tc I Traumazorg schiet tekort Woonsdag! M Seksuele intimidatie is subjectief 29." IKEA Onbekenden stichten brand in moslimschool Haarlem - herland klein litieman schiet :hzelf in been iderduikplek rsi Ali rankzinnig' Patiënten van het ene ziekenhuis naar het andere gesleept Waterschappen gaan samenwerken Nuon: te veel bommen op Vliehors Meer duurzame stroom verbruikt Gedenktegel Fortuyn moet weg Aantal alleenstaanden groeit Astronauten hebben bij terugkeer minder bloed Meisje van tien sterft na val morgen is het de héle dag 1 Dexia Bank wil duizenden rechtszaken stilleggen HAARLEM - Onbekenden hebben geprobeerd in de nacht van zondag op maandag brand te stichten in de islamitische school Al-Ikhlaas in Haarlem. Personeelsleden ontdekten gisterochtend dat in het gebouw aan de Floris van Adrichemlaan brand was geweest. De vlammen doofden vanzelf, aldus een politiewoordvoerder. De schade aan het gebouw is beperkt gebleven. De leerlingen, die gisteren na een week vakantie weer moesten beginnen, kunnen gewoon naar school. Zij krijgen les in lokalen van een naburige onderwijsinstelling. Na de moord op cineast Van Gogh moest zestien keer een moslimschool het ontgelden. Een brand legde in november basisschool Bedir in Uden in de as. In Eindhoven werd een bomaanslag gepleegd op de islamitische basisschool Tarieq Ibnoe Ziyad. foto Evert Elzinga/ANP isico op met mdsdolheid smet orgaan in OEN - Ook in Nederland be leen minieme kans dat art- J organen gebruiken voor splantatie die met hondsdol- zijn besmet. Gedoneerde or- f nworden in Nederland niet jlle ziekten gecontroleerd, zei een woordvoerster van Nederlandse Transplantatie iling gisteren in een reactie j! ([overlijden van twee Duit- ztiénten aan hondsdolheid, a orgaantransplantatie. as de woordvoerster is het [Uitgesloten dat patiënten |r »t hondsdolheid besmet or- a krijgen. „Hondsdolheid [j tm West-Europa niet voor. orgaandonor moet dan in land als India op vakantie geweest, door een hond zijn eten en de wond niet hebben ibehandelen. Zo'n reeks toe- ila! goeden komt eigenlijk ibj voor." Organen worden i as de stichting in Neder- wel gecontroleerd op ziek- k z!s hepatitis B en virussen iv, maar niet op zeldzame a als hondsdolheid. De s dvoerster verwacht dat art s' snu wel extra op gaan let- a ziekenhuis in Hannover [zaterdagavond het eerste stoffer van de zeldzame Ejj te Ook een tweede patiënt i, temet was met het honds- uidvirus is intussen overle- iMet een derde gaat het i- t ANP Ij KENBURG - Een 29-jarige LJLagcnt van de politie in Val- r irg (Limburg) heeft zich rrn in zijn eigen rechter dij- i lm kuit geschoten. •tbeurde in een kleedruim- p het moment dat hij zijn stwapen in de holster stop- I's an wilde net beginnen aan dienst, meldde de politie. Bfortuinlijke motoragent is nomen in het ziekenhuis, aolitie onderzoekt de toe- itvan het ongeval. ANP ei IERDAM - Vice-premier ii (VVD) heeft begrip voor ,t nodkreet van zijn zwaar be ft partijgenote Hirsi Ali 15 de beveiliging van haar en J collega-Kamerlid Wilders. noemde gisteren de huis- 8? van de Kamerleden 'be- i rf. door Rudi Buis DEN HAAG - De traumazorg in Nederland is ver onder de maat. Ambulances moeten regelmatig met patiënten bij ziekenhuizen leuren. Als die daar eenmaal lig gen, dan zijn zij soms onvind baar voor familie en vrienden. Binnen de tien traumacentra in Nederland is sprake van interne verdeeldheid en het ontbreekt aan samenwerking. Dat concludeert het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) in een gisteren gepresenteerd rapport. J. van der Pas van het college noemt de conclusies van het rapport verbijsterend. „Het is niet zo dat slachtoffers op straat liggen dood te bloeden, maar de snelheid van de zorg komt in het gedrang als men niet wil samenwerken." In het rapport staat dat er geen duidelijkheid is over de grenzen van de tien traumaregio's. Som mige overlappen elkaar, maar er zijn ook witte vlekken. Er zijn voorbeelden bekend van hulp verleners die vier of vijf zieken huizen moesten bellen, voordat zij ergens terecht konden, stelt het CVZ. Zo hebben bijvoor beeld niet alle centra een hersen- chirurg. Op zich is dat niet ver boden, maar erger is dat veel hulpverleners niet op de