Valerio speelt Keltisch PZC Gek van dans gaat vooral om toneel woensdag 23 februari 2005 Vaslav Nijinsky is mét Ru- dolf Noerejev de beroemd ste danser uit de geschiedenis van het klassieke ballet. Hoewel beiden een roemrucht leven leid den, spreekt dat van Nijinsky door de tragische afloop het meest aan. De Rus danste in fei te maar vijf jaar op topniveau. Daarna werd hij overvallen door psychoses en schizofrenie en hij sleet de laatste dertig jaar van zijn leven tot aan zijn dood in 1950 in instellingen. Vaslav Nijinsky's carrière ont wikkelde zich aan het begin van de twintigste eeuw. toen Les Bal lets Russes van kunstweldoener Serge Diaghilev opgang maak ten. Nijinsky en Diaghilev zijn niet los van elkaar te zien. Rond 1918, toen Nijinsky zijn dromen en wanen ging opschrijven, was hij gebrouilleerd met Diaghilev, met wie hij enkele jaren eerder een liefdesrelatie had gehad. Toen de danser plots trouwde met de Hongaarse danseres Ro- mola de Pul ski werd Diaghilev zo kwaad, dat hij alle banden met Nijinsky verbrak. Dat is de situatie die in Gek van Dans theatraal wordt uitge werkt. Het stuk begint met zwart-wit- beelden op een smal, podium- hoog doek, waarin Nijinsky on der meer verklaart: „Ik ga voor jullie de oorlog dansen" en „Ik hou niet van vrolijkheid, dat is de dood van de rede." Daarmee wordt de gekheid van de danser subtiel aangeduid en verder.op uitgewerkt, als hij meermalen verklaart God te zijn. Rode stropdas De makers hebben er voor geko zen de acteur die Vaslav Nijins ky speelt (Vincent Croiset) niet te laten dansen. Hij duikt tel kens op in een kostuum met ro de stropdas, om zijn waanidee ën te spuien of ruzie te maken met zijn vrouw. Aan het einde is die ruzie uitgebreid naar Diaghi lev, die niet aan het verzoek van Romola wil voldoen om haar echtgenoot weer in Les Ballets Russes op te nemen. Gek van Dans is een toneelstuk, waarin dansfragmenten het beeld moeten versterken. Wie naar de productie gaat vanuit belangstelling voor dans, wordt teleurgesteld. Dans is franje, al wordt zij fraai én authentiek uit gevoerd. Choreograaf Toer van Schayk te kende voor de instudering. Gek van Dans is eerder een theatraal tijdsbeeld, dat door Vaslav Nij insky, echtgenote Romola, Diag hilev, compononist Igor Stra vinsky, Nijinsky's dansende zus Bronislava en Nijinsky's opvol gers Leonid Massine en Serge Li- far op het podium gestalte wordt geven. Rinus van der Heijden Nijinsky en Diaghilev, Gek van Dans. Woensdag te zien in de Schouwburg van Middelburg. Aan vang 20.00 uur he great Valerio is een compositie van Ri chard Thompson. Het slotlied uit diens album I want to see the bright lights tonight uit 1974 is een van de mooiste nummers die de Brit se folkrockmuzikant schreef. Dat vinden ook Kieran Fahy, Serge Desauney, Julien Biget en Julien Favreuille. Het vier tal maakte een zeer geslaag de bewerking en vernoemde zelfs hun groep naar dit lied. Thompson beschrijft de uitda ging, de drang, maar ook de angst van een koorddanser, die hoog boven de menigte op een dunne draad letterlijk balan ceert tussen hemel en aarde, tus sen geprezen worden en diep val len. Die koorddanser is, in fi guurlijke zin, wellicht de Ierse topviolist Kieran Fahy. Hij is op richter van de groep Shantalla, een alom gewaardeerde folk groep die op indrukwekkende wijze Ierse en Keltische muziek speelt. Naast zijn activiteiten met Shan talla richt Fahy zich nu tevens op het spelen van Keltisch-Brit- se folk in een groep met drie Fransen. De kritieken die Fahy met zijn Valerio tot nu toe door vakpers en publiek kreeg toebe deeld wijzen er op dat een vrije val niet aan de orde is. Eerder is