De Jong neemt revanche Foetus in toekomst veel geld waard Rol van Babos Alle kaarten op Roger Federer lijkt uitgespeeld Chantal Nijpjes ma^ niet naar het NK Timmer is al in WK-vorm Djorkaeff tekent in Amerika Organisatie HBW stapt op Drie keer goud baanwielrenners Geen clubtitelstrijd in Dronten I Oud-topvoetballer Sivori overledt Romme en Uytdehaage in wachtkamer Kramer heeft wereldtitel in het vizier Romario kan het strand op Van Scheppingen na negen jaar terug bij 'Oranje' Wereldrecord Isinbayeva zaterdag 19 februari 2005 HEERENVEEN - Marian ne Timmer lijkt op tijd in topvorm te zijn voor de WK afstanden. De sprint ster werd gisteravond in Heerenveen tweede op de 500 meter. Haar beste klas sering dit seizoen in de we reldbekers. Timmer stond eerder wel op de 1000 me ter op het podium. Ze moest in Thialf alleen Man li Wang voor laten gaan. De Chinese stelde 1 daarmee de eindzege in het I wereldbekerklassement al 1 zeker. Morgen rijden de mannen en vrouwen nog- j maals een 500 meter. Tim- 1 mer won vorige week al de i 1000 meter in Erfurt. „Ik heb toen een stap voor- I waarts gemaakt. Hoe? Wist ik dat maar, dan reed ik elk weekeinde zo." Ze klok- 1 te gisteren een tijd van 38,42 seconden. In Thialf was ze nog nooit sneller. Timmer hoefde zich in Hee renveen niet druk te maken 1 over plaatsing voor de WK afstanden. Afgelopen woensdag wees de Commis- sie Topsport haar op de 500 en 1000 meter al aan voor het toernooi, dat over twee weken in Inzeil wordt j gehouden. „Toch is het wel j vreemd. Ik moest een ska- te-off rijden om me te j plaatsen voor de wereldbe- i ker van Erfurt en nu word i ik zomaar aangewezen." Bij de mannen dreigt Er- ben Wennemars buiten de 1 boot te vallen. De wereld- kampioen sprint reed van' 1 de Nederlanders met 36,03 seconden de vierde tijd. Hij i moest Gerard van Velde, 1 Beorn Nijenhuis en in de 1 B-groep Jan Bos voor laten gaan. Wennemars moet I morgen de tijd van Bos j (35.81) minimaal verbete- I ren en dan hopen dat hij I bij de drie snelste Nederlan- ders zit. Dmitry Lobkov won de 500 meter (35.11) voor Jeremy Wotherspoon, j die zich met de tweede i plek verzekerde van de I eindzege in het wereldbe kerklassement. GPD DEN HAAG - De voormalige Franse international Yo Djorkaeff (bijna 37) heeft gisteren een contract getefcj bij de MetroStars, een van de clubs in de Amerika*! profcompetitie (MLS). Hij mocht vertrekken bij de En j se Blackburn Rovers, de club waar hij dit seizoen slJS drie keer in actie kwam. Youri Djorkaeff (hij speelde 82 interlands en zat in ia bij het Franse team dat in eigen land wer1 werd) speelde bij Grenoble, Straatsburg, AS ris Saint-Germain, Inter Milan, Kaiserslautem, Wanderers en Blackburn. GPD HAARLEM - Het organisatiecomité van de HaarlemSi ketball Week is opgestapt. Het ziet geen kans genoeg^ op tafel te krijgen voor het organiseren van de HBW 1 dit jaar. De organisatoren wijzen met de beschuldigen) vinger naar wethouder Pieter Barnhoorn die weigert™ garant te stellen voor een eventueel exploitatietekort |j Stichting Sportinitiatieven Haarlem (SSIH) moet nui zoek naar een nieuwe organisator. De kans is aanwd dat het basketbaltoernooi voor de derde keer doorgaat. GPD SYDNEY - De Nederlandse baanwielrenners hebbed de eerste dag van de wereldbekerwedstrijden in Sy.