Monaco: Tussen geld en idealen PZC Jens van Dam leert van inmaakpartij Vijf Zeeuwen uit toernooi Nieuwe ideeën vol nostalgie bij Sloepoort Cup Prins Albert koestert de sport in Franse stadstaat Ajax en O'Brien uit elkaar Calamiteiten-paragraaf schaatsei Romme naar geschillencommissii Sluiter duikelt uit tophonderd Oplossing voor Go Ahead nabij Monaco en PSV verklaren vooraf de nul heilig agenda Remise voo Van Wely dinsdag 22 februari 2005 door Frans van den Nieuwenhof MONACO - Voor het eerst treedt PSV morgen aan in de tweede ronde van de Champions League. AS Monaco, de fi nalist van de vorige editie, is de tegen stander in Eindhoven. Twee weken la ter is de return in Monaco, het staatje dat behalve geld ook sport ademt. Met dank aan Albert, de sportieve prins. Vanuit zijn werkkamer kan prins Al- bert de grenzen van het familiestaatje moeiteloos met zijn blik aftasten. De kade die de jachthaven van Monaco omsluit, is naar hem genoemd, net als de boulevard die erachter ligt. Hij is een levend symbool van het prinsdom, net als zijn vader Rainier, zijn moeder Grace Kelly en zijn zussen Caroline en Stéphanie. Albert is een man van twee werelden. Het zweet van de sport is hem net zo vertrouwd als de geur van aristocratie. Hij balanceert en vindt zijn weg. Tussen het grote geld en olympische idealen. De werkkamer van de prins lijkt wel een hobbykamer. Vol met papieren, prullaria en souvenirs. Er valt geen on derscheid te herkennen in het belang, dat hij toekent aan de tastbare herin neringen van zijn leven. De vijf olympische diploma's, behaald in het bobsleeën tussen 1988 en 2002, hangen naast de deur en zijn niet eens ingelijst. In het midden van de kamer, klein, een zwart-wit portret van een jonge Grace Kelly. Wat een allure! Er ligt een bal en er ligt een plakkaat met daarop het embleem van de Cham pions League. En honderd andere din gen. De kamer had ook die van een stu dent kunnen zijn. Prins Albert (47) is alleenstaand erfge naam en woont in het paleis met zijn vader. Caroline en Stéphanie hebben een huis aan de andere kant van de rots, die hoog uitsteekt boven de azuurblauwe kust. Dynamiek Hoe begroet je een prins? Hij doet het voor: je steekt een hand uit. Het voelt klam, maar het ijs breekt. De rots van Monte Carlo behoort al ruim achthon derd jaar toe aan de familie Grimaldi. Het pittoreske stadje van weleer is, rondom de lager gelegen haven, de laatste decennia uitgegroeid tot een be tonnen kolos die doet denken aan Man hattan. Nu wonen er dertigduizend mensen, van wie slechts achtduizend authentieke Monegasken. Sport is een primaire levensbehoefte in Monaco. De Formule 1-race is fa meus, net als de Rally van Monte Car lo, het tennistoernooi, de golfbaan en de voetbalclub. Overal is de ziel voel baar van prins Rainier III. „Sport heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in het leven van mijn vader", haalt Albert aan. „Sport staat voor hem gelijk aan dynamiek. Mijn vader is een dynamische man. Monaco een dynamische staat. Hij heeft altijd vol overgave gewerkt aan een positief ima go van deze staat. Sport kan daarbij belangrijk zijn. Zeker als je wint. Ie dereen wil graag dicht bij winnaars zijn, niemand zoekt de verliezers." Vriendenploeg Prins Albert was 'een jaar of zes' toen het voetbal hem in de greep nam. Hij speelde het spel bij de jeugd van AS Monaco. Later haalde hij de zwarte band in het