legraafplaats wordt opgeknapt EC Hoe halen ze het in hun hoofd? Raad Veere steunt komst servicepunten PZC -11 hieven voor begraven en cremeren in Middelburg gaan volgend jaar omhoog Roodlichtcontrole in Middelburg Dwergkonijn gestolen Vlissinger gestraft voor hennepteelt Werkstraf voor stalker Politie flitst hardrijders Kijkavond fietsen in Vlissingen agenda IazeT Buizerd afgeschoten in Ritthem lezers schrijven Knutselen Burg irVlissingse ernemers woensdag 23 februari 2005 MIDDELBURG - Op de Poelendaeleweg en de Poelendae- lesingel in Middelburg is gisterochtend een roodlichtcon trole gehouden. De politie heeft 27 bekeuringen uitge schreven voor het negeren van het rode licht. Bovendien zijn drie bromfietsen met een te hoog vermogen ontdekt en kregen nog vier andere bestuurders een bon. VLISSINGEN - Uit een afgesloten hok in de tuin aan de Vincent van Goghlaan in Vlissingen is een dwergkonijn tje gestolen. Dat moet tussen maandagmiddag 17:45 uur en dinsdagmorgen 8:15 uur gebeurd zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Vlissingen voor hennepteelt veroordeeld tot 48 uur werkstraf. De man moet bovendien 10.000 euro betalen aan de Nederlandse Staat. Volgens de officier van justitie blonk de Vlissinger uit in het afleggen van vage verklarin gen. Vast stond dat de man de afgelopen vier jaar wiet had geteeld: deels voor eigen gebruik, deels voor de ver koop. De hennepkwekerij in zijn woning werd 28 februari vorig jaar ontdekt na een brand, waar hij overigens zelf niets mee te maken had. In de woning werden 48 hennep planten aangetroffen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Arn hem is gisteren in Middelburg voor stalking van een vijf tienjarig meisje op Walcheren conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De twee hadden vorig jaar zomer con tact gekregen via de computer. Ze wisselden foto's, sms-berichten en e-mails uit, todat het meisje het contact verbrak. De man bleef haar bestoken met sms-berichten, telefoontjes en e-mails en kwam zelfs drie keer naar Zee land om haar te zoeken. Zo hing hij in Middelburg en Vlis singen posters met haar afbeelding op en verspreidde hij folders op scholen. Zelfs nadat de politie was ingescha keld, bleef hij zoeken. Uiteindelijk traceerde hij haar op 22 september op een school in Middelburg. Daar werd de stalker ingerekend. GOES - De politie heeft gisteren tijdens snelheidscontro les in Sint-Maartensdijk en Goes 190 hardrijders betrapt. Op de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk liepen 20 van de 210 bestuurders tegen de lamp. 's Middags werden in Goes 170 van de 710 passanten geflitst. VLISSINGEN - Op maandag 28 februari van 19.00 uur - 20.00 uur is er op het politiebureau in Vlissingen een kijk avond voor gevonden fietsen. De kijkers worden verzocht de aangifte van diefstal of vermissing van hun fiets mee te nemen naar het bureau. Met deze aangifte en/of passen de sleutel kan dan de fiets meegenomen worden. door Maurits Sep DOMBURG - De gemeenteraad van Veere wil servicepunten in richten voor diverse voorzienin gen en producten die nu in de dorpen niet te krijgen zijn. Een meerderheid in de gemeente raad ziet in deze servicepunten een goede kans om het voorzie ningenniveau te verbeteren. Vier fracties - PvdA/ Groen- Links, CDA, SGP en Dorpsbe langen en Toerisme Veere (DTV) - hebben gisteravond tijdens de vergadering van de commissie maatschappelijke ontwikkeling gepleit voor de komst van een aantal servicepunten. Zij willen daar als gemeente ook geld voor beschikbaar stellen. De servicepunten maken deel uit van een groter plan, waarin de bibliobus een centrale rol ver vult. De bus is zo populair, dat de dienstverlening in het ge drang komt. Door de bus uit te breiden met een aantal functies en tevens enkele servicepunten in te richten in dorpshuizen, be jaardenhuizen of scholen, heeft de bibliobus een betere toe komst en krijgt tegelijkertijd het voorzieningenniveau in de dorpen een impuls, vindt een meerderheid binnen het gemeen tebestuur. De Zeeuwse Bibliotheek wil de bibliobus uitrusten met informa tiezuilen over overheden, zorg en welzijnsinstellingen, open baar