-j gegrossierd in medailles. De oogst van de equipe wasl teren drie keer goud, een keer zilver en een keerbrj Theo Bos maakte zijn reputatie als wereldkampioend dan waar. De winnaar van olympisch zilver op de süj won in de Australische stad het onderdeel keiral 19-jarige Wim Stroetinga was de verrassende \vnd van de 15 kilometer scratch en de even jonge Lena mans veroverde het goud op de individuele achtervolg! Tim Veldt pakte het zilver op de kilometer tijdrit. Yvoa Hijgenaar won het sprintduel om de derde plaats en da mee brons. ANP WOERDEN - Het nationale clubkampioenschap (NC wielrennen vindt dit jaar niet in Dronten plaats. Ven ging De IJsselstreek is niet in staat het evenement teor niseren, heeft ze gisteren laten weten aan de Nederla sche wielrenunie KNWU. Het NCK is de traditionele sluiter van het wielerseizoen voor veel verenigingen® niet veel prestige. De IJsselstreek ziet zich genoodn het evenement te schrappen omdat de gemeente Droi - ooit intensief betrokken bij de organisatie - de ven ging een rekening stuurt voor het gebruik van facilitei De KNWU gaat op zoek naar een nieuwe locatie. AVP BUENOS AIRES - Voormalig topvoetbalier Omar Sin die in het verleden voor zowel Argentinië als Italië!» gespeeld, is donderdag op 69-jarige leeftijd overleden.] had alvleesklierkanker. Sivori speelde in de jaren 50 en 60 voor Juventusens met de club in 1958, 1960 en 1961 de Italiaanse titel. 1961 werd hij bovendien verkozen tot Europees vosi Ier van het jaar. ANP/RTR door Martijn van Beeten HEERENVEEN - De avond van de revanche van Bob de Jong werd vooral de avond van de grote vraagtekens. Pas dit week einde wordt duidelijk of Gianni Romme of Jochem Uytdehaage als derde Nederlander mag star ten op de vijf kilometer van het WK afstanden, over twee weken in Inzeil. Gedragen door revanchegevoe- lens na een afgang op het WK al lround (hij weigerde op de tien kilometer de jacht op de Noor 0ystein Grodum in te zetten) snelde De Jong tijdens de we reldbekerfinale in Heerenveen naar naar zijn eerste wereldbe kerzege van het seizoen en een baanrecord van 6.19,28 secon- SEINAJOKI - Schaatser Sven Kramer gaat na de eerste dag van het WK voor junioren aan de leiding. De Nederlands all roundkampioen bij de senioren eindigde in de Finse plaats Sei- najoki als zesde op de 500 meter (38,24) en zegevierde vervolgens op de drie kilometer: 3.57,31. In het tussenklassement heeft de achttienjarige schaatser uit Oudeschoot een redelijke voor sprong op de Canadees Dennis Morrison, die de 500 meter won. De Noor Havard Bokko is voor lopig derde. Wouter Olde Heu vel staat vierde, nadat hij op de 500 meter elfde werd en op de drie kilometer als tweede eindig de (3.58,88). Michael Katee staat achtste in de rangschik king. Bij de junioren-vrouwen werd alleen de 500 meter afgewerkt Die afstand leverde een zege op voor de Zuid-Koreaanse Sang-Hwa Lee (39,93). Annette Gerritsen werd tweede (40,04), voor Ireen Wiist: 40,74. Tessa van Dijk kwam ten val. ANP weer een rariteit in het schaat sen. Een beslissing op basis van heel kleine lettertjes. Gerard Kemkers, coach van Uyt dehaage, wacht met spanning af. „Het is nu de waag wie als nummer één in het klassement wordt aangemerkt. Doorgaans wordt gekeken naar de laatste wedstrijd en dan.is het De Jong. Maar kijk je naar de meeste overwinningen, dan is het Rom me. Een lastige zaak." Uytde haage leek kansloos na zijn rit. Hij moest als eerste van de Ne derlandse favorieten van start en kwam met een voor hem in middels kenmerkende kamikaze race op de proppen. Net als vo rig jaar op het Europees kam pioenschap allround