judo en in 1985 nam hij deel aan Parijs-Dakar. „De sport, en vooral het voetbal, heeft me gecondi tioneerd en gepassioneerd. Ik voetbal zelf graag, heb dat ook altijd gedaan toen ik in Amerika aan de universiteit studeerde. We hebben nu nog een vriendenploeg, die voetbalt voor chari tatieve doeleinden. En ik speel wed strijden met de piloten uit de Formule I. Nee, een technische speler ben ik niet. Eerder een solide verdediger." Vaag herinnert hij zich hoe AS Mona co in 1963 de dubbel won, een presta tie die toen ongekend was, omdat de club nog maar tien jaar eerder was toe gelaten tot het Franse profvoetbal. In de decennia die volgden, vonden vele sterren de weg naar het Stade Louis II, genoemd naar de grootvader van Al- bert. Hij straalt bij het noemen der na men: Glenn Hoddle, Jürgen Klins- mann, Thierry Henry, George Weah. Grote spelers, gevoelig voor het grote geld. De club, zo wil prins Albert graag be nadrukken, is echter veel méér dan een verzameling sterren. „Aan sterren alleen heb je niks. Een stervoetballer kan morgen geblesseerd zijn en dan is hij niks meer waard. Dan vloeit de kracht uit het team weg. In de sport gaat het om de geest. Die bepaalt het verschil tussen winst en verlies. Juist daarom is de jeugd altijd belangrijk. Het opleiden van jeugd kan zorgen voor de juiste geest. Ik ben er trots op dat deze club zeven spelers heeft opge leid die de laatste jaren in de nationa le ploeg van Frankrijk hebben ge speeld." Zijn olympische ziel verloochent zich niet. Voorzitter van het Monegaskisch Olympisch Comité is hij, lid van het In ternationaal Olympisch Comité en lid van de Internationale Atletiekfedera- tie. „Ook de topsport kan, ondanks al het geld dat er in omgaat, niet zonder Prins Albert speelt regelmatig in wedstrijden voor het goede doel. Hier strijdt hij om de bal met Formule 1-coureur Giancarlo Fisichella. foto Jacques Munch/AFP olympische waarden. Grote sporters hechten daar ook aan." Hij neemt nog even in herinnering hoe zwaar de afgelopen jaren voor AS Mo naco zijn geweest. In 2003 dreigde de club vanwege financieel wanbeleid te worden teruggezet naar de tweede di visie. De schulden waren opgelopen tot vijftig miljoen euro. „In die tijd ben ik bang geweest dat de club zou moeten verdwijnen", aldus prins Al- bert. „We hebben toen met een nieuwe leiding schoon schip gemaakt. Dat moest in zeer korte tijd gebeuren, we hebben ons op het nippertje kunnen redden."Juist de wedstrijd tegen PSV, van ruim een jaar geleden, vormde het bewijs dat de club weer gezond was. „Die wedstrijd in Eindhoven was voor ons de ommekeer. De Champions Lea gue was een ontdekkingsreis naar het onbekende. We hadden geen enkele re ferentie. Door de wedstrijd in Eindho ven kregen we weer geloof in onszelf en in de toekomst." Zware tol Het gevolg was ongekend: AS Monaco stootte door naar de finale van de Champions League. „Met een heel jon ge ploeg. Zonder dure sterren. Voor mij maar weer het bewijs dat de geest belangrijker is dan het geld." De club betaalde na dat seizoen, zo leek, een zware tol. Topspelers als Giuly, Mo- iïentes, Rothen en Prso verlieten de club. „Ik geloof dat we dit seizoen min der talentrijk zijn dan vorig jaar", zegt prins Albert. „Ook hebben we lang niet de goede vorm van toen kun nen halen. Daar staat tegenover dat we meer ervaren zijn geworden. Ik denk dat onze situatie vergelijkbaar is met