Zorg over tractors in het verkeer Straks heb je een prachtig landschap zonder mensen Lagere straf voor leden xtc-bende Overstap van hoogwerker naar hoogwerker uvuvw.scheldetheater.nl THEATERAGENDA Aardenburg wordt stad met meeste straatgedichten Productschap Vis naar Brussel Omroep Zeeland ook elders te zien Auto rijdt tegen gevel Rechter twijfelt aan geurproef Zeeland soepeler met wonen in vakantiehuis toenemend aantal snelle en zware voertuigen in stads- en dorpskernen loekenbeurs in (rabbendijke 17 t/m 24 februari. vrijdag 18 febr. 20.00 uur JÖRCEN RAYMANN in Holland Staat Mijn Huis UITVERKOCHT! door Ab van der Sluis 's-HEER ARENDSKERKE - De brandweer van Goes heeft gistermiddag twee medewerkers van het Water schap Zeeuwse Eilanden uit hun benarde positie be vrijd. De hoogwerker waarin zij zaten, kon door een defect niet meer naar beneden. Op dat moment zaten de man nen vijftien meter hoog in de lucht. Het waterschap was bezig bomen te snoeien aan de Oude Rijksweg in 's-Heer Arendskerke. Door nog onbekende oorzaak begaf de hoogwerker het. De gewaarschuwde servicemonteur liet te lang op zich wachten. Hij moest uit de Randstad komen. Na anderhalf uur besloten de mannen de ladderwagen van de Goese brandweer in te schakelen. De brandweerlieden hadden geen enkele moeite de medewerkers van het waterschap uit hun bakje te ha len. De ladder kan een hoogte, bereiken van dertig me ter. Na twee geslaagde reddingspogingen voelden de man nen weer vaste grond onder hun voeten. foto Erik Schwartz MBDENBURG - Aardenburg Lgt er veertig extra straatge- jjKi, bij. Daarmee komt het nul op honderddertig en heeft stad Aardenburg de meeste Lgedichten van Nederland. L Stichting Cultureel Aarden- burg hoopt in september tijdens de landelijke Monumentendag bij het Verloren Kostje twintig gedichten met als thema 'oorlog en vrede' aan het publiek te kun nen tonen. „Dan wordt een mo nument onthuld ter herinnering aan het jaar 1672, toen de Fran sen Aardenburg probeerden te veroveren", vertelt Jan Kroeze van de Stichting Cultureel Aar denburg. „Dappere Aardenburg- se vrouwen hebben dat voorko men. Rond het monument ko men de gedichten van heden daagse dichters, die in samen werking met het Poëzie Cen trum in Gent worden uitge zocht." Daarnaast hoopt Kroeze in juli, voorafgaande aan de culturele week in Aardenburg, nabij het Castellum (de overblijfselen van een Romeinse legerplaats in de buurt van de Sint Baafskerk) twintig Latijnse gedichten aan de straatcollectie toe te voegen. „Al deze gedichten zijn geschre ven in de eerste eeuwen van on ze jaartelling. Dat past bij het imago van Aardenburg als Ro meinse stad. Deze gedichten gaan over soldaten, oorlog, en over liefde. Aardenburg heeft straks de meeste straatgedich ten van Nederland.,We steken Leiden, dat 110 straatgedichten heeft, voorbij", aldus Kroeze. donderdag 17 februari 2005 ZIERIKZEE - Het Productschap Vis stapt naar de Euro pese Unie om de paling te redden. De brancheorganisatie heeft binnenkort een afspraak met de hoogste ambtena ren in Brussel. Het gaat al een tijdje niet goed met de pa ling en daardoor dreigt de visserij in gevaar te komen. Het aantal glasaaltjes (jonge paling) is drastisch terugge lopen maar ook de volwassen dieren hebben het moeilijk. Ze raken gewond in turbines van de waterkrachtcentra les en stuwen en sluizen verhinderen terugkeer van de vol wassen palingen naar zee. Dat is noodzakelijk voor de voortplanting. Kunstmatige voortplanting is bij de paling (nog) niet gelukt. Het productschap