Onvrede VS over Syrië groeit ilosevic wist niets van drama Gestrande reiziger heeft vanaf vandaag recht op vergoeding Name n Number Slim zoeken, snel vinden! PvdA wil handelssancties tegen VS Het handigste nummer van Nederland. Moment vergiftiging Munir bekend Zuid-Italiaanse maffiabaas gepakt India en Pakistan op goede voet Blair roept op tot excuses Onderzoek naar hormonenhandel Zalm vindt EU-terreurlijst niet goed functioneren ttuige: nieuws Srebrenica bereikte autoriteiten pas dagen later ulpverleningsschip oor Vlaamse kust Advertentie Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). donderdag 17 februari 2005 5 JAKARTA - De Indonesische mensenrechtenactivist Mu nir die vorig jaar op een vlucht van Indonesië naar Am sterdam is vergiftigd, kreeg het gif toegediend op het tra ject van Jakarta naar Singapore. Dat heeft de Indonesi sche politie gezegd, zo meldden de Indonesische media gis teren. De 38-jarige Munir overleed op 7 september in een vlieg tuig van Garuda op een vlucht van Jakarta naar Amster dam. Het vliegtuig maakte een tussenstop in Singapore. Munir is vergiftigd met arsenicum. ANP/DPA ROME - De Italiaanse politie heeft een belangrijke Zuid-Italiaanse maffiabaas opgepakt. Het is de 49-jarige Gregorio Bellocco, die al tien jaar op de vlucht was voor de politie. Hij moet een levenslange celstraf uitzitten we gens de moord op een ander lid van de Zuid-Italiaanse maffia in 1982. De politie vond Bellocco in een ondergrondse bunker. De Ndrangheta-clan van Bellocco is een van de machtigste van Calabrië. ANP/AFP ISLAMABAD - Begin april gaan er voor het eerst sinds 1947 bussen voor personenvervoer de grens over van Indi aas en Pakistaans Kashmir. De Indiase en Pakistaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben dat gisteren laten weten. De twee landen hebben al sinds hun onafhankelijkheid in 1947 een conflict over Kashmir. De ministers meldden na maandenlange ondei'handelingen dat ze speciale gesprek ken zullen aangaan om te voorkomen dat er ongelukken gebeuren met de nucleaire bewapening van beide kernmo- gendheden. ANP/RTR/DPA LONDEN - De Britse premier Tonv Blair heeft de Lon- dense burgemeester en partijgenoot Ken Livingstone aan gespoord om zijn excuses aan te bieden aan een joodse journalist. Livingstone had de man vergeleken met een be waker in een nazi-concentratiekamp. Livingstone had dinsdag al aangegeven dat hij een ver zoek van Blair om excuses aan te bieden naast zich neer zou leggen, net als hij dat bij anderen heeft gedaan. Vol gens de burgemeester waren zijn woorden 'agressief, maar niet racistisch'. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische justitie onderzoekt of 520 veeartsen zich schuldig hebben gemaakt aan de illegale handel in hormonen. Het onderzoek spitst zich toe op gra tis monsters die veeartsen ontvingen van het farmaceu tische bedrijf Pharmacia-Upjohn in Mechelen. Veeartsen die voor minimaal 4000 euro bestelden, kregen daarna voor alle tien geneesmiddelen die ze kochten, er één gratis. In strijd met de regels hebben ruim vijfhon derd veeartsen deze diergeneesmiddelen niet geregis treerd. Justitie vermoedt dat de gratis monsters, waaron der veel groeihormonen, in een illegaal circuit zijn terecht gekomen. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De EU-lijst van ter roristische organisaties en van terreur verdachte personen werkt niet goed. De Nederland se minister van Financiën is daarover ongerust en wil het probleem vandaag tijdens over leg met zijn collega's in Brussel aankaarten. De lijst kwam eind 2001 tot stand na de aanslagen van 11 september in de Verenigde Sta ten. Doel is de banktegoeden van terroristen en terroristische organisaties te bevriezen zodat ze moeilijker kunnen opereren in de EU. Maar op de EU-lijst staan ruim drie jaar na de invoe ring nog slechts een veertigtal personen en organisaties. Boven dien wordt de lijst niet vaak ge noeg bijgewerkt naar de zin van Zalm. Op een vergelijkbare lijst van de Verenigde Naties staan inmiddels meer dan vierhon derd organisaties en personen. Bovendien is de VN-lijst de afge lopen drie jaar al vele tientallen malen geactualiseerd. De EU-lijst is in dezelfde perio de slechts een paar maal aange vuld, hoewel de lidstaten heb ben afgesproken dat ze elk half jaar zullen bekijken of de lijst moet worden uitgebreid. GPD .yiwfgdactie buitenland C rvflAAG - De Servische au- jieiien. inclusief president E; ^vic. wisten niets van de l0i op Srebrenica door ^jsche Serviërs in juli 1995. |,asis van mediaberichten ride zaak pas enkele dagen deulvan de stad (11 juli) be ll Alle betrokkenen waren ver baasd en boos over de onver wachte actie. Dit heeft de oud-minister van Buitenlandse Zaken van Sei*vië en Joegosla vië, Jovanovic, voor het Joego slavië Tribunaal verklaard. De getuige stelde de informatie eerst met een korrel zout te heb ben genomen. Dit omdat de Bosnische Serviërs wel van meer zaken werden beschuldigd waarvan later bleek dat zij er niets mee te maken hadden. Jovanovic legde de schuld voor het drama - 'een tragische ge beurtenis' - helemaal bij de Bosnische Serviërs. „De autori teiten in de Republika Srepska (RS) deden het zelf. Het was hun verantwoordelijkheid. Wij hadden geen controle over de si tuatie daar." De getuige liet we ten de verantwoordelijke gene raal, Ratko Mladic, niet te heb ben gebeld om uit te zoeken wat er gebeurd was. „Ik had geen contact met hem." Servië had geen eigen militaire eenheden in de RS. Er waren ook geen andere middelen om de situatie zélf ter plekke te ana lyseren, gaf de oud-bewinds man aan. „Het was een ander land." Jovanovic gaf aan dat de Servische autoriteiten al in 1993 aanvallen op Srebrenica door de Bosnische Serviërs hadden ver oordeeld en hen gevraagd had den die te stoppen. Vanaf medio 1994 bestond er echter geen on derling contact meer. „Wij wa ren tegen alle vijandelijkheden, waar dan ook. Het was een be schermd gebied. Dat moet je res pecteren." Servië gaf wel financiële en ma teriële steun aan de RS-rege- ring. „Wij waren tenslotte het moederland. We konden de men sen daar niet laten omkomen van de honger", stelde Jovano vic. Ook gaf de getuige toe dat het leger van de RS vanuit Ser vië gesteund werd. GPD voeren de druk op en Syrië op. Beide lan- 0kondigden gisteren in sreactie aan 'een front te De Amerikaanse ^deover Syrië groeit. ^ülBouvvmans IffGTON - De relatie tus- löeVS en Syrië loopt op de fn- De aanslag op de Liba- ^-premier Hariri was ading voor de VS om zijn assadeur uit Syrië terug te ff Vo°r overleg. Het was net eerste vijandelijke ge- f vanuit Washington deze kreeg er ook van langs in de jaarlijkse rede tot het Con gres van president Bush. Hel moet uit zijn met het steunen van terreur, zei de Amerikaanse president. Elk jaar weer staat Syrië op het lijstje staten die volgens het Amerikaanse ministerie een toe vluchtsoord zijn voor terroris ten. Terreurbewegingen zoals Ha rnas en Hezbollah hebben er vol gens de VS trainingskampen. Alhoewel er in de strijd tegen terrorisme en de oorlog in Irak ook af en toe sprake is geweest van samenwerking tussen de VS en Syrië, is de toon vanuit Was hington door de bank genomen vijandig. Het Amerikaanse Congres stel de in 2003 