Geschiedenis in het straatbeeld PZC Politie onderzoekt bedreiging Buurtbewoners dringen aan op hervatting sloop Knipoog naar het verleden Raadscommissie twijfelt over nieuwe stookregeling (3 Aardenburg heeft grootse herinrichtingsplannen Winkeldieven»? volgens rechter genoeg gestraft donderdag 17 februari 2005 door Frank Gijsel SLUIS - Aardenburg krijgt een aantrekkelijker aanblik. In de komende maanden wordt een be gin gemaakt met de herinrich ting. Elementen die refereren aan het rijke verleden van de oudste stad van Zeeland, zullen in het straatbeeld worden aange bracht. Het afgelopen jaar heeft een werkgroep, bestaande uit inwo ners en ambtenaren, plannen uit gewerkt om de kern op te waar deren. Gisteren werden in res taurant De Munck in Aarden burg de voorstellen aan een breed publiek gepresenteerd. Elementen uit de Romeinse tijd, de Middeleeuwen en vestings- werken uit de zeventiende eeuw door Harold de Puysseleijr HULST - Buurtbewoners en on dernemers in het gebied ten noorden van de basiliek in Hulst verzoeken de gemeente met klem de sloop van panden die moeten wijken voor het nieuwbouwproject Onder de To ren onmiddellijk te hervatten. Een brief met die strekking wordt vandaag op het gemeente huis bezorgd. Bovendien stuurt de buurt een brief aan de rechtbank in Mid delburg met eenzelfde dringend- de vraag de sloopvergunning die de gemeente voor die panden heeft afgegeven niet ongedaan te maken. Dat is gisteravond be sloten op een bijeenkomst van buurtbewoners en ondernemers in het bewuste gebied. Projectontwikkelaar Planoform wil in de binnenstad van Hulst, om precies te zijn in de hoek tus sen de Korte Nieuwstraat, het Basiliekstraatje, de Pierssens- straat en de Lange Nieuwstraat, een winkelcomplex met daarbo ven appartementen realiseren. De gemeente werkt daaraan mee en heeft de benodigde ver gunningen al afgegeven. Dat is zeer tegen de zin van de oudheid kundige kring De Vier Ambach ten. Die vocht eerder bij de rechtbank met succes de bouw- maken de kikkerstad een archeo logisch erfgoed. In de plannen voor de inrichting van de kern komen die herken ningspunten weer terug in het straatbeeld. De Markt als Ro meins forum en een speelschip op de Kaai moeten ervoor zor gen dat het doodse uit het straat beeld verdwijnt. De meest ingrijpende aanpas sing vindt plaats op de Markt. Dit plein krijgt zijn oude bestemming van het hart van de stad weer terug. De gebruiks functie zal door middel van een overdekt forum voor wat meer levendigheid moeten zorgen. Voor het zover is zal de werk groep echter eerst nog een bestemming moeten vinden voor de uit begin van de twintig ste eeuw daterende muziek- kiosk. Voor de aanpassing van de Markt volgend jaar plaats kan vinden zullen eerst enkele deel projecten de komende maanden al uitgevoerd worden. Een aan tal blinde muren zonder functie wordt voorzien van historische taferelen. De Weststraat wordt aantrekkelijker gemaakt met uithangborden en vaandels. In middels zijn tientallen oude huisnamen bekend. Door unifor me uithangborden kunnen die namen terugkeren in het straat beeld. De Romeinse contouren verschij nen door het aanbrengen van sierbestrating. Ook een maquet te kan de geschiedenis in beeld brengen. vergunning aan, die inmiddels op last van de bestuursrechter in Middelburg moet worden ver nietigd. Zowel de gemeente als Planoform denken die kink in de kabel te kunnen repareren door een nieuw besluit over de bouwvergunning te nemen. Daarnaast echter speelt de kwes tie van de sloopvergunning. Ook de afgifte van die vergunning door de gemeente is door de heemkundige kring betwist bij de rechtbank. De sloop was al in gang gezet, maar is na de uitspraak over de bouwvergunning dinsdagmid dag ijlings stil gelegd, in afwach ting van een rechterlijke uit spraak over de geldigheid van deze vergunning. Die uitspraak staat gepland voor dinsdag 1 maart. De buurt in het gebied ten noor den van de basiliek heeft op de bewonersbijeenkomst besloten het verzoek aan de rechtbank om de sloopvergunning niet te vernietigen kracht bij te zetten door foto's van de huidige situa tie mee te sturen met de brief. „We doen dat om de rechtbank duidelijk te maken dat zowel het ondernemersklimaat als het woonklimaat er ernstig onder zullen leiden als de sloop niet door mag gaan", zo lichtte woordvoerder G. de Bruijn na mens de buurt toe. Schilder Hans van lwaarden