sprake van een sterke waarde ring. Tuam Kieran Fahy en Serge Desauney ontmoetten elkaar voor de eer ste keer in 1983 in het Ierse stad je Tuam. Serge Desaunay, een van de grootste Franse accordeo nisten, speelde onder meer in de legendarische Franse folkgroep La Chiffonie, maar begeleidde ook grootheden als Charles Aznavour en Serge Gainsbourg, de Sardijnse zangeres Elena Le- dda en de Bulgaarse klarinettist Ivo Papasov. Het geeft de veelzij digheid van deze muzikant aan en het is daarom niet verwonder lijk dat hij ook uitblinkt in de jigs, reels en airs. Dat de beide muzikanten besloten een groep te formeren was niet direct ge pland. „Op de terugweg van een optre den besloot ik bij Serge in Lillè langs te gaan", vertelt Kieran Fahy. „Daar repeteerde hij met een aantal mensen voor een big band. Het kwam tot een sponta ne sessie en er hing magie in de lucht. Uiteindelijk speelden we met Julien Favreuille en Julien Biget tot in de kleine uurtjes. We zeiden tegen elkaar: 'als we nu nog een goede zanger vinden, dan hebben we een groep'. Toen begon Julien Biget liede ren te zingen en Valerio was een feit." Julien Biget is een multigetalen- teerde gitaar-, mandoline-, bou- zouki en bodhranspeler. Hij be speelt die gitaar in een zeer per soonlijke stijl en in een bijzonde re, afwijkende stemming. Dat levert het rijke, complexe en te vens krachtige basisgeluid van Valerio op. Zijn warme, lage stem rendeert het beste in de slow sad songs en vormt de per fecte aanvulling op het instru mentale geweld van de vier vir tuozen. Favreuille speelt sopraansax. Het repertoire is samengesteld uit instrumentalen en liedjes uit de rijke Schotse en Ierse tradi tie, aangevuld met hedendaagse composities. Een groot deel daarvan wordt door Fahy en Desauney zelf gecomponeerd. Wie meent dat alleen echte Ie ren Keltische muziek kunnen maken, moet naar de pennen vruchten van de Fransman luis teren. Zijn composities zijn niet te onderscheiden van de 'echte' traditionals. Een van die tunes is Amsterdam rainy bridge kiss, een vette hu moristische knipoog naar onze hoofdstad. Dat nummer, met opmerkelijke bewerkingen van tunes van Mi- cheal Gorman, Donal Lunny, To ny Cuffe en The great Valerio, verschijnt binnenkort op de de- buutcd The humours ofAltan. Dat werk van Valerio's debuut- cd zal het leeuwendeel uitma ken van het concert dat Valerio zondag verzorgt in het Arsenaal theater in Vlissingen. Marius Roeting Valerio speelt zondag in het Arse naaltheater in Vlissingen. Aanvang: 15.00 uur. ROTTERDAM Gouden Meesterwerken Miniseries. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Mark Wigglesworth m.m.v. Bram van Sambeek, fagot. Wagner - Ouverture en bacchanaal uit Tannhauser; Mozart - Fagotconcert; Brahms - Symfonie nr.l. Concert- en congresgebouw de Doelen, wo, do en vrij 20.15 uur. Percossa: (((Pulse))). Vier mannen voor wie het ritme geen geheimen kent. Isala Theater, wo 20.15 uur. Bedrog. Toneelgroep Amsterdam met stuk van Harold Pinter. Rotterdamse Schouwburg, wo 20.15 uur. Herman van Veen. Verslaafd aan het weerzien. Nieuwe Luxor Theater, wo do, vrij en za en di 20.00 uur. Wonderful world - 2. Dansvoorstellin gen van Truus Bronkhorst en Marien Jongewaard. Rotterdamse Schouw burg, do, vrij en di 20.30 uur. Akos Laki Friends. Live Jazz. Diz zy, do 22.00 uur. Scènes uit een huwelijk. Toneelgroep Amsterdam met stuk van Ingmar Bergman. Rotterdamse Schouwburg, do, vrij 20.15 uur Anastacia, Live at Last. Ahoy' vrij en za 20.00 uur. Meesters aan het klavier. Piotr An- derszewski. Werken van Bach, Szy- manovski en Chopin. Concert- en con gresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. Tim