erdoek zet imams het land uit Zeeuwse jeugdhulp loopt vast -lüfl PZC Aardbeving in zuidoosten Iran eist honderden levens noEu fee tweelingen in twee weken ESA zou ijsvlakte op Mars hebben ontdekt Vloerverwarming urgangers zouden werven strijders voor heilige oorlog toestaan aalbedrijf in ssele vraagt issement aan hagen bepleit sen nieuwe lieke partij Vlashandel MELIESTE Doorbraak Atjeh Studie HZ inzet verkiezingen Geen bredere blik op WCT Zege voor PSV - Ondernemer we zeeuws O CO 1 ,-i° NO 3 iters is weer met veel bewolking en nu sneeuw. Koude noordoosten- maxima rond 3 graden. aargang no. 45 23 februari 2005 mnïer€ 1,25 smg&iW zo dun als een paperclip en past onder elke vloer. Bel 0117 451800 of kijk op www.speedheat.nl 1 {0van Lambalgen Salden HAAG - Drie radicale s van de Al jan-moskee in Eind- zijn gisteren tot onge- e vreemdeling ver- Minister Verdonk Vreemdelingenzaken n uitzetten, omdat zij HA AG - Nieuwe politieke dmoeten pas aan de ver ren kunnen meedoen na Ising van hun doelstellin- uor de rechter. Zonodig zeverboden kunnen wor- )A-fractievoorzitter Ver zegt dat in een interview [weekblad Elsevier. en wil zo voorkomen dat [partijen langs democra- weg de macht veroveren, mt als voorbeeld radica- impartijen die de sharia nge islamitische leer) wil- oeren, maar ook een ex- echtse partij als CP'86. iliet kabinet volgens Ver- Ie juridische mogelij khe- ioeten onderzoeken om mocratische besluiten te- raaien, mochten die wor- aomen. „Een hoofddoek- it móet nietig verklaard i'ANP aanzetten tot haat en toe staan dat in hun moskee strijders geworven worden voor de 'heilige oorlog'. Mogelijk worden nog meer imams het land uitgezet. De Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) houdt tien radicale moskeeën in de gaten. Daar wordt net als in de Al Fourqaan-moskee het salat'is- tisch gedachtengoed verkon digd, een strenge stroming, in de islam die zich verzet tegen de westerse samenleving. Volgens een AIVD-woordvoer- der is het besluit de drie imams uit te zetten genomen op basis van een recent onderzoek. Daar toe luisterde de AIVD naar pre ken en is met bezoekers gespro ken. Uit het onderzoek blijkt dat de imams anti-westerse pre ken houden en het rekruteren van jihad-strijders in hun mos kee toestaan. „De werving ge beurt weliswaar door buiten staanders, maar tegen hen wordt niets ondernomen." Kashmir De Al Fourqaan-moskee raakte de afgelopen jaren meerdere ke ren in opspraak. Zo zouden twee Marokkaanse jihad-strij- ders die begin 2000 in Kashmir omkwamen, in het Eindhovense gebedshuis zijn geronseld. Naast de drie radicale imams die uitgezet worden, zijn in de moskee nog twee andere imams actief. Tegen hen worden geen stappen ondernomen, omdat vol gens de AIVD-woordvoerder niet bewezen is dat ook zij zich schuldig maken aan de gewraak te praktijken. Van twee van de drie uit te wij zen imams wordt de voorlopige verblijfsvergunning ingetrok ken, van de derde wordt deze niet verlengd. De imams hebben twee weken om tegen deze be slissing bezwaar aan te tekenen. Dat is de normale procedure. Na die twee weken kunnen zij Nederland worden uitgezet. Van de imams is een afkomstig uit Kenia, een uit Bosnië en de derde uit Egypte, De Tweede-Kamerfracties van WD, CDA, en LPF zijn opgeto gen over het ongewenst verkla ren van de imams. „Dit is goed nieuws, hier zaten we na 2 no vember (de moord op Theo van Gogh, red), op te wachten", al dus LPF-Kamerlid Eerdmans. „Dit is uitstekend", reageert CDA'er Van Fessem. „Eindelijk laat het kabinet zijn tanden zien", stelt WD'ster Griffith. Imams van andere als radicaal te boek staande moskeeën reage ren gelaten op het uitzetten van hun collega's. Imam Mahmoud el Shershaby van de El Taw- heed-moskee in Amsterdam, waar vorig jaar een rel ontstond door de verkoop van een boek waarin vrouwenmishandeling en de moord op homo's wordt aangemoedigd, houdt zich op de vlakte. Hij zegt niet te kunnen oordelen over het besluit, 'om dat ik de betreffende imams niet ken en niet weet of de infor matie van de AIVD klopt'. GPD SELE - Metaal- en con- ibedrijf Vandenende Con- linBorssele heeft faillis- laangevraagd bij de recht- in Middelburg. De 23 mers zitten zonder werk ris thuis. «achting is dat de recht- i Middelburg het faillisse- aadaag uitspreekt, waar curator wordt aange- fe bekijkt of er nog moge enzijn voor bijvoorbeeld jrsiart.Eigenaar