ouw moet Euregiotuinen redden AZZ mist geld en deskundigheid Provincie had stichting AZZ mogelijk lening geweigerd Onderzoek HZ naar rivier in Macedonië inzet politieke strijd 13 tl voor drie- tot vierhonderd woningen moet complex gezond maken 5 jloegankelijk Kinderen kleuren de wachtkamer [eland kan ponder |rkooptrucs Vier Zeeuwen in Derde Kamer Politie int boetes aan huis Tientallen boetes voor bromfietsers Vragen CDA over stookverbod Toneelspel in Koewacht woensdag 23 februari 2005 swb (Raymond de Frel jjjURG - De bouw van vierhonderd woningen i komst van een 'well [.centrum moeten de Eure- ien in Oostburg redden, londheidsruimte moet re nin 38 nieuwe banen. Sluise college van burge en wethouders besloot htend om met ontwikke- mwhoed Eurowoningen tterdam een intentieover- t te sluiten voor de vikkeling van de Eure- iinen. Het bedrijf wil 3,5 euro investeren. In dat is de overname van de schulden van de Eure- >n opgenomen. Na een jraag werd Blauwhoed een selectiecommissie als ~i ivan zeven inzenders geko- J 3e gemeente, Rabobank en |j i&ng Euregiotuinen waren j commissie vertegenwoor- e 1 jednjf heeft een vrij toegan- j complex in gedachten, de tuinen worden uitge- Rondom de tuinen komen ^$31, variërend van star- mngen tot huizen in de ■re categorieën. Ook het bied Waterburg wordt bij Srikkeling van het con- Ijrokken. „Woningbouw Meen bedoeld om de boel [eel rond te krijgen. Ook de Euregiotuinen zou- deze woningen Oostburg impuls geven. Of nu obleem van de Euregiotui- t? Nee, dit is een ji de goede richting. Tot 1 ireden wij in overleg met [ïhoed er de verdere uit- sg en overname van de avan het complex. Wij dit project een nieuw a geven met een stevigere tiélebasis dan ooit", aldus iter J. Sala. chaamsverzorging, fitness en sauna centraal staan. „In een straal van honderdvijftig kilo meter rond West-Zeeuws-Vlaan deren is nog niet zo'n totaalcon cept voorhanden. Het is dus een goede aanvulling op het toeris tisch product. Bovendien zou je kunnen denken aan nazorg in verband met operaties Het zou dus ook een versterking voor het ziekenhuis kunnen zijn", al dus toerismemanager T. Maen- hout van de gemeente Sluis. Het dertien hectare grote tuinen- complex moest in september vo rig jaar zijn deuren sluiten, om dat bezoekers het park in het eerste openingsjaar massaal links lieten liggen. Voorzitter E. Roelofsen van de selectiecom missie: „Wij zijn concreet aan de slag gegaan met inzendingen van Amsterdam Multivastgoed (AM), Blauwhoed en Van der Poel uit Terneuzen. Zij kwamen alledrie tot de conclusie dat er voor een tuinencomplex als dag- recreatieve voorziening geen toe komst meer is. AM ging uit van een verkleining van de tuinen, daarbij denkend aan twee va rianten: één met vrijstaande wo ningen aan de rand van de tui nen en één met kopwoningen aan weerszijden van het com plex. Van der Poel had naast wo ningbouw een speeltuin, kinder boerderij, hoeve en een orange- rie in gedachten." Blauwhoed kwam uiteindelijk dus als winnaar uit de bus. „Zij gaan uit van allerlei Eu ropese tuinen, zoals een Scan dinavisch, Engels en Slavisch gedeelte. Een Zeeuws-Vlaamse tuin zou wellicht ook niet misstaan. Daarover zullen we het nog met elkaar hebben. Ook is het nog een studiepunt of het terrein Euregiotuinen moet blijven heten", zegt Roelof sen. Gezien het tumultueuze ver leden van de tuinen denkt de commissievoorzitter dat een nieuwe naam verfrissend kan werken. De gemeenteraad is in beslotenheid op de hoogte ge bracht van het nieuwe plan. „De eerste geluiden waren over wegend positief", aldus Sala. In juli hoopt het college van B en W, na goedkeuring van de ge meenteraad, tot een definitieve samenwerking te komen met Blauwhoed. pagina 4 commentaar raties i huidige ontmoetingsge- een 'well being' concept waarin gezondheid, li- 1LAND - Een kostbare Kampagne van de provin- ft weinig zin, als daar economisch opzicht op lingespeeld. „Je moet keu- Baken om jonge mensen krijgen", zei recreatieon- BnerH. n Koeveringe