Berne 'Acoustic Hard Cell'. Tim Beme (1954) is een van de interessant ste saxofonisten van de New Yorkse avantgarde. Theater Lantaren Ven ster, vrij 20.30 uur. Trudy Labij: La Bij, ik voel mij zo goed. Isala Theater, vrij 20.15 uur. Douce Victime - Lais. Vlaamse jonge dames met een hedendaagse kijk op folk met een verrassend repertoire. Theater Zuidplein, za 20.15 uur. Folk: Lünasa. Het Keltische kwintet Lünasa is op dit moment Ierlands meest opwindende muziekgroep. Con cert- en congresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Musical Strings. Ben Cramer, Janke Dekker, Ann van der Broeck en Mare Meersman laten musicalklassiekers aan bod komen. Isala Theater, 20.15 Radio Filharmonisch Orkest Holland. O.l.v. Edo de Waart. Maeterlinck en Nietzsche. Fauré - Pelléas et Mélisan- de; Stravinksky - De Vuurvogel; Strauss - Also sprach Zarathustra. Concert- en congresgebouw de Doe len, za 20.15 uur. Turkse muziek. Oosterse salon - Turk se volksmuziek. Met solisten uit de Turkse volksmuziek zoals Sakir Oner, Nursag Doganisik, Hale Gür en Turan Engin. Concert- en congresge bouw de Doelen, za 20.15 uur. Zita Swoon. Support act. Night- town, Grote Zaal, za 20.00 uur. Howard Komproe: Ambidexter. Nieu we soloprogramma. Isala Theater, 20.30uur. Het zou best eens kunnen omvallen. Van Sanne van Rijn Twee identieke mensen leven in hun huisje. Ze doen de dingen zoals het hoort. Rotterdam se Schouwburg, za 20.30 uur. Bief. Na drieëneenhalf jaar afwezig heid in de theaters keert Blof terug met een theatertournee. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 20.15 Sprenkels - harp, met. leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Met werken van Debussy, Goebaidoe- lina en Crumb. Concert- en congresge bouw de Doelen, zo 20.30 uur. Kamermuziek op zondagmorgen. The Gents o.l.v. Peter Dijkstra met Cros sing Bridges. Concert- en congresge bouw de Doelen, zo 11.00 uur. Zondagochtendconcert: Wiener Tra dition. met de sopraan Wilma Dries- sen. Presentatie Gerard Cox. Con cert- en congresgebouw de Doelen, zo 11.00 uur. Balletgala. Begeleid door het Philhar monisch Orkest van Krakau o.L To- masz Bugaj. Nieuwe Luxor Theater, ma 20.00 uur. Het kan weer vreemd gaan. Egmond Theater. Van Bernard Slade, met Pleuni Touw en Hugo Metsers, di Rot terdamse Schouwburg, 20.15 uur. ANTWERPEN Jachtkamp. Toneelstuk over drie jon ge twintigers die 'jachtklaar' zijn, naar en door het Auteurscollectief, wo. t/m za. en di. Studio Tokio 20.00 RPhO: Kamermuziek. Charlotte Het liefdesverhaal van de eeuw. To neelstuk gebaseerd op de autobiogra fische trilogie van Henrik Tikkanen naar een liefdesverhaal en noodkreet van schrijfster en echtgenote Marta, door Barre Weldaad met Marilou Mer- mans. do. vr. en za. het Appeltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Stormvogel. Persoonlijk en univer seel liefdesverhaal verweven met hu moristische intermezzo's met live pia nomuziek en zang door Bob Selder- slaghs. do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur. De droom van zotte Rik. Volkse kome die over de droom van het onbereik bare, die in elk van ons leeft. do. vr. en za. Noordtheater 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Rijstpap, Tulpen en Jihad, kijk op een samenleving waarin het westerse leven nauw verbonden was met dat van het Midden-Oosten, van Ingrid Van der Veeken naar Lucas Catheri ne, door Huis Woestijn '93, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; No Nonsen se, muziekproject met pop, rock en r&b door Vlaamse vrouwenformatie, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De libertijn, komedie over Diderot, de Franse filosoof van de verlichting, naar Eric-Emmanuel Schmitt, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Leporello's wip (Work in Pro gress), muzikale theater eenakters, die draaien om politiek, seks en pas sie, religie en filosofie door Ensemble Leporello, wo. do. en vr. 