hoogte zijn in welke centra er wél een hersenchirurg is. „Dat moet in de helikopter of ambulance ge woon bekend zijn." Voorts ontbreekt het aan goede registratie van slachtoffers. Het komt voor dat familie of vrien den een rondje langs ziekenhui zen moeten maken om er achter te komen waar iemand ligt. Van der Pas: „Het is een kwestie van egootjes en koninkrijkjes. Elk traumacentrum wil het grootste en belangrijkste zijn. maar daar door komt de samenwerking niet van de grond. Er worden geen afspraken gemaakt." Traumatologie is het medisch specialisme dat zich bezighoudt met letsel, veroorzaakt door on gelukken. Het gaat om slachtof fers met gecompliceerde verwon dingen, die zo snel mogelijk moe ten worden geholpen. Plet eerste uur, het 'gouden uur', is van le vensbelang, omdat dan nog vita le functies kunnen worden ge red. Verbolgen De Landelijke Vereniging voor Traumacentra reageert verbol gen op de bevindingen van het CVZ. Volgens secretaris B. Wils is het rapport bijna een jaar oud en kloppen de conclusies maar gedeeltelijk. „In 95 procent van de gevallen gaat het gewoon goed." Wel kan de registratie be ter, vindt Wils. Momenteel draait er in twee centra een proef, eind dit jaar gaat een lan delijk registratiesysteem van start. W. de Frij van Ambulance- Zorg Nederland vindt de consta tering dat met gewonden wordt geleurd sterk overdreven, maar hij geeft toe dat er een eenvoudi ger systeem moet komen om slachtoffers naar een ziekenhuis te brengen. Volgens hem zou het in het computertijdperk niet meer nodig zijn om plaatsen tele fonisch te regelen. Het CVZ overhandigt het rap port donderdag aan minister Hoogervorst (Volksgezondheid). Het college stelt voor om de cen tra nog een jaar de tijd te geven om hun zaken op orde te bren gen. GPD dinsdag 22 februari 2005 3 TIEL - Vijf waterschappen en een hoogheemraadschap gaan vanaf maart samenwerken op het gebied van ram penbestrijding en crisisbeheersing. De organisaties ver wachten daarmee ongeveer 70.000 euro per schap te be sparen op de kosten, aldus een woordvoerder. Het gaat om de schappen Rivierenland, Vallei en Eem, Rijn en IJssel, Groot Salland en Veluwe en het hoogheem raadschap Stichtse Rijnlanden. Deze beheren samen on der meer het stroomgebied van Waal, Rijn en IJssel. ANP AMSTERDAM - Nuon legt geen stroomkabel onder het militaire oefenterrein Vliehors op Vlieland. Onderzoek van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft uitge wezen dat op het terrein talloze niet ontplofte clusterbom- men, raketten en munitie van boordkanonnen liggen. Sa neren kost de elektriciteitsmaatschappij te veel tijd, al dus een woordvoerder gisteren. Nuon zal de komende weken onderzoek doen naar een al ternatief tracé om het eiland op het landelijke stroomnet aan te sluiten. ANP/GPD VOORBURG - Van alle stroom die vorig jaar in Neder land is verbruikt, was 4,5 procent afkomstig uit de bin nenlandse productie van duurzame energie. In 2003 was dat nog 3,3 procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. De stijging komt door de toename van de productie van windenergie en het meestoken van biomassa in elektrici teitscentrales. Het laatste is zelfs verdubbeld. De produc tie van windenergie groeide in 2004 met circa 40 procent ten opzichte van 2003. ANP ROTTERDAM - Het bestuur van de Walk of Fame Euro pe haalt over twee weken een gedenktegel voor Pim For tuyn weg van de sterrenboulevard in Rotterdam. Onbe kenden plaatsten de tegel voor de vermoorde politicus za terdag, maar volgens het bestuur van de Walk of Fame is daarover geen overleg geweest. Ook is niet eerder iemand postuum opgenomen in de Walk of Fame Europe en is er bij de oprichting van de stichting besloten politici er geen plek te geven. ANP VOORBURG - De komende jaren komen er veel alleen staanden bij, zowel mannen als vrouwen. Hun aantal groeit de komende dertig jaar met één miljoen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren publiceerde. De groei komt doordat zowel jongeren als ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Ook gaan meer mensen ongehuwd samenwonen en stran den deze relaties vaker. Tot 2035 stijgt het aantal huishou dens hierdoor van 7,1 miljoen naar 8,2 miljoen. Door