herzet tegen monumentenstatus ÏC PZC Stichting brengt carpoolers tot elkaar Schouwenoord nu echt helemaal leeg i Lij, w transportee Presentatie Business Park neemt scepsis omwonenden niet weg PZC .13 fistorisch aanzien schuur blokkeert hedendaags gebruik agenda hautosturm.nl AAZET lemamiddag in [erkcentrum weekenddiensten Vekabo-bestuur weer voltallig Duo op scooter berooft fietsster ZMF wijst op gevaren Borssele Tbs beste straf voor geweldpleger 1 J; 5 'Af*. vrijdag 18 februari 2005 rAliPankow ERIKZEE - Agrarisch onder- 0er H. van den Hoek voelt j j„ zijn bedrijfsvoering iar geblokkeerd door de sta- van rijksmonument die „Is 1995 geldt voor zijn histo- ,(he landbouwschuur aan de mgeweg in Dreischor. Hij lipte gisteravond aan bij het idsledenspreekuur in een her- mwde poging die monumen- Btatus eraf te krijgen. Jet kan wel een heel mooi cd zijn, maar je moet het na- eriijk wel in de realiteit zien", [dVan den Hoek de aanwezi- vertegenwoordigers van de ^fracties voor. GroenLinks, nstenUnie en Lijst Raats lie- ptreden Ronnie nipperdag EBIKZEE - Entertainer Ron- Snipperdag treedt morgen m het Zierikzeese café De L De zanger brengt Neder- Jstalige levensliederen, persi- ge$ en smartlappen van Jan ezeroen tot Paul de Leeuw, i verschillende manieren pro- at Snipperdag het publiek het optreden betrokken. De ow begint rond middernacht. MEKACTIVITEITEN (Advertentie) (Advertentie) OZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Ml» - Tel. 0113-3 worgklachten: 0800-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND techtweg 23a tetbus 80 ÏMABZIERIKZEE 0111 -454647 0111-454657 Émail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ^Kleemans AS Pankow Pas Soesman tolita Lanting SudyBoogert (sport) centrale redactie 28 JS 31 tagoes J(l: (0113)315500 ^(0113)315669 redactie@pzc.nl "TtRNET J^wpzc.nl pail: web@pzc.nl ten verstek gaan bij dit spreek uur. De inspreker zette uiteen dat het predikaat hem handenvol geld kost en bovenal beperkt in zijn bedrijfsvoering. Het pand werd in 1995 aangewezen als rijksmonument. Dat gebeurde met goedkeuring van de meer derheid van de toenmalige ge meenteraad van Brouwersha ven. De betreffende landbouwschuur is nu dringend aan renovatie toe. Er zit een gat in het dak en dat moet in elk geval snel her steld worden. Van den Hoek be cijferde dat herstel volgens de ei sen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hem op een be drag van 113.500 euro komt te staan. „Dan is het oude pand hersteld, maar heb ik nog steeds maar 250 vierkante meter. Dat komt neer op een renovatie van 454 euro per vierkante meter en dan heb ik nog steeds veel te weinig ruimte", aldus Van den Hoek. Het liefst zou hij de oude schuur, die dateert uit circa 1600, slopen en vervangen door een veel grotere loods van 450 vierkante meter. Hij zou dan bo vendien veel goedkoper uit zijn. „De bouw van zo'n nieuwe op slagplaats komt totaal op 63.000 euro, en dat is dus maar 140 eu ro per vierkante meter", bena drukte de agrarisch onderne mer. Plichten Hij deed een dringend beroep op de fractievertegenwoordigers ervoor te zorgen dat hij verlost wordt van die monumentensta tus, temeer omdat het predikaat hem alleen maar plichten en geen rechten verschaft. „Ik kan bij monumentenzorg alleen voor de eerste 10.000 euro een lening tegen een lage rente van 1 pro cent krijgen, de rest moet je dan tegen 5 a 6 procent lenen, en dan wordt de kostprijs veel te hoog", verzuchtte Van den Hoek. „Overschat u de bevoegdheid van de gemeenteraad niet als u meent dat wij iets kunnen doen aan die status van rijksmonu ment?", luidde de redactie van SGP'er C. Flikweert. „Als u dat wilt, dan lukt het best wel", sprak de ondernemer hoopvol. De raadsleden zelf hebben daar aanzienlijk minder vertrouwen in. Volgens C. Bogert (CDA) kan de gemeenteraad alleen maar po sitief of negatief advies geven aan de Rijksdienst voor Monu mentenzorg voorafgaand aan een aanwijzing tot monument. Van den Hoek hoopt