bepleit nu bij de Euro pese ambtenaren beschermingsmaatregelen en vraagt om onderzoek zodat de palingstand kan worden verbeterd. OOST-SOUBURG - Het ziet ernaar uit dat de televisieuit zendingen van Omroep Zeeland binnen afzienbare ter mijn ook buiten de provincie zijn te ontvangen. Hoofdre dacteur-directeur F. Feij zei gisteren in een bijeenkomst van de programmaraad daar positief tegenover te staan. Mensen die elders wonen maar wel een binding hebben met Zeeland kunnen zo de actuele ontwikkelingen in de provincie volgen. Omgekeerd, zo is de bedoeling, krijgen Zeeuwen de mogelijkheid naar andere regionale omroe pen te kijken. Door een wijziging in de Mediawet mogen regionale om roepen voortaan ook buiten hun verzorgingsgebied uitzen den. „Momenteel staan drie partijen aan de deur te ram melen om dat te mogen verzorgen", zei Feij, die de namen van KPN, Delta en Digitenne noemde. Omroep Zeeland streeft ernaar in één pakket terecht te komen met andere publieke regionale omroepen en opereert in dit verband samen met koepelorganisatie ROOS. De omroep hecht wel aan een 'verantwoorde exploitatie'. Vanaf april gaat Omroep Zeeland RegioNed uitzenden. Het is een dage lijks programma van negen minuten met een selectie uit het aanbod van alle regionale omroepen. MIDDELBURG - Een 71-jarige Middelburger is gister morgen met zijn auto tegen een gevel van een restaurant aan de Varkensmarkt gereden. De man kreeg, volgens ei gen zeggen, een black-out. MIDDELBURG - Een 25-jarige Vlissinger is gisteren door de Middelburgse politierechter G. van Unnik vrijge sproken van verboden wapenbezit. Politiemannen zagen op 22 januari twee mannen dicht bij elkaar staan in een Vlissingse buurt. Een van de mannen liet op dat moment een wapen op de grond vallen. De agenten zagen het se- mi-automatische pistool op de grond liggen, maar hadden niet gezien wie van de twee het wapen had laten vallen. Een 25-jarige inwoner van Vlissingen was gisteren in Mid delburg volgens officier van justitie R. Rammeloo de schuldige. De verdachte hoorde een half jaar Cel tegen zich eisen, maar politierechter G. van Unnik concludeer de tot vrijspraak. De rechter had te veel twijfels over de geurproef, waardoor het bewijs onvoldoende was. Ook de verklaringen van de twee hoofdrolspelers brachten geen helderheid. Beide mannen zeiden niets van doen te heb ben met het wapen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De meeste Zeeuw se gemeenten willen illegale bewoning van recreatiehuizen legaliseren. Daarmee wijkt de provincie af van de landelijke trend. Uit gisteren gepubliceer de cijfers van het ministerie van VROM blijkt dat een meerder heid (63 procent) van de gemeen ten illegale bewoning van vakan tiehuizen wil aanpakken. Het probleem doet zich vooral voor in Schouwen-Duiveland, Kapelle, Hulst en Middelburg. Van 843 van de in totaal 11.793 vakantiehuisjes in Zeeland is be kend dat ze illegaal worden be woond. Dekker wil dat er een eind komt aan het gedogen van illegaal bewoning. Ze noemt drie mogelijkheden: permanente bewoning verbieden, permanen te bewoning mogelijk maken door het bestemmingsplan te wijzigen of bewoners een per soonsgebonden beschikking ver lenen. De laatste houdt in dat na verhuizen of overlijden van de bewoner de recreatiewoning niet langer permanent mag wor den bewoond. Voor 160 permanent bewoonde woningen op recreatiecom plexen heeft SchouwenTDuive- land persoonsgebonden beschik kingen verleend. Aan 325 ver spreid liggende huizen wil de ge meente een woonbestemming