vervoer en arbeidsbureaus.. Ook zullen er postzegels worden verkocht, kaarten voor evene menten, strippenkaarten, trein kaartjes, kan er geld worden ge pind en de chipknip kan worden opgeladen. De belangrijkste taak blijft overigens het uitle nen van boeken, benadrukt de Zeeuwse Bibliotheek. De servicepunten zullen de bus niet vervangen, maar zijn een aanvullende voorziening. Daar kunnen via computers boeken en materialen worden besteld, die vervolgens door de bibliobus worden bezorgd. In de service punten wordt geen collectie boe ken ondergebracht. PvdA/GL, CDA, SGP en DTV willen niet alleen het niveau van de bibliobus handhaven, maar dat ook verbeteren. De ser vicepunten vinden zij voor de dorpen een waardevolle toevoe ging. De WD ziet een bibliobus waar ook postzegels, strippen kaarten en contant geld gehaald kunnen worden, juist als een concurrent voor bestaande win kels die deze diensten nu al aan bieden. Die winkels krijgen daarvoor een vergoeding per uit gevoerde handeling. De ChristenUnie deelt die zor gen voor een deel. De fractie heeft geen moeite met een uitge breidere bibliobus, mits die niet komt in dorpen waar winkeliers dezelfde producten aanbieden. Servicepunten wil de Christen- Unie helemaal niet, omdat in an dere gemeenten al is gebleken dat die geen succes zijn. S TREEK A CTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISS11MGEIM - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alléén originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland Advertentie ZIJNEN - ZONWERING rWW.AAZET.NJ/ lie - Tel. 0113-330333 Advertentie i' v ACS? "Aan Zeezoekt nolle woningen, mooie villa's jj authentieke huizen xitieulieren voor verhuur in Zeeland felifehanne Priester (06-40734102) H S)vrijblijvende afspraak of meldt u aan op 1 wwW.aunzce.con) orgklachten: 00231231 laandag t/m vrijdag ge- endede openingstijden; tot 12.00 uur dactie flchereim ïtenruststraat 18 8070 %eb middelburg 8-493000 pOll 8-493009 Ml: red wa I c h pzc. n I Sep (chef) dia Berkelder Ramakers van den Broek toa Osman ityvan den Hurk Vries (sport) redactie 28 31 ?aa goes 10113)315500 5669 redactie@pzc.nl ernet ftpzc.nl ail: web@pzc.nl De witte buizerd na het fatale schot. André Meuffels: „Zo gaat dat al jaren." door Wendy van den Hurk RITTHEM - Begrip voor plezierjacht? Dat nooit. Respect al helemaal niet. „Een beetje met je hagelgeweer op twin tig meter afstand weerloze vogels neer knallen. Als je dan zo nodig een echte kerel wil zijn, pak dan pijl en boog. Afspraak bij het Ritthemse bos. André Meuffels zou te herkennen zijn aan zijn rode Toyota. Eenmaal daar valt de voge laar direct op. Op zijn motorkap prijkt een portret van de vogel waar het alle maal om draait: de buizerd. „Moment, ik pak hem even van de ach terbank." Meuffels duwt de passagiers stoel naar voren, kruipt in zijn auto en komt even later terug met een plastic tasje. Hij graait even en trekt dan een witte roofvogel aan zijn poten naar bo ven. „Dit is hem dan. Of beter: was." De buizerd is dood. Zijn kopje hangt slap achterover, de tenen zijn gekruld. Hij moet een jaar of twee, drie zijn. Doodsoorzaak: loodvergiftiging. De vogelkenner pakt er een röntgenfoto bij, waarop vier hagelloodjes te zien zijn. „Per patroon komt dertig tot vijf tig gram lood vrij. Dat zijn een paar honderd korreltjes. Zo'n 95 procent van de schoten raakt geen vogel. Het lood lost op in de zure regen. Het gevolg is dat de complete akkerbouw vergiftigd raakt, Maar erger is dat jagers ook bui zerds raken. Het beest is niet direct dood, maar de hersenen en zenuwen zijn aangetast. De buizerd'verliest zijn reactievermogen,'waardoor hij na een tijdje verhongert. Deze vond mijn vrien din naast een boom." Meuffels heeft een verleden bij de Alge mene Inspectie Dienst in Limburg, bracht er biologische vogeldata in kaart en schreef voor het Natuurhistorisch Genootschap in Maastricht mee aan de Nederlandse vogelatlas. Meuffels noemt zich autodidact. Inmiddels heeft hij de Zeeuwse natuur leren kennen. Da gelijks maakt hij met zijn hond een wan deling door het Ritthemse bos en het po- pulierenbos waar de buizerds zaten. Hij kon ze uit elkaar