Ziekenhuizen in innig verband F° PZC VVD'er boos over uitspraken lichtoverlast Zwanen willen vliegveld niet verlaten Meer vleermuizen brengen winter door in bunkers in natuurgebieden JONGENSDROOM? Ginkgo Combi: Verbetert het geheugen en concentratievermogen Veel aandacht voor omlijsting op Steense jaarmarkt Zeeuws-Vlaanderen houdt eigen bestuur Utrechts avondje in Kalashnikov Hulst zoekt gegadigden Pelgrimstas Rommelmarkt in Terneuzen Auto rw-jf Liliane geef dinsdag 22 februari 2005 door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Het dorps centrum van Sint-Jansteen staat zaterdag 5 maart in het te ken van de traditionele jaar markt. Voorzitter B. van Laak van het jaarmarktcomité verwacht ruim honderd paarden op de jaar markt. Naast de keuring zijn er allerhande andere activiteiten. Van Laak hoopt daarmee van de 121e editie een echt dorpsfeest te maken. Van Laak nam onlangs de voor zittershamer over van F. Dobbe- laer. Het achtkoppige comité be steedt vooral veel aandacht aan de omlijstende activiteiten. „In 1998 stonden nog koeien, scha pen en geiten op de jaarmarkt. Dat was al ambiance genoeg. Maar toen in 2000 de mkz-crisis uitbrak, was dit voorbij. Als een koe of een schaap op de jaar markt staat, moet het bedrijf waar het beest vandaan komt, 21 dagen op slot. Daarom is toen besloten geen koeien, scha pen en geiten meer naar de jaar markt te halen. Met de presenta tie en de keuring van de paar den trek je natuurlijk toch wel volk. Maar wil je een klapper maken, dan moet je het publiek wat meer bieden. En daar halen we alles voor uit de kast." De bezoekers kunnen op het Martje van Wardje een kijkje ne men bij een landbouwmechani- satieshow, oldtimer-tractoren en de presentatie van loonbedrij ven. De plaatselijke middenstand, marktkramers en beoefenaars van oude ambachten bemannen ruim dertig kraampjes. De Huls ter brandweer verzorgt een de monstratie. De keuring van de paarden ge beurt nabij café Zondagsver- maak. Vanaf 9.30 uur kunnen de deelnemers worden aange meld. Twee keurmeesters bui gen zich een uur later over de dieren. Hun werk wordt via een mobiele geluidsinstallatie toege licht. Burgemeester J. F. Mulder van Hulst deelt de prijzen uit. De jaarmarkt sluit rond 16.00 uur af met de trekking van de loterij door notaris Beltman in café La zarus. door Claudia Sondervan GOES - De drie Zeeuwse zieken huizen en stichting Rcvalidatie- geneeskunde Zeeland gaan één verband vormen. Ziekenhuis Walcheren en de Oosterschelde- ziekenhuizen krijgen begin 2006 één raad van bestuur en één raad van toezicht. Met de ZorgSaam-ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen en het Reva- lidatieziekenhuis wordt een 'strategische alliantie' gesmeed. Daarbij blijven alle huidige zie kenhuislocaties functioneren met elk een afdeling spoedeisen de medische hulp. Die voornemens hebben de zie kenhuizen gisteren bekrachtigd in een intentieverklaring. De in niger band tussen de ziekenhui zen is nodig om de Zeeuwen be tere zorg en meer mogelijkhe den voor medische topzorg te bieden, stellen de ziekenhuizen. Daarmee brengen zij het advies van de Commissie van Wijzen voor de Zeeuwse curatieve zorg in praktijk. Commissievoorzitter Vierhout noemt de intentieverklaring 'een mooi begin'. Gedeputeerde G. de Kok, initiator van de Com missie van Wijzen, zegt de inten ties van de ziekenhuizen buiten gewoon toe te juichen. Hij ver wacht ditmaal geen bezwaar vanuit de Tweede Kamer omdat er geen ziekenhuislocaties ver dwijnen. Twee jaar geleden ver bood de Tweede Kamer de fusie tussen de ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes omdat toen