gis- in Kamperland, tij- 'cultuurdebat' over het «se imago. üagocampagne 'Welkom in iod', die 675.000 euro per loopt sinds 2002. Het was vooral meer mensen ide 25 en 45 naar de pro- te krijgen. M. van Stijn, communicatie van de pro- af aan dat de opzet van igne vorig jaar is aange- De nadruk ligt niet alleen ïken en wonen, maar ook iken zoals sport, natuur, ff en toerisme. Dit jaar de doelgroep verbreed lememers en senioren, tbm in Zeeland? Dat roe- *ij als kampeerboeren al igjaar", zei Van Koeverin- ïcctie van Roompot Recrea- dieer. Hij noemde Zeeland 'fragmenteerd' om van hét ®se imago te kunnen spre- Hennie Bosman, initiatiefnemer van de actie om de wachtruimte voor de nieuwe kinderpoli in Goes op te vrolijken, bekijkt samen met medewerkers de kleurenstaal. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Pimpelpaars, knal groen, feloranje en helderblauw temidden van ziekenhuiswit: de wachtruimte van de nieuwe kin derpoli in Goes is ontworpen om de patiëntjes op te vrolijken. Kinderen bedachten de kleuren, ze brachten het geld voor de aan kleding bijeen en diezelfde kin deren openen de kinderpoli van daag officieel in het Oosterschel- deziekenhuis. De nieuwe wachtruimte is gro ter, overzichtelijk en aange kleed met grote kleurige lam pen. vrolijke gordijnen en aller lei speelhoekjes. Het is het te vens de ingang voor de poliknli- niek van de nieuwe vakgroep Kindergeneeskunde en kinder en jeugdpsychologie. Het is ook de ingang voor de kinderdiabe- teszorg, de longarts houdt er spreekuur en het Carroussel- team. Chronisch ruimtegebrek op de kinderpoli was de directe aanlei ding voor de verhuizing binnen het ziekenhuis. De krapte was te groot om te wachten op het plan dat het ziekenhuis maakt om alle ruimteproblemen op te lossen. Daarom kreeg de kinder poli voorrang. De plek is echter tijdelijk, tot na de uiteindelijke verbouwing. De aankleding van de nieuwe wachtruimte is verhuisbaar, zo dat de inspanningen van de zes tig Bevelandse scholen die er aan bijdroegen niet verloren gaan. De leerlingen van de scho len zamelden geld in door de ver koop van eigen spullen, zoals knuffels en decoraties. Initiator van de actie is de Nieuwdorpse interieurcoach Hennie Bosman. Zij gaf vorig jaar in opdracht van welzijnsin- stituut Scoop een serie gastles sen op de scholen over normen en waarden en interieurinrich ting. Zij koppelde dat aan de verluchtinging van de wachtka mer. Op een grote verkoping in Lewedorp in juli werden twee scholen met de mooiste kraam uitgenodigd om ideeën aan te dragen voor de wachtruimte. Die werden met het geld uit de verkoping en bijdragen van be drijven uitgevoerd. De leerlin gen van de scholen D'n Akker uit Waarde, de Prof. Dr. Kohn- stammschool uit Goes en de Achthoek uit Wolphaartsdijk mogen vanwege hun bijdrage de wachtruimte openen. je liet weten be te zijn over het vervolg ^campagne. „Er moet wel "'iter zitten, een economi- iver. Van de 60-plussers lijvoorbeeld een soort in- moeten maken. Die ko- ier niet als de verzorging De stroperigheid van de ig en het gebrek aan ngszin staan volgens gezonde ontwikkeling lalist R. Antonisse be took dat, door de bijzon- - ontstaansgeschiedenis van "ovincie, dé Zeeuw, hét - 45 en dus ook hét Zeeuwse f niet bestaan. De campag- °nd hij weggegooid geld. mep om een Zeeuws imago J 'modegril, gevoed door on vers die bij gebrek aan "gen identiteit het Luctor lergo als zodanig willen ge- !fn en misschien wel mis- Volgens hem heeft tod geen 'verkooptrucs' no- "ipleitte voor kleinschalig- ütiatieven in plaats van re- grootschalige ontwikkelin- "«s kassen en een contai- "ninal. „Zeeland doet nu fnnnen pogingen om niet °Pzichzelf te lijken." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zelfstandig heeft AZZ op de lange termijn geen toekomst. Dat concludeert directeur G. Schaart over zijn jeugdzorginstelling. In een interne bestuursnotitie uit december meldt hij dat AZZ een sterke Zeeuwse partner met geld en professionaliteit nodig heeft. Dat blijkt Arduin, instelling voor gehandicap tenzorg te zijn. Geld en deskundigheid komt AZZ ern stig tekort, schetst Schaart in de notitie. Aan tachtig procent van de eisen die het Zorgkantoor stelt aan kwaliteit en zeker heid van AWBZ-zorgaanbieders kan AZZ niet voldoen. Volgens die normen, die per 2006 ingaan, zou AZZ dit jaar 35 procent van de omzet kwijt zijn, met in grijpende gevolgen voor cliënten en per soneel. Schaart omschrijft de toestand van AZZ in 2003, kort na zijn aantreden, als 'de plorabel', 'pseudo-professioneel', 'onbe stuurbaar' en 'financieel aan de grond'. Dat kon lang verborgen blijven door de monopoliepositie van AZZ en een papie ren facade van onsamenhangende docu menten en nooit uitgevoerde plannen, stelt hij. Hij voelde zich gedwongen om zelf alle veranderingen te leiden en het schip drij vend te houden, schrijft hij. Om AZZ een professionele organisatie structuur en kwaliteit van hulpverlening te geven heeft de instelling eens zoveel managers nodig en meer hogeropgeleide mensen dan Zeeland biedt of de instel ling betalen kan. Die investering staat niet in verhouding tot de zorg die AZZ kan geven, concludeert Schaart. Beperkt Die zorg wordt ernstig beperkt door dat zorgplaatsen onterecht bezet blijven. De helft van de interne behandelplaat- sen is bezet door uitbehandelde jongeren en jongeren ouder dan achttien jaar. Daardoor zijn de wachtlijsten voor licht verstandelijk gehandicapten onnodig lang en lopen wachttijden op tot twee jaar. AZZ heeft nu afspraken met de instellin gen Arduin en 't Gors om oneigenlijke cliënten geleidelijk over te nemen. Provincie en Statenleden bogen zich afge lopen maanden over de grote commotie die onder medewerkers van AZZ ont stond door de reorganisatie die Schaart doorvoert. Er waren beschuldigingen over intimidatie door de directeur en de interimmanagers van adviesbureau Van de Bunt. Een reeks anonieme brieven was aanleiding voor de voorzitter van de Raad van Toezicht, de Goese burgemees ter D. van der Zaag, om zich als vertrou wenspersoon op te werpen. Kort daarna stapte Van der Zaag zonder uitleg op als voorzitter. Sindsdien houden de Raad van Toezicht en interimvoorzitter H. Goovers zich stil. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Stichting AZZ had mogelijk de provincia le lening van 2,4 miljoen euro niet gekregen als bekend was ge weest hoe slécht de instelling er voor staat. „De discussie was an ders geworden", zegt gedepu teerde G. van Heukelom. Hij zegt geschrokken te zijn van de conclusies in de vertrouwelijke bestuursnotitie van AZZ-direc- teur G. Schaart. In die notitie, getiteld 'AZZ als Phoenix uit de as herrijzend of toch naar een veilige haven...' uit Schaart twijfel over het be staansrecht van een zelfstandig AZZ. De directeur noemt het 'verbijsterend dat dit interne be- stuursstuk is uitgelekt'. „Dit is buitengewoon beschamend." Van Heukelom, verantwoorde- lijk voor jeugdzorg en subsidie gever van AZZ, stelt het stuk eind januari of begin februari dit jaar van directeur Schaart te hebben gekregen. „Het stuk is mij vertrouwelijk ter hand ge steld en ik heb er met Schaart over gesproken. De fundamen ten van AZZ zijn, voor zover aanwezig, verrot, schrijft hij. Als de deskundigheid zo slecht is, moeten er toch klachten zijn over de geleverde zorg. Maar daar blijkt mij niets van." De ge deputeerde heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg ge vraagd, op korte termijn te on derzoeken of bij AZZ de voor waarden voor het verlenen van goede zorg aanwezig zijn. Tege lijk laat Van Heukelom een ex tern deskundige onderzoeken welke toekomstmogelijkheden stichting AZZ heeft en wat voor fusiepartner geschikt zou zijn om samen te gaan met de jeugd zorginstelling. Van Heukelom wil beide onderzoeken voor de zomer afgerond zien. Schaart zegt in te stemmen met het in- spectieonderzoek en de externe deskundige. AZZ is bij de inspectie al onder werp van twee andere onderzoe ken' het één betreft het ontbre ken van de