Lubbers woest over rapport Outlaws België staan terecht voor moord op mede-clublid Moskou zet nucleaire samenwerking met Iran gewoon voort !TA dreigde in brief [LM met aanslagen furks-Cyprioten naar de stembus Protesten tegen staatsgreep koning Nepal in kiem gesmoord Minister Bot verwacht goede afloop van affaire Einde belastingparadijs Gibraltar Elizabeth boos over trouwlocatie Immigrant moet Duits lezen Sterftecijfer Zuid-Afrika stijgt fors Pest breekt uit in Congo Vier aanslagen op sjiitische doelwitten Irak Gewichtsverlies als gevolg van kanker? Met drinkvoeding kunt u er iets aan doen. Gratis proefpakket? 0900-235 28 42 (lokaal tarief) of kijk op www.voedingsinformatie.nl KATHMANDU - Politie-agenten arresteren een demonstrant in de Nepalese hoofd stad Kathmandu. Tal van tegenstanders van de staatsgreep van koning Gyanendra wilden de Dag van de Democratie aangrijpen om te betogen, maar de politie trad streng op. De Nepalese monarch greep zelf de dag aan om de coup te verdedigen. Zijn verklaring werd gisteren verspreid. De vorst heeft op 1 februari alle macht naar zich toe getrokken en politieke leiders gevangen gezet. Hij deed dat naar ei gen zeggen om de democratie te beschermen tegen de maoïstische guerrillastrijders en corrupte politici. De telefoon in Nepal werkte gisteren niet meer om te voorko men dat demonstraties werden georganiseerd, zo berichtten inwoners van Kath mandu aan de BBC. Het leger van Nepal en dorpelingen hebben de afgelopen da gen bij verschillende acties zeker 43 opstandige maoïsten gedood. Dat meldde een legerwoordvoerder in de krant The Himalayan Times, foto Narendra Shrestha/EPA lot bereid tot rotere bijdrage an training van raaks leger ,prAns Bouwmans ISHINGTON - Nederland is reid een grotere bijdrage te le nen aan het trainen van mili- Iren en politie in Irak, maar gmoeten de Verenigde Staten ,1 met een concreet plan ko- itii' |t heeft minister Bot van bui- ilandse zaken zijn Amerikaan collega Rice laten weten. De <e bewindslieden bespraken Washington de veranderende fderlandse inspanningen in l,|e 1400 Nederlandse mili- ucn gaan volgende maand fis. cezei het Nederland niet kwa- ;lenemen dat het zijn militai- i terughaalt en bedankte ons id voor alle inspanningen. De dedandse bijdrage wordt an- sjaar niet onbelangrijker, los Rice, ook al erkende ze iag een zo groot mogelijke Itinationale troepenmacht in l; te willen zien. Nederland ivolgens de Amerikaanse mi- ster nog steeds helpen in Irak, da'meer door het trainen van Izen. idit moment heeft Nederland officieren ingezet om Iraaks iligheidspersoneel op te lei- ttaantal zou omhoog kunnen, ar volgens Bot moet er wel ist gekeken worden naar wat [ere Navo-landen kunnen en. Nederland heeft al een re lief zware taak op zich geno men is ook nog in Afghanis- lactief, aldus Bot. Hij denkt i hooguit 'tientallen' mensen 03. sen Bot blikten gisteren ook »ruit op het bezoek van presi- it George Bush aan Europa [geilde week. Bot zei de in- l te hebben dat niet alleen Amerikaanse toon is veran- d,maar dat ook de bedoelin- i.serieus zijn. „Amerika wil lijken of het mogelijk is geza- nlijk op te trekken met Euro- meningsverschillen gaan lover de doelstellingen - vre- vnjheid en stabiliteit - maar r de methodes, aldus Bot. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Minister Bot van Buitenlandse Zaken blijft 'vol vertrouwen dat de zaak-Lubbei'S goed afloopt'. Hij zei dit gisteren in Washing ton in een reactie op een vernieti gend intern rapport van de Vere nigde Naties over ongewenst sek sueel optreden van Unhcr-top- man Lubbers vorig jaar. Bots 65-jarige partijgenoot maakte zich als Hoge Commisa- ris voor de Vluchtelingen vol gens het VN-bureau voor intern toezicht schuldig aan seksuele intimidatie en machtsgebruik. Minister Bot zei na afloop van zijn ontmoeting met zijn Ameri kaanse collega Rice dat hij ver onderstelde dat de affaire afge sloten was. De minister zei de in houd van het rapport niet te ken nen. Ook zei hij de gevoelige kwestie niet met Rice te hebben besproken. „Het is een zaak van de VN." Lubbers zelf reageerde gisteren woedend op het verhaal over zijn vermeende seksuele intimi datie en machtsmisbruik in de Britse krant The Independent. „Een tien maanden durende las tercampagne heeft nu zijn hoog tepunt gevonden", liet hij we ten. Lubbers stelt dat een ding hem wel duidelijk is geworden: „Sme righeid kent geen tijd. Mijn woe de betreft vooral wat mijn echt genote en gezin wordt aange daan. Mijn echtgenote is ruim denkend en zij weet als geen an der dat voor mij vrouwvriende lijkheid, hoffelijkheid en harte lijkheid de sleutelwoorden zijn. Vunzigheid past daar niet bij", aldus de verklaring van de vroe gere CD A-premier. Lubbers stelt verder: „Voor de ingediende klacht was geen en kel bewijs, geen enkele andere klacht werd ingediend." De In dependent meldde gisteren dat het interne onderzoek van de VN naar de beschuldigingen te gen Lubbers vorig jaar vernieti gend was. Klachten van anonie me medewerksters 'duiden op een patroon van seksuele kwel ling door Lubbers', citeerde The Independent uit het rapport. In het verslag van mei 2004 staan naast details over de aan klacht die een 51-jarige mede werkster van de VN-vluchtelin- genorganisatie in april van dat jaar tegen Lubbers indiende, anonieme beschuldigingen van vier andere vrouwen. VN-secre- taris-generaal Annan liet zijn onderdirecteur na overleg met juridische experts in juli vrijuit gaan. De beschuldiging over 'on gewenst fysiek contact' viel vol gens de hoogste VN-baas niet te bewijzen. Wel kreeg Lubbers, die seksuele intimidatie altijd heeft ontkend, van Annan een berisping. Niet blij Ook gisteren werd Lubbers bij zijn baas ontboden. Volgens Lubbers was Annan 'daar uiteraard niet blij mee'. „Want hij heeft al genoeg aan zijn hoofd". ANP/GPD zaterdag 19 februari 2005 5 BRUSSEL - De Britse regering zal een fiscaal zeer voorde lig stelsel op de kroonkolonie Gibraltar afbouwen. De hui dige regeling voor brievenbusmaatschappijen wordt eind 2010 afgeschaft. Over de overige bedrijven op Gibraltar is er nog geen akkoord tussen Londen en eurocommissaris Kroes, die de belastingregeling staatssteun noemt. Vanaf de tweede helft van 2006 kan geen enkele onderne ming zich nog inschrijven op de regeling. Tot die tijd wordt het aantal nieuwkomers beperkt. Het belastingdouceurtje houdt in dat bepaalde bedrijven op Gibraltar hooguit 425 euro belasting per jaar betalen. De gewone bedrijfsbelasting op de kroonkolonie is 35 pro cent. ANP LONDEN - De Britse koningin Elizabeth is 'razend' over de verandering van de trouwlocatie van haar zoon Char les en zijn vriendin Camilla Parker Bowles. Dat meldde de Britse tabloid The Sun gisteren. Kroonprins Charles liet donderdag weten dat het huwe lijk niet in het kasteel van Windsor, maar in het naastgele gen stadhuis is. Het kasteel had alleen met een speciale be schikking aangewezen kunnen