Traditionele clubs lopen langzaam leeg een 'begrotingskunstenaar' Zalm is Vuurwerkbom beschadigt joodse broodjeszaak OM heeft nieuwe getuige Nomad-zaak Maker Biostabil verliest proces tegen Radar Zeven pony's zwaar ondervoed Militairen de laan uit wegens drugs Burgemeester open over homo-zijn Moskee roept op met lichtsignalen RuG onderzoekt eigen collegezalen Ophef over bomenkap Enschede Peiling: mannen blijven het nieuws bepalen eevoer Nederlander heeft geen tijd meer voor vereniging VD: minder [gels leveren eer geld op van onze redactie binnenland GODLINZE - Bruno Santane- ra, het brein achter de won- derhanger Biostabil, heeft de rechtszaak tegen het tv-pro- granuna Radar verloren. De Italiaan uit het Groningse Godlinze stelde de program mamakers aansprakelijk voor de schade die zij hem hebben toegebracht. Hij zegt in hoger beroep te gaan. „Helpt dat niet, dan ga ik naar Brussel en desnoods kaart ik de kwestie aan bij de Club van Rome." Santanera snapt er niets van dat de rechtbank hem in het ongelijk heeft gesteld. „Ik had 103 kilo getuigenmateri- aal bij me, maar daar heeft de rechter niet naar gekeken. Ik wil mijn naam zuiveren. Het tv-programma heeft mij neer gezet als een bandiet en doet alsof de Biostabil een waarde loze prul is. Meer dan 200.000 mensen dragen de hanger die hen van hun gezondheidspro blemen afhelpt. Ik hoor nooit ontevreden geluiden." In hun uitzending van maart vorig jaar ging Radar op on derzoek naar de waarde van de hanger, die continu werd aangeprezen in een Telsell re clamespot door oud-Veroni- ca-presentatrice Tineke de Nooij. Radar liet geleerden het sieraad ontleden. Zij kwa men er achter dat het een goedkoop hangertje met een alledaags magneetje was. Na de uitzending stokte de ver koop van de Biostabil. GPD ALKMAAR - Een zelfgemaakt vuurwerkexplosief heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zware vernielingen aangericht in een joodse broodjeszaak aan de Oude gracht in Alkmaar. De politie vermoedt dat een aantal strijkers op een raam van het pand is geplakt en tot ontploffing gebracht. Aan het pand werden al eerder vernie lingen gepleegd. In november 2004 werd een knikker door het raam geschoten. Die zelfde nacht werden ook leuzen op verscheidene islamitische winkels en gebouwen in Alkmaar aangebracht. De politie gaat er van uit dat racistische motieven daarbij een rol hebben gespeeld, maar heeft nog niemand opgepakt, foto Martin Mooij/ANP DEURNE - Een dode pony ligt in een wei in Deurne. Het dier is een van de zeven ondervoe de pony's die de Landelijke Inspectiedienst Mi lieubescherming gistermiddag in het Noord-Brabantse Deurne in beslag heeft geno men. De dieren waren ernstig ondervoed en moeten waarschijnlijk afgemaakt worden, al dus de inspectie. „De dieren hebben zeker enke le weken geen eten meer gehad. Het weiland waar ze stonden was een grote modderpoel, waar geen grasspriet meer stond", aldus dis trictsinspecteur G. van den Boogaard, foto ANP donderdag 17 februari 2005 DEN HAAG - De commandant van de Nederlandse leger basis Seedorf heeft drie militairen ontslag aangezegd we gens drugsgebruik. Het drietal maakte deel uit van een grotere groep die afgelopen week door de Konkli jke Mare chaussee werd aanghouden in verband met mogelijke drugsdelicten. Volgens een woordvoerster van de landmacht is er een strafrechtelijk onderzoek gaande naar de groep. Tegen de drie militairen die zijn voorgedragen voor ontslag, was door de commandant een apart onderzoek ingesteld. ANP AALBURG - Burgemeester Buijserd van de gemeente Aal burg heeft in een persoonlijk bericht op de gemeentelijke website gemeld dat hij homoseksueel is. Hij wil hiermee