wel sprake was van samenvoeging van ziekenhuisafdelingen. Samenwerking ZorgSaam-ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen blijft vooralsnog on der eigen bestuur. Dat ligt aan de nauwe samenwerking die dat ziekenhuis heeft met het Univer sitair Ziekenhuis Gent. Komen de tijd wordt bekeken hoe de af spraken over de uitwisseling van patiënten en artsen tussen Gent en Terneuzen voor heel Zeeland voordeel kunnen ople veren. Een tweede reden is dat in de stichting ZorgSaam het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis al is gefuseerd met de thuiszorg. Ook de ziekenhuizen boven de Westerschelde willen de banden met de verpleeg- en verzorgings sector versterken, maar concen- tereren zich nu op elkaar. „We kunnen binnen de alliantie met ZorgSaam veel leren over aan sluiting van verpleging en ver zorging", vindt R. Zomer, voor zitter van de raad van bestuur van Ziekenhuis Walcheren. De revalidatiegeneeskunde hoort al wel in het nieuwe verband om dat de revalidatieartsen sinds lang nauw samenwerken met de ziekenhuizen, stelt hij. Zwanen vliegen weg zodra ze de hond Twister zien. „Het is onze laatste strohalm." door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Alles hebben ze al geprobeerd, de mensen van de Dierenbescherming. Maar de zwanen blijven. Het grasveld van Zeeland Airport is nu een maal niet te versmaden. En daar doet rottweiler Twister niets aan af. Het moet voor een asielhond een verrukking zijn een dagje achter zwanen aan te rennen op een drassig grasveld. Zodra de deur van het busje openschuift, kijkt Twister zijn 'baasje' Piet Bode vragend aan. Na het onvermijde lijke 'ja, je mag mee' begint de rottweiler te kwispelen met zijn staart. Hij springt uit de bus, kijkt waar de zwanen zijn en loopt recht op zijn doel af. Op nog geen dertig meter afstand verkiezen de zwanen de lucht. Maar honderd meter verder da len de vogels gewoon weer neer. „Een poedel had ook best ge kund", vertelt Inge Zweedijk van de Dierenbescherming, „maar die maakt geen indruk. Dan maar een hond die er af schrikwekkend uitziet. Twister dwingt respect af." De hond is de laatste strohalm om de zwanen weg te jagen van het vliegveld. Ooit waren er wel 38. Nu nog tien, maar ze bren gen de luchtvaart in gevaar. En zichzelf, als ze tegen een Cessna zouden opbotsen. Alleen weige ren de koppige knobbelzwanen het grasveld te verlaten. Brood Zweedijk weet het onderhand ook niet meer. „Onze eerste po ging was met een vanginstalla- tie. Dat mislukte omdat het brood om de zwanen te lokken, steeds werd opgegeten door een- de." Een bedrijf uit de buurt wees het vliegveld erop dat de zwanen tam waren. „Blijkbaar worden ze dagelijks door hun werknemers gevoerd, maar de zwanen waren voor geen gat te vangen."Toen zei iemand dat zwanen 's nachts niet kunnen zien. „Toch vlogen ze gewoon weg toen we aankwamen." Ver volgens kwam het plan de vo gels te verdoven. „Maar dat is ook niks. Het is moeilijk voor een dierenarts om zo'n beest van een grote afstand op de juis te plek te raken." Er is nog ge dacht aan graan met een verdo vend middel. „Maar dan heb je weer kans dat de ene zwaan veel eet en gelijk dood neervalt." De Dierenbescherming is ten einde raad. Op 1 maart loopt het ultimatum met het vliegveld af. Als er voor die tijd geen oplos sing is gevonden, wordt overge gaan tot 'sancties van andere aard'. Afschieten dus. Twister gaat nog maar eens met zijn baasje op pad. Zweedijk la veert met haar laarzen tussen de zwanenpoep door. Dierenliefhebber Dan rijdt een busje het terrein op. Het is Quintus Hoveling, van de dierenambulance Beve- landen. „Mevrouw, het