houden. „Het waren er ooit tien. Na de eerste grote drijfjacht waren ze verdwenen. Op een gegeven moment zag ik alleen nog deze witte, een heel bijzonder exem plaar is. Hij komt uit Scandinavië, waar buizerds zich aanpassen aan de witte lucht. Maar nu is hij dood." Hoe dat heeft kunnen gebeuren, daar hoeft Meuffels niet over na te denken. „Jagers. Na de opening van het jachtsei zoen in november zetten ze hier honder den Chinese fazanten uit, om daar ver volgens op te schieten. Buizerds leven van muizen, maar als er toevallig een lekker fazantje loopt, weten ze het wel. Alleen wil de jager dat niet, dus haalt die de vogel neer, ook al is het een volle dig beschermde diersoort. Zo gaat dat." Boswachter Boswachter van het Ritthemse bos Piet de Keuning vindt het een sterk verhaal. „Die vogels zijn vast gevlogen vanwege de trektijd. Jagers zijn slim genoeg om deze situaties te vermijden. Ze willen niet dat hun branche wéér ter discussie komt. Natuurlijk heb je daar ook rotte appels tussen, maar dit lijkt me erg on waarschijnlijk. De jacht herstelt zich juist van een slecht imago." foto Ruben Oreel De Keuning laakt bovendien de manier waarop Meuffels te werk is gegaan. „Niemand mag kadavers meenemen uit het bos. Maar ik maak er werk van. Ik ga de jagers in het gebied ondervragen. Totdat ik weet wie hierachter zit. Meuffels reageert hoofdschuddend op de reactie van de boswachter. „Staats bosbeheer ken ik onderhand wel. Die maakt zich niet druk om dode buizerds. Een conflict met de jacht is slecht voor het bos. Ze hebben hetzelfde belang. Er zijn maar weinig mensen die iets van de jacht durven te zeggen. Het zijn mensen met geld, die jagen. Zij hebben macht." Aan durf ontbreekt het niet bij Meuf fels. In 1986 verstoorde hij een wilde zwijnenjacht op 't Loo, waarna hij twee dagen in de cel moest doorbrengen. Al een paar keer brak een jager zijn arm, toen Meuffels de jacht verstoorde. Ook voor deze buizerd is de vogelaar bereid te strijden. „Allereerst doe ik aangifte. Alleen zal ik daar wel weer te horen krijgen dat ze de dader niet kunnen ach terhalen. Eerst maar eens een mooi plek je zoeken o.m de buizerd te begraven." Achter Meuffels vliegt een donkerkleuri ge vogel een boom in. Een buizerd. Dat is het mooie aan hun natuurlijke cyclus: ze vullen eikaars lege plekken op. (Advertentie) BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING Wij hebben geconstateerd dat een knuffelbeest in de vorm van een kikker, welke werd verkocht rond mei 2004, onderdelen bevat die kinderen kunnen inslikken. Het knuffelbeest is'herkenbaar aan de volgende kenmerken: vorm van een kikker, 18 cm groot, lichtgroen met een donkergroene rand om de buik, de achterkant is donkergroen, twee witte ogen op het hoofd. Aan iedere hand en voet zitten drie donkergroene bolletjes. Deze bolletjes kunnen er worden afgebeten. De knuffel is voorzien van een Prénatal label. In de actieperiode, van 5 t/m 18 mei 2004. kostte de knuffel 3,99. De oorspronkelijke prijs bedroeg 5,99, Prénatal neemt dit besluit vanuit haar voortdurende zorg voor welzijn van kind en ouders Dat houdt voor Prénatal in dat er geen enkele twijfel mag bestaan over de veiligheid en kwaliteit van door haar geleverde producten. In dat kader biedt Prénatal klanten die in het bezit zijn van bovengenoemd product de mogelijkheid deze in te leveren bij haar winkels en het aankoopbedrag terug te krijgen, Een afbeelding van het desbetreffende product, alsook de verkooppunten, zijn te vinden op website www.prenatal.nl. Prénatal verontschuldigt zich voor het ongemak. Almere, 22 februari 2005 - Prénatal Moeder en Kind BV Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Graag' wil ik even reageren op het stukje in de PZC van 15-2 over de activiteiten in het ont moetingscentrum Dauwendaele. Ik heb me vreselijk geërgerd aan het kopje boven het artikel: 't is een kleuterschool voor vol wassenen'. Ik vind dat zo min derwaardig, wat is er mis met knutselen, waarom wordt dat ge associeerd met kinderachtig? We zijn niet allemaal van die boekenwormen en niet iedereen houdt ervan om met zijn hoofd bezig te zijn. Ik vind het buiten gewoon jammer