9e dubbele petten van de Staten Koppen dicht mijlpaal Middelburgs Theater uziek van The Old Firm maakt vrolijk 17 Brandje in binnenvaartschip Riool defect in Lammerenburg Stroomstoring door kortsluiting Treinverkeer bij Kapelle gestremd politiek donderdag 17 februari 2005 TERNEUZEN - Bij een brandje aan boord van een bin nenvaartschip dat afgemeerd lag' aan de Beneluxweg in Terneuzen zijn gisterochtend twee lichtgewonden geval len. De brand werd omstreeks kwart voor acht uur ont dekt. Een vrouw van 53 jaar oud uit Terneuzen, is met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis gebracht. Ook een 54-jarige man uit Terneuzen is naar het zieken huis gebracht omdat hij wat brandwonden aan zijn han den had opgelopen. De man heeft een brandende matras uit de boot gesleept. De vermoedelijke oorzaak van de brand is dat de vrouw net voor het slapen een sigaret wil de roken, en met de brandende sigaret in slaap is geval len. De brandweer heeft het vuur geblust. VLISSINGEN - Een deel van de rioolpersleiding tussen het rioolgemaal aan de Rosenburglaan en de transportlei ding aan de zuidzijde van de Zuidbeekseweg in Vlissin- gen is gisteren kapot gegaan. De oorzaak van het defect is onbekend, maar vermoed wordt dat het riool beschadigd is door de aanleg van een fietstunneltje onder de Zuid- beeksweg. Gistermiddag werd een noodpersleiding' aange legd. Daardoor kunnen bewoners van de wijk Lammeren- burg gebruik blijven maken van hun sanitair. „Alleen fiet sers en bromfietsers hebben te maken met overlast, want de tijdelijke noodvoorziening ligt over het fietspad", zegt J. van Maldegem van de gemeente Vlissingen. Bij de ge meente Vlissingen kwamen gisteren klachten binnen van bewoners uit de Wildbaan en Vloedlijn. Uit onderzoek bleek dat het riool in hun buurt slecht functioneerde. Wielrijders moeten zeker nog een week rekening houden met oponthoud. WESTDORPE - Een kleine vijfduizend huishoudens in Westdorpe, Zuiddorpe en Overslag hebben in de nacht van dinsdag op woensdag enkele uren zonder-stroom geze ten. De storing begon om rond half elf. Volgens energiebe drijf Delta was de oorzaak kortsluiting in een kabel die loopt langs Klein Gent en de Zwartenhoek. Na enkele uren was het euvel verholpen. Rond kwart over drie had den alle panden weer stroom. De stroomvoorziening is tij delijke omgeleid. De gebruikers ondervinden hiervan geen hinder. De defecte stroomkabel wordt vervangen. Met die werkzaamheden begint Delta zo spoedig moge lijk. Vermoedelijk zijn ze over enkele dagen afgerond. KAPELLE - Het treinverkeer tussen de stations van Goes en Kruiningen/Yerseke heeft gistermiddag bijna twee uur stilgelegen, nadat een persoon zich om tien voor drie bij het station van Kapelle van het leven had beroofd door voor de trein te springen. De passagiers van de betreffen de intercity, die uit de richting van Goes kwam, hebben na het incident nog zeventig minuten in de trein gezeten, omdat die niet weg mocht rijden voordat het spoor weer vrijgegeven werd. Om gestrande passagiers op de stations van Goes en Kruiningen verder te vervoeren, bestelde de NS bussen, maar tegen de tijd dat die op kwamen draven, kon het treinverkeer weer bijna worden hervat. Zodoende hebben ze maar een paar ritjes gemaakt. Even voor vijf uur reden de treinen weer als normaal. In het toneelstuk Koppen dicht wordt een professioneel theatergezelschap gevolgd dat tijdens de tour nee door het land trekt met de klucht Neuzen af. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow MIDDELBURG - Het Middelburgs Theater be reikt met Koppen dicht de mijlpaal van de hon derdste productie. Dit stuk van Michael Frayn on der regie van Peter Adriaanse gaat zaterdag 19 fe bruari in première in het Minitheater in de Verwe- rijstraat. „Ik heb het stuk er niet speciaal op uitgezocht. Eerlijk gezegd, hoorde ik het pas tijdens het repe titieproces dat het onze honderdste productie is. Maar het wordt wel een bijzondere voorstelling hoor", zegt Adriaanse. In tegenstelling tot zijn eer dere regie's bij het Middelburgs Theater en Thea tergroep Arduin beproeft