gestage groei van kinderopvang 'ZC Cios-studenten in de bres voor goed doel Onzekerheid over aanleg van fietspad 1Ê. Goesenaar krijgt werkstraf voor cafégeweld PZC b 13 jieuwe wet blijkt voor veel ouders financieel gunstig uit te pakken iscussie over geven gratis lentiteitskaart AAZET ÊpPj Bezoek de Auping Vision Store voor het grootste voordeel auping Brommer en auto botsen Winkelinbraken in Middelburg Gemeente wil bunker slopen Plan Pieter Mogge Academie m. zaterdag 19 februari 2005 •djarmen van der Werf gS- Kinderopvang op de Be- aden blijft gestaag groeien, nieuwe wet op de kinderop- 2(lje 1 januari is ingegaan, 1 niet geleid tot een vermin de vraag, zoals van te voren isvoorspeld. nd, directeur van Kinder- ung de Bevelanden, staat er (van te kijken. Verhalen dat kinderopvang voor veel ou- ste duur zou worden, heeft nn begin af aan niet ge- al „Het lastige was dat eind r jaar iedereen - politici, Êonden - elkaar ging napra- jtjBURG - Minima in Veere •ten hun identiteitskaart gra- trijgen van de gemeente. Dat ijl PvdA/GroenLinks-raads- lobse. denkt de gemeente er .iechter nog niet aan, laat zij en. De gemeente meent dat sn die leven van een uitke- d zich daarvoor zullen moe- identificeren en dus al een jtiiicatiebewijs hebben. ziet eveneens weinig 'eding voor het gratis uitde- nnindentificatiebewijzen. i is gewoon verplicht je te m identificeren. Dat is inieuw. Wij gaan ervan uit iedereen zijn noodzakelijke Kanskosten kan opbren- K. Geesink van de af- gsociale zaken, fatis identiteitskaart gaat voorbij aan sociale minima l van Loon van de gemeen- iddelburg. „Het verstrek- 'an vergunningen aan asiel- ersis iets anders, omdat dit om honderden euro's, as hebben we geen extra stom burgers gratis identi- aarten te geven", aldus tvoering OKK ÜELDINGE - Muziekvereni- jOKK uit Wemeldinge geeft ivond haar jaarlijkse uitvoe- concert begint om 20.00 uur •oipshuis De Wemel. (Advertentie) ÖZIJNEN - ZONWERING IIJ aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal 'Ahb Efneiweriüng met www.aazet.nl ,'l |Me -Tel. 0113-330333 amvoorden toorgklachten: C800-0231231 tpmaandag t/m vrijdag Nurende de openingstij- 'ïMerdags tot 12.00 uur ÏOACTIE KVELANDEN/THOLEN ^tionspark 28 babus31 ^3) AA GOES ■-0113-315670 ^0113-315669 "ail: redgoes@pzc.nl Balkenende (chef) ^9f'd Huibers "iekevan der Jagt jfebPaardekam tan de Vries (sport) ifiormen van der Werf <VLE REDACTIE l^tionspark 28 'bus 31 AA GOES |5|; (0113)315500 ^(0113)315669 j^ail: redactie@pzc.nl tRNET Jj'w.pzc.nl T'Oiail: web@pzc.nl ten over de nieuwe wet op de kinderopvang, dat die voor veel ouders financieel negatief zou uitpakken." In reactie op die geluiden heeft kinderopvang De Bevelanden al oktober en november 2004 voor alle klanten uitgerekend wat de invoering van de wet voor hen 'netto' ging betekenen. „Dat was een enorme operatie, maar het heeft wel geholpen om de mensen een beter inzicht te ge ven", aldus Brand. De nieuwe wet is inmiddels an derhalve maand van kracht. De effecten in de praktijk van alle dag zijn bekend. Volgens Brand is er van een negatief financieel effect voor de meeste ouders geen sprake. Bij Kinderopvang de Bevelanden is zelfs vijfenze ventig procent van de klanten er financieel op vooruit gegaan, met name omdat ouders die geen vergoeding van hun werk gever kregen, nu door de over heid worden gecompenseerd. Zij moesten voorheen alles zelf betalen. Twintig procent van de ouders is niet duurder of goedkoper uit; vijf procent voelt de nieuwe wet wel in de portemonnee. De laat ste groep behoort tot hogere in komens. „Hoe hoger het inko men, des te lager is de tegemoet koming van de belastingdienst", verklaart Brand. „Wie meer dan 60.000 euro bruto verdient, is er daarom met de nieuwe wet op achteruitgegaan. Alle mensen die een bruto-inkomen hebben tot 45.000 euro, hebben voor deel van de nieuwe wet, zeker als zij een werkgever hebben die niet meebetaalt aan de kinderop vang. Voor die mensen was de kinderopvang vroeger moeilijk toegankelijk, terwijl ze nu netto tussen de één en twee euro per uur betalen." Rompslomp Voor ouders brengt de nieuwe wet wel meer rompslomp mee. Zij