verplichte hulpverle ningsplannen voor de cliënten, het ander beziet de overdracht van de sectie Pleegzorg van Stichting Jeugdzorg naar AZZ. De vertrouwelijke notitie is ge dateerd 10 december, de dag waarop Provinciale Staten mor rend akkoord gingen met een le ning van 2,4 miljoen euro aan AZZ om de reorganisatie te fi nancieren. Verantwoording De lening werd verstrekt in ter mijnen en onder strikte voor waarden van verantwoording van besteding Provinciale Sta ten uitten harde kritiek op de ZIERIKZEE - Jos de Beije uit Zierikzee wordt zaterdag in Utrecht opnieuw geïnstalleerd als lid van de Derde Ka mer, het 150 leden tellende schaduwparlement voor inter nationale armoedebestrijding. Naast Beije zijn drie ande re Zeeuwen geselecteerd uit de ruim vijfhonderd kandida ten voor de vrijwilligersorganisatie: de Vlissingse Elly Klap-van Strien, Middelburger Willem Rozenboom en Gi- no Schuerman uit Koewacht. Dertig Kamerleden komen uit ontwikkelingslanden, de overigen uit Nederland. De leden worden jaarlijks benoemd. Beije begint aan zijn tweede termijn. De Derde Kamer adviseert het parlement in Den Haag over alles wat met ontwikkelingssamenwer king heeft te maken. Het afgelopen zittingsjaar was het functioneren van de Verenigde Naties één van de speer punten in de discussie met Tweede Kamerleden. Beije con stateert tevreden dat een aantal aanbevelingen door 'Den Haag' is overgenomen. MIDDELBURG - Nog heel wat Zeeuwen moeten of nog een boete betalen of enige tijd doorbrengen in een gevan genis. De politie Zeeland gaat de komende tijd bij die mensen langs om het openstaande bedrag te innen of hen mee te nemen naar een gevangenis. De politie had vorig jaar 639 arrestatiebevelen en 1053 geldboetes af te wer ken. Uit onderzoek blijkt dat ruim de helft van die zaken nog open staan. Het gaat om celstraffen van één dag tot en met één jaar en bedragen van enkele tientjes tot vele duizenden euro's. Woordvoerder A. Don stipte gisteren aan dat het ook voor kan komen dat er nog langere cel straffen openstaan. Recent is iemand opgepakt die nog welgeteld 740 dagen moet zitten. De politie wil er met dit project voor zorgen dat geldboetes eerder worden geïnd en dat mensen eerder worden aangehouden zodat ze hun vrijheidsstraf kunnen uitzitten. TERNEUZEN - De politie heeft gisterochtend 38 boetes uitgedeeld aan bromfietsers in de Vlietstraat in Terneu zen. Van de 24 gecontroleerde bromfietsen waren er 18 op gevoerd en maakten 12 te veel geluid. Verder waren er boetes voor slechte remmen, ondeugdelijke verlichting, het ontbreken van een verzekeringsplaatje, het rijden zon der helm en rijden door rood licht. MIDDELBURG - De Statenfractie van het CDA zet vraag tekens bij het strenge stookverbod voor afval in de open lucht, zoals snoeihout en slootmaaisel. Volgens Statenlid K. Martinet loopt Zeeland hierbij voorop in Nederland. In schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten infor meert hij waarom Zeeland strengere regels hanteert en wat de milieuwinst is van het nieuwe beleid (dat op drin gend verzoek van het Openbaar Ministerie is uitgestip peld, zodat er voor zowel boeren als controleurs duidelijk heid is en in de hele provincie dezelfde spelregels gelden). Het Statenlid vindt dat de nieuwe regels niet duidelijk zijn over de ontheffingen die gemeenten mogen geven op het stookverbod. Martinet vraagt zich af wat het verschil is in milieubelasting tussen het ter plekke verbranden van afvalhout en - wat nu de bedoeling is - het in stukken te zagen, te vervoeren en in de open haard te verbranden. De bestuursnotitie maakt duidelijk wel ke grote verschuivingen de medewerkers in 2004 en 2005 te verwerken kregen. Vrijwel het hele management zal eind 2005 vernieuwd zijn. Afgelopen jaar in stalleerde Schaart een tijdelijk manage mentteam, waarvan een aantal leden na een paar maanden al 'gestrand' waren en werden vervangen. Bezetting De afdelingen personeel, administratie en financiën krijgen een bijna volledig nieuwe