verdere speculaties rondom zijn persoon voorkomen. In het bericht meldt de CD A-burgemeester dat hij en zijn vriend zich binnenkort als partners laten registreren. Hij spreekt de hoop uit dat de bewoners van de Noord-Bra bantse gemeente hun persoonlijke levenssfeer zullen res pecteren. ANP HOOFDDORP - De moskee Ar Rahman in Hoofddorp gaat de gelovigen met lichtsignalen oproepen tot gebed, in plaats van met elektronisch versterkt gezang. Volgens moskeebestuurder D. Karamat Ali is hiervoor gekozen 'om de lieve vrede met onze buren te bewaren'. De moskee wordt binnenkort ingrijpend verbouwd. Voor het eerst komt er ook een minaret bij het gebedshuis. Het had voor de hand gelegen als gelovigen met een luidspre ker dan zouden worden opgeroepen voor gebed. Maar het moskeebestuur heeft daarvan afgezien. ANP GRONINGEN - Laten studenten hun besluit om wel of niet naar een college te gaan afhangen van de kwaliteit van de collegezaal? Dat is de vraag die de Rijksuniversi teit Groningen (RuG) aan haar studenten voorlegt in een onderzoek naar de kwaliteit van de onderwijsruimten. Een student voert het onderzoek uit in opdracht van de Arbo- en Milieudienst van de RuG. Onderzoeker S. van der Meer: „We willen in kaart brengen waarom studenten naar college komen. Bijzondere nadruk ligt op de kwali teit van de zalen, maar ook zaken als de kwaliteit van de docent worden meegenomen." ANP ENSCHEDE - In de door de vuurwerkramp verwoeste wijk Roombeek in Enschede is ophef ontstaan over de kap van drie acacia's. De bomen hebben als enige de vuur zee overleefd. De gemeente wil de drie tientallen jaren oude bomen kappen, omdat op deze locatie een beek wordt aangelegd. Een aantal wijkbewoners vindt dat de bomen een emotio nele waarde vertegenwoordigen en wil de kap voorko men. „We gaan volgende week overleggen met dé be zwaarmakers", vertelde een woordvoerder van de gemeen te Enschede gisteren. De gemeente is bereid de bomen te verplaatsen naar een andere plek in de wijk. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie verzoekt de recht bank in Amsterdam vandaag een nieuwe getuige te horen in het proces tegen vijftien Lim burgse Hells Angels, de zogehe ten Nomads. Het was de bedoeling dat de aan klager de strafeisen bekend zou maken, maar dat wordt nu uitge steld, aldus woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket. Het gaat om een gedetineerde die met-drie verdachte Nomads over de zaak zou hebben gespro ken. De Bruin wil niets zeggen over de identiteit van de getuige en ook niet of de man zichzelf heeft gemeld. Het OM heeft afge lopen week zijn ver-klaring opge nomen en aan de hand daarvan wil de officier van justitie de rechtbank vragen de man te ho ren. Dat zou meteen dezelfde dag kunnen. Volgens N. Meijering, advocaat van een van de verdachte No mads, gaat het om een verdach te in een zaak van officier van justitie K. Plooy, eveneens ver bonden aan het landelijk par ket. De man zou met de drie No mads hebben gesproken terwijl zij wachtten op hun voorgelei ding aan de raadkamer van de rechtbank in Amsterdam, in au gustus vorig jaar. Het gesprek vond plaats in het cellenblok van de rechtbank. De Nomads zouden hebben gepraat over de driedubbele liquidatie waarvan zij worden beschuldigd. Zij zou den onder meer hebben opge merkt dat de zaak niet te bewij zen is. De vijftien Nomads worden ver dacht van de moord op drie club genoten uit Oirsbeek in februari vorig jaar. De lichamen van de slachtoffers werden aangetrof fen in de Geleenbeek bij Echt. Mede door het feit dat de ver dachten er goeddeels het zwij gen toe doen, is het voor justitie geen gemakkelijk te bewijzen zaak. Er zijn tal van