarige Terneuzenaar daarmee te slaan. Ook gooide hij zijn boekentas in het water. Hierdoor liepen boeken en electronica schade op. Ook had het slachtoffer een zwelling op zijn gezicht als gevolg van vuistslagen. MIDDELBURG - De Middelburgse politiei'echter heeft gistei'en een 43-jarige inwoner van Hulst voor huiselijk ge weld veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Hij mishandelde zijn vrouw op 8 juni vorig jaar, waaraan het slachtoffer een gebroken pols, een bloedneus en een blauw oog overhield. Van het geweld was ook hun zoontje van vijf jaar getuige. De man zei te zijn geschrokken van het geweld achter de voordeur. „Sindsdien is er niets meer gebeurd. We hebben nog wel woordenwisselingen", zei hij. De man heeft adequate hulp, zoals relatietherapie, om zijn agressie in het vervolg in de hand te houden. STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; Korenbeurs, 19.30 uur: Bijeenkomst le den van agrarische natuurverenigingen in Zeeland; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 14.00 uur: Bingomiddag; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; Hotel Smits, 19.30 uur: Beleggingsclub de Meestoof; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Ouderenkoor Vredelust. (Advertentie) BELANGRIJKE VEILIGHEIDS WAARSCHUWING Wij hebben geconstateerd dat een knuffelbeest in de vorm van een kikker, welke werd verkocht rond mei 2004, onderdelen bevat die kinderen kunnen inslikken. Het knuffelbeest is herkenbaar aan de volgende kenmerken vorm van een kikker. 18 cm groot, lichtgroen met een donkergroene rand om de buik, de achterkant is donkergroen, twee witte ogen op het hoofd. Aan iedere hand en voet zitten drie donkergroene bolletjes Deze bolletjes kunnen er worden afgebeten De knuffel is voorzien van een Prénatal label In de actieperiode, van 5 t/m 18 mei 2004, kostte de knuffel 3,99. De oorspronkelijke prijs bedroeg 5,99. Prénatal neemt dit besluit vanuit haar voortdurende zorg voor welzijn van kind en ouders. Dat houdt voor Prénatal in dat er geen enkele twijfel mag bestaan over de veiligheid en kwaliteit van door haar geleverde producten. In dat kader biedt Prénatal klanten die in het bezit zijn van bovengenoemd product de mogelijkheid deze in te leveren bij haar winkels en het aankoopbedrag terug te krijgen. Een afbeelding van het desbetreffende product, alsook de verkooppunten, zijn te vinden op website www.prenatal.nl Prénatal verontschuldigt zich voor het ongemak. Almere, 22 februari 2005 - Prénatal Moeder en Kind BV Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart, het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31