.ubbers wil nog even aanblijven RA en Sinn Fein meer onder druk Libanezen protesteren massaal tegen regering en buurland Syrië Name'n Number" Hij is blij met ieder telefoontje. (geredactie buitenland Opwarming aarde leidt volgens VN tot infectieziektes moeming opvolger Hoge Commissaris voor Vluchtelingen kan maanden duren 1 remier wint irkiezingen urks-Cyprus icialisten in nrtugal halen eerderheid Luchthaven Melbourne plat na onwel worden personeel Zelfmoord auteur H. Thompson Britse marine zoekt homo's Bloedbad op Chinese ijsbaan Hoge eisen tegen satanisten Dodelijke schietpartij in Verona Duitse minister Fischer ligt zwaar onder vuur Het handigste nummer van Nederland. dinsdag 22 februari 2005 II - De Verenigde Naties jendat door klimaatverande- om zowel nieuwe als voorheen aangevendste deskundigen, stel- ratuurstijging komen er steeds ring van leefgebieden van plan chet aantal infectieziektes bedwongen ziektes. De UNEP de de organisatie gisteren bij de meer gebieden waar allerlei ziek- ten en dieren worden ziektes ver zijgen. Volgens de VN-mi- baseert zich op nieuw onder- presentatie van haar milieurap- tes en hun dragers gedijen. Ook spreid. Verder kan het broei- lorganisatie UNEP gaat het zoek door enkele van de toon- port 2004/2005. Door de tempe- door de belasting en verande- kaseffect tot steeds meer'milieu vluchtelingen' leiden die ge dwongen zijn elders een bestaan op te bouwen. Deze migratie draagt bij aan de verspreiding van ziektes naar gebieden waai de bevolking mogelijk zelfs vat baarder voor een ziekte is. ANP (i'EVE - Ruud Lubbers heeft CO! loten als 'waarnemend' Hoge ynissaris voor de Vluchtelin- aan te blijven totdal de •leiding in New York een de- liieve opvolger heeft gevon kt Dat kan maanden duren. nominatie van een nieuwe ^Commissaris door secreta- :?jieraal Kofi Annan is een aden en vooral tijdrovende li, Annan benoemt geen op- ter, hij kan alleen een kandi- i 0S1A- P emier Mehmet Ali van het separatistische fe-Cyprus is de winnaar van itrvroegde parlementsverkie- sn van zondag. Zijn Republi- k Turkse Partij (CTP) zal jrootste partij worden in het Jij-zctels tellende parlement. §15 procent van het electo- heeft op de partij van de der gestemd. Hij vormt ver gelijk een coalitie met de icratische Partij (DP) die jna 14 procent uitkomt. De sitionele Partij van de Na- ale Eenheid kreeg bijna 32 tent van de stemmen, aldus sorlopige officiële uitslag. CTP wil Turks-Cyprus here- s met het Grieks-Cyprioti- deel. Het eiland is al ruim agjaar verdeeld in het inter vaal erkende Grieks-Cy- ilsche zuiden en de alleen [Turkije erkende Turkse Re- Sek Noord-Cyprus. m/DPA/AFP 1CEL0NA - Jose Socrates Jl de nieuwe premier van higal. Zijn Socialistische j(PS) kreeg bij de algeme- wkiezingen van zondag 45,1 ntvan de stemmen. Dat is ivoor 119 van de 230 zetels It parlement. legerende sociaal-democra- (PSD) van Pedro Santana «leden een gevoelige neder- Zij kregen slechts 29 pro lvan de kiezers achter zich. lis de grootste overwinning de socialisten sinds het ein- a de dictatuur in 1974. Het kvoor het eerst in tien jaar sn partij in Portugal alleen regeren. In verband met de somische en politieke crisis an het land verkeert is dat positieve ontwikkeling, al- wamemers. In strijd met al- •Mrspellingen was de op- st met 65 procent hoog. ®e lijkt een voorlopig ein- 5zijn gekomen aan de apa- londer de Portugezen, so Barroso, voorzitter van ®opese Unie, en voormalig ner van Portugal, was een fc eersten die zijn stem uit at Barroso trad in juli af en 1 opgevolgd door Santana Diens korte regeerperio- enmerkte zich door conflic t-schandalen. Hij kreeg ad- van president Sampaio af ■alen en vervroegde verkie rt te schrijven. Aur Socrates is geboren in Hij was minister van Mi- 111 het kabinet van Antonio ®es, eind jaren negentig. i jaar werd hij leider van de fetische partij. GPD daat voordragen, want het is