is geen stijl wat u daar doet! Die hond jaagt de beesten op. Ze raken ge strest. Bent u nou dierenliefheb ber?" Zweedijk schrikt van zijn plotse linge verschijning. „Ik begrijp niet waar u zich mee bemoeit. Hier wil ik het bij laten." En ze door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat goed met de vleermuizen- populatie op Schouwen-Duive- land. In de bunkers van het Slotbos en de Zeepeduinen is er een recordaantal van 370 vleermuizen geteld. Komende zomer wordt een aantal van de ze 'winterverblijven' verder door Natuurmonumenten ver beterd. Het aantal vleermuizen is sinds de start van de telling in de Schouwse natuurgebieden begin jaren tachtig gestaag toe genomen, weet F. van Zijder- veld van Natuurmonumenten te vertellen. Tot bijna twee jaar geleden werden - ter verge lijking - in heel Zeeland jaar lijks tussen de vier- en vijfhon derd vleermuizen geteld. In de bunkers in het Slotbos en de Zeepeduinen werden rond de jaarwisseling maar liefst 370 dieren waargenomen. Het gaat om vier verschillende soorten: de baard vleermuis, franje staart, watervleermuis en grootoorvleermuis Met name de negentien franje staarten maken de betrokke nen blij. De franjestaart staat, hoewel het aantal in Nederland ge staag toeneemt, nog altijd te boek als zeldzame soort. Vleer muizen onderscheiden zich on der meer doordat zij zich oriën teren met behulp van weerkaat sing van geluid. Nog een aar dig gegeven: één vleermuis eet per jaar ongeveer een kruiwa gen insecten weg. Water Een echte verklaring voor de succesvolle telling heeft Van Zijderveld niet. Wel is er de af gelopen jaren gewerkt aan de verbetering van de bunkers die door de dieren als winterver blijf worden gebruikt. Dat werpt blijkbaar vruchten af. Ook dit jaar gaat er aan de bun kers gesleuteld worden, zegt de beheerder. De provincie Zee land heeft recent 10.000 euro toegezegd om maatregelen te nemen. Te denken valt bijvoor beeld aan de toevoer van een laagje water in droge bunkers of aan het dichten van gaten, waarmee de door vleermuizen geliefde hoge luchtvochtigheid gecreëerd kan worden. Met steun van vrijwilligers heeft Natuurmonumenten een inven tarisatie gemaakt van alle bun kers in het gebied en eventuele te nemen maatregelen. Onge veer vijftien bunkers zijn gese lecteerd als 'de moeite waard' om via kleine ingrepen goede resultaten te bewerkstelligen. De werkzaamheden worden uitgevoerd in de zomer, als de vleermuizen buiten - bijvoor beeld in holle bomen - verblij ven. De tellingen (en inventari satiewerkzaamheden) zijn ver richt door de leden van de Zoogdierwerkgroep Zeeland en de Zoogdierwerkgroep Zuid-Holland. Patiëntenplatform Plet Klaver blad is positief over het nieuwe verband. Bij de herverdeling van de spe cialistische zorg over de locaties stelt Het Klaverblad als voor waarde dat de spreekuurfunc ties van alle basiszorgspecialis men in elke regio behouden blij ven. Ook eist Het Klaverblad dat de introductie van topklini sche zorg, waarvoor Zeeuwen nu nog de provincie uit moeten, niet ten koste mag gaan van de huidige basiszorg. Volgens Zo mer is daar ook geen sprake van. De behandelingen van specialis ten kunnen echter op termijn maar in één Zeeuws ziekenhuis beschikbaar zijn. Patiënten zijn volgens Klaverbladdirecteur H. Notenboom bereid te reizen bin nen Zeeland als zij daarmee de beste dokter krijgen. Hoe de specialismen over de zie kenhuizen verdeeld worden, be spreken de medisch specialsiten komende maanden onder lei ding van Vierhout. De voorzit ter van de Orde voor Medisch Specialisten is door het provin ciebestuur aangesteld als regis seur om de gesprekken te