schroeft het Aap-Noot-Mies aan de gevel van de familie Broeren in Vlissingen. foto Lex de Meester door Selma Osman VLISSINGEN - Of er een schooltje heeft ge staan, moet nog blijken. Het leesplankje aan de achtiende eeuwse gevel van het pand op de hoek van de Lepelstraat/Plein Vier- winden in Vlissingen verwijst er wel naar. Schilder Hans van Iwaarden van Het Gou den Briefke uit Middelburg maakte het bord in opdracht van de bewoners, de fami lie Broeren. Toen zij het pand drie jaar gele den kochten, hoorden zij dat het ooit een schooltje is geweest. De Vlissingse stadsar chivaris Adri Meerman kan dat niet bevesti gen. Uitsluiten kan hij het echter ook niet. Na de verbouwing van het pand bleef een le lijke kale plek achter boven de garage. Er mochten van de gemeente geen stenen tegen en zo ontstond het idee om iets met een oude schoolprent te doen. Van Iwaarden kreeg meteen enthousiaste reacties toen hij deze week het bord aan de gevel schroefde. Hij is 61 jaar en heeft zelf nog met het plankje leren lezen. door René van Stee TERNEUZEN - De leden van de Terneuzense raadscommissie omgeving blijven worstelen met de nieuwe stookregeling in Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf 1 januari geldt landelijk strengere wetgeving voor het verbranden van tak- en snoei- hout en slootmaaisel in de bui tenlucht. Het stoken van derge lijk afval wordt verboden. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ont heffingen mogelijk voor kamp-' vuren tijdens bijzondere evene menten en de verbranding van ziek hout of zieke planten. Ook is het in 2005 nog toegestaan om slootmaaisel te verbranden tus sen 1 september en 31 decem ber. Verder mogen alleen in de gemeente Sluis takken- en snoei- hout tussen 1 januari en 1 mei worden verbranden. Een meerderheid van de commis sie bleek voorstander van een ruimhartig ontheffingenbeleid. Evenals inspreker H. van Dam me van de ZLTO uitten enkele commissieleden hun twijfels over de uitvoerbaarheid van de landelijke regeling en het ge brek aan alternatieven. Zo wor den landbouwers en vlastelers straks opgezadeld met hoge kos ten als-zij hun afval moeten af voeren. Ongepast Net als Van Damme vond A. van Hoeve (CDA) het ongepast dat er in de nieuwe regeling bij voor baat van wordt uitgegaan dat landbouwers andere afvalstof fen meeverbranden. Ook vond hij het vreemd dat in Sluis een uitzondering is gemaakt. M. Vereecken (GroenLinks) vroeg of er een afweging is ge maakt tussen de milieubelasting bij het vervoer en de verwerking van het afval enerzijds en het ter plekke verbranden van het afval anderzijds. Milieuwethou der P. Hamelink antwoordde dat die afweging niet is ge maakt en het hier ook niet echt om draait. „We zijn niet in de positie om nu nog allerlei dingen te wijs gen. 0.p basis van landelijker geving moeten wij ons honfc aan provinciaal vastgesteld b leid.-De minister wil afvanl ontheffingenbeleid. Alleen terste nood is dit nog mogeli zoals het stoken van ziek m in boomgaarden, waardoor ij smettingsgevaar wordt i damd", aldus Hamelink. De wethouder voegde eraanta dat met name vanuit het Oj® baar Ministerie met klemisjn gedrongen op één regeling J de hele provincie. Dat zou q alleen uit het oogpunt vanen trole veel beter zijn, maart duidelijkheid voor de burj scheppen. Hij sloot niet uitdj met name in Sluis voortdure boetes zullen worden uit deeld, omdat het soepelere 5 leid in die gemeente fona niet is toegestaan. Hamelink zegde toe de gew lens van de commissieleden! de orde stellen in het Provmri le Milieu Overleg. Hij betwiji de echter of dit nog ei taat zal opleveren. MIDDELBURG - Officier v justitie R. Rammeloo vondgut ren in Middelburg dat een ij tigjarige vrouw uit Nieuw-i Sint Joosland haar straf n een winkeldiefstal had uitga ten. De verdachte zat al 25 d voorarrest voor het stelen een flesje olietoevoeging (SI Smoke) ter waarde van achti ro en 95 cent. De straf had te maken metli status als veelpleger van \nnl diefstallen. De 25 dagencelst vond ook politierechter G.fl Unnik genoeg. De aan verdovende miada verslaafde vrouw had het dn op 21 januari in Vlissingetj stolen. Gisteren kwam ze vrj, Projectontwikkelaars zouden palingvisser mond hebben willen snoeren door Luc Oggel en Freek Janssen SINT-ANNALAND - De poli tie onderzoekt bedreigingen aan het adres van palingvisser P. Scherpenisse uit Sint-Anna- land. Hij heeft daarvan