een wet op waarin on der meer werd geëist dat Syrië zijn legermacht terugtrekt uit Libanon en de ontwikkeling van chemische en biologische wa pens stopt. analyse Economische steun en wapen handel waren al verboden. Nu werd alle export - op voedsel en medicijnen na - stilgelegd. In 2002 werd nog voor ruim 200 miljoen dollar uitgevoerd naar het Arabische land. Luchtverkeer is uitgesloten en fi nanciële transacties met de Syri sche nationale bank zijn aan banden gelegd. De ban geldt overigens niet voor de Amerikaanse import van Sy rische olie. De laatste maanden begint de stemming weer te verslechteren. Opnieuw wordt er geklaagd dat Syrië de grens met Irak niet af grendelt voor terroristen en op standelingen, en dat het land zich onvoldoende inzet voor de mocratie en tegen terreur. De aanslag op Hariri lijkt nu als een soort katalysator te werken. Washington heeft niet expliciet de schuld voor de aanslag bij Sy rië gelegd. Maar Syrië draagt hoe dan ook enige verantwoorde lijkheid, omdat het met zijn in menging in Libanon voor desta bilisatie in het land zorgt, aldus minister Rice van Buitenlandse Zaken. Er resten nog enige mogelijkhe den voor de VS om de druk op het land verhogen. De wet uit 2003 die de 'Verantwoordelijk heden van Syrië en Herstel van Soevereiniteit van Libanon' re gelt, geeft Bush nog armslag. Hij kan alle Amerikaanse inves teringen in Syrië verbieden, een reisverbod van Syrische diplo maten in de VS uitvaardigen en de diplomatieke betrekkingen terugbrengen. Verdei" heeft de Veiligheidsraad van de VN vorig jaar een door de VS en Frankrijk ingediende resolutie aangenomen, waarin Syrië werd opgeroepen Libanon te verlaten. De VS zullen de druk op de internationale ge meenschap om woorden om te zetten in daden ongetwijfeld ver groten. GPD foto Toru Hanai/RTR fWout Bareman JENDE - De Vlaamse en fe- regering gaan 20 miljoen (investeren in een multifunc- «I vaartuig, dat vanaf 2007 51 ingezet bij de bestrijding milieuvervuiling voor de "nse kust. Het gaat ook f doen als 'rampsleper' en bij calamiteiten verder die- 'alshospitaalschip. tachtig meter lange vaar- I wordt gestationeerd in de ®van Oostende en ligt daar canent standby. Bij wind el zes of meer gaat het op tra voor de kust ten anker tfepen in moeilijkheden di- t oijstand te kunnen verle- Het hulpverleningsvaar- ts ook inzetbaar voor de Ken Nederlandse kust. Fe ta! minister van de Noord- 1 Vande Lanotte, en ^minister van Openbare Werken, K. Peeters, tekenden gisteren in Oostende de intentie verklaring voor de bouw en de exploitatie. De twee regeringen dragen het leeuwendeel van de kosten; ook een particuliere in vesteerder betaalt mee. Vande Lanotte pleitte na het kapseizen van het autoschip Tri color, ruim twee jaar geleden voor de permanente inzetbaar heid van eigen bergingsvaartui- gen en de oprichting van een Bel gische Kustwacht. Met het be sluit tot de bouw van het grote, hulpverleningsvaartuig, is een eerste stap gezet. Het pleidooi van de minister van Noordzeeza ken werd ook ingegeven door het feit dat jaarlijks 135.000 schepen de Vlaamse kust passe ren. De enige sleper die nu inzet baar is voor de kust, de bijna vijftigjarige Zeearend, wordt di rect uit de vaart genomen als het nieuwe vaartuig operatio neel is. wnnze redactie buitenland door Hetty van Rooij BRUSSEL - Passagiers die stranden op een Europees vlieg veld hebben vanaf vandaag recht op een schadevergoeding. Alle luchtvaartmaatschappijen zijn verplicht om hen op een royale manier schadeloos te stel len, afhankelijk van de wacht tijd en het geleden ongemak. Ook prijsbrekers en maatschap pijen