Geweld op scholen zorgwekkend Nederland loopt nog niet onder Van Geel pleit voor vorming fonds duurzame energie PZC PZC Incidenten door de jaren heen Bush broeikas Als ouders de school komen verbouwen staan docenten machteloos 17 februari 1955 donderdag 17 februari 2005 door Mayke Calis Op de helft van alle basis scholen in de grote steden worden docenten door de ouders van kinderen bedreigd. Zeer onveilig, vinden docenten. Helemaal als je geen steun krijgt van de directie. Lerares Clementine Bruggeman heeft het vaker meegemaakt. Ouders die verhaal komen ha len, omdat de leraar hun kind zo genaamd niet goed heeft behan deld. Een keer zette ze bijvoor beeld een jongetje uit de klas die op de tafels en stoelen stond te dansen. Na school kwam moe der op hoge poten het lokaal bin nenlopen en vroeg waarom Brug geman het 'altijd' op haar zoon had gemunt. Terwijl het zoontje naast haar stond beëindigde de moeder het gesprek met de woor den: 'Ik weet waar je woont en ik gooi een steen door je ruit.' „Ik probeerde te relativeren en dacht: laat ik me er maar niets van aantrekken", zegt Brugge man. Dat was ook het advies van haar toenmalige directeur. Het bewuste gezin had al proble men genoeg, zei die. Een totaal verkeerde reactie, vindt Bruggeman. „Dit soort in cidenten geeft een onveilig ge voel en door zulke woorden wor den de problemen onder de mat geschoven." Bruggeman heeft twintig jaar er varing in het basisonderwijs en werkt nu bij de organisatie 5010, een vraagbaak voor ouders met kinderen in het on derwijs. Ze deelt de opvatting die de Onderwijsinspectie on langs uitte: scholen moeten openhartiger zijn over geweld. In de grote steden heeft de helft van de scholen in het basisonder wijs te maken met scheldende ouders. Zes procent wordt ge confronteerd met fysiek geweld, 'met ouders die de boel komen verbouwen', in de woorden van inspecteur-generaal Kete Kerve- zee. In het basisonderwijs is het risi co van gewelddadige ouders gro ter dan in het voortgezet onder wijs, omdat de meeste scholen vrij toegankelijk zijn. Veel ouders halen en brengen hun kind tot in de klas. Als een va der of moeder verhaal wil halen, bijvoorbeeld over een onvol- Soms waar alle kinderen bij zijn, zegt lerares Lisette Keus. Ouders ondermijnen zo het ge zag van de docent. Keus (30) maakte mee dat een ouder een le- kind de volgende dag ook begon te schelden. Aan de andere kant ziet ze kin deren zich diep schamen, wan neer hun vader of moeder zo te- de juf hen daarna niet meer leuk vindt. Keus merkt dat vooral jonge onervaren docenten de du pe zijn van boze ouders. Ze roe pen dingen als: „Wat weet jij er- doende, moet dat vaak direct, rates uitschold, waarop het keergaat. Soms zijn ze bang dat van? Je hebt zelf niet eens kinde- Kinderen worden opgehaald van school. Niet zelden nemen ouders die gelegenheid te baat eens stevig uit te varen tegen leerkrachten, die hun kinderen onheus behandeld zouden hebben. foto Koen Suyk/ANP blijven. De politie pakte het meisje, de moe der, twee broers van 21 en 22 en een schoon- van onze redactie binnenland Enkele incidenten met gewelddadige ouders op basisscholen in de afgelopen jaren. Maart 2004: Op een openbare basisschool in Barchem (de Achterhoek) wordt een lerares voor de ogen van haar klas geslagen en ge schopt door een boze moeder. Februari 2004: Een vader uit Arnhem be dreigt een leerkracht met geweld. Na een conflict over zijn kind komt hij na school tijd verhaal halen. Ook zou de vader de auto van de leraar klem hebben gereden en een andere collega hebben geïntimideerd. Augustus 2003: Een man wordt veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken, nadat hij de directeur van een open bare basisschool in Emmeloord met de dood heeft bedreigd. De vader had besloten dat zijn zoontje niet meeging op schoolreisje. Toen de jongen daarop aan zijn vader vertelde dat hij die dag tot laat op school moest blijven en