PZC Ajax neemt geen enkel risico De echte Sjeng Schalken is terug Feyenoord houdt de schade beperkt Landzaat fit genoeg Schalke'04 kansrijk Amsterdammers sober en zakelijk naar 1-O-zege op Auxerre Ruzie in Duitse schaatsploeg Petacchi wint rit Ruta del Sol Milde straf voor Erwin Koeman Van den Ham langer bij TOP Oss IJshockey competitie VS geschrap Ronald Koeman redelijk tevreden Stanley Menzo wordt trainer van AGOVV Oud-coureur Punt overleden Krajicek uitgeschakeld in Memphis Roger Federer simpel verder donderdag 17 februari 2005 van onze sportredactie LISSABON - Feyenoord heeft zich gisteravond een redelijk goede uitgangspositie verschaft voor de terugwedstrijd tegen Sporting Lissabon in het Uefa- cup-toernooi. De Rotterdam mers verloren weliswaar, maar de treffer van Bart Goor kan van grote waarde zijn: 2-1. Feyenoord begon uitstekend bij de koploper van de Portugese competitie. Nadat Sporting op de lat had geschoten, scoorde Goor verrassend de 0-1. Kort daarna had Lazovic voor 0-2 kunnen zorgen. Hij kon van dichtbij de bal tegen de touwen schieten maar slaagde erin om juist een op de lijn staande ver dediger te raken. Meteen daarna nam Sporting het intitiatief over. Custodia zorgde voor de gelijkmaker, waama topscorer Liedson de 2-1 aantekende. Feyenoord was aangeslagen, maar haalde wan kelend de rust. Ook na de hervatting had Feye noord het moeilijk. De ploeg kreeg halverwege het tweede be drijf wat lucht toen verdediger Rogerio voor de tweede keer geel kreeg. De Portugees zal net als Custodio in Rotterdam niet van de partij zijn. In de slotfase kreeg Feyenoord dankzij de nu merieke meerderheid de kans om naar de gelijkmaker te coun teren. De ploeg sprong echter on zorgvuldig met de mogelijkhe den om. Bovendien maakte ook in die fase de verdediging een onzekere indruk. Het was voor al aan doelman Lodewijks - die van trainer Gullit weer eens op mocht draven - te danken dat Sporting Lissabon over veertien dagen niet met een comfortabe ler voorsprong naar Nederland af kan reizen. In de laatste mi nuut floot scheidsrechter Mess- ner Feyenoord nog vanuit kans rijke positie terug. Sporting Portugal-Feyenoord (2-1). 7. Goor 0-1, 22. Custodia 1-1, 37. Liedson 2-1. Gele kaart: Custodio (Sporting), Paauwe, Goor (Feyenoord). Rood: Rogerio (twee keer geel) en trainer Peseiro (beiden Sporting). Scheidsrechter Messner (Oos). Aantal toeschou wers: 20.000. Sporting Portugal: Ricardo, Polga, Enakarhire, Rui Jorge (81. Barbo- sa), Rogerio, Martins, (Moutinho /61), Rochemback, Custodio, Via- na, Sa Pinto, Liedson Feyenoord: Lodewijks, Zuiver- loon, Gibbs, Saidi, Basto, Castelen (Ono/61), Hofs, Paauwe, Goor, Kuijt, Lazovic (Kalou/46). door André Hooqeboom AMSTERDAM - Op een lager podium dan de laatste jaren ge bruikelijk heeft Ajax een voor zichtige stap gezet op weg naar een volgende ronde. De 1-0-overwinning op Auxerre was weinig overtuigend, maar biedt wel perspectief voor het bereiken van de laatste zestien in het Uefacup-toemooi; het Eu ropese troosttoemooi waar de Amsterdammers in terecht zijn gekomen dankzij de moeizame derde plaats in de Champions League-poule. Het povere spel van de Ajacie- den lag in het verlengde van de verrichtingen van de laatste we ken. Traag, onzeker en voorzich tig probeerde Ajax het Franse bolwerk te slechten. Dat lukte slechts één keer, dankzij een mo- ment van ouderwetse brille van Rafael van der Vaart. Het sublie me hakje van de linkermidden velder werd feilloos opgepikt door de aanvallende vei'dediger