B. Flier et bedrijf in 2002 gereor- rd. Daarmee werd gepro- het verlies in 2003 zo te houden. Een maatregelen zou ervoor zorgen dat in 2004 een iden winst zou worden ge- „Maar het plan is mis stelt bestuurder P. Hazela- FNV-Bondgenoten vast. tekent dat het bedrijf in Slopen vier jaar geen meer heeft gemaakt. De i verstrekken de eigenaar «liet meer, waardoor hij noodzaakt zag het faillis- 'aan te vragen. (Advertentie) hnclige montage! j wigeopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur J Een vrouw in het dorp Daliouyeh bij Zarand huilt, nadat zij haar familie en huis heeft verloren door de aardbveving. van onze redactie buitenland TEHERAN - Door een zware aardbeving gisterochtend in het zuidoosten van Iran zijn zeker 420 mensen gedood. Volgens de autoriteiten gisteravond raak ten honderden personen ge wond. De aardbeving was op 200 kilo meter afstand van de histori sche stad Bam, die ruim een jaar geleden door een krachtige schok werd verwoest. Bij de be ving van eind december 2003 vielen dertigduizend doden. De nieuwe beving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Het rampgebied is berg achtig en het is er nu erg koud. Het Internationale Rode Kruis deelt voedsel, tenten en dekens uit. Het epicentrum lag bij Zarand in de provincie Kerman, ruim 700 kilometer ten zuidoosten van de Iraanse hoofdstad Tehe ran. De beving verraste de mees te bewoners in hun slaap. Voor al kleine plaatsen rond Zarand werden getroffen. Dorpen zou den vrijwel zijn weggevaagd. Reddingswerkers houden reke ning met minstens duizend do den. Inmiddels zijn alle getrof fen gebieden bereikt. De regio foto Raheb Homavandi/RTR Zarand werd in december 1977 ook al getroffen door een aard beving, waarbij toen 520 men sen omkwamen. In de provincie Kerman vielen in 1981 bij twee aardbevingen ruim 2300 slachtoffers. In Iran doet zich bijna elke dag een lich te beving voor. ANP/AFP/RTR door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De jeugdhulp verlening van stichting AZZ loopt vast. De helft van de be- handelplaatsen wordt bezet door cliënten die uitbehandeld zijn. De organisatie van AZZ schiet tekort om per 2006 nog AWBZ-zorg te mogen uitvoe- D oorgaan op de huidige voet vindt AZZ-directeur G. Schaart onverantwoord. Hij wil fuseren taAMKJel, WJ27B54J met de zorginstening voor ge handicapten Arduin om de pro blemen de baas te kunnen. Dat blijkt uit een interne bestuursno- titie van de AZZ-directeur. Daarin noemt hij AZZ 'onbe heersbaar en onbestuurbaar'. Hij schreef het vertrouwelijke stuk aan zijn Raad van Toezicht op de dag dat Provinciale Sta ten AZZ een lening van 2,4 mil joen euro toekenden voor een grootscheepse reorganisatie. De fusieplannen en de volle ernst van de situatie bij AZZ waren op dat moment niet bekend bij de provincie, zegt gedeputeerde Jenny Vermorken uit Hulst en icliter Natalie tonen de twee tweelin- torvan een van hun ooien is bevallen, fêde tweeling volgde al dertien dagen erste. !«nse dierenarts De Bruijn houdt al at jaren praktijk, maar roept in eer- 'lantie stomverbaasd 'onmogelijk!' 'wort van de bijzondere geboorten, ps komt hij na een korte verhande lde anatomie van het schaap tot de ile dat het in theorie mogelijk moet krmoedelijk is het schaap twee keer |e djd bevrucht en zijn beide vruch- 'toagen. „Maar ik heb het nog nooit ®aakt en ik heb toch al heel wat be- 'ca van schapen gedaan. Jenny Ver ban de boerderij aan de Zeildijk is 'zeker van haar zaak: „Ik heb de be- kvee keer zelf gezien." foto Peter Nicolai voor zorg, G. van Heukelom. Hij zégt de bestuursnotitie pas be gin deze maand te hebben ge had. De inhoud noemt hij 'schok kend'. Schaart vindt niet dat hij de pro vincie informatie heeft onthou den. „Pas in november en decem ber vorig jaar is ons de volle om vang van de problemen bij AZZ duidelijk geworden. Zo goed ble ken de problemen verstopt in de organisatie dat we daar twee jaar voor nodig hadden. Nog komt dagelijks ernstige informa tie naar boven," verklaart Schaart. Ten tijde van het Sta tenbesluit beschikte de provin cie echter over een 'kwantitatie ve en kwalitatieve analyse' over AZZ waaruit de ernst van de problemen blijkt, zegt de direc teur. Van Heukelom ontkent dat stellig. Hij zegt dat die analyse hem in januari bereikte. „Het beeld dat uit de bestuursnotitie komt is vele malen ernstiger. Ik was geschokt." Reddingsplan AZZ mist