de toename van alleenstaande huishoudens daalt de gemid delde grootte van een huishouden van 2,3 naar 2,1. Het aantal paren daalt tot 3,9 miljoen in 2050 tegen 4,1 mil joen nu, dat zonder kinderen groeit van 2 naar 2,1 mil joen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Astronauten hebben bij terugkeer uit de ruimte minder bloed in hun ade ren dan voor hun ruimtereis. Dit is een van de conclusies van het onderzoek van Janneke Gi- solf van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. Het SRON Nationaal Instituut voor Ruimteonderzoek, dat het onderzoek van Gisolf financier de, maakte dit gisteren bekend. Gisolf deed promotieonderzoek naar de invloed van zwaarte kracht op de bloeddrukregeling. Astronauten zijn voor en na hun ruimtereis getest op hun adem haling, bloeddruk en hartslag. De ruimtereizigers hebben vaak last van duizelingen na de lan ding. Gisolf: „Blijkbaar heeft het lichaam na een weekje gewicht loosheid toch behoorlijk wat tijd nodig om weer in balans te raken." Met het onderzoek is een eerste stap gezet voor een be ter begrip van de bloedsomloop. Projectleider John Karemaker denkt dat het onderzoek belang rijk kan zijn voor de behande ling van bedlegerige patiënten. Fysiologe Gisolf denkt dat de te rugkeer van de astronauten com fortabeler kan met meer ont spanning en meer lichaamsbewe ging in de ruimte. „Ruimtefit ness bijvoorbeeld." Gisolf hoopt vrijdag te promove ren aan de Universiteit van Am sterdam. ANP BERGEN OP ZOOM - Een tien jarig meisje uit Bergen op Zoom is zondagavond overleden, na dat zij eerder op de dag ongeluk kig ten val was gekomen. Het slachtoffer was met twee an dere meisjes aan het spelen in een brandgang achter een rij wo ningen. Om even uit te rusten leunde zij staande met haar rug tegen een tuinpoort aan. Die bleek niet op slot te zitten en schoot open. Het meisje viel ach terover en kwam met haar hoofd op een stenen drempel te recht. Zij werd naar het zieken huis overgebracht, waar zij en kele uren later overleed. GPD Advertentie W W VJ GARDEROBEKAST /--p, AUJEBY ,,fN j Berkenpolrcon planken. jij van 69".- voor KINDERACnVITEIT ALVE secretaire /T~\ Gebeitst en gelokt 1 j gienon. 130x74 cm 108 cm ZWEEDSE VEILING x-rx Topproducten 7 onder ViV de 1 vanaf 15 uur IKEA 365+ /-"ps pannenset 4-delig; (-Ij 5L- en 31-pan. ILsleelpon, W koekenpan 7 uur yo n S9f- vooc Q Woonsdag zijn er speciale restaurant- oanbiedingen Voor alle aonbiedingen geldt' olleen geldig op 23 leb '05 OP OP en max. 3 p.p. 0900-235 45 32 (O.IO/min.) woonsdag.nl van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Dexia Bank Ne derland wil tweeduizend rechts zaken tegen beleggers voorlopig stilleggen. De bank wil zo een blijk van goede wil tonen om de bemiddelingspoging van Wim Duisenberg een kans te geven. Deze maand werd bekend dat de voormalige president van de Europese Centrale Bank een op lossing zoekt in het conflict tus sen Dexia en klanten die heb ben belegd met geleend geld. Dexia heeft een brief geschre ven aan de rechtbanken met het verzoek lopende zaken voorlo pig uit te stellen, zo bleek giste ren. Het gaat om rechtszaken die de bank heeft aangespannen tegen individuele klanten. Za ken tegen groepen beleggers, zo als de Stichting Leaseverlies, vallen buiten het gebaar, even als rechtszaken die in hoger be roep dienen. In totaal heeft het voorstel be trekking op tweeduizend rechts zaken die Dexia heeft aange spannen. De tegenpartij en de rechtbank moeten wel akkoord gaan met een uitstel. De bank is ook bereid om zaken die klan ten hebben aangespannen, stil te leggen. Er lopen 450 rechtsza ken van beleggers die Dexia voor de rechter hebben ge daagd. De bank zelf heeft alles bij elkaar 3500 procedures aan gespannen tegen zijn klanten. Het gaat voornamelijk om con flicten waarbij beleggers hun be talingsverplichtingen aan Dexia niet langer nakomen. Met verenigingen en stichtingen die namens ontevreden beleg gers een juridische strijd voeren met Dexia, wil de bank afzon derlijke afspraken maken. ANP Kitelde het als 'krankzin- at de twee van hot naar Rrden 'gesleurd' en lange ieen gevangenis en leger- verbleven. „De regering ïiner snel een einde aan ma- zei Zalm. •Kamerlid Hirsi Ali maak- fcd vorige week publiek be- zij ondergedoken heeft op een marinebasis in Het eveneens be- illega-Kamerlid Wil- Kamp Zeist, maakte duidelijk dat bin- ook hierover ge- Hij rekent erop dat aantal dagen veran- in de situatie van amerleden. ANP pA*r. ziTTb/V WE. 12/) A/ ELZ.