opende de Utrechter onder zijn eigen we reldrecord. Zijn eerste rondje van 28,4 seconden was sensatio neel. Kaarsje Blufpoker, maar Uytdehaage had te snel zijn troeven uitge speeld. Na drie kilometer was het kaarsje gedoofd en uiteinde lijk kwam hij op een tijd uit van 6.25,85 minuten. Dat was iets langzamer dan zijn snelste tijd ooit in Heerenveen, die hij in ja nuari reed op het EK allround. De Jong kon het van een afstand je glimlachend bekijken. Twaalf dagen terug, in Moskou, werd hem nog stevig de les gelezen door zijn coach Ingrid Paul. Op de tien kilometer van het WK al lround weigerde de stayer de strijd aan te gaan met de onver slaanbaar geachte Noor Oystein Grodum. Die fout zette De Jong gisteravond recht op de vijf kilo meter van de wereldbekerfinale in Heerenveen. De Jong stuitte opnieuw op Grodum en weer ging de Noor als een gek uit de startblokken. Hij opende onder het wereldre cord en dus volgde de Leimui- denaar op gepaste afstand. Al leen zette De Jong nu al snel een inhaalrace in, met rondjes onder de dertig seconden. Snel bleek dat Grodum wel degelijk te pak ken is. In de laatste ronde kruis te de Nederlander zelfs voor zijn opponent langs naar de bin nenbaan. De genadeklap. GPD den. De Jong was vooral onder deel van een felle strijd om drie Nederlandse tickets voor het WK afstanden. Een strijd die gis teravond onbeslist bleef door een bizarre speling van het lot. Eén startbewijs was beschik baar voor de nummer één in het wereldbekerklassement van de vijf kilometer. Die plek delen De Jong en Romme, de man die al zeker leek van het WK afstan den. Romme stelde teleur met een ze vende tijd van 6.29,81 minuten en was langzamer dan Carl Ver- heijen en Jochem Uytdehaage. Na afloop was niet duidelijk of Romme nu als de nummer één in het klassement moet worden aangemerkt en of hij dus recht heeft op deelname aan het WK afstanden. Is dat niet zo, dan gaat Uytdehaage, die de derde Nederlandse tijd neerzette. Topsportcoördinator Ab Krook stelde dat dit weekeinde de re gels nog goed worden bekeken en dan wordt de knoop doorge hakt. Na de vele skate-offs dus Bob de Jong heeft iedereen het nakijken gegeven in Heerenveen. foto Michael Kooren/RTR van onze sportredactie ROTTERDAM - De bijna 38-ja- rige Patrick Lodewijks is voor de rest van het seizoen eerste keeper bij Feyenoord. Daarmee lijkt de rol van Gabor Babos (30) in de Kuip binnen een jaar al uitgespeeld. Trainer Ruud Gullit hoopt desondanks dat de opnieuw gepasseerde Hongaar zich weer terugknokt. Dreigt voor Babos, die deze zo mer transfervrij overkwam van RIO DE JANEIRO - Roma rio is opgeroepen voor het nationale team van Brazi lië. De inmiddels 39-jarige topschutter mag het voor zijn land proberen in een strandvoetbaltoernooi. De oud-PSV'er, die nog speelt voor Vasco da Ga- ma, is opgenomen in de Braziliaanse selectie die volgende maand een kwali ficatietoernooi speelt voor het wereldkampioenschap Beachsoccer. Het is nog on duidelijk of Romario ook daadwerkelijk het strand op zal gaan omdat hij ook nog verplichtingen heeft bij Vasco da Gama. ANP NAC en voor vier seizoenen te kende, een vroegtijdig afscheid? „Dat hoeft met", sprak Gullit gisteren. „Het kan immers gek lopen in de voetballerij. Hans Vonk was derde keeper bij Ajax en stond er op een gegeven mo ment ook gewoon weer in. Het zal van Gabor zelf afhangen. Ik verwacht dat hij zich opstelt als een prof. Lodewijks kan zomaar geblesseerd raken en