Strengere controle tunnel Zelzate PZC Overal met je snufferd bovenop JZC Winkels Mangnus ondergaan metamorfose GRATIS PZC Bouwgrond Knokke in elf minuten voor megabedrag verkocht 13 kinsporten met risicovolle stoffen niet langer gedoogd VAKANTIE* ÏARISO T_ mdgdorkest in irk Biervliet ■avond over istuinbouw Westdorpe Te jonge bromfietser gewond Vlissinger cel in voor steekpartij Simons ziekenhuisdirecteur Belager politie moet zitten agenda donderdag 17 februari 2005 JrisNaudts LZATE - De Vlaamse minis- i leefmilieu, K. Peeters, nauwlettend toezien op de |iViiig van het verbod op het usport van gevaarlijke, ont ere en ontplofbare produc- jriade tunnel onder het Ka il Gent-Terneuzen in Zelza-, j verbod voor transporten Irisicostoffen door de tunnel jj al jaren, maar werd tot i ioe nauwelijks toegepast. gCns burgemeester J. Schen- ivan Zelzate bestond er een stilzwijgend akkoord met iflaamse overheid om vracht- Advertentie I III AANKOOP VAN I KOZIJNEN Landal ptöhsimsnwerking me! ir IWWW.AAZET.NL Lelie - Tel. 0113-3303. •NLy SOU] klachten: p0-0231 231 pmaandag t/m vrijdag ge le openingstijden; Wags tot12.00-.uur factie &euws-vlaanderen WemAlexanderlaan 45 tabus 145 |>MAC terneuzen '10115-645769 *0115-645742 i'fnail: redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) Wt Bareman fi'fnond de Frel «révan Stee Bakker (sport) |Weloo16 tabus 62 HULST 10114)372776 11114)372771 Pi redhulst@pzc.nl van Doorsselaer jntrale redactie 'onspark 28 "ilbus 31 ^0 AA goes (•10113)315500 «nail: 1ernet iv.pzc.nl ;l: web@pzc.nl wagens met gevaarlijke lading toch tot de tunnel toe te laten. Minister Peeters laakt de hou ding van zijn voorgangers en eist een strikte naleving van de veiligheidsvoorschriften. Vol gens een woordvoerder van de minister was het gedoogbeleid uit het verleden de vooral een zaak van de politie van Zelzate. „Maar de meest explosieve vor men van transport zijn in de Zel- zaatse tunnel altijd al verboden geweest. De tunnel is niet be stand tegen mogelijke explosies. Bij zware calamiteiten kan de tunnel zware schade oplopen, met een niet te becijferen econo misch verlies voor de haven van Gent tot gevolg." Peeters wil wel een toegeving doen: als de brug van Zelzate ge sloten is, mogen de transporten tijdelijk wél gebruikmaken van de tunnel. Dit, om te voorkomen dat het vrachtverkeer een alter natieve route kiest via de ka naalburg in Sas van Gent. Burgemeester Schenkels is woe dend over het regeringsbesluit. Hij spreekt van een totaal onver antwoorde maatregel omdat vrachtauto's met gevaarlijke la dingen nu verplicht door het centrum van de gemeente wor den gestuurd, vlak langs de Markt en het gemeentehuis en de dichtbevolkte buurt aan de Assenedesteenweg. Schenkels verwijst in dat verband naar het recente zware verkeersongeval in het centrum waarbij een vrachtauto acht geparkeerde au to's ramde. De burgemeester wijst er ook op dat de transpor ten de raffinaderij VFT langs het Kanaal Gent - Terneuzen op nauwelijks honderd meter passe ren. „De minister brengt onze gemeente in gevaar", schreeuwt Schenkels'zijn ongenoegen uit. De reactie uit Zelzate maakt op het kabinet van minister Peeters weinig indruk. „Zelzate gooit al leen maar olie op het vuur. De vrachtauto's met gevaarlijke' stoffen zijn immers bestemd voor Seveso-bedrijven in de Ka naalzone", reageert een woord voerder. IVUET - Het jeugd- en jon- (loikest The Young Ones Kill zaterdagavond vanaf ji) uur op in de Hervormde fkin Biervliet. {Young Ones is een orkest «staat uit 60 muzikanten, fr leiding van dirigent John (repertoire van de jonge mu isten uit Hulst bestaat voor dijk uit 'lichte muziek' zo- pop-, film- en musicalmu- Het concert begint om 10 uur. ÏTD0RPE - Het actiecomité Groene Parel houdt maan- ten informatiebijeenkomst [glastuinbouw. ïden van De Groene Parel tegen de vestiging van groot- ®ge glastuinbouw in de Ivan Westdorpe. Zo zijn zij ■der meer van overtuigd dat te dicht bij de bestaan- êbouwing zullen worden ge- j |i ïtievoerders hebben een fo- gesteld. Aan dit fo- kunnen de inwoners