moeten in principe zelf bij de belastingdienst aankloppen en de werkgeversbijdrage zien te krijgen. Kinderopvang de Be velanden heeft daar iets op ge vonden, in de vorm van een full service pakket. Brand: „Ouders krijgen dan alleen een rekening van ons voor de kosten die zij zelf moeten betalen. Wij regelen de rest met de belastingdienst en de meeste werkgevers." Van de zeshonderd ouders die klant zijn bij Kinderopvang de Beve landen, maken er vierhonderd gebruik van deze service. Een minpunt is dat organisaties die voor werkgevers de kinderop vang regelen, niet altijd zo snel uitbetalen aan de ouders, waar door zij het tijdelijk zelf moeten voorschieten. De onheilstijdingen over de nieu we wet zijn niet uitgekomen. Brand merkt een gestage groei van de vraag. Het aantal vrou wen dat gaat werken, neemt in Zeeland volgens haar nog steeds toe. Zeeland had wat dat betreft landelijk een achterstand. Om aan de vraag te voldoen, gaat Kinderopvang de Bevelanden op korte termijn uitbreiden. Het aantal groepen in Kapelle en Heinkenszand wordt dit voor jaar uitgebreid van twee naar drie. „Kinderopvang wordt", stelt Brand, „steeds vanzelfspre kender." Charles Potin, Erika Burger en Evelien Tak (vlnr), organisatoren van het zwemevenement in Sportpunt Zeeland. door Joeri Wisse en Harmen van der Werf GOES - Jongeren keren traditionele ver enigingen de rug" toe, zo berichtte het Sociaal-Cultureel Planbureau (SCP) de ze week. Als politieke partijen, vrou wenorganisaties, vakbonden en omroe pen ooit al een grote aantrekkings kracht op jongeren hebben gehad, dan zou het nu écht slecht gaan. Maar, voeg de het SCP gelijk toe, dat betekent ze ker niet dat jongeren minder idealis tisch zijn. Drie studenten van het Cios in Goes leveren het bewijs. Erika Burger (18) uit Tholen, de Middel burger Charles Potin (21) en Evelien Tak (19) uit Roosendaal volgen bij het Cios de opleiding tot gymleraar voor het basisonderwijs. In de nacht van vrij dag 25 op zaterdag 26 maart gaan zij iets bijzonders doen. Ze houden een nachtzwemmarathon in het zwembad van Sportpunt Zeeland. Iedereen mag meedoen, niet alleen om een prestatie te leveren, maar ook voor een goed doel, voor een weeshuis met aids-kinderen in Oeganda. „Het is een opdracht van school, voor het vak basis- management", vertelt Erika Burger. „We moeten een evemenent organise ren. De ervaring die je daarmee opdoet, kan later van pas komen. Als je een sportdag of een personeelsdag voor een basisschool moet opzetten, bijvoor beeld." Maar ja, alleen een festijn op touw zet ten, dat vonden de drie Cios-studenten iets te mager. Ze wilden niet 'zomaar' wat doen. Theo van Teijlingen, docent levensbeschouwing op het Cios, heeft hen op het idee gebracht. Zijn zus zit in Oeganda. Zij heeft daar zo'n vier jaar geleden een weeshuis voor aids-kinde- ren opgericht, voor kinderen die tussen wal en schip vallen. Van Teijlingen: „Tijdens de lessen sprak ik daar wel eens over. Zo zijn die studenten bij dat goede doel uitgekomen." Erika Burger straalt enthousiasme uit. „Organiseren is leuk", zegt ze, „maar het is des te leuker als daar nog iets ach ter zit. We hebben daarom gekozen voor de organisatie van iets groots, wat die zwemmarathon toch is." Ze hadden het zich wel gemakkelijker kunnen maken. Evelien Tak, Erika Bur ger en Charles Potin moeten echt de boer op. Gistermiddag liepen ze cafés aan de Grote Markt in Goes af om zwemliefhebbers te strikken voor - hoe kan het anders - het recreatieve deel van de marathon. Tien teams hebben zich inmiddels inge schreven voor de andere categorie, de categorie voor de meer prestatie-gerich te zwemmers. Zij komen van sportver enigingen én het Cios. Zeshonderd Zeshonderd deelnemers, dat is het doel waarnaar de initiatiefnemers streven. Dat getal is niet voor niets gekozen. Eve lien Tak: „Goes viert zeshonderd jaar stadsrechten, vandaar." Of dat aantal haalbaar is? Evelien durft het niet te voorspellen. „Maar het begint goed te lopen." Het was eerder .deze week nog niet hele maal duidelijk of het evenement echt door zou gaan. Minstens zeventien teams met acht tot twaalf leden zouden foto Willem