ge ven. Alleen voor terrein Scharen-' dijke leidt dit tot problemen met de provincie. Middelburg besloot op het park Oranjeplaat per woning aan te geven of per manente bewoning danwel al leen recreatie is toegestaan. De provincie is daartegen, want de huizen liggen binnen de geluids contour van vliegveld Mid den-Zeeland In Kapelle en Hulst stuit de omzetting van de bestemming niet op problemen. (Advertentie) zaterdag 19 febr. 20.00 uur Zondag 20 febr. 15.00 uur HELLO DOLLY! Musical met o.a. Willeke Alberti, Jos Brink en Jamai EABBENDIJKE - Liefhebbers in tweedehands boeken kuil en zaterdag 26 februari terecht p de boekenbeurs in het Cal- ynCollege in Krabbendijke. Ie beurs is geopend van tien pr 's ochtends tot vier uur imiddags. Een ruime sortering Jnboeken is voorhanden. Er is trens de mogelijkheid oude boe- gratis te laten taxeren door (van Gent. por Jan Jaap Broekhuijsen R HAAG - De Rotterdam- w(aO) die volgens justitie ach- itbet in de zomer van 2002 uit bande xtc-laboratorium in (zogenoemde cyberbunker te doetinge zat, is gisteren in ho- erberoep door het gerechtshof 'Den Haag veroordeeld tot ne- (n jaar cel. Wgens het Openbaar Ministe- f(0M) was de Rotterdammer (topman van de bende die ze- laboratoria oprichtte in Ne- gsnden België. li was door de rechtbank in Wam tot tien jaar cel ver beeld, maar ging in beroep Rthij veel van de beschuldi- ®?en tegen hem ontkende. De F werd gisteren door het hof feproken van twee van de F aan hem ten laste gelegde kijven. Het hof achtte niet t^zen dat de man achter een «oratorium in Vianen zat en p niet dat hij de man achter Pt xtc-transport naar Enge- Mwas, ■twee andere verdachten (39 '(5) uit Zaandam die in de p-hierarchie direkt onder Rotterdammer vielen, kregen Pen strafverminderig bij «hof. Zij waren door de recht- bin Rotterdam ieder veroor- zes jaar omdat zij zich "tóón hebben beziggehouden Kxtc-fabricage in laboratoria j&ingen en Schilde (Bel- alsmede met xtc-uitvoer FSpanje en Engeland. Van Uitvoer naar Engeland en Re werden de twee nu ech- Ngesproken. hof bepaalde de straf van de '0% Zaankanter gisteren P drieënhalf jaar cel. Zijn ■lange vriend moet drie jaar en drie maanden uitzitten. Er werden in 1993 in deze zaak tientallen verdachten opgepakt. Veel van die verdachten werden door diverse rechtbanken in het land veroordeeld. De laborato ria van de bende stonden in Heijningen, Papendrecht, Dor drecht, Vianen, Kloetinge, Schil de (België) en Stekene (België). Volgens een berekening van het Nederlands Forensisch instituut zouden er 25 miljoen pillen ge maakt kunnen zijn. Bij de mini mumverkoopprijs van 1 euro en een maximale prijs van 1,95 eu ro per pil zou de omzet daarmee dus tussen 25 miljoen en 50 mil joen euro hebben bedragen in een kleine drie jaar tijd, maar niet is zeker of een dergelijke omzet ook werkelijk is gehaald. Wel werd duidelijk dat er se rieus geld werd verdiend. Om in gewijd te worden in de gehei men van het xtc-pillendraaien hadden Chinese 'studenten' grof geld (tot 175.000 euro) over. In het Papendrechtse lab - geves tigd in een kapitale villa - kre gen zij een speciale xtc-oplei- ding. In Kloetinge waren zo'n 160 ki lo pillen vervaardigd. In de bun ker waarin het lab zich bevond, zat ook een bonafide computer bedrijf. Een klein deel van de bunker werd verhuurd aan men sen die daar onder het mom van een schildersbedrijf een xtc-lab inrichtten. Het lab werd opge rold nadat er brand uitbrak in de bunker. Tijdens de behandeling van het hoger beroep twee weken gele den had de