't klein raam theater 20.00 uur. Voorstellingen in de Arenberg: In het kader Middagen der poëzie, Andre Sollie met eigen werk, do. 12.30 uur; Gasparone, operette door Muziektheater Brasschaat, zo. 14.30 uur; De Spuiter, theaterprogramma over een poëtische, lichtontvlambare brandweerman door Luc Gaals, ma. en di. 20.30 uur; Love is our song, con cert met chansons door Jay Lana, di. 20.15 uur. Voorstellingen in de Bourla: Café Cultuur - Spitspot: 5de editie, li teratuur, muziek en stand-up come dy, do. 20.00 uur; Offertorium, iro nisch drama over de jacht op het gro te genot door ZT Hollandia in regie van Gerard Rijnders, di. 20.00 uur. Voorstellingen in Rataplan: Een duik in de hemel, theaterstuk (10+), gebaseerd op het leven van de Amerikaanse vliegenier Byrd door Kollektief D A, vr. 19.30 uur; Chris Mentens Jazz Van za. 20.30 uur. Concerten en theatervoorstelling in De Singel: Juliane Banse, sopraan, Artemis Quartett, recital met werk van Men delssohn tot Widman, wo. blauwe zaal 20.00 uur; Konstantin Sjerba- kov, pianoconcert met werk van Shos takovich, do. blauwe zaal 20.00 uur; Ensemble Intégrales, Minimal Music - Now and Then, concert met minima listische muziek van Reich, Andries- sen, Gordon en Kyriakides, vr. blau we zaal 20.00 uur; De Filharmonie Ed Spanjaard, concert met 20steeeuwse Amerikaanse muziek van Copland en Adams m.m.v. Otto Delorez, viool, za. blauwe zaal 20.00 uur; Claude Régy - Les Ateliers Con temporains met Comme un Chant de David, sobere tekstmonoloog over de Bijbelse koning David, spreektaal Frans, tekstboek Nederlands, do. vr. za. en zo. rode zaal 20.00 uur. Voor Pianotrio II. Lunchconcert met werk van Schumann en Breways door Pianotrio Narziss und Gold- mund. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur. Lenteconcert. Concert met Will Fer- dy. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. The Who's Tommy. Musical van Pete Towsnend. do. vr. en za. Stadschouw- burg 20.00 uur, zo. 14.00 uur. Concerten in het Sportpaleis: Swingpaleis live on stage, 6de editie, swingend concert met tal van promi nente Vlaamse artiesten, vr. en za. 20.30 uur; 12-12- The Concert, con cert t.b.v. Zuid-Oost-Azië met het neusje van de zalm uit de Belgische rockscene, zo. 18.00 uur. Giselle. Romantische balletvoorstel ling naar Marius Petipa, Jean Coralli en Jules Perrot in herziene versie van Robert Denvers en Menia Martinez door het Kon. Ballet van Vlaanderen, do. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Blueskrakers Bluesbox speelt blueskrakers uit de jaren zestig en Het programma bestaat uit repertoire van groothed Eric Clapton, Jimi Hendrix, BB King, Budy Guy en yall en wordt afgesloten met een stevige portie rock uit vervlogen tijden. De bezetting van deze Middelt band: Jacco Telussa (zang), Vince 'the Prince' Vinkc gitaar), Marina van den Boogaart (basgitaar), Ivo fti (drums), Dennis Vinkoert (gitaar). •Scandalous, Vlissingen, 21.30 uur P i Rock Liefhebbers van rock 'n' roll kunnen een selectie m^ twaalf groepen tijdens de rock 'n' roll route. I Er zijn optredens van Clark the Aces (Heartbreakj The Taildraggers (De Pompe). Spanners (La Stradaj* nes (Gaudi), Jan Blok Band (De Snor), Rhumba Kj: Vrijbuiter), Betty's Doghouse (Proeflokaal), King C| (De Post), Corner Cats (Murphy's Corner), Alley Caf bles), Martin Lewis his Jiveman (New Inn) en Fisf Stockings (Pake Sake). 