Maxwell die de bal in de verste hoek joeg. Worstelen Het was een spaarzaam hoogte punt in een wedstrijd die maar niet op gang wilde komen. Tot die 34e minuut worstelden alle Amsterdammers teveel met hun vorm en de tactiek om de Fran sen, zoals eerder AZ had ge daan, met een snelle goal te over rompelen. Na die openingsgoal verliep het duel weer als daar voor. Ajax wenste geen grote ri- Ajacied Maxwell scoort het enige doelpunt van de wedstrijd. Auxerre-speler Lionel Mathis (links) en doelman Fabien Cool reageren te laat. sico's te nemen en zette het kom pas richting zekerheid. Het was wachten op spaarzame momen ten van individuele inspiratie, die maar niet kwamen. Dat was ook geen wonder. Liefst vijf verdedigers had Koe man geposteerd, tegenover an derhalve spits van Auxerre. John Heitinga fungeerde als extra slot op de deur om het ge vaar van ex-Feyenoorder Bona- venture Kalou, die zwierf tussen aanval en middenveld, te neutra liseren. De Auxerre-aanvaller heeft al vier Europese goals ach ter zijn naam staan en had zon dag nog een punt voor zijn ploeg tegen St Etienne uit het vuur ge sleept. Reden voor Koeman om een mid denvelder aan de speler te kop pelen. Een middenvelder, die ui terst verdedigend denkt en niet foto Marcel Antonisse/ANP - zoals basisspeler Tomas Gal - sek - op tijd de vrije ruimte op weet te zoeken. Mankracht Koeman vond het te riskant om een van de verdedigers door te schuiven, maar daardoor kwa men de Amsterdammers man kracht tekort in de opbouw. Ajax miste de dynamiek van We sley Sneijder, bij wie de laatste tijd weliswaar veel fout ging, maar wiens agressie gister avond voor enige verrassing had kunnen zorgen. Charisteas Ryan Babel stond in de spits om dat de nieuwe aanwinst, Ange los Charisteas, Europees nog niet speelgerechtigd is. Ajax had te weinig aanvallende kracht om het talent van de 18-jarige, waarvan hij voor rust een vleugje liet zien, te benut ten. Het was hinken op twee ge dachten in de Arena, waar de toeschouwers de laatste maan den toch al weinig verwend zijn. Voorzichtig probeerden de Am sterdammers naar een kansje te zoeken. De kansjes kwamen ook wel, maar vielen vervolgens in de ca tegorie 'net niet'. Het dichtst bij een doelpunt was nota bene een Franse verdediger, Sagna, die te gen de lat boven zijn eigen doel man kopte. Ajax (Ned) - AJ Auxerre (Fra) 1-0 (1-0). 36. Maxwell 1-0. Scheids rechter: Jara (Tsj). Toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Trabelsi (Ajax). Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, De Jong, Escudé en Maxwell; Pienaar (45. Obodai), Heitinga en Van der Vaart (78. Lindgren); Rosalès (71. De Ridder), Babel en Boukhari. Auxerre: Cool; Sagna, Bolf, Mignot. en Jaures; Mathis, Violeau, Cheyrou en Alcalé; Kalou en Benja- ni (89. Pieroni). GPD HEERENVEEN - De Duitse schaatscoaches g renveen rollebollend over straat. Aanleiding voorde® is het besluit van bondscoach Helmut Kraus om cy Pechstein niet te selecteren voor de ploegachtervola „Dit is een belediging", foeterde Joachim Franke,4 van de viervoudig olympisch kampioene. „De teamsam stelling staat vast: Anni Friesinger, Daniela Anschütz Sabine Völker. Dit trio staat in de topvijf van WB-ranglijst op de 1500 meter. Daarom zie ik geenr« de samenstelling nog te veranderen"sprak Kraus ren. ANP/RTR CORDOBA - Alessandro Petacchi heeft de vierde eta van de Ruta del Sol gewonnen. De Italiaanse sprinter sloeg na 161,6 kilometer tussen La Guardia de Jaen Cordoba de Nederlander Max van Heeswijk. De