niet buiten mocht spelen, ontstak de vader in ra zernij. Hij zou de directeur ook hebben be spuugd. Oktober 2002: Een docent uit Amsterdam wordt mishandeld door de familie van een twaalfjarige leerlinge, omdat die moest na- zus op. November 2001: Een moeder en een broer mishandelen een leraar die hun zoontje in de kraag greep omdat hij een meisje had geïntimideerd. Na school kwam de moeder met de broer het lokaal binnen en sloeg de docent in het gezicht. Januari 2001: Een vader slaat de interim-di recteur van een school in Deventer met een honkbalknuppel een gebroken arm, omdat hij niet tevreden was over de straf die zijn dochtertje op school had gekregen. GPD ren." Of: „Ik ken mijn kind lan- gerdanjij." Op de opleidingen wordt aan dit probleem, volgens de docenten, nauwelijks aandacht besteed. Het lijkt wel of ouders nauwe lijks nog boos worden op hun kinderen, wanneer die zich mis dragen op school, zegt Brugge man. Keus stelt vast dat ouders hun kind steeds vaker op een voet stuk zetten. „Problemen leggen ze niet bij het kind maar bij de docent." Daaruit spreekt weinig vertrou wen in de docent, verzucht Keus. Dat steekt wel eens. Maar veel erger vindt zij het wanneer de directie niet achter het perso neel staat. Toen zij negen jaar geleden begon met lesgeven maakte ze mee dat een moeder haar beklag deed bij de directie, omdat Keus tegen haar kind zou hebben geschreeuwd. De direc teur ging er zonder meer van uit dat die moeder gelijk had. Ton Duif, voorzitter van de Alge mene Vereniging Schoolleiders (AVS), relativeert het hele pro bleem. „Er gebeurt altijd wel wat op een school. We moeten daar niet al te flauw over doen. Soms reageren ouders iets te geë motioneerd, maar als ze daarna hun excuses aanbieden, lijkt mij dat normaal menselijk gedrag." Geen raad „Ouders worden soms gecon fronteerd met gedrag van hun kind waarmee ze zelf geen raad weten. Het is dan makkelijker ie mand anders de schuld te ge ven", zet Frits Prior, adviseur en trainer bij het centrum School en Veiligheid van het on derwijsadviescentrum APS. Leraren moeten volgens hem be ter leren communiceren met ouders, zodat die het gevoel heb ben dat ze bij het onderwijs wor den betrokken. Hij heeft, net hls Bruggeman, het idee dat geweld van ouders vaker voorkomt op witte dan op zwarte scholen. „'Witte' ouders zijn over het algemeen mondi ger en bemoeien zich sowieso meer met het onderwijs van hun kind", aldus Bruggeman. GPD De Europese milieucommissaris hoopt volgende week, bij het bezo..., de Amerikaanse president George Wij en diens gevolg aan Brussel, de Amerikanen te krijgen dat zij toch met Europa en de resti de wereld klimaatbeschermende afspraken ui]i maken. Dat de Verenigde Staten de Kyoto-prcr collen niet hebben willen onderschrijven, wij Europese milieuroerganger gemakshalve evem geten. Dat praat makkelijker met Bush Co. De Griekse politicus gaat dan evenwel ook vooil aan de redenen van de Amerikanen om in eerst* stantie niet met de rest van de wereld iets aar probleem van de broeikasgassen te doen.] was destijds - voorjaar 2001 - even duidelijk simpel in zijn motivatie: 'We zullen niets o men dat onze economie zal schaden en voor ons] men de Amerikanen altijd eerst.' Bush' adviseurs hadden hem duidelijk gems dat een reductie van de uitstoot van CO, onrnidj lijk zou leiden tot een stijging van de ene zen. Met regelmatig problemen in de strooïnw ziening in grote staten als Californië en Newl) kon de Amerikaanse president dat op dat n niet hebben. De behoeften van de Amerikaneni per slot van rekening belangrijker dan die van rest van de wereld. Milieucommissaris Dimas vergeet ook dat E bijna vier jaar geleden met wetsvoorstellenfe die de Amerikaanse industrie mogelijkhedenb; om de uitstoot van schadelijke stoffen.naarbt ven in tijd en hoeveelheid te reduceren. Er: zelfs met emissies tussen bedrijven worden get deld. Dimas' voorganger Margot Wallströmliei