hofaanklager twaalf jaar cel geëist tegen de 50-jarige Rotterdammer. De 39-jarige Zaankanter hoorde toen zeven jaar cel eisen, zijn 45-jarige vriend zes jaar cel. jwirEmile Calon MDDELBURG - Het toene- itnd gebruik van zware tracto- L door grondverzetbedrijven feart het Regionaal Orgaan Ver- teersveiligheid zorgen. Die be- Irijven schakelen meer en meer ner van vrachtwagens op trac eren, „Dat komt de verkeersvei- |«hcid beslist niet ten goede", derde wethouder C. Knuit van [gemeente Reimerswaal giste- tn namens de Zeeuwse gemeen te aan. Jij sprak tijdens een vergade- ing van het ROVZ in Middel- jorg, Knuit kreeg bijval van (.Vroonland van de verkeers- pligheidsorganisatie 3VO en kkeersinstructeur R. Vaane. ïoigenshen ruilen vooral grond bedrijven hun vrachtwa- pismvoor tractoren omdat ze p die manier goedkoper kun- jen werken. Zo hoeft er voor isclordiesel geen accijns te wor ks betaald. fader moet een bestuurder van te vrachtwagen allerlei diplo- jfshebben terwijl een bestuur- fa van een tractor geen enkel Bpiertje nodig heeft, mits hij juder is dan zeventien jaar. bie bedrijven kunnen een goed- Lop knulletje op zo'n tractor kenen een dure, gediplomeer- kvrachtwagenchauffeur ont- ban", merkte Vaane cynisch pig ton «deputeerde T. Poppelaars hs verbaasd dat er in zulke irare machines gereden mag lorden zonder enig rijvaardig- pdsbewijs. Vaane stelde dat Kt feitelijk nog veel erger is. Es men achttien jaar is mag een tractorbestuurder rijden met twee' volgeladen wagens. „Ze mogen met zestig ton over de weg." En dat vaak met een snelheid die dichter bij de vijf tig dan de zestig km/u ligt. Een automobilist moet tegen woordig een speciaal rijbewijs halen om met een aanhanger te mogen rijden, voerde Vaane aan. „Een tractorbestuurder hoeft niets te hebben. Hij mag zo zijn machine starten en met een dubbele combinatie de weg op." Door het toenemend gebruik van grondverzetmachines zijn die zware tractoren ook steeds meer in de stads- en dorpsker nen te vinden. Uit de cijfers van het ROVZ blijkt niet dat tractor bestuurders veel ongevallen ver oorzaken. De verschillende deel nemers aan de vergadering vre zen echter dat dat in de toe komst flink kan veranderen. Om die reden gaat het ROVZ bekij ken op welke manier er aan dacht aan deze zaak gegeven kan worden. ROVZ-secretaris H. Rhebergen liet desgevraagd weten dat op landelijk niveau ook naar het probleem van de snelle en zware tractoren wordt gekeken. Vol gens hem kan het nog wel de no dige tijd duren voor er vanuit Den Haag eisen worden gesteld aan de bestuurders van tracto ren. Tel. 0115-695555 door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - West-Zeeuws-Vlaande- ren is straks een prachtig land schap, maar er wonen en verblij ven steeds minder mensen die daarvan kunnen genieten. Die angst leeft bij directeur J. de Rechter van Woongoed Zeeuws- Vlaanderen als de Tweede Ka mer geen uitzondering maakt op het voorstel dat in nationale landschappen alleen voor de ei gen bevolkingsgroei mag wor den gebouwd. Maandag praat de Tweede Ka mer over de Nota Ruimte. Minis ter S. Dekker van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) heeft daarin het platteland van Wal cheren, het grootste deel van de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen aan gewezen als nationale land schappen. De Nota Ruimte stelt dat in die gebieden alleen voor de natuurlijke bevolkingsaan was mag worden gebouwd. De norm is een migratiecijfer van nul. Dat betekent dat alleen de plekken van bewoners die uit de