BelgB nen werd derde, de Spanjaard Freire (Rabobank) na Steven de Jongh was de tweede Nederlander, opdezg plaats. De Spanjaard Francisco Cabello behoudt deleió strui. De Nederlander Bobbie Traksel (MrBookmal ging niet meer van start. Hij heeft last van de rechteii en wil met het oog op de voorjaarsklassiekers geenns lopen. De Oostenrijker Bernhard Eisel won in Portugal deq ningsrit van de Ronde van de Algarve. Hij troefde in sprint in Albufeira de Duitser Pollack en de Belg Sï af. De Nederlander Hans Dekkers (Rabobank) werd\j de. ANP/AFP ZEIST - De openbare aanklager van de KNVB h win Koeman een schikkingsvoorstel gedaan van een w waardelijke schorsing van één wedstrijd en een g van 500 euro. Scheidsrechter Blom stuurde de train» RKC Waalwijk afgelopen weekeinde tijdens het duel: FC Twente naar de tribune, omdat hij buiten de coact ne was gekomen. RKC Waalwijk heeft het voorstelg! cepteerd. ANP OSS - Harry van den Ham is ook de komende drie seiz nen werkzaam als trainer van voetbalclub TOP 0 oud-prof die onder meer voor de VCV Zeeland spa) kwam gisteren contractverlenging overeen met hel stuur van de eerstedivisionist. Van den Ham (50) ïstn aan zijn derde seizoen bij de Ossenaren. Daarvoor tra hij onder andere Telstar en Dordrecht '90. ANP NEW YORK - De Amerikaanse ijshockeycompetitiej dit seizoen definitief niet door. NHL-baas Gary Betü maakte gisteren bekend dat er geen oplossing is gevoa voor het langdurige conflict tussen spelers en teameigs ren. Beide partijen zijn het oneens over de hoogte va salarisplafond. Het ijshockeyseizoen is al tot twea van het competitieschema gevorderd, maar er is nog enkele van de 824 wedstrijden gespeeld. Veel ijshocke hebben inmiddels hun heil al gezocht bij clubs in Eun ANP/RTR AMSTERDAM - Ajax-coach Ro nald Koeman toonde zich na af loop van het bekertreffen met het Franse Auxerre redelijk te vreden met de uitslag. „Gezien ons spel in de tweede helft hadden we een tweede goal verdiend. 1-0 is internatio naal een redelijke uitslag, maar 2-0 was natuurlijk perfect ge weest." De trainer toonde zich vooral op getogen over zijn defensie. „Ik vind dat we het in verdedigend opzicht uitmuntend hebben ge daan. Auxerre heeft eigenlijk geen kans gekregen. Omdat het lang 1-0 blijft moet je het achter in dicht houden, de 'nul' is in dit soort wedstrijden erg belang- rijk," De overwinning op Auxerre heeft Koeman vertrouwen gege ven voor de return van volgende week. „Ik denk dat ze dan toch wat anders en aanvallender zul len spelen. Daardoor kan er voor ons ruimte ontstaan." Pienaar Steven Pienaar is de komende week waarschijnlijk niet inzet baar bij Ajax. De middenvelder viel gisteravond vlak voor rust uit met een verrekte binnen band in zijn linkerknie. „Ik vrees dat wé hem enkele we ken zullen moeten missen", dacht Koeman. Pienaar is al de derde middenvelder in de selec tie van Ajax met een blessure. Ook Galasek en Sneijder zijn niet beschikbaar voor Koeman. Mogelijk komt ook Van der Vaart daar nog bij. Hij viel in de tweede helft uit met klachten aan een boven been. ANP APELDOORN - Stanley Menzo is de nieuwe trainer van de Apeldoornse eerstedivisieclüb AGOW. De oud-doelman van Ajax wordt vandaag gepresenteerd. De club maakt bij die gelegen heid meer details bekend over het contract. Menzo is momenteel nog coach van hoofdklasser AFC uit Am sterdam. In het verleden was hij al eens in Apeldoorn werkzaam, als trainer bij de amateurtak. Menzo is verder nog keeperstrai ner bij het Nederlands elftal. ANP door