die van PSV, dat ook topspelers heeft zien verdwijnen. Daarom ver wacht ik ook twee zeer uitgebalanceer de wedstrijden." De huidige PSV-trainer Guus Hid- dink kent Albert sinds het WK van 1998, toen het Nederlands elftal zijn trainingskamp opsloeg in de buurt van Monaco en trainde op La Turbie, het complex van de club. Albert gaf Hiddink, toen bondscoach, toestem ming om van de faciliteiten gebruik te maken op voorwaarde dat hij een keer mocht meetrainen met de sterren van Oranje. „Ik ben toen met mijn voetbal schoenen naar de training gegaan. Puur voor de aardigheid." GPD AMSTERDAM - Ajax heeft het contract met O'Brien met onmiddellijke ingang ontbonden. De A kaanse voetballer wordt overschrijving verleend ADO Den Haag. Het contract van de 27-jarige interi nal liep tot 30 juni van dit jaar. O'Brien kampt al ga tijd met diverse blessures. Hij vertrekt vandaag voori maanden naar de Verenigde Staten van Amerika, lij hulp van een alternatieve wijze van fysiotherapie beert hij volledig te herstellen van zijn blessures, O'Brien kwam in 1998 naar Ajax en speelde in tofej wedstrijden in de hoofdmacht. GPD HEERENVEEN - De olympische kwalificatie-eisej de schaatsers worden uitgebreid met een 'calamiteit» ragraaf'. Dat heeft chef de mission Eddy Verheijenj ren bevestigd. De Nederlandse schaatsbond K\'2 sportkoepel NOCNSF zijn momenteel bezig de extnj graaf te schrijven. De noodzaak voor deze aan® werd eind december duidelijk toen twee favoriete de sprintwereldtitel, Beorn Nijenhuis en ErbenW) mars, op het NK sprint ten val kwamen. Na een ska in Calgary werd Wennemars geselecteerd voor tg (en won het kampioenschap), terwijl Nijenhuis ANP AMSTERDAM - Gianni Romme legt zich niet neerb: besluit van de KNSB-topsportcommissie om hem ni selecteren voor deelname aan de vijf kilometer tijde WK afstanden. De Brabander stapt naar de gesel: commissie van de schaatsbond. Aanvankelijk dn Romme met een kortgeding. De stayer koos uiteind toch voor de interne rechtsgang, omdat de geschillen) missie al op 28 februari bijeen komt en op diezelfde uitspraak doet. ANP RIJSWIJK - Raemon Sluiter behoort niet langer:: beste honderd tennissers van de wereld. De Rotten mer duikelde op de nieuw wereldranglijst van gij twaalf plaatsen en bezet nu plaats 102. Sluiter les veel punten in door de snelle uitschakeling afgê week in het tennistoernooi van Rotterdam. Nede heeft nu nog maar drie spelers in de tophonderd: K Verkerk (63e), Sjeng Schalken (70e) en Peter ïïs (76e). Michaëlla Krajicek kruipt richting top-100 bij de- wen. Ze steeg in de nieuwe ranglijst van plaats 131 122. ANP DEVENTER - Voetbalclub Go Ahead Eagles leeft nq gemeenteraad van Deventer steunde gisteravond) niem het voorstel van het college van burgemeesti wethouders om de noodlijdende eerstedivisieclub recht van opstal op stadion De Adelaarshorst te veris Over de bepalingen waaronder dat moet gebeuren,® de komende dagen door gemeente en clubleiding handeld. ANP EINDHOVEN - Guus Hiddink verwacht dat AS Monaco van avond tevreden zal zijn met een 0-0-gelijkspel en hoopt zelf vu rig dat PSV geen doelpunten te gen zal krijgen. Het duel in de achtste finale van de Cham pions League zou wel eens de contouren van een lange schaak wedstrijd kunnen krijgen, zo er kende de PSV-coach gisteren. „Het zou best een saaie wed strijd kunnen worden, mis schien zelfs een droge 0-0", zei Hiddink na de laatste