De jeugd kan niet rekenen Matchbox op Teddy Boy Weekend ïierste Rock-'n-Roll Route in Goes GELICHT Popmuziekquiz in De Drukkerij een verbreed iderzoek naar mtainerkade Éshnikov Connexxion mag niet verzaken Pleidooi voor schieten van vossen Hulst bespaart op straatverlichting Landschapscamping kan verder WWW.flUT0STURM.ML door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het Dutch Ted dy Boy R'n'R Weekend in Vlis- singen is pas toe aan zijn derde editie, maar nu al kan er wor den gesproken van een traditie, waar een vaste schare bezoekers uit binnen- en buitenland op af komt. Met de publiekstrekker Matchbox wordt dit jaar op een vol huis gerekend. Het festival, een eerbetoon aan de originele rock-'n-roll van vet- kuiven en petticoats, begon in 2003 als eendaags evenement in het Arsenaaltheater. Het werd zo'n succes dat het vorig jaar werd uitgebreid met een op- warmavond in De Piek. Die for- MIDDELBURG - Boekhandel De Drukkerij begint morgen met een maandelijke popmuziek quiz, waaraan iedereen kan mee doen. Muziekliefhebbers krijgen vragen voorgelegd aan de hand van muziekfragmenten. De quiz wordt gehouden op de muziekaf deling en begint om 19.30 uur. mule wordt dit jaar voortgezet. „Ongeveer veertig procent van de bezoekers komt uit het bui tenland, zoals Frankrijk, Enge land, Spanje en Oostenrijk", zegt mede-organisator Peter de Nooijer uit Westkapelle. Het zijn vaak mensen uit 'het wereld je', veelal gekleed in passende outfits. „Maar ook zonder vet- kuif ben je van harte welkom. Het aardige is ook dat er nooit rottigheid is. De hoofdmoot van het publiek bestaat uit veerti gers, maar er komen ook wel jon kies." De derde editie van het Teddy Boy Weekend is tevens de lance ring van het nieuwe label Empi re. De Nooijer, ook bekend als Boola, heeft dat samen met de Brit Mare Fenech (die woont in Finland) en de Spanjaard Car los del Bosque opgericht, zodat het gaat om een internationale onderneming. „We zitten alle drie al jarenlang in de scene. Daardoor liggen alle contacten en distributiekanalen er al. We werken volledig democratisch. Als ik een band goed vind, moet ik zien dat ik een van de ande ren meekrijg." Empire wil twee cd's per maand uitbrengen en er komen subla bels voor diverse genres. Daar naast willen de drie Southern Rocking Music, het rock-'n-roll- blad dat Fenech in de jaren tach tig had, nieuw leven inblazen. De eerste twee Empire-albums worden tijdens het festival ge presenteerd. De eerste is Ritojo Rhythm van de Zeeuwse groep 2-Tones, de band waarvan De Nooijer ook manager is. Ze maken een dans bare mengeling van rockabilly, jive en swing, waarmee de groep vooral internationaal succes boekt. Het album bevat vijftien num mers, waarvan bijna de helft ei gen materiaal. Het nieuwe label brengt tegelijkertijd Surf Ball room van Mad Fred The Ma niacs uit, het derde album van een Nederlands kwartet dat vooral rockabilly speelt. Voor volgende maand heeft Empire een verzamelalbum op stapel staan, Rockin' Around The EEC, met daarop uit elk Euro pees land een band. De 2-Tones en Mad Fred The Maniacs spelen, op de zondag in het Arsenaaltheater, ook op tij dens de derde aflevering van het Teddy Boy Weekend. Het festi val wordt op vrijdagavond inge luid in De Piek met optredens van Danny Wild The Wildcats uit Engeland en de Catyanks uit eigen land. Op het zondagpro gramma staan verder de Foggy Mountain Rockers ('dé topper van Duitsland', aldus De Nooijer), Ellis The Angry Teens uit Finland en de Neder landse Eight Ball Boppers. De belangrijkste naam op het affi che is Matchbox, die rond 1980 enkele hits achter elkaar scoor de: 'Rockabilly Rebel', 'Buzz Buzz A Diddle It', 'Midnite Dy namos' en 'When You Ask About Love'. Toen halverwege de jaren negentig de rockabilly en rock-'n-roll weer in opmars waren, kwam de groep opnieuw bijeen. Sinds die tijd treden ze weer op, in de originele bezet ting, met Steve Bloomfield. Fred Poke, Graham Fenton, Gor don Scott en Jimmy Redhead. Dutch Teddy Boy R'n'R Weekend, vrijdag 4 maart vanaf 20.30 uur in De Piek, zaterdag 5 maart de hele dag in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Informatiehttp://dutch- teddyboyfest.gloxv.nl