de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die uiteinde lijk beslist over de benoeming van dergelijke top-functionaris- sen. Invloedrijke lidstaten als de VS hebben bij de voordracht ook een belangrijke stem in het ka pittel. Dat belooft dus de nodige politieke koehandel en touw trekkerij. De Algemene Vergade ring van de 190 lidstaten komt pas in mei bijeen. Dat zou bete kenen, dat Lubbers nog zo'n drie maanden op zijn post blijft en de vraag rijst of Annan en zijn kabinetschef Malloch Brown daarmee genoegen ne men. Een mogelijkheid is, dat de plaatsvervanger van Lub bers, de Amerikaanse Wendy Chamberlin, wordt aangewezen om zijn taak tijdelijk over te ne men. Het was vooral de strijdlustige Mark Malloch Brown, die zijn baas eiwan overtuigde dat Lub bers weg moest. Volgens VN-bronnen was de als 'grote zuiveraar' aangestelde Malloch Brown na Lubbers' persconfe rentie vrijdag in New York woe dend over diens zelfverzekerde mededeling dat hij niet zou af treden. Lubbers' opmerking dat hij mevrouw Annan op dezelfde 'vriendschappelijke' manier de kamer zou uitlaten als hij met klaagster Cynthia B. had ge daan, schoot ook bij Kofi Annan in het verkeerde keelgat. Over de schreef De Britse kabinetschef van Kofi Annan vond dat Lubbers met zijn persconferentie zwaar over de schreef was gegaan en in geen geval tot het eind van dit jaar mocht aanblijven. Annan ging daarmee ten slotte ak koord, nam vervolgens telefo nisch contact met Lubbers en adviseerde hem de eer aan zich zelf te houden. Lubbers had de ze 'belediging' kennelijk niet verwacht, maar een weigering had tot een openlijk conflict ge leid met de VN-leiding, waar aan niemand behoefte had. Onder de stafleden van het Vluchtelingencommissariaat in Genève overheerst na deze dra matische afloop een gevoel van verslagenheid en schaamte. „Je wilt de baas natuurlijk graag het voordeel van de twijfel gun nen, want tenslotte staat de re putatie van de hele organisatie op het spel", verklaart een van Lubbers' functionarissen, die anoniem wil blijven. „Toen de secretaris-generaal de aan klacht van Cynthia in juli niet ontvankelijk verklaarde, dach ten we er tenminste vanaf te zijn. Maar niet dus. Lubbers moest uiteindelijk toegeven, dat zijn positie hier onhoudbaar was geworden." GPD ASPEN - De Amerikaanse schrijver en journalist Hunter S. Thompson heeft zondag op 65-jarige leeftijd zelfmoord gepleegd in zijn huis bij Aspen in de staat Colorado. Thompson is het bekendst door zijn boek 'Fear and Loathing in Las Vegas' (1972), het verslag van een van drugs doordrenkte reis door Nevada. Hij schreef behalve een tiental boeken artikelen en columns voor tal van tijd schriften en kranten. Thompson was de grondlegger van de 'gonzo'-journalistiek, verslaggeving vanuit een per soonlijk perspectief en daarom vaak in de ik-vorm ge schreven. Hij bleef zijn hele leven de autoriteiten kritisch volgen. ANP LONDEN - De Britse marine is actief op zoek naar homo seksuelen en lesbiennes. De marine adverteert daartoe voor het eerst in bladen voor de doelgroep. Tot 2000 werden homoseksuelen en lesbiennes nog ge weerd uit de Britse strijdkrachten. Het Europese hof voor de mensenrechten maakte daar een einde aan. Volgens het door de marine ingeschakelde pr-bureau Sto newall gaat het om de volgende stap in een beleid om de negatieve houding tegenover homoseksuelen en lesbien nes binnen de marine te bestrijden. GPD PEKING - Op een ijsbaan in de provincie Xinjiang in het westen van China zijn zes kinderen doodgestoken. Acht anderen raakten ernstig gewond, meldden de staatsmedia gisteren. Het bloedbad speelde zich zondag af. Volgens het persbu reau Xinhua stormden twee jongemannen de ijsbaan op en staken op de schaatsers in. Na de steekpartij vluchtte het tweetal. Een van de twee sprong van een hoog gebouw en overleed ter plaatse. De politie arresteerde de tweede verdachte. ANP/DPA ROME - Twee leden van een Italiaanse groep duivelsaan- bidders hebben gisteren celstraffen van 20 en 16 jaar te gen zich horen eisen. Ze worden verdacht van drié moor den en het aanzetten tot zelfmoord, zo is vernomen uit jus titiekringen. Het duo geldt als de leiders van de groep, die vooral be staat uit jonge Italianen die zich overgeven aan satani sche rites. Samen met nog zes vrienden zijn ze aange klaagd wegens de moord op drie mede-satanisten (16, 19 en 27 jaar). Ook zouden ze een ander lid hebben aangezet tot zelfmoord. Tegen een derde lid is twee jaar geëist. De andere eisen volgen later dit jaar. ANP/AFP VERONA - Bij een schietpartij tussen politieagenten en een verdachte van een overval zijn in de nacht van zoiï- clag op maandag bij de noord-Italiaanse stad Verona vier doden gevallen. De slachtoffers zijn twee politiemannen, de vermoedelijke dader en een vrouw. De toedracht van de schietpartij langs de weg van Verona naar Brescia is niet bekend, omdat er geen overlevenden zijn. ANP/DPA/AFP MELBOURNE - Een van de belangrijk ste luchthaventerminals in Australië is gisteren urenlang gesloten geweest, na dat 53 mensen er te maken kregen met ge zondheidsklachten. Zij kregen last van misselijkheid, duizeligheid en ademha lingsproblemen. De meeste slachtoffers waren personeels leden van de luchthaven. De luchthaven autoriteiten besloten de terminal voor binnenlandse vluchten van Virgin Blue te ontruimen. Honderden passagiers kampten met vertragingen. Deskundigen vermoedden dat lekkage van een of meer chemicaliën de oorzaak was van de klachten, maar bij onderzoek werd niets gevonden. Van de 45 ménsen die naar ziekenhuizen werden gebracht, konden er 35 na korte tijd vertrekken. Bij de behandeling van de mensen met klachten werden strenge voorzorgsmaat regelen genomen. Ambulancepersoneel was gekleed in beschermende kleding en de patiënten werden in het ziekenhuis di rect naar de ontsmettingsafdeling ge bracht. foto David Geraghty/RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - De druk op de om streden Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Joschka Fi scher, is gisteren fors toegeno men. Voor het eerst eisten lei dende politici van zijn eigen Groenen-partij dat Fischer zo snel mogelijk getuigt voor een parlementaire commissie die de 'visa-affaire' onderzoekt. De Groenen willen dat Fischer opheldering verschaft over de gang van zaken rond het massa le misbruik van een versoepelde visumregeling. De interne druk op de populairste Duitse politi cus volgt op het teleurstellende resultaat voor de Groenen bij de verkiezingen zondag in de deel staat Sleeswijk-Holstein. De Groenen wezen dat de vi sa-affaire eind mei ook een rol zal spelen bij de belangrijke ver kiezingen in de volkrijkste deel staat Noord-Rijnland-Westfa- len. De milieupartij wil dan ook dat Fischer nog voor die verkie zingen voor de commissie ver schijnt. De sociaal-democraten van bondskanselier Schroder pleit ten gisteren eveneens voor een getuigenis door Fischer. ANP Advertentie van onze redactie buitenland BEIROET - Ruim honderddui zend Libanezen hebben gisteren in Beiroet gedemonstreerd te gen de regering. Het was een week geleden dat de Libanese ex-premier Hariri door een bom aanslag om het leven kwam. Door de moord zijn de spannin gen rond de politieke en militai re invloed van Syrië in Libanon hoog opgelopen. Tegen de door Syrië gesteunde Libanese regering van premier Karami komt steeds meer verzet van de bevolking. Veel Libane zen vermoeden dat Syrië achter de aanslag op de populaire Hari ri zit en eisen het vertrek van de regering. De ex-premier en mil jardair Hariri was de drijvende kracht achter de naoorlogse we deropbouw van Libanon. Hij stapte in oktober op als premier wegens wegens een machtsstrijd met president Assad. Die ging vooral over de invloed van Sy rië. Damascus en Beiroet ontken nen iets met de moordaanslag te