zc luis wil af van bunker Breskens DE VIN Gemeentehuis moet smaakvol zijn maar niet prestigieus ZONDAG GEOPEND Brugman Politie wil vanaf mei digitaal communiceren Mwwerk wordt gezien als herinnering aan lijden in oorlog kstraf voor (sleuren i familielid Spoorviaduct in oude glorie hersteld autoschade...? Korting op castratie kat Boete voor wraakactie Provincie wijst verkeersborden af Dode katten in Sas van Gent ISf ia zeeuwse almanak Bokbier 19 februari 2005 Thuis in. Hypotheken Verzekeringen Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 -615151 editie Zeeuws-Vlaanderen jRENS - Het dagelijks be- van de gemeente Sluis wil veelbesproken mor- 0kci' aan de Oude Rijks- Breskens. Aacht van Woongoed B-Vlaanderen - de eige- het terrein - werd vo- jrseptember de slopersha- de bunker aange- 1 De Stichting Bunkerbe- daar lucht van en piiddellijk aan de bel bij Eöeente Sluis. Volgens de ■[beschermers is de iwege zijn koepel ymin Europa. De gemeen ste op dat het gebouw «as ingetekend op de ka de kaart, wat betekende geen sloopvergunning uit 1943 daterende ver- ïgswerk was gegeven. De jm'ddaarom direct stilge- agvc :tnt Hl te overtuigen dat sloop van de bunker het verlies van een ge bouw met historische waarde be tekent. Het college van burgemeester en wethouders is echter vastbera den: de bunker mag wat hen be treft tegen de vlakte. „De Stich ting Bunkerbehoud heeft tij dens eèn hoorzitting een warm pleidooi gehouden tot behoud van de bunker, maar toch stel len wij voor niet over te gaan tot een aanwijzing als rijksmonu ment. Wij hebben ons hierbij vooral laten leiden door de mening van de lokale bevolking, die uit historische over wegingen tegen de aanwezig heid van bunkers is. De be woners van Breskens hebben tij dens de Tweede Wereldoorlog materieel en geestelijk veel gele den. Er waren talrijke slachtof- fers te betreuren, met traumati sche gevoelens tot gevolg. De bunker wordt gezien als een her innering aan die gebeurtenis sen", aldus het dagelijks be stuur. Het college voert nog een twee de reden aan. „Daarnaast heb ben wij in een eerder stadium al aangegeven te willen meewer ken aan de uitvoering van het plan Roode Polder van Woon goed. Daarmee zijn wij impli ciet akkoord gegaan met de sloop van cle in dit gebied aan wezige opstallen." Woongoed wil het terrein gereedmaken voor woning bouw. De minister beslist voor 14 juli over het al dan niet ver lenen van een monumentensta tus. Het advies van B en W komt donderdag om 19.30 uur aan de orde in de gemeenteraadsverga dering in het Belfort in Sluis. •lichting Bunkerbehoud zich vervolgens met een voor een monumenten- lot de Rijksdienst voor de aentenzorg. Tot ergernis Zeeuws-Vlaande- de bunker club aanspra- stelt voor alle geleden it als gevolg van de vertra- rtuigen ise gemeenteraad moet ivies uitbrengen aan de secretaris van Onderwijs, en Wetenschappen over jfntuele monumentensta- irtegenwoordigers van de ing Bunkerbehoud zullen Ég tijdens de raadsver- ag nog een poging onder- de raadsleden ervan lELBURG - Een 26-jarige ifr van Ede (G) ontkende ffl in Middelburg een fam- I, hangend aan zijn auto, jen meegesleurd. Politie- rJ. Hopmans was echter lijd van het bewijs en von- uur werkstraf en drie 'ffl voorwaardelijke ge- aisstrat. ren Terneuzenaar meen- hij het slachtoffer de d gegeven om los te la- iat hij zijn auto tot stil- bracht. Het slachtoffer sn andere mening toege- Hij zei dat