dat die kop er boven stond, want het geeft ge lijk al een bepaald beeld van iets, zelfs zonder dat je het stuk je gelezen hebt. Ik vind het heel goed dat dit centrum er is met mensen die zich hiervoor inzet- ten. Er zouden meer mensen moeten zijn die zich hiervoor in zetten, dan was er misschien minder rottigheid op straat. Liesbeth van Veen Schwe.itzerstraat 13 Middelburg In de PZC van 16-2 ontstaat de discussie over wel of geen par- keerplaatsen op de Karolingi sche Burcht. Voor velen een on mogelijke keuze, omdat de Burg een cultuurhistorisch monu ment is volgens Wethouder P. van der Maden. Voor de heer De Boeck is de monumentensta tus geen reden om dit onder werp niet aan te zwengelen om dat de Burg in zijn huidige vorm geen meerwaarde heeft. Op zijn beurt vindt C. Arendse dit weer 'droevig' omdat Souburg met dit bijzonder cultuurhistorisch monument 'goud' in handen heeft. Prachtig in het midden van het dorp, een gebied waar veel Souburgers wandelen, voet ballen en verpozen. Onze kinde ren zouden dat ook graag wil len, maar men heeft helaas ver geten bij het reorganiseren van de Karolingische baan een voet pad aan te .leggen vanaf de Vlis- singsestraat naar deze prachtige Burg. Waardoor het, met de snel heid waarmee nu wordt gere den, een ware levensbedreigen de opgave wordt om deze prach tige Burg lopend te bereiken. Wendy Verhage Burchtstraat 38 Oost-Souburg eenkomst SINGEN - De WD Vlissin- judt vanavond een bijeen- voor ondernemers. rtij wil weten hoe ondertre de ontwikkelingen in de paren. De WD is vooral uwd naar de ervaringen Werkzaamheden. De bij- cast begint om 19.30 uur i!éDe Concurrent aan het park. net zo duur als in Bergen op Zoom. Het crematorium in Middelburg krijgt over een paar jaar waar schijnlijk concurrentie van een crematorium in Goes. Dat bete kent dat er per jaar ruim drie honderd crematies minder in Middelburg zullen plaatsvin den. Dat levert jaarlijks een te kort van rond de 175.000 euro op. Op termijn moeten de tarieven daarom opnieuw worden ver hoogd. Ondanks de mogelijke concurrentie, blijft het nodig om de ontvangstruimten op de begraafplaats op te knappen, vindt het college. Als het crema torium moet concurreren is het juist belangrijk dat er een goede accommodatie is. Het bedrijf dat nu een crematorium in Goes wil beginnen, heeft ook de ge meente Middelburg benaderd. Het bedrijf was geïnteresseerd in overname van het gemeente lijk crematorium. Plet college is niet op de avances van het be drijf ingegaan. „We willen dat liever in eigen hand houden", al dus Van 't Westeinde. Volgens hem is dat de beste garantie dat de dienstverlening op een goed niveau blijft. Bovendien zou een particulier niet alleen het crema torium, maar het hele complex aan de Westelijke Oude Haven- dijk moeten overnemen omdat het moeilijk is om die twee on derdelen organisatorisch te scheiden. Op dit moment wordt al gewerkt aan de begraafplaats zelf. Het terrein wordt uitge breid richting de Kruitmolen- laan. Daardoor is er straks ruim te voor bijna 2500 extra graven, genoeg voor de komende twintig jaar. De gemeenteraad beslist volgende maand over het plan. Madia Berkelder pELBURG - De condolean ce op de begraafplaats in clburg wordt opgeknapt. Iebouw krijgt airconditio- I de tuin eromheen wordt iUW ingericht. Bovendien Jé doorstroming in het ge- verbeteren. |t opknappen van het ge- wil het college van B en W jdelburg 1,5 miljoen euro liken. „We gaan de sfeer teren", zegt wethouder A. Westeinde. „Er wordt ge- lerd, er komt een natuurste- loer, een nieuw plafond en ris gordijnen." De condo- JKruimte wordt vergroot en |»bouw wordt zo aangepast ^verschillende groepen el- 1 minder vaak tegenkomen, ^grotere groepen is het ge- Jt nu veel te klein. Daar- $iisde inrichting wat geda- ypDvendien is de klimaat- feing' slecht. leven investering te kunnen be- moeten de tarieven voor aven en cremeren volgend omhoog met honderd euro. ii 588 euro wordt een begrafe- iMiddelburg dan iets duur- hn in Vlissingen (642 euro) pj duurder dan in Goes euro). Cremeren wordt in burg ruim duurder dan (meuzen, maar ongeveer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11