worden als plaats voor het burgerlijk huwelijk. „De koningin is van mening dat met een dienst in een gemeentehuis het mysterie rond het ko ninklijk huis definitief verdwijnt", aldus een anonieme bron. ANP/AFP KOBLENZ - Om in te burgeren in de Bondsrepubliek Duitsland moet een immigrant een Duits krantenartikel kunnen lezen. Dit bepaalde een rechtbank in Koblenz gis teren. De rechters moesten oordelen over de verblijfssta tus van een sinds 1985 in Duitsland wonende Libanees. Zijn pogingen om te blijven zijn nu mislukt, nadat was ge bleken dat hij niet is staat is een krantenartikel te lezen. Volgens de rechter heeft hij genoeg tijd gehad om Duits te leren lezen. ANP/DPA PRETORIA - ITet sterftecijfer in Zuid-Afrika is tussen 1997 en 2002 met 57 procent gestegen. Dat bleek gisteren uit gegevens van het Zuid-Afrikaanse bureau voor statis tiek Stats SA. Het sterftecijfer steeg van 318.287 in 1997 tót 499.268 in 2002. Vooral de ziekte aids eist veel levens. In de leeftijds categorie tussen 20 en 49 jaar is aids de belangrijkste doodsoorzaak. ANP/AFP/RTR GENEVE - In het noordelijke deel van de republiek Con go is de pest uitgebroken. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) meldt dat de ziekte al aan zestig mensen het le ven heeft gekost en dat waarschijnlijk nog eens 350 ande ren zijn besmet. Volgens de WHO is de ziekte uitgebroken in een diamant mijn ten noorden van de op drie na grootste stad van Con go, Kisangani. De organisatie wil niet zeggen om welke mijn het gaat, maar zij kon wel melden dat alle slachtof fers mijnwerkers zijn. GPD/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland heeft het volste vertrouwen dat Iran niet van plan is een kernbom te ma ken. Moskou zet daarom de nu cleaire samenwerking met Iran voort. De Russische president Poetin zei dit gisteren na bespre kingen met de Iraanse nucleaire onderhandelaar Rowhani. Rowhani zei in Moskou dat Iran vastbesloten is gebruik te ma ken van zijn recht kernenergie te gebruiken voor vreedzame doeleinden. Hij verwees naar in schattingen van het Internatio naal Atoomenergieagentschap en zei dat niemand er meer aan twijfelt dat het Iraanse nucleai re programma vreedzaam is. Poetin spreekt 24 februari zijn Amerikaanse ambtgenoot Bush in Bratislava. De Russische lei der is door zijn Iraanse collega Khatami uitgenodigd voor een staatsbezoek aan Iran. Vooral de Verenigde Staten heb ben al jaren grote druk op Mos kou uitgeoefend om op te hou den met de bouw van een kern centrale in Iran. Iran wendde zich hier al in 1993 voor tot Rus land omdat westerse onderne mingen onder Amerikaanse druk niet thuis gaven. Het ging in de eerste plaats om de voltooiing van een ooit door een Duitse onderneming begon nen bouw van een kerncentrale in de provincie Bushehr. In 1995 sloten Teheran en Moskou hier over een contract van bijna een miljard dollar. De kerncentale zou na veel oponthoud in 2006 klaar moeten zijn en in werking komen. Voorwaarde Iran verplicht zich daarvoor gebruikt nucleair materiaal te rug te sturen naar Rusland. Dat was voor de Russen de voor waarde om de door hen gebouw de kerncentrale in de Iraanse provincie Bushehr te laten draaien. De Verenigde Staten en Israël stellen al sinds de eerste Russisch-Iraanse akkoorden dat de gewenste elektriciteitspro ductie in de kerncentrale een dekmantel is voor de ontwikke ling van kernwapens. Om ervoor te zorgen dat Iran dat niet al te eenvoudig kan, wil len de Russen de gebruikte