dan moet hij er weer staan." Toch lijken de kansen voor Ba bos, die de hoge verwachtingen in Rotterdam met heeft kunnen waal-maken, gekeerd. De Hon gaar krijgt volgend seizoen con currentie van Maikel Aerts (RBC) en Lodewijks heeft al aan geven dat hij graag nog een jaar verder wil als doelman bij Feye noord. Over de routinier is Gul lit zeer tevreden. „Ik heb mijn keuze ook gebaseerd op wat ik de laatste weken op de training heb gezien", aldus Gullit. „Dit was voor mij een hele moeilijke beslissing, maar ik kon er niet omheen. De statistieken liegen niet. En als je ook op de training steeds dezelfde fouten blijft ma ken..." Feyenoord kan morgen in Utrecht niet beschikken over Alexander Östlund. De Zweed, deze week in Lissabon ook afwe zig omdat hij voor de Rotterdam mers niet speelgerechtigd is in de Uefa Cup, kampt met de na weeën van een zware griep. Ook de geblesseerden Hossam Gha- ly. Chris Gyan en Patrick Mtili- ga ontbreken in Nieuw Galgen waard. GPD door Fardau Wagenaar ROTTERDAM - Natuurlijk, Ri chard Krajicek heeft zo zijn voorkeuren. Toen Sjeng Schal ken tegen Ivan Ljubicic speelde, juichte hij van binnen voor de Nederlander. Als Roger Federer op de baan staat, hoopt de toer nooidirecteur van het ABN Ara- ro-toernooi dat de Zwitser wint. Nederlanders en grote tennisna men doen het nou eenmaal goed bij het publiek. Dat de mannen van Oranje er achter elkaar uit vlogen, was dan ook even slik ken. De droomfinale van het ABN AMRO toernooi in Rotterdam van vorig jaar: Lleyton Hewitt tegen Juan Carlos Ferrero. He witt won in drie, lange, vlam mende sets. Een perfect slot. Twee dagen eerder had Raemon Sluiter - Nederlander en Rotter dammer - in de kwartfinale van Ferrero verloren, ook in drie sets. Het was op vrijdagavond in Ahoy', de tennissers maakten er een spektakel van. En het pu bliek steunde de lokale held als stond hij in de finale van Wim bledon. Dit jaar verliep het heel wat treuriger voor de Nederlanders. Sluiter haalde de tweede ronde met en ook Peter Wessels kwam niet verder dan een wedstrijdje op het centre court. Toernooidi recteur Richard Krajicek hoop te dat de beste Nederlander van het moment, Sjeng Schalken, het langer vol zou houden. Dat was ook zo, maar na twee wed strijden verdween ook de Lim burger - te vroeg - uit hét toer nooi. Het droevige resultaat: het was donderdag en er stond geen Ne derlander meer op het program ma. Krajicek: „Ik kijk naar de De Zwitserse nummer één van de wereld, Federer, plaatste zich gisteravond voor de halve finale door een tweesetsoverwinning op de Rus Davidenko. foto Toussaint Kluiters/ANP mensen op de tribune. Die wil len dat Schalken wint, dus ik ook. Sjeng speelde woensdag zijn eerste wedstrijd en hij kwam achter te staan. Ik dacht echt: kom Sjeng, niet verliezen. Helaas verloor hij een dag later alsnog. Ik kijk niet. veel wedstrij den, maar tijdens zijn laatste partij ben ik toch een paar keer opgestaan van mijn eten om te zien hoe hij er voor stond." Trekkers Krajicek is moe, fysiek dan, zei hij gisteren. Zijn lijf kan wel wat rust gebruiken na vijf da gen topsport, maar zijn geest is nog fit. Roger Federer - de beste tennisser van de wereld - zit nog in het toernooi, dat is belangrijk voor hem. Maar 'trekkers' als Coria, Nalbandian en de nieuw ste tennisheld Joachim Johans son sneuvelden al voor de kwart finale. En dat maakt het toer nooi toch iets minder aanspre kend dan vorig jaar. „In het begin is het niet