Mieras zich voor 10 maart moeten melden. Soms gaan dingen snel. Het organise rend trio is uit de geldzorgen dankzij een sponsor, café 't Boeike in Goes. Was het eerst nodig om zeventien teams te halen om uit de kosten te komen, zoals de huur van het zwembad. Nu draait het er vooral om zoveel mogelijk zwem mers binnen te halen voor de gezellig heid en het goede doel. De deelname per team kost vijftig euro. Superprestatie Wie denkt dat de deelnemers aan de zwemnachtmarathon een superpresta tie moeten leveren, heeft het mis. Twaalf uur zwemmen is er niet bij. Eve lien Tak: „Je zwemt in een ploeg en steeds wordt er gewisseld. Iedere zwem mer ligt hooguit anderhalf uur in het water." Alleen maar baantjes zwemmen hoeft ook niet. Elk uur heeft een eigen 'handicap'; zwemmen in het donker, met een bal of zonder de benen te bewe gen. Vrijdagavond 25 maart om acht uur gaat de nachtzwemmarathon van start, zaterdagmorgen om acht uur is de fi nish. Bij het ochtendgloren hopen de or ganisatoren dat er zeker duizend euro op de teller staat. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 47-jari- ge inwoner van Goes voor een vechtpartij in een café veroor deeld tot vijftig uur werkstraf. De man was 2 april samen met zijn dochter naar het café in Kat ten dijke gegaan. Het doel was om veertig euro te incasseren, want dat bedrag had de vrien din van zijn dochter als achter stallig loon nog tegoed van de ca fébaas. De vriendin zou na haar ontslag verschillende keren te vergeefs om haar geld hebben gevraagd. Vader en dochter gin gen daarop verhaal halen, maai de confrontatie liep al snel uit de hand. De cafébaas kreeg klap pen en schoppen van het duo te verwerken. Ook sneuvelde er een barkruk, glazen en servies. De Goesenaar had het grootste aandeel en werd veroordeeld tot vijftig uur werkstraf. Zijn doch ter kreeg eerder al dertig uur taakstraf opgelegd. Zij had ook de helft van de 464 euro schade vergoed. Haar vader moet de an dere helft (232 euro) betalen. Brouwershaven verzorgt mor gen een alternatief Manhuistuin- concert in Theater De Mythe in Goes. Het repertoire bestaat uit populair klassieke stukken. Het concert begint om 12.00 uur. Advertentie Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland Auping Auronde 180 x 200 cm, incl. matras en vlak spiraal Nu 999,- Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Auping Vision Store Axel stunt met droomkortingen op alle Auping-modellen. Dit geldt dus ook voor de exclusieve modellen die u alléén in de Auping Vision Store aantreft. Pot Interieur. I vision 1 store GOES - Een zestienjarige bromfietser uit de gemeente Borsele is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrij ding op de Fruitlaan in Goes. Een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beveland wilde rond half negen op de Fruitlaan rechtsaf slaan, maar liet daarbij de brom fietser niet voorgaan. De bromfietser reed op dezelfde weg als de automobiliste en ging ook in dezelfde richting. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij beide voertui gen beschadigd raakten. De jongen liep een schaafwond op aan zijn been. MIDDELBURG - Bij een winkelinbraak in Middelburg is voor enkele duizenden euro's aan computerapparatuur ge stolen. De inbraak in de winkel, aan de Londensekaai, vond plaats in de nacht van donderdag op vrijdag. Die zelfde nacht is ingebroken in een winkel in de Lange Gee- re. Of daar ook spullen zijn verdwenen, is niet bekend. BRESKENS - Het dagelijks bestuur van de gemeente Sluis wil af van een veelbesproken mortierbunker aan de Oude Rijksweg in Breskens. In opdracht van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen - de eigenaar van het terrein - werd vorig jaar september de slopershamer tegen de bunker aangebeukt. De Stichting Bunkerbehoud kreeg daar lucht van en trok onmiddellijk aan de bel bij de gemeen te. Volgens de bunkerbeschermers is de bunker vanwege zijn koepel zeldzaam. De gemeente merkte op dat het ge bouw niet was ingetekend op de kadastrale kaart, wat be tekende dat er geen sloopvergunning voor het uit 1943 da terende verdedigingswerk was gegeven. De sloop werd daarom direct