>zc South Dakota is steengoed n ca Vraag tkantwoord $ctie bijlagen: 0113-315680 mpzc.nl Mil-redactie@pzc.nl i-tbus31,4460 AA Goes rtertentie-exploitatie: ,.1((j.en Midden-Zeeland: 0113-315520 B ^Vlaanderen: 0114-372770 aal: 020-4562500 rterdag 19 februari 2005 Reiz VOORDELIG GROOT-BRITTANNIE DOL DWAZE WEKEN bij House of Britain retour Eurotunnel voor slechts 35 bij boeking autorondreis! gratis overtocht auto bij boeking autorondreis Schotland! gratis overtocht bij min. 5 hotelnachten op het Isle of Wight! hotelreis Schotland v.a. 149 gratis mobiele telefoon! voor voorwaarden en meer aanbiedingen: bel 0118-440444 of kijk op www.houseofbritain.nl noord- amerika Winnipegf CANADA NORTH DAKOTA -it MINNESOTA Cowboy en indiaantje spelen is in South Dakota geen voltooid verleden tijd. Hier ruik en proefje het wilde Westen nog overal. Op de oneindige prairie vol bizons tot diep in de Black Hills met oude en nieuwe goudzoekers. Dromers en pioniers zorgden er voor de twee grootste beeldhouwwerken op aarde: Mount Rushmore en Crazy Horse. i Deadwood SOUTH DAKOTA Rapid City Mount Badiands Rushmore vvouna Wounded Knee NEBRASKA BfHANS VAN ALEBEEK 'n volle vaart denderen de bizons over de prairie. Het groepje wordt opgejaagd .dooreen handvol indianen phun wilde mustangs. Voor de elk beest weegt dik ozend kilo, het goed en wel in ■gaten hebben, verdwijnt plot lede grond onder hun hoe- aen storten ze in een diep ra ja. Daar wacht de rest van de ikota-stam om de beesten af te Én. De 'circle of life' is rond. Ézij deze buit kunnen de in- anen weer maanden leven ut echt alles van deze voor mheilige dieren - van hoef tot mm- wordt gebruikt, ikbij het oude goudzoekers- idje Deadwood in°de Black Ui heeft filmster Kevin Cost- seen prachtig kunstwerk en ioekerscentrum laten neer- ien waarin deze bizonjacht traal staat. Tatanka, zoals centrum heet, (Lakota voor in) is daarmee een stil eerbe- aaan de indianen of'native lericans' zoals ze nu politiek iiect genoemd worden. Want zoveel Amerikanen iaamt Costner zich dieprood ir alles wat de veroveraars a het wilde Westen de india- hebben aangedaan. En te- (ht,Want eerst pikten ze hun toen roeiden ze de bi as uit en tot slot dreven ze de 2 overgebleven indianen op fds kleinere stukjes land bij bar. In South Dakota, ook be- Mount Rushmore, met van links naar rechts de presidenten Washington, Jefferson, Roosevelt en "v. V fnoet Crazy Horse, ooit, worden. Op de achtergrond zijn de con- redelijk goed zichtbaar. h m ff ,__L De imponerende Badlands in South Dakota. ^van Wounded Knee en de Ütpartij uit 1890, zijn er nu elf van die reservaten over bijna 70.000 Lakota, Dako- piNakota-india-nen leven. Sa- h beter bekend onder de fou- öam Sioux. i- succesfilm 'Dances with (1993) schoot Costner groot deel in South Da- kDatis niet zo vreemd want 'ie het asfalt, de pick-ups en 'wegrestaurants weggumt, is Westen hier nog over roeien en te ruiken. Dead- bijvoorbeeld oogt nog al tais een stadje waar elk mo ment een revolvergevecht kan uitbreken. Hier op het kerkhof ligt Calamity Jane begraven, ooit in de gelijknamige film -niet al te realistisch- vertolkt door Doris Day. Maar de echte leek meer op de lange spicht van de Lucky Luke-strips want Calamity Jane was lelijk als de nacht en ze stonk als een bizon. Toen omstreeks 1870 in het na burige Black Hills goud was ge vonden, werd Deadwood in een mum van tijd overspoeld door duizenden gelukzoekers, hoe ren en boeven. Grappig genoeg is Deadwood sinds een jaar of vijftien, toen het gokken weer werd gelegaliseerd, opnieuw een oord waar duizenden hun geluk komen beproeven. In de buurt van Deadwood, op iets meer dan een uur rijden, lig gen de Badlands, een immens natuurpark van bijna 100.000 hectare groot. Eindeloze groene vlaktes gaan hier plotsklaps over in een uitgestrekt gebied vol grillige rotsen en kloven. De prehistorie ligt hier letterlijk aan de oppervlakte. Steek een schop in de grond en de kans is groot datje een T-Rex