aangif te gedaan tegen Dijkstra Be heer en Grotenhuis Ontwikke- lings Maatschappij, de eigena ren van Chaletparc Krabben- kreek. Scherpenisse zegt dat zij hem via een tussenpersoon met geweld hebben gedreigd, als hij zich zou blijven verzet ten tegen de aanleg van het va kantiepark, schuin tegenover zijn woning. L. Dijkstra van Dijkstra Beheer zegt namens de betrokken bedrijven van niets te weten. De bedreigingen hebben vol gens Scherpenisse eind 2003 plaatsgevonden. In oktober meldde zich een onbekende man, naar later bleek zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij het huis van Scherpenisse aan de Nieuwlandseweg. Hij gaf te kennen hem onder vier ogen te willen spreken. Omdat Scherpenisse het niet vertrouw de, meldde hij het voorval bij de politie. „Die deden er naar mijn gevoel weinig mee, waar door ik me genoodzaakt voelde een beveiligingsbedrijf in te schakelen. Mijn vrouw en ik hadden namelijk geen idee wat die persoon wilde." Joegoslaven Het beveiligingsbedrijf, GPS Consultancy uit Vleuten, stel de een onderzoek in naar de man, die zich bleef ophouden in de buurt van de woning van Scherpenisse en ook telefo nisch contact zocht. „Omdat onduidelijk was wat hij wilde, hebben we onder toezicht een ontmoeting tussen hem en Scherpenisse gearrangeerd", zegt J. von Henning van GPS. „Tijdens dat gesprek presen teerde de man, M. Leeman, zich tot vier keer toe als bemid delaar namens Krabbenkreek BV. Scherpenisse zou zich soe peler moeten opstellen wat be treft de komst van het chalet park. Want, zo zei hij, hij ken de wel voorbeelden uit de hore ca waarbij Joegoslaven de boel schoonvegen." Scherpenisse: „Je kunt je niet voorstellen wat voor impact de intimida ties hebben gehad. Je komt toch niet aan een gezin voor een paar pokkenchalets?" De bijeenkomst is volledig op genomen op video, buiten me deweten van de bedreiger om. M. Bosters, die ten tijde van de bedreigingen in opdracht van Krabbenkreek BV kavels op het terrein verkocht, bevestigt dat directeur P. Visser van Gro tenhuis Ontwikkelings Maat schappij iemand op Scherpenis se had afgestuurd. „Ik kende hem ook, want hij was een klant van mij. Hij wilde een ka vel kopen. Maar ik weet pas sinds een gesprek met Scherpe nisse in oktober vorig jaar wat zich toen precies heeft afge speeld. Het zou niet mijn stijl zijn om het zo op te lossen, maar voor mij was het op dat moment moeilijk om me in de belangen van de projectontwik kelaar te verplaatsen. Ik was ook geen partij daarin, ik ver kocht alleen maar kavels." Vis ser verwijst door naar zijn com pagnon, L. Dijkstra. Beiden zijn voor vijftig procent eige naar van Krabbenkreek BV, het bedrijf dat het chaletpark in handen heeft. Dijkstra zegt niet op de hoogte te zijn van de aangifte tegen hem. „Er klopt in ieder geval geen bal van. Ik hoop dat de politie zo snel mo gelijk onderzoek doet, zodat er klaarheid komt in deze verve lende situatie." Hij zegt ook na mens zijn compagnon Visser te spreken. Feiten Van de politie hoort de paling roker lange tijd na de aangifte van eind 2003 niets. Hij belt op, om te informeren naar de stand van zaken en krijgt het advies opnieuw aangifte te doen. Volgens een woordvoer ster van de politie is het onder zoek naar aanleiding van de eerste aangifte afgerond, zon der resultaat. „Scherpenisse kon alleen maar aangeven dat hij zich bedreigd voelde. We hebben geen strafbare feiten kunnen constateren." Het on derzoek naar de tweede aangif te, van 31 januari jongstleden, loopt nog. De politie heeft Scherpenisse gevraagd de vi deo-opnames en de e-mailcor- respondentie te overhandigen. Scherpenisse heeft meerdere bezwaarprocedures en rechts zaken tegen de komst van het chaletpark lopen. Hij vindt het vreemd dat de gemeente Tho- len nog steeds samenwerkt met de ontwikkelaars. „Ik heb raadsleden van Algemeen Belang Tholen (ABT) en de ChristenUnie bij mij thuis inge licht over de gang van zaken. Ik heb hen ook over de be dreigingen verteld." Fractie voorzitter J. Boulogne van ABT bevestigt dat. „Wij kun nen daar als raad weinig aan doen. Als er inderdaad boeven- praktijken plaatsvinden, dan moet je daar als gemeente niet mee verder werken. Maar dat is geen zaak van de politiek, de politie moet het verder maar uitzoeken." NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weet uheta Ivan eltaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46