hij voor het eerste het luchtige, bijna kluchtige genre. Koppen dicht heeft de constructie van een raam vertelling, oftewel: een stuk in een stuk. In het ver haal wordt een professioneel theatergezelschap ge volgd dat tijdens de tournee met de klucht Neu zen af door het land trekt. Het publiek krijgt een indruk van de rampzalige generale repetitie: de spelers begrijpen hun tekst niet, ze verspreken zich en maken hun zinnen af. Sommige rekwisie ten ontbreken en er zijn technische mankemen ten. In de loop van de tournee wordt het weinig be ter: de spelers kampen met drank-, rug- en andere privé-problemen. Concentratie Adriaanse ervaart dat een klucht opperste concen tratie van zijn spelers vergt. „Het stuk biedt hilari sche situaties, maar alles is afhankelijk van ti ming", zegt de regisseur. Ook in vormgeving stelt deze productie specifieke eisen. De toeschouwers volgen zowel de opvoe ring van de klucht als de commotie back stage. „We spelen in een decor met twee verdiepingen en tussentijds wordt het helemaal omgekeerd", ver telt Adriaanse. Hij was zelf vaker als speler dan als regisseur betrokken in enkele bijzondere pro ducties uit die lijst van honderd waar het Middel burgs Theater op kan bogen. Zo vertolkte hij de hoofdrol in Caligula, een voorstelling die in 1995 aan de vooravond van een grootscheepse verbou wing van het Minitheater werd gespeeld. Dat ge beurde in een gedenkwaardige vormgeving die al leen mogelijk was doordat de zaak toch op de schop moest: een uitgegraven zanderige speel- vloer met een publiekstribune op de plek waar voorheen het podium was en waar kippen vrolijk rondscharrelden. Adriaanse deelt met Marianne Sinke, een ander trouw lid van het Middelburgs Theater, ook goede herinneringen aan het stuk De Wonderdoener van Guus Kuijer, de eerste productie die in 1984 in het Minitheater werd gespeeld. De voorstellingen in de dertien jaar daarvoor werden opgevoerd in de Kuiperpoort, de Stadsschouwburg en in het toenmalig openluchttheater. „Bij De Wonderdoener hadden we nog geen ver dieping in het Minitheater en kon ik in mijn rol van overleden moeder via een schommel vanaf een vlondertje 'uit het hiernamaals' naar beneden zakken", memoreert Sinke. Zij koestert een schat aan herinneringen aan opmerkelijke producties met gestileerde vormgeving, tot in de details uitge werkte decors, sneeuw- en regenbuien en techni sche snufjes. Evenals aan voorstellingen die zich onderscheidden door opmerkelijke r-egie en spel- talenten. Koppen dicht gaat zaterdag in het Minitheater in Mid delburg in première en is t/m za. 16 april vrijwel elk weekend te zien. Avondvoorstellingen beginnen om 20.30 uur, matinees om 14.30 uur. \evele bijbanen van de com- Jmissarissen van de konin- hielden onlangs de gemoede ren bezig. Het ging vooral irie verdiensten die ze eraan len. Het bijklussen van fêpiiteerden kwam niet aan de je, evenmin als de activiteiten sleden van Provinciale Sta- Hoe staat het daar met de Iderheid? Ethiek in de politiek «tertook voor de provinciale ^vertegenwoordigers nauw. een korte serie besteedt de iChier aandacht aan. mnusAntonisse -•kozen leden van Provinciale Sta lijn de Zeeuwse volksvertegen- digers. Zij bepalen het beleid en •roteren of Gedeputeerde Staten soeduitvoeren. Naarmate meer staken naar de provincie worden geheveld, wint de functie van Sta maan belang. De burger moet we- •mezijn dienaars zijn. Houden Sta lden zich in de anonimiteit op, of ze volledig inzicht in hun doen ifen? solitieke partij die hij vertegen- Etdigtgeeft natuurlijk een zekere fag over de positie die het Staten- samenleving inneemt. Hij tgekozen op grond van een par averkiezingsprogramma. Die pro- sma's zijn weliswaar geen opwin- dleesvoer, maar wel duidelijk, maast zijn er persoonlijke opvat- ien bindingen die een rol spelen ipositiebepaling van een Staten- Diezijn veel meer versluierd, portrettengalerij op de provinciale ••iebevat een minimum aan infor- ien vooral algemeenheden onder pjes 'wil zich sterk maken voor' idepolitiek gegaan omdat'. De is bieden weinig inzicht in het dat een Statenlid