1 •Goes, 21.30 uur ji ZATERDAG De Beamholes De Beamholes treden voor het laatst op in de oude b Zanger-gitarist Sam Berhitu verlaat de groep, die vi gaat met Robbei't Jan Swiers (gitaar en zang), Henk Boeijen (drums en zang), Jan Kuipers (bas) en Peter nus (gitaar). •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Blijspel De toneelgroep van de afdeling Tholen/Zuid van de lands jongeren zuid spelen het stuk Sambal bij. Piet Kuijper schreef het blijspel over een Chinees Ri rant en een illegaal bouwproject. •Haestinge, Sint Maartensdijk, 19.30 uur Harmonie De koninklijke Harmonie Eendracht maakt Macht i ningen geeft de jaarlijkse winteruitvoering. De harmonie olv Maurice Verhoeven, de slagwerkgr René Caljouw en het jeugdorkest o.l.v. Judit van Boi ben het popkoor Seaside Rendez-vous o.l.v. Annalis der Weerd uitgenodigd, waarmee de avond tevens gs lijk wordt afgesloten. Na afloop is het dansen met d( Blue Whale. •Ons Dorpshuis, Kruiningen 19.30 uur Toneelstuk Toneelvereniging De Plattelanders brengt De Wijze Zie woensdag. •Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur Dwaasheid Theatergroep Zierik staat op de planken met Dwaas heeft haar eigen recht van John Patrick. Zie vrijdag. •Multifunctioneel centrum, Zierikzee, 20.00 uur Gospel Gospel Boulevard geeft een concert Het koor van 23 leden en de begeleidingsband staan leiding van André Bijleveld. Het repertoire bestaat u sieke en moderne gospels, met invloeden van hip hop en R&B. Met het publiek wordt een nieuw lied inges! •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Jubileumtour Eeuwige Jeugd is de jubileumtour van Boudewijn de Al vorig jaar vierde hij met dit programma dat hij ze werd en veertig jaar in het vak zit. Besloten werd tot lenging van deze tournee. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Johan Hoogeboom brengt zijn solo-programma Hoop maakt 't bont. In zijn vierde avondvullende programma zingt hij cal ke liedjes, lief en vrouwvriendelijk. •Kaj Munk, Hansweert, 20.00 uur Wereldband De Wereldband geeft een concert. Het programma Lekker Warm is een potpourri van ci en stijlen, muziek en theater, humor en ontroering. D musici hebben elk een eigen specialiteit; van jazz tot: nermuziek en van tango tot Indiase muziek. Karei de (Mini van het voormalige duo Mini en Maxi) is artist! der en regisseur. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Delfts Blok Tegen alle verwachtingen in is de titel van het tweede gramma van Delfts Blok. Het onderwerp De Dood leent zich dankbaar voor dei gallige humor van de elf cabaretiers. Muziek vormt efi sentieel onderdeel van de show. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Benefietconcert De stichting Wederopbouw dorpen Sri Lanka houdt nefietconcert. Ill Productionz, een hiphop band uit Middelburg open avond. Daarna zijn er optredens van rockband Yes yoj danceformatie 110 Volt Lovers en de Holly Rollers. Di brengst gaat naar de stichting van Remi Lobbezoo ini Lanka. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur. Dijkrock Dijkrock organiseert een benefietconcert. Medewerking verlenen Shit Happens Happens uit Kflj met covers uit de jaren zeventig en tachtig, The Dockfj Vlissingen met blues/rock en als finale Stung Out uit) land met blues/rock. De opbrengst is bestemd voor eed taal in het dorpje Mto Wa Mbu in Tanzania, ter ondefi ning van een actie van Ingrid van de Griek uit Krabbé ke. •Dorpshuis, Rilland-Bath, 20.00 uur Valerio, met vooraan links violist Kieran Fahy en rechts accordeonist Serge Desaunay, achter hen links Julien Biget en rechts Julien Fabreuill.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26