training. „Afgaande op het spel van Mo naco in hun laatste wedstrijd te gen Lyon: ze waren in staat om de wedstrijd helemaal neutraal te houden. Monaco gaf nog niet de geringste aanleiding om Lyon de mogelijkheid tot de aan zet van een kans te gunnen." Voor PSV hoeft 0-0 geen desas treus resultaat te zijn. Zeven tien jaar geleden, op weg naar de Europese titel, boekte de ploeg onder Hiddink eenzelfde uitslag tegen Bordeaux, waarna het in Frankrijk 1-1 werd. Ver volgens ging het tegen Real Ma drid net zo. „Het is heel belang rijk dat we zelf de 'nul' hou den", onderstreepte Hiddink nog maar eens. PSV verkeert nog niet in de top vorm die het rond oktober, no vember etaleerde. „Een aantal spelers (Cocu, Vogel, De Jong, Farfan) kampte de afgelopen we ken met blessures en/of ziekte. Op sommige plekken moeten de spelers nog scherper en beter worden." Niettemin is de bodem onder het elftal als altijd stevig. Hiddink: „Zaterdag tegen NEC zakten we er even doorheen, Het mag niet gebeuren, maar het was een moment. We heb ben pas echt een probleem als we in fases van de wedstrijd weggespeeld worden." Volgens Hiddink speelt André Ooijer vanavond in tactisch op zicht een sleutelrol. Hij moet de beweeglijke en vaar dige linkermiddenvelder van Monaco - Plaisil - neutraliseren. GPD dinsdag Champions League Achtste finales, heenwedstrijden: PSV-AS Monaco, Real Madrid-Juventus, Liverpool-Bayer leverkusen Bayern München-Arsenal. Aanvang duels 20.45 uur. Veertienjarige Sassenaar komt er niet aan te pas tegen de wereldkampioen kunststoten door Roeland van Vliet SLUISKIL - De 'oehs' en 'aahs' galmden door het krappe bij zaaltje van 't Meulengat in Sluis kil. De Fransman Jean Rever- chon, een gigant in het kunststo ten, toonde zich ook in het drie banden een vakman. Twee se ries van acht, een van zes. Likke baardend volgden de toeschou wers de baan van de ballen. En Jens van Dam? Die keek gelaten van de zijkant toe. Tegen deze man viel toch niets te beginnen. Van Dam baalde niet eens, zei hij na afloop van zijn tweede partij in de tweede ronde van het wereldbekertoernooi. Rever- chon, drievoudig wereldkampi oen in het billard artistique, had hij toch nooit opzij kunnen zetten. Vandaar dat de jonge in woner van Sas van Gent - hij was gisteren veertien jaar en acht dagen oud - had gepro beerd te genieten van het spel van zijn tegenstander. „Je kijkt toch hoe hij bepaalde stootbeel- den oplost. Die kun je dan thuis naspelen", legde de nog wat schuchtere Van Dam uit. Gunstige loting Bovendien was de Zeeuws-Vla ming, de jongste speler van het toernooi, al blij dat hij zo ver was gekomen. Hij had verwacht dat hij al in de eerste ronde uit geschakeld zou worden. Dat hij zondag twee wedstrijden zou spelen en dan naar huis kon. Maar hij had een gunstige loting en schakelde Cees J. Wissel en Matthieu Vlerick uit. En waar hij op de winst van tenminste één set had gehoopt, pakte hij er meteen vier. Gisteren, op dag twee, kwam daar een vijfde bij. Van Dam won namelijk de eer ste set tegen Edgard Meerwijk, maar die kwam daarna in zijn spel en won de partij met 2-1: 13-15 15-8 15-14. „In de derde set had ik kansen om het af te maken", zei Van Dam, die van school vrijaf had gekregen. „Maar ik kreeg toen een paar moeilijke stootbeelden en had een paar 'nullen'. Daar profiteer de hij van." Hoe anders verliep de confronta tie met Jean Reverchon. Al in zijn