rubbers stapt onder druk op PZC Alle kolonisten Gazastrook moeten weg Huisdieren steeds vaker verzekerd tegen ziektekosten Tientallen doden door zinken veerboot Bangladesh Zeeuwse Katinka Polderman wint Leids Cabaretfestival Zilver voor Dek op NK indoor 18 mmm Ucommissaris weg na uitlekken rapport seksuele intimidatie Plan voor infonummer overheden nner belooft si Ali en Iders woning >nje voor ■grondwet I - Nederlanders weg uit kamp Irak N61 niet helemaal vierbaans Federer pakt titel in Rotterdam en toe zon ifl( (oe zon, mogelijk nog een sneeuw- p) en vrij koud met maxima rond e; jden. Matige oostelijke wind. jaargang no. 43 ndag 21 februari 2005 immer 1,25 Een werkbezoek aan de Verenigde Staten bracht minister De Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing op het idee: ook Nederland moet een landelijk informatienummer krijgen voor vragen over de zorg, sociale dienst en de ge meente. De nieuwe service wordt samenge voegd met de dienst van Postbus 51. HAAG - Minister Donner islitie zoekt naar een fat- ijker woonruimte voor de gde Kamerleden Hirsi Ali iders, ipen vrijdag zochten beide jedoken politici de publi- omdat zij het niet langer iden op hun schuiladres. Ali bleek al enige tijd te idergebracht op een mari- sn in Amsterdam en Wil leen cel in de gevangenis fflp Zeist. Een onleefbare ie, vinden beiden. Ali zei haar leven zo am- e? te kunnen volhouden, rlang naar een stabiel on- men, waar mijn bureau «aar mijn boeken staan, «mij terug kan trekken, «het fijn vind." Hirsi Ali «et te begrijpen waarom tin een normaal, goed be- buis kan wonen, zoals het buitenland ook ge niet bedreigde politici. Op dige schuiladressen kent awelijks privacy, omdat beveiligers voortdurend in nurt zijn. «denkt er net zo over. Hij *anden afgezonderd van itenwereld in een cel en hjft de situatie als 'on- hjk'. GPD ELONA - De Spanjaar den met grote meerder de Europese grondwet ekeurd. In een volksraad- gisteren stemde 77 pro efde constitutie, 17 pro- Kas tegen en 6 procent h blanco. komst was niet hoog. Met '-procent lag dit nog drie Dt lager dan bij de verkie- 'voor het Europese parle- ;'orig jaar juni. De rege- ■tyatero zei echter tevre- 21Jn. Ze zal de nieuwe H samen met het advies bevolking, voorleggen parlement. Uitgezon- Sen paar linkse partijen '"alle partijen de con- lem heel Europa is de ^dpleging met grote be- tUing gevolgd. Spanje is van tien EU-landen bergers zich kunnen uit- CpQVer nieuwe grond- job Kroon !VE - Oud-premier ers heeft gisteravond aftreden aangekondigd age Commissaris voor aehtelingen van de Ver- Ie Naties. Onder druk fcretaris-generaal An- nvooral diens rechter- de Brit Malloch n. heeft Lubbers beslo- de eer aan zichzelf te leii. het gevolg van het uitge- rapport van de interne on- bcommissie van de VN, d Lubbers werd beschul- meerdere vrouwen sek- !e hebben geïntimideerd, iet Lubbers zijn aftreden seen schuldbekentenis, [jaar werd de zaak nog af- endoor de secretaris-gene- et de constatering dat de met houdbaar was. Nu en vertrouwelijk rapport iaat. Blijkbaar waren er ndie er belang bij hadden iport te laten lekken alsof waarheid was", verklaar- gisteravond. Volgens de emier, die vrijdag nog zei lien aanblijven, werd de !e groot. Hij ontkent dat Ier druk is gezet door An- 'elzegt hij dat de aanhou- publiciteit over de ver- Ie misdragingen ook het van de VN en Annan be- merikaanse staflid dat ar formele klacht de zaak door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Dierenartsen con stateren een opvallende toena me van het aantal honden en katten dat is verzekerd tegen ziektekosten. De trend is ook opgemerkt door verzekeraar Proteq Direct. Deze grootste dierenverzekeraar van Nederland, onderdeel van SNS Reaal, sluit op dit moment circa vijfhonderd nieuwe ziektekos tenpolissen per week af voor kat ten en honden. Proteq verklaart de toegenomen belangstelling onder meer door het groeiend aantal alleen staanden in Nederland. Zij hebben volgens accountmana ger W. Boer vaak een dei-mate hechte band met hun huisdier dat zij het alle medische behan delingen willen kunnen geven, ook al zijn die ingrepen soms pe perduur. „Zij willen voorkomen dat ze hun dier moeten laten in slapen omdat ze de rekening van de dierenarts niet kunnen betalen. Het aantal polissen groeit snel, met 500 in de week." De Boer verwacht dit jaar uit te komen op 25.000 nieuwe verze kerden. Uit een recent onder zoek van het Nipo kwam naar voren dat 500.000 Nederlanders overwegen hun huisdier te verze keren tegen ziektekosten. Nederlanders verzekeren vaker honden dan katten. Proteq is de enige grote verzekeraar op deze groeimarkt, maar het aanbod van zorgverzekeringen voor kat en hond zal de komende jaren beduidend toenemen, is de ver wachting. GPD pagina 2 baasje heeft meer over voor dier (Advertentie) J voorletters: r straat nummer. plaats. 