stilgelegd. De Stichting Bunkerbehoud richtte zich vervolgens met een aanvraag voor een monu mentenstatus tot de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Tot ergernis van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, die de bunkerclub aansprakelijk stelt voor alle geleden scha de als gevolg van de vertraging. Vertegenwoordigers van de Stichting Bunkerbehoud zullen donderdag tijdens de raadsvergadering nog een poging ondernemen om de raad ervan te overtuigen dat sloop van de bunker het verlies van een gebouw met historische waarde betekent. ZIERIKZEE - De plannen voor de Pieter Mogge Acade mie nemen een steeds vastere vorm aan. Begin april wordt de studiegids gepresenteerd en dan wordt ook een begin gemaakt met de werving van studenten. Bestuur ders heeft initiatiefnemer en projectleider P. Groen voor de Pieter Mogge Academie nog niet kunnen vinden, maar dat is vooralsnog het enige dat tegenzit. Op maandag 5 september beginnen de eerste lessen van negen verschil lende cursussen, onder meer over 'geologie, Engelse litera tuur-, Nederlands recht en parlementaire geschiedenis. Elk cursusblok bestaat uit tien lessen, verspreid over evenzoveel weken. Nu hij docenten heeft kunnen aantrek ken en leden van de programmaraad aan het werk zijn, wil de initiatiefnemer studenten gaan werven. Tijdens de bijeenkomst op 28 februari zullen daarvoor voorstellen ge presenteerd worden. De studiegids moet op 3 april uitko men. Meer informatie over de academie is te vinden op www.pietermoggeacademie.tk. len op de Dierikweg, maar het rii- sico dat er wat gebeurt op zo'n gevaarlijke smalle weg is groot." De dorpsraad dringt al jaren aan op een fietspad. Het waterschap onderhandelt sinds september 2003 met de grondei genaren. Tien dagen geleden besloten de boeren die nog geen koopover eenkomst hebben getekend de hulp in te schakelen van de Zui delijke Land- en Tuinbouworga nisatie (ZLTO). Die organisatie adviseert de boeren in de onder handelingen met het water schap. L. de Oude van de landbouwor ganisatie denkt dat het niet zo'n vaart loopt met een eventuele onteigening. „In 99 van de 100 gevallen komen we er wel uit met een partij als het water schap." Dat de twee boeren niet eerder zijn overgegaan tot verkoop heeft volgens De Oude te maken met onervarenheid bij zulke on derhandelingen. „Ze maken zo iets vaak maar één keer in hun leven mee. Als de onderhandelin gen op de spits worden gedre ven, krijgen ze snel het gevoel dat ze machteloos staan." De ZLTO is, meldt De Oude, mo menteel in onderhandeling met het waterschap over de verkoop voorwaarden. Een woordvoer ster van het waterschap geeft aan dat ër niet over de prijs kan worden onderhandeld; voor iede re verkoper gelden dezelfde voorwaarden. door Joeri Wisse OUDELANDE - De aanleg van een fietspad langs de Dierikweg tussen Oudelande en de Stelse- dijk bij Kwadendamme loopt mogelijk grote vertraging op. Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht twee grondeigenaren die hun land niet willen verko pen te moeten onteigenen. Zeeuwse Eilanden moet in to taal van acht eigenaren een strook grond van acht meter breed verwerven om het fiets pad aan te kunnen leggen. Twee akkerbouwers die grond bezit ten langs de weg, weigeren te gen de geboden prijs te verko pen. Samen bezitten de twee boeren bijna de helft van de benodigde grond. Aan het eind van de vol gende week laten ze weten of ze van gedachten zijn veranderd. Mocht dit niet het geval zijn, dan gaat het waterschap over tot onteigening. Als van alle be zwaarprocedures gebruik wordt gemaakt, duurt het zeker een jaar voordat de klus kan wor den aanbesteed. „Dat zou een vervelende situa tie opleveren", denkt B. de Wil de van de dorpsraad van Oude lande. Hij maakt zich vooral zor gen over de veiligheid van de scholieren die vanuit Oudelan den en Ellewoutsdijk via de Die rikweg naar Goes fietsen. De Wilde: „Onder de fietsers zijn nog geen slachtoffers geval- De dorpsraad van Oudelande maakt zich zorgen over de veiligheid van de scholieren die via de smalle Dierikweg naar Goes fietsen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59