£A.i, TE OUD VOÜ/2. OB. OI$CO £W TEOONG VOV& P£- CZoUflTüR- door Ilse Thoonsen DEN HAAG - De directeur die in het kopieerhok de secretares se plotseling vol bij de borsten grijpt. De chef die best promotie wil geven, maar aangeeft dat hij daar een spannend avondje voor terug verlangt. Het zijn de dui delijke gevallen waar weinig dis cussie over zal bestaan: hier is sprake van seksuele intimidatie. Maar een collega die elke maan dagochtend vertelt 'hoe lekker hij dit weekeinde weer heeft ge neukt'? Of de baas die zijn vrou welijke onderdanen graag als 'mijn meisjes' betitelt? Valt hun gedrag ook onder de noemer sek suele intimidatie? Ja, zeggen des kundigen. In ieder geval vanuit het perspectief van degene die het ondergaat. Want seksuele in timidatie is zo subjectief als het maar zijn kan. Er bestaan geen kant-en-klare lijstjes met wat wel en niet door de beugel kan. 'Alle vormen van seksueel getin te aandacht die ongewenst, een zijdig en opgelegd is', definieert het ministerie van Sociale Za ken en Welzijn. De arbo-wet legt de nadruk op het ongewens te karakter én de eventuele na delige gevolgen die het gedrag kan hebben voor de werksitua tie. Waar de grens ligt tussen 'moet kunnen' en 'kan niet', bepaalt ie mand dus zelf. Tenslotte inter preteert iedereen een grap of aanraking op eigen wijze, houdt Ariena Verbaan van het Plat form Seksuele Intimidatie voor. Het platform is een halfjaar gele den opgericht door het kennis centrum seksualiteit, de Rutgers Nisso Groep. „Of een aai over je bol als hinderlijk wordt erva ren, is afhankelijk van je eigen normen en waaVden. Je hebt het over iemands persoonlijke gren zen en die liggen bij iedereen an ders. Aanranding of verkrach- Tussen verkrachting en een aai over de bol ligt een groot schemerge bied. foto Phil Nijhuis/ GPD ting vallen onder het strafrecht. Bij meldingen van seksuele inti midatie gaat het slechts in 1 of 2 procent van de gevallen om der gelijke aantijgingen, weet direc teur Alie Kuiper van het advies- en trainingsbure^u Bezemer en Kuiper, dat vertrouwensperso nen opleidt. Schemergebied Het oordeel over het grote sche mergebied van intimidatie is daarom in handen van vertrou wenspersonen en onafhankelij ke klachtencommissies die be drijven zelf instellen. Kuiper: „Een vertrouwenspersoon moet bepalen wat de ernst van het ge drag is en hoe de klager en aan geklaagde tot elkaar in relatie staan. Als een vertrouwensper soon vindt dat er actie moet wor den ondernomen, dan is dat vaak gericht op het laten ophou den van het vertoonde gedrag. De aangeklaagde confronteren met het feit dat er wordt ge klaagd, leidt er toe dat de last al in 70 procent van de gevallen stopt. Dat is zonder te oordelen of er iets is gebeurd wat niet in de haak is." Bestuurslid Anneke de Ruiter van de Landelijke Ver eniging van Vertrouwensperso nen werkte veertien jaar als ver trouwenspersoon. Volgens haar is het simpel vast te stellen of een werknemer terecht klaagt. Onafhankelijke klachtencom missies komen om de hoek kij ken als het als vervelend erva ren gedrag niet stopt na bemid deling. Om vervolgstappen te kunnen ondernemen, moet wor den nagegaan of een klacht ge grond is. legt Alie Kuiper uit. Een commissie moet met beide partijen praten, haaks op elkaar staande verhalen checken bij mogelijke getuigen en zoeken naar andere slachtoffers. Uitein delijk moet een commissie kun nen aangeven of het aanneme lijk is dat er iets is voorgevallen. Seksuele intimidatie doet zich vooral voor als er'sprake is van machtsverschillen. Leidingge venden moeten voorkomen dat ze in de verdediging moeten, zegt Verbaan van het Platform. „Je moet weten dat je in een kwetsbare positie verkeert. Zorg dat je je kunt verplaatsen in het effect dat je handelen op anderen heeft. Je moet als lei dinggevende die voelhoorns heb ben." GPD pagina 5 Lubbers wil nog minstens drie maanden aanblijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3