de verdachte jhem in het krijt stond en zijn arm door het por- mvan de Edenaar had a om het geld te aan pak- barop had de verdachte wipje dichtgedraaid, zo- arm van het slachtoffer wam te zitten, en was sggereden. Het slachtof- toen zijn knieën opge- s Om te voorkomen dat de grond sleepte, tear zei bang te zijn ij" familielid. „Hij wilde verklaarde hij. De iter vond de rol van jchte in het incident, dat Ml in Axel plaatsvond, de bewezen. „Mensen tó slachtoffer schreeu- fijn kleding was bescha- 'hijhad kwetsuren." SI ■■■fl Directrice van VW Zeeuws-Vlaanderen, N. van der Ploeg (links), conducteur A. Huzen en wethouder C. van Schaik openen de wandelroute onder het gerenoveerde spoorwegviaduct bij Schapenbout. foto Peter Nicolai restanten van een spoorlijn en onderde len van overgangen die onlangs in de streek zijn gerenoveerd. Het viaduct maakt deel uit van het Spoorpad. Deze nieuwe wandelroute is een initiatief van de Terneuzense wan delfanaten C. en J. Louwerse. Zij zetten de routes van 7,8 en 14 kilometer uit. Het Spoorpad is de nieuwste wandel tocht van de VW Zeeuws-Vlaanderen. De wandeling voert ook langs mooie plekjes in en rond Axel. door René van Stee SCHAPENBOUT - Het spoorwegvia duct aan de Graafjansdijk bij de buurt schap Schapenbout is weer zo goed als nieuw. Na een grondige restauratie werd het uit 1912 daterende - en tot voor kort zwaar vervallen - bouwwerk gistermiddag officieel geopend. Wethouder C. van Schaik van Terneu- zen memoreerde in zijn toespraak zo wel de geschiedenis als de restauratie van het viaduct, dat een grote rol speel de in de industrialisatie van de Kanaal zone. Weliswaar heeft de laatste tastba re herinnering aan de voormalige spoor weg tussen Mechelen en Terneuzen geen beschermde status, maar het is vol gens de wethouder onlosmakelijk onder deel van het cultuurhistorische erfgoed van de gemeente Terneuzen. A. Verstraeten (94) is blij dat het cul tuurhistorische besef van het toenmali ge Axelse gemeentebestuur er bijtijds is gekomen. Verstraeten heeft een heel werkzaam leven bij de spoorwegmaat schappij Mechelen-Terneuzen gesleten. „Op het laatst was het vervallen via duct een doorn in mijn oog. Gelukkig is op tijd ingegrepen." De klus vergde een investering van ruw weg 124.000 euro. Onder het viaduct is een rustpunt in de vorm vaii een spoor wegovergang - compleet met bankje - ingericht. De gebruikte materialen zijn (Advertentie) ZEEUWS MUSEUM CULTUURDEBAT ZEEUWS IMAGO^ Stiin - Provincie www.zeeuwsmuseum.n door Raymond de Frël OOSTBURG - Het nieuwe ge meentehuis in Oostburg mag niet prestigieus zijn, maar moet wel passend en smaakvol wor den bevonden. Die uitgangspunten ziet het Slui- se college van B en W graag be krachtigd voor de vernieuw bouw van he.t gemeentehuis. De gemeenteraad kan donderdag in stemmen met een pakket aan uit gangspunten voor die vernieuw bouw. In juli vorig jaar schoten WD/Gemeentebelangen, CDA en Nieuw West een voorstel voor een investering van negen miljoen euro af, omdat zij dit in economisch moeilijke omstan digheden onverantwoord von den. Het college moest daardoor op nieuw aan de slag met het opstel len van een plan, om uiteinde lijk alsnog het gemeentelijk ap paraat van Sluis vanaf één loca tie te laten opereren. De gemeente nam ABC Manage ment Groep in de arm voor de begeleiding van het voortraject. In een notitie spreekt het colle ge een aantal ambities uit. Zo wordt