Cas Qverzier ROTTERDAM - Sjeng Schalken ziet 2005 als het jaar van de in vestering. De ziekte van Pfeif fer, een pijnlijke linkervoet en een opspelende knie wierpen Ne derlands vaste toptwintigspeler terug naar de zeventigste plaats op de wereldranglijst. In Rotter dam sloeg de Limburger zich gis teren naar de tweede ronde. Op karakter. „Ik ben terug", zei Schalken. Even moesten de Nederlandse tennisfans in Ahoy' slikken. „Oh, daar gaat ie weer", dach ten ze. In de derde set liet Sjeng Schalken zich behandelen aan de grote teen van zijn linker voet. De schade bleek mee te val len. Schalken boog op kax-akter de 3-2-achterstand om in een zege op de Roemeen Andrej Pavel: 4-6, 7-5, 6-4. „De nagel van mijn teen duwde tegen de voor kant van mijn tennisschoen. Las tig, maar ik schaar dergelijke dingen onder gebruiksschade. Elke speler heeft wel te maken met zulke pijntjes", zou Schal ken later verklaren. De 28-jarige Limburger weet waarover hij, praat. Hij kent in middels alle vezels van zijn 1 me ter en 93 centimeter lange lichaam. Vorig seizoen kampte hij met meer dan alleen ge bruiksschade. Door de ziekte van Pfeiffer kwam hij in de tweede helft van het jaar niet aan spelen toe. Zijn derde opeen volgende kwartfinale op Wim bledon (weer verlies tegen Rod dick) betekende het voorlopige eindstation. Om in januari een verantwoorde herstart te maken, trainde Schal ken intensief. Nu is het nog zaak wedstrijdritme op te doen. ALKMAAR - Oud-motorcou- rcur Rob Punt (47) is zaterdag overleden. Aan het eind van de jaren zeven tig was de Alkmaarder een van de topcoureurs in de 500cc in Nederland. Volgers zagen in hem het talent om bij de grote drie Wil Hartog, Jack Middel burg en Boet van Duimen aan te haken. De echte doorbraak bleef echter uit. Na een aantal jaren mee te hebben gedraaid in de top, stopte Punt ermee. GPD En dat kan alleen als er wordt gewonnen. Enkele weken gele den in Milaan proefde Schalken eindelijk weer eens het zoet van een overwinning (tegen Björkmann) en vorige week in Marseille haalde hij met twee winstpartijen de kwartfinale. In Rotterdam is hij na de elimi natie van Sluiter en Wessels de enig overgebleven Nederlandse tennisser. „Ik ben terug. Dat is al heel wat", zei Schalken giste ren nadat hij de lijdensweg te gen Pavel had overleefd. „Ik voel me heel erg goed. Het lichaam doet eindelijk weer eens wat ik precies wil." Het lichaam in balans, nu nog even wicht in zijn spel. Tegen Pavel sloop er nog te veel onrust in het anders zo uitgebalanceerde ten nis waarmee Schalken zich lan ge tijd onder de beste twintig spelers van de wereld schaarde. En als er geen rust in zijn spel zit, dan zijn verkeerde beslissin gen het logische gevolg. Zo be antwoordde hij de opslag van de Tsjech regelmatig met een slice bal. „Absoluut verboden! Ik eis van mezelf dat ik een return ge woon doorsla", aldus Schalken, die daarmee aangaf dat het alle maal nog wat fijner kan op de tennisbaan. Maar Schalken is ook allang blij op de goede weg te zijn. Tegen Pavel, die in de derde set met rackets ging smijten en dus wel de weg kwijt was, verbeter de Schalkens spel gaandeweg de Met vallen en opstaan versloeg Sjeng Schalken gisteren de Roemeen Andrei Pavel in de eerste ronde van het ABN Amro World Tennis Tournament. foto Toussaint Kluiters/ANP partij. En bleek ook dat het fy siek weer helemaal in orde is. Voor aanvang van het toernooi had Schalken toernooidirecteur Richard Krajicek nog gevraagd om een extra dagje rust. Na het toernooi in Marseille