1 telefoon e-mail' i (postlbankfekeningnummer J PZC hv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens i In de colofon leest u er meer over. Kijk op www.pze. nl/abonneren. bel gratis 1 oilDO - 0231231 ol stuur deze bon naar: i PZCafdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, 1160 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnemenr O Noteert u mij voor een abonnement Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00). CD per jaar met automatische incasso 222.50). het alfabet van Zeeland vorig jaar aan het rollen bracht, noemt de afloop van de zaak-Lubbers een 'Griekse tra gedie' voor hemzelf, voor het Vluchtelingencommissariaat en voor de VN: „Ik hoop dat men zich Lubbers zal herinneren om zijn prestaties en niet om zijn stommiteiten." Lubbers zal niet meteen ver trekken. Hij blijft in functie tot zijn opvolger is benoemd. Hij vindt dat zijn aftreden niet moet worden gedramatiseerd. „Ik was toch eind dit jaar opge stapt als mijn termijn zou aflo pen." Lubbers sprak gister avond van een zwaar en emotio neel besluit. Betrokkenen bij de VN vinden dat de val van de commissaris ook afstraalt op Nederland. „Hoewel dit uiteraard een zaak is tussen Lubbers en de VN, doet dit het Nederlandse imago geen goed", aldus een hoogge plaatste functionaris. Volgens deze zegsman zou het 'niet verwonderlijk' zijn als Lub bers juridische stappen onder neemt tegen de Oios, de onder zoekscommissie, die 'naar alle waarschijnlijkheid' het vertrou welijke rapport heeft laten uit lekken. Op juridische gronden is volgens deze bron ook het nodi ge aan te merken op het rap port, omdat hierin nog vier ande re stafleden, die door Lubbers zouden zijn lastig gevallen, niet met naam worden opgevoerd. Annan zelf motiveerde het sepo neren van de aanklacht destijds met een 'gebrek aan juridische gronden'. Onhoudbaar Annan zei gisteren blij te zijn met het besluit van de oud-pre mier om af te treden, omdat 'de positie van Lubbers onhoud baar werd door de onophoudelij ke stroom berichten in deze con troverse'. Annan: „Ik ben ervan overtuigd dat zijn aftreden in het beste belang is van de Unhcr, de staf en de vluchtelin gen. We hebben deze bladzijde omgeslagen en kunnen een nieuw hoofdstuk beginnen." GPD pagina 5 van zakenman tot VN-topman Lubbers kwam in aanvaring met cultuur VIM Balkenende vindt aftreden onterecht Unhcr-baas is beschermeer vluchtelingen DHAKA - Een veerbootongeval in Bangladesh heeft gisterochtend aan tenminste 79 personen het leven gekost. Een politiewoordvoerder zei dat meer dan honderd opva renden nog worden vermist, maar volgens overlevenden gaat het om veel meer men sen. Het schip kapseisde toen het in de buurt van de hoofdstad Dhaka terechtkwam in een tropische wervelstorm. Overlevenden vertelden dat het schip snel zonk, waar door sommige opvarenden niet uit de veerboot konden ontsnappen. Ongelukken met veerboten doen zich veel voor in Bangladesh. Naar schatting zijn daardoor de afgelo pen 25 jaar tenminste drieduizend mensen omgekomen. Vorig jaar verdronken twee honderd passagiers toen in een plotseling opstekende storm twee veerboten kapseis den. foto Rafiqur Rahman/RTR Het Nederlandse leger heeft gisterochtend een begin ge maakt met de terugtrekking uit het zuiden van Irak. Het eerste kamp, Al Jasser al Jadid bij Al Khidr is nu in han den van de Iraakse autoriteiten. Hier was de Charlie Com pagnie gelegerd met ongeveer 160 militai ren van het 17e Pant- serinfanteriebatal- jon Garderegiment Fuseliers Prinses Irene. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat voelt er niets voor de N61 ook tussen Schoondijke en Biervliet te ver breden tot een vierbaansweg. Het ministerie vindt verbre ding tussen Hoek en Biervliet wel genoeg. De gemeente raad van Sluis had Verkeer en Waterstaat ge vraagd om het hele traject Schoondijke-Hoek vierbaans te maken. Tennisser Roger Federer heeft bij zijn zesde deelna me eindelijk het ABN Am- ro-toernooi in Rotterdam gewonnen. De 23-jarige Zwitser versloeg in de finale de Kroaat Ivan Ljubicic met 5-7, 7-5 en 7-6 (tie break 7-5). Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11,12 en 13; Sport: 15, 16,17,18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Zo'n achtduizend Israëlische kolonisten in de Ga zastrook en in vier kleine neder zettingen op de Westelijke Jor- daanoever krijgen deze week een brief, waarin staat dat ze moeten vertrekken. Het repatrië- ringsbesluit is gisteren genomen door een ruime meerderheid van het Israëlische kabinet. Slechts vijf van de 22 ministers stemden tegen. De beslissing is een belangrijke overwinning voor premier Sharon, die grote politieke moeilijkheden heeft moeten overwinnen om zijn te rugtrekkingsplan aanvaard te krijgen. Maar aan het begin van de kabinetsbijeenkomst liet hij weten dat het voor hem 'geen dag van vreugde' was. „Het is een moeilijke stap voor de kolo nisten, voor de inwoners van Is raël en voor mij", zei hij. De regering ging ook akkoord met het definitieve plan voor de veiligheidsbarrière die het leger bouwt op de Westelijke Jordaan- oever. De barrière is bedoeld om Palestijnse terroristen tegen te houden. Alle grote nederzettin gen komen aan de westelijke, Is raëlische kant te liggen. Het be sluit betekent dat acht procent van de Westoever, met tiendui zend Palestijnse bewoners, offi cieus bij Israël wordt gevoegd. Kritiek Bij de lancering van zijn terug trekkingsplan, in december 2003, kreeg Sharon onmiddel lijk een storm van kritiek over zich heen. Links beschuldigde hem ervan dat hij met het verla ten van de nederzettingen in de Gazastrook wilde betalen voor een blijvende bezetting van gro te delen van de Westelijke Jor- daanoever. Maar het meeste vuur kwam van rechts, met inbe grip van een groot deel van zijn eigen Likoed partij. De kolonis ten en hun aanhang gebruikten woorden als 'verraad' om aan te duiden hoe ze dachten over een premier die in het verleden Is raëlische burgers had aangemoe digd zich in Gaza te vestigen. Fasen Het kabinet bepaalde gisteren dat de ontruiming van nederzet tingen zal beginnen op 21 juli en zal worden uitgevoerd in vier fa sen. Het eerst zijn drie geïso leerd gelegen nederzettingen in Gaza aan de beurt. Vervolgens moeten de inwoners van vier kleine nederzettingen in het noorden van de Westelijke Jor- daanoever vertrekken. De derde fase, de ontruiming van de zes tien nederzettingen in Gush Ka- tif in het zuidelijk deel van Ga za, belooft het moeilijkst te wor den. Tenslotte zullen drie neder zettingen in het noorden van de strook worden ontmanteld. Mi nister van Defensie Mofaz zei te hopen dat de operatie op 1 sep tember zal zijn voltooid. In de maanden daarna zal het leger zich geleidelijk terugtrekken uit de ontruimde gebieden. Het is de bedoeling dat het kabi net na afloop van iedere ontrui mingsfase bijeenkomt om zich te beraden op het vervolg. Als blijkt dat de Palestijnen de ope ratie dwarsbomen, kan de rege ring besluiten de losmaking te bevriezen. GPD Katinka Polderman als winnares op het podium in Leiden. foto Juan Vrijdag/ANP door Luc Oqgel 's-HEER ABTSKERKE - Katin ka Polderman (23) uit 's-Heer Abtskerke heeft afgelopen zater dag in de Leidse Schouwburg de 27e editie van het VARA Leids Cabaretfestival gewon nen. Ze kreeg zowel de jury- als de publieksprijs. De derdejaars stu dente aan de Koningstheater- akademie in Den Bosch won het festival met haar programma 'Polderman'. Daarin staan met name de liedjes centraal, net als in de shows van haar voorbeeld Joop Visser. Polderman is erg blij met haar titel. „Ik had er wel op gehoopt, maar de andere kandidaten waren ook heel erg goed." De jury noemde de Zeeuwse een 'buitengewoon oor spronkelijke theatermaker'. Pol derman bevindt zich met haar ti tel in goed gezelschap. Onder an deren Lebbis en Jansen, De Bloeiende Maagden, Sanne Wal lis de Vries en Javier Guzman gingen haar voor. Katinka Polderman treedt op 1 april op in 't Beest in Goes, pagina 13 Polderman wint met ironie en originaliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1