maken te hebben. Het protest tegen Syrië was het grootste sinds dat land voor het eerst troepen naar Libanon stuurde, een jaar nadat daar in 1975 een burgeroorlog was uitge broken. Veel demonstranten ver zamelden zich op het plein bij de moskee waar het lichaam van Hariri is bijgezet. Velen van hen droegen een rood-witte sjaal, als symbool van de 'onaf hankelijkheidsopstand'. Zo noemt de oppositie haar campag ne om van de pro-Syrische rege ring en de veertienduizend Syri sche militairen in Libanon af te komen. De betogers kondigden aan elke nacht een wake bij de moskee te zullen houden totdat de moordenaars zijn gevonden. De Europese Unie heeft zich gis teren aangesloten bij de Ameri kaanse roep om een internatio naal onderzoek naar de moord aanslag met een autobom. Behal ve Hariri en zeven lijfwachten kwamen daardoor nog zeker tien mensen om en raakten er 220 gewond. Libanon heeft ge zegd te zullen meewerken met een onderzoeksteam van de Ver enigde Naties, dat deze week in Beiroet wordt verwacht. Een vol ledig internationaal onderzoek wijst de regering echter af. President Assad van Syrië is be reid tot een terugtrekking in overeenstemming met het Taif-akkoord, waarmee een eind kwam aan de Libanese bur geroorlog. Dat zei secretaris-ge neraal Mussa van de Arabische Liga. die in Damascus met de president heeft gesproken. Volgens het Taif-akkoord zou Syrië beginnen met de terugtrek king van troepen uit Libanon binnen twee jaar na het einde van de burgeroorlog. Er staat echter geen uiterste datum in waarop die operatie moest zijn voltooid. ANP/AFP ^redactie buitenland 8LIN De Ierse minister J'istitie, McDowell, heeft de ran de katholieke politieke j'J Sinn Fein ervan beschul- :ll(l le zijn van de militaire Van de IRA, het beleidsor- 1 Van het Iers Republikeins nam de Ierse politie "0 euro in beslag, vermoe- afkomstig van een grote jtoof waarvan de IRA ook 111 verdacht. Bij die roof werd omgerekend voor 38,5 mil joen euro gestolen. Met zijn uitspraken doorbrak McDowell een taboe. De Sinn Fein geeft weliswaar politieke steun aan de IRA, maar ontkent formele banden. De minister zei dat Sinn Fein-leider Gary Adams (tevens Noord-Iers Ka merlid), McGuinness (Noord - Iers Kamerlid) en Ferris (Iers Kamerlid) in het beleidsorgaan van de IRA zitten. McGuinness ontkende meteen. „Ik ben jaren geleden lid van de IRA geweest. Nu ben ik geen lid meer. Deze beschuldiging is vals." De Ierse politie vond het geld in Dublin en Cork. Onderzocht wordt nog of het afkomstig is van de bankroof in Belfast, de hoofd stad van Noord-Ierland, in de cember vorig jaar. Vermoed wordt dat de IRA het geld naar Ierland heeft gebracht om het daar wit te wassen. In Belfast is dit weekeinde 75.000 euro gevonden, waarvan zeker is dat het afkomstig was van de bankroof. Van het gesto len bedrag is nu 4,5 miljoen eu ro achterhaald. Vorige week werden acht personen in ver band met de roof opgepakt. On der hen waren een lid van Sinn Fein en een lid van de IRA. Opschorten De Sinn Fein schortte eerder de vredesonderhandelingen voor Noord-Ierland op uit woede over het feit dat de IRA er door de Ierse en Britse autoriteiten van werd beschuldigd achter de bankroof te zitten. Ook de IRA zelf nam afstand van het vredesproces, zonder echter nieuwe gewelddadighe den aan te kondigen. Eerder was onenigheid ontstaan over de weigering van de IRA om op controleerbare wijze wapens te vernietigen. McGuinness zei dat alle beschul digingen aan het adres van zijn partij het vredesproces niet die nen. „Het is een poging om de Republikeinen met criminele las ter te besmetten, een methode di rect uit het handboek van Mag gie Thatcher (Brits premier van 1979 tot 1990, red.) over de ma nier waarop je met de Ierse repu blikeinen moet omgaan." GPD Elke keer als je Name 'n Number belt, steun je ook het Wereld Natuur Fonds. Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5