of andere bewoner van Jurassic Park op graaft. De indianen noemden dit gebied de Badlands omdat je er zo makkelijk verdwaalt en er geen druppel water te vinden is. Nu slingert er een mooi asfalt- lint doorheen. Die bizons gra zen -ze zijn gelukkig niet hele maal uitgeroeid- een eind ver derop, in Custer State Park. Sa men met nog ontelbaar veel an dere wilde dieren. Antilopes, prairiehonden, wilde kalkoe nen, wasbeertjes, eekhoorns en herten in alle soorten en maten. Mount Rushmore Onbetwiste klapstukken van South Dakota zijn de twee groot ste beeldhouwwerken ter we reld: Mount Rushmore en Crazy Horse, op nog geen half uur van elkaar gelegen. Mount Rushmo re kent waarschijnlijk iedereen: de in de rotsen uitgehakte kop pen van de Amerikaanse presi denten George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt en Abraham Lincoln. Het is zo ontzagwekkend dat el ke bezoeker stil wordt bij de aan blik van dit 'altaar van de demo cratie'. Altaar ook van de grote getallen: de neuzen van de he ren bijvoorbeeld zijn elk zo'n zes meter lang, hun monden dik vijf meter breed en in de baard van Lincoln past gemakke lijk een doorzonwoning. Beeldhouwer Gutzon Borglum werkte er, bijgestaan door fami lie en honderden hak- en dyna- mietspecialisten, vanaf 1927 tot aan zijn dood in 1941 aan. Zijn zoon beitelde daarna het laatste stukje van Lincolns hoofd ver der af. In 1948 werd Mount Rushmore feestelijk onthuld. Nu komen er elk jaar zo'n drie miljoen bezoekers. De meest gestelde vraag, weer actueel bij het overlijden van Ro nald Reagan, is of er ooit nog een president bijgehakt wordt. De directeur van het park is daar duidelijk over: 'Nee, nooit. Er is simpelweg geen plaats voor nog een hoofd', zegt hij. 'En bovendien zou dat ook niet gepast zijn. Bij een schilderij van Michelangelo ga je jaren la ter toch ook niet een figuurtje bijschilderen?' Maar het blijft de droom van velen, zo majestu eus vereeuwigd worden. Ook de indianen hadden die droom. Toen zij Mount Rushmore vorm zagen Icrijgen, borrelde bij de oorspronkelijke bewoners van dit gebied het plan op om iets vergelijkbaars te doen voor hun belangrijkste leider: Crazy Hor- se. En ook die droom is in de Black Hills aan het uitkomen. Groter -véél groter- dan Mount Rushmore, groter dan wat ook ter wereld moet Crazy Horse, zit tend op een paard, daar verrij zen. Voor dit monsterproject vroegen de indianen de Pool Korczak Ziollcowski. In 1948 be gon hij, in zijn uppie, met het uithakken en opblazen van de enorme berg. Een project dat waarschijnlijk nog niet af is als de kinderen van onze kinderen in South Dakota op vakantie gaan. Nu, na bijna zestig jaar bikken en beitelen, zijn pas de contouren zichtbaar maar is al leen het gezicht van Crazy Hor- se echt af. Ter illustratie: in dat ene hoofd passen met gemak al le vier de koppen van Mount Rushmore. Na de dood van Korczak beslo ten zijn vrouw Ruth Ziolkowski en zeven van hun tien kinderen verder te werken aan het levens werk van hun vader. Zonder subsidie of steun koop van sou venirs. Sommi gen in South Dakota noemen de casino's en gokhallen de ul tieme wraak van de indianen op de blanken. De indianen mogen deze tempels van de nieuwe goud- en gelukzoekers immers exploiteren. Maar ondanks dit extra geld, subsidies en voorzie ningen zitten de oorspronkelij ke bewoners van Amerika nog altijd in het verdomhoekje. En daar komen ze waarschijnlijk ook nooit meer uit. Crazy Horse herinnert echter iedereen in South Dakota voor eeuwig en al tijd aan de enige echte pioniers van dit prachtige gebied. Diverse luchtvaartmaatschappijen vliegen vanaf Schiphol met een of meer keren overstappen op Rapid City in South-Dakota. Deze plaats is, met Deadwood, de meest centrale plek om de beschreven parken en bezienswaardigheden te be-1 zoeken. Een retourticket kost vanaf circa €750. South-Dakota heeft een landklimaat met droge en hete zomers en ijskoude winters. In de herfst zijn de bossen waanzinnig