van en de overige aanwe- nvragen stellen, ijeenkomst begint om 19.30 'in de Baeckermat aan de lardstraat in Westdorpe. Erni de Bruijn is een heer in het scheepvaartverkeer. door Wout Bareman HOEK - Druk pratend, bijna zonder pauze, rolt Erni de Bruijn het ene shag je na het andere. „Je kunt het je mis schien niet voorstellen, maar op de brug van een schip ben ik de rust zelve. Ook bij het marifoonverkeer met de ver keersposten en de overige scheepvaart zeg ik alleen het hoogst nodige, zo zake lijk mogelijk. Niet dat geouwehoer, zo als je dat zo vaak hoort via de mari foon." Hij zegt het met een fijn glimlachje. Er ni de Bruijn doet vandaag z'n laatste 'reis' als loods, naar alle waarschijnlijk heid in het gezelschap van zijn zoons Paul en Rob. Was pa De Bruijn vanaf het begin kanaalloods, zijn zoon Paul koos voor de rivier en een stukje Noord zee. Rob koos de richting die zijn vader aanvankelijk ook wilde kiezen: het to neel. Erni: „Ik kom oorspronkelijk uit Den Bosch, waar m'n vader een zeer ge waardeerd ambtenaar was. Die vond dat toneel maar niks - 'alleen maar hoe ren en snoeren' - en probeerde me in de richting van de weg- en waterbouw te duwen. Maar ik was al vanaf m'n twee de helemaal geobsedeerd door de scheepvaart. We woonden toen bij sluis nul van de Zuid-Willemsvaart en die passerende spitsen boeiden me enorm." Toen zijn vriend Sjef van der Laak koos voor de Zeevaartschool in Vlissingen, volgde De Bruijn in zijn kielzog. En dat vond pa best. Leerling-stuurman, derde, tweede en uiteindelijk eerste stuurman. Met papie ren die hem later de mogelijkheid bo- dèn cursussen te verzorgen in de mari tieme sfeer. Hij bevoer, zoals dat zo mooi wordt genoemd, de wereldzeeën, maar stapte weer tijdelijk aan de wal toen zijn grote liefde Lizette een kind verwachtte. Even was hij projectleider bij een schoonmaakbedrijf, maar begin jaren tachtig keerde hij terug naar het Westerscheldegebied, als bergingsin specteur bij Willem Muller. Hectische momenten aan boord van schepen in moeilijkheden. Een paar jaar later werd hij beëdigd als kanaalloods. Hij combineerde het met cursussen kustnavigatie, marifoonge- bruik en klein en groot vaarbewijs. Tus sen de bedrijven door leidde hij tiental len varensgezellen op. Kanaalloodsen werden vroeger ietwat schamper door rivierloodsen wegge hoond als 'slikloods'. Maar die tijd is voorbij. Bij zijn afscheid bespeurt De Veelzijdiger Bruijn zelfs bewondering, vooral bij jon gere collega's. „Het is veelzijdiger dan het werk op zee en op de Westerschelde, Je staat overal met je snufferd bovenop, van het losgooien en het in- en uitvaren van de zeesluis in Terneuzen tot aan het afmeren in Gent. En ieder schip," iedere bemanning is ander", zegt hij tevreden. Het beloodsen van een schip op het Ka naal Gent-Terneuzen vergt veel concen tratie. Door achterstallig onderhoud is de vaarweg betrekkelijk smal. „Je hebt niet meer dan zestig meter." Hij is altijd een heer in het scheepvaart verkeer geweest, verzekert De Bruijn. „Met zo'n super mag je niet harder dan vijf mijl. Als er dan vijf of zes binnen schepen achter je hangen, wil ik nog foto Camile Schelstraete wel eens afstoppen, zodat ze voorbij kunnen. Ik heb altijd respect getoond voor de overige vaarweggebruikers, ze ker ook voor de binnenvaart." De druk is vooral de laatste jaren wel veel groter geworden. Bleef het belood sen tot in de jaren negentig beperkt tot één, maximaal twee schepen per dienst, nu komt het voor dat de loods vier sche pen na elkaar voor zijn rekening neemt. „Dat gaat op den duur ten koste van de concentratie." De reistijden van en naar de schepen zijn nu trouwens veel korter. Ging het vroeger met het open baar vervoer, nu rijdt op de kade een taxi voor. Vroeger? Dat was op zondagochtend, na dat je schip was afgeleverd in Gent, een paar borrels drinken in een café aan het Tolhuis, op de bus stappen en in Zelza te opnieuw het café in. „Je deed er ver dorie vijf uur over om thuis te komen", grinnikt hij Hij heeft grote moeite met het afscheid. „Ik ben 55 en voel me nog