bege leiden. Hij vernacht voor de zomer van zeker vijf specialismen een struc tuurplan te hebben, waarin de artsen uiteenzetten hoe zij sa men hun specialisme in de Zeeuwse ziekenhuizen willen aanbieden. door Raymond de Frel TERNEUZEN - In het Terneu- zense jongerencentrum Kalash nikov wordt zaterdag onder het motto 'Utrecht meets Terneu zen' een Utrechts avondje gehou den. Daarvoor zijn twee bands uit de Domstad uitgenodigd. De groep Loot streeft naar een avontuur lijk rockgeluid, dat wordt ge voed door stonerrock, pop en noise-invloeden. Het vijftal re kent Led Zeppelin, Kyuss, Bad Brains en Sonic Youth tot zijn grote voorbeelden. In 2001 bracht Loot een eerste demo uit, getiteld Triple Platinum. Twee jaar later volgde de mini-cd In to the Light, die resulteerde in een serie optredens in het Neder landse clubcircuit. Vorig jaar sloot Loot een overeenkomst met Freebird Records/The Sto ne Circle om een eerste volledi ge plaat op te nemen. Die wordt in april verwacht. Hun stadgenoten van Circle J spelen folkpunk, met Floggin' Molly als grote inspirator. Bou- zouki, banjo en gitaar geven de band een eigen geluid. Het kwar tet speelt eigen nummers, maar schuwt ook niet voor eigen inter pretaties van Nederlandstalige krakers als Ik verscheurde je fo to (Koos Alberts) en Het is een nacht (Guus Meeuwis). Het dub belop treden begint om 22.00 uur. door René van Stee TERNEUZEN - Het Terneuzen- se raadslid W. Broekhuysen (WD) stoort zich aan uitlatin gen van zijn collegaraadslid P. Clijsen (GroenLinks) over de lichtoverlast op het Valuepark aan de Savoyaardsweg bij Hoek. De lichtmasten van de op- en overslagbedrijven Vos Logistics en KatoenNatie produceren vol gens Clijsen 's avonds en 's nachts te veel licht. Hij heeft vooral bezwaar tegen het feit dat hierdoor in belangrijke ma te afbreuk wordt gedaan aan de grootschalige natuurontwikke ling vlakbij het Valuepark in de Braakman. Dit zou fnuikend zijn voor de vogels en andere die ren die er 's nachts of 's avonds HULST - De gemeente Hulst wil dit jaar weer een of meerde re Pelgrimstassen uitreiken. De Pelgrimstas is een bronzen on derscheiding voor inwoners van de gemeente die zich op bijzon dere wijze hebben ingezet voor de plaatselijke gemeenschap. De Pelgrimstas werd in 2000 in het leven geroepen om mensen te eren die niet voor een andere onderscheiding (zoals een lintje) in aanmerking komen. De onder scheiding is bedoeld als schou derklop. De Pelgrimstas is gemo delleerd naar de pelgrimstas van Reynaert de Vos. Het is een bronzen pelgrimstas op een sok keltje. De onderscheiding werd al tien keer uitgereikt. Wie ie mand kent die in aanmerking komt voor de Pelgrimstas, kan dit, voorzien van een goede argu mentatie, melden aan de Huls ter burgemeester J.F. Mulder. een heenkomen zoeken. Bi huysen vindt het niet ta dat vooral Vos Logistics it kwaad daglicht wordt gestè Volgens hem doen somin: raadsleden er alles aan om 1 bedrijfsleven weg te Broekhuysen: „Nadruk wil ik stellen dat wij ons vei houden van deze ordinaireste mingmakerij. Bedrijven Dow, Broomchemie of Nedalc allemaal krijgen ze een bj van een - gelukkig beperktaa tal - raadsleden. Zij probi door het stellen van dit si suggestieve vragen zichzelf de schijnwerpers te zetten." Clijsen krijgt bijval van CDA-raadslid G. Noorün* Zij ontving regelmatig klach! van omwonenden. Broekhuysen erkent dat Cliist tot op zekere hoogte een heeft, maar zegt dat het w. nut heeft om zaken aan de m te stellen waarop de gemeen! raad geen invloed heeft wijst onder meer op Europi wetgeving in het kader van Vogel- en Habitatrichtlija „Als Clijsen het probleem