effecten van Bush' wetgeving doorrekenen kwam tot de slotsom dat de Amerikaanse maai gelen resulteerden in een extra uitstoot aan stofdioxiden van 33 procent tot 2012. De Amerikanen beschouwen de Verenigde graag als de enig overgebleven wereldmacht denktrant volgend houden de Verenigde St wereld in hun macht. In Europa - zeker in - wordt nog wel eens gedacht dat de EU op inte tionaal vlak ook een rol van betekenis te heeft. Als dat zo is, dan moeten Dimas en de zijnenpn dent Bush eens duidelijk maken dat het ven men en vervuilen van de atmosfeer echt ii mands belang is. door Ernst Jan Rozendaal Het Rijk kan een schade claim van honderden mil joenen euro's verwachten als wordt vastgehouden aan slui ting van de kerncentrale in Borssele in 2013. Dat geld kan wellicht beter in een fonds voor duurzame energie worden ge stort, vindt staatssecretaris Pie- ter van Geel (CDA, Milieube heer). Van Geel heeft deze week van de nood een deugd gemaakt. Hij staat voor de lastige taak de kerncentrale in Borssele over ui terlijk negen jaar te sluiten. In het regeerakkoord hebben CDA, WD en D66 dat twee jaar gele den afgesproken. De inkt was nog niet droog, of Van Geel liet al blijken hoezeer hij met deze klus in zijn maag zit. Hij gaf aan dat voorgaande kabinetten, die ook aandrongen op sluiting van de kerncentrale, hadden verzuimd de Kernener giewet aan te passen. Zou daar in een maximale levensduur van veertig jaar zijn vastgelegd, dan had Van Geel. een sterke zaak bij de rechter. Bij het opstellen van de wet is met sluiting van kerncentrales echter geen reke ning gehouden, waardoor EPZ, eigenaar van de centrale in Bors sele, een vergunning heeft voor onbepaalde tijd. Het afgelopen half jaar heeft Van Geel laten onderzoeken wat daarvan precies de consequen ties zijn, zegt zijn woordvoerder bij het ministerie van VROM. Omdat de juridische positie van de staat lastig is, kan EPZ in on derhandelingen over de sluiting de prijs aardig opdrijven. Een wettelijke basis voor sluiting is er immers niet en ook na 2013 heeft het bedrijf zicht op een rendabele exploitatie. Wordt de sluiting doorgedrukt, dan is een schadeclaim te verwachten van 'minimaal driehonderd miljoen euro', aldus de woordvoerder, maar waarschijnlijker is dat het bedrag daar 'ver bovenuit' komt, in de buurt van de één mil- jard. Op het ministerie werd al ge werkt aan een brief om de Twee de Kamer hierover te informe ren, toen minister Bot de discus sie over kernenergie maandag weer aanzwengelde. Daarop heeft Van Geel gekozen voor een vlucht naar voren. Een dis cussie over kernenergie is in Ne derland immers automatisch een discussie over het al dan niet sluiten van Borssele. Consequenties De brief van Van Geel is binnen enkele weken te verwachten. Hij is dus niet op tijd voor het spoeddebat dat volgende week in de Kamer wordt gehouden. Van Geel wil van de Tweede Ka mer - en in het bijzonder van de coalitiepartijen - weten of zij de sluiting van de kerncentrale wil len doorzetten, ook als ze de fi nanciële consequenties kennen. Een optie is dat het regeerak koord wordt aangepast. De kern centrale zou langer open kun nen blijven en de honderden mil joenen die dan worden bespaard kunnen in een fonds voor duur zame ontwikkeling worden ge stort, vergelijkbaar met het Waddenfonds waaruit gevolgen van gasboringen in de Wadden zee worden gecompenseerd. Met het idee de kerncentrale in Borssele langer open te houden is Van Geels mening over kerne nergie niet veranderd, bena drukt zijn woordvoerder. Kerne nergie is alleen een alternatief als centrales veilig zijn, ura nium schoon kan worden gewon nen en een oplossing bestaat voor het nucleaire afval, maar deze voorwaarden voor nieuwe kerncentrales kunnen niet van toepassing worden verklaard op een dertig jaar oude, operatione le centrale, zoals die in Borssele. Van Geel wil twee vliegen in één klap slaan. Enerzijds probeert hij een bijna