Jtad en Lande boos op gemeente Binnen de Veste schaakkampioen Veel vis gevangen om visstand te meten Politiecontroles en bosjes moeten A58 veiliger maken LgFj f PZC AAZET VARISO Teilen vol verdoofde vissen ltigeren bescherming geschenkwoningen komt als donderslag bij heldere hemel iiiffelmarkt Straf voor snelkraken en diefstallen Belager politie moet zitten Winkeldievegge genoeg gestraft Potgrond voor Roemenië 3* donderdag 17 februari 2005 .13 KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van kozijnen Landal Een aktie In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303 "Vioag nam do voorwaaiden .NL 10333- Voor het wegen en meten van een verdoo door Hester Timmermans ZIERIKZEE - Wanneer een grote kar per wordt gemeten en gewogen, buigen de hengelaars van HSV Oosterschelde zich nieuwsgierig over liniaal en weeg schaal om de uitkomsten te bekijken. Zonder vangst echter geen spanning. Voor de hengelsportvereniging die de gracht in Zierikzee beheert, is het dan ook van belang te weten hoe het gesteld is met waterkwaliteit en visstand. HSV Oosterschelde heeft daartoe de vis serij deskundige medewerkers van de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) opdracht gegeven de grachten rondom Zierikzee te onderzoe ken. Zes witte teilen staan langs de wa terkant, elk gevuld met verschillende vissoorten. De dieren lijken dood, maar zijn alleen verdoofd, verzekert Gerrit van Eek van OVB. Hij spuit een verdo vingsmiddel in het water, zodat de vis sen iets rustiger zijn bij het meten. Dat heeft effect, behalve bij de paling. Die heeft er moeite mee rustig te blijven. Er ;r is redelijk wat belangstelling. komt een speciale palingbak aan te pas om toch de juiste lengte vast te stellen. Onder de liniaal staat een teil waar de vissen in gelegd worden. Van Eek haalt er steeds een exemplaar uit, vertelt ver volgens zijn collega om welke soort het gaat en verricht uiteindelijk de meting. De collega noteert dat en besluit vervol gens of er gewogen moet worden. Van elke soort en lengte worden vijf vissen op de weegschaal gelegd en een schub weggehaald. Dit heeft volgens Van Eek geen schadelijke gevolgen voor het dier. „Het is net alsof je een haar bij een mens weghaalt. Daar merkt de vis niks van en in de zomer is het weer terugge- groeid." Zegen De vissen worden gevangen door be roepsvissers die door de OVB zijn inge huurd. Zij gebruiken een 'zegen'. Dat is een net met twee lange vleugels met daar tussenin een kleiner gedeelte, waar de vissen in terecht komen als het net wordt dichtgetrokken. De vissers zorgen er vervolgens voor dat de vissen in de teilen komen, die daarna door een visserij deskundig medewerker naar de plaats van het onderzoek worden ge bracht. De onderzoekers vangen vooral brasem in de gracht, soms zit er een paling of karper tussen. De twee karpers die nu zijn verschalkt, worden door de omstan ders op de foto gezet. Deze vissen zijn rond de zeventig centimeter lang, ze we gen ieder rond de vijf kilo. Naast de gracht worden ook de visstan den bekeken in de andere viswaters als Ronde Weel, Kaaskenswater en Noor derpolder. De metingen in het Kaas kenswater en de Ronde Weel waren geen plezierige klussen, vinden de des foto Dirk-Jan Gjeltema kundigen. „Door de bagger raakten de netten steeds vast. De Weel was te diep om met het net te vissen. Dus hadden we ook niet veel te meten. Ik was hier vooral bang fietsen en winkelwagentjes in de gracht aan te treffen, maar het valt nog mee", zegt Twan Leyzer van de OVB. Kort nadat hij dit heeft gezegd, komen de vissers met twee fietsen te rug. Rapporten Als het rapport uitwijst dat een vissoort ergens weinig-voorkomt, weet de HSV Oosterschelde waarin ze moet investe ren en waar ze moet uitzetten. Bestuurs lid Frans Timmerman loopt al op de za ken vooruit en verhuist al een