bezetting. Schaart verwacht dit jaar van de helft van de gedragsdeskundi gen afscheid te nemen, de andere helft wordt bijgeschoold. De gebouwen aan de Veerschesingel wor den dit jaar verkocht 'om de financiële kwetsbaarheid van AZZ te verkleinen'. De hele automatisering van AZZ wordt vernieuwd en per 2006 komen alle kanto ren van AZZ samen in het nieuwe pand in kantorenpark Veldzigt. magere informatieverstrekking naar de Staten door voorzitter D. van der Zaag van de Raad van Toezicht en AZZ-directeur G. Schaart. Anderhalve week later, dinsdag 22 december, werd bekend dat Van der Zaag met onmiddelijke ingang was opgestapt als voor zittervan de Raad van Toezicht van AZZ. Een verklaring werd niet gegeven. Van Heukelom hekelt de hou ding van de Raad van Toezicht, die zich ook jegens de provincie onthoudt van toelichting. De Raad van Toezicht zoekt momen teel een nieuwe voorzitter. „Uit hun zwijgen maak ik op dat zij achter hun Raad van Be stuur staan. Juridisch heb ik geen grond om de Raad van Toe zicht aan te spreken, als op drachtgever richt ik mij tot de Raad van Bestuur." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Een onderzoek dat studenten van Hogeschool Zeeland (HZ) afgelopen najaar in Macedonië hebben uitge voerd, speelt daar momenteel een belangrijke rol in de verkie zingsstrijd. Eind augustus reisden 27 der dejaars studenten aquatische ecotechnologie (watermanage ment) en vier docenten naar het zuiden van Macedonië. Daar deden zij onderzoek naar de waterkwaliteit van de rivier Dragor. Dat gebeurde vooral rond de stad Bitola, waar diver se fabrieken hun afvalproduc ten ongezuiverd in het water lo zen. Dat de kwaliteit slecht was, kwam niet als een verrassing. De studenten schrokken wel van de ernst van de situatie. Riool- en afvalwater zorgen er voor dat het zuurstofgehalte ni hil is. De rivier verspreidt ook zo'n stank dat complete dorpen langs het water inmiddels verla ten zijn. De onderzoekers trof fen bovendien zware metalen en kankerverwekkende stoffen in het water aan. Vraagtekens Op 13 maart zijn er lokale ver kiezingen in Macedonië. De landelijke politiek en de media hebben zich onlangs op de uit komsten van het HZ-onderzoek gestort. Politici en beleidsma kers zetten juist vraagtekens bij de resultaten ervan. Ook woedt er een verkiezingsstrijd tussen de burgemeester van Bitola en omliggende gemeenten, waarbij volgens de hogeschool over en weer beschuldigingen worden geuit. Het voornaamste punt is dat wel bekend is dat de waterkwali teit slecht is, maar dat een oplos sing niet eenvoudig is. Het slui ten van de fabrieken zou ge paard gaan met een groot ver lies aan werkgelegenheid. De bouw van een waterzuivering is erg kostbaar, wat betekent dat (Advertentie) de prijs van het water flink zou stijgen. De afgelopen tijd heeft de hoge school regelmatig vragen vanuit Macedonië moeten beantwoor den over het uitgevoerde onder zoek. Studenten en docenten zeggen nog altijd vierkant ach ter de resultaten ervan te staan. Spannend „Het is allemaal heel erg span nend", aldus docent M. Michels. „Voor de studenten is het leuk dat wat ze hebben ook gedaan, ook gevolgen heeft." Dat de dis cussie over de rivier is opge laaid, juicht Michels dan ook al leen maar toe. „Wij hopen dat de druk zo groot wordt, dat er nu ook echt wat aan wordt ge daan." KOEWACHT - Het toneelgezel schap Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene uit Sint Jan steen voert zaterdag in het ge meenschapscentrum de Vla schaard in Koewacht het blij spel Kapper aan de kapstok op. Eerder werd dit blijspel van Luc Kerkhofs met veel succes al gespeeld in Sint Jansteen, Axel en Hulst. De uitvoering begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.00 uur open. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijken gehele dag van 1 0.00 uur - 18.00 uur. MORGEN 2 VEILINGEN om 13AO en 19.00 uur. I Icrengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 650680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13