aanwijzin gen in de richting van de No mads, maar hard bewijs is er- niet. „Deze ontwikkeling illustreert de bewijsnood waarin het OM verkeert", zegt Meijering. „Het is de bekende hoge hoed waar uit op het laatste moment iets uit wordt getoverd." Volgens de raadsman heeft de getuige zich 'plotseling' gemeld en zit hij in een getuigenbeschermingspro- gramma. ANP HILVERSUM - Mannen blijven het nieuws beheersen. Dat is de uitkomst van een pei ling van het internationale ex pertisecentrum voor media en ontwikkeling (RNTC), dat is ver bonden aan de Wereldomroep. Het centrum bekeek op woens dag televisie en kranten en kwam tot de conclusie dat van de mensen in het nieuws drie kwart man is. Vijf jaar geleden werd eenzelfde onderzoek gedaan. Het percenta ge mannen was toen 78. Het RNTC bekeek zes kranten, drie tv-journaals en beluisterde twee radiojournaals. In totaal kwa men daarin 212 personen voor, van wie 159 mannen en 53 vrou wen. Opvallend is dat op de ra dio de minste vrouwen aan het woord kwamen; 13 procent. Bij de kranten was het percentage 22 en op televisie 30. ANP (Advertentie) AutoTrack.nl gunt u alvast een kijkje op de AlltoRAte O AutoTrack.nl ETERMEER - Het transport diervoeder wordt strenger oniroleerd. Er komen bij wij- ran proef meer onaangekon- ie controles en vervoerders men vaker een inspecteur ;ie poort van de diervoeder- dek verwachten. Dat zijn Productschap Diervoeder en ssport en Logistiek Neder- lovereengekomen. ANP SHAAG - De WD heeft gis te voorstellen gepresenteerd de administratieve lasten- ikveel drastischer te vermin- ffl dan het kabinet van plan pshet liberale Tweede-Ka- rlid Aptroot kan het bedrijfs- a daardoor miljarden euro's tra besparen. Dat is goed voor concurrentiepositie van Ne- rlandse bedrijven, en dus )r economie en werkgelegen- I kabinet wil de administra te lasten met 25 procent te lingen. Daarmee kan het be kleven ruim vier miljard eu- besparen. Volgens Aptroot echter verdergaande niaat- tlen mogelijk. De overheid alleen moeten regelen wat kt noodzakelijk is, bijvoor- 'd omdat de EU het voor at of omdat de veiligheid «reist. twdien wil Aptroot dat ook regelgeving voor burgers met kwart daalt. ANP Een half jaar geleden ging de Tweede Kamer morrend ak koord met extra bezuinigingen van 2,9 miljard euro. Nu vliegen de meevallers de Kamerleden om de oren. De oppositie vindt dat ivel erg toevallig. Speelt mi nister van Financiën Zalm een politiek spelletje? door Peet Vogels DEN HAAG - Het is wel ver dacht, vindt K. Vendrik, de fi nancieel woordvoerder van N(k- 6<-Ut= THUIS" |K HEB NO<3 EEN RESTOE- Z.UURKCX>L GroenLinks. „Zalm heeft tot voor kort steeds geroepen dat het slecht gaat. Nu zijn de bezui nigingen doorgevoerd en ineens gaat het beter met de economie en de begroting." Vendrik: „Ik roep al jaren dat Zalm politieke begrotingen maakt. Hij gaat bewust uit van te lage inkomsten om op die ma nier extra bezuinigingen door te voeren. En als het dan beter gaat, kan hij meevallers melden en de burgers lastenverlichting beloven. Die lastenverlichting hebben de burgers wel eerst zelf betaald via de bezuinigingen. Het wordt tijd dat iemand die ballon eens doorprikt." Groot verschil Bij het PvdA-Kamerlid F. Crone wordt de verbijstering steeds groter. „Een paar weken gele den riep Zalm nog dat het begro tingstekort op 2,9 procent zou uitkomen. Een getal dat het mi nisterie ons ook al maanden voorhoudt. Nu is dat ineens 2,5 procent, dat -is wel een heel groot verschil. Ik vind het on denkbaar dat het zo snel kan veranderen. Zalm moet dat maar eens uitleggen." Het ministerie van Financiën heeft nog geen idee waar de mee valler vandaan komt. „Wij wa ren ook verrast