van buiten Europa die van af een vliegveld binnen de EU vertrekken, moeten zich aan de nieuwe regels houden. Vandaag wordt een richtlijn van kracht waarover het Europees parlement en de EU-lidstaten het anderhalf jaar geleden eens werden. Het doel is een betere bescherming van de passagiers. Bovendien wil de EU de lucht vaartmaatschappijen dwingen om een einde te maken aan de praktijk van 'overboekingen'. „Wellicht leren de maatschappij en nu dat ze niet meer zitplaat sen moeten verkopen dan een vliegtuig telt", aldus Commissa ris Barrot (Transport) gisteren. Jaarlijks worden binnen de EU ongeveer 250 miljoen passagiers geconfronteerd met vertragin gen, uitvallende vluchten of overvolle toestellen. Dat soort slechte service komt vanaf nu voor rekening van de luchtvaart maatschappijen. De vastgestel de vergoedingen voor 'gestran de' reizigers, die een geldig tick et hebben maar voor wie geen stoel beschikbaar is, zijn als volgt: Voor vluchten korter dan 1500 km: 250 euro; voor vluch ten tussen 1500 en 3500 km: 400 euro; voor vluchten langer dan 3500 km: 600 euro. Bij meer dan twee uur vertraging zijn de maatschappijen verplicht om passagiers eten, drinken en het gebruik van een telefoon aan te bieden. Wie meer dan vijf uur moet wachten, heeft recht op een hotelbed. Als een passagier na vijf uur vertraging zijn geld terug wil, moet de maatschappij het volledige ticket vergoeden. Een vliegtuigmaatschappij is niet verplicht om te betalen wan neer een vlucht buiten haar schuld uitvalt of te laat ver trekt, zoals bijvoorbeeld door een terroristische aanslag of een onvoorziene staking. Maar 'slecht weer' is slechts bij hoge uitzondering een argu ment. GPD PEN'HAAG - Sociaal-democratische jrlementsleden uit acht Europese aden roepen op initiatief van PidA-Tweede-Kamerlid Samsoni de Europese Unie op handelsmaatregelen [treffen tegen de Verenigde Staten, luilat de Amerikanen weigeren het Kyoto Protocol te ratificeren. Ze den- én aan invoerheffingen. Ook Groen links pleit voor handelssancties. taatssecretaris Van Geel (Milieu) i-dt dit niet de juiste manier om de aenkanen op andere gedachten te agen. Kyoto Protocol voorziet in maatre ten om het broeikaseffect terug te ingen. Samsom erkent dat handels- sairegelen een paardenmiddel zijn. ar de ernst van het klimaatpro- sm rechtvaardigt volgens hem de ^passing ervan. kregels van de WTO, de Wereld andels Organisatie, verzetten zich olgens de sociaal-democraten niet te elde inzet van handelsmaatregelen, fiat bedrijven in de VS een oneer- concurrentievoordeel hebben. De merikaan.se bedrijven krijgen im- ïrs niet dezelfde maatregelen opge- rdals de Europese. De parlementsle- a denken aan invoerheffingen op sal. cement, landbouwproducten en smcalien. •atssecretaris Van Geel zegt de zorg ■de PvdA te delen en is het ermee 2 dat er 'geen eerlijk speelveld' is or de bedrijven. Hij noemt 'het in- liment' van handelsbelemmeringen iter 'niet geschikt'. Daarmee 'iso- rje de positieve krachten in de VS', iusde CD A-bewindsman, tKyoto Verdrag is gisteren in wer- g getreden en volgens de sociaal-de- eraten is het een eerste stap. in de rijd tegen 'catastrofale klimaatveran- ig codzakelijke verdergaande maatre- len zouden tot mislukken gedoemd als de VS, de grootste vervuiler ;de wereld, niet meewerken. Behal- Samsom hebben parlementsleden Duitsland, Groot-Brittannië, tukrijk, Zweden, België, Italië en remarken de oproep ondertekend. V? 'commentaar Japanners dragen ijsbeerkostuums bij gelegenheid van de inwerkingtreding, gisteren, van het Kyotoprotocol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5