speelde zijn achillespees lichtjes op en wilde hij het zekere voor het on zekere nemen. Ook dat geval kon uiteindelijk onder de catego rie bedrij fsongelukkenworden gerangschikt. Schalken is bang dat de mensen hem gaan zien als een zeurpiet. „Als het echt iets ernstigs is, maak ik dat zelf wel bekend", zei hij met een knipoog naar Krajicek die de pers had inge licht over de kwetsuur. „Er zijn weinig wedstrijden die ik op geef. Dan moet er echt een hoop gebeuren." In de tweede ronde kan Schal ken zich vanavond revancheren voor zijn verloren partij in Mar seille. Hij treft in de Kroaat Ivan Ljubicic een speler voor wie hij twee keer achtereen moest buigen. Schalken: „Maar als ik vanachter uit de rust kan bewaren, dan ben ik de betere speler. Dan kan ik hem te gra zen nemen." Het is duidelijk; de echte Schal ken is terug. GPD MEMPHIS - Michaëlla Krajicek heeft de tweede ronde van het tennistoernooi van Memphis niet overleefd. De 16-jarige speelster gaf haar Japanse opponente Akiko Mori- gama goed partij maar moest na drie sets toch capituleren: 7-6 (2) 6-7 (7) 4-6. ANP ROTTERDAM - Roger Federer heeft met een gemakkelijke zege op de Tsjech Bohdan Ulihrach de tweede ronde bereikt van het ABN Amro World Tennis Tour nament in Rotterdam. De nummer één van de wereld won met 6-3 en 6-4. In de twee de ronde speelt de Zwitser van middag tegen tegen zijn jonge landgenoot Stanislas Wawrin- ka, die de Fransman Grosjean verraste. ANP van onze sportredactie ALKMAAR/HEERENVEEN - Trainer Co Adriaanse van AZ heeft goede hoop dat hij van daag tijdens de uitwedstrijd in de derde ronde van de Uefa-be- ker tegen Alemannia Aachen over Denny Landzaat kan be schikken. De aanvoerder van AZ is her steld van de griep en reisde gis termiddag mee naar Duitsland. Kenneth Perez ontbreekt in de selectie van de Alkmaarse club. De aanvaller is nog steeds ziek. Adriaanse neemt voor de zeker heid negentien spelers mee Keulen, de stad waar het wordt gespeeld. Heerenveen Heerenveen speelt te castle United met I Huntelaar en Arnold Brug in de basis. Huntelaar ki met. pijn in lies en buik, mi toch voldoende fit. B: hersteld van griep. Beiden misten de wedstrijd! lopen zaterdag tegen Rod! (3-2). Trainer Verbeek moei wel doen zonder Seip (enkel Nilsson. De jonge ZweeÉi speelgerechtigd. ANP Het duel tussen Partizan Belgrado en Dnjepr (2-2) werd gi4 avond in de sneeuw gespeeld. In Wenen was het veld vanwege» le sneeuwval onbespeelbaar voor het treffen tussen Austria Wiü Atletico Bilbao. foto IW van onze sportredactie DONETSK - Schalke 04 heeft in Oekraïne een goed uitzicht ge kregen op een plek in de achtste finales van het toernooi om de Uefa-beker. De Duitse topploeg speelde het eerste duel tegen Sjachtar Donetsk gelijk en scoorde bovendien: 1-1. Dat gebeurde al na zeven minu ten door de Braziliaan Ailton, al tijd goed voor een belangrijke goal. Mircea Lucescu, de Roe meense coach van Sjachtar, mocht in de winterstop uitge breid inkopen doen in Zuid-Amerika. Hij voegde nog een Paraguayaan en dirieBra anen toe aan zijn toch al int® tionale selectie. Onder hen de spelbepW middenvelder Elano BW die voor 7,6 miljoen eui'Obij» tos werd weggelokt. In de s.o se maakte Brandao, een van Braziliaanse nieuwkomer gelijkmaker Het duel tussen A~ Athletic Bilbao werd W het barre winterweer afgjr Het veld in het Ernst8 pel-stadion lag onder e® pak sneeuw. PanathinaikoJ raste Sevilla (1-0), I ma en Stuttgart Op U steken. ANP V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20