prima. Ik had dolgraag door gewild. De Belgische col lega's werken door tot hun vijfenzestig ste. Dan is het wrang om te horen dat er bij je afscheid een rapport ligt om de pensioengerechtigde leeftijd op te trek ken naar 60 jaar..." door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - De viswin kel en de Amax supermarkt van de gebroeders Mangnus in Ka- pellebrug worden geheel ver bouwd en uitgebreid. De viswin kel wordt gesloopt en geïnte greerd in een nieuw pand. D. en E. Mangnus willen hun zaak al jaren-uitbreiden. Om de concurrentie aan te kunnen met de grotere supermarktketens in het vlakbij gelegen Hulst, op teerden de broers voor nieuw bouw en een uitbreiding van dui zend vierkante meter. De ge meente Hulst vond echter 750 vierkante meter het maximum. Het kwam tot een rechtszaak en de Raad van State stelde de ge meente in het gelijk. De gebroe ders Mangnus konden niet an ders dan zich bij die beslissing neerleggen. De grootscheepse sloop en ver bouwing zijn inmiddels in volle gang. Eind juni moet het nieuwe winkelcomplex, ontworpen door bouwkundig adviesbureau Van Acker uit Kloosterzande, ge opend zijn. Een gedeelte van de oude supermarkt is al gesloopt en het aparte pand vóór de su permarkt, waarin nu de viswin kel is gevestigd, zal medio juni tegen de vlakte gaan en plaats maken voor parkeerruimte. De supermarkt en viswinkel ko men samen in een groter, gedeel telijk nieuw complex. Het par keerterrein aan de achterzijde van het pand blijft bestaan. Het nieuwe winkelcomplex heeft straks zowel aan de voor- als achterzijde een ingang. Vanaf de Gentsevaart bezien komt rechts in het nieuwe complex de supermarkt en links de volledig nieuwe viswinkel. De broers be raden zich momenteel nog of de supermarkt volgens het Amax concept gevoerd blijft worden of dat ze 'overstappen'. De uitbreiding heeft voor de ge broeders het voordeel dat het zo genaamde uitsnijden van de vis in de nieuwbouw kan gebeuren en niet, zoals nu nog het geval is, aan de overkant van de Gent sevaart in het oude schoolge bouw van Kapellebrug. De drukbezochte viswinkel zal in verband met de sloop een week worden gesloten. Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland CLINGE - Een 15-jarige jongen uit de gemeente Hulst is gistermiddag in Clinge gewond geraakt bij een aanrij ding. Hij reed op een bromfiets over de Sterredreef en om dat hij niet genoeg rechts hield, kwam hij in botsing met een tegemoetkomende personenauto die werd bestuurd door een 41-jarige vrouw uit de gemeente Hulst. De bromfietser kwam bij de aanrijding ten val en raakte gewond aan zijn knie. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat hij nog geen 16 jaar is en wel op een bromfiets reed. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor een steekpartij veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Ook dient hij vijftig uur werk straf, waarvan hij in zijn proeftijd zat, te verrichten. Aan het slachtoffer moet hij 1090 euro schadevergoeding beta len. De man stak op 31 oktober vorig jaar in het winkelgebied van Vlissingen op klaarlichte dag met een mes in het bo venbeen van een leeftijdgenoot. Aan de steekpartij was een ruzie voorafgegaan met het slachtoffer en diens vrien din. Daarna escaleerde de scheldpartij in klappen en het steekincident. De rechtbank vond poging tot doodslag be wezen. De agressieve Vlissinger had eerder een man van zijn brommer getrokken en tegen de grond gewerkt. Ook had hij agenten uitgescholden. Beide feiten werden in de strafmaat meegenomen. GOES - H. Simons (57), oud-staatssecretaris van Volksge zondheid en voormalig wethouder van Rotterdam voor de PvdA, mag zich sinds gisteren directeur van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee noemen. De raad van toezicht en advies van het ziekenhuis heeft hem officieel benoemd tot voorzitter van de raad van be stuur. Simons begint in mei met zijn werkzaamheden. Hij volgt A. van Alphen op die sinds maart vorig jaar waarnemend voorzitter van de raad van bestuur is. Simons is momen teel voorzitter van