echter toch dat zijn ingezonden brief aan de gemeenteraad aanleiding zal ge ven voor een aparte discussie in de commissie voor de Openbare Ruimte. BKZEE - De Protestants istclijke Ouderen Bond cob) houdt dinsdag een the- dddag in het Hervormd ikeentrum. jchotherapeute L. Bosveld be- reekt het onderwerp 'afscheid at, hoe doe je dat?' Deze iddagbegint om 14.15 uur. staat ook een busreis naar w en Gent in België ge ne op donderdag 7 april. In •aze wordt het kasteel Ooi- ck bezocht en in Gent de Sint Kerabdij. Beiden onder lei- Kvan een gids. Aanmelden ma 0111-413643. RGHHAAMSTEDE - De Schutse, 't Kliekske brengt muziek dBrueghel; WÏRKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: uitvoering muziekvereniging !w Leven: HKZEE - Sint Willibrordusschool, ljuur grote actiedag voor Azië met jdiende activiteiten. Wie dagelijks in een verder lege auto naar zijn werkgever rijdt, kan best iemand anders meenemen die dezelde kant op moet. Scheelt in de kosten, en is beter voor het milieu, meent Dick Doesburg van carpoolstichting Zierikzee Vice Versa. foto Marijke Folkertsma VYtKINu ET. NL *-33j£33 door Marcel Modde ZIERTKZEE - Dagelijks, wanneer Dick Does wijk rond kwart over zes 's och tends in z'n autootje stapt en richting Rotterdam rolt, is hij op de weg in goed gezelschap van talloze lotgenoten. Rijdt hij een kleine twaalf uur later Schou- wen-Duiveland weer binnen, dan is het van het zelfde laken een pak. Doeswijk carpoolt met een plaatsge noot. Om en om tuffen ze heen en weer naar het werk. De achterbank blijft leeg en het valt hem op dat veel andere weggebruikers hélemaal alleen rijden. Dat moet toch anders kunnen, is Does- wijks overtuiging. En dus richtte hij met zijn carpoolmaatje de stichting Zie rikzee Vice Versa op. Hun doel is zoveel mogelijk gelijkgestemden bij elkaar te brengen. Doeswijk mikt daarbij op de aanschaf van een grotere auto in stich- tingsverband, zodat in één rit zes tot ze ven personen tegelijk naar en van hun dagelijkse werkplek kunnen worden ge bracht. „Dan wordt het voor de deelne mers niet alleen economisch aanmerke lijk interessanter, denk ook eens aan het milieuvoordeel dat dat oplevert. Of er nu drie auto's rijden voor zes mensen of één, dat scheelt een aardige slok op een borrel, zeker wanneer er meer van dit soort zakelijk geregelde carpools zijn." Koppeling Zierikzee Vice Versa wil haar doel berei ken door de afzonderlijke vertrektijden en routes van de Schouwen-Duiveland- se forensen te koppelen in een vervoers plan. „Nu blijft het beperkt tot een paar mensen die onderling wat afspre ken. Zo doe ik het zelf ook." Het beste resultaat wordt gehaald als zo veel mo gelijk mensen zich aanmelden (via tele foonnummer 0111-415603)zegt Does wijk. „Als het even kan, moeten de men sen aan - of vlakbij - huis worden opge haald, zodat ze hun eigen auto gewoon kunnen achterlaten. Het gaat erom dat je een logisch ritje kunt maken langs de verschillende dorpen op de route naar Rotterdam." In eerste instantie dient de gemeen schappelijk gebruikte wagen alleen voor woon-werkverkeer. In een later stadium denkt Doeswijk eventueel aan uitbreiding van het rooster voor privége- bruik, naar voorbeeld van de 'groene au to' in onder meer Amsterdam. Met na me die optie zou de deelnemers de ruim te bieden hun eigen heilige koe - die dan toch een groot deel van de tijd onge bruikt aan de kant staat - van de hand te doen. Dat levert hen niet alleen een besparing van brandstofkosten op, ook de wegenbelasting en het geld voor aan schaf van een nieuwe auto kan dan aan iets anders worden besteed, rekent Doeswijk het financieel gewin voor. „Dat is het belangrijkste persoonlijke voordeel. Maar wat in mijn overwegin gen zeker ook centraal staat, is de winst voor het milieu als maatschappelijk be lang." De stichting Zierikzee Vice Versa is een non-profitorganisatie, benadrukt Does wijk. De kosten voor het gedeeld ver voer worden gespreid over de deelne mers. Mocht er op een gegeven