In de kou op de Kronplatz I Orange County pzc Er SM EIS! Betoging Reis in 5 clicks KRAS zaterdag 19 februari 2005 Het Pustertal en het Tauferer Ahrntal in het Italiaanse Zuid-Tirol zijn onder Nederlandse wintersporters niet zo bekend. Toch bieden de kleinschalige skigebieden winterpret genoeg. En bovendien zijn ze rechtstreeks per trein te bereiken. Door GERARD CHEL Koud. Stervenskoud. Het is min twintig op de top van Kronplatz. Op bijna 2300 meter pijnigt de wind ons gelaat. Het is 'maar' kracht drie, maar het voelt als op de Noordpool. En al helemaal als we met enige snel heid aan de eerste afdaling be ginnen. Gevoelloze vingers, ijs koude tenen. Iemand doet hal verwege zijn jas achterstevoren aan, zodat de hoge kraag het ge zicht bedekt. Maar ook kou went. Wanneer de zon zich deze ochtend schoorvoetend laat zien, weegt het lijden niet op tegen het ple zier dat we aan de afdalingen be leven. En ach, voor dat laatste dient toch ook de grappa, ach terover te slaan in een van de ve le drank- en eethutjes op de flan ken van deze Kronplatz. De kou belet ons wel alle 25 lif ten - slechts drie ervan sleeplif ten - op deze top in het Pustertal te gebruiken om zo de veertig verschillende afdalingen uit te proberen. De meeste pistes zijn blauw en heerlijk breed, prima voor ons carveskiërs dus. En naar verhouding ook lekker lang. Het mengsel van kunst sneeuw en vers gevallen witte vlokken bezorgt ons grote pret. Ook de enkele rode afdaling ne men we even later met groot ge noegen. Alleen de zwarte steile Sylvester, die ons tot aan het dal station zou moeten brengen, slaan we over. We hoeven niet zo nodig in de banaan naar huis. Echt druk is het er niet en dat zal wel aan de temperatuur lig gen, want het nabij Bruneck ge legen Kronplatz is een geliefd skigebied. Vooral bij de Italia nen zelf, op de voet gevolgd door Oostenrijkers. Nederlan ders komen wij er nauwelijks te gen, onze Belgische vrienden hebben het al wel ontdekt. Alternatief sneeuwplezier De skigebieden in dit deel van Zuid-Tirol zijn niet zo groot. Klein maar fijn, zou den wij zeggen. Las tig is wel dat ze nog al verspreid door de dalen liggen en niet aan elkaar zijn ge smeed, zodat de bus ons van het ene naar het andere gebiedje moet brengen. Een week de auto niet ge bruiken en toch al les willen zien, lukt hier niet. Kleinscha ligheid eist zijn tol. Minder koud is het op de Klausberg, in het Tauferer Ahrn tal, met zeven liften die ons naar zo'n tweeduizend meter hoogte brengen. Hier zijn de afdalin gen overwegend rood, ietsje minder Après ski op Kronplatz. Lekker skiën op de Klausberg. Foto ZUID-TIROL OOSTENR UK Het Italiaanse Zuid-Tirol ligt op een kleine 1100 kilometer van Vfl Utrecht en is gemakkelijk met de auto te bereiken Per vliegtuig wordt het lastiger, want internationale luchthavens liggen niet in de buurt. Per trein kan sinds kort ook, de Bergland Expres rijdt tot en met 11 maart elke vrijdagnacht via Oostenrijk naar diverse winter sportplaatsen m Italië. Meer informatie: tel. 030-232 04 30, www.ttconline.nl Zuid-Tirol kent vier grote skiregio's, te weten de Ortler Skiarena (300 km pistes, 70 liften, z wits/" i V». Z uid-Tirol I geschikt voor de carveski's en ook wat korter dan op de Kron platz. Op de geweldige en einde loos lijkende zigzag afdaling door het bos na, die ons van hal verwege de 