streek vertrekken door nieuwko mers mogen worden opgevuld. De Nota Ruimte brengt vooral de gemeente Sluis in een lastig parket, omdat uitbreidingsplan nen nagenoeg onmogelijk wor den. En dat terwijl volgens de Woonvisie Sluis de komende tien jaar zo'n zestienhonderd woningen moeten worden bijge bouwd. Leegloop Uitbreidingsplannen voor ker nen als Breskens, Sluis, Aarden burg en IJzendijke zijn noodza kelijk om de streek leefbaar te De Mauritsschool in Retranchement gaat uit. Als er nauwelijks meer gebouwd mag worden in West-Zeeuws-Vlaanderen vreest dat er steeds minder gezinnen met jonge kinderen in de streek gaan wo nen. foto Wim Kooyman houden, stelt De Rechter. „An ders verandert West-Zeeuws- Vlaanderen in een park." Vol gens hem heeft de streek nu te maken met leegloop. Vooral jon ge gezinnen trekken weg. „We moeten oppassen dat het geen neerwaartse spiraal wordt die niet meer kan worden ge keerd. Minder mensen betekent minder belastingen en minder voorzieningen waardoor nog meer mensen wegtrekken. Enzo voort. Dan heb je straks een prachtig landschap, maar zon der mensen. Ik sta volledig ach ter de campagne Welkom in Zee land, maar nu is het net of ik met een lege kraam op de markt in Oostburg sta. Je kunt alleen mensen hier naartoe halen als je iets te bieden hebt." De Rechter kan zich helemaal vinden in de aanwijzing van West-Zeeuws-Vlaanderen als nationaal landschap. Hij vindt ook dat alleen met de uiterste zorg in dergelijke beschermde gebieden mag worden ingegre pen. „Dat betekent nog niet dat je een streep trekt en zegt dat niks mag. De Haagse heren zou den eens achter hun bureau van daan moeten komen en hier rondkijken. Voor Breskens ont wikkelen we op dit moment een plan voor huur- en koopwonin gen met allerlei woonzorgfunc ties en een combinatie van voor zieningen. Zo heb ik het elders nog nergens gezien. Met de kwa liteit van wat we hier bouwen zit het goed, wil ik maar zeg gen." De Rechter krijgt bijval van voorzitter L. Ducheine van de Stadsraad Aardenburg. Hij noemt de kabinetsplannen be dreigend voor de leefbaarheid van de woonkernen in Sluis. „Met het afnemen van de bevol king zien we de laatste jaren ook de voorzieningen afnemen. Winkels en banken gaan weg zonder dat er iets voor terug komt. Scholen kampen met te ruglopende leerlingaantallen. Verenigingen kunnen onvoldoen de vrijwilligers vinden. Natuur lijk speelt de vergrijzing daarbij een rol. Daarom is het belang rijk dat we jonge mensen naar Sluis kunnen trekken. Woning bouw is daarvoor een uitste kend middel, naast natuurlijk bedrijvigheid en economische ontwikkeling." De Tweede Kamerleden B. van Bochove (CDA) en J. Geluk (WD) gaan minister Dekker maandag om een toezegging vra gen dat uitzonderingen moge lijk zijn op de regel dat in een nationaal landschap wordt uit gegaan van migratiecijfer nul. C. Verdaas (PvdA) zit op dezelf de lijn, maar vindt een toezeg ging onnodig. „Als gemeente en provincie het eens zijn, voorziet de Nota Ruimte nu al in zo'n uit zondering. Laten we geen pro bleem maken van iets wat geen probleem is." De drie grote partijen verwer pen de motie van W. Duyvendak (GroenLinks) waarin wordt ge pleit voor het afschaffen van de migratienorm nul en waarin kwaliteit bepaalt wat in een na tionaal landschap mogelijk is. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zag die als laatste redmiddel voor de Sluise bouwplannen. Openingstijden kantoor: ma. t/m vr. 10.00 15.00 uur Westkolkstraat 16 4531 AW Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47