eerste beurt noteerde de boomlange Fransman, die moei te had zich fatsoenlijk over de la ge tafel te buigen, een serie van drie. En na vijf beurten leidde de routinier met 13-1, om vervol gens de set in zijn zevende beurt af te maken met nog twee prach tige caramboles. Van Dam, die alleen in de vijfde beurt één keer de biljartballen op de juis te manier op elkaar liet kletsen, zuchtte een paar keer diep, trok enkele moeilijke grimassen, keek veelvuldig naar de nadeli ge stand op het scorebord. Miss ion impossible, dacht hij. In de tweede set begon Van Dam wel gelijk met twee goede WERELDBEKER SLUISKIL ballen, maar Reverchon knalde er keihard overheen met een se rie van acht caramboles. Enkele toeschouwers floten zachtjes tus sen him tanden, eentje riep: „Jens laat hem een poep je rui ken." Maar de jonge Sassenaar speelde veel te gehaast. Waar Re verchon, die de set (15-5) uit maakte met een serie van zes, steeds volledig gebruik maakte van zijn bedenktijd, raffelde Van Dam zijn stoten maar wat af. Bang om te lang vol in de schijnwerpers te staan. Hij zag de ballen liggen, bepaal de in een flits zijn oplossing en kwam dan in actie. Langer dan een minuut stond hij zelden aan de tafel, te meer ook omdat hij zes keer een nul liet noteren in tien beurten. Zijn gemiddelde lag op 0,6, terwijl Reverchon kon pronken met een machtig moyenne van 2,727. „We zijn al blij dat hij vier par tijen heeft kunnen spelen", zei Carlo van Dam, Jens' vader en tevens caféhouder in Sas van Gent. „Een klant van ons, Robbie Bal- legeer, ziet het wel in Jens zitten en betaalde voor hem het in schrijfgeld voor het toernooi. Het zou toch zonde zijn geweest als hij voor die honderd euro twee keer tegen een man als Re verchon zou hebben gespeeld. Dan ben je twee keer binnen een half uur klaar. Nu had hij nog een paar aardige partijen en heeft hij leuk ervaring op kun nen doen." De komende dagen moet Jens van Dam weer ge woon naar school in Terneuzen. Op de terugweg zal hij dan weer naar 't Meulengat gaan. „Wed strijden kijken hè. Ik kan van el ke speler nog wat leren." Jens van Dam denkt na over een stoot in zijn partij tegen Edgar Meerwijk. foto Peter Nicolai door Roeland van Vliet SLUISKIL - Vijf van de zes Zeeuwen die gisteren in de tweede ronde van het wereldbe kertoernooi driebanden in Sluiskil zaten, zijn uitgescha keld. Zij eindigden als laatste in hun poule. Alleen over het lot van Berry Dallinga was gis teravond laat nog geen zeker heid. Cees A. Wissel en Frits Bakker, beiden uit Terneuzen, Rinus Pankow uit Zierikzee, Kimmo Pankow uit 's-Heerenhoek en Jens van Dam uit Sas van Gent verloren hun twee partijen. Van Dam en Bakker pakten nog wel één setje. Bakker deed dat tegen de Koreaan Hong-Gi Lee, die afgelopen weekeinde nog actief was op het WK voor landenteams in Viersen. Doordat de vijf Zeeuwen als derde in hun poule finishten, kwamen ze ook niet in aanmer king voor vier open gevallen plaatsen in de derde ronde. Vier biljarters die vandaag in actie zouden komen, meldden zich af. Onder hen is Richard de Bruijn uit Zierikzee. In hun plaats komen de vier beste nummers twee van gisteren. Berry Dallinga maakte gister avond laat nog een goede kans daar bij te zitten. De Turk Mehmet Yavas kwam in zijn partij tegen de Koreaan Yeon-Tae Na tot de hoogste se rie van de dag: negen carambo les op een rij. De Fransman Jean Reverchon maakte zelfs