moment geld overschieten, dan moet dat terug vloeien in de stichting (eventueel te ge bruiken voor uitbreiding van het eigen wagenpark) om de persoonlijke uitga ven verder terug te dringen. door Hester Timmermans ZIERIKZEE - Het gezinsvervan gend tehuis Schouwenoord wordt verbouwd en moet daar om helemaal leeg. Gisteren wer den de laatste spullen uit het huis verkocht. De gangen zijn leeg. In sommige kamers staat nog een enkele kast voor de verkoop. Naast de mensen die rondscharrelen op zoek naar iets bruikbaars, is het vooral stil in Schouwenoord. De bewoners zijn (tijdelijk) ver huisd en voordat de kamers - te klein volgens hedendaagse nor men - aan de achterkant van de voormalige pastorie plat gaan, kan een laatste ronde door het tehuis worden gemaakt. Wie goed kijkt, kan nog voor werpen tegenkomen die je daar niet zo snel verwacht, zoals een kluis. Hij is volgens medewer ker E. van der Werff van het Gors ook al verpatst. „De grote spullen zijn veelal aan cliënten en medewerkers verkocht. Die hadden eerste keus." De goederen die niet verkocht worden, gaan misschien mee met een opkoper die nog een kijkje komt nemen. Wat over schiet, gaat volgens Van der Werff de container in. De meeste huisraad is verza meld in de vroegere huiskamer. Twee tafels vol servies, oude ra dio's op de grond en in een hoek ook nog een set krulspelden. De enige spullen die van een be woner komen, zijn de vele lang speelplaten die her en der ver spreid liggen. Van de opbrengst wordt een hou ten tuinset gekocht, voor wan neer de bewoners terugkeren in het gemoderniseerde Schouwen oord. De verbouwing duurt naar verwachting een jaar. zaterdag 19 en zondag 20 februari centraal alarmnummer 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee telefoon 0900-1585 (geopend maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen). Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - De Vekabo, kring Schou wen-Duiveland heeft weer een voltallig bestuur. Gister avond is E. Vogelaar uit Ellemeet gekozen als zevende be stuurslid voor de vereniging van kampeerboeren. Voorzit ter A. Smit en bestuurslid J. van der Velde zijn herkozen in het bestuur. Het bestuur had al enige jaren een vacatu re. Omdat de Vekabo in de komende tijd veel werk op zich af ziet komen door de opheffing van de Wet op de Openlucht Recreatie was uitbreiding nodig. Voorzitter Smit verwacht dat in maart de huidige wet wordt afge schaft. Pas daarna wordt duidelijk wie straks de nieuwe regels stelt: provincie of gemeente en hoe die regels er uit gaan zien. De Vekabo wil de gelegenheid aangrijpen om het huidige aantal plaatsen op mini-campings uit te brei den van vijftien naar vijfentwintig. GOES - Op het Molenplein in Goes is gistermiddag een 58-jarige vrouw rond half vijf van haar tas beroofd. De Goese fietste in de richting van Goes-Noord toen achter haar een scooter naderde met daarop twee personen. De vrouw werd gedwongen te stoppen, waarna de passagier afstapte en haar handtas uit de fietstas pakte. Nadat hij weer achterop de scooter was gestapt, gingen de twee er vandoor richting van de Zaagmolenstraat. In de handtas zaten onder meer sleutels en enkele honderden euro's. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie ziet het langer openhouden van de kerncentrale bij Borssele als een 'doodlopend spoor'. Het is een keuze voor kernenergie, die de kansen voor duurzame energiebronnen en doelma tig energiegebruik verder uit beeld duwt. In een gisteren uitgegeven verklaring gaat de ZMF in op de opgelaaide discussie over Borssele. De vereniging hecht eraan dat de stroomfabriek volgens afspraak in 2013 dichtgaat. „Kernenergie is vuile energie en niet duur zaam." Volgens de ZMF biedt gebruik van atoomstroom maar een beperkte oplossing voor de problemen die broeikas gassen veroorzaken (opwarming van de aarde). Er staat te genover dat kernenergie weer andere problemen veroor zaakt (zoals radioactief afval), waaraan grote risico's ver