nu cleaire brandstof terug. Daar over zijn de afgelopen jaren ver schillen van mening gerezen on der meer over de afwikkeling van de kosten van teruggave. Maar die lijken met de onderte kening van een akkoord op 26 fe bruari in Teheran uit de wereld. De Russische topman voor atoomenergie, Roemjanzev, te kent dan voor zijn land het defi nitieve akkoord waarmee de kerncentrale na meer dan dertig jaar kan worden voltooid en kan gaan draaien. ANP/AFP BAGDAD - Door een aanslag met een autobom op een sji itische moskee in Iskandariya ten zuiden van de Iraakse hoofd stad Bagdad zijn zeker zeven personen om het leven geko men. Het ging om zeker de vierde aan slag gisteren op de sjiitische moslimmeerderheid van Irak. In totaal kwamen gisteren 28 men sen om het leven. De aanslagen vonden plaats aan de vooravond van Ashura, de belangrijkste hei lige dag op de sjiitische kalen der. Vorig jaar kostten zelfmoord aanslagen te midden van Ashu- ra-pelgrims in Bagdad en Karba- la aan 171 mensen het leven. ANP/RTR (Advertentie) [onze redactie buitenland liDRID - De Spaanse veilig- (Isdiensten onderzoeken een if die op 5 februari naar de toren van de KLM in Spanje istuurd. In de brief kondig de Baskische terreurbewe- ilagen op toeristische Ion aan. 'toeft de krant El Mundo gis- s gemeld op gezag van sanse juridische bronnen. De M wilde niet reageren op het ocht en noemde het 'een vei- leidskwestie'. El Mundo waarschuw de ETA in de brief dat 'ze de Hbeid van buitenlandse niet kan garanderen. Scheidingsbeweging herin- de aan de aanslagen die ze in Men 2004 op toeristische doe len pleegde. Ook liet de groepe ring weten dat ze zich bij het plegen van aanslagen niet zal be perken tot het zomerseizoen. In hetzelfde schrijven benadrukte de ETA dat het niet de bedoe ling is burgerslachtoffers te ma ken onder de bevolking en toe risten. Ook meerdere buitenlandse am bassades in Spanje ontvingen de afgelopen dagen een brief, waar in de ETA voor aanslagen waar schuwde. Het ministerie van Buitenland se Zaken laat weten dat ook de Nederlandse ambassade in Madrid een waarschuwings brief van de ETA heeft ont vangen, maar dat die niet spe cifiek aan Nederland gericht was. Andere EU-ambassades ontvingen dezelfde verklaring. ANP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Drie leden van de motorbende Outlaws staan in Antwerpen terecht voor de moord op een clublid. Justitie is ervan overtuigd dat de moord door de organisatie is opgelegd. De verdachten zelf, alle drie lid van het Mechelse afdeling van de Outlaws, houden de lippen stijf op elkaar. In vergelijking met de Neder landse zaak tegen de vijftien le den van de Nomads is de rechts zaak in Antwerpen 'klein bier', zoals de Vlamingen zeggen. Maar er zijn ook parallellen. Net als voor de leden van de ri valiserende Heli's Angels geldt voor de Outlaws (samen met de Heli's Angels en de Bandidos de 'big three' genoemd: de drie grootste motorbendes ter we reld) de absolute zwijgplicht. En net als in Nederland zijn ver dachten en slachtoffer(s) üd van dezelfde organisatie. Garantiekaart Het met kogels doorzeefde lichaam van de 31-jarige Jan Wouters, bijgenaamd Jakke, wordt op 2 april 2000 in Gelden aken aangetroffen. Hij kan geï dentificeerd worden aan de hand van de garantiekaart van zijn Harley Davidson. Al snel wordt de schoonbroer met wie hij overhoop ligt, met de bij naam Chico, verdacht van de moord. In de woning van Chico (42) worden kledingstukken aan