onder- laat staan in zijn bindingen 'maatschappij. Zelfs de om Provinciale Staten bijeen in het historische Abdijcomplex van Middelburg: schijn van belangenverstrengeling vermij den. foto Lex de Meester schrijving van het beroep is zeer be perkt. Bijvoorbeeld de CDA'er A. Saman geeft als professie op: secretaris. Dat hij beroepshalve spreekbuis is van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging blijft onvermeld. G. van der Gies- sen (D66) geeft kortweg als beroep op: voorzitter commissie van bestuur. Dat ze dit bij de Hogeschool voor de Kun sten in Rotterdam is, staat er niet bij. De WD'er G. van den Ouden-Zwart noemt zich zelfstandig ondernemer, waarin houdt ze voor zichzelf. Zo zijn er meer vage beroepsaanduidingen, zo als bestuurder, consultant, docent, se cretaresse, pr-functionaris. Slechts een enkeling vermeldt de ne venfuncties, zoals CDA'er C. vanBeve- ren (onder meer directeur TMC-be- heer), GroenLinkser M. Wiersma (free lance organisatie-adviseur), PvdA'er C. Ollebek (hoofdingeland beide wa terschappen), M. Stoffels van de Partij vopr Zeeland (diverse directeurschap pen van Tec-Tec ondernemingen). El ke gekozene heeft bij zijn aantreden wel zijn/haar nevenfuncties moeten opgeven. De informatie is voor de bur ger alleen in te zien via.de Statengrif- fie. Als M. Faasse in Provinciale Staten een motie aankondigt om het archeolo gisch onderzoek bij bouwprojecten aan banden te leggen, doet hij dat als CD A-Statenlid. Maar in hoeverre speelt daarbij zijn beroep als make laar onroerende goederen mee? Als B. Feijtel zich sterk maakt voor uitbrei ding van het aantal agrarische recla meborden, doet hij dat als CDA-Sta- tenlid. Maar in hoeverre speelt daarbij mee dat hij beroepshalve provinciale secretaris van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie is? Als P. Hamelink een vurig pleidooi houdt voor het aanpassen van de re gels om een horecavestiging bij de Zee- landbrug mogelijk te maken, doet hij dat als PvdA-Statenlid. Maar in hoe verre is dat beïnvloed door zijn werk bij een grote recreatie-ondernemer? Als E. Wijffels hartstochtelijk de wa terschappen verdedigt, doet hij dat als CD A-Statenlid. Maar in hoeverre laat hij zich leiden door zijn functie als ge zworene van waterschap Zeeuws- Vlaanderen? In de Staten zitten nogal wat gemeen teambtenaren. Als SGP'er T. van Oos- tenbrugge meer planologische vrijheid voor gemeenten eist, kijkt dan de raadsgriffier van Schouwen-Duive- land (dezelfde Van Oostenbrugge) over zijn schouder mee? Enkele politie ke partijen kennen de regeling dat een Statenlid niet tegelijk burgemeester, raadslid, wethouder of Kamerlid mag zijn. Dat geldt niet voor de combinatie Statenlid-ambtenaar. Het kan ook anders. Statenlid Van der Giessen voert nooit het woord over za ken die patiëntenorganisatie Het Kla verblad of stichting Zeeland Nazomer festivals aangaan. Ze is van beide be stuurslid. Wiersma bemoeide zich ja renlang niet met voorstellen over het consulentschap natuur- en milieu educatie, omdat hij daar ooit werk zaam was. Gevraagd naar een mening over het Schelde-dossier reageerde L. Harpe (GroenLinks) als door een an gel gestoken. Daar bemoeit hij zich niet mee, vanwege zijn baan als be leidsmedewerker bestuurlijk-juridi sche zaken bij Rijkswaterstaat Zee land. Datgene wat de Statenleden doen (en laten) is formeel niet in strijd met de wettelijke regels. Bij het aantreden moet een eed of belofte worden afge legd. Kern ervan: ik heb om te worden gekozen geen gift of gunst aangeno men en doe mijn werk zonder last of ruggenspraak. Immers, Statenleden worden geacht het algemeen belang te behartigen. De vele dubbele petten - die onzichtbaar voor de burger wor den op- en afgezet - roepen wel de schijn van belangenverstrengeling op. Daarover morgen meer. nachtegaaltje", zegt Van Liere, al zingt Van der Werf nu nog vaak live, omdat hij als oudge diende het repertoire het beste kent. Geheim De groep bestaat twaalf jaar, trad talloze malen op in binnen- en buitenland, maar lijkt een beetje het best bewaarde ge heim van Zeeland. „We hebben, de