onmogelijke beslis sing in een hoofdpijndossier De kerncentrale Borssele mag ook na 2013 open blijven als het aan staatssecretaris Van Geel van milieu ligt. foto Willem Mieras voor zich uit te schuiven. Tegelij kertijd probeert hij een forse .stap vooruit te zetten in de steeds dringender wordende zoektocht naar een duurzame oplossing van het energievraag stuk. Een veel te late stap, reageerde Tweede Kamerlid B. van dei- Ham (D66) gisteren meteen. Hij houdt vast aan sluiting van de kerncentrale in 2013. „Zolang ik zijn brief niet heb gezien, weet ik niet wat Van Geel pre cies heeft onderzocht, dus daar kan ik geen mening over geven. Dat er wordt geïnvesteerd in een potje voor duurzame ener gie vind ik sowieso noodzaak, al leen niet pas in 2013 maar al vandaag. Op dat gebied had al heel veel moeten gebeuren en daar merk ik weinig van. Dat is wat ik zo teleurstellend vind." Gisteren is het Kyoto-verdrag in werking getreden. De landen die deze overeenkomst hebben getekend hebben zich voorgenomen de uitstoot van het broeikasgas CO, met vijf pro cent te verminderen. Het valt te betwij felen of het Kyoto-verdrag veel effect zal hebben, omdat de grootste vervui ler van dit moment, de Verenigde Sta ten, en de twee grootste vervuilers van de toekomst, China en India, niet mee doen. Veel klimaatdeskundigen zijn over het Kyoto-verdrag cynisch gestemd. Zij me nen dat de uitstoot van CO, op afzienba re termijn zou moeten worden gehal veerd. Gebeurt dat niet, dan zal de toe name van de hoeveelheid CO, de tempe ratuur van de atmosfeer van de aarde snel doen stijgen met even omvangrijke als rampzalige gevolgen. Zij conclude ren dat op grond van wetenschappelij ke analyses die schijnbaar onomstote lijk aantonen dat de temperatuur van de atmosfeer van de aarde door toe doen van de mens in de vorige eeuw al zeer sterk is gestegen. De jaren negen tig waren volgens deze berekeningen verreweg het warmste decennium van de laatste duizend jaar. In het televisieprogramma Nova van vo rige week (12 februari) werd vast een dramatisch voorschot genomen op de gevolgen van de opwarming van de at mosfeer. Door middel van fraaie com puteranimaties werd getoond dat West-Nederland in de komende dertig jaar onder water zal komen te staan door de snelle stijging van de zeespie gel, die het gevolg is van het smelten van het poolijs door de opwarming van de atmosfeer. De deskundige die deze beelden met on begrijpelijk enthousiasme presenteer de, kende geen enkele twijfel: dat staat ons te wachten en er is niets aan te doen. De zeer snelle stijging van de zee spiegel is een proces dat al enige tijd ge leden in gang is gezet en niet meer kan worden gestopt. Zelfs als het Kyo to-verdrag wel functioneert, doen de bewoners van West-Nederland er ver standig aan op grote schaal zwemves ten en bootjes aan te schaffen. Nog ver standiger zou het wellicht zijn nu reeds naar het oosten van het land te verhui zen. Dat de atmosfeer van de aarde in de af gelopen decennia warmer is geworden staat vast. Wat de oorzaken en de gevol gen van die opwarming zullen zijn, is echter veel minder duidelijk. De apoca lyptische scenario's van een meerder heid van de klimaatdeskundigen lijken bij nader inzien eerder het gevolg van een soort geloofsovertuiging dan van wetenschappelijke inzichten. De zeker heid omtrent de opwarming van de at mosfeer van de aarde door de indus triële activiteiten van de mens is vooral gebaseerd op twee geruchtmakende ar tikelen van de Amerikaanse klimaatdes kundige Michael Mann, gepubliceerd in de late jaren negentig. Mann stelt daarin dat de temperatuur van de at mosfeer op het noordelijk halfrond van af het jaar duizend tot ongeveer 1900 langzaam dalende was, om daarna plot seling zeer sterk te stijgen. Een dergelij ke stijging vanaf dat moment kan eigen lijk alleen verklaard worden door de ac tiviteiten van de mens. De resultaten van Mann werden tot voor kort ge