de raad van bestuur van het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Vlissin gen voor geweld tegen de politie veroordeeld tot drie maanden cel en 120 uur werkstraf. De verdachte ging op 14 januari dit jaar in Middelburg door het lint toen de po litie hem, na een tip over een wapen, wilde aanhouden. De Vlissinger trapte met geschoeide voet tegen het hoofd van een politieman en aan een brigadier van politie gaf hij een kopstoot. Verder bedreigde hij de agenten met de dood. De man is ook niet zonder kleerscheuren uit het gevecht met de politiemannen gekomen. „Het is geen excuus, maar ik dacht dat de politie me voor wildplassen wilde aanhouden", zei de verdachte. Bij de Vlissinger werd een veerdrukpistool aangetroffen. Uit het strafblad bleek dat de man zich niet in de hand kan houden zodra er alcohol in het spel is. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - Het gemeen tebestuur van de elite-bad plaats Knokke-Heist heeft giste ren tijdens een openbare verko ping een gigantisch geldbedrag in de wacht gesleept. Een stuk bouwgrond van nauwelijks 2000 vierkante meter ging van de hand voor 13,8 miljoen euro. Koper was een groep Vlaamse projectontwikkelaars. Ook een onbekend gebleven pro jectontwikkelaar uit Zeeuws- Vlaanderen bood mee, maar haakte uiteindelijk af. Bouwdes- kundigen spreken van een re cordbedrag, maar vastgoedma kelaar en taxateur P. De Wael van het bureau Stadim in Ant werpen weet bijna zeker dat voor kantoorcomplexen in Brus sel hogere bedragen per vierkan te meter worden neergeteld. De openbare verkoop begon met een inzet van vijf miljoen euro. De bieders verhoogden dat be drag telkens met 300.000 euro, terwijl 25.000 euro al voldoende is. Binnen zes minuten was de acht miljoen euro overschreden en nauwelijks vijf minuten later was het eindbedrag van 13,8 mil joen bereikt. De kopers hebben haast; ze kon digden aan binnen veertien da gen de bouwplannen te presente ren. Er komt een appartementen complex met vier verdiepingen bovengronds en ondergronds nog eens drie verdiepingen voor parkeren. Ook wordt gedacht aan winkels. Per appartement zou straks 750.000 euro moeten worden neergeteld. De gemiddelde prijs voor een appartement steeg vo rig jaar in recordtijd naar zo'n 300.000 euro. In de duurdere prijsklasse 'doet' een apparte ment een half miljoen. Topper Absolute topper is het project Fi nis Terrae, vlakbij de Zeeuws-Vlaamse grens. In op dracht van de Compagnie du Zoute van de machtige familie van burgemeester Lippens verre zen aan de rand van Het Zwin 48 appartementen met zicht op zee en Zwin. Prijs per apparte ment: drie miljoen euro. Er zijn er inmiddels veertig verkocht. Aan Belgen, maar ook aan ver schillende Nederlanders en Luxemburgers. Volgens makelaars heeft de aan trekkingskracht van Knokke op de rijkelui verstrekkende gevol gen voor de huisvesting van de eigen, minder gefortuneerde be volking. Jonge gezinnen trekken weg omdat ze de exhorbitant ho ge prijzen, zelfs voor een rijtjes huis, niet kunnen betalen. De sloop en verbouwing van de viswinkel en supermarkt in Kapellebrug zijn in volle gang. foto Camile Schelstraete STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten: 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KB O gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels, computeren; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur; Biljarten, computeren; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance, compu teren; 19.30 uur: Bridge; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren senio ren; 14.30 uur: Ouderensoos de Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur; Engels; 19.30 uur: Belasting cursus, repetitie toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge;'t Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoe ve, 20.00 uur; Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokéren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo; IJZENDIJKE - Mauritshof, 19.30 uur: Lezing Groei en Bloei;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45