getroffen met bloedspatten. En ook aan zijn laarzen kleeft bloed, afkomstig van het slacht offer. De politie gaat ervan uit dat Jak ke is doodgeschoten in het club huis van de Outlaws in Meche- len en dat zijn lichaam later langs de weg is gedumpt. Vol gens Chico en de andere twee verdachtenzaten zij op de avond van de moord in het clubhuis te kaarten. Jakke zou even zijn langs geweest. Op de beelden van de bewakingscamera zagen ze dat hij bij iemand in de wa gen instapte. Dat was de laatste keer dat ze hem levend zagen, beweren ze. De 'bikers' ontken nen elke betrokkenheid bij de moord. Op vragen van de rech ter weigeren ze consequent te antwoorden. Tot grote frustra tie van de raadsman van Chico, die er al na vier dagen de brui aan gaf. Gevolg was dat het pro ces enkele weken werd stilge legd. Chico moest op zoek naar een nieuwe advocaat. Opgelegd Voor het Openbaar Ministerie staat als een paal boven water dat de moord door de organisa tie is opgelegd, Het motief: Jak ke zou met de Outlaws hebben willen kappen. De uitspraak in het proces tegen de drie Outlaws wordt eind vol gende week verwacht. GPD üjans Geleijnse 'IE - De Turks-Cyprioten ho- 11 net de (vervroegde) parle- n'sverkiezingen zondag hun «nationale isolement te kun- 'beëindigen. De voortekenen jSuiistig. Deze week was er, ff luid protest van de «B-Cypriotische regering, Wstê bezoek van een Ameri- B handelsdelegatie aan het 'fee deel van het eiland. ;^r werd premier Talat van 'toen door Turkije erkende Republiek van W-Cyprus ontvangen door Voorzitter Barroso. Maar ■biet bezoek van de Ameri- !r,Se delegatie, met vertegen- ^digers van tien grote bedrij- |if de Grieks-Cypriotische Mng'dwars. If^ties, ingesteld na de invasie van het eiland in 1974, zorgden ervoor dat het Turkse deel economisch geheel afhankelijk bleef van Turkije. Daaraan lijkt na de toetreding van Cyprus tot de EU en de ko mende onderhandelingen met Turkije over het EU-lidmaat- schap een einde te komen. Direct handelsverkeer met het Turkse deel zien de Grieks-Cy prioten als een impliciete erken ning van wat zij de 'Turkse pseu- do-republiek' noemen. Maar de internationale steun voor dit standpunt is afgenomen sinds de Grieks-Cypriotische regering bij een referendum over hereni ging van het eiland een 'nee' ad viseerde. De Grieks-Cyprioti sche kiezers volgden dat stand punt, terwijl aan Turkse kant een overgrote meerderheid voor eenwording op basis van het vre desplan van VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan stemde. Tot ergernis van VS en Europa weigeren de Grieks-Cyprioten verder te onderhandelen over het vredesplan. Premier Papado- poulos vindt dat eerst de 'Turk se bezettingsmacht' moet wor den teruggetrokken. Papadopou- los weigert elke vorm van sa menwerking die maar enigszins op erkenning van het bestaan van een Turkse regering lijkt. Dergelijke halsstarrigheid zet zowel in Brussel als Washington kwaad bloed. Premier Talat probeert daar ge bruik van te maken. Opiniepei lingen voorspellen Talat als win naar van de verkiezingen. Maar een meerderheid in het parle ment zal zijn partij niet krijgen, waardoor hij opnieuw gedwon gen wordt een coalitieregering te vormen. Voor de kans op een wording van het eiland is de uit slag van de in april te houden presidentsverkiezingen van meer belang. GPD Turks-Cyprioten passeren een polilie-agcnt bij een grenspost in Nicosia. foto Fatih Saribas/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55