uitgegaan van behoud van het bestaande gebouw en het naburige WEA-gebouw. Laatstgenoemd pand is al in be zit van de gemeente. De gemeentelijke gebouwen in Aardenburg en aan het Eligius- plein in Oostburg worden afge stoten. De maandelijkse raads vergaderingen blijven plaatsvin den in het Sluise Belfort, mits de akoestiek en inrichting wor den verbeterd. Afslanking Bij de vernieuwbouw wordt uit gegaan van een afslanking van het ambtelijk apparaat met tien proeent. De parking bij het gemeentehuis moet voorzien in de eigen behoefte. Nu wordt nog al eens gebruikgemaakt van parkeerplaatsen bij de su permarkten Albert Heijn en C1000, maar dat is volgens het college geen blijvende oplos sing. Ook leeft de gedachte om de gemeentelijke sociale zaken (zoals de Stichting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen) en het Centrum voor Werk en Inko men (nu gevestigd in multifunc tioneel centrum Den Hoekzak) onder te brengen in het ver nieuwde gemeentehuis. Een definitief voorstel wordt verwacht in de raadsvergade ring van 26 mei. Over de uit gangspunten wordt donderdag om 19.30 uur in het Belfort be sloten. (Advertentie) (Advertentie) De nieuwe Skoda Octavia Combi al vanaf €20.530,- Nu bij ons in de showroom! »««IE welkom Bil; Mr n Haarmanweg6 W0HUIS TERNEUZEN B.V. 4538 AR Terneuzen EUROGARANTBEDRIJF HAARMANWEG 45 TERNEUZEN 0115 61 21 56 van 12.00 tot 18.00 uur 'Uitsluitend keukenshowroom. Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800 0234560 of kijk op www.brugman.nl TERNEUZEN - De Dierenbescherming Zeeuws-Vlaande ren houdt samen met Zeeuws-Vlaamse dierenartsen in maart een castratie- en sterilisatie-actie voor katten. De Zeeuws-Vlaamse dierenbeschermers volgen daarmee de landelijke actie van de Dierenbescherming, die op Valen tijnsdag werd ingezet. Gedurende de hele maand maart kunnen katten met korting worden 'geholpen'. De actie moet ervoor zorgen dat het geboorte-overschot van jonge katten wordt verminderd. „Vorig jaar hebben we zeshon derd katten binnengekregen, waarvan een groot deel op straat was gegooid", vertelt voorzitter A. Eefting van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Dierenbescherming. Poezen worden met vijftien euro korting geholpen, katers krijgen een reductie van tien euro. Kattenbezitters moe ten een afspraak maken met de dierenarts; bij de meld punten in Biervliet en Terneuzen kunnen kortingsbonnen worden gehaald. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 38-jarige Terneuzenaar wegens vernie ling tot 140 euro boete. De man had op 27 mei in Terneu zen uit onvrede óver de manier waarop de sociale dienst zijn uitkering had behandeld, een schilderij van de ge meente beschadigd. WESTDORPE - Inwoners van Westdorpe blijven voorlo pig opgezadeld met overlast door vrachtwagenchauffeurs die per ongeluk het dorp in rijden. De provincie geeft vooralsnog geen toestemming om borden te plaatsen die de chauffeurs de goede kant op sturen. Ruim een jaar gele den heeft de dorpsraad van Westdorpe om maatregelen ge vraagd. Vrachtverkeer met bestemming Axelse Vlakte rijdt onbewust het dorp in. Dat levert de nodige proble men op bij het omkeren. Er ontstaan soms gevaarlijke si tuaties. Na de plaatsing van de havennummering is de si tuatie niet verbeterd. Een mogelijke oplossing is een ver wijzing met borden op de hoofdroutes, vergelijkbaar met de verwijzing naar Dow. Daarvoor is toestemming nodig