bonden zijn. „Kernenergie is een oplossing van niks." MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan trok gisteren in Middelburg zijn conclusies uit het psychia trisch rapport van een 33-jarige inwoner van Leiden. Hij eiste tegen de verdachte voor een geweldsmisdrijf in Sas van Gent tbs met dwangverpleging en vroeg hem te ont slaan van rechtsvervolging. Zijn ex-vrouw wilde de stuk gelopen relatie nieuw leven inblazen. Daar had de man wel oren naar, tot hij op 14 november in haar woning in Sas van Gent via een sms-berichtje ontdekte dat ze seks had met een ander. Hij probeerde haar met geweld tot een bekentenis te dwingen. Hij zette onder meer een schroe vendraaier tegen haar nek en sloeg haar met een koffie pot tegen haar hoofd. De gedragsdeskundigen maakten zich grote zorgen om de man en achtten de kans op herha ling groot. Ze concludeerden dat de man ontoerekenings vatbaar was. Uitspraak op 2 maart uitspraak. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De bewoners van Julianastraat en Platteweg staan bepaald nog niet te jui chen over de plannen voor be drijventerrein Business Park, ge projecteerd langs de Weg naar De Val (N256). De omwonenden zijn onder meer bang dat het aanzicht van Zierikzee forse schade oploopt door de aanleg van het bedrijvenpark. Dat bleek gisteravond tijdens een presentatie over het Masterplan Business Park. Zowel gemeentelijk planoloog O. Griffioen en als R. van Kerk- hoff van stedenbouwkundig bu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft benadrukten tijdens een gelikte presentatie herhaal delijk dat de architectonische lat hoog gelegd wordt voor het Business Park. Het moet, zo werd gesteld, niet zomaar een bedrijventerrein worden, maar een harmonieus hoogstandje van vormgeving, omgeven door groen en water partijen. Kortom: een visite kaartje voor Zierikzee voor ie dereen die Schouwen-Duive- lands centrumstad vanaf de Zee- landbrug nadert. Een ideaalbeeld waar de omwo nenden de nodige vraagtekens bij plaatsen. Tussen droom en daad zou nog wel eens een fors verschil kunnen zitten, vreest een aantal van hen. Juliana- straat-bewoner H. Verheij: „U schildert een heel mooi beeld, maar als ik elders naar dit soort terreinen kijk, zie ik vlaggen en lichtreclames. Waar blijft dan de parel Zierikzee? Ik ben bang dat het straks de glazen knikker Zierikzee wordt." Verheij voeg de daar aan toe dat hij vreest dat het plan onstuitbaar is. En omwonenden nog slechts hier en daar op details iets kunnen ver anderen. „Maar in feite is al in 2001 besloten dat dit plan door gaat. En dat degradeert de huidi ge gemeenteraad tot een stel ja-knikkers", opende Verheij frontaal de aanval. Wethouder A. Croné probeerde de aanval te pareren met de op merking dat de race absoluut nog niet gelopen is en dat er nog volop mogelijkheden voor in spraak komen. „De gemeente raad betitelen als ja-knikkers is mij toch echt iets te negatief." De wethouder voegde er aan toe dat naar zijn idee juist door de inbreng van buurtbewoners al heel wat ten goede is veranderd aan het plan voor het Business Park. Nog wel een probleem, gaf de wethouder toe, is de ontsluiting van het bedrijvenpark. Voorals nog ziet de gemeente geen ande re mogelijkheid dan dat te doen via de Julianastraat. De gemeen te wil dolgraag een (tweede) ont sluiting middels een aansluiting op de Weg naar De Val. De pro vincie wil daar echter niet van weten. Voor de gemeente geen reden de handdoek in de ring te gooien, drukte Croné zijn toe hoorders op het hart. „We zul len er zeker om blijven zeuren." De Schouwen-Duivelandse ge meenteraad moet zich nog uit spreken over het masterplan. Be handeling staat gepland voor de raadsvergadering van april. (Advertentie) Bewoners en medewerkers van Schouwenoord hebben eerst al mogen uitzoeken, maar ook bezoekers weten soms nog wat van hun gading te vinden tussen de oude inboedel. foto Marijke Folkertsma :,A m Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35