erg dat een Nederlander en een paar toppers verliezen, dat hoort er bij", zegt de oud-tennisser. „Maar je hoopt wel dat er op vrijdag nog een Nederlander in het toernooi zit, net als Raemon vorig jaar. En dat er nog een paar topnamen zijn." Zonder Raemon Sluiter, maar met Roger Federer (tweemaal 7-5-winst op Davidenko) en Tim Henman was de vrijdaga vond ook dit keer niet bepaald slapjes. „Het is fantastisch om Federer aan het werk te zien. Ik ben er zelf ook even voor gaan zitten om hem te zien spelen. Ik hoop dat hij er morgen nog is." GPD Nico. Heerlijke voetbalnaam. Bege nadigd Braziliaanse speler ook, naar het schijnt. De zwarte Maradona wordt hij zelfs genoemd. En straks te bewonderen bij PSV. Zijn leeftijd? Twaalf jaar! Dat de betaald-voetbalwereld al jaren de weg kwijt is, mag bekend zijn. Kijk naar de torenhoge clubbegrotingen. Of de buitenproportionele bedragen aan gemeenschapsgeld waarmee Nederland se clubs die amper bestaansrecht heb ben kunstmatig in leven worden gehou den. Om maar te zwijgen van de duize lingwekkende, en totaal niet in verhou ding met bun prestaties staande, sala rissen van mannen die toevallig aardig tegen een bal trappen. Maar goed, het kan altijd gekker. Jo chies van twaalf aan de andere kant van de aardbol halen en uit hun natuur lijke omgeving wegrukken, bijvoor beeld. Natuurlijk zegt Nico geen nee. Het weeskind - zijn moeder overleed drie jaar terug en nam de naam van de vader mee het graf in - droomt er van een beroemd voetballer te worden. En hoorde dat zijn idolen Romario en Ro- naldo PSV gebruikten als tussenstation naar een grote club en dito bankreke ning. Ach, weet Maycon Vinicius da Cruz, de echte naam van Nico, veel dat hij zon der pardon wordt bedankt voor bewe zen diensten als over enkele jaren blijkt dat de term 'zwarte Maradona' een tikkeltje meer dan enigszins bezij den de waarheid was. Dan kan hij linea recta terug naar de sloppenwijken van Montes Claros. En is de enige vergelij king met Maradona nog het op de loer liggende verslavingsgevaar. PSV heeft daar geen boodschap aan. Ze ker voorzitter Rob Westerhof niet. Die repte deze week in Carp over een plan voetbal uit te zenden zonder bal. Waar bij de kijker moet betalen om de knik ker in beeld te zien. „Je moet de men sen triggeren". orakelde Westerhof. En Nederlanders die bij voorkeur Engelse termen bezigen, zijn per definitie niet te vertrouwen. Die deinzen vermoedelijk niet eens te rug voor een volgende stap in het scou ten van talent. Cabaretier Freek de Jon ge grapte ooit, refererend aan het op dat moment wel erg jonge elftal van Ajax, dat het wachten was op de dag dat er bij de Amsterdammers een negen jarig Surinaams meisje in de basisop stelling zou staan en de zaal ging plat. Maar afgaand op wat PSV nu doet, lijkt zo'n scenario al een stuk minder onwaarschijnlijk. Sterker, de dag dat een foetus voetbal clubs veel geld waard is, lijkt zelfs on ontkoombaar. Mits tijdens de echosco pie, waarbij via een ingenieus systeem een miniatuurbal in de baarmoeder is aangebracht, blijkt dat hij/zij een machtig schot in de linker heeft. Of een subtiele steekpass in de rechter. En een snoeiharde kopstoot is ook al kassa. Scouts worden omgeschoold. Turen naar een trapveld is immers anders dan het bestuderen van een echoscopie. Ver loskundigen en gynaecologen zijn dan de belangrijkste tipgevers van voetbal clubs. Voor een fraaie premie, die ho ger is naarmate het talent van de