'hang' terugbrengt tot op de parkeerplaats. Zoals overal, dus ook in Zuid-Ti- rol, genoeg alternatief sneeuw plezier. We doen mee aan een wedstrijd sleetjerijden op een monoski. Een soort melkkruk met handvatten, gemonteerd op een ski. Geen idee overigens hoe het heet. In een wankel evenwicht slalommen wij om de bekende rood en blauw be- vlagde palen naar de finish. Waarna het volgend ver tier. In grote luchtban den racen we met hoge snelheid, half opgevou wen en meest achterste voren, over een gladde holle baan. 'Snow raf ting' heet het in Zuid-Ti- rol, 'Schneerutschbahn' zeggen de Zwitsers, 'snow tubing' de Brit ten. Verschillende termen voor eenzelfde tak van sport, komen we vaker tegen. Wat de een rode len noemt, is voor een ander gewoon sleeën. Dat doen we ook, zij het op de flanken van Mon te Baranci, oftewel de vijftienhonderd meter hoge skiberg Haunold bij Innichen. Op de baan, meer een breed bospad, zoeven wij met hoge snelheid in luttele minuten naar beneden. Opvliegende sneeuw snijdt ons in het ge zicht. Het ochtendje langlaufen dat we vanuit Toblach ondernemen is van een geheel andere orde. Het was toch al weer dik twintig jaar geleden dat wij voor het laatst op langlopers hadden ge staan en twee decennia hebben hun innovatieve sporen achter gelaten. De ski's zijn superdun en licht geworden, de speciale schoenen uiterst soepel en sim pele klikbindingen vergemakke lijken het in- en uitstappen. Meerdaagse langlauftochten En dan de loipes. Wij maar den ken dat de twee diepe groeven door voorgangers waren getrok ken, maar hier is een speciale 'sneeuwkat' aan het werk ge weest. De machinale sporen gaan door overwegend kunst sneeuw want zelfs voor de ruim tweehonderd kilometer aan loipes zijn mobiele sneeuwka nonnen beschikbaar. Terwijl bij het nabijgelegen Cortina d'Am pezzo nota bene een sneeuwde- pot is ingericht om de witte kris tallen naar de loipes te kunnen vervoeren als de weergoden het af laten weten. Ze moeten wel, hier in de Sextner Dolomieten, want vanaf eind november tot begin april wordt de garantie ge geven datje er kunt langlaufen. Er hangt wel een prijskaartje aan: voor drie euro moet je een Alternatieve sneeuwpret is 'snow rafting'. Foto Zuid-TIROL dagkaart kopen als je van de loipes gebruik wil maken. Je kunt er ook meerdaagse toch ten maken, waarbij je 's nachts in een hut overnacht. Wij schuiven in een afwisselend tempo door de bossen rond Tob lach en het gelijknamige meer. Vooral de Mahler-fan zal deze plaats wel kennen als geboorte stad van zijn negende en tiende symfonie. Het huisje waar hij componeerde staat er nog en kan worden bezocht. Met een antisliplaag onder de ski's voor een stukje klimmen, nemen wij in het stille land schap bezit van de loipes die ge noemd zijn naar bekende spor ters. Voor een deel over de oude spoorlijn uit Wenen die behalve Mahler ook koninklijke gasten bracht die logeerden in het stati ge Grand Hotel, nu conferentie centrum en jeugdhotel. We gun nen ons een blik op de parmanti ge en steile 'drie pieken' die als wakkere wakers over het dal heersen en ons doen denken aan de reuzen over wie hier vele sages de ronde doen. Brokstuk- jes eigen cultuur die de Zuid-Ti- rolers koesteren. Ze horen ook niet bij Italië, vinden ze. al is dat sinds 1919 het geval. Ze voelen zich Oostenrijkers, hun voer taal is Duits, maar ook bij hun