i rieus neemt, is het mijns inzs veel beter om met een aantal p litici van zijn partij uit den; vineie of de Tweede Kamere bezoek te brengen aan het 1 drijf. Het simpel stellen vanm gen in de gemeenteraad lijkti niet erg effectief." TERNEUZEN - Het Leger j Heils Terneuzen houdt zaterd van 10.00 uur tot 16.00 uurt rommelmarkt en bazaar in 1 nieuwe kerkgebouw aandeDi straat. Tevens is er een verkoopt tweedehands kleding. Het bouw van het Leger bevi zich pal achter het Scheldeths ter. Zondag heeft het Legers driestemmige blaek-g matie te gast. Dit gratis optn den begint om 16.00 uur. foto Ruben Oreel verdwijnt richting het grasveld. Hoveling niet. „Die hond kan dan wel aangelijnd zijn, hij maakt de zwanen behoorlijk bang", verklaart hij. „Laat een valkenier met een roofvogel over het veld lopen, of maak een fuik. Er zijn genoeg alternatie ven. Maar dit is een waardeloze actie. Je vangt toch ook geen paard met een kattenkooi?" De zwanen gaan Hoveling aan het hart. „Het zijn de mooiste beesten die bestaan, notabene vormen ze het logo van onze na tionale vliegvaartmaatschappij. Ik doe alles voor ze. Laat ze maar met een geweer voor de dag komen. Ik zweer je, ik ga voor de loop staan." Zweedijk kiest liever een diplo matieke oplossing. „Maar wat? Dat met die hond was een idee van dé zwanendeskundige van Nederland, de heer Beekman. Als die het niet meer weet... Die zwanen moeten weg, zo snel mo gelijk. Konden we het ze maar vertellen, hè. "In de verte blaft Twister. De zwanen vliegen op. Hun silhouetten steken schitte rend af tegen de lucht. STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND O AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT meer dan alleen zonwering GRINDVL0EREN GORDIJNEN ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN VLOERBEDEKKING BINNENZONWERING SERRE-ZONWERING www.everse.i Vakkundig advies, montage en Noordstraat 62, - 4571 GEAj Tel. 0115-563565 Fax 0115-5W »y| Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenboxk T 0800 7 800 800 (gratis) dit voorlkhting@lilianefonds I kind giro 7 800 800 Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslM Meer geestelijke energie door het extract uit de Ginkgo Biloba boom! Ginkgo Combi" is een krachtige formule die op natuurlijke basis het hoofd ondersteunt. Het hoofdbe standdeel van Ginkgo Combi® is het extract van de bladeren van de Aziatische Ginkgo Biloba boom. De bladeren bevatten een bijzondere groep van bioflavonoiden, die de bloedvaten in het hoofd soepel en elastisch houden. Hierdoor wordt de doorbloeding gestimuleerd, zodat de weefsels goed van zuurstof en voedingsstoffen worden voorzien. Dit verbetert het geheugen, concentratievermogen en de reactiesnel heid. Ginkgo Combi® helpt scholieren om leerstof beter op te nemen, helpt bij intellectuele arbeid om de geest helder te houden en geeft ouderen meer vitaliteit en geestelijke veerkracht! Waarom Ginkgo Combi? Goed voor het geheugen en concentratievermogen Geeft meer geestelijke energie Geeft weerstand bij stress-situaties Bevat zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract (7500 mg.) Verrijkt met o.a. vitamine B-complex, vitamine C, magnesium, taurine, zink en tyrosine www.ginkgocombi.nl Bij aankoop van 1 verpakking Ginkgo Combi 60 tabletten C Lekker in mijn vel met Ginkgo Combi! Hulst: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Oostburg: Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Axel: DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Sluis: Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 PZC ZEEUWS VIA*1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36