Advertentie door René Schrier De jeugd van tegenwoordig kan niet rekenen. Vooral hoofdrekenen kost veel jongeren moeite. Guldens om rekenen naar euro's is een probleem. Als ze in een winkel iets zien met dertig procent korting, weten ze niet hoeveel ze moeten betalen. Als ze een grafiek in een krant zien staan, weten ze niet hoe ze die moeten interpreteren. Staartdelingen zijn er niet meer bij. Ook de tafels worden niet meer in elke school even hard opgedreund. Het klinkt als het gezeur van een oude man, maar veel leerkrachten herkennen de klachten. Het is ook niet zo gek. Overal liggen de rekenmachines voor het op rapen. In gsm-toestellen, in computers - overal zijn rekenprogramma's te vin den. Geen wonder clat jongeren niet meer kunnen hoofdrekenen, Plet Seminarium voor Orthopedagogiek in Middelburg, onderdeel van de Facul teit Educatieve Opleidingen van de Ho- Realistisch leren geschool van Utrecht, is een kenniscen trum dat ondersteuning en begeleiding biedt voor leraren. Het centrum houdt in april een conferentie over rekenen en wiskunde, onder de titel 'Op jou kan ik rekenen'. „Het rekenonderwijs is inderdaad ver anderd. Vroeger noemden we het mecha nisch leren, dat wil zeggen sommetjes maken. Tegenwoordig hebben we het over realistisch leren. Dat betekent re kenen volgens andere methodieken. Daarbij gaat het er om dat kinderen snappen wat ze doen en dat leren inpas sen in de wereld om hen heen", vertelt Rieneke Smith van het Seminarium. Ze voegt er onmiddellijk aan toe dat hoofd rekenen, ondanks de alom aanwezige re kenmachines, nog wel degelijk heel erg nodig is. In het onderwijs is heel lang en veel aan dacht uitgegaan naar dyslexie, lees-taal- 5 JDELBURG - Het kosten-ba- onderzoek voor de Wester ns ;|de Container Terminal 5 (Izich alleen op de WCT zelf 4 den. Uitbreiding met andere 's - zoals een container- 1300 5 )i««l bij Temeuzen en het •n-blauwe actieplan van de 894 jivse Milieu Federatie - is n£d*-- de orde. dit standpunt wijst het da ssprovinciebestuur een ver- •van de gemeente Goes van 2nd. Het dagelijks gemeente er heeft gevraagd naast on- jjeknaar de WCT ook twee jomische varianten door te provinciebestuur emtoont dat een container- ainal bij Terneuzen geen jbare kaart is. Er is te wei- niimte voor een kade van cir- 10 meter en er worden nau- |e problemen voorzien. Ook S pla» voor een nieuwe zee- ji ibij Terneuzen gooit roet in ielnv J'* plan Licht op Zeeland van ME ga3t uit van een andere umische ontwikkeling dan de zeehavens. Gekozen z It hierin voor strategie die ;op de groen-blauwe kwali- ai van de provincie en voor- rbeidsplaatsen oplevert in 'si sereatie en zorg. Het dage- sorovinciebestuur herinnert adat de Staten zich uitspra- voor versterking van de ha- sonomie mét een WCT. Dat pin de eerste plaats onder- 11 worden, matieven zoals de ZMF die m at kunnen aan de orde ko- lals sprake is van concrete iscteti en bij de behandeling ietProvinciaal Sociaal-Eco- sch Beleidsplan in de Sta- KEUZEN - De Zeeuws- ia ase punkband System Er- «eeft vrijdag een concert in Temeuzense jongerencen- iKalashnikov. De Terneu- en Axel se muzikanten garant voor een avondje Kiende feestpunk in de lijn iDeHeideroosjes en NOFX. weden begint om 22.00 woensdag 23 februari 2005 MIDDELBURG - Vervoersmaatschappij Connexxion is door de provincie op de vingers getikt. Met regelmaat laat het bedrijf namelijk bussen door de Westerscheldetunnel rijden waarin geen ruimte is voor fietsen. Dat gebeurt vooral op die momenten dat het bedrijf denkt dat er veel passagiers mee willen naar de overkant. Dat inzetten van bussen die niet geschikt zijn voor het vervoer van fietsen is volgens een brief van Gedeputeerde Staten tegen de af spraken. Zodra het fietsseizoen weer begint zet het bedrijf weer la- ge-vloerbussen in zodat het voor fietsers eenvoudig wordt om de Westerscheldetunnel te nemen. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Temeu zen moeten er bij de provincie voor pleiten dat er onthef fingen komen om vossen af te schieten. Daarvoor pleit raadslid C. Freeke (LCF) in schriftelijke vragen. Het raadslid herinnert het college er aan dat vossen vorig jaar hebben huisgehouden onder kippen in Zandstraat. Ook voert hij verder aan dat recent in Duitsland twee mensen aan de gevolgen van hondsdolheid zijn overleden. „Honds dolheid is een besmettelijke ziekte die ondermeer vossen onder de leden kunnen hebben", betoogt Freeke. „Een beet heeft onherroepelijk de dood tengevolge." Freeke wijst er tenslotte op dat nu ook milieubewegingen erken nen dat er in Zeeland te veel vossen zijn. HULST - De gemeente Hulst schakelt vanaf 1 maart ruim tweeduizend lichtmasten om van nacht- naar avondver lichting om geld uit te sparen. De maatregel is ingegeven door de krapte in de gemeentekas. In de hele gemeente staan zo'n 6300 lichtmasten voor de openbare verlichting. Een deel daarvan brandt de hele nacht door. De gemeente wil besparen door ongeveer 2200 lantaarnpalen maar tot 23.00 uur laten branden. Dat gebeurt alleen in woonstra ten. Op kruisingen, splitsingen en eindmarkeringen van een doodlopende weg blijven de lichtmasten 's nachts wel branden, ook op de ontsluitingswegen in woonwijken blij ven de lichtmasten ook na 23.00 uur branden. De omscha- kelwerkzaamheden duren de hele maand maart. ZONNEMAIRE - De provincie gaat 'in principe' akkoord met het nieuwe inrichtings- en beheersplan van land schapscamping Kijkuit in Zonnemaire. De opzet voldoet volgens gedeputeerde staten aan de uitgangspunten en randvoorwaarden in het Streekplan Zeeland. GS houden nog wel een slag om de arm in het kader van de procedu res op grond van de wet ruimtelijke ordening, waarbij door andere belanghebbenden bedenkingen kunnen wor den ingediend tegen het plan. Binnen de nieuwe opzet blijft het aantal kampeerplaat sen gehandhaafd op de zestig maximaal toegestane eenhe den. De herinrichting omvat het creëren van meer natuur en het realiseren van meer ruimte tussen de camping en het agrarisch gebied. Dat moet voor de gasten de beleving versterken dat ze op een landschapscamping verblijven. De gemeente Schouwen-Duiveland had zich eerder al ak koord verklaard met de plannen van Kijkuit. m ar Rolf Bosboom ri- lS - Het idee bestond al ge- ir. nne tijd, maar nu komt het ■®j recht van: een Rock-'n-Roll 1 ate in Goes. De opzet is ge- ia laan de succesformule van Bluesroute, die in dezelfde dal elf edities achter de rug ni «ft. initiatiefnemers zijn weder- Peter Kempe en Kees Wiele- aker. „Na afloop van de vori- ïBluesroute zaten we aan de ten werd er gezegd: er moet I eens wat gebeuren aan ie,< nk-'n-roll", zegt Kempe. Bat plan bevond zich al jaren desluimerstand. We hebben ide kroegbazen benaderd en (ereen was er direct voor te 1 ïïen. Het moest er gewoon akeer van komen." ïk-'n-roll leeft volop en *dt steeds populairder, ffkt Kempe. „Dat lijkt er wel a r Als je kijkt naar Rockin' is uund Turnhout, dat is onge looflijk populair. Het gaat om een fanatieke scene." Net als bij de Bluesroute gaat het voor al ook om de sfeer. „Het aardi ge is dat je ook eens in cafés komt waar je anders nooit bin nenstapt." Een dozijn bands treedt vrij dag, verspreid over de Goese binnenstad, op. Kempe ziet zelf onder meer uit naar Clark The Aces in Heartbreak Ca fe. Het is een samenwerkings verband van zanger-gitarist Clark Kennis en drie leden van de bekende Belgische band The Seatsniffers. Een andere topper zijn de Rhumba Kings, eveneens uit België, die in De Vrijbuiter staan. Hun stijl wordt omschre ven als 'high energy wild rocka billy', in het verlengde van grootheden zoals Eddie Cochran, Chuck Berry en The Blasters. Een bijzondere gebeui'tenis ook in De Snor, waar lokale held Jan C. Blok zijn nieuwste cd presenteert, Nature gehe ten. Het album, met zestien nummers die bewijzen dat Blok het rocken nog allerminst is verleerd, nam hij samen op met The Southern Rockin' Boys, bestaande uit Frank Bee- rens, Jan Felius, Cees den Hoed, Ko Zuidweg en Kees Meeusen. In de Pompe zijn The Taildraggers (heftige rockabil ly en rock-'n-roll) te vinden, een band die naam heeft ge maakt op festivals en in clubs in heel Europa. La Strada is het podium voor The Spanners uit België, met onder anderen Bop de