de professionaliteit en de deskundigheid om volgend jaar nog AWBZ-zorg te mogen verlenen van Zorgkantoor Zee land, concludeert Schaart in de notitie. Dat dreigt AZZ een der de van zijn omzet te kosten, met grote gevolgen voor cliënten en personeel.. Samen met Arduin wil Schaart een reddingsplan maken om de jeugdhulpverle ning per 2006 aan de AWBZ-ei- sen te laten voldoen. „Arduin is de meest voor de hand liggende fusiepartner voor AZZ", stelt hij. Volgens de directeur heeft hij van diverse grote landelijke zorgaanbieders een aanbod tot overname gekregen. AZZ wil echter nadrukkelijk een Zeeuw se partner. AZZ voert sinds het aantreden van Schaart in 2002 een grote re organisatie uit. Volgens Schaart leidt de instelling, waar 450 mensen werken, aan een groot tekort aan deskundigheid en geld. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg waarschuwde de instelling al twee keer over het ontbreken van hulpverlenings plannen, waarin de verleende zorg wordt bijgehouden, pagina 13 AZZ mist geld en deskundigheid door Guus Mater NOORD WIJK - Onderzoekers hebben op de planeet Mars een bevroren watervlakte ter groot te van de Noordzee ontdekt. Op beelden van de ESA-sonde Mars Express zou rond de evenaar een ijsvlakte te zien zijn. Dat schrijft wetenschapper Jo hn Murray in een artikel, dat in het tijdschrift Nature zal ver schijnen. Murray maakt deel uit van het camerateam Mars Ex press. De ijsvlakte is 800 bij 900 kilometer groot. De diepte van de zee wordt op 45 meter ge schat. Vorig jaar was al water op Mars ontdekt. Meren of een zee waren nog niet waargeno men. De aanwezigheid van ijs werd geconstateerd door het Omega-instrument aan boord van de sonde. Het instrument brengt de mineralogische samen stelling van het oppervlak van Mars nauwkeurig in kaart. De Mars Express cirkelt sinds 25 december om de Rode Pla neet. Het vinden van water gold als een van de doelen van de mis sie. Water is een belangrijke voor waarde voor het ontstaan van le ven. Wetenschappers zoeken al decennia lang naar een ant woord op de vraag of er leven was of is op Mars. Murray is in Noordwijk waar deze week een conferentie over de Mars Ex press wordt gehouden. ANP De rebellen in Atjeh zijn be reid hun eis voor onafhan kelijkheid van de Indonesi sche provincie, te laten val len. Dit in ruil voor vrede en een grotere autonomie voor het gebied. De GAM-rebellen nemen na de tsunami op tweede kerstdag formeel een staakt- het-vuren in acht, terwijl het leger (foto) door- vecht. Boudewijn de Groot in Goes en Terneuzen Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben in Macedo nië rond de stad Bitola de waterkwaliteit van een rivier onderzocht en kwamen tot de conclusie dat die slecht was. Die uitkomst is inmiddels een van de strijdpunten ge worden in de lokale verkiezingsstrijd. Want als vervuilende fabrieken dicht moeten, kost dat veel werkgelegenheid. Het kosten-batenonderzoek voor de Westerschelde Con tainer Terminal moet zich niet ook nog eens richten op an dere zaken, zoals een containerterminal bij Temeuzen en het groen-blauwe actieplan van de Zeeuwse Milieu Fede ratie. Gedeputeerde Staten wijzen een verzoek van de gemeente Goes om een bredere studie van de hand. PSV is de tweede ronde van de Champions League met een overwinning begon nen. In Eindhoven won het elftal van Guus Hiddink met 1-0 van AS Monaco. Het enige doelpunt van de wedstrijd viel al na acht mi nuten, toen uitblinker Alex een hoekschop van Van Bommel binnenkopte. De return is over twee weken in rtt ""S Monaco. 1 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4 Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27 Advertentie Woensdag 2 maart a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Special Bedrijfswagens Zeeuwse Milieuprijs Economisch Platform Middelburg O Noteert u mij ui van 5 weken vc ir een proefabonnement r €14,95 lit bedtag van onderstaand jpostilMnktwii"..!"!!'1 'i! Kijk' op www.pic.nl/abdnneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4400 WB Coes automatische incas: rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement r gehad. CJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95) per kwartaal met automatische incasso 58,00). D per jaar met automatische incasso 222,50) 711688"555530" het alfabet van Zeeland HIHHHHHHHHBHHHHBHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1