paar voor- nen uit de gracht naar het viswater in Noorderpolder. Het eindrapport laat nog even op zich wachten. De OVB gebruikt de winter maanden om te vissen. „Dan zijn de vis sen minder levendig en hebben ze min der last van het onderzoek. We schrij ven dan zomers de rapporten", zegt Van Eek. üorgklachten: ÏM231231 baandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; -tóags tot 12.00 uur ■OACTIE khouwen-duiveland g 23a «bus 80 ab zierikzee ÏÖ111-454647 *0111-454657 Mil: redzzee@pzc.nl ':'«IModde (chef) piêrnans pków r* Soesman f;l3 Lanting ■i'Boogert (sport) ^ale redactie ^nspark 28 Sous 31 •AA GOES ;:"°113)315500 '0113)315669 nl INET fpzc.nl lil: web@pzc.nl ^ptKleemans jfiZEE - De gemeente ■^ven-Duiveland heeft zich rn baar weigering een aan- tl jfjcbenkwoningen aan het s«egje in Burgh een be- jlllr innende status te verlenen, fMdc van Stad en Lande je hals gehaald. De heem- i ,jjge vereniging is niet van e [genoegen te nemen met het seis; lil van het gemeentebe- [i, [jen Lande zoekt al jaren manieren om de in haar vi- il historisch belangrijke ge- rejis jÉffoningen voor het nage- ee it veilig te stellen. Een po- m i om voor in elk geval een leri ervan de status van rijks mient te krijgen, strandde, slag werd duidelijk dat be- gjjng in de vorm van het spen tot gemeentelijk mo- at ff evenmin inzit. Voor- rvan Stad en Lande J. Er- tisieekt zijn boosheid daar- rjaet onder stoelen of han goor hem staat als een paal g water dat Stad en Lande krachtig protest tegen het alebesluit móet laten ho- jwe dit laten passeren, is |lö sk van de dam. Zo veel vra- Rtoch niet? We zijn al van aming voor twintig ge- iwoningen naar een be kende status voor vijf wo- .3 gegaan. Dat zelfs dat 1, ton, daar begrijp ik heie mets van", aldus Erbrink. zegt zich het verle- beschermende status men veroorloven. Te- beperkingen die je r van een beschermd moeten (fi- staan, vindt gemeentebestuur, is er niet. In de visie snijdt dat argu- de gemeente geen eerste hoef je echt met scheppen geld lan, en ten tweede voor een armlasti- nooit een argument zijn om om je historisch bezit niet te beschermen." Niet zonder vei'bittering stelt Erbrink vast dat de gemeente kennelijk meer oog heeft voor de belangen van woningbouw corporatie Zeeuwland, eigenaar van de Noorse geschenkwonin- gen aan het Duinwegje en tegen stander van een beschermende status. Zeeuwland acht de status van gemeentelijk monument voor de Noorse woningen aan het Duin wegje een te strak keurslijf. De huizen voldoen, zegt Zeeuw- land-directeur Ph. van Doorne, niet meer aan de eisen van deze tijd. Maar grootscheeps verbou wen kan niet als het gemeentelij ke monumenten zijn. Erbrink acht het behoud van het historisch erfgoed belangrij ker dan de beperkingen die voortvloeien uit een beschermen de status. „Ik heb sterk het ge voel dat de economie het hier wint van de emotie." Dat gevoel heeft ook oud-voor zitter van Stad en Lande en voorvechter van het behoud van de geschenkwoningen H. Doele- man. Het is zijn boze droom dat Zeeuwland de geschenkwonin gen verkoopt en er nieuwe hui zen bouwt. Geen reden voor, vol gens Zeeuwland. Er is inder daad ooit een plan tot sloop ge weest, maar eind vorig jaar is - benadrukt Van Doorne - defini tief besloten daarvan af te zien. De woningen gaan in de ver koop. Doeleman is blij dat sloop niet aan de orde is, maar is er toch niet helemaal gerust op. Als de huizen geen beschermen de status krijgen, staat het de nieuwe eigenaar vrij de woning aan te passen. Dan gaat alsnog het unieke karakter van de ge schenkwoningen verloren, rede neert Doeleman. Zo blijft er niet veel over van wat de gemeente lijke monumentencommissie om schrijft als 'een mooi ensemble'. Dat het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland het advies van de monumenten commissie om de geschenkwo