Houwer, de vroegere contrabassist van The Seatsnif fers. The Spanners mengen neo- billy, rootsrock en rockabilly. King Cardinal (in De Post) is een Nederlandse band, met zanger-gitarist Renzo Sanders (Stacy Cats). The Alley Cats spelen in Pubbles nummers van onder anderen Elvis Pre sley, Buddy Holly en Eddie Cochran. Saxofonist-zanger Martin Lewis en zijn Jivemen spelen in de New Inn rock-'n-roll, jive en swing uit de jaren vijftig. Zeeuwse inbreng is er, behalve van Jan Blok, van de 2-Tones in Gaudi (heftige swing-a-billy en countryswing uit de jaren veertig en vijftig), Betty's Dog- house in het Proeflokaal (Wal- cherse band voortgekomen uit The Cheeky Blighters) en de Goese Corner Cats in Murp hy's Corner, met Blond Bombshell Annie op contra bas. De eerste Rock-'n-Roll Route wordt vanaf 2.00 uur afgeslo ten met een nachtconcert in Pa ke Sake. Daar treedt Fishnet Stockings op, met covers van onder anderen Jerry Lee Le wis, Stray Cats, Gene Vincent, Little Richard, Elvis en Chuck Berry. Rock-'n-Roll Route, vrijdag 25 fe bruari. in twaalf cafés in de Goe se binnenstad. Aanvang: 21.30 Matchbox is de publiekstrekker van het Dutch Teddy Boy R'n'R Weekend in Vlissingen. problemen. In toenemende mate is er binnen het onderwijs aandacht voor kin deren die problemen hebben met reke nen, dyscalculie. Het rekenen is in de loop van de jaren niet verwaarloosd, ge ven Smith en haar collega Emmy de Kraker aan. Het is alleen anders gewor den, Er zijn methoden ontwikkeld om te kunnen rekenen. Het gebeurt met be hulp van liedjes of met bepaalde bewe gingen. Kinderen hanteren zelf verschil lende stategieën om te rekenen. Niet al le kinderen hanteren juiste strategieën. Als het goed is, signaleert een leer kracht zoiets en wordt daar wat aan ge daan. Smith legt uit dat breed onderzocht wordt wat er met het kind aan de hand is en wat de oorzaak zou kunnen zijn, dat het kind niet doet wat je normaal van hem of haar zou kunnen verwach ten. Vervolgens wordt er gekeken wat daar aan gedaan kan worden. Daarvoor heeft het Seminarium voor Orthopeda gogiek in nauwe samenwerking met het onderwijsveld en met de universiteiten het Ontwikkelingsvolgmodel (OVM) ont worpen. Het OVM is een hulpmiddel voor leraren om de ontwikkeling van leerlingen in kaart te brengen. Het is de bedoeling dat uitgegaan wordt van de competenties van het kind. Dus, niet kijken naar wat het kind niet kan, maar naar wat het wel kan. Met de wiskunde- en rekenconferentie wil het Seminarium voor Orthopadago- giek aanknopingspunten bieden voor een dialoog tussen leerkrachten. Ze kun nen met elkaar in gesprek raken over de vraag hoe met deze problematiek moet worden omgegaan. Het gaat om leer krachten van de bovenbouw van het ba sisonderwijs en uit het voortgezet onder wijs. Overigens komen er wel voortdurend nieuwe zaken op die leerkrachten af. Emmy de Kraker: „Na zijn opleiding is een leerkracht startbekwaam om in het onderwijs aan de slag te gaan. Maar ze zullen zich moeten blijven ontwikkelen. Ook daar kan het Seminarium een rol bij spelen." En dan is er nog de ouder. Ook die moet informatie krijgen die verder gaat dan de ouderavond van vroeger. Dat bete kent dat scholen geleerd moet worden hoe ze de ouderavonden moeten inrich ten. Dergelijke avonden moeten tegen woordig ook didactisch van inhoud zijn. Smit: „Het is moeilijk voor ouders om hun kinderen te helpen met rekenen als ze zelf nog met staartdelingen bezig zijn geweest. Inmiddels is er wel wat veranderd." Daarom zijn echt geïnteresseerde ouders ook welkom op de conferentie. Een van de onderwerpen die daar aan de orde komen, is een nieuwe benade ring, namelijk taalgericht rekenwiskun- de-onderwijs door integratie van vakin houd en taal. Verder zijn er workshops met als thema's: good -practiseleerlijn rekenen, dyscalculie en angst om te re kenen. De conferentie wordt donderdag 28 april gehouden in De Mythe te Goes en begint om 9.50 uur. Het rekenonderwijs is in de loop der jaren erg veranderd, weten Emmy de Kraker (rechts) en Rieneke Smith van het Semina rium voor Orthopedagogiek in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15