van de provincie. De gemeente heeft de zaak daar al aan gekaart, maar tot nu toe zonder succes. SAS VAN GENT - In de omgeving van het Vlaanderen- plein en het Bolwerk in Sas van Gent zijn de afgelopen week drie dode katten gevonden. De katten hebben geen uiterlijke verwondingen. Ze zijn mogelijk vergiftigd. De katten zijn afgevoerd naar een destructiebedrijf. De poli tie verzoekt getuigen zich te melden. door René Schrier GOES - De Zeeuwse politie wil voor Pinksteren (half mei) over schakelen op het digitale com municatiesysteem C2000. Mo menteel gebruikt de politie het systeem op Schouwen-Duive- land als proef. C2000 moet het huidige communicatiesysteem met mobilofoons vervangen. Het is de bedoeling dat de ambu lancediensten. en de brandweer snel na de politie volgen met het C2000-systeem. Met de invoe ring van C2000 moet de kwali teit van de communicatie verbe teren. Een ander aspect van het sys teem is dat het voorlopig in prin cipe niet door derden af te luiste ren is. Op het systeem is de afgelopen jaren al veel kritiek geweest. Het systeem zou in het jaar 2000 in gebruik worden genomen. Aanvankelijk was de kwaliteit niet voldoende. Vervolgens kwam er kritiek vanuit de lande lijke politie dat de kostenlimie- ten meermalen overschreden werden. De klachten over de nieuwe ap paratuur gingen over de ont vangst in gebouwen en bouw werken zoals tunnels, parkeerga rages en andere grote construc ties. De overheid heeft zich in middels op het standpunt ge steld dat als eigenaren van der gelijke bouwwerken willen dat de nieuwe communicatieappara tuur goed werkt, ze daar zelf voorzieningen voor moeten tref fen. De ervaringen die inmiddels zijn opgedaan met de digitale apparatuur van C2000 hebben bij de Zeeuwse brandweer tot positieve geluiden geleid. De brandweer is volop bezig met testen. De Gemeenschappelijke Meldcentrale Zeeland van poli tie, brandweer en ambulances heeft dinsdag de eerste ambulan ces op Walcheren met behulp van het nieuwe systeem gealar meerd. Vooralsnog gaat het om een test. Parallel aan het C2 00 0-systeem gaat P2000 van start: een sys teem van digitale alarmering, be doeld voor brandweer- en ambu lancepersoneel. Op zogenoemde pagers, apparaatjes die zijn te vergelijken met zogenoemde pie pers, zijn de alarmeringen voor deze hulpdiensten te zien. Deze pagers zijn wel voor derden be schikbaar, pagina 22 geknars van de scanner verstomt (Advertentie) f.Mfl ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG! Van 10.00-1600 uur. KUNST ANTIEK Veilingdata: Woensdag 23 februari, aanvang 19.00 uur Donderdag 24 febuari, aanvang 13.30 uur en 19.00 uur, Overige kijkdagen: Ma. 21 feb. 10.00-18.00 uur. Di. 22 feb. 10.00-20.00 uur. Wo, 23 feb. 10.00-18.00 uur. Do. 24 feb. 10,00-12.00 uur. Meer info: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74,4331 PX Middelburg Telefoon 0118-650680 Uitgeteld zat ie 's avonds op de bank, die Terneuzense veer tiger. Hard gewerkt, wat zor gen aan zijn kop, hij had het eigenlijk wel gehad. Vrouw lief zag het en liep naar de koelkast. „Welke ivil je?", vroeg ze, een fles bokbier en een gewone püsener in de lucht houdend. Maar ook daarover wenste hij niet meer na te denken. Om te voorko men dat hij op deze 'vreselij ke dag' ook nog maar één woord hoefde te zeggen, maakte hij allebei de flesjes maar open. Zo werd het toch nog gezellig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73