steund door een brede consensus van zijn mededeskundigen. De laatse tijd zijn er echter twijfels gerezen aan zijn werkwijze en conclusies. Dat wordt op overtuigende wijze uit de doeken ge daan in het februarinummer van het maandblad Natuurwetenschap en Tech niek. Betrouwbare metingen van de temperatuur van de atmosfeer hebben we eigenlijk pas sinds 1850. De ontwik keling van de temperatuur in de eeu wen daarvoor moet op gecompliceerde wijze worden afgeleid uit metingen aan de jaarringen van bomen, boorkernen uit eeuwen oude ijslagen en andere za ken die beïnvloed worden door de tem peratuur van de atmosfeer. Twee Cana dese wetenschappelijke onderzoekers hebben nu geprobeerd om de werkwij ze van Mann te reproduceren om eens te zien of zij tot dezelfde resultaten zou den komen. Dat bleek slechts zeer ten dele het geval. Mann heeft zijn materi aal, dat voor sommige perioden wel zeer beperkt is, op dubieuze en ten dele geheel onjuiste wijze statistisch ver werkt. Zijn Canadese critici komen bij gebruik van hetzelfde materiaal tot de conclusie dat de atmosfeer van de aar de de laatste eeuw inderdaad warmer is geworden, maar dat de vijftiende eeuw nog warmer was dan de twintig ste. Omdat de opwarming in de vijftien de eeuw onmogelijke het gevolg kan zijn geweest van menselijke activitei ten, zetten deze berekeningen alle theo rieën over de gevolgen van de CO,-uit- stoot op losse schroeven. De zekerhe den van de klimaatdeskundigen zijn schijnzekerheden. In feite is het aardse klimaat zo'n gecompliceerd systeem dat we op dit moment nog geen idee hebben hoe de verschillende variabelen op elkaar inwerken. Natuurlijk is er geen reden om dan nu maar te beslui ten niets aan het CO,-probleem te doen. Anderzijds is twijfel geboden aan de doemscenario's die ons met zo grote stelligheid worden gepresenteerd. Voor een spectaculaire stijging van de zee spiegel moet bijvoorbeeld meer bewijs worden aangevoerd dan tot op heden is gedaan. Het is voorlopig niet erg waar schijnlijk dat West-Nederland over der tig jaar onder water zal staan. Maarten van Rossem GULDEN - Met ingang van 22 februari zullen de vooroorlog se zilveren guldens buiten om loop worden gesteld. Tot 22 juli kunnen ze nog worden in gewisseld bij de postkantoren en de Nederlandse Bank. NIEUWE SCHOOL - Aan de Adriaen Coortëlaan in Vlissin- gen is de lagere katholieke Sint Paulusschool geopend. De school is zeer modem, maar heeft dan ook veel meer dan het gestelde maximum van 16.500 gulden per lokaal ge kost. DIERENLEED - Volgens een wetsontwerp op de dierea scherming moet ook dien kwelling als overtreding den gekenmerkt. Daans moet het veroorzaken vanj of letsel, het benadelen vas gezondheid en het ontta van de nodige verzorging sö baar gesteld worden. Ops ringsambtenaren hebben s ciale bevoegdheden nodig. ATOOMCENTRALES - I Britse regering wil de koffi de tien jaar twaalf atoom trales bouwen. De capacii zal 1500 tot 2000 mega* zijn en de kosten worden] raamd op drie miljard guide Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhs einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AM RO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitcó'-- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en de Regelen voor het Advertenties- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje' Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroeremigw Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteten st Wegene Auteursrechten v< Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat worat - (abonnementen)adminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienHy^_, i de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig OTS inform0"" „aar, nriie vtall rtan timt Hil oBbïlfl.óliit moldBtl ttlj' u op d zersservice, Postbus 314460 AA Goes. n prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bö- Behoort tot WeGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4