foetus eerder wordt ontdekt. Want, zoals Wes terhof zou zeggen, je moet de mensen wel 'triggeren'. Bauke Boersma door Lucien Roelandt GOES - Chantal Nijpjes mag niet starten op het Nederlands dressuurkampioenschap in de klasse Z2. Hoewel de amazone uit Sint Laurens zich daarvoor twee weken geleden plaatste als Zeeuws kampioene, blijkt haar paard Maquire niet startgerech tigd voor de nationale titel strijd. Tweelingzus Jessica Nijpjes stuurde Maquire op nationaal ni veau in de klasse ZZ-licht al naar dertien winstpunten. Om dat Chantal Nijpjes ook reeds in de klasse ZZ-licht is gestart, en al drie winstpunten achter haar naam heeft staan, is het voor de amazone niet toegestaan om de ruin nog in de basis (klasse Z2) te starten. Dat kreeg de negentienjarige amazone gisteren van het kan toor van de KNHS (Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfe deratie) in Ermelo te horen. Mo gelijk raakt ze ook haar Zeeuw- ROTTERDAM - Dennis van Scheppingen maakt na negen jaar zijn rentree in het Daviscup- team. Hij behoort tot het kwar tet tennissers dat captain Tjerk Bogtstra gisteren in Rotterdam bekendmaakte voor het uitduel bij Zwitserland. De andere drie zijn Sjeng Schal ken, Raemon Sluiter en debu tant Peters Wessels met Melle van Gemerden als reserve. De 29-jarige Van Scheppingen won in 1996 in Haarlem een 'pot- je-om-niks' tegen Alistair Hunt, omdat Nederland met Paul Haarhuis, Jan Siemerink en Ri chard Krajicek de wedstrijd te gen Nieuw-Zeeland al had ge wonnen Van Scheppingen, die won met 3-6 6-3 7-6, met enige ironie: „Ik sta nog op honderd procent in de Daviscup." De 29-jarige speler uit Wilnis is blij er weer bij te zijn „Al is het door de blessures van Martin Verkerk en John van Lottum." Hij hoopt minimaal één belang rijke partij te mogen spelen tus sen 4 en 6 maart in Fribourg te gen Zwitserland. ANP se titel kwijt aan nummer! Carola Paauwe, die nu ms Dream de Zeeuwse kleura het NK in Wanrooy zal verf gen. Chantal Nijpjes: „Dit is enorme tegenvaller Ik wist echt niet. Ik heb inderdaad winstpunten in het VA maar zolang er dat geen zijn, ben je startgerechtigdi klasse Z2 Maar nu blijkt dat niet mag als het paard waai je start op nationaal mvea meer dan vijf winstpuntej zijn naam heeft staan." Secretaris Kor van de Wi van de kring Zeeland fi KNHS: „De fout ligt co bondsbureau in Ermelo Q tal heeft zich netjes op lijd gemeld. De controle heeft a gefaald. Ze hebben alleen de winstpunten van de ana gekeken en niet naar die va paard. Een vervelende sitiur Of Chantal Nijpjes haar ook moet afstaan aan Cu Paauwe is nog met bekend de Werve: „Hoe vervelend maar ik denk dat Chantal haar titel moet afstaan aanC la. Chantal is uiteindelijktd rechte gestart Maar of zed« tel moet inleveren, beslis ik tuurlijk niet alleen. Dat dre: voltallige bestuur." DEN HAAG - Kr vn»»j Sergei Bubka heeft gister* in het Engelse Birmingha® nieuw toegeslagen. Voor tweede keer binnen een' stelde de Russische po® hoogspringstcr Yelena IsinM va haar wereldrecord met een centimeter scherper sprong gisteren 4.88 meter Vorige week zaterdag W Russische aan haar jacht o| binnenbanen, die wat h treft moet eindigen bij een® te van 5 meter Ze steldehaa cord toen op 4.87 metern? een wedstrijd in de Oekrai stad Donetsk. Het nieuw? cord is het elfde weid®® van Isinbayeva, indoor enj door. Op de buitenbaan' haar wereldrecord op f ■- ter. Dat sprong 7.e w GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20