twee keer een serie van acht. door Koen de Vries HEINKENSZAND - De jaarlijk se sponsoravond van de Borsele Sloepoort Cup stond gister avond in het teken van vernieu wing. Het organisatiecomité pre senteerde niet alleen met trots de revival van het voetbaltoer nooi, maar ook een nieuwe loot aan de stam: het toernooi voor regioteams. Daarnaast gaf voetbaljournalist Matty Verkamman uit Kats uit leg over zijn plannen voor het voetbalmuseum in Middelburg dat, als de voortekenen niet be driegen, in 2007 zijn poorten opent. De plannen van Verkamman mo gen zo vernieuwend zijn als het maar kan, ze betreffen wel het verleden. Dat liet hij in de eer ste zin van zijn voordracht in de goed gevulde raadszaal van het gemeentehuis van Borsele ook meteen weten: „Mijn liefde voor voetbal hangt van nostalgie aan elkaar." Vervolgens leverde hij het bewijs, met het prachtige ge dicht over zijn idool Faas Wil kes, een speler die hij nooit in le vende lijve heeft zien voetbal len. Toch wist Verkamman dat Wil kes al voetballend bochten maakte als een haas, zuinig was en alleen corners weggaf, ge liefd was bij de vrouwen, meest al met nummer acht speelde en - in schrille tegenstelling tot de huidige topvoetballers - al tevre den was met alleen complimen ten. Vervolgens vertelde hij wat er zoal in het voetbalmuseum te zien moet zijn. Als alle dingen er moeten komen die Verkam man zo voor de vuist weg op noemde, dan moet de gemeente raad van Middelburg zich zor gen maken over de financiële haalbaarheid. De oppervlakte van het museum moet enorm worden om alles te kunnen her bergen. Te meer omdat er over tastbare attributen maar heel weinig gezegd werd. Een van de weinige zinnen daar over zal een gemeenteraadslid alleen maar meer aan het den ken zetten: „Ik krijg elke dag wel een voorwerp met de post toegestuurd. Voor mij is het elke dag pakjesavond." Verkamman had als blikvanger de relikwie ejan r vï meegenomen die hij den van Marco van Si kreeg: de bal die de h: bondscoach in de EK-finak 1988 zo onvergetelijk o' Sovjet-doelman volleyde. Voorronden Gisteravond werd ook voor de voorronden van del sele Sloepoort Cup. In verj king met de voorgaande jan er één voorronde meer: plaats van drie. Ze wordeai 9, 10 en 11 augustus steeds in poules van vier. De dronde is op zaterdag 13 au tus. Onder de zestien ploega vinden zich sinds weer alle Zeeuwse topteans Het toernooi voor regiotf wordt op zaterdag 14 mei den. Er zijn twee poules vier, één voor ploegen Iers jonger dan 23 (met Wa ren, Borsele, WOZ Hoek) en één voor ploege:: oudere spelers (met Walcb Borsele, Noord-Beveland es- neuzen). De loting. Poule A: trijzen, Zeelandia Mtdit GPC Vlissingen. Poule B: RCS, BSCFC Dauwendaeld le C: Oostkapelle, Kapellc, zee, Vlissingen. Poule D: Terneuzen, Nieuwdorp, Veeft MOSKOU - Loek van I heeft gisteren tijdens de z« de ronde van het Aera Open-toernooi met zwart rt se gespeeld tegen de Isrtj Jevgeni Postni. De Tilbui schaker heeft nu 4,5 p"1' goed voor een plek in de sub! De Rus Karlov greep de kop; tie door een overwinning o?' landgenoot Malakov. Hij zes punten uit zeven pato Hij wordt gevolgd doordek liër Soetovski en de Rus V'w met 5,5 punten. Internationaal meester l'Ami, de enige andere Ned® der in de hoofdgroep, had» bye' -t Hij staat laatste. L'Ami se" zijn eerste vijf partijen enspö de zondag remise. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32