ningen wél te beschermen ne geert, daar kan Doeleman met de pet niet bij. „Ik vind dit echt schandelijk. Ik begrijp niet dat het college dit heeft laten gebeu ren." door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ik had een plan, maar toen deed mijn tegenstan der een andere zet dan ik ge dacht had en toen stond ik schaakmat." Teije uit Zonnemai- re moet er zelf om lachen. Hij is een van de deelnemers aan het jaarlijkse schoolschaaktoernooi op Schouwen-Duiveland. Het is drukkend warm in basis school Binnen de Veste in Zierik zee. In drie lokalen staan de ta- (Advertentie) fels met daarop de schaakbor den. Tussen de partijen door hol len kinderen opgewonden door de gang. Teije en zijn maatje Thijs van basisschool De Zonne wijzer uit Zonnemaire staan stil letjes tegen een muur geleund. Het gaat niet zo geweldig met de schaakprestaties van hun school. „Wij staan laatste", con stateert Thijs. Het beste presteert team 1 van Binnen de Veste. Een van de teamleden is Arne. Hij speelt te gen Perry van 't Staepel'of uit Renesse. Het is een spannende partij en lang lijkt het alsof Ar ne met gemak wint. Maar de par tij eindigt in remise, tot groot on genoegen van Arne. „Daar baal ik van." De volgende partij kijkt hij aanmerkelijk vrolijker. "Gewonnen", klinkt het tevre den. Voor de vijftiende achtereenvol gende keer wordt Binnen de Ves te uit Zierikzee winnaar van het toernooi. Op de tweede plaats eindigt 't Kofschip en De Ooster burcht wordt derde. Het schoolschaaktoumooi wordt jaarlijks georganiseerd door schaakclub Zierikzee. De drie beste teams gaan door naar het Zeeuwse kampioenschap. Arne aan zet in zijn partij tegen Perry. foto Dirk-Jan Gjeltema SELE - Stichting Vijver- :lioudt op zaterdag 26 fe- aeen snuffelmarkt in Bors- senement begint op het sguur en duurt tot vier uur -idags. De snuffelmarkt iplaats in het verenigings zaal! het Plein. - De Vrije Gemeente in We- houdt zondagmorgen Ki 'icma is 'waar ligt jouw toe- fEen groep muzikanten j op en pastoraal werker bon houdt een overden- De dienst begint om 10.00 De Vrije Evangelische Ge- ïis gevestigd aan de Noor- lAchterweg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 37-jarige man uit Vlissingen voor het plegen van snelkraken en autodiefstallen veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Aan een gedupeerde moet hij 320 euro schadevergoeding betalen. Verder moet de verdachte 714 euro aan de Nederlandse Staat betalen. De Vlissinger ge bruikte voor de snelkraken twee auto's, die hij samen met zijn 32-jarige kompaan gestolen had in Middelburg en Vlissingen. Eén keer bleef het bij een poging. De autodief stallen werden op dezelfde dag als de snelkraken ge pleegd. Zo werd er 12 november vorig jaar ingebroken in een supermarkt in Zoutelande, waar vijftig pakjes sigaret ten werden gestolen. Uit een kledingzaak in Oost-Sou burg nam de verdachte op 14 november dertig shirts, zes tien truien en dertien jassen mee. Het motief voor de dief stallen was het bekostigen van zijn drugsverslaving. Offi cier van justitie R. Rammeloo hield in zijn eis van negen maanden celstraf rekening met de impact en het forse strafblad met vermogensdelicten. De verdachte zei af te willen kicken. „Ik blijf knokken om hieruit te komen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Vlissin gen voor geweld tegen de politie veroordeeld tot drie maanden cel en 120 uur werkstraf. De verdachte ging op 14 januari dit jaar in Middelburg door het lint toen de po litie hem, na een tip over een wapen, wilde aanhouden. De Vlissinger trapte met geschoeide voet tegen het hoofd van een politieman en aan een brigadier van politie gaf hij een kopstoot. Verder bedreigde hij de agenten met de dood. De man is ook niet zonder kleerscheuren uit het ge vecht met de politiemannen gekomen. „Het is geen ex cuus, maar ik dacht dót de politie me voor wildplassen wilde aanhouden", zei de verdachte. Bij de Vlissinger werd een veerdrukpistool aangetroffen. Uit het strafblad bleek dat de man zich niet in de hand kan houden zodra er alcohol in het spel is. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo vond gisteren in Middelburg dat een vijftigjarige vrouw uit Nieuw- en Sint Joosland haar straf voor een winkeldief stal had uitgezeten. De verdachte zat al 25 dagen in voorarrest voor het stelen van een flesje olietoevoeging (Stop Smoke) ter waarde van acht euro en 95 cent. De straf had te maken met haar status als veelpleger van winkeldiefstallen. De 25 dagen celstraf vond ook politierechter G. van Unnik genoeg. De aan verdovende middelen verslaafde vrouw had het flesje op 21 januari in Vlissingen gestolen. Gisteren kwam ze vrij. AAGTEKERKE - Bij de molen van Aagtekerke is zater dag potgrond te koop, waarvan de opbrengst gaat naar een landbouwproject in Roemenië. Het project omvat 17 hectare grond, waar in de herfst al tarwe is gezaaid. Dit voorjaar is de beurt aan maïs en zonnebloemen. Er zijn ook al een traktor, ploeg, eg en zaaimachine geregeld. De verkoop is zaterdagmorgen is van 10.00 tot 12.00 uur. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Rijkswater staat en de politie nemen toch maatregelen om ongelukken op de A58 bij Arnemuiden te voor komen. Er komen bosjes langs de weg om te benadrukken dat de weg een bocht maakt. Ook wordt strenger gecontroleerd op te hard rijden. Dit is besloten in overleg met de gemeente Middelburg. Eind vo rig jaar ontstond een discussie over de veiligheid van de A58 ter hoogte van Arnemuiden. Na enkele ongelukken werd getwij feld over de kwaliteit van het wegdek. Volgens Rijkswaterstaat was daar echter niets mis mee: het voldeed aan alle normen. De oor zaak van de ongevallen werd met name gezocht bij het gedrag van de bestuurders. Zij moeten hun snelheid aanpassen bij slecht weer en een nat wegdek, stelde Rijkswaterstaat. Dat de roep om maatregelen als nog wordt gehonoreerd, bete kent niet dat Rijkswaterstaat te rugkomt op het eerdere stand punt, zegt woordvoerder E. de Feijter. Wel is het zo dat de klachten nog eens serieus zijn besproken met de gemeente en de politie. Bocht Langs de parkeerplaats bij de Sloedam worden bosschages geplant, zodat automobilisten zien dat ze een bocht naderen. De rijweg loopt een stuk even wijdig aan de spoorlijn, maar buigt bij de pai-keerplaats af naar links. Tegelijkertijd ligt daar de afrit naar de parkeer plaats. De Feijter: „We weten niet of dat de oorzaak is van de onge lukken, maar we nemen het ze kere voor het onzekere. Mis schien helpt het." Op dat stuk snelweg wordt door veel automobilisten ook te hard gereden. Rijkswaterstaat had de ze bocht daarom al langer in het vizier, zegt De Feijter. Extra controle Voor de politie, die onlangs het toezicht op de A58 heeft overge nomen van het Korps Landelij ke Politiediensten, is de bocht eveneens een aandachtspunt, zegt woordvoerder A. Don. „Daarom gaan wij er extra con troleren. Met alle middelen die ons ter beschikking staan. Dus met radar of laserpistool, maar ook met rijdende controles of met de politiemotor", verklaart Don. „Rijkswaterstaat doet de infrastructuur, wij het toe zicht." De bosjes die langs de snelweg komen, worden in het voorjaar geplant, vernacht De Feijter. De politie begint nu al met het uitvoeren van extra snelheids controles. Er is voorag geen periode af gesproken waarin de maatrege len worden uitgevoerd en waar na een evaluatie plaatsvindt, stelt Don. „Maar na verloop van tijd zullen wij wel onderzoeken wat de resultaten zijn, zoals we dat met al onze maatregelen doen." (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter ïn de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37