noorderburen willen ze niet ho ren. Geef ons maar onafhanke lijkheid, roepen ze in koor. Wat ze overigens in Rome jaren gele den voor een deel hebben afge dwongen. Het was vroeg in de zondagoch tend, op de radio voerden twee mensen een gesprek over hun kindeijaren, terwijl mijn hoofd zich langzaam met een vreugdevolle ver wondering vulde. Hoe het toch kon dat ik in een comfortabele fauteuil gezeten, vlak boven het wegdek, met 130 kilome ter per uur door België zoefde. Ik weet het, dat heet autorijden, en het heeft met een reeks interne ontploffingen te maken die de voorwielen aandrijven, maar toch kan het me verbazen dat het mogelijk is. Net zoals een vliegtuig op elf kilometer hoogte vol mensen die rustig een boek lezen of een kruiswoordpuzzel oplossen. Een paar minuten later zag ik aan mijn linkerhand het groene dak van het Sport paleis opdoemen. Tevreden zei ik tegen mezelf: 'Het moet nog acht uur worden en we zijn nu al in Antwerpen.' Dat 'we' sloeg op mij en mijn auto, want die be trek ik er altijd bij tijdens langere ritten. Ik wilde rond het middaguur in Rouen zijn. Via Gent en Oostende zou ik de snel weg naar Calais en Boulogne nemen en die vlak na het grote tankstation van de Baie de Sommes verlaten. Niet de kortste route, maar vooral het tolgedeelte langs Door DIRK MULDER de Franse kust kan zo aangenaam rustig zijn, alsof iedereen besloten heeft om vandaag eens thuis te blijven. De presentator kondigde het nieuws van acht uur aan en beloofde dat de uitzen ding daarna werd voortgezet. Onderweg luister ik graag naar de Belgische radio, vooral naar praatprogramma's. In Neder land wordt het me al snel veel te gezellig in de ether, iedereen lijkt elkaar te ken nen, waardoor ik me vaak buitengeslo ten voel. De Belgen doen dat anders, wat formeler en beleefder, alsof ze bij je op de achterbank zitten en beseffen dat luis teren ook een vorm van meedoen is. De nieuwslezeres nam de wereldgebeur tenissen door. Daarna concentreerde ze zich op het eigen land. 'De meeste men sen bij de grote betoging die gisteren in Brussel plaatsvond', zei ze, 'wisten niet waar deze over ging.' Ze deed geen nade re mededelingen. Misschien wist ze het zelf ook niet. Net nu het eerdere gevoel van verwonde ring wat weggetrokken was, leek het als of ik een mistbank van verbazing binnen reed. Hoe zou dat dan gegaan zijn? Ik zag een Belgisch gezin voor me dat nog geen plannen voor de zaterdag had. 'Zullen we vandaag naar de grote beto ging in Brussel gaan?' zei de vader. 'Ja leuk,' zei de moeder. 'Het is weer eens wat anders.' Een paar uur later lopen ze daar in de protesterende mensenmassa, elk met een kind aan de hand. 'Weet jij eigenlijk waar het over gaat?' 'Geen idee, maar je bent er eens hele maal uit.' Om negen uur was er weer nieuws. Vol verwachting zette ik het geluid harder. Maar de nieuwslezeres sprak met geen woord meer over de grote betoging, laat staan waar deze over ging. www.ortlerskiarena.com). Sudtirol Wipptal (51 km pistes, 16 liften), Tauferer Ahrntal (38 km pis tes, 15 liften, www.tauferer.ahrntal.com) en Dolomiti Superski (1220 km, 450 liften.www.dolomitisuperski.it) Deze regio's zijn op gedeeld in kleinere afzonderlijke skigebieden, waarvan de meeste niet onderhng aaneengesloten zijn, maar waar je wel met dezelfde skipas te recht kunt. Algemene informatie: ENIT Italiaans