publiciteit nooit erg ge zocht", zegt Van Liere. Want het publiek kwam toch wel. Een vaste schare fans, die weet dat waar the Old Firm speelt, het ge garandeerd feest is. Aanstekelij ke nummers waar geen voet bij stil kan blijven staan. Zoals Rag- gle Toggle Gypsy, of drankliede ren bij uitstek als Whiskey in the Jar of The Wild Rover. De fans hebben hun muziek een jaartje moeten missen, maar na een paar personele wijzigingen zijn ze weer 'back on the road'. Zaterdag spelen ze in Breskens, een week later in Wapserveen, over ruim een maand in de Drie Koningen in Groede (26 maart) en tussendoor regelmatig op ses sies in De Concurrent in Vlissin gen. Op uitnodiging van de orga nisatie van de bekende Lokerse Feesten treden ze daar op in au gustus. Schotten In het verleden maakten twee Schotten deel uit van de groep. Beiden afkomstig uit Glasgow, de één supporter van Celtic en de ander van de Glasgow Ran gers. Twee elkaar fel beconcurre rende voetbalclubs, zeg maar een soort Ajax en Feyenoord, maar dan binnen een en dezelf de stad. De jaarlijkse wedstrij den tussen de twee hebben de bijnaam 'the old firm' en daar is de naam van de groep dus aan ontleend. The Pogues en Flogging Molly zijn groepen die The Old Firm als voorbeeld dienen. Terwijl de drie leden inmiddels volledig be roeps zijn geworden, heeft hun repertoire zich zo langzamer hand dan ook meer ontwikkeld in de richting van folkrock, met onder andere Balkan-invloeden. „Ik ben ook niet iemand die thuis voortdurend Ierse folk zit te draaien. Ik hou meer van drum 'n bass", zegt Van Liere uitdagend. Maar hoe serieus neem je iemand met een wollen ijsmuts op z'n hoofd? Concert: The Old Firm, zaterdag 19 februari in 't Vissershuis in Breskens, 22.00 uur. iiald Verstraten SOUBURG - Je zult èkip door het leven moe ien boer die Vos heet. nog wel eens tamelijk levensverwachting gaan Om depri van te wor- liar gelukkig is The Old ide buurt. Makers van le- ilige Ierse folkmuziek, «en worden er vrolijk üelt drummer Peter van 13) vast. [immer heeft bovendien ijant idee: „The Old Firm ziekenfondspakket. Zo sogelijk. Dan heb je geen meer nodig." Dat The Old Firm geliefd is bij een groot publiek is terug te zien op hun website (wwiv.theoldfirm.nl) waar de dankbetuigingen over vloedig ter inzage liggen. Van Liere scharrelt wat rond op het erf aan de Schroeweg, nabij Oost-Souburg. Wollen ijsmuts op. Bij een oude varkensstal han gen wat jongeren rond van een andere band. Binnen klinkt een vuile gitaarsolo. Sinds kort is daar de professio nele opnamestudio Avalanche gevestigd. Willy Berrevoets, drummer van Nuff Said, zit aan de knoppen. Luistert. Luistert nog een keer en zegt dan: „Er zit een valse noot aan het begin." Dus mag het nog eens over. The Old Firm heeft er pas een nieuwe cd opgenomen: Better lost than nowhere. Het is hun derde, na Celtic Cowboys uit 2000 en een live-cd uit 2002. Bet ter lost than nowhere is in vijf (lange) dagen opgenomen, met louter eigen composities. Hij komt begin maart uit en wordt dan ten doop gehouden in Vlis singen. De groep heeft nog maar pas een oefenruimte ingericht in de stal tegenover de studio. Dank zij boer Vos zitten ze er warm pjes bij, want hij heeft dikke iso latieplaten tegen het dak aange schroefd. Accordeonist Hans van der Werf (28) geeft, zichtbaar tevre den over het resultaat, een rond leiding en vertelt dat ze er ook nog een barretje en een ver hoogd zitje willen maken. Als laatste komt violist Maarten Termont binnen. Terwijl Van Liere en Van der Werf van Wal cheren afkomstig zijn, komt hij 'van den overkant', Waterland kerkje om precies te zijn, ook al woont hij tegenwoordig in Vlis singen. Met zijn 26 jaar en al een zekere naam als singer/songwriter is hij de jong ste Old Firmer en bovendien het kortst bij de band. In het verleden speelde hij af en toe al mee bij optredens en nu- zingt hij de meeste nummers op de nieuwe cd. „Maarten is ons «The Old Firm uit Oost-Souburg gaat weer optreden en brengen binnenkort een nieuwe cd uit: Better lost than nowhere. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33