door de hoge be lastinginkomsten. We bekijken nog of de meevaller structureel is of eenmalig", aldus een woordvoerster. Financiën ont kent dat de belastinginkomsten uit politieke overwegingen be wust te laag worden geraamd. Wel is het zo dat de verwachte inkomsten afwijken van de wer kelijke. In 2003 kregen we min der geld binnen dan gedacht, en dit jaar is het meer. Dat is ech ter geen bewust beleid", aldus een woordvoerder. Crone verwijt het ministerie ook niet de zaken te manipuleren, maar verdenkt Zalm wel van po litieke bijbedoelingen. „Door overdreven pessimistisch te be groten, houdt hij de druk op de regeringspartijen om in te stem men met de bezuinigingen. Het is wel kwalijk dat de economie nu veel meer is afgeknepen dan nodig was." Dat is ook het probleem dat Vendrik heeft met de tactiek van Zalm. „Door extra te be zuinigen in een tijd dat het economisch slecht gaat, heeft Zalm de crisis verergerd. Nu er- betere economische tijden aankomen, kan hij door lasten verlichtingen de economie nog verder aanjagen. Zalm manipu leert de economische conjunc tuur, hij is een begrotingskunste naar." En zo kan de minister in de aanloop naar de verkiezingen zijn populariteit oppoetsen met allerlei lastenverlichtingen voor de burger, vreest Crone. GPD prJohnHermse IS HAAG - Nederlanders bleeds minder lid van orga ns. Vooral kerken, politie- partijen en vrouwenorganisa- s zjen de leden weglopen. is er voor natuur- en mi- uverenigingen, sportclubs en isumentenprganisaties. Ook KD leden steeds minder voor oorganisatie, terwijl het aan betaalde krachten toeneemt. il blijkt uit het onderzoek indelijk verenigd' van het So ul en Cultureel Planbureau dat vandaag verschijnt, j 15 grote maatschappelijke ibs(meer dan 50.000 leden of satéurs) liet het SCP navraag ernaar hun reilen en zeilen, penorganisaties zagen de Saté tien jaar eenderde van leden weglopen en politieke tijen moesten het met 17 pro- t minder leden doen. Na- ï- en milieuorganisaties no men eenderde winst en con- nentenclubs schreven ruim irijfdemeer leden bij. reederde van de mensen die 0 organisaties zijn verbon- zijn donateur en passief .Dit aantal is de laatste jaren iroeid. Bij twee op de drie or- usaties kwamen meer profes- nals. Ie relaties met organisa- 1 worden overwegend func- Dtler en anoniemer", schrijft onderzoeker J. de Hart in het rapport. Mensen zijn vaker op afstand lid van een organisa tie. Vroeger waren de leden veel meer samen actief omdat ze streden voor hun emancipa tie, bijvoorbeeld binnen kerke lijke organisaties, de vrouwen beweging en homo-organisa ties. „Zij stelden die groepen in staat een rol op het publie ke schouwtoneel op te eisen en als volwaardige burgers aan de democratie deel te nemen. Maar emancipatie als inspira tiebron droogt langzaam op." Dat Nederlanders minder actief zijn binnen verenigingen, bete kent niet per se dat hun engage ment is verminderd. Wel duidt deze tendens erop dat mensen hun 'maatschappelijke en ideolo gische ambities' liever uitbeste den aan professionale belangen behartigers. Nederlanders done ren liever dan dat ze zelf de bar ricades beklimmen. Voor een deel is dat een gevolg van tijdge brek. Bovendien hebben zich de afge lopen jaren veel alternatieven aangediend voor traditionele or ganisaties. Dat dit ten koste gaat van hun ledenaantal wil niet zeggen dat Nederlanders minder politiek geïnteresseerd zijn of zich niet meer met spirituele zaken bezig willen houden. Ze kiezen alleen voor een ande re vorm van participatie. Dat be tekent wel dat organisaties steeds sterker in de slag moeten om de gunst van de Nederlan der. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3