kleurrijk. De temperatuur kan dan nog zeer aange naam zijn. In het voorjaar is het vaak regenachtig. Rapid City is voor veel toeristen een ideale uitvalsbasis voor een toer naar het naburige Wyoming, door naar Yellowstone Park en weer terug. Meer informatie over South-Dakota, alsmede de buurstaten Idaho, Montana, en Wyoming: Rocky Mountain Inter national, Postbus 939, 3700 AX Zeist, tel. 030-697 43 22, www.rmi-realamerica.nl Zie ook www.travelsd.com en www.nps.gov. Custer State Park herbergt veel grote dieren zoals deze bizons... ...maar ook hele kleintjes. Werk, werk, werk De vakantie is er om even niette werken, maar voor veel mensen is dat lastig. Zij bellen elke dag even met de baas en lezen op het strand nog vakliteratuur door. Wat doet u op vakantie aan uw werk? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. w> 01 Ergernis in de lucht De aanbiedingen van goedkope luchtvaartmaatschappijen zjjn wel leuk, maar aan de extra kosten voor luch thavenbelasting en brandstof toeslag ergeren reizigers zich flink, bljjkt uit de vraag van vorige week. De uitslag: 1] Extra kosten bij aanbie- 66% ding (j§| Afstand vliegveld en be- 14% stemming Goedkoopste ticket 10% moeilijk te vinden 4y Slechte informatievoor- 8% ziening (j|5| Betalen voor catering onderweg Geen vliegtuigstoel, dan geld terug Miljoenen mensen boeken jaarlijks een vlieg reis. Vaalc verloopt de vlucht probleemloos. Maar als passagiers te maken krijgen met pro blemen, is het in een aantal gevallen de verant woordelij kheid van de luchtvaartmaatschappij om deze op te lossen. In diverse gevallen heb ben passagiers recht op schadevergoeding. De Europese Unie heeft onlangs regels opge steld op het gebied van overboeking, annule ring, langdurige vertragingen, zoekgeraakte ba gage, ongevallen tijdens de vlucht en pakket reizen. Die regels gaan 17 februari in. Bij bijvoorbeeld overboeking kunt u vrijwillig afstand van uw plaats doen tegen bepaalde voordelen. Als u daar niet voor voelt, is de luchtvaartmaatschappij u, afhankelijk van de afstand die u vliegt, tussen de 250 en de 600 eu ro verschuldigd. Ook moet de luchtvaartmaat schappij uw ticket terugbetalen of u alterna tief vervoer aanbieden en voor uw maaltijden, drank en eventueel een verblijf in een hotel zorgen. In februari 2004 heeft het Europees Parlement en de Raad de Verordening betreffende 'Com pensatie en bijstand aan reizigers bij instapwei- gering en annulering of langdurige vertraging van vluchten' aangenomen. Europese regelge ving over de rechten van vliegtuig-passagiers bestond al langer. Veertien jaar geleden zijn er wetsvoorstellen aangenomen op het gebied van instapweigering wegens overboeking. Hier mee kregen passagiers recht op een financiële compensatie en op hulp. Deze nieuwe verorde ning scherpt de bestaande regelgeving aan en biedt meer mogelijkheden voor vliegtuigpassa giers (vindplaats, zie hieronder). Alle informatie over de rechten van vliegtuig passagiers, inclusief de tekst van de Verorde ning, vindt u op http://europa.eu.int/comm/ transport/air/riqhts/index en.htm. Helmpje op Moeten kinderen een helm dragen bij het skiën? Shireen Eyer van Consument en Veiligheid: 'Als kinderen vallen, stoten ze hun hoofd en lo pen ze gemakkelijk een hersenschudding of zelfs blijvend letsel op. Een helm kan dat voor komen. Wij raden daarom aan om kinderen een helm te laten dragen bij het skiën, net als bij fietsen en skaten. Let bij het kopen op of de helm aan de Europese norm voldoet en of hij goed past. Daarbij is het belangrijk dat kinde ren de helm zelf leuk vinden, qua kleur bij voorbeeld, anders zetten ze hem nog niet op hun hoofd. Het verschilt per land en per streek of een skihelm voor kinderen verplicht is. Maar je kunt het maar beter gewoon doen. Ook volwassenen zouden beter een helm kun nen dragen bij het skiën, maar het is de vraag of ze dat wel willen.' Heeft u ook een vraag? Mail naar vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33