Verkeersbureau, Stad houderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 008 00 00 48 25 42, www.enit.it. Zie ook www.suedtirol.info:www.bruneck.com en www.innichen.it Fort Holland en Efceling in de prijzen De Vereniging van Musea in Zuid-Holland heeft de museumprijs 2004 Zuid-Holland toeg. kend aan het Nederlands Kustverdediging^, seum 'Fort aan den Hoek van Holland'. Hei fort ziet in deze beloning waardering voor ai het werk van de bijna tachtig vrijwilligers dif bijna dagelijks betrokken zijn bij het functio neren van 'hun' fort/museum. Op 7 februari had de prijsuitreiking plaats in Delft. Attractiepark De Efteling is onderscheiden ma de THEA Classic Award, die 5 februari doorEf' teling- directievoorzitter Ronald van der Zijl m het Californische Anaheim in ontvangst werd genomen. De Efteling kreeg deze prestigieuze oeuvreprijs voor het feit dat het park al meer dan vijftig jaar succesvol is. Met name werdge roemd dat het park er in slaagt bijzondereat° tracties in een natuurlijke omgeving te plaat sen. Visum aanvragen Via internet is het gemakkelijk te achterhals of er een visum nodig is voor een bepaalden kantiebestemming. Zo ja, dan is het web vaal ook een handig hulpmiddel voor de verdereaf wikkeling. U kunt dikwijls meteen een aan vraagformulier voor een visum downloaden d het adres van de betreffende ambassade opzc* ken. Er zijn bureaus actief die tegen betaling eenn- sum regelen. Op hun internetpagina's staat veel praktische informatie, bijvoorbeeldora tarieven, het aantal weken dat het duurt om een visum te regelen, of eventuele medische verklaringen. Voor Australië kunt u gewoon achter de com puter blijven zitten. Dat land biedt de mogelji heid on line een visum aan te vragen. Kijkvor algemene informatie over reisdocumenten e visa op de site van het ministerie van Buiten landse Zaken. Visumbureaus: www.visumdienst.nl en www.visum.nl: Adressen ambassades: www.ambassade.nl: Ministerie van Buitenlandse Zaken: www.wijsopreis.nl: Visum Australië: www.eta.immi.qov.au. Verblijf in gloednieuw 5-sterren-de-luxe TOPhofel in Amsterdamse stijl, o.b.v. ULTRA ALL INCLUSIVE! SMS REIS'. win een heerlijke strandvakantie naar Orange County- INCLUSIEF: vliegreis transfer verblijf m 5-sterren-de-luxe Orange County Hotel alle maaltijden diner in diverse a la carte restaurants diver se snacks en ijsjes alle lokale dran ken diverse geïmporteerde dranken dagelijks gevulde minibar vele sport- en entertainmentfaciliteiten kii kii kii kii iii vgv Super-de-luxe en supervoordelige 8-/11-/T2-/15-daagse strandvakantie Kemer Thuis in Turkije... Dat zult u zich zeker voelen in het 5-sterren-de-luxe ultra all inclusive Orange County Hotel in Kemer! Een zeer compleet, bijzon der en absoluut uniek hotel, dat geheel in Amsterdamse stijl is opgetrokken. En ook nog eens een gloednieuw hotel, want 1 april 2005 opent het haar deuren. Het Damplein, Centraal Station, Amsterdamse grachtenpanden, verschillende Hollandse winkeltjes, een patatzaak, shoarmatent en een Grand Cafe, alles uit ons eigen Amsterdam is aanwezig! En de prijs? Die is ook rondtuit sensatio neel te noemen, want een 8-daagse strandvakan tie boekt u al vanaf slechts 459! U verblijft op basis van ultra all inclusive, wat betekent dat alle maaltijden (óók in de a la carte restaurants), lokale (non)alcoholische en enkele buitenlands gedistil leerde dranken, snacks en vele sport- en entertain mentfaciliteiten zijn inbegrepen. U kunt uw porte monnee dus eigenlijk wel thuislaten! Maar: wees er snel bij, want wij verwachten een enorme vraag naar deze unieke aanbieding en VOL VOL! ORANGE COUNTY HOTEL***** - KEMER Dit schitterende 5-sterren-de-luxe hotel opent op 1 april 2005 haar deuren en zal tot de absolute tophotels van Turkije gaan behoren! Orange County is direct aan het strand gelegen en ronduit uniek van opzet, want het gehele hotel is opgetrok ken in Amsterdamse stijl. En het hotel beschikt over vele faciliteiten, waaronder Turks stoombad, aerobics, sauna, binnenzwembad (verwarmd), bui tenzwembad, kinderbad, jacuzzi, fitnessruimte, darts, boogschieten, tafeltennis, tv-ruimte, bowling baan (tegen betaling), bioscoop, liften, gameroom, diverse winkeltjes, health- en beautycentrum, ani matieteam en miniclub. Naast de typische Holland se stijl vindt u in het hotel uiteraard ook restaurants met internationale keuken en zelfs een Turkse, Italiaans en visspecialiteiten restaurant. Tenslotte beschikt het hotel over 50 fietsen die u gratis kunt FAME RESIDENCE HOTEL"",-KEMER gebruiken (borg verplicht)! Uw nette kamer beschikt over badkamer bad/douche en toilet en föhn, tv, airconditioning, telefoon en kluisje. Vertrekdata HZ 14.500 Vrijwel dagelijks v.a. Amsterdam, vrijwel iedere vr. v.a. Rotterdam, vrijwel iedere di. en za. v.a. Eindhoven, vrijwel iedere wo. v.a. Maastricht en Enschede en iedere zo. v.a. Düsseldorf (Duitsland) 8 dgn 11 dgn 12 dgn 15 dgn Apr. €459 €569 €649 €779 Mei €499 €635 €679 €798 Juni €519 €719 €769 €839 Juli €598 €769 €899 €1089 Aug. €629 €789 €859 €1029 Sept. €579 €735 €799 €919 Okt. €519 €698 €759 €798 Toeslagen per persoon: 1 -pk per week: v.a. 150, toeslag zeezicht: 25 p.w., weekendtoe slag 20 bij vertrek op za. en zo., meivakantie toeslag: 8-dg5e reis met vertrek tussen 29/4 t/m 2/5,11-dgse reis met vertrek op 22-t29/4 en 15- dgse reis met vertrek tussen 22/4 t/m 25/4 80, zomervakantietoeslag bij vertrek tussen 23/7 en 3/8 30 per week (11 -/12-dgse reizen 30 per verblijf), herfstvakantietoeslag bij vertrek tussen 15/10 en 23/10 70 per week (11-/12-daagse reizen 70 per verblijf), brandstoftoeslag 12, luchthaven-/toeristenbelasting en reserverings- kosten 49. Kinderkorting: zie uitgebreide reis beschrijving. Prijzen zijn p.p., tenzij anders ver meld. Excl.: luchthaven7toeristenbel. en res.kos- ten, visum, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reisbeschrijving reisnummer HZ 14.500 Ook op zondag telefonisch bereikbaar! Houd uw reiskrant de komende weken goed in de gaten, want gedurende 10 weken houden wij iedere week een spetterende SMS REIS actie! En daarmee kunt u fantastische reispnj- zen winnen! Met deze week als spectaculaire hoofdprijs een 8-daagse strandvakantie voor 2 personen naar het 5-sterren-de-luxe Orange County Hotel in Kemer, Turkije. En. de tweede en derde prijs is een KRAS reis- cheque, (2e prijs 250, 3e prijs 100), ideaal voor een korte trip of een goede aanleiding voor één van onze prachtige (rond)reizen! HOE POET U MEE? Hieronder ziet u een vraag, waarvan u het ant woord in deze advertentie kunt vinden. Gevonden? SMS dan KRAS plus uw antwoord ('KRAS A', 'KRAS B', of 'KRAS C' - code afhankelijk van antwoord) naar 4111U ontvangt dan van ons meteen een sms als ontvangstbevestiging. Daarna krijgt u binnen een paar dagen van ons een tweede sms, met de melding of u de geluk kige winnaar bent. 0,50 p.o.b. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. PRIJSVRAAG VAN DEZE WEEK: Op welke basis verblijft u in Orange County? A: All inclusive B: Halfpension C: Ultra all inclusive Veel succes! imniwMmia Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/4 t/m 24/10 Vele KRAS reizigers keren jaarlijks terug naar1 het schitterende en stijlvolle 5-sterren all indu Residence Hotel. Dat is ook niet zo gek, want dit hotel biedt alle faciliteiten voor een heerlijke en zorgeloze strandvakantie Het hotel ligt direct aan het pnvé-strand en op ca. 200 m van het centrum van Kemer. Het hotel beschikt over oz. binnen- en bui tenzwembad, kinderbad, zonneterras met gratis ligstoelen en parasols en diverse watersporten. De nette 2-persoonskamers zijn voorzien van badkamer met bad en/of douche, toilet en föhn, airconditioning, telefoon, tv, minibar, kluisje en balkon. Kortom, puur genieten van all-indusive in een schitterend hotel' ReisnrTZ 13.078 Papiilon Zeugma Hotel"**'-6elei Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1 /4 t/m 24/10, Dit fantastische 5-sterren ultra all inclusive 1 hotel behoort tot de absolute top in Turkije zelfs gerekend tot de top drie van Turkije! Het hotel ligt aan de zogenaamde Golden Mile nabij Belek. waar louter 5-sterren allindusive tophotels liggen. Het is ook direct gelegen aan het privé zandstrand en beschikt over alle denkbare faciliteiten, zoals diverse restaurants (waaronder diverse a ia carte restau rants). meerdere bars en winkeltjes. Verder vind u hier een keur aan sport- en ontspanningsfaciliteiten die ook nog eens bij de pnjs zijn inbegrepen Uw luxe 2-persoonskamer beschikt over badkamer met bad. douche, föhn en toilet, tv. minibar, aircondi tioning en huurkluisje. Reisnr. TZ 13.002 Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/4 t/m 24/10 Luxe, comfort en stijlvol dat zijn enkele van de kenmerken van dit uitstekende 5-sterren ultr sive hotel De lobby alleen al is imponerend, met de grote kroc> luchters, schitterende moza'iken en immense ramen Echtsf hotel met oog voor detail, zowel in de afwerking als in der» tijden! Het ligt direct aan een prive-strand op ca. 4 km vsn té centrum van Belek. Het hotel beschikt over vele ontspannf? en sportfaciliteiten zoals amfitheater, zwembaden, zonnetsrs met gratis ligstoelen en parasols,lift diverse restaurants ija carte restaurants) en bars. De 2-persoonskamers bescnw? over airconditioning, telefoon, tv, minibar, kluisje, balkon, en b» kamer met bad en/of douche, toilet en föhn Reisnr TZ130QS_ .met deze prijzen móet je wel KRAS SterVakanties-reisbureaus vindt u in: Alkmaar, Alphen a/d Rijn, Amersfoort. Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Breda, Delft, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Haarlem, Heerenveen, Hengelo, Hoorn, Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam,Tilburg, Utrecht,Venlo, Zwolle 5 INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN; 24 UUR PER DAG I,.-, J 7 PGN PER WEEK WWW.Kr3S.nl ma t/m vr: O8.3O-M.J0 uur n__ >AA ADO ra: 09.30-15.30 uur Q73 5 999 9"' - ma t/m vr: 08.30-20.30 uur za: 09.30-15.30 uur zo: 11.00-15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34